reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak očistit procák od stříbrné pasty?

Rindos (7)|15.1.2007 18:43
Dostal jsem použitý procesor (AMD Athlon 3000+) i s deskou. Kdyz jsem sundal chladič, zjistil jsem, že byla použita stříbrná teplovodivá pasta. To by tak nevadilo, ale musel to tam matlat někdo nešikovný, bo ta pasta byla všude. (procesor nema žádný kovový kryt), takže je aji v těch pošlých spojích vedle jádra procesoru. Zkoušel jsem to setřít, ale ono to moc nejde. Namočit se to bojím. Jak se to dá co nejefektivněni, ale zároveň nejbezpečněji odstranit?
boboco (1987)|15.1.2007 19:11
[quote=Rindos]Dostal jsem použitý procesor (AMD Athlon 3000+) i s deskou. Kdyz jsem sundal chladič, zjistil jsem, že byla použita stříbrná teplovodivá pasta. To by tak nevadilo, ale musel to tam matlat někdo nešikovný, bo ta pasta byla všude. (procesor nema žádný kovový kryt), takže je aji v těch pošlých spojích vedle jádra procesoru. Zkoušel jsem to setřít, ale ono to moc nejde. Namočit se to bojím. Jak se to dá co nejefektivněni, ale zároveň nejbezpečněji odstranit?[/quote]

Čištění CPU v domácích podmínkách:

Sedni si ke stolu a vezmi si technickej líh a hoooooooooodně papírových kapesníčků:). Namoč, stírej, odhoď... postup opakuj, dokud procesor nebude jako nový.

Pokud se Ti po takovéto učistě bude znát že mezi odpůrky nebo kondíky zůstaly ještě zbytečky pasty, vezmi co jejjemnější zubní kartáček a opět za použití lihu, přiměřenou silou ještě vyčisti okolí čipu.

POZOR!!! Během čištění dbej na to, aby jsi nepoškodil jádro nebo nezohýbal nožičky procesoru. Při takovéto práci je potřeba maximální opatrnosti a raději se s tím piplej delší dobu než abys pak zaplakal nad vejdělkem. -Zvýšené opatrnosti dbej i při sundávání/nasazování chladiče, stačí jeden špatný pohyb a jaké bylo CPU... Před nasazením chladiče nanes malé množství nové pasty přímo (a pouze) na jádro. Poté přilož a zajisti chladič.
Martin Šejnoha (255)|15.1.2007 19:46
kapesníčky zahoď, naber líh do nějakého kalíšku, proc klidně ponoř a důkladně očisti štětcem. Stačí se toho nebát a dát pozor na nožičky. Pokud není líh lze to bez újmy provést technickým benzínem anebo izopropylalkoholem.
Withman (1337)|15.1.2007 20:07
Já na to používám odlakovač, ale hlavně ten s acetonem a potom je to už piplačka. :)
ICEBOSS (3435)|16.1.2007 13:02
benzin a toaletak... pak pretrit hadrem a stahnout pro jistotu lihem...
Konnor (278)|16.1.2007 15:25
Líh nebo benzin, náhražky nepoužívej, vůbec to s nima nende;) (odzkoušeno: alpa, slivovice nefunkční, fjodorov vodka malinko fungovala ale žádnej zázrak. museli jsme s kámošem improvizovat bo čistej líh nebyl,... :) )

app. co je to ten "izopropylalkohol" v chemii jsem nikdy zvlášť nevinikal,...?
first.indian (683)|16.1.2007 15:54
[QUOTE=Konnor]Líh nebo benzin, náhražky nepoužívej, vůbec to s nima nende;) (odzkoušeno: alpa, slivovice nefunkční, fjodorov vodka malinko fungovala ale žádnej zázrak. museli jsme s kámošem improvizovat bo čistej líh nebyl,... :) )

app. co je to ten "izopropylalkohol" v chemii jsem nikdy zvlášť nevinikal,...?[/QUOTE]
51% kalvados + jemny hadrik mi na chladic zafungoval skvele :) asi jsi mel moc slabej chlast :D
Konnor (278)|16.1.2007 20:51
[QUOTE=first.indian]51% kalvados + jemny hadrik mi na chladic zafungoval skvele :) asi jsi mel moc slabej chlast :D[/QUOTE]


nejspíš, docela se divím, že ta slivka nefungovala:(
Petr S. (1220)|18.1.2007 10:55
Pro tyhle účely používám buď líh nebo technický benzín. Většinou se to ale snažím dělat lihem, protože technický benzín je někdy až příliš agresivní, zvlášť na CPU bez rozvaděče tepla.

