reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s bootování a instalací OS - seká se PC

Reeaper (14)|16.1.2010 19:46
Přeji hezký večer,

Sestava: MB MSI 770-C45, AMD Phenom II X2 550 (3,1 GHZ, AM3), Gigabyte 9600TG, 2GB DDR3 Zeppelin Gold PCI1600, HDD MAxtor 120 GB SATA, zdroj AMX 500W - v pátek nově koupená.

První vyřešení problém - slabý zdroj (původně Redstar 400W)
Druhý vyřešený problém - vadná pamět (vyměněna za totožnou)

Současný problém - PC se seká buď při instalaci (jak Win7, tak WinXP SP3), nebo před bootováním, při bootování..řekl bych že tak nějak nahodile.
Při instalaci se kousne tak, že dvd mechanika fičí, ale PC nic nedělá.
Mám problém s částí na disku - při původních instalacích byl rozdělen na 3 části, z toho jedna zálohovací (cca 5GB) se seká a padá do ´obrazovky smrti´.
Při nynější instalaci jsem odstranil tuto část, i část, kde byl původně systém s tím, že tyto sloučím, což se mi ale nedaří a nevím proč každopádně systém instaluju (pokud se dostanu až do této fáze) na část disku, kde byl systém i původně (cca 15GB) a vše běželo oki.
Při POSTu vypadá, že je vše ok - ram načte, hdd, mechaniky taky..

Může mi někdo poradit, proč se PC seká, takto nepravidelně?
Nemám možnost si nikde půjčit jinou pamět, nebo HDD, abych vyzkoušel..
Zítra se chystám prověřit HDD na jiném PC, jeslit se nějak nepomíchaly části, když jsem se snažil sloučit ty dvě části disku. Ale toto by nezpůsobovalo, že se PC sekne i před nabootování, v obrazovce POSTU..
hl.hl (1387)|16.1.2010 19:53
Do jake presne obrazovky smrti to pada? Co tam je za udaje?
Zkoukni jak je rozdelen disk pres Hirens boot CD, nemusis to davat do jineho PC.
Co teploty procesoru a grafiky?
Urcite ses si jisty ze pamet je OK? Je dobre nastavena? Otestoval jsi ji poradne preba pres GoldMemory?
Reeaper (14)|16.1.2010 20:00
zase tolik se v PC neorientuju..
Obrazovku jsem si nepoznačil, pokud to zase spadne, poznačím si..
Hirens boot CD? Kouknu na Google o co jde.
Procesor i grafika je chladný na dotyk, do BIOSu jsem se na teplotu nedíval.
Paměť jsem nenastavoval, kompatibilní by měla být.

Zaráží mě, že se PC seká v různých fázích. PC jsem vypnul asi na půl hodiny a teď se mi dokonce podařilo i projít instalací a najet do Windows.
Deee-aN (3834)|16.1.2010 20:25
https://www.svethardware.cz/zaklady-diagnostiky-pocitacu/27830.
Zkontroluj teploty, prubni výše zmiňovaný Goldmemory nebo Memtest. Otestuj GPU. To, že jsou (chladiče?) chladné, může znamenat, že jsou uvolněné, nebo špatně nasazené. Ten zdroj AMX, to je co?
Reeaper (14)|16.1.2010 20:32
zdroj AXP, překlep :-)
Chladiče jsou chladné, protože jsou na tom větráčky, ne? :-) Jsou pevně uchycené, volné nejsou.
Už mám naistalované ovladače pro grafiku, ještě MB. Potom zkusím ty testy, snad se dnes i vyspím..
Deee-aN (3834)|16.1.2010 20:39
[quote=Reeaper;338807]zdroj AXP, překlep :-)
Chladiče jsou chladné, protože jsou na tom větráčky, ne? :-) Jsou pevně uchycené, volné nejsou.
Už mám naistalované ovladače pro grafiku, ještě MB. Potom zkusím ty testy, snad se dnes i vyspím..[/quote]
Možná by ses divil, jak teplý může být pasiv, i když se na něm točí větrník ;).
hl.hl (1387)|16.1.2010 20:54
[quote=Reeaper;338807]zdroj AXP, překlep :-)
Chladiče jsou chladné, protože jsou na tom větráčky, ne? :-) Jsou pevně uchycené, volné nejsou.
Už mám naistalované ovladače pro grafiku, ještě MB. Potom zkusím ty testy, snad se dnes i vyspím..[/quote]

