reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Instalace nového HD - problém

boby (131)|31.12.2008 11:22
Dostal jsem PC od známého abych mu nainstaloval vypalovačku, DVD mechaniku a druhý HD.

Udělal jsem to takhle:
Primary Master - nechal jsem jak měl původní HD - ST310211A
Primary Slave - nový HD IBM-DPTA-372050
Secundary Master - nová vypalovačka
Secundary Slave - nová DVD

Při startu mi ale Bios detekuje původní HD jako !!.!!9 ST!!1:2:1A
Dále už je detekce vpořádku IBM-DPTA, vypalovačka, DVD

Pokud ten nový HD IBM-DPTA odpojím Tak už je detekce vpořádku původní HD jako ST310211A, dále vypalovačka a DVD.

Nevím kde dělám chybu :confused:
Jiziii (796)|31.12.2008 11:26
skus vyměnit ten atovej kablík
měl sem skoro stejnej problem a výměna kablíku to vyřešila
jo a jinak nevym proč ale všude co sem tak čet v návodech od MB se píše že na ATA kabelu by měl bejt master HDD a slave Mechanika, třeba to taky muže bejt tim
Richmond (8084)|31.12.2008 11:36
Zkontroluj jumpery - na starsich Seagatech jsou jinak jumpery nez na WD
edit: nejstarsi Seagate co by byl podobnej tvymu mam ST340016A (40GB) - jumper mam na Master or single (nejbliz ATA konektoru) + slave WD 120GB a jede bios ok, jede to ikdyz nastavim na obou cable select takze bych to videl na nakou nesnasenlivost s tim ibmkem (nebo na ten kabl jak psal Jiziii pokud si jeste nevyzkousel...)
boby (131)|31.12.2008 12:01
Datový kabel jsem zkoušel prohodit, ale to nedetekoval Bios nic. Vyřešil jsem to tím, že jsem nechal původní kabel jak byl a na mechaniky jsem dal jiný - měl jsem ještě jeden ke své desce ASUS.
Chtěl jsem to udělat tak, že oba HD by byly Master a mechaniky Slave, ale to mi zase nevycházely kabely. Vždycky mi vycházel buď na HDD nebo na mechaniky. Tak jsem to nakonec udělal jak píšu.
Na nastavení původního Seagate jsem se nekoukal, předpokládal jsem, že když je správně detekován, tak je i správně nastaven. Ale zkusím ho vyndat a podívat se, koukám, že tam není žádný jumper, tak to třeba je tím.
Richmond (8084)|31.12.2008 12:12
...podle manualu k tvymu disku je bez jumperu nastavenej jako SLAVE :notsure
...na 1GB Seagate znamena bez jumperu ONE DRIVE ONLY, takze pro jistotu se podivej primo na disk, ten manual je delanej pro x typu hdd a nikdy nevis jestli treba na jiny revizi disku je nastaveni jinak.
boby (131)|31.12.2008 12:40
[QUOTE=Richmond;200729]...podle manualu k tvymu disku je bez jumperu nastavenej jako SLAVE :notsure
...na 1GB Seagate znamena bez jumperu ONE DRIVE ONLY, takze pro jistotu se podivej primo na disk, ten manual je delanej pro x typu hdd a nikdy nevis jestli treba na jiny revizi disku je nastaveni jinak.[/QUOTE]

Tak jsem ten HDD vyndal a je to tak jak píšeš. Akorát je zakrytej gumou tak jsem na něj blbě viděl. Teď na světle vidím, že je nastaven správně, tedy Master or Single. Tak teď už fakt nevím co s tím mám dělat.
Richmond (8084)|31.12.2008 12:57
...no jestli s tim chces experimentovat tak bych zkusil nastavit ten cable select, kdyby stale nejelo tak jeste limit drive capacity. Jestli experimentovat nechces, tak to dej tak jak ti vysly kabely :)
...ja osobne bych udelal kopii Seagatu a prenes na ten druhej WD a pote Seagate vyhodil (tech 10gb za ty problemy nestoji) ale to ti asi "zakaznik" nepovoli :notsure
boby (131)|31.12.2008 13:32
[QUOTE=Richmond;200741]...no jestli s tim chces experimentovat tak bych zkusil nastavit ten cable select, kdyby stale nejelo tak jeste limit drive capacity. Jestli experimentovat nechces, tak to dej tak jak ti vysly kabely :)
...ja osobne bych udelal kopii Seagatu a prenes na ten druhej WD a pote Seagate vyhodil (tech 10gb za ty problemy nestoji) ale to ti asi "zakaznik" nepovoli :notsure[/QUOTE]

