reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaky HDD koupit ?

Liqid (410)|22.11.2008 14:17
Zdarec potřebuju vybrat HDD, co pujde pripojit na MB Intel Dragontail Peak DP35DP s kapacitou 500GB a nej pomerem cena/vyokn:thumb
cool.user (2822)|22.11.2008 14:19
samsung f1 640GB nebo wd 640 aaks
ICE_D (2754)|22.11.2008 14:20
Lepsi pomer cena/vykon by mel mit 640GB...

//edit: cool byl rychlejsi :)
matyyy (2527)|22.11.2008 14:22
[QUOTE=cool.user;185861]samsung f1 640GB nebo wd 640 aaks[/QUOTE]
osobně bych se přikláněl k WDčku vzhledem k počtu špatných samsungů, co poslední dobou vyskytuje
Liqid (410)|22.11.2008 14:59
Takze neco jako tohle ?
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52302
A nevadi ze na desce mam jen Serial ATA 3.0 ? Pude to pak zapojit ?
cool.user (2822)|22.11.2008 15:08
[QUOTE=Liqid;185877]Takze neco jako tohle ?
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52302
A nevadi ze na desce mam jen Serial ATA 3.0 ? Pude to pak zapojit ?[/QUOTE]

Sata 3.0 nemas ;)

Mas sata2.
Liqid (410)|22.11.2008 15:16
Tak dik nebyl jsem si jistej
ICE_D (2754)|23.11.2008 00:36
[QUOTE=Liqid;185877]Takze neco jako tohle ?
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52302
[/QUOTE]

Jo to je presne ono ;)

P.S. Dik za reputaci.
juwe (22)|2.1.2009 17:21
Wd 5001aals
speedsnail (4876)|2.1.2009 17:33
[QUOTE=juwe;201487]Wd 5001aals[/QUOTE]

Cena velmi blízko WD6400AAKS, horší výkon, nižší kapacita. Tento disk bych tedy rozhodně nedoporučil.

Jasně, splnuje to požadavek na 500Gb disk, ale tam je zas poměrem cena/výkon vhodnější WD5000AAKS.

(pokud se pletu a máte test který mě přesvědčí, rád se nechám poučit)
juwe (22)|3.1.2009 16:39
no podla mojich informacii su disky AALS od wd rychlejsie ako AAKS. AALS patria do black edicie (wd black ediciu oznacuje ako "maximum performance").
Ide o disky 6401AALS (640 gb) a 5001 AALS (500gb), oba maju 32 mb cache.
Disky AAKS, patria do "blue" edicie, a su radene cenovo aj vykonovo nizsie ako disky z "black" edicie. Max. cache maju 16 mb (pisem o WD6400AAKS a WD5000AAKS.)
AALS by mali byt rychlejsie ako AAKS.
Posledna rada od WD je "green" edicia, so su "energy" disky, zamerane na setrne kompy.

Odkaz na vyrobcu:
http://www.wdc.com/en/products/index.asp?cat=3&language=en

A z coho vychadzam? Napr.
[NOPARSE]http://cdrhard.com/view.php?cisloclanku=2008121003[/NOPARSE]
kde 6401AALS strka 6400AAKS do kapsy prakticky vo vsetkych testoch a v niektorych predhana aj velocityraptora. Verzia 5001AALS v teste nebola. 500 gb aals verzia bude o nieco pomalejsia ako 640 gb, ale o vela to asi nebude. Cena (u 640 gbaals) je tam radovo vyssia o par stokorun (v porovnani s aaks), vykon je poznatelne vyssi a tym ze sa dotahuje aj na raptora, tak tento uz vdaka svojej vysokej cena a nizkej kapacite straca zmysel.
mne sa podarilo objednat 5001AALS za cenu cca 1700 sk, aj s dph myslim ze je to slusna cena. A k tomu disky AALS maju 5 rocnu zarkuku, oproti 3 rocnej u AAKS.
Priamy test 5001AALS som nenasiel, nech som robil co som rovil, ide o novinky na trhu, takze recenzie budu za chvilku.
cool.user (2822)|3.1.2009 17:01
[QUOTE=juwe;201967]...[/QUOTE]

Jenze tady jde o to ze 5001AALS bude s velkou pravdepodobnosti vyuzivat dve 250GB plotny, coz ho oproti jeho 320GB plotnovic bratrum znacne znevyhodnuje.

