reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD Přehřívání

Tony123 (35)|4.4.2010 20:10
Ahoj
Zjistil jsem že se mi asi delší dobu přehřival HDD,zjistil jsem to až dneska,mněl jsem ho dole a neuvědomil jsem si že mu tam moje 4870 TOxic 1gb asi pěkně zatápí,chudak mněřil jsem mu teplotu HD Tune a mněl 60stupnu,,urcitě takhle trpěl dlouho.
Chci se zeptat jestli to bude mit nějaké nasledky??Jaká je stravítelná teplota u HDD,mam Westerna 250gb a Maxtora 300gb,ten wester je ten co trpěl, ale ted pozoruju že se znova přehřívá i přesto že jsem ho dal nahoru pod Maxtora ,46stupnu a Maxtor 40, sakra čim to je že se tak přehřívá??? Ale zdá semi že když jsem mněl WIN XP tak byli oba vpohodě,ale ted co mam WIN 7 tak to zlobí.
Děkuji moc všem za připadné odpovědi.
Deee-aN (3834)|4.4.2010 20:24
Jakou a jak chlazenou máš skříň? Teplota HDD by neměla dlouhodobě přesahovat 40°C.
xmarek (1676)|4.4.2010 20:56
Pracovní teplota u běžného HDD je od 5- 55°C. Teplota 46°C není nijak alarmující.
Tony123 (35)|4.4.2010 21:18
Takže mužu tedy spolehat nato že do 50stupnu to je vpohodě???
Deee-aN (3834)|4.4.2010 21:21
Těch 5°C je legrace, ne? HDD není CPU bez pohyblivých částí, u kterého platí, že čím níže, tím lépe. Optimem je rozmezí 30-40°C.

Pro inspiraci zde níže (strany 5 a 6): http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/labs.google.com/cs//papers/disk_failures.pdf

EDIT: Ne, 50°v pohodě určitě není. Ne dlouhodobě. Vyfoť vntřek skříně a uploadni sem.
xmarek (1676)|4.4.2010 21:40
Např.
WD Caviar Blue
SATA Hard Drives
1 TB, SATA 3 Gb/s, 32 MB Cache, 7200 RPM


Temperature (Metric)
Operating -0° C to 60° C


http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=793

Podobný problém jsem řešil u notebookového disku, psal jsem prodejci, výrobci a rezumé bylo podobné. U mě se jednalo o vyšší teploty, které dosahoval až 63°C.
Deee-aN (3834)|4.4.2010 22:28
[quote=xmarek;365356]Např.
WD Caviar Blue
SATA Hard Drives
1 TB, SATA 3 Gb/s, 32 MB Cache, 7200 RPM


Temperature (Metric)
Operating -0° C to 60° C


http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=793

[/quote]
Pokud na PR výrobce vsadíš svoje cenná data, budiž. Je to tvoje věc.
Disk bude v těchhle pro něj extrémních teplotách fungovat, to ano. Otázka je, jak dlouho a jak spolehlivě. Když odpálíš procák nebo grafárnu, je to nemilé a obvykle to stojí dost peněz. Na kolik ale vyčíslíš svoje rodinné fotky a videa, když ti kvůli dlouhodobému přehřívání odejde harddisk (nebo data na něm)?
Jak říkám, dlouhodobé optimum je mezi 30 a 40°C. Jeho dosažení není nijak složité ani nákladné. Obvykle stačí správně umístěný fan a vylepšený airflow ve skříni (uklizené kabely).
xmarek (1676)|4.4.2010 22:34
[quote=Deee-aN;365385]Pokud na PR výrobce vsadíš svoje cenná data, budiž. Je to tvoje věc.
Disk bude v těchhle pro něj extrémních teplotách fungovat, to ano. Otázka je, jak dlouho a jak spolehlivě. Když odpálíš procák nebo grafárnu, je to nemilé a obvykle to stojí dost peněz. Na kolik ale vyčíslíš svoje rodinné fotky a videa, když ti kvůli dlouhodobému přehřívání odejde harddisk (nebo data na něm)?
Jak říkám, dlouhodobé optimum je mezi 30 a 40°C. Jeho dosažení není nijak složité ani nákladné. Obvykle stačí správně umístěný fan a vylepšený airflow ve skříni (uklizené kabely).[/quote]To nepopírám. Každopádně každému v mém okolí připomínám jeden důležitý zákon výpočetní techniky: "Zalohovat, zalohovat, zalohovat" a kdo to nedělá má smůlu. ;)
Jen tak na okraj: Už jsem zažil hodně mrtvých disků (v serverech, desktopech apod) a nejsem si vědom toho, že by některý z nich odešel díky zvýšené teplotě. Každopádně musím v zít v potaz, že mi to ten disk asi těžko poví. :D
hawkeye9898 (818)|4.4.2010 22:56
stale mozes spravit jednoduche chladenie HDD. Najteplejsi disk daj pod studensi.
Ak mas doma nejaky 80,92mm vetrak, umiestni ho pod ten najteplejsi disk (5-10cm pod) -aby fukal na suciastky a mas dobre chladenie HDD.
Deee-aN (3834)|4.4.2010 23:01
[quote=xmarek;365389] "Zalohovat, zalohovat, zalohovat"
[/quote]
Tak o tom žádná! :thumb
[quote=xmarek;365389]Jen tak na okraj: Už jsem zažil hodně mrtvých disků (v serverech, desktopech apod) a nejsem si vědom toho, že by některý z nich odešel díky zvýšené teplotě. Každopádně musím v zít v potaz, že mi to ten disk asi těžko poví. :D[/quote]
Nemusí to být jediný ani hlavní důvod, ale proč neudělat pár jednoduchých kroků pro to, abych tenhle možný důvod vyloučil.