Tak to mě taky napadlo, ten Seagate vyhodit a nechat tam jenom IBM, ale to on nechce. Chce tam mít 2 HDD a všechno zachovat jak má. Jenom ten druhý nainstalovat.
Připojuji obrázky jak to mám nastavené a prosím o radu jak nejlépe postupovat dál.
IBM.jpg Seagate1.jpg Seagate2.jpg
Richmond (8084)|31.12.2008 13:51
...je na tech obrazkach ten samej disk? Mam to naky rozmazany a nemuzu se dopocitat pinu u obr1 a obr2 (od rana lehce popijim gin tak nevim jestli neni chyba u me)

edit: jestli je ten disk obr1 tak bych pridal jumper DEVICE 0 (MASTER)
jestli je disk obr2 & obr3 tak by to melo jet tak jak je to na obr3, nicmene vidim tam jeste naky moznosti, ale neprectu ty pismenka tak bych dal oba disky na cable select...
...nebo to nafot jeste jednou
boby (131)|31.12.2008 13:57
[QUOTE=Richmond;200763]...je na tech obrazkach ten samej disk? Mam to naky rozmazany a nemuzu se dopocitat pinu u obr1 a obr2 (od rana lehce popijim gin tak nevim jestli neni chyba u me)[/QUOTE]

Obrázek 1 je IBM - tam je toho víc, tak si nejsem jistý jestli to mám dobře, ale detekován je.
Obrázek 2 a 3 je Seagate - aby bylo vidět možnosti nastavení a jak to mám nastavené, tedy jumper. Takhle byl nastavený.
Richmond (8084)|31.12.2008 14:06
aha ;)
blejskni to ibmko jeste zezhora (jako obr2) a obr2 jeste jednou zaostrit... je to ibmko ATA100?
boby (131)|31.12.2008 14:29
[QUOTE=Richmond;200771]aha ;)
blejskni to ibmko jeste zezhora (jako obr2) a obr2 jeste jednou zaostrit... je to ibmko ATA100?[/QUOTE]

Tak takhle to už snad bude lepší. U toho IBM nevím asi ano, víc toho nemám. Mám teda dobře 2GB CLIP?
Neměl bych nastavit jako 16 HEADS?
IBM_full.jpg Seagate_full.jpg
Richmond (8084)|31.12.2008 14:36
no 16 heads by melo byt zapnuty a cli9p vypnuty, ale teda ta pozice jumperu je mi podezrela - ja bych ho dal na stojaka ale ruku do ohne nedam, to si nejdriv zkusim najit manual

