reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomoc MAC address are invalid in both APC and Flash

maarkii (292)|2.7.2010 17:42
MAC address are invalid in both APC and Flash- tahle zpráva se mě pořád zobrazuje v úvodní BIOS obrazovce po zapnutí PC.Nastalo to při pokusu zprovoznit nový(vadný) HDD pomocí zkratovaní CMOS paměti ve vyplém PC.
Od té doby se jí není možné zbavit,at dělám co dělám.
Proběhli všechny aktualizace jak MB,LAN.Aktualizace BIOS na 1.7-úspěšná.
Uložil jsem scházející MAC adresu v sítovém adaptéru.
Změnil jsem MAC adresu na jinou.
Použil jsem k tomu přítele Googla(v angličtině)na "MAC address are invalid in both APC and Flash"
a z něj se snažil použít všechny doporučené postupy,kromě toho s změnou IDE u HDD,neb mám SATA HDD.
A výsledkem je stále-MAC address are invalid in both APC and Flash!
MAC adresa se daří změnit a je vždy uložené i dle DOS příkazu-"ipconfig/all"
maarkii (292)|14.7.2010 18:20
Vážně nikdo nic?Už jsem prohledal na goglu asi 6 stránek a vyzkoušel různé postupy, ale pořád nic nepomáhá.
DrZelenka (2491)|14.7.2010 21:04
Nemas zaply bootovani ze site?
maarkii (292)|14.7.2010 21:46
Ne.Souvisí to s default nastavením CMOS paměti pomocí vyzkratování jumperu, po kterém se to začalo objevovat.Ač to nebylo takové celkově 1. vyzkratování, přesto se to zrovna nečekaně objevilo a nejde a nejde se toho zbavit.Smazaly se nějaká data z CMOS paměti a to nenávratně.Jinak PC funguje jak má i net,ale jen po zapnutí nebo resetu vždy na úvodní obrazovce BIOSu se vždy objeví ta hláška.V goglu světovém jsou o tom hotové romány, ale nějak žádný pro mě srozumitelný postup u mě nefunguje.Je to specialita MB ASRock.
zsdx (2098)|15.7.2010 09:42
[quote=maarkii;388721]Smazaly se nějaká data z CMOS paměti a to nenávratně.[/quote]

A co zkusit dvoji flash BIOSu? Nejprve nejakou starsi verzi a pak tu aktualni...
Dojigiri (1629)|15.7.2010 09:44
co se týká změny MAC adresy, tak to, že jí vypisuje "DOS" příkaz ipconfig, nic neznamená ... s největší pravděpodobností jsi jí změnil jenom ve Windows (v registru), takže skutečná orig. adresa síťovky bude jiná (nebo taky možná žádná, jestli se opravdu smazala).

Co tadyten postup? http://forums.ocworkbench.com/showthread.php?t=29906
(jakou máš přesně desku - výrobce a model? - tool pro změnu (obnovu) MAC by měl jít stáhnout na stránkách výrobce desky)


// EDIT: btw., i po resetu CMOS biosu, dával jsi v biosu "Load Setup Defaults"? Pokud ne, tak to udělej, teď jsem našel na AsRock FAQ že to může být jedna z příčin a že jak po update, tak resetu biosu se na některých deskách potom musí udělat Load Setup Defaults (jinak se stane přesně tohle).

// EDIT 2: jinak nástroj pro změnu MAC pro některý desky asrock např. zde: http://www.asrock.com/support/Download/K7VT4A+&K7VM3%20MAC.asp
maarkii (292)|15.7.2010 17:14
Ano včera jsem znovu zkoušel vyzkratovat jumper CMOS a pak v BIOSu dal default setup a enter a F10 uložil.A nic,nepomohlo.
Deska je 775Dual-880Pro, takže ty postupy nejsou pro ni a navíc požadují disketu a já mechaniku disk. nemám.
Dojigiri (1629)|15.7.2010 17:48
No, možná by ten MAC tool fungoval i na tvojí desce, to by se mohlo zkusit.

Když není disketovka, lze udělat i bootovací MS-DOS disk na USB flash - např. zde: http://myego.cz/item/jak-nabootovat-ms-dos-z-usb-flash-disku
r34ktor (7477)|15.7.2010 17:56
Pro obnovu MAC adresy použij přiložený nástroj. Pokud nemáš disketovou mechaniku, vytvoř si bootovatelný flashdisk. Návod zde.
maarkii (292)|15.7.2010 18:25
Nemůžu najít na desce MAC adresu,žádnej papírovej šítek, jen spousty natištěných popisků apod.
r34ktor (7477)|15.7.2010 18:29
Měl by být nalepen na paralelním portu (úzký bílý štítek).
maarkii (292)|15.7.2010 19:01
Na zformátování flesky jsem použil typ NTFS, je to OK?
Nějak mě to podle Readme nejde, neumím tak dobře anglicky a něco dělám špatně.Mám to stažené a rozbalené na flesce a dál nevím...
r34ktor (7477)|15.7.2010 19:23
[quote=maarkii;388953]Na zformátování flesky jsem použil typ NTFS, je to OK?[/quote]
Ne. Musí být použito FAT/FAT32.
maarkii (292)|15.7.2010 20:33
Soubor asrock_mac_fix_113.zip
jsem stáhl na zformátovanou flasku a rozbalil.Opsal jsem si MAC číslo z desky.Dle Readme v souboru jsem resetoval PC a vybral na bootování flasku,ale jen na ní blikala dioda a na monitoru se nic nezobrazilo.Možná mám špatný postup ne přesně dle toho Readme se souboru,ale neumím až tak anglicky...
r34ktor (7477)|15.7.2010 22:02
Nepostupoval jsi správně. Flashdisk musí být bootovací.

