reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak zapojit Crossfire ?

mrogy (25)|9.1.2009 21:57
Zdravim, mam 2x ati 4850 graf. karty a kdyz je zapojim a obe propojim cf mustkamy, tak i po zaskrtnuti policka enable cf v catalistech hlasi (v programu gpu-z 0.3.1) crossfire: disabled(crossfire available) .. chtel sem se teda zeptat, jestli mi neco neuniklo.


PS- Karty sou naprosto identicke ve vsech smerech.

ICQ- 266043823
Skype- sunshine_cz

Predem diky za odpovedi.
Deee-aN (3834)|9.1.2009 22:19
Nezapíná se taky něco v BIOSu? :notsure Co je to za desku?
robky (3195)|9.1.2009 22:24
Pokiaľ máš v Správcovi zariadení štyri gr. karty a CCC ti ponúkol Enable Crossfire - netreba nič viac nastavovať.
r-a-k (222)|9.1.2009 22:31
[quote=mrogy;204592]Zdravim, mam 2x ati 4850 graf. karty a kdyz je zapojim a obe propojim cf mustkamy, tak i po zaskrtnuti policka enable cf v catalistech hlasi (v programu gpu-z 0.3.1) crossfire: disabled(crossfire available) .. chtel sem se teda zeptat, jestli mi neco neuniklo.


PS- Karty sou naprosto identicke ve vsech smerech.

ICQ- 266043823
Skype- sunshine_cz

Predem diky za odpovedi.[/quote]

Někde je napsaný daný postup ale nemohu to najít tak ti to napíšu slovy.
1)Připojíš jednu kartu a nahraješ ovladače
2)Vypneš PC
3)Dáš druhou kartu zapneš PC a necháš nahrát drivery do tý druhý(udělá se to samo)
4)Vypneš PC
5)Propojíš karty můstkem
6)Zapneš PC a v CCC zapneš crossfire

Potom by ti mělo jít vše v pohodě.Ale když budeš instalovat poslední ovladače 8.12 tak musíš nahrát Hotfix kde opravuje chyby které způsoboali karty v Crossfire na 4850.
mrogy (25)|10.1.2009 01:35
Tak uz je to vyreseno diky moc.
r-a-k (222)|10.1.2009 08:38
[quote=robky;204604]Pokiaľ máš v Správcovi zariadení štyri gr. karty a CCC ti ponúkol Enable Crossfire - netreba nič viac nastavovať.[/quote]

Ve správci zařízení musí být u něj 2 gr.karty jelikož má 2* 4850.Aby byli 4 gr.karty tak by musel mít 2*4850X2
r-a-k (222)|10.1.2009 08:39
[quote=mrogy;204653]Tak uz je to vyreseno diky moc.[/quote]
To je fajn tedy že ti to už funguje ale bylo by taky fajn kdyby jsi napsal v čem byl zakopaný pes:)
mrogy (25)|11.1.2009 02:33
Problem byl mezi zidly a klavesnici :)
Zjistil sem ze i kdyz ma deska 2 sloty na vga tak to nutne neznamena, ze podporuje CF :)
Vyreseno koupi novou deskou Asus P5Q Deluxe .. tedka se teda snazim rozchodit ten CF, ale nejak se nechyta .. zrejme kvuli tomu ze sem tam mel dany obe grafiky na jednou.
No ale kazdopadne navod uz znam, tak se stim nejak poperu, diky za pomoc a zatim zdur.


Tak malej update po pul hodine zkouseni ... Furt to nejde kua. Sou treba zapojit oba mustky ? Nebo jen jeden (pripadne kam zapojit ten jeden :) )

Update No.2 -> Porad to nejde ;) Asi bude chyba ze sem tam mel obe grafiky kdyz sem reinstaloval Win, zejtra to zkusim, presne jak mi bylo receno, jedno po druhym, ackoliv je to dost divny, kdyz sem to zkousel u brachy a zapojil obe najednou, tak se nainstalovaly obe hned po sobe, a jen co se zaskrtlo CF v CCC tak mu to slo no problemo (ma Asus Maximus Formula I).
Je to trochu k nasr****, ze clovek utrati behem 2 dnu 9k a nejde to hned jak ma :/(to uz sem si mohl rovnou koupit 4850 x2 :) ) No nic, du chrnet, zejtra to reinstalnu cely znova .. dam vedet jak sem dopad ;)
r-a-k (222)|11.1.2009 12:54
[quote=mrogy;205191]Problem byl mezi zidly a klavesnici :)
Zjistil sem ze i kdyz ma deska 2 sloty na vga tak to nutne neznamena, ze podporuje CF :)
Vyreseno koupi novou deskou Asus P5Q Deluxe .. tedka se teda snazim rozchodit ten CF, ale nejak se nechyta .. zrejme kvuli tomu ze sem tam mel dany obe grafiky na jednou.
No ale kazdopadne navod uz znam, tak se stim nejak poperu, diky za pomoc a zatim zdur.


