reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký je váš názor na projekty distribuovaných výpočtů?

husky14 (4214)|16.3.2009 05:19
  • Jsem pro, počítám pravidelně
  • Jsem pro, už jsem se někdy k nějakému projektu přidal
  • Jsem pro, ale nezapojuji se
  • Jsem proti, nevidím důvod účastnit se těchto projektů
  • Je mi to jedno
  • Nevím, tyto projekty neznám

Poznámka: Pro hlasování je anketa k dispozici na homepage magazínu Svět hardware v pravém sloupci.
cool.user (2822)|16.3.2009 08:43
Neprovozuju.

Na jednu stranu se lidi honi poslednich x let pri stoupajici cene energii za co nejnizsi spotrebou jak v idle, tak v loadu a na druhou stranu nechavaj vytezovat pc temahle vecma.

Ne dik.
robky (3195)|16.3.2009 08:54
Vyskúšal som a mám z toho zmiešané pocity. Po prvotných peripetiách s rozbehaním klienta, následnými pádmi ovládača grafickej karty (stále to vlastne je beta klient F@H) a časovým limitom na výpočet úlohy, kde vlastne x-dňové počítanie vyjde nazmar, som si povedal - dosť. Chcel som pomôcť, ale stojí mi to za to?
astec (1823)|16.3.2009 09:08
Naprostý souhlas, říkal jsem si aspoň zatížím mašiny než pudou pryč a uděláme něco pro dobro. Ale když není vidět výsledek a lidé si s instalací a provozem trápí tak radeji 3D mark .....
Marenek (239)|16.3.2009 09:11
já začal se seti. ufouni jsou ufouni. v počítání jsem měl přestávku - v jisté fázi s lehce postarším počítačem než jsem se dopočítal výsledku, už data zastarala a výsledek byl odmítnut ;-) zkusil jsem pak po upgradu i nějaký medicínský programy, ale nakonec jsem toho nechal. jednak nabubřel klient a začal zavazet v paměti, jednak je bezpečnější počítač vypnout než jej nechat stále běžet (výpadky proudu vs. data na disku), jednak plná zátěž opotřebovává větrák ;-) (jakože to topí), jednak to žere elektriku, jednak člověk prostřednictvím svého stroje otročí zdarma i na třeba komerčních projektech.

samosebou pokud stroj patří někomu jinému a elektriku neplatíte, takže vás to netrápí, počítá se mnohem snáz. ale v tom případě v podstatě kradete ;-)

každopádně to je po technické stránce velmi zajímavá věc.
Deee-aN (3834)|16.3.2009 09:17
"Jsem pro, počítám pravidelně"
IMHO má tohle v případě výpočtů pro lékařský výzkum hlubší smysl, který dalece přesahuje smysl debaty o úspoře několika set korun ročně. Samozřejmě si každý musí rozmyslet, jestli si to může dovolit, protože minimálně GPU klienti dávají kartě při nastaveném vysokém vytížení docela za uši a s tím vyšší spotřeba souvisí.
Můžete "adoptovat" dítě z Afriky (= posílat mu peníze), dávat peníze na charitu nebo něco jiného a nebo počítat třeba F@H a svým malým kouskem se podílet na výzkumu léčby civilizačních chorob.
Je to na každém....


BTW, ti klienti fungují a pokud někomu ne, není problém v nich....
cool.user (2822)|16.3.2009 15:42
Uhm, ta anketa teda nemela dlouhehej zivot :notsure
KEOSAN (958)|16.3.2009 15:52
Tie projekty mozu byt dobra vec a nemusia.

a/ sice je volny pocitacovy cas, ale vacsia zataz znamnea vacsiu spotrebu elektrickej energie, ktoru niekto zaplatit musi.
b/ druha vec je, ci sa da doverovat aplikacii,
c/ tiez je dolezite, ci to, co sa pocita je ozaj to, co tvrdi autor. Napr. moze sa pocitat geneticky vyskum. To sa da pouzit vsak na liecenie ludi, alebo ako biologicka zbran....

Takze potom ma z toho clovek rozporuplne pocity, comu verit....

