reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Dotykové displeje?

Petr S. (1220)|21.4.2011 22:40
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Dotykové displeje?[/SIZE]



Do povědomí uživatelů se stále více zapisují displeje s dotykovým ovládáním. Už jste s takovým zařízením pracovali a pokud ano, jak jste s ním byli spokojeni? Myslíte, že je v tomto způsobu ovládání budoucnost, nebo preferujete jiné? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Georginek (2957)|21.4.2011 22:43
Nejakz ten tablet sem pouzival, a dost telefonu, navigaci. Nevidim v tom zadnou vyhodu, a muj extrahyper smysl/az uchylnost/na poradek me od toho odrazuje......Ty otisky pak...:runaway

Strkejte to do bankomatu, navigaci/strasne dlouho jsem hledal matnou aby nebyli otisky/, telefonu/takovy si nekoupim/, info systemu.....ale hrat na tom, nebo pracovat.........no nevim, maximalne s tuzkou.
Noxik (0)|22.4.2011 13:12
Obecne bych rekl, ze dotykove displeje jsou vhodne tam, kde jde predevsim o konzumaci obsahu. Naopak pri jeho vytvareni je lepsi HW klavesnice. Cili v tabletu klidne dotykac (problem nastane, kdyz budu chtit napsat delsi mail), mobil (pokud jen volam a neSMSkuji), ale u notebooku nebo pocitace vzdy klavesnice. Nebo v obou pripadech kombinace obojiho.

Z toho vyplyva take nepochopeni funkce tabletu. Treba u iPadu si dost lidi stezuje, ze nema klavesnici, ctecku karet nebo USB konektor. Bohuzel toto zarizeni neni urceno k vytvareni, ale naopak ke konzumaci obsahu. Nebot nic z toho vam nebude chybet pri prohlizeni video ci webu.
martinGT500 (26)|22.4.2011 14:05
[quote=Georginek;447308]Ty otisky pak...:runaway[/quote]
Vieš o tom že jedine krajiny ktoré sa stážujú na zapackané obrazovky sú Slovensko, Česko a Francúzku
coulomb (4)|22.4.2011 16:06
Zatím jsem se s dotykovým displejem setkal jen při objednávce fotografií ve fotolabu. Myslím, že u přístrojů kde je potřeba často používat tlačítka, je jejich životnost dána kvalitou. Na tom dotykovém displeji bude určitě delší. Na mobilu s ohledem na moje chlapské prsty by musel být displej dost velký, abych se trefil do správného místa. Nemám notebook, ale když náhodou něco zkouším u vnučky, nevyhovuje mi touchpad. Radeji mám myšku.
tomil2002 (1)|22.4.2011 16:07
[quote=martinGT500;447394]Vieš o tom že jedine krajiny ktoré sa stážujú na zapackané obrazovky sú Slovensko, Česko a Francúzku[/quote]

To je možné,osobně bych si třeba fotoaparát nebo kameru s dotykovým displejem nekoupil, asi je to jedna s prvních věcí na které se ptám než se začnu zabývat parametry.Dotykový displej = nebrat.Tedy co se mě subjektivně týče.Elektronická kniha taky nemusí mít dotykáč.Když jsem kupoval navigaci tak jsem si vybral takovou která má alespoň tu umělohmotnou hůlku.Nebudu přece po displeji "patlat"
rob2004 (2)|22.4.2011 16:40
Osobne mam doma ( vdaka praci-sam by som ich nekupil-za tie prachy!) dva 19`` Elo Touch ET1915L screeny...
Je to velmi prakticke ;-) pouzivam jeden z nich ako sekundarny display pre hlavne PC. Takze na primarnom mozem browsovat/pozerat film(+usb headset) a zaroven na sekundarnom si moja 3rocna dcera vybera rozpravku kt. chce prave pozerat+mb sound card - prakticke vyuzitie to u nas doma naslo...

A to nehovorim o tom ake je to cool pre detska na party-ked si kreslia (priamo na screen) pripadne preklikavaju sa cez youtube videa...