Tak malej update po pul hodine zkouseni ... Furt to nejde kua. Sou treba zapojit oba mustky ? Nebo jen jeden (pripadne kam zapojit ten jeden :) )

Update No.2 -> Porad to nejde ;) Asi bude chyba ze sem tam mel obe grafiky kdyz sem reinstaloval Win, zejtra to zkusim, presne jak mi bylo receno, jedno po druhym, ackoliv je to dost divny, kdyz sem to zkousel u brachy a zapojil obe najednou, tak se nainstalovaly obe hned po sobe, a jen co se zaskrtlo CF v CCC tak mu to slo no problemo (ma Asus Maximus Formula I).
Je to trochu k nasr****, ze clovek utrati behem 2 dnu 9k a nejde to hned jak ma :/(to uz sem si mohl rovnou koupit 4850 x2 :) ) No nic, du chrnet, zejtra to reinstalnu cely znova .. dam vedet jak sem dopad ;)[/quote]

Stačí když máš zapojený jen jeden můstek(ten druhý je tam když propojuješ 3 až 4 karty).Ale teoreticky tam můžeš miít zapojený oba.Já jsem měl zapojený jeden blíže ke konektorům na monitor.Aby si nemusel dělat reinstal tak vyndej tu druhou kartu odinstaluj ovladače a odstraň zbytek ovladačů programem DCpro(DriverCleanerProfessional)je zde na stránkách v downloadu.A pak podle toho postupu.
r-a-k (222)|11.1.2009 13:18
Tady jsem našel odkaz na postup zapojení crossfire [NOPARSE]http://www.cdrhard.cz/view.php?cisloclanku=2008100705[/NOPARSE] je totožný co jsem ti psal ale zde píšou že můstek se má zapojit zároveň z druhou kartou tak to zkus.Na jiným odkazu ale zase psali že se má zapojit až po detekování druhé karty jak jsem ti psal tak zkus i tenhle postup.A jaký máš vůbec zdroj?Je teplá i ta druhá karta nebo je pořád studená?Někdo píše že se má v biosu něco zapnout nebo přepnout aby fungoval crossfire ale já jsem tam nic nemusel ani nejde přepnout,takže předpokládám že se to muselo dělat u starších desek,tím pádem u tebe taky odpadá tato možnost.A co v tom správci hardveru?Ukazuje ti ty dvě karty?
r-a-k (222)|11.1.2009 13:25
A ještě jedna věc co máš za operační systém?
mrogy (25)|11.1.2009 17:47
Diky za odkazy ... uz sem reinstaloval system takze DCpro nepotrebuju :).
Co se tyce biosu u desky tak tam sem nic nenasel, ale vzhledem k tomu ze mam novejsi desku(Asus P5Q Deluxe) nez bratr(asus maximus formula) tak o tom i pochybuju, u nej to slo v pohode i obe grafiky najednou zapojeny.
Co se tyce mustku dik za info (videl sem na fotkach oba zapojeny atd tak me to trochu zmatlo) a btw .. hadam ze je jedno jak ma bejt zapojenej mustek, mam namysli jako jak vedou pismena, treba jestli je jedno jestli dam konektor 1 do grafiky 2 a naopak, rekl bych ze to je univerzal a ze je to sumak, ale radsi se rovnou zeptam :)

