reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stolní PC, socket i7 nebo 775?

aquaris (71)|9.5.2009 07:11
poraďte mi prosím vyladit víceúčelovou desktopovou sestavu, na které se bude prakticky denně pracovat.

účel: administrace, zpracování a tvorba velkoformátových plakátů pro tisk, modelování 3D architektury, občas zpracování audio a videozáznamů, a dobře, když na tom pojede nějaká ta ne extra náročná hra (nic akního). Pc bude používat více uživatelů v kanceláři a budou na něj připojeny moniory 19" + 24" oba dvi. Jsem laik, takže výběr následujících komponent může být chybný.

Rozhodujeme se mezi procesorem se socketem 775 (např.: Intel Core 2 Q9650) a 1366 (jediný dostupný: Intel Core i7-920)

Desku chceme pořídit takovou, aby se CPU dal v budoucnu upgradovat a tím by na nějakou dobu odpadly investice do ostatního hardware.

Grafickou kartu bysme chtěli s pasivním chlazením, s technologií čipů 40nm (HD 4770 + Arctic-Cooling Accelero S1) popř. 55nm. Celkově to má být tichý jako notebook.

Prosím také o doporučení nějakého vhodného záložního zdroje, který by vydržel 5minut aktivní práce a uměl by uvést desktop do spánku, pokud by nastal výpadek proudu za nepřítomnosti obsluhy.

sestava s i7, dělaná laikem, tak změňte co je potřeba.

Prosím taky o konzultaci na téma cena / výkon, protože takto je ta sestava už drahá docela dost, vezmlou-li se položky se vším všudy.
johny__g (6387)|9.5.2009 08:48
Poměr cena/výkon asi bude lepší pro Core 2. Slušná deska stojí třetinu, u procesorů je to plichta (ale zase je tu výhoda vyššího taktu oproti i7). Paměti jsou o trochu levnější. Možnost upgrade v budoucnu je ale nulová. Jestliže to má být PC do firmy, tak bych to asi postavil na tom i7, přece pár tisíc navíc nehraje roli, ne? Stejně se to odepíše z daní a ten počírač si na sebe za chvíli vydělá.
BTW, v tom košíku máš 2 x DDR3 paměti, ta zvolená deska ale podporuje triple channel, takže zvol nějaký kit 3 x 2 GB.
Předpokládám 64 bit OS, ale nevidím ho v košíku?
Grafika úplně špatně, vem ten Radeon HD4770, jak píšeš nahoře. EDIT: aha, sem si nevšim že ho v Alfě nemají.
Proč kupuješ case se zdrojem, když zdroj tam už máš zvlášť?
czhunter (775)|9.5.2009 08:48
Já myslím, že to tak může být.

RAMky můžeš vzít 3x2GB, je to víc a je to do tripple-channelu.
A moc nechápu, proč sis vybral drahej case se zdrojem a k tomu ještě jeden zdroj. Můžeš si koupit pod 2k CM Sileo500 nebo Nexus Clodius, pokud chceš už předem odhlučněnej case.

Pokud bys to chtěl zlevnit, tak můžeš ušetřit cca 1-2k na základní desce a 1-2k na zdroji, protože u MODU si hodně připlácíš za modluární kabeláž, což bych u pracovního stroje neviděl jako zásadní, ani těch 600W nebudeš potřebovat, když nemáš obludu ala R4870X2 nebo GF295. Chladič můžeš vzít nějakej Scythe, třeba Ninja, ale to už tak moc neušetříš. A pak snad jestli je skutečně důležitá BR vypalovačka, jestli není lepší na zálohy koupit NAS disk/server.
Celkově myslím, že se jde dostat na +-30k při stejném výkonu a spolehlivosti. Níž už asi ne.

johny_g> Víš, on je problém v tom, že na Alfě není žádnej R4770 dostupnej, tudíž nejde přidat do košíku.
matyyy (2527)|9.5.2009 08:50
[QUOTE=aquaris;247628]
Desku chceme pořídit takovou, aby se CPU dal v budoucnu upgradovat a tím by na nějakou dobu odpadly investice do ostatního hardware.
[/QUOTE]
sc775 končí a výkonější cpu už nebudou
imho v budoucnu jistíš že je pomalá grafika disk že paměti by mohlo být víc a že dska pro i7 kterou si teď koupil nepodporuje nejnovější cpu :)
johny__g (6387)|9.5.2009 08:55
[QUOTE=matyyy;247632]sc775 končí a výkonější cpu už nebudou
imho v budoucnu jistíš že je pomalá grafika disk že paměti by mohlo být víc a že dska pro i7 kterou si teď koupil nepodporuje nejnovější cpu :)[/QUOTE]