Ako pozitivum vsak mozem hodnotit niektore taketo aplikacie, ze sa daju pouzit napr. ako umela zataz pri simulacii stability pocitaca, ze ako jedny z mala dokazu realne vyuzivat viacjadrove CPU /ci viac CPU/ :)
husky14 (4214)|16.3.2009 17:58
[QUOTE=cool.user;230010]Uhm, ta anketa teda nemela dlouhehej zivot :notsure[/QUOTE]Bude patrně příští týden pokračovat.... teď dostala aktuálně přednost ta současná ;)
HiLow (1000)|16.3.2009 19:05
Kdysi jsem pocital seti, proste ufouni jsou srdecni zalezitost.
Ale dnes uz nepocitam nic, snazim se setrit elektrickou energii, cpu podtaktovavam, vsude mam prodluzky s vypinaci, takze se standby u nas doma nekona, natoz pocitani foldingu.
Intri (3490)|16.3.2009 19:32
Já to nepočítám, říkám si, že neustálá žátěž pro PC asi taky není to nejvhodnější. Na druhou stranu, pokud jde o energii, to může být asi úplně jedno. Když budou lidí plýtvat elektřinou, možná zaplatí vyšší účty, ale když tou elektřinou budou šetřit, energetickým společnostem klesnou zisky a zvýší ceny... Takže tak nebo tak, ty peníze prostě vysolíme. Osobně raději budu solit za to, že se nebudu ve spotřebě omezovat a že z ní budu mít užitek, než za to, že se budu neustále hlídat a omezovat.
husky14 (4214)|23.3.2009 11:39
[QUOTE=cool.user;230010]Uhm, ta anketa teda nemela dlouhehej zivot :notsure[/QUOTE]Tak ji máte zase zpátky.... ;)
jeninicicek (205)|23.3.2009 15:00
[QUOTE=Intri;230096]Já to nepočítám, říkám si, že neustálá žátěž pro PC asi taky není to nejvhodnější. Na druhou stranu, pokud jde o energii, to může být asi úplně jedno. Když budou lidí plýtvat elektřinou, možná zaplatí vyšší účty, ale když tou elektřinou budou šetřit, energetickým společnostem klesnou zisky a zvýší ceny... Takže tak nebo tak, ty peníze prostě vysolíme. Osobně raději budu solit za to, že se nebudu ve spotřebě omezovat a že z ní budu mít užitek, než za to, že se budu neustále hlídat a omezovat.[/QUOTE]
Souhlasím, energii nejde schovat a elektrárny jedou i když jsou počítače vyplé = pokud někdo ten proud neodebere, rovnou se vyhodí.
Šetřit energii bude mít smysl až tu co nespotřebujeme okamžitě budeme moct schovat na později.
optim (391)|23.3.2009 15:41
Nesouhlasim, celkova spotreba elektriny se neustale zvysuje a setreni jednotlivcu na tom nic nezmeni. Narust spotreby s sebou ponese nutnost zvysit produkci a rosireni Temelina/Dukovan/.. bude muset nekdo zaplatit. Ceny porostou a je na kazdem z nas, at si rozmysli, zda mu stoji za to setrit.

Jinak myslenku distribuovanych vypoctu podporuji, ale sam se na nich nepodilim.
Milan Šurkala (160)|23.3.2009 23:23
Podílel jsem se, ale vzhledem k tomu, že jeden výpočet trvá spoustu hodin, jen výjimečně se mi podařilo dopočítat výsledek v nějakém rozumném čase. Takže nyní už toto neprovozuji.
Mican (6)|24.3.2009 09:53
Počítám už od poloviny 90. let (tehdy ještě na Amize) a vydrželo mi to s krátkými přestávkami až do dneška. Je spousta důvodů proč nějaký počítač musí běžet nonstop (u mě je to třeba domácí videoserver který nahrává pořady z DVB karty a pak je streamuje do televize - taková Hi-tech verze VHSky) a když už běží, ať maká na 100%. Je lepší počítač uštvat, než ho nechat zlenivět.

Jistě, při maximálním vytížení počítače stoupne spotřeba, v mém případě o 30W. I to je ale třeba vidět v širších souvislostech - rozdíl mezi 90 a 120W není tak velký, zvláště když v místnosti za zdí běží elektrický kotel s příkonem 13kW. Už jsem se smířil s těmi cca 50000Kč co naše domácnost ročně za elektřinu dává, lepší než umrznout. A proč by část z toho nemohl spotřebovat můj "inteligentní přímotop"?