edit: Support IBM http://www.hitachigst.com/hdd/support/dpta37/dpta4jum.htm

...zkusil bych dat jumpery na C-D a A-B >>> DEVICE 1 (SLAVE)
boby (131)|31.12.2008 15:29
A je to ono. HD byl takhle nastaven, Bios o detekoval, tak jsem myslel, že je to ok, a ono musí být 16 heads. Díky za pomoc.
Ještě my donesl teď grafickou kartu do AGP slotu. Koukám, že má přídavné napájení, ale na desce jsou všechny konektory (4) obsazeny. Setkávám se s tím poprvé,tak bych se chtěl zeptat, jestli mám koupit rozdvojku a vyřešit to z konektoru některé mechaniky. Nebude to dělat problémy?
Richmond (8084)|31.12.2008 15:42
Napis co je to za kartu.
Nevim presne co myslis 4 konektorama na desce (ja mam na mysli napajeci, ale jediny co mi napadlo je 4-pin 12v, nekdy oznacovany jako P4) ale do grafiky se strka bud ten na floppynu nebo klasickej molex jako na hdd/dvd.
Taky uz sem tady na foru videl nakyho typka co do 8-pinu na MB narval 6-pin pro PCIE grafiky (musel pouzit dost sily jinak to tam nepasuje)
boby (131)|31.12.2008 16:03
[QUOTE=Richmond;200834]Napis co je to za kartu.
Nevim presne co myslis 4 konektorama na desce (ja mam na mysli napajeci, ale jediny co mi napadlo je 4-pin 12v, nekdy oznacovany jako P4) ale do grafiky se strka bud ten na floppynu nebo klasickej molex jako na hdd/dvd.
Taky uz sem tady na foru videl nakyho typka co do 8-pinu na MB narval 6-pin pro PCIE grafiky (musel pouzit dost sily jinak to tam nepasuje)[/QUOTE]

GF FX 5900,AGP 8x, deska má AGP 4x, 8x. Jedná se o VIA KT4AV MS 6712 s LAN.
Zas snad takvý paznecht nejsem, abych ji rval do PCIE. :D Myslel jsem napájecí 4 pinový Molex. Stačí ji jeden má tam normální 4-P. Takže není potřeba redukce apod, jenom odněkud přivést napájení. Myslel jsem jestli by to šlo vyřešit tou rozdvojkou.
edit: tedy napájení ze zdroje
Richmond (8084)|31.12.2008 16:31
...jj, pripoj molex ze zdroje, jestli budes potrebovat rozdvojku tak ji dej k necemu co nejmin zere (asi dvd mechanika)...

edit: jinak drzim palce at to nakou chvili vydrzi v chodu :thumb pac je to celkem slusna kombineza :thumb
boby (131)|31.12.2008 21:02
Tak jsem to nějak zakřikl. Několikrát jsem PC restartoval a vše bylo ok. Donesl jsem to k němu a znovu ten samý problém. Jediné co jsem udělal, tak jsem přesunul stránkovací soubor na ten nový HDD. Oba disky jsem několikrát scanoval a ten nový i přeformátoval. Systémový jsem defragmentoval. Ani jeden problém, log byl bez chyb. Pravda ale je, že jsem PC pouze několikrát restartoval, nevypínal. Nejde mi to na rozum. Tak jsem si PC zase odnesl domů :confused:
boby (131)|31.12.2008 21:26
Teď jsem PC zkusil doma ještě jednou pustit a nabootoval dobře, ale po chvíli mi z Win spadnul. A už ho zase detekuje Bios špatně. Jedno vím zcela jistě. Oba disky jsou naprosto vpořádku. Až doteď běhaly jako systémové bez problémů.
Richmond (8084)|31.12.2008 21:49
Tak tos prekvapil i me - daval sem tomu tak mesic :eek:
Neves hlavu brachu - me se to stalo 2x (zdravim Milose ;-))
Posledni komponenta cos jeste nepopsal je zdroj, tak sem pro uplnost napis co tam je...
Abych rek popravde tak presne tyhle "ksefty" mezi kamaradama/pribuznejma se naprosto vzdycky zvrhnou v uplne zoufalej boj (a z vlastni zkusenosti predem prohranej) o to kdo ve finale koupi nakou tu soucastku (zpravidla novou nebo takovou co funguje naprosto bezchybne) - neco ve smyslu pro dobrotu na zebrotu s tim ze jako debil budes vypadat porad ty ikdyz u 5-10 let stary soucastky se dalo predpokladat ze odejde nicmene to uz nikomu stejne nevysvetlis (selskym rozumem: naposled ses v tom "hrabal" ty takze je to automaticky tvoje vina ;)
Zacal bych tim zdrojem (jestli to bude kousek odpovidajici stari/jakosti vyse zminenych komponent tak to nevidim zrovna ruzove), odpojil bych postupne pridany veci (nejvetsi zrout je bezesporu grafika) a podle toho s cim to pojede bych dotycnemu navrhnul zvazeni o pripadne investici do nove soucasti...

