reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sekání nového PC ve hrách

zvejra (64)|14.1.2011 18:12
Dobrý den, mám takový problém s mím novým PC. Zapnu třeba COD Black ops a když se načte v multiplayeru mapa a ja se vydám do první místnosti, nebo jiného prostředí, udělá to kratičký sek, pak vběhnu do dalšího baráku a další sek, prostě když změním prostředí a jsou tam jiné textury, tak to udělá krátký, ale v takovéto hře problémový sek. Zajímavé ale je, že když odejdu z té dané místnosti a vrátím se později, už je vše v pořádku a hra se neseká. Takže vlastně musím proběhnout vždy celou mapu pro bezproblémové hraní. To samé se dějě např. i v Mafia 2, částečně v Team Fortress 2 a skoro všech dalších hrách. Nevíte, čím by to mohlo být?

Moje PC sestava (od Vánoc nová): CPU: AMD Phenom II X4 965 3.40GHz, GPU: Gigabyte GTX 460 1GB, RAM: 4GB Kingston Hyper X (2x 2GB) 1600MHz, MB: Gigabyte 870A-UD3, OS: 32bit Win 7 Home Premium (na 64bitové verzi se hry sekají ještě víc), Monitor: Prestigio P179 1280x1024 (malý monitor, proto se divím, že se to seká), HDD: Seagate 1TB 7200ot/min

Děkuji předem za jakoukoliv odpověď a radu
DrZelenka (2491)|16.1.2011 00:24
To mě připadá jako swapování. Akorát nechápu, že ti to dělá i s 4GB RAM :notsure Jaký máš využití RAM? Zkus úplně vypnout swap (ty by w7 s 4GB RAM měly přežít)
r34ktor (7477)|16.1.2011 00:57
Disk je SATA?
V jaké běží režimu (IDE/AHCI)?
Zkoušel jsi defragmentovat?
Je dle SMARTu disk OK?
zvejra (64)|16.1.2011 17:33
DrZelenka: Jsem laik takze nejak nevim co to to swapovani je a jak to vypnout.. a jestli to vypnuti nahodou nezkrati dobu fungovani HW nebo jestli ho neposkodi...

r34ktor: Jak jako Sata? jestli je pripojenej sata konektorem nebo jak? :D
Jak zjistim ten rezim behani HDD? V biosu? Jinak system souboru je NTFS, jestli to nejak pomuze...
Nezkousel jsem defragmentovat, vzdyt to je novy pocitac a sekalo se to i po prvnim nainstalovani windows a pak te hry....
Smart je co? nejaky program?
Jsem fakt laik tak se nezlobte ze jsem takovej nesika :)
zvejra (64)|17.1.2011 09:04
Tak jsem to swapovani vypnul, jestli se to teda dela pres Tento pocitac/vlastnosti/upresnit nastaveni systemu/a u vykon tlacitko nastaveni/upresnit/a u virtualni pameti jsem nastavil nepouzivat strankovaci soubor. Hry se stejne sekaji.
DrZelenka (2491)|17.1.2011 09:13
Tak swap zase zapni a zodpověz zbytek otázek. Odpovědi najdeš v programu HD Tune. A defragmentuj ten disk.

SMART - pošli screen záložky health (dá se uploadovat přímo zde na fórum)
IDE/AHCI mod - screen záložky info
zvejra (64)|17.1.2011 09:17
Musim do skoly, odpoledne az se vratim tak se na to podivam
zvejra (64)|17.1.2011 09:34
Tak jsem to jeste stihnul, tady jsou ty screeny:
HDTune_Health_ST31000525SV.png HDTune_Info_ST31000525SV.png
16cmfan (2153)|17.1.2011 09:40
[quote=zvejra;429809]Tak jsem to jeste stihnul, tady jsou ty screeny:[/quote]

Zdá sa, že symptómy, ktoré popisujete presne sedia stým, čo našiel program a to problémy so seekom... inak povedané, disk je asi mrtvý... :thumbdown Reklamačka... a ešte len tak pre istotu kráľov, aký tam je zdroj, nemusí spôsobovať chybu ale istota je istota.
zvejra (64)|17.1.2011 14:56
Normalne jsem mel 600W CoolerMaster nebo 650w GX CoolerMaster, ted si nejsem jisty, ale ten vyhorel a tedkon je na reklamaci, takze prozatim je tam 550w, ale nevim ktery, nejaky, ktery tam dali a meli ho na sklade, abych mohl pocitac doma pouzivat behem reklamace. Jinak sekalo se to i predtim s tim zdrojem i ted.
r34ktor (7477)|17.1.2011 15:04
Projeď disk pomocí SeaTools. Případný chybový protokol přilož k reklamaci.