Ono zálohovat x-(set) giga dat už leckdy předpokládá pořízení dalšího HDD. A i ten může umřít na tu samou příčinu. Tím jsme zpátky u jádra pudla - dopřejmež hadru co nejlepší pracovní podmínky.:)
Tony123 (35)|5.4.2010 15:17
Díky všem.

Tak jak jste si asi všimly tak Maxtora mam v chladícim boxu,a včera jak jsem dohral hru tak i on mněl 60stupnu,i na dotek z venku byl přez box byl horký,to nikdy nebyl i ted už je zase vpohodě 41stupnu.
Ale vestern porad zloby pred chvily 55stupnu. Ale jak řikam mam takovy pocit že v Win XP Pro.byly oba pod 40 ,ale nejsem si stoprocentně jisty,jen u Maxtora určite jo často na něj zepředu saham a je vlažný.
Ale WIN mi nic nehlásí že by se přehříval HDD. to by hlasil ne?
Asi mně budete kárat za tu kabeláž ,ale ja fak nevím kam je mam nacpat. :-( Jo jinak jak je ten obrazek z bočním krytem a je tam ta díra,tak tam byl větraček ktery jsem vytahl protože celkem hlučil,ale skusim ho tedy nejak naistalovat pod ten Western.
p1010944.JPG P1010946.JPG P1010949.JPG
Deee-aN (3834)|5.4.2010 15:31
A nevejde se 120mm fan mezi ně a čelo skříně (je-li perforované)? I ten chladící box potřebuje nějaké proudění vzduchu.
Ještě vyráběj tohle: http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=15L14507N0WX0AM , ale bude dost to hlučné.:notsure
Taky přesunutí disků dolů by částečně pomohlo, je tam o něco chladněji.
Tony123 (35)|5.4.2010 19:43
Ještě se zeptam ,takhle......Muže ta zvysena teplota byt tím že je HDD nějak špatný (porouchaný)
Díky
Deee-aN (3834)|5.4.2010 20:24
[quote=Tony123;365627]Ještě se zeptam ,takhle......Muže ta zvysena teplota byt tím že je HDD nějak špatný (porouchaný)
Díky[/quote]
Těžko říct... Asi by to nemělo mít přímou souvislost, ale můžeš je zkusit otestovat: https://www.svethardware.cz/zaklady-diagnostiky-pocitacu/27830-4
hawkeye9898 (818)|5.4.2010 21:12
urcite by pomohlo kebyze poriadne upraces tie kable, pretoze takto okolo HDD neprudi skoro ziaden vzduch.
cize aj upratanie kablov moze troska pomoct..
dost by mohlo pomoct - ak sa ti nevmesti medzi skrinku a HDD fan, dat fan ako outake a umiestnit za HDD a nech fuka smerom ku chladicu PC...kazde rozprudenie vzduchu okolo HDD pomoze
Tony123 (35)|6.4.2010 17:49
Toto je přesně ten Maxtor co mám.http://www.alza.cz/maxtor-maxline-iii-300gb-d52855.htm
Udělal jsem vyměnu,ten Western jsem dal do Boxu a maxtora volne.
A teploty se logicky vymněnili Maxtor je ten co mu je horko:-)
No ale podle toho co pisou k vyrobku že provozni teplota až 60stupnu ,tak sem asi vklidu.
DrZelenka (2491)|6.4.2010 18:10
[quote=Tony123;365906]No ale podle toho co pisou k vyrobku že provozni teplota až 60stupnu ,tak sem asi vklidu.[/quote]

60C je teplota pri ktere je sice disk schopen pracovat, ale rozhodne to neni zrovna vhodna teplota co se tyce zivotnosti. (viz. materialy od googlu ... vyrobci udavaji provozni teploty i 5C ,ale uz pri 20-25C leze chybovost silene nahoru). Na chlazeni disku bohate staci uklidit kabely a dat k nim nejakej pomalobeznej 12cm vetrak, kterej ani neuslysis.
MiBa (195)|6.4.2010 19:50
Tie disky sú namontované hore v 5,25" šachtách pre mechaniky. Dole pod nimi sú pôvodné šachty na disky. Medzi nimi a predným panelom fakt nie je miesto na ventilátor?
Ako vyzerá predný panel spredu? V realite stačí ak si bude ventilátor "ťahať" vzduch od dlážky - cez otvor na spodku predného panelu.

V prvej a druhej pozícii od zdola si disky nebudú zavadzať s videokartou a mal by sa dať pre ne v bežnom case namontovat aspoň 92 mm ventilátor. V núdzi by som tam dal ventilátor 72x72x15 napr. http://www.alza.sk/airen-red-wings-70-d145931.htm.
Plus nejakú reguláciu aby to nebolo na plné otáčky moc hlučné.