O grafiku bych se nebál, není to herní PC a kvůli grafice se určitě upgradovat nebude. Spíš s tím upgradem CPU bych to viděl hůř. Pokud se počítá, že ten počítač bude sloužit několik let, tak se pak stejně koupí novej, upgradovat nebude co. Paměti taky nebude problém, 12 GB bude určitě dost i po dvou nebo třech letech.
aquaris (71)|10.5.2009 04:11
utáhne zdroj enermax PRO 525W sestavu přibližně takovouto: 3x2GB Ram, 3x HDD disk, 1x BR, 1xDVD, procesor i7, HD 4770, 4x 12mm větrák noctua + reguátor, TVkarta, čtečka paměťových karet?

Má někdo zkušenosti s ups záložními zdroji? Potřebuji poradit, které typy zdrojů umí uvést počítače automaticky do stavu spánku v případě, že dojde k výpadku proudu za nepřítomnosti obsluhy. Výdrž musí vystačit minimálně na 5minut při plné zátěži.

Grafická karta - koupíme tedy HD 4770 s chladičem Accelero S1, doporučíte mi konkrétní značku, nebo je to jedno?
cool.user (2822)|10.5.2009 10:20
[QUOTE=aquaris;247804]utáhne zdroj enermax PRO 525W[/QUOTE]

S prstem v nose.
johny__g (6387)|10.5.2009 11:52
[QUOTE=aquaris;247804]
Grafická karta - koupíme tedy HD 4770 s chladičem Accelero S1, doporučíte mi konkrétní značku, nebo je to jedno?[/QUOTE]

Asi je to jedno, karty mají referenční design.
czhunter (775)|10.5.2009 12:58
[QUOTE=aquaris;247804]3x2GB Ram[/QUOTE]Nějak nechápu, proč máš tak často potřebu vybírat si ty úplně nejdražší komponenty, přitom třeba tyhle paměti krom toho, že mají nejšpičatější heatspreadery žádný jiný prvenství nemají, zato jsou však skoro 2x dražší než ostatní kity.
aquaris (71)|10.5.2009 15:17
[QUOTE=czhunter;247877]Nějak nechápu, proč máš tak často potřebu vybírat si ty úplně nejdražší komponenty, přitom třeba tyhle paměti krom toho, že mají nejšpičatější heatspreadery žádný jiný prvenství nemají, zato jsou však skoro 2x dražší než ostatní kity.[/QUOTE]

protože mi někdo řekl, že mají nejlepší chladič.. v alfě žádný jiný 3x 2GB s efektivnějším chlazením nemají. Nechám si ale poradit, na czc.cz mají větší výběr. co z toho teda?
cool.user (2822)|10.5.2009 15:18
[QUOTE=aquaris;247911]protože mi někdo řekl, že mají nejlepší chladič.. v alfě žádný jiný 3x 2GB s efektivnějším chlazením nemají. Nechám si ale poradit, na czc.cz mají větší výběr. co z toho teda?[/QUOTE]

A ted nam jeste rekni k cemu je vlastne chladic u pameti dobry :)
aquaris (71)|10.5.2009 15:40
[QUOTE=cool.user;247912]A ted nam jeste rekni k cemu je vlastne chladic u pameti dobry :)[/QUOTE]

To musíte vědět vy, já jsem laik a vybírám jen to, co mi různí lidi poradí. V prodejně mi řekli jen tohle.
cool.user (2822)|10.5.2009 15:46
[QUOTE=aquaris;247915]To musíte vědět vy, já jsem laik a vybírám jen to, co mi různí lidi poradí. V prodejně mi řekli jen tohle.[/QUOTE]

Kdybych ja prodaval jabka, tak ti klidne nakecam ze ty s plisni jsou nechutnejsi :p

Zcela idealni je koupit ty uplne nejlevnejsi pameti 1333-1600 se zakladni voltazi 1.5v, maximalne 1.6. Jsou levny, nic to netopi a je to proste idealni. Kupovat nejaky dvakrat drahy bazmeky kvuli chladici nema moc smysl.
czhunter (775)|10.5.2009 15:49
[QUOTE=aquaris;247911]protože mi někdo řekl, že mají nejlepší chladič...[/QUOTE]
A nejlepší chladič mají nejspíš proto, že mají nejvíc pečící čipy (tzn. pravděpodobně jedou na vyšším napětí).

