reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dynamic Energy Saver je vypnutý ...

Zeus(CZ) (318)|11.7.2008 09:22
Zdravím,
mám problémek, tentokrát s (Gigabyte) Dynamic Energy Saver. Rozhodl jsem se, že to teda budu používat (asi se to vyplatí, nevím, zkusím otestovat PC s i bez ..), ale problém je, že po každém zapnutí PC je tato funkce vypnutá, a já musím jako trotl kliknout na ikonku, a nahoře dát zapnout. Po restartu zůstává zapnutá, po čerstvém zapnutí PC ne ...

Nevíte, jak to buď natrvalo zapnout, nebo vypnout? (A mimochodem, používáte to? Tady na fóru to podle příspěvků někdo používá, někdo ne, takže z toho fakt nevím :) ...)

Mám desku Gigabyte GA-EP35C-DS3R rev. 2.1, OS Win Vista Home Premium 64bit CZ
NHKG (1136)|11.7.2008 09:32
JJ, taky se mi občas nezapnul a občas se mu resetlo i nastavení. Nezkoumal jsem ale při jakých situacích to blbne. Docela mě to sralo. Po mírném OC se mi to vyplo úplně a hlásilo to, že nesmím mít přetočený procesor. Tak jsem to odinstaloval, těch pár ušetřených watů mi za ten opruz nestojí.
Zeus(CZ) (318)|11.7.2008 10:02
NHKG: Začínám si říkat, že je to asi nejlepší řešení ... Ale ještě počkám na první účet za elektřinu :). Ať vidím, kolik nový PC žere, příští měsíc zase zkusím bez ES (pokud do té doby nevybuchnu vzteky a nesmažu to). Tak schválně, jestli to za ty nepříjemnosti bude stát ...

Děkuju
Deee-aN (3834)|13.7.2008 13:22
DES není primárně určen k tomu, aby ti ušetřil nějaké závratné peníze. Je to spíš taková "zelená" pí*ovinka. Úspora v rámci jednoho uživatele je zanedbatelná, ale když DES (případně jinou spořící technologii) budou používat statisíce nebo milióny lidí, snad se tím nějaký ten vagón uhlí ušetří. Jde o to, že sedíš doma, nic neděláš a přitom se chováš ekologicky, nebo si aspoň užíváš ten pocit.
Zkus kliknout pravým na ikonku DES vpravo dole. První řádek "Always run on next reboot". Mě to občas taky nenaběhne, i když to mám zatržený, ale jen málokdy.
Jinak drobný OC by měl být možný i s DES. Myslím, že je potřeba mít EasyTune 6, ale ruku bych za to do ohně nedal.
HonzaSi (142)|21.7.2008 20:44
Už jsem to tu řešil s jinými a jinde. DES mi několikrát sestřelilo počítač, poslední pokus odnesl disk a hodně sem se zapotil než se mi povedlo škody napravit a počítač vůbec rozjet. A to mám taky WV Home 64.
Deee-aN (3834)|21.7.2008 21:17
[quote=HonzaSi;144274]Už jsem to tu řešil s jinými a jinde. DES mi několikrát sestřelilo počítač, poslední pokus odnesl disk a hodně sem se zapotil než se mi povedlo škody napravit a počítač vůbec rozjet. A to mám taky WV Home 64.[/quote]
To mě zajímá. Kdes' to řešil a s kým? Jakým způsobem může DES sestřelit počítač? Nebyla chyba někde jinde?
EDIT: Napiš konfiguraci. Myslíš, že na to má vliv OS? Já mám XP SP3.
elpsycho (1602)|21.7.2008 22:55
Mi připadá celý ten koncept DES a odobných systémů úplně ulítlý, vzhledem k tomu že mají dopad na výkon. Pro šetření v nečinnosti tu už roky máme EIST, C1E a spol. Když se bude omezovat výkon v zátěži, tak daná operace zase zabere víc času, takže to energeticky vyjde nastejno, akorát si dýl počkáte...Si undervoltujte CPU na základní frekvenci a ušetříte bez útrap s nějakým programem.
JonnyC (124)|22.7.2008 15:18
No zkousel jsem DES (taky na Vista 64b) a koukal jsem na aktualni spotrebu pres software UPS (uznavam, zadna velka presnost to neni, ale aspon neco) a zadny pozorovatelny rozdil mezi spotrebou s DES zaplym nebo vyplym jsem nepozoroval, tak jsem to zrusil.
Je fakt ze DES sam udaval usporu priblizne 5W (u nepretoceneho Q9300), coz by se ztratilo v ramci nepresnosti merici metody - a takovou rozdil na uctu za elektrinu opravdu neuvidis.