[LIST=1]
  • Stáhni HP USB Disk Storage Format Tool a nainstaluj (standardně složka C:\DriveKey).
  • Stáhni HPUSBFW_BOOTFILES a rozbal (doporučuji do C:\DriveKey\Disk).
  • Připoj USB flashdisk k PC.
  • Spusť HPUSBFW.EXE ze složky C:\DriveKey, zvol v seznamu správný disk, zaškrtni volbu Create a DOS starup disk a nastav cestu na C:\DriveKey\Disk.
  • Stiskem Start vytvoř bootovací disk.
  • Do jeho kořene posléze rozbal stažený soubor asrock_mac_fix_113.zip (výsledek by měl vypadat jako na obrázku v příloze).
  • V BIOSu desky zapni podporu legacy USB a nastav nastav prioritu bootovacích zařízení tak, aby byl USB flashdisk na prvním místě.
  • Nastartuj PC z USB.
  • Do příkazového řádku zadej mac c [mac ID], kde mac ID je adresa opsaná ze štítku na paralelním portu a odentruj.
  • Restartuj PC.
  • USB flashdisk.png
    maarkii (292)|15.7.2010 23:06
    To co je na obrázku už jsem na flashce měl původně než jsi to poslal.Jen z něj nešlo bootovat i když jsem si jej navolil a bootování z něj najelo,tak nic nebylo vidět na monitoru.
    Ted jsem vše zopakoval dle tvého návodu i se stažení apod. A po zvolení cesty na "C:\DriveKey\Disk" mě to v okně toho HPUSBFW píše při zmáčknutí Start "...no valid DOS system specificaion locacion" tj. špatná cesta
    r34ktor (7477)|15.7.2010 23:16
    A máš to tam korektně rozbaleno?
    Složka Disk.png
    maarkii (292)|15.7.2010 23:33
    Tohle tam vůbec nemám,něco jiného než máš na obrázku.
    Ono totiž při pokusu o stahování HPUSBFW_BOOTFILES z toho modrýho stahovacího okna mě to pořád nabízí jen placené stáhnutí a tak jsem stahoval přes zelené okno stahování s stím desktopem...
    r34ktor (7477)|15.7.2010 23:44
    Klikneš na modré Download Now, poté se spustí 20s odpočet, po kterém se odkryje odkaz Download file now. Ten následně použiješ ke stažení souboru.
    maarkii (292)|16.7.2010 00:33
    Tak jsem to nabootoval z flash disku,zadal v DOSu mac c 12místné mac adresu ze štítku a entroval a napsalo mě to-"ad comand or file name" a resetoval PC.A opět v BIOS okně stará známá hláška...
    r34ktor (7477)|16.7.2010 00:38
    Pokud vyběhla hláška "bad comand or file name", tak je někde chyba a oprava neproběhla. Nachází se v kořenu flashdisku soubor mac.exe?
    maarkii (292)|16.7.2010 00:58
    V kořenu flashdisku je celekm 13souborů jako na tvém obrázku.Bohužel zrovna soubor se stejnou ikonkou je JEN mac bez přípony .exe jak se tohle může stát?
    Původní špatně stažené a všechny soubory jsem smazal a dle návodu znovu všechny nahrál.
    V DOS obrazovce bootu z flash jako hlavička na vrchu bylo Win 98!! Tedy nebyla tam ASRock či podobně...
    Zítra ještě jednou zkusím všechny použité soubory smazat a PC resetovat a znovu nahrát a opakovat postup.Nebo nevím proč se to nenahrálo celé...
    r34ktor (7477)|16.7.2010 01:16
    [quote=maarkii;389063]V kořenu flashdisku je celekm 13souborů jako na tvém obrázku.Bohužel zrovna soubor se stejnou ikonkou je JEN mac bez přípony .exe jak se tohle může stát?[/quote]
    A ostatní přípony mají? Jestli nemáš jen vypnuté jejich zobrazování.