Dalsi vec, urpimne, AALS je sice urcite povedena rada, ale dle meho nazoru mezi AAKS a AALS krom cachky bude jen rozdil v agresivneji nastavenem AAM.

Proste radit 500GB verzi AALS je dle meho a snekova nazoru blbost. To ze sis ju ty koupil je sice krasny, ale to na veci nic nemeni.
juwe (22)|3.1.2009 17:22
[QUOTE=cool.user;201983]Jenze tady jde o to ze 5001AALS bude s velkou pravdepodobnosti vyuzivat dve 250GB plotny, coz ho oproti jeho 320GB plotnovic bratrum znacne znevyhodnuje.

Dalsi vec, urpimne, AALS je sice urcite povedena rada, ale dle meho nazoru mezi AAKS a AALS krom cachky bude jen rozdil v agresivneji nastavenem AAM.

Proste radit 500GB verzi AALS je dle meho a snekova nazoru blbost. To ze sis ju ty koupil je sice krasny, ale to na veci nic nemeni.[/QUOTE]

Co je a co nie je blbost, a kto je blb a kto nie je?
Nadpis fora je aky HDD kupit, nie? A zakladajuci pise o 500 gb, pokial viem tak 640 gb je viac ako 500gb (mozno pre teba nie). Nesnazim sa tu nikomu radit, len rozsirujem obzor viditelnosti.
Pisal som ze 640gbaals bude rychlejsia ako 500 gbaals.Ci bude 640gb aaks rychlejsie ako 500 gb aals neviem, test som nevidel. Jedna vec hovori o hustejsom zapise dat, proti je, ze aals tvori rychlejsiu radu diskov (ma to nejaky dual procesor, 32 mb cache,... takze fakt ti nepoviem, ale pravdepodobne ide len o vylepsenu radu aaks.).
Z pomedzi 500 gb diskov (o com hovori zadanie, ze ano) by som vybral tento. Kazdopadne to ze som ho kupil neznamena, ze to bude pre mna top disk do konca zivota. Naskytla sa mi vyhodna kupa, tak preco to nezobrat. A k tomu ta 5 rocna zaruka (oproti 3 rocnej) za 2 stovky navyse je blbost? Mozno pre teba...
Ked uz kupujem disk, tak aspon na 2-3 roky a nejaka stovks navyse ma nezabije.
cool.user (2822)|3.1.2009 17:34
[QUOTE=juwe;201998]Nadpis fora je aky HDD kupit, nie? A zakladajuci pise o 500 gb[/QUOTE]
A to je presne duvod proc mu doporucit disk s horsim pomerem cena/kapacita a nejspis i vykon.

[QUOTE=juwe;201998]proti je, ze aals tvori rychlejsiu radu diskov[/QUOTE]
To ze aals je rychlejsi rada disku neznamena ze nejaky jedinec z AAKS rady nemuze porazit a rozdrtit jineho z AALS rady.

[QUOTE=juwe;201998] (ma to nejaky dual procesor, [/QUOTE]
WTF?
Ono je to vlastne jedno, hlavne ze je to dual, to je pak cool...


[QUOTE=juwe;201998]A k tomu ta 5 rocna zaruka (oproti 3 rocnej) za 2 stovky navyse je blbost? Mozno pre teba... [/QUOTE]
Neni to blbost ale zbytecnost si za to priplacet. Dle me zkusenosti, pokud ti disk nechcipne v prvnim roce uzivani tak vydrze hooodne dlouho...

[QUOTE=juwe;201998]Ked uz kupujem disk, tak aspon na 2-3 roky a nejaka stovks navyse ma nezabije.[/QUOTE]
To ale stale neni duvod brat disk s horsim pomerem cena/kapacita/vykon
juwe (22)|3.1.2009 17:52
[QUOTE=cool.user;202001]A to je presne duvod proc mu doporucit disk s horsim pomerem cena/kapacita a nejspis i vykon.

To ze aals je rychlejsi rada disku neznamena ze nejaky jedinec z AAKS rady nemuze porazit a rozdrtit jineho z AALS rady.

WTF?
Ono je to vlastne jedno, hlavne ze je to dual, to je pak cool...