Spis bych v tomhle ohledu veril dobre nastavenemu RMclocku, jen je u nej problem s tim podepisovanim ovladacu ve Vista 64 a povolovat nepodepsane se mi pri kazdem restartu nechce :(
r34ktor (7477)|22.7.2008 15:26
[QUOTE=Zeus(CZ);141050]Ale ještě počkám na první účet za elektřinu :)[/QUOTE]
Na měření spotřeby si kup adekvátní přístroj. Tyhle wattové úspory z účtu vyčteš těžko.
Zeus(CZ) (318)|22.7.2008 16:15
Já myslel spíš, jestli tam nebudou desetitisícové rozdíly. Teď s novým PC takříkajíc nemám představu. Doufám, že srovnání spotřeb s tím starým nebude moc katastrofální (i když do toho musím započítat prázdniny, kdy PC může běžet i během dne (a běží :))…). Sestavil jsem ho 28.6., tedy před měsícem, tedy tak, že účet za elektřinu (myslím, že posílají výpisy, ne?) by mohl být aspoň trochu porovnatelný. Červen × červenec. Moc jsem na spotřebu při nákupu nehleděl (s výjimkou připlacení si stokoruny za desku E...), spíš mě zajímal výkon/cena/..., tak snad teď nežeru terawatty za sekundu … ;)
HonzaSi (142)|22.7.2008 16:27
[QUOTE=deeean;144279]To mě zajímá. Kdes' to řešil a s kým? Jakým způsobem může DES sestřelit počítač? Nebyla chyba někde jinde?
EDIT: Napiš konfiguraci. Myslíš, že na to má vliv OS? Já mám XP SP3.[/QUOTE]

tady: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=17201

EP35-DS4, C2D E8400, A-Data 2GB 800MHz, Gigabyte GF8800GT

No na dva pokusy se načítání win zastavilo při spuštění této utilitky (ovšem deska blikala a písty v aplikaci se pohybovaly moc hezky) a musel jsem ji odinstalovat v nouzovém režimu. Třetí pokus se po restartu zasekl na POSTu s hláškou chyba disku nebo tak něco. Tak jsem ho vyndal, přeformátoval v externím boxu, nově naistaloval Win a CD odložil hluboko do šuplíku. Je sice pravda, že jsem zároveň nainstaloval i Easy Tune, to se ale nenačítalo hned po startu. Na další pokusy zatím nemám odvahu.
Deee-aN (3834)|22.7.2008 16:39
[quote=Zeus(CZ);144511]Já myslel spíš, jestli tam nebudou desetitisícové rozdíly. Teď s novým PC takříkajíc nemám představu. Doufám, že srovnání spotřeb s tím starým nebude moc katastrofální (i když do toho musím započítat prázdniny, kdy PC může běžet i během dne (a běží :))…). Sestavil jsem ho 28.6., tedy před měsícem, tedy tak, že účet za elektřinu (myslím, že posílají výpisy, ne?) by mohl být aspoň trochu porovnatelný. Červen × červenec. Moc jsem na spotřebu při nákupu nehleděl (s výjimkou připlacení si stokoruny za desku E...), spíš mě zajímal výkon/cena/..., tak snad teď nežeru terawatty za sekundu … ;)[/quote]
viz můj post č.4
elpsycho (1602)|22.7.2008 16:42
Desetitisícové rozdíly? Kde by se tam vzaly? Jestli je cena kWh nějaké 4 Kč (střílím od boku, podrobně jsem to nezkoumal), tak PC o stálém příkonu 250W při nepřetržitém provozu bude za rok stát 0,25x4x24x365 = 8760 Kč. Pokud nějakou fíčurou srazíš příkon o dvacetinu a neprovozuješ PC 24/7, tak si za rok ušetříš cca na dvě krabičky cigaret.
Zeus(CZ) (318)|22.7.2008 18:44
elpsycho: to byla HYPERBOLA, což je záměrné zveličení za účelem zdůraznění důležitosti dané skutečnosti, popřípadě dosažení vtipného výsledku. :):)

Uvedu příklad:
Rozbil se mi software a když jsem volal na technickou podporu, tak jsem musel čekat přibližně 14 let a poslouchat přitom stupidní třicet let starou písničku, která byla už tehdy před třiceti lety blbá.

=> to byla hyperbola, ve skutečnosti je doba čekání jen 12 let.

Rozumíme si? :)


A abych aspoň něco kloudného napsal - DES jsem vypnul, a odškrtnul start po bootování, takže mě už neotravuje s potřebou potvrdit zapnutí, atd. Sbohem DES!