Problém délky jednotek a nestíhání deadlines je záležitostí hlavně toho SETI, v systému BOINC je ale hodně projektů které se dají úspěšně provozovat i na nepříliš rychlých počítačích, případně zapnutých jenom několik hodin denně.
Tarman (35)|24.3.2009 16:05
Nějak mi tu chybí odpověd ve stylu: "Jsem proti, už jsem se účastnil. ČEZ už dotovat nechci :D"
Deee-aN (3834)|24.3.2009 16:24
Ono najít důvod, proč nedělat něco z čeho nemám osobní prospěch, je vždycky jednodušší, než to udělat.
MIZ (97)|25.3.2009 09:29
[QUOTE=robky;229906]Vyskúšal som a mám z toho zmiešané pocity. Po prvotných peripetiách s rozbehaním klienta, následnými pádmi ovládača grafickej karty (stále to vlastne je beta klient F@H) a časovým limitom na výpočet úlohy, kde vlastne x-dňové počítanie vyjde nazmar, som si povedal - dosť. Chcel som pomôcť, ale stojí mi to za to?[/QUOTE]
Vybral sis z technického hlediska extravagantní projekt. Zkus některý z 99ti dalších, podle tohoto se distribuované výpočty ["DC"] hodnotit rozhodně nedají. Vím o čem mluvím, bojoval jsem s ním dost a zatím jsem nezvítězil. :)
MIZ (97)|25.3.2009 09:35
[QUOTE=astec;229909]Naprostý souhlas, říkal jsem si aspoň zatížím mašiny než pudou pryč a uděláme něco pro dobro. Ale když není vidět výsledek a lidé si s instalací a provozem trápí tak radeji 3D mark .....[/QUOTE]
Výsledky občas nějaké vidět jsou [teď naposledy na Yoyo - ocm a také na Yoyo - Cruncher OGR, předtím vydal také zprávu Einstein.
Instalace a provoz klasických BOINC projektů není problémem, natož trápením, pro toho, kdo už někdy nějaký program instaloval a nastavoval. To neplatí např. o zmíněném Folding@Home, který nejede pod BOINC systémem.
MIZ (97)|25.3.2009 09:41
[QUOTE=Marenek;229910]já začal se seti. ufouni jsou ufouni. v počítání jsem měl přestávku - v jisté fázi s lehce postarším počítačem než jsem se dopočítal výsledku, už data zastarala a výsledek byl odmítnut ;-) [/QUOTE]
Termín odevzdání hotové práce i zbývající čas k jejímu dokončení jsou základní údaje zobrazované v BOINC Manageru.
[QUOTE=Marenek;229910]zkusil jsem pak po upgradu i nějaký medicínský programy, ale nakonec jsem toho nechal. jednak nabubřel klient a začal zavazet v paměti, jednak je bezpečnější počítač vypnout než jej nechat stále běžet (výpadky proudu vs. data na disku), jednak plná zátěž opotřebovává větrák ;-) (jakože to topí), jednak to žere elektriku, [/QUOTE]
Vše je věc nastavení: Množství využité RAM je-li PC využíván a není-li využíván, zda má DC běžet třeba jen při nepoužívání PC, na kolik % má vytěžovat CPU. Zdaleka tedy nemusí jít o plnou zátěž nonstop. ;)
[QUOTE=Marenek;229910]jednak člověk prostřednictvím svého stroje otročí zdarma i na třeba komerčních projektech.[/QUOTE]
Z řádově stovky projektů vím o jediném komerčním. Takže je z čeho vybírat. ;)
MIZ (97)|25.3.2009 09:49
[QUOTE=KEOSAN;230014]b/ druha vec je, ci sa da doverovat aplikacii,
c/ tiez je dolezite, ci to, co sa pocita je ozaj to, co tvrdi autor. Napr. moze sa pocitat geneticky vyskum. To sa da pouzit vsak na liecenie ludi, alebo ako biologicka zbran....

Takze potom ma z toho clovek rozporuplne pocity, comu verit....[/QUOTE]
Převážná většina projektů je zaštítěna nějakou univerzitou či výzkumnou institucí. Většina projektů také provozuje diskuzní fórum, kde se vyskytují s projektem dopodrobna seznámení lidé. Oba tyto zdroje poskytují dostatek informací.
Jen neinformovaní mají strach z neznáma. Setkal jsem se i s názorem, že pod zástěrkou výzkumu ve skutečnosti počítám dráhy mezikontinentálních raket! :D :stupid
MIZ (97)|25.3.2009 09:53
[QUOTE=Intri;230096]Já to nepočítám, říkám si, že neustálá žátěž pro PC asi taky není to nejvhodnější.[/QUOTE]
Zátěž PC distribuovanými výpočty bude tak intenzivní a tak časově rozložená, jak si v BOINC Manageru každý nastaví.
BTW Polovodičové elektronice zátěž nevadí, naopak. ;)
MIZ (97)|25.3.2009 10:00
[QUOTE=optim;232393]Nesouhlasim, celkova spotreba elektriny se neustale zvysuje a setreni jednotlivcu na tom nic nezmeni.[/QUOTE]
Přesně tak: V posledních měsících citelně poklesla [a dále klesá] průmyslová produkce a tím i spotřeba elektřiny v ČR. Máte někdo pocit, že se to nějak projevilo na cenách. Spotřeba domácností činí pouhý zlomek oproti spotřebě průmyslu. A v té domácnosti je spotřeba PC věnovaná "navíc" pro DC zase jen zlomek, zejména v domácnosti vybavené takovými elektrickými spotřebiči jako jsou varné konvice, el. trouby, el. ohřev vody či dokonce sporáky nebo dokonce el. topení.
MIZ (97)|25.3.2009 10:07
[QUOTE=Milan Šurkala;232583]Podílel jsem se, ale vzhledem k tomu, že jeden výpočet trvá spoustu hodin, jen výjimečně se mi podařilo dopočítat výsledek v nějakém rozumném čase. Takže nyní už toto neprovozuji.[/QUOTE]
Zase jde jen o výběr projektu a vhodné nastavení. Projekty s náročnějšími pracovními jednotkami zase dávají více času na jejich spočítání.
Některé projekty [např. MilkyWay] mají jednotky trvající na novém PC pod hodinu, některé dokonce jen jednotky minut [Yoyo - Evolution@Home, SIMAP].
HiLow (1000)|25.3.2009 11:27
[quote=MIZ;233004]....[/quote]

Pouzivej tlacitko "EDIT" ;)
nenym (2)|25.3.2009 13:02
Kdo má zájem počítat a neví jak a co, doporučuji pozornost systému BOINC (propracovaný popis projektů v češtině např. na http://www.czechnationalteam.cz). Lze si vybrat projekt, který není náročný na výkon počítače a jednotky mají dlouhou deadline, takže je stihne spočítat i občas zapnutý slabý stroj. Není problém se informovat na tamním fóru.
Mithrilx (5)|25.3.2009 19:14
Přečetl jsem tu takové množství bludů, omylů a dezinformací, že mě to prostě donutilo se zaregistrovat. Většinu toho tu už napsal MIZ, ale já se také přidám.