Neni to blbost ale zbytecnost si za to priplacet. Dle me zkusenosti, pokud ti disk nechcipne v prvnim roce uzivani tak vydrze hooodne dlouho...

To ale stale neni duvod brat disk s horsim pomerem cena/kapacita/vykon[/QUOTE]


1. OK suhlas.
2. Slovo rozdrtit je ako porovnavat mercedes so skodou, ale v principe suhlas. Skor by som som povedal "o chlp", alebo "dva chlpy". Uz sa tu s tebou slovickarcim, co je asi tvoja parketa...
3 . pekne to obracas, vidim ze si nepochopil podstatu toho co myslim a vytrhujes tu 5 slov uplne z kontextu...jak je libo.
4. Vec nazoru...ked porovnam radu aals vs. aaks, tak za zhruba priplatok 4-5 EURa mam rychlejsi disk s vyssou zarukou (to su proste fakty). Kedze si disk kupujem na 2-3 roky, nejaky vykon navyse je zly?
5. To je pravda, ze nie je. Mne ide skor o to, ze ked uz je na trhu rada diskov, ktora je o 4-5 EUR drahsia a pritom je rychlejsia a s vacsou zarukou, tak preco ju nezobrat?Chapes uz?
Len mi vysvetli ten dovod? Je 4-5 EUR vela?
cool.user (2822)|3.1.2009 17:54
[QUOTE=juwe;202016]To je pravda, ze nie je. Mne ide skor o to, ze ked uz je na trhu rada diskov, ktora je o 4-5 EUR drahsia a pritom je rychlejsia a s vacsou zarukou, tak preco ju nezobrat?Chapes uz?
Len mi vysvetli ten dovod? Je 4-5 EUR vela?[/QUOTE]

A muzes mit vysvetlit proc brat disk drazsi o 4-5 Eura s mensi kapacitou a s nejvetsi pravdepodobnosti i horsim vykonem?
juwe (22)|3.1.2009 17:56
[QUOTE=cool.user;202017]A muzes mit vysvetlit proc brat disk drazsi o 4-5 Eura s mensi kapacitou a s nejvetsi pravdepodobnosti i horsim vykonem?[/QUOTE]

5001aals vs. 6400aaks, rozdiel 2,5 EURa
6400aaks vs 6401aals, a hlavne TOTO SOM MAL NA MYSLI, toto je tych 4-5 EUR!
cool.user (2822)|3.1.2009 17:59
[QUOTE=juwe;202019]6400aaks vs 6401aals, a hlavne TOTO SOM MAL NA MYSLI![/QUOTE]

Tak proc mu doporucujes teda 5001aals?

Ale to je jedno, neminim dal oteckovat. Chapu, koupil sis 5001aals a jses s nim spokojenej, jen ja a snek jsme zlouni kteri ti do nej kopou... :rolleyes:
robky (3195)|3.1.2009 18:01
[QUOTE=juwe;201998]
Ked uz kupujem disk, tak aspon na 2-3 roky a nejaka stovks navyse ma nezabije.[/QUOTE]

No veď disky AAKS majú 3roky záruku, načo potom priplácať dve kilá na 5rokov. Radšej tú sumu doplatím za väčší a hlavne osvedčený disk, naviac keď vlastne ani neviem ako je to s výkonom 500AALS:notsure
juwe (22)|3.1.2009 18:02
[QUOTE=cool.user;202021]Tak proc mu doporucujes teda 5001aals?

Ale to je jedno, neminim dal oteckovat. Chapu, koupil sis 5001aals a jses s nim spokojenej, jen ja a snek jsme zlouni kteri ti do nej kopou... :rolleyes:[/QUOTE]

ja to este nemam kupene, este je to na ceste. 5001aals doporucujem, preto lebo na zaciatku pisal ze chce 500 gb HDD. Keby ze mu mam poradit nezavisle na tom o aku kapacitu ide, tak poradim 6401aals a nie 6400aaks.
juwe (22)|3.1.2009 18:05
[QUOTE=robky;202024]No veď disky AAKS majú 3roky záruku, načo potom priplácať dve kilá na 5rokov. Radšej tú sumu doplatím za väčší a hlavne osvedčený disk, naviac keď vlastne ani neviem ako je to s výkonom 500AALS:notsure[/QUOTE]

ten priplatok nie je len za zaruku + 2roky, ale mas tam aj cache +16 mb...pozri stranku WD.
ako sry ale pre vas je 4-5 EUR priplatok do najpomalsieho komponenta v PC (neratam 800 RPM ventilator) na 2-3 rocnu investiciu vela?