edit: jeste teda chybi popsat MB + CPU, ale zrovna dneska bych se s tim uz netrapil - to chce cistou hlavu (zacal bych pivem a postupne volil obtiznost - muzu doporucit gin s tonikem a pak postupne presel na vodku > ta cisti celkem slusne, kdyby nezabralo ani to tak bych to komplet naformatoval (okena, technicky lih apod.)
boby (131)|31.12.2008 22:22
Takže jsem učinil ještě další pokus. Odpojil jsem to nové IBM musel jsem i datový kabel. A už to začalo harwarová chyba, bla, bla, bla. Restart, disk se zkontroloval, naběhne Win a hups samo restart. No nic ještě jsem znovu zapojil to nové IBM. A hele Bios ho detekuje správně, ale Win naběhne až do fáze kdy by se měla zobrazit pracovní plocha a hups restart a tak pořád dokola. Přísahám že jsem ještě nic nepil a jsem tedy zcela při smyslech, i když teď už mi to pomalu začíná lézt na bednu. Zkoušel jsem do nouzáku a je to to samé. Takže pro dobrotu na žebrotu.
No nic, máš pravdu. Začnu pozvolna pivem .......
Richmond (8084)|31.12.2008 22:38
...napred zdroj, pak pivo ;)
Limoto (162)|31.12.2008 22:43
Tohle se mi stávalo při špatně zastrčeným IDE kabelu.

EDIT: trochu jsem zaspal. Nestávaly se mi ty restarty, ale ta špatná detekce.
r34ktor (7477)|31.12.2008 23:04
[QUOTE=boby;200827]...[/QUOTE]
A jak to máš vlastně aktuálně najumperováno?

IBM bych nastavil takto, pokud bude Seagate jako slave:

Richmond (8084)|31.12.2008 23:12
...Seagate ma primar se systemem
r34ktor (7477)|31.12.2008 23:16
Někdy se to holt musí pro zajištění korektního chodu i za cenu mírného snížení výkonu otočit.
boby (131)|1.1.2009 12:38
Sestava je následující:
MSI KT4AV ver. 1.0A s LAN, procesor Athlon 2200+ netaktovaný, GK ATI 264VT2 MACH 64VT, paměť A-DATA 2x 256 MB DDR 400, zdroj 300W pravděpodobně dodaný s bednou, HDD je ten uvedený Seagate, proč tam není už rovnou nějaký větší to nevím..
PC je starý 4 roky, takže zas takový stařík to není. Známý ho odkoupil od firmy, kde běhal bez problémů jako poštovní server. Donesl mi ho caa před půl rokem abych mu nainstaloval Win. Pravidelně mi ho nosí caa 1x za měsíc na kontrolu, takže systém je ok a čistý za to ručím.
Teď mi ho donesl, abych mu tam dal ty zmíněné mechaniky a to IBM. Vše bylo vyndáno z naprosto funkčního a bezproblémového PC.
Tu novou GF FX 5900 jsem tam nedával, protože musím koupit tu rozdvojku. Tu jsem právš vyndal z důvodu upgrade ze svého PC.
Jumpery jsou nastaveny dle Richmonda Seagate Pri Master tedy jumper nejblíž ATA konektoru a IBM C-D a A-B, tedy DEVICE 1 (SLAVE).
Nyní oba HDD Bios detekuje, naběhne ta obrazovka Omlouváme se za nepříjemnosti ....
Ať dám jakoukoli volbu, tak mi pokaždé systém naběhne di fáze jak běhají ty čárky a v okamžiku, kdy by měla naskočit další fáze, tak jenom problikne a okamžitš se restartuje a tak je to pořád dokola.
Bios ten Seagate detekoval špatně - asi to byl třeba cestovní šok, nechápu. Zkusil jsem tedy odpojit IBM, Seagate byl detekován správně, ale win už jen jak uvádím, znovu jsem připojil IBM a teď jso oba HDD detekovány spráně, jen ten Win. Mohlo by to mít s tím problémem nějakou souvislost?
Takže má cenu ještě nějak zkusit laborovat s jumpery? Nebo to vidíte na přeinstalaci Win?
Ten zdroj, myslím bude ok, protože jediný nový stálý odběr je to IBM a to je zanedbatelné. Vedle v pokoji mám BX s 300 W zdrojem 3 HDD, vypalovačku DVD mechaniku GF 2 GTS a přídavný ventilátor a běhá bez problémů asi 7 let.
boby (131)|2.1.2009 12:56
Včera jsem nad tím ještě přemýšlel a kouknul na link co sem dal Richmond a dle manuálu je ten IBM Ultra DMA 66. Není nakonec zakopaný pes tady?
Richmond (8084)|2.1.2009 13:20
[QUOTE=boby;201365]Včera jsem nad tím ještě přemýšlel a kouknul na link co sem dal Richmond a dle manuálu je ten IBM Ultra DMA 66. Není nakonec zakopaný pes tady?[/QUOTE]