1) Bude s tím více problému než užitku
To záleží co za distribuovaný projekt si vyberete. Ne všechny jsou optimálně vyřešeny a mohou tam nastat problémy. Ale většina projektů pod platformou BOINC běží naprosto bez problémů. Takže pokud si vyberete ustálený a provozem prověřený projekt, tak na žádný problém z 99% nenarazíte.

2) Bude mě to stát více peněz
To sice zaplatíte, ale ne o moc. CPU na plný výkon si vezme jen o trochu více W než nečinné, takže s bežným strojem zaplatíte jen o trochu více. Oproti jiným spotřebičům je to skoro zanedbatelné.

3) Rychleji se mi zničí CPU
To je pravda. Průměrná běžná životnost CPU je asi 15 let, neustálé vytěžování životnost zmenší tak na 10 let. A kdo bude za 10 let používat ten samý procesor?

4) Buhví co vlastně počítám
Veškeré výsledky projektů jsou veřejné, na stránkách projektů se dají dohledat. Jen paranoidní jedinci v tom vidí vývoj zbraní, počítání drah a podobně. To si vážně myslíte, že něco takového by rozesílali mezi lidi, kde by hrozilo, že někdo zjistí nějaké tajné informace?

5) Budu muset mít počítač pořád puštěný, abych to stihl dopočítat
Další omyl. Projektů je takový výběr, že se zapojíte jen do těch, které bez problému budete stíhat vypočítat.

Souhlasím s názorem, že šetření domácností má naprosto minimální vliv. Co je domácnost s několika zapnutými přístroji, proti obrovským továrnám, kde jsou desítky stojů, kde každý z nich žere několik kW (někdy i desítek)
optim (391)|25.3.2009 20:02
[QUOTE=Mithrilx;233224]2) Bude mě to stát více peněz
To sice zaplatíte, ale ne o moc. CPU na plný výkon si vezme jen o trochu více W než nečinné, takže s bežným strojem zaplatíte jen o trochu více. Oproti jiným spotřebičům je to skoro zanedbatelné.[/QUOTE]
Dneska jsou desky, procesory a graficke karty prospikovane setricimi funkcemi, ktere spotrebu takrka jakekoliv desktop sestavy srazi ke 100W (+/- 50, aby nekdo nerejpal, nejde o presnost hodnoty, ale o rozdil proti zatezi) v idle. V zatezi ma stroj pak minimalne 2x vetsi spotrebu. Staci najit jakykoliv test vyse zminenych komponent, kde se venovali spotrebe.
The_Keptn (1)|26.3.2009 00:02
Nazdar, sám asi rok používam Boinc@home.
Som s ním spokojný, inštalácia prebehla bez problémov (nerozumiem rečiam o komplikovanej alebo problémovej inštalácii).
Dá sa tam nastaviť okrem iného aj koľko percent z výkonu procesora Vám bude program odoberať (používať), ja mám nastavené na 10% a jednoducho ani neviem že ho mám spustený.
Je pravda že jeden výpočet trvá aj niekoľko desiatok hodín ale ani nepostrehnete, že kedy už to máte hotové a program Vám naťahuje novú úlohu.
Ohľadom spotreby prúdu: tak ta je pri tych 10% (aspoň u mňa) úplne zanedbateľná.
Výkon grafickej karty mi nevyužíva lebo mám "len" Ge7900GS a ta mi nepodporuje CUDu (Nvidia CUDA) od nVidie. Podporuje graf. karty od serie 8000 a vyššie.
mech13 (5526)|26.3.2009 06:31
ad snizeni zivotnosti CPU - ono nejde o procesor, jak to spis odnasi deska a zdroj. v pripade dobre chlazene sestavy sestavene z kvalitnich komponent a s poradnym zdrojem se o moc nejedna, ale kolik % lidi takovy komp ma? vetsina lidi ma smejdoidni tesco sestavu kde pri plne zatezi za pul roku vybuchne zdroj nebo se MB odporouci do vecnych lovist...

ad moznost regulovat si zatez - to je sice pekny, ale bud jedu naplno a ma to jakz takz nejake vykon, nebo to omezim aby mi to nelikvidovalo komp a dalo se na nem poradne delat a vykon bude tak mizerny ze vubec nema cenu aby to bezelo...