uz ma to nebavi sa s vami natahovat. 500Gb je na nic (ma zly pomer cena/vykon/kapacita), 640Gb je ok. A 1 Tb je oproti 640 Gb horsi?Ci na ten ste zabudli?
Disk clovek nepretaktuje ako procak. Ak si za den prace s rychlejsim diskom usetrim 5 sekund zivota (co isteze ano), tak za 3 roky pri 4 hodinnach denne to je cca 1,5 hodiny zivota. Pre tych co disk vytazuju viac, je to este vacsia uspora. Aj keby som tu 1,5 hodiny niekde premrhal, mam ich k dobru. Proste aky disk kupis, taky budes mat. a cim rychlejsi tym lepsie. kolky z vas by si kupili raptora, ale dat 6k za taky disk je len pre fajnsmekrov. Ked chcete usetrit 4-5 eur, kupte si disky s kapacitou 80, alebo 160 gb a usetrite si tolko penazii. juchuu. A ked chcete najlepsi pomer cena/vykon preco neodporucit 1 TB, ale 640 gb?
4-5 eur niekto strci len do podlozky pod mys, ani nemihne okom a vy by ste setrili na disku? Kolko stoji taky noctua ventilator oproti xilence fan red wing (mam oba 12 cm a rozdiel v cene je okolo 300 percent)? A kolki z vas ich maju v popisoch vasich zostav...Naco ste si kupilio tu noctuu, ked xilence urobi tu istu pracu, a za lacnejsi peniaz?

Mam v svojom skromnom zivote uz asi 6 komp za ten cas som uz pochopil, ze nie vzdy sa oplati setrit. nieto uz 4-5 eur, co je pri cene dnesnych zostav (dajme tomu 200-300 eur bez monitora) zanedbatelny poplatok. Nie pretoho co ma komp na 2-3 roky a nemeni zostavu kazdych 6 mesiacov.
cool.user (2822)|3.1.2009 18:16
[QUOTE=juwe;202029]ten priplatok nie je len za zaruku + 2roky, ale mas tam aj cache +16 mb...pozri stranku WD.
Ako sry ale pre vas je 4-5 EUR priplatok do najpomalsieho komponenta v PC (neratam 800 RPM ventilator) na 2-3 rocnu investiciu vela?[/QUOTE]

Ale v cem je sakra 5001aals lepsi nez 6400aaks? Nechapu proc bych si mel priplacet za horsi disk.

A neargumentuj tady 6401aals, tus mu nedoporucoval, navic dle meho nazoru AALS neni zas az takova bomba.
juwe (22)|3.1.2009 18:31
[QUOTE=cool.user;202033]Ale v cem je sakra 5001aals lepsi nez 6400aaks? Nechapu proc bych si mel priplacet za horsi disk.

A neargumentuj tady 6401aals, tus mu nedoporucoval, navic dle meho nazoru AALS neni zas az takova bomba.[/QUOTE]

ja tu nepisem ze 5001aals je lepsi ako 640aaks...Vsak riadne citaj...
AALS nie je bomba, ale tato rada je rychlejsia oproti diskom s rovnakou kapacitou ako v rade AAKS. Tot vsetko. 640 gb verzia aaks bude asi rychlejsia ako 500 gb verzia aals, s tym sa nehadam...
juwe (22)|3.1.2009 19:13
este raz od zaciatku, lebo tu niekto necita cele prispevky a trha si ich podla svojho priania:
1. nazov diskusie je aky HDD, pricom upresnenie bolo s kapacitou 500gb. Precitajte si prispevok zakladajuceho. Tak je? Nikde sa nehovorilo o 640 gb disku. Diskutujuci spravne navrhli pre lepsi pomer cena/kapacita 640 gb verziu. Takze moja odpoved na otazku zakladatela diskusie: 5001aals (niekto by mozno povedal ze 5000aaks, aj ten sa da). To je vsak pre niekoho zle, pretoze tento disk nema dobry pomer cena/kapacita., ze ano...Ja vsak tvrdim, ze ak by som si mal kupit 500 gb disk, tak tento.