Už jsem totiž slyšel pár příběhů, kdy technický benzín CPU poškodil... Nevím, teda nakolik to byla chyba uživatele a na kolik chyba benzínu... Co myslíte vy?

boboco: Používám taky jako ty, papírové kapesníčky. Docela dobře se to s nimi dělá...

ICEBOSS: Toaleťák není špatný nápad, ale to spíš nějaký jemný, ty tvrdé bych nepoužil ani k tomu účelu, kvůli kterému původně vznikly :D

EDIT:

Konnor: Izopropylalkohol se používá v elektrotechnice např. k čištění zapájených desek plošných spojů nebo je s ním možné vyčistit různé nečistoty jako je např. prach, či zbytky pájky... Měl by se dát sehnat v drogerii.
dzandra (1368)|23.1.2007 21:08
Používám líh a špalky na čištění uší. Kalvados by se možná taky dal, ale nevím jestli by mi ho nebylo líto :D. Hlavně bacha na hadry jde to blbě dolů.
KrendaD (26)|22.12.2007 15:43
Teď nedávno jsem si měnil procesor a byl celý dopatlaný od pasty tak sem si vzal líh a normální hadřík a i když vypadala pasta zatvrdlá tak šla bez problémů dolů.
Pavel Boček (4169)|22.12.2007 16:43
[QUOTE=KrendaD;74260]Teď nedávno jsem si měnil procesor a byl celý dopatlaný od pasty tak sem si vzal líh a normální hadřík a i když vypadala pasta zatvrdlá tak šla bez problémů dolů.[/QUOTE]

Mně většinou líh nejde, používám benzín. Všichni tvrdí, jak je agresivní, ale není to pravda. Používám ho dlouho a nikdy neby problém.
Jikra (20)|19.3.2008 13:28
ja mam vyborne zkusenosti s isopropylalkoholem. Da se celkem v pohode koupit 500ml za cca 100kc
Petr S. (1220)|26.3.2008 06:46
[QUOTE=Pavel Boček;74279]Mně většinou líh nejde, používám benzín. Všichni tvrdí, jak je agresivní, ale není to pravda. Používám ho dlouho a nikdy neby problém.[/QUOTE]

Já ho taky dřív používal na všechny procíky a nikdy se nic nestalo. Problém by ale mohl vážně nastat třeba u procíků, které nemají heatspreader (staré durony nebo athlony, celerony) ty by se vážně mohly poškodit. I když všechno záleží víceméně na konkrétním kusu - dřív jsem je očišťoval také benzínem a vše bylo v pohodě.

Teď už se u takových procíků (i když je pravda, že už jich moc není :) ) snažím používat jenom líh. Třeba ale u některých kompů, které ke mě občas chodí, to prostě nejde. Některé pasty jsou tak ztvrdlé, že líh prostě ani trošku nepomáhá a pastu ani nezvlhčí. Nedávno, když jsem tu zrovna jeden takovej procík s kompem měl, mi benzín došel a byl to téměř nadlidský úkol. Pastu z chladiče jsem dostal šroubovákem a ten jsem potom vylapoval. Na CPU jsem si ale se smirglem netroufl :( :D
johny__g (6387)|26.3.2008 08:22
Nikdy jsem neměl s technickým benzínem problém, očistil jsem takhle už desítky duronů, athlonů i copperminů. Nemyslím si že by technický benzín je mohl nějak poškodit. Samozřejmě že ty CPU v něm nekoupu, jen navlhčím třeba ten hajzlpapír a pastu setřu.
Pokud ten líh není lékařský, tak i v běžně prodejném lihu ten benzín je, dále i nafta, petrolej, v některých i aceton, toluen, amoniak ... záleží na druhu.
Sieben (513)|26.3.2008 12:40
[QUOTE=Konnor;24325]nevinikal,...?[/QUOTE] no ani v češtině jak vidno:thumbdown :D to sem si nemohl odpustit...