kdyz uz bych si mel vybrat, tak bych sel do pocitani nejakou low-end nezravou grafikou, ktera mi neodrovna zdroj ani nic jineho v PC, nebude zrat jak prescott a spocita toho za 10 procaku. jenze na grafice to funguje jak kdy, boinc vubec nepodporuje a F@H mi bud vubec nepocita nebo kdyz jo, tak nemuzu ani plynule hybat oknama takze sel pryc a mozna to vyzkousim zase tak za pul roku jestli nevychytali chyby... a mozna se i na to vykaslu
Duha (3)|26.3.2009 06:54
Počítám už od r.1998 (původní SETI), aktuálně na pár PC mi na BOINCu běží SETI@home, Einstein@home, WorldComputingGrid, rosseta@home a lhcathome - těch pár stovek navíc za rok obětovat můžu (i v krizi :))
MIZ (97)|26.3.2009 12:24
[QUOTE=mech13;233339]vetsina lidi ma smejdoidni tesco sestavu kde pri plne zatezi za pul roku vybuchne zdroj nebo se MB odporouci do vecnych lovist...

ad moznost regulovat si zatez - to je sice pekny, ale bud jedu naplno a ma to jakz takz nejake vykon, nebo to omezim aby mi to nelikvidovalo komp a dalo se na nem poradne delat a vykon bude tak mizerny ze vubec nema cenu aby to bezelo...[/QUOTE]
Oproti nějakému střednímu Crayi je výkon hrstky PC tak zanedbatelný, že ani nemá cenu je zapínat... :p
Myšlenka distribuovaných výpočtů je právě o tom masivním paralelismu, kdy se sčítají i zdánlivě naprosto miniaturní příspěvky. Kdo "se bojí", ať si klidně nastaví jen těch 10 % a/nebo klidně počítání jen při nečinnosti, jen v polední pauze atd. - takových lidí je mraky a i to se počítá, není nezbytně nutné jet nonstop na 100 %. Při prvním ověření výkonu mého nového quadu v podpisu mě taky nejdřív napadlo vypnout BOINC na mém snad už 5 let starém PC s Athlonem 1900+. Ale s ním pořád spočítám víc, než bez něj. Je řada lidí, co počítají na notebooku jen v době připojení k el. síti, což je někdy jen zlomek jejich celkové času používání PC.
Pro lepší představu ocituji pár čísel, o kterých zde mluvíme, z podzimní výroční zprávy projektu WCG:
World Community Grid celebrates its fourth anniversary
On our fourth anniversary, we celebrate our tremendous volunteer force of more than 411,000 volunteers who have registered more than 1,111,000 computers. Together, we have contributed enough computing power to make World Community Grid the largest volunteer effort of its kind on the planet. More than 195,000 years of computer run time have been provided, allowing for 216 million results to be made available to important humanitarian research.

Kompletní text
shann (5)|26.3.2009 14:39
Díky téhle anketě jsem se hned do výpočtů přihlásil - BOINC.. :)
Mám počítač s nízkou spotřebou AMD 5050e (Zalman CNP7000B-AlCu) bez PCIe grafiky, tak ať se nefláká..
Navíc jsem do toho zapojil i počítač v práci Intel 8200E..
A ještě zbývá počítač rodičů AMD 4600+..

Nechávám to jet permanentně na cca 66%, aby to nekolidovalo s běžnou kancelářskou/programátorskou činností..

Snažím se nějak neplýtvat elektřinou s ohledem na životní prostředí, ale protože se elektřina uskladnit nedá, tak to nemá příliš velký význam..
Elektrárny jedou na produkci, kterou udává především průmyslová-firemní spotřeba..
A výzkum rakoviny atd.. mi příjde jako užitečná věc.. :)
MIZ (97)|26.3.2009 15:22
K té kolizi s běžnou činností:
Pod Windows mají všechny běžící procesy nějakou prioritu. Všechny běžné procesy vč. normálních uživatelských programů [webový prohlížeč, kancelářské programy...] mají prioritu "normální". BOINC výpočty mají nastavenou prioritu "malá", což je nižší než normální. [Ve Vistách je tato priorita ve Správci úloh vidět, u XP si to už nepamatuji.]
V praxi se to projeví tak, že každý uživatelem spuštěný běžný program má vyšší prioritu než výpočty BOINC a dostává tedy při zpracování před BOINCem automaticky přednost. BOINC tedy nezdržuje běh ostatních programů, zůstává skutečně na pozadí.
Druhá věc je využití RAM. Existují projekty s většími nároky na RAM a může se stát, že při default nastavení BOINC Managera na nějakém starém stroji z dnešního pohledu s malou RAM např. půl GB buď není dost RAM pro projekt a ten pak nepracuje nebo zůstane málo RAM pro běžnou práci a ta je tímto zpomalena. Je to ale věc nastavení [položky typu "max. RAM pro BOINC při práci PC", "max. RAM pro BOINC při iddle PC", "ponechávat aplikace v RAM při pozastavení BOINC výpočtů"] a také věc výběru vhodných projektů pro tato slabší PC s třeba 256 MB RAM. Novější stroje s 1 GB RAM a více jsou prakticky bez problémů.

Rakovina postihne každého třetího z nás. Že se pod tímto pojmem skrývá asi dvě stovky diagnóz na věci nic nemění.
cntforest (15)|26.3.2009 16:42
Koukál že se tu znovu vynořují věčné mýty.