2. Ak by som chcel najlacnejsi disk (neberem second hand), tak nejaky 7200 rpm s kapacitou 80-160 gb.

3. Ak najdrahsi/najrychlejsi disk, tak do bezneho kompu asi velocityraptor (mala kapacita, velka cena).

4. Ak disk s najlepsim pomerom cena/vykon+kapacita, tak nejaky 1tb (f1 samsung, alebo wd black), a nie 6400aaks (ako tu niekto argumentuje). Kazdy vie, ze vyssia kapacita=lacnejsi 1 gb.

5. rozummny disk (pre mna) z hladiska ceny/kapacity/vykonu by bol wd6400aals, pre tych ktorym je priplatok 4-5 eur vela (napriek o 2 roky mensej zaruke, mensej cache a neviem coho este), tak potom wd6400aaks. Niekomu sa zda ze 5 rocna zaruka je skoda penazi, priplacat 5 eur za zaruku 2 roky je mrhanie penazi. Takychto ludi zjavne nechapem, asi este nepredavali stare pc (ja som uz predaval asi 3). Disk so zarukou sa preda omnoho lahsie+za vyssiu cenu, ako stary disk bez zaruky. Ja osobne by som second disk do solidnej zostavy na pracu nekupil. Cena dat na disku totizto prekroci obstaravaciu hodnotu disku za niekolko pracovnych hodin. (samozrejme ak sa na tom len nehram). Ako som uz dalej spomenul, ak mi investicia 5eur usetri za 3 roky 1,5 hodiny zivota (myslim ze aj viac) isto sa to oplati.

6. To je vsetko ohladom kupi diskov.
cool.user (2822)|3.1.2009 19:35
[QUOTE=juwe;202066][SIZE="1"]este raz od zaciatku, lebo tu niekto necita cele prispevky a trha si ich podla svojho priania:
1. nazov diskusie je aky HDD, pricom upresnenie bolo s kapacitou 500gb. Precitajte si prispevok zakladajuceho. Tak je? Nikde sa nehovorilo o 640 gb disku. Diskutujuci spravne navrhli pre lepsi pomer cena/kapacita 640 gb verziu. Takze moja odpoved na otazku zakladatela diskusie: 5001aals (niekto by mozno povedal ze 5000aaks, aj ten sa da). To je vsak pre niekoho zle, pretoze tento disk nema dobry pomer cena/kapacita., ze ano...Ja vsak tvrdim, ze ak by som si mal kupit 500 gb disk, tak tento.

2. Ak by som chcel najlacnejsi disk (neberem second hand), tak nejaky 7200 rpm s kapacitou 80-160 gb.

3. Ak najdrahsi/najrychlejsi disk, tak do bezneho kompu asi velocityraptor (mala kapacita, velka cena).

4. Ak disk s najlepsim pomerom cena/vykon+kapacita, tak nejaky 1tb (f1 samsung, alebo wd black), a nie 6400aaks (ako tu niekto argumentuje). Kazdy vie, ze vyssia kapacita=lacnejsi 1 gb.

5. rozummny disk (pre mna) z hladiska ceny/kapacity/vykonu by bol wd6400aals, pre tych ktorym je priplatok 4-5 eur vela (napriek o 2 roky mensej zaruke, mensej cache a neviem coho este), tak potom wd6400aaks. Niekomu sa zda ze 5 rocna zaruka je skoda penazi, priplacat 5 eur za zaruku 2 roky je mrhanie penazi. Takychto ludi zjavne nechapem, asi este nepredavali stare pc (ja som uz predaval asi 3). Disk so zarukou sa preda omnoho lahsie+za vyssiu cenu, ako stary disk bez zaruky. Ja osobne by som second disk do solidnej zostavy na pracu nekupil. Cena dat na disku totizto prekroci obstaravaciu hodnotu disku za niekolko pracovnych hodin. (samozrejme ak sa na tom len nehram). Ako som uz dalej spomenul, ak mi investicia 5eur usetri za 3 roky 1,5 hodiny zivota (myslim ze aj viac) isto sa to oplati.