...muze byt, proto bych ho nejradsi dal ke stejne rychlymu zarizeni (tedy dvd) ale to ti zas nevyjdou kabely. Zkus preinstalovat windows - tim by se mel odstranit problem s nabihanim (logicky usuzuju ze kdyz bios vse chytne ok, bude chyba nekde dal).
Jinak jestli myslis to druhy pc 4400BX tak je to NAPROSTO nesrovnatelny timhle amdckem (navic MSI) - myslim tim jak spolehlivost - BX jsou bezdebat jedny z nejlegendarnejsich stroju ;-)
boby (131)|2.1.2009 13:49
Všechno bylo vpořádku jak jsem psal výše. Winy normálně to IBM našly, doinstalovaly, žádná hláška že by se jim něco nelíbilo. Všechno jsem otestoval, běhalo to bez problémů. Myslel jsem, že je to ok, ale u kámoše ty problémy popsané výše. Nevím co se s tím systémem mohlo stát. Že by cestovní šok?
Nové instalaci se už v současném stádiu asi nevyhnu, tak se do toho pustím. Známý už se s tím smířil.
Jinak ty kabely jsou fakt krátké, na délku už jsem no zkombinoval, ale vzdálenost mezi připojovacími konektory na zařízení je malá.
boby (131)|2.1.2009 15:59
Tak už jsme doma. Instalační program detekoval Seagate jako poškozený - 7923MB. Že bych s ním něco provedl tak toho si nejsem vědom. Tak jsem odpojil IBM a už byl detekován Seagate dobře. nedá se nic dělat. Ty dva HDD spolu nepojedou. Mohl jsem ještě volit instalaci na to IBM, ale vzhledem l tomu, že je pomalejší a přeci jenom starší a abych se vyhnul případným problémům jsem nakonec volil instalaci na původní Seagate. Známému zkusím sehnat jiný HDD třeba na Aukru, ale rozhodně ATA 100/133, ale to nebude problém. Horší by bylo sháně do páru druhý k tomu staříkovi.
Tím pádem mi zbyl volný napájecí Molex a chtěl bych zkusit nainstalovat tu GF. Je možné, že by se třeba mohl spálit zdroj, deska..... Nerad bych to tomu kámošovi zničil. To už by asi nerozchodil /nebo spíš já/.
kevin00 (10238)|2.1.2009 16:45
To že zbyl 1 napájecí Molex vůbec nevadí. Při instalaci GK by jsi neměl narazit na problém. Zdroj je dostačující. Odinstaluj staré ovladače od ATI, odstraň jejich zbytky pomocí Driver Cleaner a vlož novou nVidia 5900 a nainstaluj ovladače. Mělo by to vše fungovat jako hodinky ze Švýcarska ;)
boby (131)|3.1.2009 10:35
Tak jsem to přeinstaloval, dal jsem mu tam co tam měl. Zálohu jsem naštěstí udělal.
Jelikož zbyl ten napájecí Molex, tak jsem zkusil tu GF. Instalace bez problémů, ale po chvíli System spadl a Seagate byl opět špatně detekován Biosem. Prostě ten samý problém znovu.
Zdroj má čtyři napájecí větve 2 4 pinové Molex a 2 na disketovku. Na jedné větvi jsou pomocí rozdvojky
ty mechaniky a na druhé pomocí rozdvojky 2 HD. Tedy vlastně jeden zbyl volný, ale pořád pomocí rozdvojky. Takže asi nemůžu mít s tím Seagate grafiku na jedné napájecí větvi :confused:
Doufám, že to vyřeší zakoupení rozdvojky a natažení napájení od DVD mechaniky.
Až mu seženu druhý HD, tak to snad nebude dělat to samé. Jsem z toho docela hotovej. No tak to přeinstalovám znova, jiné východisko zase nebylo.:mad:
kevin00 (10238)|3.1.2009 12:09
[QUOTE=boby;201741]Tak jsem to přeinstaloval, dal jsem mu tam co tam měl. Zálohu jsem naštěstí udělal.
Jelikož zbyl ten napájecí Molex, tak jsem zkusil tu GF. Instalace bez problémů, ale po chvíli System spadl a Seagate byl opět špatně detekován Biosem. Prostě ten samý problém znovu.
Zdroj má čtyři napájecí větve 2 4 pinové Molex a 2 na disketovku. Na jedné větvi jsou pomocí rozdvojky
ty mechaniky a na druhé pomocí rozdvojky 2 HD. Tedy vlastně jeden zbyl volný, ale pořád pomocí rozdvojky. Takže asi nemůžu mít s tím Seagate grafiku na jedné napájecí větvi :confused:
Doufám, že to vyřeší zakoupení rozdvojky a natažení napájení od DVD mechaniky.
Až mu seženu druhý HD, tak to snad nebude dělat to samé. Jsem z toho docela hotovej. No tak to přeinstalovám znova, jiné východisko zase nebylo.:mad:[/QUOTE]