Na test GoldMemory nepotrebujes nainstalovany Widle. Stahni si ISO soubor a vypal jako obraz na CDRW. Pak nabootuj, testuj a napis vysledek. Minimalne 3 pruchody testem udelej.

Pak jeste zkoukni alespon teplotu procesoru v BIOSu, pokud bude nasazen blbe chladic, tak se bude procesor prehrivat, ale chladic bude klidne studeny (vlazny).
Reeaper (14)|16.1.2010 21:01
Věřím, zase tolik se v tom nevyznám :-)

Děkuji za odkaz, už studuju a stahuju :-)

Jdu na to. Doteď PC běžel, najednou spadl, modrá obrazovka (ta jen problikla, takže jsem se nestačil ani kouknout, co tam bylo) a teď při startu Woken pořád padá..
hl.hl (1387)|16.1.2010 21:28
Jinak pro zjisteni co je za informace pri BSOD to jde nastavit takto, ale to jen kdyby ten PC byl nabehly ve Windows:

Zakazte volbu "Automaticky restartovat" - Vlastnosti systemu > zalozka Upresnit > tlacitko Nastaveni > Automaticky restartovat nesmi byt zatrhnute
Pote by mel zustat pripadny BSOD videt, tak ho vyfotte nebo ce nejpresneji popiste

Pak to jde jeste zapisem do registru pres Hirens boot CD.
Reeaper (14)|16.1.2010 21:32
[quote=hl.hl;338818]Na test GoldMemory nepotrebujes nainstalovany Widle. Stahni si ISO soubor a vypal jako obraz na CDRW. Pak nabootuj, testuj a napis vysledek. Minimalne 3 pruchody testem udelej.

Pak jeste zkoukni alespon teplotu procesoru v BIOSu, pokud bude nasazen blbe chladic, tak se bude procesor prehrivat, ale chladic bude klidne studeny (vlazny).[/quote]


Při 39% - status Failed, Errors 130
Při 34% - status Failed, Errors 10
V obou případech PC začalo pískat a natvrdo restart, jinak bez reakce.

Další testy se mi nechce dělat, neustále natvrdo restartovat, nebo vypínat PC :-(

Zjistil jsem ještě jednu věc a to že základovka podporuje 1600MHz paměť, ale jen při ´overclocking´, jak tomu mám rozumnět?
Supports four unbuffered DIMM of 1.5 Volt DDR3 800/1066/1333/1600* (OC) SDRAM, 16GB Max
http://eu.msi.com/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&cat2_no=171&prod_no=1812

Takže to vypadá na paměť, kterou jsem již jednou měnil.. co myslíš?
Paměť mám konkrétně tuto:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400821Y5000SD9
Myslíš, že by bylo lepší koupit pamět 1333MHz?
robky (3195)|16.1.2010 22:25
Hoď sem screenshoty CPU-Z (memory a SPD) nech vidíme, čo tam máš nastavené ...
Reeaper (14)|16.1.2010 22:30
[quote=robky;338841]Hoď sem screenshoty CPU-Z (memory a SPD) nech vidíme, čo tam máš nastavené ...[/quote]

Dostal jsem se do PC, přikládám screeny.
Memory.jpg SPD.jpg
hl.hl (1387)|17.1.2010 11:08
Priloz jeste prvni zalozku z toho CPU-Z a vime jak je nastaven procesor.
Reeaper (14)|17.1.2010 18:51
Pokud PC rozjedu, tak to dnes ještě zkusím.