A pro uplnost sestava: Win XP Pro SP2, Catalyst 8.12, Asus P5Q Deluxe, 2x Asus HD4850 512Mb, Geil 3GB 800Mhz, 3x SATA WD 320GB 16Mb Cache, CoolerMaster Real Power M520 520W, SATA DVD/CD-RW, Creative Labs X-Fi mX Xtreme Gamer-Fatal1ty Pro 64Mb,Creative Labs Inspire T6100 5.1, 24" LG L246WH, Logitech mx510 mouse, Logitech Illuminated Keyboard, Logitech RumblePad 2, Nostromo n52.
mrogy (25)|11.1.2009 19:02
Tak to porad nejde .. sel sem presne podle navodu ... Jediny co me napada je, ze kdyz vlozim druhou kartu tak me naskoci nalezen novy hardware PCI Device, a hendka potom naskoci nalezen novy HW most pres PCI Devices atd .. to se vsechno naistaluje automaticky az na to PCI Device, ve spravci zarizeni mam obe grafiky bez otaznicku, jako ze jdou v pohode, jedinej otaznicek mam u toho pci device, uz sem zkousel dat CD s drivrama od vga, desku i od zvukovky a na nic se nechytne .. kua. Uz nevim co dal :(
r-a-k (222)|11.1.2009 19:44
[quote=mrogy;205415]Co se tyce mustku dik za info (videl sem na fotkach oba zapojeny atd tak me to trochu zmatlo) a btw .. hadam ze je jedno jak ma bejt zapojenej mustek, mam namysli jako jak vedou pismena, treba jestli je jedno jestli dam konektor 1 do grafiky 2 a naopak, rekl bych ze to je univerzal a ze je to sumak, ale radsi se rovnou zeptam :)[/quote]

Nepochopil jak to myslíš,můstky musí být propojeny stejně jak na jedný kartě tak na druhý.Tedy ten můstek musí být svisle.Jinak taky už mě nic nenapadá čím by to mohlo být že ti to nejde.Udělej screen správce zařízení ať vidím kde ti hlásí tu chybu,nebo dej aktualizaci ovladače na tom kde máš tu chybu.
mrogy (25)|11.1.2009 19:59
jedna fotka je spravce zarizeni druha je ten mustek ( u to ho mustku to myslim tak jeslti je jedno jestli se zapoji "vzhuru nohama" anebo ne), v tomhle pripade jestli budes cist napis crossfire zleva do prave nebo obracene.
scr.JPG DSC00782.JPG
mrogy (25)|11.1.2009 20:05
A sem pridam foto z programu GPU Z a foto jak je to zapojeny v casu
scr1.JPG case.jpg
Deee-aN (3834)|11.1.2009 20:08
Možná je to kravina, ale což!;)
Jak to máš zapojené? Máš tam tu zvukovku? V tvém manuálu píšou (jestli tomu teda dobře rozumím), že když něco nacpeš do PCI, jeden z těch černých PCI-E slotů sníží rychlost. Přikládám screeny, tak jestli z toho něco vykoumáte...
BTW, ten zdroj taky bude na hraně.

EDIT: než jsem to napsal...
Screenshot 2009-1-11_20-2-10.png Screenshot 2009-1-11_20-2-14.png
mrogy (25)|11.1.2009 21:49
na obrazku je zvukovka jako 1., pak nasleduje 1. grafika a pak 2. grafika co se tyce rychlosti slotu, rekl bych ze to na CF vliv nema, jelikoz bratrovi GPU-Z pise ze jedna v 16x a druha v 8x a CF mu jde bez problemu.

A bracha ma Win XP SP2. Catalyst 8.12, Asus Maximus Formula, MSI 3870 512Mb (odzkouseny v pohode bezici CF na 2x asus eah4850 512mb), 3x SATA 2 WD 750 GB 16Mb Cache, Geil 3GB 800Mhz, Creative SB Audigy 2 ZS, 24" LG l246WH(mva+ panel) obyc klavesnici, logitech mx510 mouse, DVD/CD-RW a zdroj nejakej znackovej 500W uz nevim jmeno.
Deee-aN (3834)|11.1.2009 21:56
[quote=mrogy;205526]na obrazku je zvukovka jako 1., pak nasleduje 1. grafika a pak 2. grafika co se tyce rychlosti slotu, rekl bych ze to na CF vliv nema, jelikoz bratrovi GPU-Z pise ze jedna v 16x a druha v 8x a CF mu jde bez problemu.[/quote]
Netvrdím, že je to v tom. Jen tam píšou, že něco osazeného v PCI sníží rychlost čeného slotu (nevím kterého) na x1.