A já používám líh, technickej líh a když je ta pasta tvrdá, tak mi pomůže žiletka a tou to "odříznu" :slug
kane.shw (1231)|26.3.2008 19:11
Technický líh, technický benzín, toaleťák, pap. kapesník, nožík-skalpel (ala Siebenova žiletka).

Zatím jsem neměl problém (max. to byla jen otázka času a nervů ;))
Teď, ale přemýšlím jak oddělit jeden cpu (celer, socket 370), na kterém drží chladič jak svi.a :( Asi to do toho benzínu ponořím a bude, ať se to rozpustí všechno i z procíkem :D
Petr S. (1220)|26.3.2008 19:17
johny.g: Jasně, ale obecně platí, že benál je mnohem více agresivnější oproti lihu. Ač jsem to sám nezažil, již jsem slyšel o několika případech, kdy benzín několik procíků zničil.

kane.shw: Tohle jsem před nedávnem řešil taky. Nakonec jsem se naštval, zabral a vytáhnul ten procík ven ze zavřené patice i s chladičem :D Normálně by to asi jít nemělo, ale mě se to podařilo. Jsem asi kouzelník :D
kane.shw (1231)|26.3.2008 19:31
2Petr S.:[size="1"]
:) Procík už jsem vytáhnul/vytrhnul ze základovky, ale teď mi to drží celé v kupě s chladičem. Zkoušel jsem to v patici pootáčet, ale zaslechy jsem jemné praskání/pružení, tak jsem toho raději nechal :D
Vše ale funguje, testoval jsem jak cpu, tak mb a jede OK. Nijak mě to netrápí, jen je to vážně zajímavé, že to dokáže takhle držet... ale já ho srazím na kolena :angry[/size]
mech13 (5526)|26.3.2008 19:32
kane - na tech celerech ty chladice jsou napevno prilepeny, v te dobe se tomu rikalo BOX chladic... nj, kde jsou ty casy

jinak papirovy kapesniky u me resily vsechno, az co jste to tady zacaly resit tak jsem si sehnal tech. lih, ale ze by to byl nejaky zazrak...

Petr S.: od toho tu mame vlakno "podarilo se vam nekdy vyrvat CPU z patice?":D
kane.shw (1231)|26.3.2008 19:40
2mech:
Tak ti nevim, sudnaval jsem jich už několik (celery, pentia do s370) a žádný se takhle necukal. Neříkám, že to nemůže být přilepené, též mě to napadlo, ale proč by tam tedy ještě dávali sponu na přichycení toho pasivu. Jinak přilepený chladič jsem už viděl, ale ten žádnou sponu neměl... proč taky, když je přilepený ;)
Petr S. (1220)|26.3.2008 19:41
Ha, tak na to jsem ještě nenarazil. Holt jsem byl teď tak trošku mimo dění...:confused:
Musím na něj mrknout, díky za tip ;)

Jinak musím říct, že líh je na tyhle připečený procíky fakt slabej odvar. Nevím, jak na tom bude benál, ale taky asi moc dobře ne :( Chce to asi drhnout a drhnout :)

kane.shw: třeba proto případ, že by to zázračné lepidlo povolilo? Jinak nevím, je to jen tip.
mech13 (5526)|26.3.2008 19:57
[QUOTE=Petr S.;104947]kane.shw: třeba proto případ, že by to zázračné lepidlo povolilo? Jinak nevím, je to jen tip.[/QUOTE]

taky si myslim...
mel jsem ty procaky asi 3 (1 jeste jede v serveru) a kdyz jsem to zkousel urvat - bez uspechu:( ale je pravda ze jsem to moc neperhanel, abych procak nepolamal
Petr S. (1220)|26.3.2008 20:00
No, ale zas je pravda, ze když ten chladič byl na procíku osazen, tak to vůbec nešlo vytrhnout. Pak když to bylo venku, tak stačilo trošku zabrat a trošičku to vylomit a procík byl osvobozen.
Pavel Boček (4169)|26.3.2008 21:17
Takhle jsem jednou likvidoval chladič na GF2...pomohlo dát to do mrazáku a zabrat :) Ale teď ten chladič co tam je nechladí nic moc, z druhé strany má jádro moc :runaway ale co, ta grafika už toho přežila :cool:
Petr S. (1220)|26.3.2008 21:28
No, oni ty komponenty dost často přežijou daleko víc, než si myslíme, což je myslím doooost dobře :D :D Kam já bych jinak přišel :D
KEOSAN (958)|8.6.2008 11:27
[QUOTE=kane.shw;104927]Technický líh, technický benzín, toaleťák, pap. kapesník, nožík-skalpel (ala Siebenova žiletka).

