reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

XP nebo Vistu?

honzarejlek (72)|24.8.2008 12:53
Potřebuju zlegalizovat svoje Win XP Pro a nechce se mi za ně dávat cca 2800,- Je to velkej rozdíl oproti XP Home? Ty jsou totiž jen za cca 1500,- Anebo už rovnou Vistu Home Premium?
cool.user (2822)|24.8.2008 12:54
Kdyz uz vista tak minimalne HP, respektive vidim jen dve vyuzitelny verze pro home usera a to bud HP nebo U. HB mi prijdou az moc osekany.

Jinak na tvuj stroj (pokud je to ten v podpisu) bych radsi nechal XPcka.
Pavel Boček (4169)|24.8.2008 12:54
Na tvou sestavu bych dal XP...

Mimochodem, nevyplatí se ti spíš koupit to na Aukru než přes MS nebo normálně ve kšeftě ? Řada lidí to tam prodává na doklad za ceny něco přes 1000 Kč, občas i levněji. Akorát ne vždy jsou to české verze.

ADD// zrovna tam jsou jedny za 999 Kč i s poštou...http://www.aukro.cz/item423307321_windows_xp_professional_oem_vcetne_sp2.html
Withman (1337)|24.8.2008 12:56
Jak bylo řečeno, pokud je to na tento stroj co je v podpisu, tak radši XP, samozřejmě Home...oproti verze Pro nepoznáš rozdíl. :thumb
honzarejlek (72)|24.8.2008 12:59
Díky, Aukro mě nenapadlo :-) A co ty Homy, pro domácího uživatele to asi není oproti Pro moc velkej rozdíl ne? Občas hraju, spíš video, hodně fotky (Zoner 10, Photoshop).
honzarejlek (72)|24.8.2008 13:01
Sorry, mám děsný připojení přes mobil... :-((
Withman (1337)|24.8.2008 13:01
[QUOTE=honzarejlek;154970]Díky, Aukro mě nenapadlo :-) A co ty Homy, pro domácího uživatele to asi není oproti Pro moc velkej rozdíl ne? Občas hraju, spíš video, hodně fotky (Zoner 10, Photoshop).[/QUOTE]

Jak jsem psal, nepoznáš rozdíl. Jestli chceš vědět přesné rozdíly, tak využij GOOGLE!
astec (1823)|24.8.2008 13:04
honzarejlek (72)|24.8.2008 13:22
Nejsem v tom úplně kovanej, jak je možný znovu aktivovat již použitou verzi XP OEM? Napadá mě jedině možnost že je ten systém sice použitej ale není přihlášenej v Microsoftu...
Maximus12 (763)|24.8.2008 13:56
[QUOTE=honzarejlek;154979]Nejsem v tom úplně kovanej, jak je možný znovu aktivovat již použitou verzi XP OEM? Napadá mě jedině možnost že je ten systém sice použitej ale není přihlášenej v Microsoftu...[/QUOTE]

Mno jde to tak, že zavoláš na linku Microsoftu, tam se spojíš s operátorem nadiktuješ mu nějaké to ID, on ti udělá nové a pak by to šlo aktivovat. Možná tam bude ještě nějaký mezikrok, už si to nepamatuju přesně. Já jsem to takto dělal několikrát, když byl problém s aktivací, ale šlo o orig.verzy a použitou jen na jednom stroji.
mstejska (2912)|24.8.2008 14:17
Pozor na oem verzi. Podivej se na licencni politiku na microsoft cz. OEM verze muze byt pouzita pouze v jedne desce. Vse ostatni je mozne menit. Jakmile se ti ale pokazi deska a nebo chces novejsi desku, tak podle toho popisu mas smulu a oem verze se neda aktivovat pro novou desku. viz http://www.microsoft.com/cze/licence/oem/default.mspx.
honzarejlek (72)|24.8.2008 14:24
To by ale pak nebylo možný na tom Aukru koupit už použitý XP a znovu je použít a aktivovat na mým PC...
Pavel Boček (4169)|24.8.2008 14:26
A proč bys kupoval použitou licenci ? Neříkal jsem snad, že tam prodávají normální prodejci na doklad ? Takže to asi třeba budou nová, nerozdělaná balení, maximálně s poškozeným obalem, že :idea
honzarejlek (72)|24.8.2008 14:37
Protože tam jsou XP za 600 použitý, ale nikdy neaktivovaný a neregistrovaný. TAk se ptám, jestli to není nějaký riziko, jinak samozřejmě vezmu ty nový za litr... Díky :-)
Withman (1337)|24.8.2008 16:23
Nikdy bych si nekoupil SW na Aukru. Určitě je ideální, když to koupíš někde v krámě...dostaneš doklad a Windows budou v kartonové krabici, takže si můžeš být 100% jistý, že nikdo nepoužil tvé aktivační číslo. :thumb