Napiš co máš za zdroj (značka .... myslím, že jsi psal, že má 300 W). Trochu mě děsí ty rozdvojky. Grafiku, pokud jsem někde nucem použít redukci, dávám vždy na jednu větev ke které již nic nepřipojuji. Grafiky mají větší spotřebu a konkrétně tvá GeForce 5900 má spotřebu okolo 60 W a pokud je to verze Ultra tak snad něco okolo 70 W. Zkus disk přepojit na jinou nap. větev. Hoď sem screen ze SMARTa pevného disku.
boby (131)|3.1.2009 13:58
Grafická karta GF FX 5900 256 MB Club v PRO to nebude, na tom zdroji vidím jenom 300W PFC. Na jinou větev GK zatím nemám jak dostat. Musím koupit tu redukci a nějak to zkusit asi od DVD mechaniky. HDD vypadá vpořádku. Asi prostě ta GK nesmí být společně s HDD, ale jinak to zatím nešlo řešit.
HDTune_Error_Scan_ST310211A.png
Richmond (8084)|3.1.2009 14:06
Napis ten zdroj - znacku, kolik A ma na jednotlivych vetvich (nebo aspon 12v). Grafiku bych dal na spolecnou vetev s mechanikama (pisu to uz od silvestra). To ze je 300w dostacujici (papirove) je jedna vec, ale to ze ten zdroj tech 300w nema a je par let starej je vec druha. GF patrila sveho casu k tomu nejzravejsimu.
edit: co takhle jeste dat IBM misto Seagate a pockat jestli to spadne nebo ne?
edit2: grafika muze byt spolecne s hdd, ale za predpokladu ze to utahne - vypada to ze je ale neutahne - pri zatizeni grafiky/hdd to vypada ze to padne s tim ze to na hdd necha stopy - proto bych gf zapojil k mechanikam
kevin00 (10238)|3.1.2009 14:15
[QUOTE=Richmond;201860]Napis ten zdroj - znacku, kolik A ma na jednotlivych vetvich (nebo aspon 12v). Grafiku bych dal na spolecnou vetev s mechanikama (pisu to uz od silvestra). To ze je 300w dostacujici (papirove) je jedna vec, ale to ze ten zdroj tech 300w nema a je par let starej je vec druha. GF patrila sveho casu k tomu nejzravejsimu.
edit: co takhle jeste dat IBM misto Seagate a pockat jestli to spadne nebo ne?[/QUOTE]