Z mojho pohladu je te velmi vhodna forma ovladania PC.
Aj ked taky COD si na tom plnohodnotne nezahrate... ;-)
czhunter (775)|22.4.2011 17:05
Já si na dotekové ovládání u mobilních zařízení zvykl tak, že když nějaké dostanu do ruky, tak hned ťápu po displeji a pak se vždycky hrozně divím, když to nic nedělá :)

U PC to nepotřebuju. Sice Wacom Cintiq by byl krásnej, ale to není tak úplně dotykový displej.
miniprog (38)|22.4.2011 19:50
Dotykový displej by se měl aplikovat dle potřeb a rozhodně ne jako manýra. Existuje mnoho aplikací v průmyslu, na veřejných místech i v domácí automatizaci, kde jsou jeho vlastnosti neocenitelné (čísté, odolné a maximálně interaktivní řešení). Také ho oceňuji u specifických mobilních zařízení, jako je navigace, ale například do telefonu mi nesmí vstoupit. Tam už to považuji za manýru. Není prostě nic jednoznačnějšího a rychlejšího, než pevně definované tlačítko. Jakmile začne obrazovka nahrazovat klávesnici, je to konec. Navíc kapacitní varianta (viz. iPad) reaguje pouze na takřka holý prst a neumožňuje vyšší přesnost pomocí tyčinky. Velice lituji, že trh hodil přes palubu telefony typu V, které poskytují velký displej i velkou pohodlnou klávesnici. V zavřeném stavu zamezují nechtěnému odmítnutí nebo přijetí hovoru, chrání displej a při hovoru má člověk příjemný pocit, jako když drží plnohodnotné telefonní sluchátko (blízko u ucha i u úst). Dnes lidé touží po dotykovém displeji za každou cenu a programátorům to otevírá nové možnosti jak komunikovat s uživatelem, ale přesto trvám na tom, že méně je někdy více.
George eLzyx (85)|22.4.2011 22:21
"dotykový" displej používám u tabletu IBM X41t poměrně často. Kreslím si na něm veškeré změny při rekonstrukci mého domu.
Taktéž mám telefon s dotykovou obrazovkou, ale paradoxně víc používám klávesnici a inteligentní menu systému PalmOS (Treo 650). Dotykovou obrazovku používám pouze pokud si potřebuji něco rychle načrtnout, případně při výběru textu
pavel_p (993)|23.4.2011 00:53
Setkal jsem se tím. Na ovládání nějakého přístroje dobrý (ať už počítačový monitor použivaný primárně pro jedinou průmyslovou aplikaci nebo menší černobílý display kopírky), na mobil snad (raději většinou zavolám než psát SMS) u foťáku si to představit neumím. Jako monitor to rozhodně nechcu.
V podstatě mám podobný názor jako miniprog
Neregistrovaný (0)|23.4.2011 09:43
Momentálne vlastním mobilný telefón s dotykovým displejom a nemôžem si ho vynachváliť. Je síce rezistívny typ, ale veľmi dobre som si na neho zvykol. Pred tým som už mal veľa mobilov s rôznymi displejmi (či už dotykové alebo klasické), ale nikdy nie je nič lepšie ako dotykový !!!

Pred časom som si zaobstaral aj tablet, ale bohužial rezistívna verzia je u tabletov dosť o nervy. U tabletov jednoznačne vyberať len kapacitné displeje.
talkymato (9)|23.4.2011 15:30
Ja osobne nemam vztah k dotykovym telefonom - nevyuzijem ich funkcie, ktore ponukaju. Stale fungujem na mobile s klavesnicou. V obyvacke mam HP TouchSmart, ale dotykove funkcie skoro vobec nevyuzivam. Je to dost lenive. Skor ako zaujimavost pre navstevy :) na navigacii si ine ovladanie ako dotykove predstavit neviem
xmarek (1676)|23.4.2011 17:05
Jsou zařízení, kde to považuji za výhodu a jsou zařízení, kde je mi to celkem k ničemu. Např. mobilní telefony se ubírají tímto směrem a tam to považuji ze jistý nový standard. U notebooku mi je to např. k ničemu a u stolního počítače už to považuji i za kontraproduktivní.
Všechno se to odvíjí od použitého OS. Když je OS špatný, tak to žádný dotykový panel nespasí. A to ani když to ovládáte stylusem. Ku příkladu Android je v tomto směru navržen velmi dobře. Jako další příklad se dá uvést ovládání iPhonu. Jako přiklad, kde je to spíš k zlosti uvedu nějaké integrované řešení od firmy MSI (windows 7 a nějaká "aplikace" vod nich).