Zatím jsem neměl problém (max. to byla jen otázka času a nervů ;))
Teď, ale přemýšlím jak oddělit jeden cpu (celer, socket 370), na kterém drží chladič jak svi.a :( Asi to do toho benzínu ponořím a bude, ať se to rozpustí všechno i z procíkem :D[/QUOTE]

Oddelenie CPU + prilepeneho chladica. Aplikoval som to casto pri upravach grafik. Chce to najst medzi CPU/GPU a chladicom medzierku. Do nej dat piesok - napr. tenky plech zo zaslepok z PCI slotu. potom medzi pliesok a chladic vopchat plochy tensi srobovak a zacat pacit/otacat ho do boku. Chce to trochu sily. Ten pliesok-zaslepka je tam na to, aby sa neposkriabal CPU/GPU. Idealne davam este pod pliesok, pokial sa to zmesti - este nejake odpruzenie /napr. aby kov na kov neskriabal, tak nejaku tenku podlozku z papiera, ci tvrdsieho antistatickeho igelitu/.

-------------------------------------------------------------------------

Ad cistenie CPU od pasty:

- celkom sa mi osvedcili pripravok na okna "Clin AntiPara + Alkohol". Neni to nejak drahe, je to cire ako voda. Ma to vlastny rozstrekovac. Po aplikacii to zacne penit a tato riedka pena postupne rychlo klesa, az je z toho zase tekutina. K tomu pouzit papierovy kapesnicek, alebo toaletak.

- velmi dobre na cistenie pri PC technike /ale kvoli vtedy vyssej cene som to setril/ je/bol - 3M Desk and Office Cleaner. Aktivna pena. Po aplikacii sa aktivna pena dostala na aplikovanu plochu a postupne klesala, az sa premenila na tekutinu. Potom stacilo len lahko niecim danu oblast pretriet a slo to perfektne dole. Nieco podobne by mohla byt aj v Baumaxe, alebo nejakom hypermarkete, co som videl /a lacnejsie/ - aktivna pena pre skla automobilov.

- teraz, kebyze mam znovu cistit, tak by som to skusil asi s niecim podobnym. Napr. toto nevyzera vobec zle a tiez cena neni zla....
FOAM SURFACE CLEANER EASYTOUCH-ET-101 400ML
http://eshop.kinet.cz/main.aspx?CLS=PRODUCT&PRO_all=ET-101

Kedze otvorene casti u CPU bez krytov maju lak, ci nejaky plastovy povlak, tak by som vypustil pouzivanie vyrobkov, co mozu rozleptavat plast - ako je technicky benzin, aceton. U procesorov ako stare Durony, Athlony pre SocketA, by to uz mohlo byt trochu riziko.

V podstate na cistenie by mali byt vhodne pripravky na cistenie okien a plastov.
flanker (1579)|8.6.2008 12:31
mne se to vcera cistilo jedna basen, uplne obycejnym papirkem na batolata :)). Predtim jsem CPU jeste zahral trosku wprime, vypl PC a sundal bez sebemensich problemu chladic a ocistil. Slo to skoro samo, sem ani necekal tak lehce...
Pavel Boček (4169)|8.6.2008 13:07
Moc bych tomu nevěřil...zkus to ještě přetřít papírovou utěrkou s benzínem a hned uvidíš, jak najednou bude černá...to svědčí o tom, že moc dobře jsi to asi nevyčistil :) A jde právě o to dostat to z toho komplet, ať tam ještě nejsou přechody mezi pastami...(samozřejmě při použití stále jedné a té samé to až tak nevadí).
tony_c (1)|22.8.2008 15:00
Zdravím,

provádím teď také očistu PC, které jsem si nedával dohromady sám - takže jsem se zhrozil, jak například mj. vypadal procík Duron poté, co jsem z něj sundal chladič... :-( Pasta byla skoro všude kolem jádra. Vypadá to na stříbrnou pastu a vzhledem k tomu, že jde o CPU bez heatspreaderu, je pasta i přímo mezi nožičkama "brouků". Mám tedy strach před krátkým spojením nebo špatnou funkcí, případně ze zničení CPU.