EDIT: Navíc jsem viděl, že někdo na Aukru prodává Windows a dle popisku to vypadalo, že to je jen instalační CD...:-/
Pavel Boček (4169)|24.8.2008 16:34
No jak chceš :notsure Některé licence jsou koukám vskutku jeté, nicméně jsou tam i některé nejeté a nikdy nerozbalené a pořád levnější :notsure

Já tu mám svou licenci položenou na stole (hm, sakra, zase se mi na cosi přilepila :hmm), přilepím ji pak zase na case, kde budu míst sestavu :p:D
honzarejlek (72)|24.8.2008 17:00
máš pravdu, nebudu riskovat. Akorát by mě zajímalo jestli fakt jde na moje nelegální XP nacpat jen to číslo co si s tím koupím a nemusím pak tudíž reinstalovat. Jde mi hlavně o češtinu co mám v kompu na svých XP, na tom Aukru jsou nový engl. XP...
cool.user (2822)|24.8.2008 17:21
[QUOTE=honzarejlek;155043]máš pravdu, nebudu riskovat. Akorát by mě zajímalo jestli fakt jde na moje nelegální XP nacpat jen to číslo co si s tím koupím a nemusím pak tudíž reinstalovat. Jde mi hlavně o češtinu co mám v kompu na svých XP, na tom Aukru jsou nový engl. XP...[/QUOTE]

99% nelegalnich winxp je ve verzi profesional, coz znamena ze pokud budes kupovat home, reinstal bude nutny.

2PB:

Cituju z toho inzeratu:

[QUOTE]licenční nálepka je pouzita ale v perfektním stavu - je neregistrována, neporušena a čitelna[/QUOTE]

Citis tam ten rozpor? ;)

Jak psal whitman, nez tahle zbytecne riskovat litr, tak to si radsi koupim poctivou licenci v kamenaku, navic mam dojem ze potrebujes i doklad o nabyti licence (ucet), coz v tom inzeratu nevidim.
Intri (3490)|24.8.2008 17:47
Mně to až tak rozporuplné nepřijde, alespoň ne u XP. Licenci použiješ, když instaluješ XP. Zaregistruješ ji při aktivaci.

Osobně bych si ale software přes aukci rozhodně taky nekoupil. Člověk nikdy neví, co mu vlastně přijde.
honzarejlek (72)|24.8.2008 17:54
Já nevím, tak se ptám. Zajímá mě konkrétně tenhle inzerát: http://www.aukro.cz/item423307321_windows_xp_professional_oem_vcetne_sp2.html
Připadá mi to docela solidní. Je fakt že člověk nikdy neví co mu přijde a jestli se to fakt přihlásí v Microsoftu. A hlavně co ta čeština?
Withman (1337)|24.8.2008 18:08
Hlavně co jsem koukal, tak na aukro prodávají i licence, které jsou od velkých společností - HP, FSC apod. (např. http://www.aukro.cz/item423346624_microsoft_windows_xp_home_oem_sp2_cz.html).
Je sice super, že člověk bude mít licenci i doklad o koupi, ale když přijde kontrola, tak stejnak dostane člověk pokutu, protože tato licence smí být dodána pouze s PC od FSC.

Opravdu bych to nikdy nerisknul.