Důležitý je hlavně to, že jsou drahý = větší bakšiš pro prodejce, proto ti je poradili. To že ti v prodejně poradí to nejlepší pro ně je běžná věc, proto tu máš fórum, my z tvýho nákupu nic nemáme a tak můžeme radit nezávisle :)
optim (391)|10.5.2009 19:15
Pokud chcete neco s dobrym chlazenim, muzete vzit Patrioty 1333MHz cl7. Ono se toho ani jinak moc vymyslet neda, levnejsi jsou snad uz jen 1333MHz cl9 OCZ Goldy a pak uz jen bez heatspreadru (ale mozna jsem nejake prehledl).

[QUOTE=cool.user;247918]Zcela idealni je koupit ty uplne nejlevnejsi pameti 1333-1600 se zakladni voltazi 1.5v, maximalne 1.6. Jsou levny, nic to netopi a je to proste idealni.[/QUOTE]
Zas tak bych to nehrotil, Intel tvrdi <=1.65V a nebal bych se toho drzet - jinak to dost omezi vyber, 1.5V jsou v 6GB jen 1333MHz cl9 a jeste ne vsecky.

[QUOTE=czhunter;247920]A nejlepší chladič mají nejspíš proto, že mají nejvíc pečící čipy (tzn. pravděpodobně jedou na vyšším napětí).

Důležitý je hlavně to, že jsou drahý = větší bakšiš pro prodejce, proto ti je poradili. To že ti v prodejně poradí to nejlepší pro ně je běžná věc, proto tu máš fórum, my z tvýho nákupu nic nemáme a tak můžeme radit nezávisle :)[/QUOTE]
Ale chtelo by to radit trochu kvalifikovane - ty Corsairy maji napeti 1.65V jako 90% ostatnich pameti pro Nehalem.
cool.user (2822)|10.5.2009 19:28
[QUOTE=optim;247951]Zas tak bych to nehrotil, Intel tvrdi <=1.65V a nebal bych se toho drzet - jinak to dost omezi vyber, 1.5V jsou v 6GB jen 1333MHz cl9 a jeste ne vsecky.[/QUOTE]
1.5v je standardni napeti pro ddr3, stejne jako 1.8v pro ddr2 a 2.5v pro ddr, tedy nevidm vseobecne moc duvod proc pouzivat nejake nestandardni hodnoty, hlavne kdyz rozdily vykonu v casovani nejsou nejak extra moc velky...
optim (391)|10.5.2009 19:49
[QUOTE=cool.user;247953]1.5v je standardni napeti pro ddr3, stejne jako 1.8v pro ddr2 a 2.5v pro ddr, tedy nevidm vseobecne moc duvod proc pouzivat nejake nestandardni hodnoty, hlavne kdyz rozdily vykonu v casovani nejsou nejak extra moc velky...[/QUOTE]
Jsem tam ten duvod psal - jednoduse proto, ze takovy pameti se nedelaj anebo je u nas neprodavaj. A kdyz uz takovy najdes - treba Corsairy, tak jsou nakonec drazsi, nez ty rychlejsi pameti. Mluvim teda o 6GB pametech s rozvadeci tepla.
HEAD (235)|12.5.2009 12:58
[QUOTE=aquaris;247804]
Grafická karta - koupíme tedy HD 4770 s chladičem Accelero S1, doporučíte mi konkrétní značku, nebo je to jedno?[/QUOTE]
4770 neni vubec nikde dotupna uz vice jak tyden..Jestli nechces cekat, tak vem jinou kartu s podobnou cenou.Treba 4850/9800+/GTS250.
Ale pocitej s tim, ze na 4770 si minimlane 14 dni pockas.
pas!k (3765)|12.5.2009 13:47
[QUOTE=cool.user;247912]A ted nam jeste rekni k cemu je vlastne chladic u pameti dobry :)[/QUOTE]

Na pameti z hezkym chladicem se nachyta vic lidi a prijde jim ze za tu skoro dvojnasobnou cenu maji neco extra :)