Nemusím se bát použít líh i přímo na čištění vyčnívajících "brouků" anebo by to byl zbytečný risk?

Nevím, jak jinak to dostat ven - konzistence pasty je totiž skutečně "pastovitá" :-)), nic, co by šlo jednoduše otřít nebo zase naopak vyloupat něco tvrdého. Je to prostě mazlavé a ne a ne to mezi těmi nožičkami miniaturních brouků dostat pryč.

Poradíte mi někdo použití toho kartáčku nebo lihu a měkkých ubrousků?

Díky moc za rady :-)
Pavel Boček (4169)|22.8.2008 17:35
U GeForce 8800 GTS 512 MB (kde výrobci stříbrnou pastou nešetří) mi pomohla hadra ze silnějšího trička. Namočit do benzínu, přiložit na šváby, trošku přitlačit a jemně pohybovat prstem, aby se hadr přímo nesunul, ale jen kýval. Šlo to krásně vyčistit i v malém prostoru mezi šváby.

Jinak kartáčkem to jemně jde taky :) Ani bych se nebál to přímo vložit do benzínu a čistit pod hladinou. Akorát já to tak nedělám, protože to je zbytečná ztráta benzínu a s pomocí hader a/nebo papírových utěrek to vyčistím stejně dobře :D
faugusztin (453)|22.8.2008 17:45
Pozeram ake tipy a triky su tu... Ja som to riesil jednoducho, kupil som ArctiClean a to bohate staci. :)
koubis (101)|23.8.2008 15:40
[QUOTE=tony_c;154436]Zdravím,

provádím teď také očistu PC, které jsem si nedával dohromady sám - takže jsem se zhrozil, jak například mj. vypadal procík Duron poté, co jsem z něj sundal chladič... :-( Pasta byla skoro všude kolem jádra. Vypadá to na stříbrnou pastu a vzhledem k tomu, že jde o CPU bez heatspreaderu, je pasta i přímo mezi nožičkama "brouků". Mám tedy strach před krátkým spojením nebo špatnou funkcí, případně ze zničení CPU.

Nemusím se bát použít líh i přímo na čištění vyčnívajících "brouků" anebo by to byl zbytečný risk?

Nevím, jak jinak to dostat ven - konzistence pasty je totiž skutečně "pastovitá" :-)), nic, co by šlo jednoduše otřít nebo zase naopak vyloupat něco tvrdého. Je to prostě mazlavé a ne a ne to mezi těmi nožičkami miniaturních brouků dostat pryč.

Poradíte mi někdo použití toho kartáčku nebo lihu a měkkých ubrousků?

Díky moc za rady :-)[/QUOTE]

Nevím, jestli by sis pomohl lihem, ale můžeš na to vzít s klidem technický benzín. Vezmi špejli do ucha, namoč tu vatičku v benzínu a čisti a čisti :-)
ICEBOSS (3435)|23.8.2008 19:52
klidne to polij lihem a utri, procesoru nic neudelas, kdyz na nej nebudes fyzicky hruby ;o)
Pavel Boček (4169)|23.8.2008 22:28
[QUOTE=ICEBOSS;154787]klidne to polij lihem a utri, procesoru nic neudelas, kdyz na nej nebudes fyzicky hruby ;o)[/QUOTE]

Stříbrná pasta lihem nepůjde. Klidně si zkus utřít chladič od půl roku staré stříbrné pasty pasty lihem. Pak vezmi benzín/isopropyl a začerníš asi tak dvě další papírové utěrky ;) Mám ověřené, že líh na toto prostě nestačí.
GeorgioScori (1)|21.3.2016 17:32
Zdravím, já jsem procák normálně slivkou očistil ... Nemůže se tomu něco stát třeba ty cukry že by to ňák rozežralo :) nevím mě to zatím funguje