Koukám sice ceny dobrý, ale všechno jsou to DELL verze apod. Takže i když budete mít doklad o koupi, tak stejnak to neprojde jako legální systém (při kontrole). Takže všem kdo si to koupili, tak gratuluji, že vyhodili tisícovku oknem. :thumb
astec (1823)|24.8.2008 18:31
[QUOTE=honzarejlek;154979]Nejsem v tom úplně kovanej, jak je možný znovu aktivovat již použitou verzi XP OEM? Napadá mě jedině možnost že je ten systém sice použitej ale není přihlášenej v Microsoftu...[/QUOTE]

No tak abych řekl pavdu tak to by mně také zajímalo. Vím, že když máš Office nainstalované se stejným SN tak jedna jde a druhá spadne po připojení na web update. Předpokládám, že u OS to bude stejné. Na aukru si ve své podstatě kupuješ jen číslo. Nikde nemáš napsané že již není zaregistrované. Když zavoláš na linku MS a budeš chtít legalizovat tak předpokládám že blokneš tu druhou kopii. Pak zavolá on a ......

S těmi kontrolami na legálnost SW bych to neviděl tak drasticky. Doma, Pokud nevypaluješ na kšeft, či jsi jako DC HUB na Tebe nikdo nepřijde. Pokud do firmy, tak tam musíš mít fakturu. To ano, ale fakturu na OEM bez HW Ti berňák či kontrola nevezme. Musíš si sehnat fakturu, nabo kupní smlouvu od osoby, kde budeš mít uveden jak SW tak i HW.

Nevím, asi by stálo za to otestovat zdali kontrola legálnosti na jedno číslo se používá i u OEM verzí operačních systémů. Ale přesto bych byl na Aukru dosti opatrný.
Withman (1337)|24.8.2008 18:48
[QUOTE=astec;155065]
To ano, ale fakturu na OEM bez HW Ti berňák či kontrola nevezme. Musíš si sehnat fakturu, nabo kupní smlouvu od osoby, kde budeš mít uveden jak SW tak i HW.
[/QUOTE]

Windows OEM ti bez HW vezmou, Office OEM ti bez HW nevezmou. :thumb

Jinak co se týče kontrol, tak mám kamaráda, kterého nedávno navštívila policie a odnesla si celý PC. Používal DC++ a dle toho je vystopovali. :thumbdown
astec (1823)|24.8.2008 18:55
[QUOTE=Withman;155070]Windows OEM ti bez HW vezmou, Office OEM ti bez HW nevezmou. :thumb

Jinak co se týče kontrol, tak mám kamaráda, kterého nedávno navštívila policie a odnesla si celý PC. Používal DC++ a dle toho je vystopovali. :thumbdown[/QUOTE]


Koukám co kraj to jinej berňák.
Pavel Boček (4169)|24.8.2008 20:16
[QUOTE=Withman;155070]Jinak co se týče kontrol, tak mám kamaráda, kterého nedávno navštívila policie a odnesla si celý PC. Používal DC++ a dle toho je vystopovali. :thumbdown[/QUOTE]

Ano, DC je hodně kontrolované, ale to je ovšem veřejně celkem známo, však proto tam za poslední dva roky takřka všechno zajímavé zmizlo ;) A jinak co se dalších sítí týče, tak tam berou hodně velké či až profi seedery, v novinách nebo TV je to pořád...a podobné výjimečné případy jako u tvého kamaráda slouží pro (účinné) zastrašení.

Jinak něco nelegálního mají všichni, takže jestli už to budou i XP k tomu nebo ne...pořád se můžeš částečně hájit tím, že prodejce ti nic takového jako že se to váže na Dell PC neřekl. S trochou štěstí ti třeba po domluvě na účet napíše i nějaký HW, se kterým jsi to kupoval a nálepku Dell někde seženeš ;) (berte to s nadsázkou). Koneckonců osobně mi spíš jde o bezproblémový chod ze strany Microsoftu než nějakého úřadu. Protože Microsoft mi může minimálně znepříjemnit práci dennodenně, kdežto nějaký úřad se asi nikdy nestaví. Nikomu to nevnucuji, odkaz na Aukro tu je, tak ať si každý vybere jestli koupí licenci odtud nebo novou z kšeftu...