Já mám trochu podezdření na ten zdroj. Mě osobně trochu děsí ty rozdvojky. Zdroj to asi bude nějaký EC či No Name zdroj. Je pravda, že grafika je pažravá :D

Zkusil bych ten zdroj a pak jiný HDD
boby (131)|3.1.2009 14:25
No byl to jen takový pokus, protože nemám rozdvojku a asi dost :mistake Přidělal jsem si s tím zbytečnou práci. Jsem rád, že jsem HDD nezničil. Vypnu PC a kouknu na ten zdroj dovnitř takhle tam dost špatně vidím, je to zespoda. O tom IBM jsem uvažoval taky, ale je pomalejší a taky starší, jako systémový bych radši nechal ten Seagate. Není to pro mě, tak ať tam má co tam měl, nerad bych byl zase za blba. Díval jsem se na Aukro a něco by se sehnat dalo. Cenově nejvýhodnější by byl asi 120 - 200 GB.
Richmond (8084)|3.1.2009 14:27
[QUOTE=kevin00;201865]Já mám trochu podezdření na ten zdroj[/QUOTE]
...troubim to tu od silvestra, proste v takovyhlech splaskach (ne od slova splachnout ale od slova splasit!!!) clovek nikdy nevi - a divil bych se kdyby tam byla delta nebo aspon nakej fortron. Jak jsem psal uz minulej rok ;-) - zapojil bych tam veci ze svyho pc nebo aspon ty za ktery muzes dat ruku do ohne a sel bych soucastku po soucastce...
kevin00 (10238)|3.1.2009 14:30
[QUOTE=boby;201874]No byl to jen takový pokus, protože nemám rozdvojku a asi dost :mistake Přidělal jsem si s tím zbytečnou práci. Jsem rád, že jsem HDD nezničil. Vypnu PC a kouknu na ten zdroj dovnitř takhle tam dost špatně vidím, je to zespoda. O tom IBM jsem uvažoval taky, ale je pomalejší a taky starší, jako systémový bych radši nechal ten Seagate. Není to pro mě, tak ať tam má co tam měl, nerad bych byl zase za blba. Díval jsem se na Aukro a něco by se sehnat dalo. Cenově nejvýhodnější by byl asi 120 - 200 GB.[/QUOTE]

Ono nejde ani moc o to, jestli je HDD od IBM či Seagate, či jestli je pomalejší či rychlejší. Jde o to, aby sestava byla stabilní. A s prominutím za blba budeš, pokud mu necháš sice rychlejší disk, ale vadný. Rozdíl mezi ATA 100 či ATA 66 asi kamarád moc řešit nebude.
boby (131)|3.1.2009 15:25
To je teda stroj. Musel jsem ho odšroubovat, bylo to zakryté. EC 300X1 (PFC) 3,3V-14A, 5V-30A, 12V-16A.
Myslím, že není nejhorší.
Jinak ten Seagate běhal až do mých pokusů bez problémů a zatím to vypadá, že i nadále bude. Jenom k němu nesmím dát GK :stupid Mohl bych ještě vyndat z jiné sestavy WD 3,2 GB, ale to myslím za riziko případné nové instalace za to asi nestojí co? Žádný jiný disk ATA100 bohužel na vyzkoušení nemám. Když mu tam dám to IBM, nevím ale těch 10GB navíc mu stejně za chvíli nebude stačit a jak ho znám moc mu to pod fousy nepude. Už jsem mu ten jiný SATA 100/133 navrhl a souhlasí. Rád byh přeci jenom viděl jeden disk menší a prověřený jako systémový, než ještě případně dělat na tom IBM systémový oddíl i když je prověřené taky.
Navíc tady mám od jiného známého ještě jedno BX440 s řadičem Promise 66, tam by asi pasoval líp. :notsure
Richmond (8084)|3.1.2009 15:32
Co je SATA 100/133? Kdyz uz teda budes klopit naky prasulky do radice tak uz si rovnou sezen i SATA disky - odpadne problem s jumperama
kevin00 (10238)|3.1.2009 15:38
EC zdroje jsou snad nejhorší z toho nejhoršího, co můžeš v PC míti. Podle stáří toho zdroje, již nemusí ani zátěž 300 W udržet. Nehledě na to, že jeho účinnost bude 60 % ;)