Základem této debaty by mělo být asi načerpání základních informací o distribuovaných výpočtech, jelikož většina zde uvedených negativních reakcí je založena na problémech a nedostatcích z počátků distribuovaného počítaní před více než deseti lety.
Takovýto základ u nás naštěstí již existuje velice rozsáhle popsaný na jednom místě a to na této subdoméně: http://dc.czechnationalteam.cz/

K té spotřebě, která se tu uváděla jako negativum. I toto téma je hodně rozebráno na dané subdoméně. Něco bych zde k tomu chtěl v krátkosti dodat.
Ten kdo se do distribuovaných výpočtů zapojuje ví moc dobře, že mu o něco spotřeba PC stoupne, nic není zadarmo a kdo to platit nechce, nechť se nepřipojuje, ale ať to nebere jako negativum a přehnaně nestraší ostatní. Navýšení spotřeby PC není nijak závratné a také si jej můžete určit, tedy přímo zadat maximum kolik má být CPU, RAM i třeba HDD využit.
Činností které vyžadují enormní spotřebu bez užitku provádí denně člověk tolik, že by se o tom daly napsat romány. Zde se bavíme o vědeckém pokroku v mnoha oblastech vědy, který pomůže každému z nás. To je jako bych někomu říkal aby nechodil do kina, že ho to bude stát spoustu peněz, spotřebuje se v sále spousta elektriky, vytvoří se spousta odpadu a to bez jakéhokoliv praktického užitku, krom kapsy distributora.

Rovněž není pravdou, že je to promrhaná energie. Zhruba 7 měsíců v roce topíme a zjednodušeně by se dalo říct, že oč více nám stoupne zatížení PC, tím stoupne i jeho tepelné vyzařování a toto teplo pak není třeba vyrábět a platit jinde. Tedy to zvýšení spotřeby v topné sezóně bych vůbec nebral jako argument. V jiných měsících to už jistě zvýšení spotřeby je, ale bavíme se tu o několika stokorunách při non-stop provozu a 100% vytížení moderního čtyřjádrového počítače. U běžného počítače který zapínáte jen když na něm děláte něco jiného, je ta cena za zapojení do distribuovaných výpočtů v několika desetikorunách ročně, což asi nikoho nepoloží. Zárověň to ale vědcům hodně pomůže, protože spousta takovýchto drobných výpočtů udělají dohromady obrovské množství práce.

Délka výpočtů opravdu není problém, dá se zvolit projekt který má termín odevzdání výsledků za 24h, ale i třeba za 5 let, takže si z těch 100 projektů vyberte ten, který vás zaujme a který budete zároveň schopni zpracovávat. Věřím tomu že si vyberete.
mech13 (5526)|26.3.2009 19:43
cntforest: tak to teda prr, takovy bezny dvoujadro (quad by to musel byt HODNE podvoltovany) si sezere takovych 125W (at se dobre pocita) to mame 1kWh za 8 hodin behu PC. 1kWh stoji cca 4.50, to mame 13.50 za den a *365 je 5000,-

takze docela dost bezny PC si pri nonstop provozu a pocitani sezere elektriku za 5 klacku, plne zatizeny quad ktedy muze jak nic jit na 200W se dostava nekam na 8000,- za rok. a to promin, ale nekolik stokorun si predstavuju uplne jinak

a proad mi nikdo nic nerekl k tomu, ze potrebuju poradnou fosnu a jeste poradnejsi zdroj abych to PC nemusel za 3 roky vyhazovat

a pocitani nejakyma 10% kdyz je PC v idle s naprosto zanedbatelnym vysledkem? to radsi ty 3kila veznu poslu je rovnou na ucet nejake laboratore...
pavel_p (993)|26.3.2009 20:22
Souhlasím s coolem a keosanem, dál to nečtu. Prostě nevidím důvod, proč někomu jen tak darovat cca 50W elektrické energie (idle x intel TAT je u C2D E6750 60W - u mé sestavy je to 80W x 140W).
mstejska (2912)|26.3.2009 20:27
Dejme tomu ze me ani tolik nevadi spotreba, ale nasledky spotreby. Nutnost odvadet teplo a snizena zivotnost soucastek, prece jenom napajeci prvky desek dostavaji na prdel v plne zatezi. Jinak jsem mel od roku 2000 do roku 2006 spusteno seti@home. Tenkrat jsem jeste na hluk nehledel a spotreba cpu taky byla jinde
optim (391)|26.3.2009 20:28
[QUOTE=mech13;233533]a proad mi nikdo nic nerekl k tomu, ze potrebuju poradnou fosnu a jeste poradnejsi zdroj abych to PC nemusel za 3 roky vyhazovat[/QUOTE]
A co k tomu chces slyset? Copak neni moznost si koupit za rozumne penize kvalitni komponentu?