EDIT: ty karty mi nepříjdou úplně identické. Jsou to Asusy?
r-a-k (222)|11.1.2009 22:02
[quote=mrogy;205470]jedna fotka je spravce zarizeni druha je ten mustek ( u to ho mustku to myslim tak jeslti je jedno jestli se zapoji "vzhuru nohama" anebo ne), v tomhle pripade jestli budes cist napis crossfire zleva do prave nebo obracene.[/quote]

U toho mustku je to jedno jestli tak nebo onak:thumbZkus u toho PCI Device nahrát ovladače nebo jestli je nepotřebuje dodat od Win.Řekl bych že se zapojením crossfire už to nema nic společného,jelikož když ti spravce ukazuje obě karty tak je to dobře nainstalované a problém dělá ten PCI Device.Ještě mě napadá zkus vykopnou tu zvukovku jestli to náhodou nedělá ona.
mrogy (25)|11.1.2009 22:06
[QUOTE=Deee-aN;205531]EDIT: ty karty mi nepříjdou úplně identické. Jsou to Asusy?[/QUOTE]

Sou ... topic zacal na zaklade 2 identickych karet http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=55968, ale pak sme prisli na to, ze u brachy jde jak tahle karta(link nahore na obrazku je starsi verze) tak i jeji nova verze http://www.asus.com/999/images/news/20080620/20080620-a-1.jpg uplne v pohode (CF) jiz driv zminovane.
r-a-k (222)|11.1.2009 22:06
[quote=Deee-aN;205531]Netvrdím, že je to v tom. Jen tam píšou, že něco osazeného v PCI sníží rychlost čeného slotu (nevím kterého) na x1.

EDIT: ty karty mi nepříjdou úplně identické. Jsou to Asusy?[/quote]

Taky mi nepčipadaj totožne,už jen podle kontiku.Ta druhý mi připadá jako od Saphire:notsure
mrogy (25)|11.1.2009 22:07
[QUOTE=r-a-k;205537]U toho mustku je to jedno jestli tak nebo onak:thumbZkus u toho PCI Device nahrát ovladače nebo jestli je nepotřebuje dodat od Win.Řekl bych že se zapojením crossfire už to nema nic společného,jelikož když ti spravce ukazuje obě karty tak je to dobře nainstalované a problém dělá ten PCI Device.Ještě mě napadá zkus vykopnou tu zvukovku jestli to náhodou nedělá ona.[/QUOTE]

Ok jdu na to, ozvu se za 5min :)

PS-Kamarad IT technik :) mi rekl ze to PCI device sou zvukovky na tech kartach 9 pri to ma co docineni s HDMI zvukem nebo tak nejak).
Deee-aN (3834)|11.1.2009 22:09
[quote=r-a-k;205537]Ještě mě napadá zkus vykopnou tu zvukovku jestli to náhodou nedělá ona.[/quote]
No dyk! to se tu snažím naznačit...
mrogy (25)|11.1.2009 22:41
zvukovka fuc, ale porad nic, rak mi rek at zkusim 8.11 ccc, tak zkusim jeste to.
robky (3195)|11.1.2009 23:08
Keď to máš zapojené a v CCC CF enabled - neskúšal si spustiť nejaký 3DMark? Či tam je nejaký nárast výkonu oproti jednej vga - aby sa náhodou neriešil len problém, že to v GPU-Z neukazuje správne.
mrogy (25)|11.1.2009 23:25
3d mark sem nezkousel, protoze jak sme to zkouseli u brachy tak mu to v te same verzi gpu-z ukazalo crossfire enabled.
mrogy (25)|12.1.2009 01:22
Tak vam panove pekne dekuji, po urputnym zahozenym volnym vykendu, ktery sem stravil pocenim, busenim a nervozitou pri instalaci Crossfire, sem to konecne rozchodil.

Zakopany pes byl ve verzi biosu a nejspise take ve verzi chipsetu.
Po flashnuti biosu a updatnuti chipsetu sel CF no problemo zapojit (teda s ccc 8.11, 8.12 uz sem nezkousel).

Nejvetsi zasluhy padaji na R-A-K-yho hlavu kterej mel semnou to strpeni a po zbytek nedelniho vecera to semnou zkousel, kdyby to slo tak sem hodim nejakej aplaus, takhle musi stacit jen me obrovske diky.