6. To je vsetko ohladom kupi diskov.[/SIZE][/QUOTE]

0. Nauc se pouzivat edit.

1. Nazev threadu je takovej jakej je. To ale neznamena ze mu musime doporucovat spatne disky. Cenovej rozdil mezi 500GB diskama a 640GB diska je prd prd nic. Kupovat v dnesni dobe 500GB disk s 250GB plotnama je hloupost, at se ti to libi nebo ne.

2. a to ma jakou souvislost s timto threadem?

3. Viz bod 2. Ale zajimave, ses odbornik ktery mel uz 6 sestav a pritom ani nevis jak se pise highendova rada WD disku.

4. "Kazdy vie, ze vyssia kapacita=lacnejsi 1 gb". To rozhodne neplati vseobecne ;) Michodem Cena za GB samsunga 640 vs 1TB rady F1 je 2,34 vs 2,42... ;)

5. Zkousels nekdy reklamovat vec primo u vyrobce? Pochybuju. Protoze za pet let ten disk bude mit takovou cenu ze se ti nevyplati s nim ani lizt na postu.

6. Dekuji zas nas poucil, ale to nic nemeni na tom ze 5001aals je disk s jednim z nejhorsich pomeru cena/kapacita/vykon.
xxviktor (406)|3.1.2009 19:48
Dobře, máš tam záruku, pomrví se ti to, budeš to muset posílat přímo do WD, určitě to nebude hned zreklamované a kdoví jestli (stejně si koupíš další disk) a záruka na disk se nevztahuje na to, že ti obnoví data. Ve výsledku je uplně jedno jestli ti zdechne starej nebo v záruce, o data přijdeš tak jako tak.
juwe (22)|4.1.2009 09:20
[QUOTE=cool.user;202082]0. Nauc se pouzivat edit.

1. Nazev threadu je takovej jakej je. To ale neznamena ze mu musime doporucovat spatne disky. Cenovej rozdil mezi 500GB diskama a 640GB diska je prd prd nic. Kupovat v dnesni dobe 500GB disk s 250GB plotnama je hloupost, at se ti to libi nebo ne.

2. a to ma jakou souvislost s timto threadem?

3. Viz bod 2. Ale zajimave, ses odbornik ktery mel uz 6 sestav a pritom ani nevis jak se pise highendova rada WD disku.

4. "Kazdy vie, ze vyssia kapacita=lacnejsi 1 gb". To rozhodne neplati vseobecne ;) Michodem Cena za GB samsunga 640 vs 1TB rady F1 je 2,34 vs 2,42... ;)

5. Zkousels nekdy reklamovat vec primo u vyrobce? Pochybuju. Protoze za pet let ten disk bude mit takovou cenu ze se ti nevyplati s nim ani lizt na postu.

6. Dekuji zas nas poucil, ale to nic nemeni na tom ze 5001aals je disk s jednim z nejhorsich pomeru cena/kapacita/vykon.[/QUOTE]


Mily cool user, v profile mam napisane "novacik", takze by som ocenil trosku strpenia. Radit, co sa ma kto naucit si nehaj pre svoje deti, ak nejake mas (pochybujem ze si uz aj bol na vojne). Na to si myslim este velke ucho.
Uz som ti tu predtym pisal ze nieco je hlupost nieco nie je, a niekto je blb a niekto nie je. Co je pre teba blbost, nemusi byt pre ineho. Je to iny nazor, skus sa s tym vyrovnat. Evidentne mas problem prijat nazor odlisujucu sa od tvojho. Skus zobrat na vedomie fakt, ze existuje aj iny disk ako 6400aaks. Je to tak. Ja sem pisem nie kvoli tebe (vsak ty uz aj tak davno vsetko vies) , ale kvoli zakladatelovi diskusie. Nemam chut sa tu hadat s "mudrcmi", ktori su experti na vsetok hardware, a ktory pod slovom diskusia vidia "na vsetko co je ine ako som napisal ja zacnem stekat".

3. ked nevies co napisat, chytas sa uz na kraviny..typicke. To ze som expert si napisal ty, (neviem ako si to vydedukoval) - tvoja fantazia pracuje na plne obratky, kiez by takych ludi ako ty bolo viac, blazeni su blazni. Tie pocitace - zx spectrum bol prvy a potom ich bolo 6, a teraz pride dalsi. takze som sa pomylil, sry.

4.vynimka potvrdzuje pravidlo - take poznas?