[QUOTE=Richmond]Kdyz uz teda budes klopit naky prasulky do radice tak uz si rovnou sezen i SATA disky[/QUOTE]

Myslíš, že by koupil SATA řadič ? To se podle mě vůbec nevyplatí. Řadič stojí cca 500 - 600 Kč a potenciál SATA disku je mu k ničemu.
boby (131)|3.1.2009 15:38
[QUOTE=Richmond;201912]Co je SATA 100/133? Kdyz uz teda budes klopit naky prasulky do radice tak uz si rovnou sezen i SATA disky - odpadne problem s jumperama[/QUOTE]

:mistake upsal jsem se samozřejmě ATA 100/133, SATA I a II mám na svém stroji, mám prostě úplně něco jiného, takže zkoušet součástku po součástce bohužel nemůžu. A investovat do řadiče je v případě toho kámošova stroje asi nesmysl.

edit: kevin00 byl rychlejší
boby (131)|3.1.2009 15:43
[QUOTE=kevin00;201916]EC zdroje jsou snad nejhorší z toho nejhoršího, co můžeš v PC míti. Podle stáří toho zdroje, již nemusí ani zátěž 300 W udržet. Nehledě na to, že jeho účinnost bude 60 % ;)[/QUOTE]

Takže tu GK už neuživí? Ale ten druhý HDD by snad ještě zvládnou měl, ne?
Richmond (8084)|3.1.2009 15:49
[QUOTE=boby;201921]Takže tu GK už neuživí? Ale ten druhý HDD by snad ještě zvládnou měl, ne?[/QUOTE]
..u hdd je vetsi sance, ale ze udrzi i tech 10w navic ti u tohodle zdroje nikdo nezaruci
edit: pro srovnani: muj starej FSP (Fortron) 350w mel 16A na 12v, ale byl tak o 2kg tezsi a plnej chladicu...
r34ktor (7477)|3.1.2009 15:51
[QUOTE=boby;201921]Takže tu GK už neuživí? Ale ten druhý HDD by snad ještě zvládnou měl, ne?[/QUOTE]
Provozovat tuhle GK na shitovém zdroji je prostě problematické (či v některých případech dokonce nemožné). Kdysi jsem řešil podobný problém, kdy byla na stejné větvi s HDD napájená pochybným zdrojem ANS, což způsobovalo výtuh, nebo restart PC při přechodu do 3D režimu. Nakonec to vyřešilo připojení GK na jednu větev molexů, a vše ostatní na druhou.
kevin00 (10238)|3.1.2009 15:56
[QUOTE=boby;201921]Takže tu GK už neuživí? Ale ten druhý HDD by snad ještě zvládnou měl, ne?[/QUOTE]

To Ti takto od boku střelit nemohu. To chce právě vyzkoušet, ale rozhodně EC zdroje jsou časovanou bombou a 5900 je žrout
boby (131)|3.1.2009 16:32
Vyzkouším. Doufám, že moje laborování neskončí zase reinstalací systému. Zatím PC běží zdá se ok.
kevin00 (10238)|3.1.2009 17:18
Kdyby jsi chtěl pak otestovat stabilitu celého systému, lze provést pomocí Prime95. Pokud to přestojí noc, máš vyhráno :thumb