A diky vsem kdo prispely, cya
mrogy (25)|12.1.2009 04:32
Mno .. a jen male info na zaver.
Jelikoz mi z nejakeho duvodu vykysava 3dmark tak vam nereknu presne score, ale ze tri her co sem pustil, sem zaznamenal fps a to :

1. CoD 4 --- 1920*1200/16:10, full details, 4xAA narust o 60 fps*
Driv okolo 40fps

2. Crysis --- 1920*1200, full details, 4xAA narust o 30 fps
driv okolo 30fps (jak kde)

3. RainbowSix:Vegas 2 --- 1920*1200, full details, 4xAA narust o 40fps
driv okolo 50fps (ale jak s kteryma driverama)

Takze kdyz se to vezme kolem a kolem tak to vyjde skoro o 100% narust, ale zduraznuju skoro, je to fresh po reinstalaci, takze muzu ocekavat snizeni postupem casu :)

A sestava je:
Deska: Asus P5Q Deluxe
DDR: Geil 3Gb 800Mhz DDR2
VGA: 2x asus eah 4850 512mb crossfire
CPU: Core 2 Duo E6300 1.86Ghz
HDD: 3x Western Digital 16Mb cache 320Gb
Zvuk: Creative Labs X-Fi mX Xtreme Gamer-Fatal1ty Pro 64Mb
Obraz: LG Flatron L246WH 24" Full HD ready

No tak snad to nekomu tohle info pomohlo. Cya

PS- Na drivejsi sestavu, ke ktere patri to drivejsi fps, si akorat vymente desku za Asus P5B Deluxe a odeberte jednu grafiku.

*- Stimhle nastaveni to zatim v zadne mape pri 16 lidech (poradna rezba)
nespadlo pod 90fps
r-a-k (222)|12.1.2009 08:04
[quote=mrogy;205631]Tak vam panove pekne dekuji, po urputnym zahozenym volnym vykendu, ktery sem stravil pocenim, busenim a nervozitou pri instalaci Crossfire, sem to konecne rozchodil.

Zakopany pes byl ve verzi biosu a nejspise take ve verzi chipsetu.
Po flashnuti biosu a updatnuti chipsetu sel CF no problemo zapojit (teda s ccc 8.11, 8.12 uz sem nezkousel).

Nejvetsi zasluhy padaji na R-A-K-yho hlavu kterej mel semnou to strpeni a po zbytek nedelniho vecera to semnou zkousel, kdyby to slo tak sem hodim nejakej aplaus, takhle musi stacit jen me obrovske diky.

A diky vsem kdo prispely, cya[/quote]

Tak alespon že se to podařilo zprovoznit a doufám že už s Crossfire do budoucna nebudeš mít problém:thumbJinak bych ti doporučoval nainstalovat 8.12 jelikož na 48** je znatelný nárust výkonu oproti předchozím verzím.Zde je hezká recenze https://www.svethardware.cz/recenze-catalyst-812-ticha-voda-brehy-mele/25300.

[quote=mrogy;205640]Mno .. a jen male info na zaver.
Jelikoz mi z nejakeho duvodu vykysava 3dmark tak vam nereknu presne score, ale ze tri her co sem pustil, sem zaznamenal fps a to :

1. CoD 4 --- 1920*1200/16:10, full details, 4xAA narust o 60 fps*
Driv okolo 40fps

2. Crysis --- 1920*1200, full details, 4xAA narust o 30 fps
driv okolo 30fps (jak kde)

3. RainbowSix:Vegas 2 --- 1920*1200, full details, 4xAA narust o 40fps
driv okolo 50fps (ale jak s kteryma driverama)

Takze kdyz se to vezme kolem a kolem tak to vyjde skoro o 100% narust, ale zduraznuju skoro, je to fresh po reinstalaci, takze muzu ocekavat snizeni postupem casu :)

A sestava je:
Deska: Asus P5Q Deluxe
DDR: Geil 3Gb 800Mhz DDR2
VGA: 2x asus eah 4850 512mb crossfire
CPU: Core 2 Duo E6300 1.86Ghz
HDD: 3x Western Digital 16Mb cache 320Gb
Zvuk: Creative Labs X-Fi mX Xtreme Gamer-Fatal1ty Pro 64Mb
Obraz: LG Flatron L246WH 24" Full HD ready

No tak snad to nekomu tohle info pomohlo. Cya

PS- Na drivejsi sestavu, ke ktere patri to drivejsi fps, si akorat vymente desku za Asus P5B Deluxe a odeberte jednu grafiku.

*- Stimhle nastaveni to zatim v zadne mape pri 16 lidech (poradna rezba)
nespadlo pod 90fps[/quote]

Zřejmě si budeš muset stáhnout Hotfix na ten 3DMark zde:https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=10024
Jinak co jsem už zjistil tak znatelný nárůst výkonu při Crossfire je při použití dvou jednočipových než když zapojiš dvě dvoučipový.Hold ještě nemají dokonale vyřešený ovladače.Až zprovozníš ten 3DMark tak pak výsledky dej sem https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=25