    [quote=maarkii;389063]V DOS obrazovce bootu z flash jako hlavička na vrchu bylo Win 98!! Tedy nebyla tam ASRock či podobně...[/quote]
    To je v pořádku. V této fázi si můžeš nechat vypsat obsah adresáře příkazem dir.
    maarkii (292)|16.7.2010 13:09
    Tak dir příkaz proveden a foto níže.
    Vypadá to že to tam je.Možná tam vadí, že je tam i ten zazipovaný původní soubor?
    Snímek 030.jpg
    r34ktor (7477)|16.7.2010 20:06
    [quote=maarkii;389151]Vypadá to že to tam je.[/quote]
    Je, ale ne v kořenu (viz můj dřívější obrázek), nýbrž složce asrock_mac_fix_113, která má dosový název ASROCK~1.

    Nejshůdnější bude asi následující postup:
    [LIST=1]
  • Nastartuj Windows.
  • Na flashdisku přejmenuj adresář asrock_mac_fix_113 na FIX.
  • Nabootuj z flashky.
  • Zadej příkaz cd FIX. Enter.
  • Posléze mac c [mac ID]. Enter.
  • Restartuj PC.
  • maarkii (292)|16.7.2010 21:08
    Udělal jsem to a zase se to potom napsalo "bad comand or file name" a v BIOSu je samozřejmě pořád ta hláška
    robky (3195)|16.7.2010 21:27
    Dodržiavaš správnu syntax? Niekedy záleží na prkotine, napríklad chýbajúca medzera .....čítam tu, že si zadával príkaz mac c 12miestne číslo - je to číslo v hranatých zátvorkách? ....
    r34ktor (7477)|16.7.2010 21:27
    [quote=maarkii;389311]Udělal jsem to a zase se to potom napsalo "bad comand or file name" a v BIOSu je samozřejmě pořád ta hláška[/quote]
    Tak zase vyfoť výpis dir nabootovaného flashdisku.

    [quote=robky;389315].....čítam tu, že si zadával príkaz mac c 12miestne číslo - je to číslo v hranatých zátvorkách? ....[/quote]
    V hranatých závorkách rozhodně být nemá. Ale jemu to evidentně nenachází spustitelný soubor. To bude nejspíše chybnou cestou.
    robky (3195)|16.7.2010 22:05
    Tak som sa díval na ten macfix113 - a vidím tam len /intel, realtek, sis a uli/ - ale žiadnu via:notsure a ako vidím na stránkach výrobcu, základná doska má VIA® 6103L 10/100 Ethernet LAN .... takže zrejme preto "bad command ..."
    maarkii (292)|17.7.2010 09:03
    Tak další foto příkazu dir.
    A co robky, má nebo nemá pravdu? Sítová karta integrováná v základní desce je opravdu VIA. Otázkou je kde je přesně vymazaná MAC adresa, jestli je uložená přímo v části VIA sítovce nebo paměti CMOS třeba.
    Snímek.jpg
    Dojigiri (1629)|17.7.2010 15:02
    "Bad command or file name" prostě pouze znamená, že nebyl nalezen soubor, kterej se pokoušíš spustit (tj. nejspíš to spouštíš v A:\ ale máš to rozbalený do podadresáře, zřejmě ten FIX jestli to poslední písmeno X tomu odpovídá).

    Takže nejdřív je potřeba se na disketě přepnout do toho správnýho adresáře, příkazem "CD FIX" (CD = change directory), jako cesta (vlevo od blikajícího kurzoru) se tam potom musí objevit "A:\FIX>" nikoliv "A:\>". Případně potom můžeš znova příkaz "DIR" jestli tam uvidíš soubor MAC.EXE. A teprv potom to zkusit spustit. Pokud to nebude umět, vypíše asi nějakou jinou chybu, ale ne "bad command or file name".
    maarkii (292)|17.7.2010 16:06
    Takže provedeno a píše to ASI "maC 113", ale konečná hláška po zadání čísla mac opět stejná...
    viz.foto
    Snímek 009.jpg
    maarkii (292)|17.7.2010 16:23
    Takže použil jsem selský rozum a po shlédnutí že to píše mac113 + to samé je vpodsložce flesky, jsem napsal napřed cd mac113, což bylo nefunkční.
    Poté napsal znovu cd fix a poté cd mac113 a BINGO!viz.foto
    Hláška o scházející mac z úvodní BIOS obrazovky zmizela a po spuštění Win mě dokonce vyskočilo okno o nalezeném novém HW- tj. ta VIA LAN,ale nechápu jak mě doted jela ta LAN a net...
    Snímek 010.jpg
    r34ktor (7477)|17.7.2010 21:29
    Sláva.

    Ale chtělo by se to naučit alespoň základní pojmy a příkazy DOSu, aby příště nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním.

    [quote=robky;389322]Tak som sa díval na ten macfix113 - a vidím tam len /intel, realtek, sis a uli/ - ale žiadnu via:notsure a ako vidím na stránkach výrobcu, základná doska má VIA® 6103L 10/100 Ethernet LAN .... takže zrejme preto "bad command ..."[/quote]
    Mám utilitu odzkoušenou na desce ASRock 4CoreDual-VSTA, takže jsem předpokládal, že s postiženou bude taktéž spolupracovat, jelikož jsou velmi podobné.