[QUOTE=mech13;233533]a pocitani nejakyma 10% kdyz je PC v idle s naprosto zanedbatelnym vysledkem? to radsi ty 3kila veznu poslu je rovnou na ucet nejake laboratore...[/QUOTE]
Bohuzel takovych asi moc nebude a protoze z dani toho vedci moc neuvidi, musi si vedci k vypocetnimu vykonu pomoci takto.
cool.user (2822)|26.3.2009 20:32
[QUOTE=cntforest;233488]Základem této debaty by mělo být asi načerpání základních informací o distribuovaných výpočtech[/QUOTE]

Nazev threadu je jasny. Jaky je vas nazor....
Mi prijde ze kdokoliv si dovoli vyjadrit negativni stanovisku vuci temto projektum je pomalu kamenovan.
Takze si po me klidne hodte kamenem, ale souhlasim s mechem (jak jsem jiz psal ve svem prvnim postu). Pocitat odmitam.


[QUOTE=mech13;233533]a pocitani nejakyma 10% kdyz je PC v idle s naprosto zanedbatelnym vysledkem? to radsi ty 3kila veznu poslu je rovnou na ucet nejake laboratore...[/QUOTE]

Coz mi pripomina ze pravidelne prispivam na vycvik slepeckych/vodicich psu a mam z toho vyrazne lepsi pocit.
mstejska (2912)|26.3.2009 20:33
Mozna uplne jina otazka. Jake jsou vysledky projektu vyuzivajich distribuovane vypocty? Jsou vubec nejake? Vzdycky jsem jenom videl "pripojte se", ale nikdy "tohle jsme diky vam spocitali". Nemate nekdo jine poznatky?
mech13 (5526)|26.3.2009 21:03
[QUOTE=optim;233546]A co k tomu chces slyset? Copak neni moznost si koupit za rozumne penize kvalitni komponentu?[/QUOTE]
ne neni. setri se vsude kde to jde a komponenty ktere jsou schopne ustat dlouhodobe velkou zatez jsou casto az na hranici high-endu. desku musim mit stavenou na poradny OC (= vhodne dimenzovani) a zdroj minimalne plnotucny Corsair/Seasonic/Enermax (samozdrejme vhodne zvolena wattaz). procak a ramky jsou docela ukradene, ale pokud nemam v dome/byte dobre rozvody tak by to chtelo i prihodit UPSku



takze si to shrnme. kdyz chci pocitat, tak:

po par letech muzu vyhodit komp protoze bude zruinovany neustalou zatezi
ucty za elektrinu mi vzrostou o tisice
vysledek bude nejake dekuji, podarilo se nam vypocitat neco co jsme mozna chteli... ale spis se nedozvim nic (ano, muzu se pry podivat co presne pocitam, par projektu melo vysledky, ale tech projektu jsou stovky!!! tak kde jsou stovky vysledku?!)

nebo si koupim poradne zelezo, ktere na tu zatez bude stavene, ale vysolim za neho cca o 3-5 tisice vic nez oproti beznemu HW ktery mi plne staci na me pouziti.

takze si udelam takovy souhr rekneme peti let pocitani: za komp na kterem jsem pocital jsem dal cca 13 tisic, kazdy rok za elektrinu 5000 to mame cca 35-40 tisic za pet let pocitajici komp... to je 600 za mesic... jenze kdyz kazde mesic poslu kilo s coolem na vycvik slepeckych psu, kilo nekam na linku bezpeci, kilo venuju nejake univerzite tak usetrim 50% financi, pomuzu dost lidem, mozna se toho diky me vyzkouma vic a budu z toho mit mnohem lepsi pocit. je to tak?
optim (391)|26.3.2009 21:42
[QUOTE=mech13;233570]ne neni. setri se vsude kde to jde a komponenty ktere jsou schopne ustat dlouhodobe velkou zatez jsou casto az na hranici high-endu. desku musim mit stavenou na poradny OC (= vhodne dimenzovani) a zdroj minimalne plnotucny Corsair/Seasonic/Enermax (samozdrejme vhodne zvolena wattaz). procak a ramky jsou docela ukradene, ale pokud nemam v dome/byte dobre rozvody tak by to chtelo i prihodit UPSku[/QUOTE]
Takze je, jen si za to musim priplatit, na tom prece neni nic divneho. Pak ale prizivujes muj nazor, ze vyroky typu "dneska vsichni(!) vyrabi smejd, co odejde tejden po zaruce" jsou z kategorie "driv byla trava zelenejsi a deti hodnejsi".

[QUOTE=mech13;233570]vysledek bude nejake dekuji, podarilo se nam vypocitat neco co jsme mozna chteli... ale spis se nedozvim nic (ano, muzu se pry podivat co presne pocitam, par projektu melo vysledky, ale tech projektu jsou stovky!!! tak kde jsou stovky vysledku?!)[/QUOTE]
Vzdyt te nikdo nenuti pocitat ty, kterym neveris. I kdyby mel vysledky jenom jeden ze vsech, tak jeho vyznam ty ostatni prece nesnizuji. A pak je to veda, tam si imho nejde porucit vysledek.