Jinak OEM licenci by vzít IMHO měli i bez HW, pokud je to určeno k legalizaci. Pokud je to s novým PC, tak samozřejmě musí být na faktuře PC.
honzarejlek (72)|24.8.2008 20:31
tak uvidím jestli to risknu... Jestli se k tomu odhodlám tak dám vědět jak to dopadlo :-) Díky za rady.
Withman (1337)|24.8.2008 22:23
[QUOTE=Pavel Boček;155093]
Jinak něco nelegálního mají všichni, takže jestli už to budou i XP k tomu nebo ne...pořád se můžeš částečně hájit tím, že prodejce ti nic takového jako že se to váže na Dell PC neřekl. S trochou štěstí ti třeba po domluvě na účet napíše i nějaký HW, se kterým jsi to kupoval a nálepku Dell někde seženeš ;) (berte to s nadsázkou). Koneckonců osobně mi spíš jde o bezproblémový chod ze strany Microsoftu než nějakého úřadu. Protože Microsoft mi může minimálně znepříjemnit práci dennodenně, kdežto nějaký úřad se asi nikdy nestaví. Nikomu to nevnucuji, odkaz na Aukro tu je, tak ať si každý vybere jestli koupí licenci odtud nebo novou z kšeftu...
[/QUOTE]

To je naprostá hloupost. Windows licence vázaná na nějakého výborce PC (Dell, HP, FSC apod.) nelze samostatně koupit a nikdo ti jí samostatně neprodá. Jsou to licence, které se dodávají s jejich PC či NTB a když si jí koupíš na Aukru za 1k, tak si tu tisícovku vyhodil oknem. Tohle ti žádná kontrola nevezme...:stupid
astec (1823)|24.8.2008 22:33
[QUOTE=Withman;155124]To je naprostá hloupost. Windows licence vázaná na nějakého výborce PC (Dell, HP, FSC apod.) nelze samostatně koupit a nikdo ti jí samostatně neprodá. Jsou to licence, které se dodávají s jejich PC či NTB a když si jí koupíš na Aukru za 1k, tak si tu tisícovku vyhodil oknem. Tohle ti žádná kontrola nevezme...:stupid[/QUOTE]

A nad to tyto instalační cd jsou upravena na konkrétní HW, mají odladěné vlastní ovladače a přispůsobenou instalaci. Klidně se m§ůže stát že to na určité konfiguraci ani nenainstaluješ. Dříve ani nezačala instalace....
Withman (1337)|24.8.2008 22:45
[QUOTE=astec;155126]A nad to tyto instalační cd jsou upravena na konkrétní HW, mají odladěné vlastní ovladače a přispůsobenou instalaci. Klidně se m§ůže stát že to na určité konfiguraci ani nenainstaluješ. Dříve ani nezačala instalace....[/QUOTE]

Přesně tak, hlavně tam jde o to, že instalační CD pro tyto korporátní verze jsou jiné než ty klasické OEM. Jednoduše řečeno do instalačního CD korporační licence nezadáš "obyč" kod z OEM licence a obráceně.
pavel_p (993)|24.8.2008 23:47
[QUOTE=Withman;155124] Jsou to licence, které se dodávají s jejich PC či NTB a když si jí koupíš na Aukru za 1k, tak si tu tisícovku vyhodil oknem. Tohle ti žádná kontrola nevezme...:stupid[/QUOTE]
Tak! Nehledě na to, že mezi 1000 a 1500Kč je celkem minimální rozdíl. Doporučuju sehnat XP Home OEM, pokud se to ještě dá jinak, než downgradem z Vist. Nebo upgrade na 2GB RAM a Vista HP.
Ritchie83 (369)|25.8.2008 00:27
[QUOTE=Pavel Boček;155034]Já tu mám svou licenci položenou na stole (hm, sakra, zase se mi na cosi přilepila :hmm), přilepím ji pak zase na case, kde budu míst sestavu :p:D[/QUOTE]
Samolepka není licence a dokonce není zákonnou povinností ji kamkoliv lepit.

[QUOTE=Withman;155070]Windows OEM ti bez HW vezmou, Office OEM ti bez HW nevezmou.[/QUOTE]
Ovšem žalující stranu bude pravděpodobně v důkazní nouzi, neboť v případě uzavření kupní smlouvy dle občanského zákoníku nemám povinnost uchovávat faktury.

