reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

chyba při flashi BIOSu Asus MSN-E

jdoby (29)|21.3.2010 16:26
Poradí někdo- na synově PC jsem nahrával nový BIOS pomocí utility Asus Update z prostředí Windows. Kvůli jednoduchosti....při upgradu procesoru. Bohužel, došlo ke smazání starého BIOSu a při nahrávání nového byl zásek. Teď PC pochopitelně nenajede, mám šanci to opravit- z CD, diskety atd? Nebo svěřit servisu?
robky (3195)|21.3.2010 16:42
Pokiaľ máte originál CD od dosky (je na ňom umiestnený súbor s biosom) vložte ho do mechaniky. Pri zapnutí si pc "ošahá" mechaniku a malo by dôjsť k obnove biosu ....
Prípadne umiestnite súbor s biosom na flash disk menší ako 8GB/naformátovaný súborovým systémom FAT32/16/12
jdoby (29)|21.3.2010 17:20
Obojí jsem právě zkusil a nic- na monitoru se nic neobjeví
jdoby (29)|21.3.2010 17:23
oprava- deska M2N-E je to
Richmond (8084)|21.3.2010 17:37
[quote=jdoby;361063]Obojí jsem právě zkusil a nic- na monitoru se nic neobjeví[/quote]
V tom pripade zkuste vytvorit cd s biosem http://www.overclockers.com/forums/archive/index.php/t-315360.html Pokud se to nepovede tak odnest desku na reklamaci, pokud neni v zaruce tak koupit svaba (tusim ze je to 4M) + nechat flashnout, pripadne zkusit hotflash na jine desce (red flashnutim vyndat svaba, dat tam poskozeny a flashnout)
robky (3195)|21.3.2010 17:39
[quote=jdoby;361065]oprava- deska M2N-E je to[/quote]

jj, to som pochopil ...

Spravil by som ClearCMOS (pri odpojenom napájaní) .... Potom znova štart s vloženým CD (flash)

Aký bios(verziu) ste tam skúšali nahrávať? Pokiaľ 3001, tak ten prepisuje CrashFree bios 3 na CrashFree bios 2 - tam to pôjde len cez CD (nie flash) ....

Edit: aj tak si neodpustím poznámku - prečo flashovať bios vo windowse:mistake, keď sa to dá jednoducho priamo v biose pomocou EZflash
jdoby (29)|21.3.2010 18:00
[quote=robky;361074]jj, to som pochopil ...

Spravil by som ClearCMOS (pri odpojenom napájaní) .... Potom znova štart s vloženým CD (flash)

Aký bios(verziu) ste tam skúšali nahrávať? Pokiaľ 3001, tak ten prepisuje CrashFree bios 3 na CrashFree bios 2 - tam to pôjde len cez CD (nie flash) ....

Edit: aj tak si neodpustím poznámku - prečo flashovať bios vo windowse:mistake, keď sa to dá jednoducho priamo v biose pomocou EZflash[/quote]

Clear CMOS provedeno, zkusil jsem z flashky i BIOS starší /1703/, opakovaně orig. CD od Asusu-stále nic. Monitor mrtvý- nemám zkusit připojit přes D-sub namísto stávajícího DVI?
A proč ve Win? Prostě spěch, člověk nečte vše od A do Z, předtím u Gigabyte šlo OK, ale tam je DualBIOS, tam tohle nehrozí... Díky za rady, ještě zkusim vytvořit to CD dle návodu
Richmond (8084)|21.3.2010 18:55
No to vis ze nehrozi, zrovna takhle tu dopadl jeden s GB co taky flashoval z windows ;)
r34ktor (7477)|21.3.2010 20:36
[quote=jdoby;361081]Clear CMOS provedeno, zkusil jsem z flashky i BIOS starší /1703/, opakovaně orig. CD od Asusu-stále nic. Monitor mrtvý- nemám zkusit připojit přes D-sub namísto stávajícího DVI?[/quote]
Dovolím si několik poznámek:

  • Co se týče CD (DVD) mechaniky, nejsem si jistý, zda to funguje ze SATA, ovšem pokud máš IDE, je dobré ji zapojit samostatně jako Secondary Master.

  • Vizuální odezva na monitoru je jistě dobrá, ale lze to i bez ní. Připojit monitor skrze D-Sub bych rozhodně zkusil, potažmo lze také použít PCI GK (pokud je k dispozici).

  • Stažený BIOS je třeba přejmenovat (na M2N-E.ROM), jinak obnova nefunguje!

  • U flashdisku doporučuji použít kapacitu do 2GB a souborový systém FAT.
V nejhorším případě je poškozen BootBlock (respektive vlastní šváb), a tady pomůže jen kvalifikovaný servis. Většina lidí potřebnou výbavou pro obnovu funkčnosti čipu BIOSu nedisponuje. ;)
Richmond (8084)|21.3.2010 20:45
- ze SATA NEFUNGUJE
- ano, recovery se da delat i naslepo pomoci .bat souboru, ja z desek vzdy vytahal veskere komponenty a delal recovery s PCI S3 Trio + jednou ramkou
- ano, bios se musi prejmenovat
- opet ano + poznamka robkyho, u P5K (AMI bios) to bralo jen z prvniho usb portu vzadu na desce

Pokud je poskozeny Boot Block tak se objevi hlaska Searching for Boot Block recovery... Pak se to flashne, deska se sama vypne a po par vterinach sama zapne

http://www.birdjanitor.com/bootblock.html
robky (3195)|21.3.2010 21:03
[quote=Richmond;361134] .... + poznamka robkyho, u P5K (AMI bios) to bralo jen z prvniho usb portu vzadu na desce[/quote]

imho pokiaľ sa to pri flashi prepísalo a zlyhalo to pri verifikácii, zrejme to bude fungovať len z CD/DVD mechaniky (CrashFree bios 1 - len floppy, CrashFree bios 2 - floppy+CD/DVD, CrashFree bios 3 - CD/DVD+flash) takže by som sa na usb zariadenia nespoliehal - to len za predpokladu, že tam dával najnovší bios 3001 (ten práve kvôli veľkosti biosu mení verziu CrashFreeBios na nižšiu) ....