Takže abych to shrnul. Dá se použít příměří: "Dobrý sluha, špatný pán".
vonv* (0)|23.4.2011 21:26
Používám dotykový display u konvertibilního tabletu. S one note je to pro studenty naprosto ideální - psaní na klávesnici + kreslení na display, plus slušný výkon počítače se vším všudy. Dovedu si představit pracovat s dotykovým displayem i u velkého PC, ale nevidím to v mých podmínkách jako nutnost. Dotykáč do foťáku beru spíš jako neužitečnou módu, s telefonem chci telefonovat a ovládat ho jednou rukou,což většinou s dotykovým d. nejde. Tablety toho dneska moc nenabídnou - taky zbytečná a předražená hračka.
Neregistrovaný (0)|24.4.2011 11:33
Těžko říct, zda-li budou mít dotykové displeje v budoucnosti minoritní či majoritní podíl. Výrobci vždy přijdou s nějakou módní vlnou a lidé na to buď skočí nebo ne. Zde se to k mému velkému údivu daří. Ne vždy je ale na výběr. Např. vybrat v současné době slušný telefon bez dotykového displeje, je v podstatě nemožné.

Mobil ... určitě je to prima hračka. Pro mě je to ale nepoužitelné. Při pokusu o koupi nového telefonu jsem si vlastně dotykáče zkusit musel a odešel jsem bez telefonu. Budu muset počkat, až tato módní vlna odezní či se najde výrobce, který udělá slušný telefon "postaru".

Navigace.. zde mám zkušenosti z praxe. Navigaci používám často a zde musím říct, že kromě zmíněných otisků je negativem opotřebení dotykáče. Od 2 letech používání už nestačí dotýkat se, ale je třeba docela slušně mačkat. Každopádně i zde preferuji tlačítka, resp. dálkové ovládání.
Jak u mobilu, tak u navigace se dá velmi rychle naučit psaní bez potřeby hledět na displej, což u dotykáče nelze.

PC ... tudy cesta nevede.

Dovedu si představit jednoúčelové terminály, tablety apod. s dotykovým displejem. Dovedu si představit číšníka, který nebude v ruce smolit objednávku, ale použije tomu přizpůsobený tablet. Takových využití bude určitě celá řada. Nicméně telefon a navigaci si s dotykáčem nekoupím, dokud budu mít na výběr.
Ivo Mašek (507)|24.4.2011 21:09
[quote=martinGT500;447394]Vieš o tom že jedine krajiny ktoré sa stážujú na zapackané obrazovky sú Slovensko, Česko a Francúzku[/quote]
Asi jsme takoví čistotnější :) . (teda jak kdo, ale asi nás bude více). Také nemám rád upatlaná zrcadla, skla, monitory, .............. Vypadá to pak jako u prasátka v chlívečku (ještě vylitý kafe, na podlaze halda drobků, pokecaná košile, .............)
HiLow (1000)|24.4.2011 21:16
Dotykové displeje nemám rád, nestrpěl bych ho ani na telefonu.
xtonda (23)|27.4.2011 17:48
Dotykové displeje se u kapesních počítačů a organizérů (Palm, PocketPC apod.) vyskytují poměrně dlouhou dobu, sám mám zařízení s dotykovým displejem nějakých osm let, měl jsem tři zařízení s rezistivním displejem a nyní první s kapacitním a bohužel se nedá říct, že by tato technologie byla ve všech ohledech lepší, skoro je mí líto, že s jejím příchodem byly v podstatě zahozeny všechny ty sofistikované a léta vyvíjené technologie pro rozpoznání rukou psaného písma.

Každopádně je ale dotyková obrazovka IMO nejlepší polohovací zařízení pro přístroje držené v ruce. Zkušenost s přechodem z rezistivní na kapacitní technologii je, že díky nutnosti používat prsty je nižší přesnost, na druhou stranu registruje sebelehčí dotek, netřeba mačkat a tlačit, sklo displeje je odolnější a prst naopak měkčí než stylus, takže nehrozí poškrábání a netřeba se obtěžovat s ochrannými fóliemi a odpadá nutnost hlídat si stylus.