[QUOTE=Withman;155070]Jinak co se týče kontrol, tak mám kamaráda, kterého nedávno navštívila policie a odnesla si celý PC. Používal DC++ a dle toho je vystopovali.[/QUOTE]
Aby policie získala povolení k domovní prohlídce, musí předložit dostatečně silné důkazy. Nevím o případu, kdy došlo k domovní prohlídce jenom kvůli tomu, že by dotyčný používal nelicencovaný operační systém. Prohlídka prostor určených k podnikání je ovšem něco jiného.

[QUOTE=Pavel Boček;155093]Jinak něco nelegálního mají všichni, takže jestli už to budou i XP k tomu nebo ne...[/QUOTE]
Proti tomu se dovolím ohradit.
astec (1823)|25.8.2008 11:43
- pokud dáváš do účetnictví a platíš z prostředků firmy tak máš povinnost uchovat fakturu o nabytí. Pokud se jedná jen o koupi od souseda (OZ) tak nee.

- naprostý souhlas, policie se přece nebude zaobírat jednou dvěma mašinama..... Spíše bych mněl strach z berňáku. Tady vyžadují, aby jsi prokázal legálnost OS + legálnost nabytí účetního programu. Tedy pokud dáš do účetnictví účetní program. O ostatní mašiny se nestarají. ¨

- naprostý souhlas, v mém okolí je jen velice málo firem, které mají něco málo nelegálního. Domácí užití je ovšem jasné. Tam si myslím svoje. Tam, pokud, jak jsem již psal, nepácháš pomocí PC trestnou činnost tak se každý na Tebe vyprdne. Hlavně nejsou žádné zákonné důvody pro toto. (Zejména škoda)
The_derava_bota (83)|26.8.2008 23:17
Odbočím od posledních příspěvků a vrátím se ke znění zda XP nebo Vista. Visty jsou o kousek dál hlavně ve spolupráci s grafickou kartou. Osobně u přehrávání videa ve Vistách 64bit pozoruji jen velmi málo vypadlích snímků narozdíl do předchůdců a to vezmu-li globálně od Win95-XP tak snímky padaly jak Win95 na modrou obrazovku ... U Vist je situace lepší než u vysílání DVB-T .
(Testováno na stejném PC)
pinc (85)|27.8.2008 23:44
[quote=astec;155126]A nad to tyto instalační cd jsou upravena na konkrétní HW, mají odladěné vlastní ovladače a přispůsobenou instalaci. Klidně se m§ůže stát že to na určité konfiguraci ani nenainstaluješ. Dříve ani nezačala instalace....[/quote]

Ano tato cd s tzv image recovery instalací OEM XP jsou předpřipravená pro určitý hw.
Poznáte je na první pohled. Mají to na sobě napsané.
Licenční klíč ja použitelný i do standardní instalace stejné edice ( home/ profi ) a stejné jazykové skupiny (angl, cz, de, at, ap...).
pinc (85)|27.8.2008 23:49
[quote=Pavel Boček;155093]
Jinak něco nelegálního mají všichni, [/quote]

To už dávno není pravda. Například nejen u nás.

[quote=Pavel Boček;155093]
..pořád se můžeš částečně hájit tím, že prodejce ti nic takového jako že se to váže na Dell PC neřekl.[/quote]

Špatná rada.

Takhle to u nás nefunguje.

Neznalost zákona neomlouvá.

A platí to i sw/licenční kriminality.
pinc (85)|28.8.2008 00:00
[quote=Withman;155129]Přesně tak, hlavně tam jde o to, že instalační CD pro tyto korporátní verze jsou jiné než ty klasické OEM. Jednoduše řečeno do instalačního CD korporační licence nezadáš "obyč" kod z OEM licence a obráceně.[/quote]

"Korporátní verse" do které nezadáš "obyčejný (OEM) kód" myslíš partně SELECT edition ap.
ale ty se nedají vydražit. A jejich nákup jinak než dle pravidel MS ( smlouva s LAR distributorem) je naivní-nelegání- a je to jen vyhazování peněz podvodníkům.

Upravené edice OEM mají/měly v drtivé většině "běžné" OEM kódy pro danou edici sw.

A dají se zadat standardní instalace dané edice.
honzarejlek (72)|9.9.2008 08:48
Tak jsem dal na rady místních a zasvěcených a objednal jsem si čistý a nový. Díky všem.