5. neviem ako vy v cechach, ale u nas na slovensku sa veci reklamuju u predajcu (kde som disk kupil), ak predajca vydrzi 5 rokov predavat (vyber predajcu je na zakaznikovi), tak mi je ten disk zo zakona povinny vziat. Prax byva casto ina...Niekto tu pisal take daco, ze ak disk prezije prvy rok prezije uz do konca (nepamatam presne ako to bolo). A co povies na to, ze mi jeden 160 gb disk vydava "cvakave" zvuky - ako ked parkuje hlava. Uplne nahodne. Disk je zhruba pol roka po zaruke...S takym diskom mozem uz vies co?radsej napoviem, mozem ho rovno vyhodit. Ak vam je predlzena zaruka na nic, tak sa na nu vykaslite, je to vasa vec. Ja by som to bral ako plus, pre vas je to minus.

6. ide o to, odkial a za kolko ho zozenies. nesnazim sa tu nikoho poucat. aja som ho zohnal za 1600skk. Ak je cela diskusia o tvojom nazore, treba zaviest "Coolovu poradnu pre bezradnych". Budes tam vylucnym prispievatelom a chrlit budes len same axiomy. Pisat ti budu inzinieri od wd, samsungu, ibm a inych firiem.

Ehm, ak vies trosku po anglicky, skus si pozriet zahranicne fora...tam uz nahradzaju pismenka aaks pisamenkami aals (je jedno ci 500, ci 640gb verziu). Aby si pochopil, tento nazor ti nevsuvam, ide o alternativu. Skus to uz pochopit! (neviem ci to dokazes..).
-HoNY- (557)|4.1.2009 12:29
Větší CACHE automaticky neznamená vyšší výkon, to bylo dokázané v době legendárně poruchových maďarských IBM disků Deskstar. Měly 2MB cache, ale oproti konkurenci výrazně lépe optimalizovaný firmware.

Nejlepší poměr cena / výkon má Samsung F1, ale nikde jsem neviděl, že by se do těchto žebříčků počítala poruchovost. WD zase mění velmi často parametry, aniž by se přepsalo označení disku.
juwe (22)|4.1.2009 14:43
[QUOTE=-HoNY-;202286]Větší CACHE automaticky neznamená vyšší výkon, to bylo dokázané v době legendárně poruchových maďarských IBM disků Deskstar. Měly 2MB cache, ale oproti konkurenci výrazně lépe optimalizovaný firmware.

Nejlepší poměr cena / výkon má Samsung F1, ale nikde jsem neviděl, že by se do těchto žebříčků počítala poruchovost. WD zase mění velmi často parametry, aniž by se přepsalo označení disku.[/QUOTE]

suhlas.
xxviktor (406)|4.1.2009 14:53
[QUOTE=juwe;202238]
neviem ako vy v cechach, ale u nas na slovensku sa veci reklamuju u predajcu (kde som disk kupil), ak predajca vydrzi 5 rokov predavat (vyber predajcu je na zakaznikovi), tak mi je ten disk zo zakona povinny vziat.[/QUOTE]

Být tebou, tak si to opravdu zjistím. U nás to funguje tak, že prodejce dá 3roky a zbytek je bokem u výrobce. Nepochybuju, že u vás je to stejné.
pavel_p (993)|4.1.2009 15:58
Hlavně mi u WD vadí, že prodané disky mají celkem náhodně nastavený Acoustic Management, takže doporučuju po zakoupení otestovat např. přes HD tune a pokud má disk přístupovou dobu >15ms ho přepnout do rychlejšího a hlučnějšího režimu (hlavně u systémového disku).

Do 500GB bych nešel, cena za těch +140GB není velká, díky větší hustotě záznamu je vyšší přenosová rychlost a AAKS vs AALS vidím jako otázku osobní preference. Ani jedno není chyba.
Kozouš (500)|1.2.2009 06:21
Vybiram mezi ST3640323AS a WD6401AALS

Klady ST3640323AS
  • jeden ST3640323AS jiz mam
  • NCQ
  • vykon i teplota jsou dobre
  • cena (1800 vc dane)

Zapory ST3640323AS
  • sance ze clovek natrefi na kus vadnym firmware

Klady WD6401AALS
  • v teoretickych testech vitez

Zapory WD6401AALS
  • spatne zkusenosti s WD