Vzhledem k tomu, jak má disk málo najeto, bych asi vadný už z výroby.
zvejra (64)|17.1.2011 19:53
[quote=r34ktor;429850]Projeď disk pomocí SeaTools. Případný chybový protokol přilož k reklamaci.

Vzhledem k tomu, jak má disk málo najeto, bych asi vadný už z výroby.[/quote]

Tim SeaTools for Windows jsem ho projel snad vsema moznejma testama az na "Long Generic", ktery asi bude trvat stejne dlouho jako tamten jinej s long na zacatku- kolem 4 hodin a vsude mi to zatim napsalo pass, zadna chyba... Tak kde je problem?
zvejra (64)|18.1.2011 13:21
V tom SeaTools to pri zadnem testu neukazalo zadnou chybu, takze k ty reklamaci nemam co ukazovat.... nevim no, zkusim to bez toho...
Nemesid1 (24)|18.1.2011 15:50
Seagate tools je jen doporučení. Nikdo Tě do něj nemůže nutit. Přilož ten výstup z HDTune. Jakákoliv rudá SMART položka je špatně a na reklamaci. Žlutě by taky nemělo být, ale seagate to má skoro u všech disků + unknow attribute položky. Nicméně se dá trochu argumentovat i tím.
Disk by měli bez problémů přijmout, v lepším případě vymění hned prodejce, v běžném to pošlou do seagate, ten vrátí certifikovaně opravený.
zvejra (64)|18.1.2011 16:13
[quote=Nemesid1;430077]Seagate tools je jen doporučení. Nikdo Tě do něj nemůže nutit. Přilož ten výstup z HDTune. Jakákoliv rudá SMART položka je špatně a na reklamaci. Žlutě by taky nemělo být, ale seagate to má skoro u všech disků + unknow attribute položky. Nicméně se dá trochu argumentovat i tím.
Disk by měli bez problémů přijmout, v lepším případě vymění hned prodejce, v běžném to pošlou do seagate, ten vrátí certifikovaně opravený.[/quote]

Ok diky, vytisknu a zajdu za nima zitra, dneska uz to nestihnu. Pak kdyztak napisu jak to dopadlo
r34ktor (7477)|18.1.2011 21:21
Pokud se už ohánět HD Tune, použil bych poslední dostupnou verzi. Některé položky mohou být identifikovány chybně, což je obecný problém, jelikož si výrobci často SMART vykládají po svém.

Osobně spíše důvěřuji programu výrobce daného HDD, protože je mu šit přímo na míru. A servis to bude IMHO vidět také tak.

Co se týče testu, linkoval jsem schválně verzi pro DOS (bootovací ISO), jelikož test ve Windows může negativně ovlivnit řada věcí (ovladače, software běžící na pozadí atp.).
Nemesid1 (24)|19.1.2011 12:53
[quote=r34ktor;430153]Pokud se už ohánět HD Tune, použil bych poslední dostupnou verzi. Některé položky mohou být identifikovány chybně, což je obecný problém, jelikož si výrobci často SMART vykládají po svém.

Osobně spíše důvěřuji programu výrobce daného HDD, protože je mu šit přímo na míru. A servis to bude IMHO vidět také tak.

Co se týče testu, linkoval jsem schválně verzi pro DOS (bootovací ISO), jelikož test ve Windows může negativně ovlivnit řada věcí (ovladače, software běžící na pozadí atp.).[/quote]