Každopádne pripomienka ohľadom použitia IDE mechaniky je :thumb
jdoby (29)|22.3.2010 12:15
Díky za rady, mechanika je SATA, takže to jít nemohlo, BIOS je Award. Bohužel nereagovalo to ani na bootovací disketu- vytvořeno dle odkazu http://www.overclockers.com/forums/archive/index.php/t-315360.html. Flashku jsem měl 4 GB ve FAT 32 v předním i zadním USB a nic.
Chtěl jsem už jít na odbornou pomoc, ale CZC to nedělaj, malá PC firma Praha 4 taky ne, v Alze mě odkázali na Asus do Ostravy. Ty to udělaj,ale posílat to tam a platit opravu (prý cca 20 eur??)+ 2x balík se asi nevyplatí. Zkusím to ještě cédéčkem z IDE mechaniky a pak už asi jen nová deska.
jdoby (29)|22.3.2010 22:30
Tak ani z IDE mechaniky se nedělo nic..... Asi koupim novou desku, co jinýho
r34ktor (7477)|22.3.2010 22:42
[quote=jdoby;361274]Bohužel nereagovalo to ani na bootovací disketu- vytvořeno dle odkazu http://www.overclockers.com/forums/archive/index.php/t-315360.html.[/quote]
Odkazovaný postup není správný. Musí se na to takto:
.

PS: Pokud desku přesto neoživíš, tak ji případně za symbolický poplatek pro studijní účely odkoupím.
jdoby (29)|22.3.2010 23:33
[quote=r34ktor;361528]Odkazovaný postup není správný. Musí se na to takto:
Instruktážní video záchrany BIOSu Asusu.

PS: Pokud desku přesto neoživíš, tak ji případně za symbolický poplatek pro studijní účely odkoupím.[/quote]

Video hezký, problém je, že se mi na monitoru nikdy žádnej dialog ani náznakem neobjevil, prostě blackscreen.....
Asi musim koupit MB-tenhle by šel?
http://www.anacomp.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=41599
jsem přeci jen už zvyklej na Gigabyte, mám ho ve svym PC.
Desku ti rád symbolicky prodám za poštovné nebo tak něco
r34ktor (7477)|23.3.2010 00:06
[quote=jdoby;361540]Asi musim koupit MB-tenhle by šel?
http://www.anacomp.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=41599[/quote]
Určitě ano. I zde na fóru je často doporučována jako rozumné low cost řešení.

[quote=jdoby;361540]Desku ti rád symbolicky prodám za poštovné nebo tak něco[/quote]
Stačí mi napsat soukromou zprávu (SZ).
Richmond (8084)|23.3.2010 00:54
P5Q Pro ma ale AMI bios a ne Award bios... CD je nutno vytvorit + pridat na nej autoexec.bat + awdflash.exe (nebo afudos, ted si nejsem jistej)
robky (3195)|23.3.2010 01:11
[quote=Richmond;361544]P5Q Pro ma ale AMI bios a ne Award bios... CD je nutno vytvorit + pridat na nej autoexec.bat + awdflash.exe (nebo afudos, ted si nejsem jistej)[/quote]

U Award bios to funguje rovnako .... výcuc z manuálu priložený
crashfree.jpg
Richmond (8084)|23.3.2010 01:38
Ja kdyz mel mrtvou M2N-SLI Deluxe tak jsem tam musel davat awdflash + bios + napsat do autoexecu awdflash [bios], z flashky jsem to nezkousel a fungovalo mi to. u AMI biosu je bios na prilozenym cd/dvd takze se muze v klidu tahle anabaze vynechat :notsure Podobtykam, ze se mi nezobrazila hlaska o Boot Blocku (coz jsem prisuzoval "totalni" mrtvote desky a nemel jsem pri ruce pci gk)
jdoby (29)|23.3.2010 18:42
[quote=Richmond;361546]Ja kdyz mel mrtvou M2N-SLI Deluxe tak jsem tam musel davat awdflash + bios + napsat do autoexecu awdflash [bios], z flashky jsem to nezkousel a fungovalo mi to. u AMI biosu je bios na prilozenym cd/dvd takze se muze v klidu tahle anabaze vynechat :notsure Podobtykam, ze se mi nezobrazila hlaska o Boot Blocku (coz jsem prisuzoval "totalni" mrtvote desky a nemel jsem pri ruce pci gk)[/quote]

Aha, takže ještě mám zkusit vypálené CD s výše uvedenými 3 soubory a přes IDE mechaniku to ještě zkusit? PCI GK ale nemám, pouze PCI-E. s tou to teda asi nepůjde? Zatim na monitoru hláška nebyla žádná, prostě černo.......