A je dobre take koukat trochu za roh. Tohle forum ma vysoky google rank, tak kdyz se nekdo bude chtit vzdelat v teto oblasti a predhodi googlu "projekty distribuovanych vypoctu", tak ho hned prvni odkaz zavede sem.
mstejska (2912)|26.3.2009 21:47
Chapu ze je nekdo pro a nekdo proti, pokud se to nezvrhne v nadavky rad si prectu vsechny nazory. Ale stale mi nikdo neodpovedel na muj predchozi dotaz. Ani kladne, ani zaporne.
cool.user (2822)|26.3.2009 21:48
[QUOTE=optim;233590]A je dobre take koukat trochu za roh. Tohle forum ma vysoky google rank, tak kdyz se nekdo bude chtit vzdelat v teto oblasti a predhodi googlu "projekty distribuovanych vypoctu", tak ho hned prvni odkaz zavede sem.[/QUOTE]

A ? To prece neznamena ze musime zavirat oci a kricet hura hura folding!.
Mican (6)|26.3.2009 21:49
Opravdu si nemyslím že by moderním deskám vybavených kondenzátory s tuhým dielektrikem trvalý provoz nějak vadil. Viděl jsem už hodně počítačů "mrtvých nebo v důchodu" a nějaké poškození přemírou tepla se vlastně dalo vypozorovat jenom u desek pro AMD K7, kde se nafukovaly a vytékaly kondenzátory kolem patice CPU. Jediná komponenta u které jsem skálopevně přesvědčen že jí DC projekty zkracují život, je zdroj.
cntforest (15)|26.3.2009 21:50
[QUOTE=mech13;233533]cntforest: tak to teda prr, takovy bezny dvoujadro (quad by to musel byt HODNE podvoltovany) si sezere takovych 125W (at se dobre pocita) to mame 1kWh za 8 hodin behu PC. 1kWh stoji cca 4.50, to mame 13.50 za den a *365 je 5000,-

takze docela dost bezny PC si pri nonstop provozu a pocitani sezere elektriku za 5 klacku, plne zatizeny quad ktedy muze jak nic jit na 200W se dostava nekam na 8000,- za rok. a to promin, ale nekolik stokorun si predstavuju uplne jinak
[/QUOTE]
Nebavíme se tu o celkové spotřebě PC, ale o tom o kolik více zaplatíme, pokud k běžnému provozu přidáme DC výpočty. Tedy u NB cca 10W a u dvou/čtyřjádrového desktopu v průměru 40W. K tomu uvedu jednoduchý výpočet:
0.04 x 24 x 365 x 4 (průměrná cena kč/kWh v republice) = 1401 kč / rok. Uvědomte si že je to maximální cena za non-stop provoz nadupaného čtyřjádra při maximálním zatížení. Moc lidí kteří by to nechali takto zapojené asi nebude a běžné bude spíše zapojení na pár hodin denně, tedy třeba 1/4 té částky při 6h denně. To jsme v ročním součtu na 350 kč/rok. Z toho jak jsem již výše uvedl by se to číslo dalo podělit 2, jelikož půl roku vám ten provoz šetří na topení. Ani se mně nechce moc psát, že je to nějaký výdaj o kterém by mělo smyslu se více bavit. U noťase je to úplně zanedbatelné.

[QUOTE=mech13;233533]
a proad mi nikdo nic nerekl k tomu, ze potrebuju poradnou fosnu a jeste poradnejsi zdroj abych to PC nemusel za 3 roky vyhazovat
[/QUOTE]
Nevím proč zdroj. Pokud uvádíš spotřebu PC 125W, tak na to nepotřebuješ žádný extra zdroj, stačí ti pomalu to nejlevnější na trhu.
Proč by ti mělo kvůli výpočtům něco odcházet? Vše záleží na tom, jaké mají díly podmínky k provozu. Pokud vím, tak limit teplot u desky je většinou udávaný 60°C. Pokud má někdo takovou teplotu v Case, tak má nekvalitníě složený PC, který má problémy s odvětráním. I tak si jednoduše může zjistit, při jakém procentuelním zatížení, se na tuto teplotu dostane a občasnou kontrolou si pohlídat, aby ji nepřekročil.

[QUOTE=mech13;233533]
a pocitani nejakyma 10% kdyz je PC v idle s naprosto zanedbatelnym vysledkem? to radsi ty 3kila veznu poslu je rovnou na ucet nejake laboratore...[/QUOTE]
Jak již zde zaznělo, i těch 10% může mít obrovský přínos, to si právě málo kdo uvědomuje.
Deee-aN (3834)|26.3.2009 22:06
Chtěl jsem připsat něco ve smyslu, že je mi trochu smutno z toho, jak se tu hledají důvody, proč něco nedělat, ale kašlu na to. To je o ničem...:(
mstejska (2912)|26.3.2009 22:11
Mozna to spatne vyznelo, taky jsem v tom jel 5 let. Ale nejak nevidim zadne vysledky.
Proto se ptam potreti, mate nekdo nejake pozitivni? Nebo jakekoliv? Protoze z odstupu mi to pripada jakoze "vedatori" si rekli zkusime neco pocitat, ale vysledky zadne. Oprav me, budu rad.