Jojo, není SMART jako SMART. Dělám už reklamace dva roky a disky v serverech nám odcházejí poměrně často. Ty nesrovnalosti ve SMARTU jsou většinou žlutá varování, pokud je už jedna z hodnot rudá, tak se zatím nikdy nemýlil.
Seagate utilita shledává 90% disků v pořádku a přitom je server vyřadil z pole jako vadné.
Každopádně s reklamací by neměl být problém. Prodejce disk veme, pošle dodavateli(velkoobchod), ten ho veme a pošle seagatu, technik ho vymění za certifikovaně opravený a pošle zpět. Zatím mi nikdy disk nevrátili s "závada se neprojevila", proč si taky zbytečně přidělávat starosti že? ;)
zvejra (64)|19.1.2011 15:37
Tak ja jsem ho dal vcera k tomu prodejci a on rekl, ze ho otestuje. Dneska jsem tam prisel a on ze se to bude testovat jeste pres noc, tak to snad bude kvalitni test.... Jinak zajimavy je, ze tenhle 250gb HDD od Seagate, co tu mam zatim misto toho 1TB, tak mi ta stejna verze ukazovala failed chybu uplne ve stejne kolonce, ale kdyz jsem udelal test s tou novejsi verzi HD Tune, tak uz to ukazuje vse ok, jenom jednu vec zlutou... Takze nevim no, jestli by to u toho 1TB nebylo stejne a nakonec nebyl bez chyby... Ale to by tu byl potom stale problem, proc se ty hry sekaji?
r34ktor (7477)|19.1.2011 15:53
V disku samozřejmě chyba být nemusí. Jen se to nabízelo jako pravděpodobná možnost.

Stáhni si DPC Latency Checker, spusť ho a sleduj, zda hodnoty nedosahují červených.
Nemesid1 (24)|19.1.2011 15:53
[quote=zvejra;430283]Tak ja jsem ho dal vcera k tomu prodejci a on rekl, ze ho otestuje. Dneska jsem tam prisel a on ze se to bude testovat jeste pres noc, tak to snad bude kvalitni test.... Jinak zajimavy je, ze tenhle 250gb HDD od Seagate, co tu mam zatim misto toho 1TB, tak mi ta stejna verze ukazovala failed chybu uplne ve stejne kolonce, ale kdyz jsem udelal test s tou novejsi verzi HD Tune, tak uz to ukazuje vse ok, jenom jednu vec zlutou... Takze nevim no, jestli by to u toho 1TB nebylo stejne a nakonec nebyl bez chyby... Ale to by tu byl potom stale problem, proc se ty hry sekaji?[/quote]

Tak to asi bylo verzí. Mi to tak nějak updatujem pravidelně, tak mě verze nenapadla. Každopádně dobré ponaučení.
A na té 250 ti to běhá jak? Teda jestli máš systém a nějakou hru po ruce.
zvejra (64)|19.1.2011 17:35
To COD Black Ops se seka porad stejne.. Zkousel jsem i Mafia 2 a sekalo se to stejne jak pri vypnutem tak pri zapnutem physxu.... Tak nevim no, asi to fakt nebude chyba HDD... ZKusim tamten program a budu koukat na ty hodnoty...
zvejra (64)|19.1.2011 18:10
Tak jsem si zahral COD BO asi 20 minut a nepresahlo to 573 milisekund....
tady screen:
latency.jpg
r34ktor (7477)|19.1.2011 18:32
OK. Ovladači to pravděpodobně nebude.

Spusť Sledování systému (Start > Spustit > perfmon) a zaměř se na to, jak jednotlivé procesy vytěžují procesor a disk.
zvejra (64)|19.1.2011 19:19
Moc jsem nepochopil co to vlastne chces, tak jsem nafotil 3 veci:
disk.jpg procesor.jpg vyuziti.jpg
r34ktor (7477)|19.1.2011 19:44
Grafy musíš sledovat ty. Spusť hru a až se začne sekat, ukonči ji a podívej se do historie procesů, zda nějaký (nesouvisející s hrou) nadměrně nevytěžoval disk (CPU).

Ale může to způsobovat například i rootkit (který tak snadno odhalit nejde; preventivně PC projeď aktualizovaným antivirem a antispywarem), či kolidující ochrama (StarForce), nebo emulace (Daemon Tools).
zvejra (64)|19.1.2011 20:07
A neni to divne, kdyz tu skoro nemam zadne programy a jak jsem nainstaloval OS na tenhle harddisk, kterej byl nepouzivanej a prazdnej, tak jsem nainstaloval COD BO a stejne se sekalo... Pravda, byla tu i Mozilla, ale jinak nic. Antivirak jsem tu jeste nemel a stejne se to sekalo... takze nevim no...
zvejra (64)|19.1.2011 23:57
Tak jsem to sledoval a u paměti jedine co bralo kolem 100 000kB/s bylo svchost.exe s 97 000, exploer.exe s 90 000 a Msmpeng.exe se 142 000, pak uz to vsechno bylo niz, asi 3 veci kolem 50 000 a zbytek nekde kolem 20-30 000... vubec nevim, co z toho mam vycist :) ... Jinak na disku hlavne behalo svchost.exe, ktere cetlo asi 8 milionu bytu a pak hra no, tamty dalsi veci byli maly hodnoty, ale ten svchost byl v ty tabulce snad milionkrat.... a u procesoru tam byl hlavne zase ten svchost.exe a pak nejaky neznamy dllhost.exe, ktery melo popis Com Surrigate a po vypnuti hry se to ukoncilo. Takze nevim no, ja jsem laik ja z toho moc nevyctu....
Jinak jak uz jsem psal v uplne prvnim prispevku, tak ono se to seka jenom, kdyz tu lokaci navstivim poprve, pak uz se to neseka, takze to je vzdycky jen na zacatku mapy nez ji obehnu celou. Treba v Mafii 2 uz to vadi vic, tam kratky seky mam skoro furt, kdyz jedu rychle v aute....
r34ktor (7477)|20.1.2011 14:13
Popsané procesy jsou legitimní součástí OS. Takhle na dálku konkrétně neporadím, ale vypadá to, že disk z důvodu zahlcení fronty požadavky prostě nestíhá dodávat data.

U her, které načítají lokace kontinuálně (Mafia), se problém projevuje kontinuálně, u jiný odezní po nakešování do RAM.

Bohužel zrovna disky Seagate mají velmi špatnou optimalizaci firmware pro zpracování více souběžných požadavků.

Doporučil bych následující:
  • Aktualizovat ovladač řadiče disku (důležité zejména u AMD)
  • Deaktivovat funkce Superfetch a ReadyBoost (zakázáním příslušné služby)
  • Pravidelně defragmentovat disk
  • Před spuštěním hry pozavírat nepotřebné aplikace
  • Vypnout indexování
zvejra (64)|20.1.2011 15:30
Ok zkusim ty veci co jsi napsal a uvidim.. Jinak me napadla vec, ze bych na tomto 1TB HDD mel OS a vsechny hry a programy a na tom 250gb disku by bezelo jenom to indexovani, jestli to teda jde... Treba by se tim zrychlil chod a problem by se zmensil... Akorat tu nemam zadny SATA kabel, jenom 2 ATA kabely, ktere tam ale jdou bez problemu dat a tak se te chci zeptat, jestli je muzu pouzit misto SATA kabelu, jestli to nahodou nevadi...
r34ktor (7477)|20.1.2011 15:36
[quote=zvejra;430512]Jinak me napadla vec, ze bych na tomto 1TB HDD mel OS a vsechny hry a programy a na tom 250gb disku by bezelo jenom to indexovani, jestli to teda jde...[/quote]
Z principu funkce nelze. Každopádně můžeš hru nainstalovat na druhý disk, čímž rozložíš požadavky na čtení mezi oba.

[quote=zvejra;430512]Akorat tu nemam zadny SATA kabel, jenom 2 ATA kabely, ktere tam ale jdou bez problemu dat a tak se te chci zeptat, jestli je muzu pouzit misto SATA kabelu, jestli to nahodou nevadi...[/quote]
ATA a SATA kabely jsou nezáměnné (ostatně to myslím pozná i laik).

Hoď sem ještě test výkonu z HD Tune, až vidíme, že tam není nějaká jiná bota.
zvejra (64)|20.1.2011 16:01
Ja jsem si rikal ze ATA kabely jsou ty velke, a SATA ty mensi, ale me zmatlo to, ze na tomhle kabelu je napsano ATA a u konektoru taky, akorat jsem si nevsimnul toho nesikovne nadesignovaneho S napric textem :D
HDTune_Benchmark_ST31000525SV.png
r34ktor (7477)|20.1.2011 16:14
Průběh je v rámci možností OK. Zkus rady výše.
zvejra (64)|20.1.2011 19:44
Takze ty ovladače řadiče disků jsem nějak nenašel, zkusil jsem najít ovladače pro tento HDD ale prostě nevím no..
Superfetch jsem zakazal ale ReadyBoost jsem taky nikde nenasel...koukal jsem že je to jenom na flashky a externi hdd, nevim jak to mam vypnou i u internich HDD....
Dukladnou defragmentaci jsem provedl a na tom druhym 250GB disku jsem to cele zformatoval (dlouhym formatovanim) a nahral tam slozku se steamem... COD BO se seka stejne
Aplikace uzaviram a kdyz vypnu swapovani, tak mi to minule schodilo hru, ze nebyla dostatecna pamet, asi je 3.2GB malo... Indexovani obsahu mam odjakziva vypnute....