reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Seek Barracudy 7200.7 při nečinnosti

dj_Skeleton (5)|8.11.2007 23:30
Zdravím. Mám 160GB Barracudu SATA ST3160827AS, který před nějakou dobou začal ve chvílích nezatíženého systému v nepravidelných intervalech vydávat obvykle 10-20 sekund trvající zvuk, jako by načítal data. Dělá to i v BIOSU, takže softwarový problém bych vyloučil. Vadné ani realokované sektory nemá, ale SMART hodnoty Raw read error rate (53) a Seek error rate (71) asi nejsou zrovna ideální. Podle mě provádí nějakou vlastní kontrolu dat či povrchu plotny. Otázka je - dá se to nějak vypnout? Vypnutí SMARTu v BIOSU nepomáhá, o možnosti aktualizaci firmware u těchto disků jsem se nikde nedočetl. Pochybuji, že by šlo disk nějakým způsobem účinně odhlučnit (bo mám komp vedle monitoru a tedy jen cca půl metru od hlavy), aniž by to nebylo na úkor chlazení. Co vy na to, pánové? Setkal se s tím někdo z vás?
Intri (3490)|8.11.2007 23:34
Kontrola dat nebo povrchu by netrvala tak krátce. Předpokládám, že ten disk sám začne a taky sám skončí, neděje se tak v případě nějaké uživatelské akce.
first.indian (683)|9.11.2007 10:30
[QUOTE=dj_Skeleton;61325]Zdravím. Mám 160GB Barracudu SATA ST3160827AS, který před nějakou dobou začal ve chvílích nezatíženého systému v nepravidelných intervalech vydávat obvykle 10-20 sekund trvající zvuk, jako by načítal data. Dělá to i v BIOSU, takže softwarový problém bych vyloučil. Vadné ani realokované sektory nemá, ale SMART hodnoty Raw read error rate (53) a Seek error rate (71) asi nejsou zrovna ideální. Podle mě provádí nějakou vlastní kontrolu dat či povrchu plotny. Otázka je - dá se to nějak vypnout? Vypnutí SMARTu v BIOSU nepomáhá, o možnosti aktualizaci firmware u těchto disků jsem se nikde nedočetl. Pochybuji, že by šlo disk nějakým způsobem účinně odhlučnit (bo mám komp vedle monitoru a tedy jen cca půl metru od hlavy), aniž by to nebylo na úkor chlazení. Co vy na to, pánové? Setkal se s tím někdo z vás?[/QUOTE]

Shodou okolnosti mam taky disk 160GB 7200.7 rady... A ty hodnoty co jsi napsal porad nejsou zas tak hrozne. Pro porovnani uvadim aktualni hodnoty meho disku na obrazku... A to ma "nahrkano" uz nejakych 14751 hodin provozu :D Pokud vydava nejake nezvykle zvuky tak doporucuju zazalohovat protoze se asi brzo odporouci do vecnych lovist :)
7200.7a.png
dj_Skeleton (5)|9.11.2007 23:16
[QUOTE=first.indian;61369]Shodou okolnosti mam taky disk 160GB 7200.7 rady... A ty hodnoty co jsi napsal porad nejsou zas tak hrozne. Pro porovnani uvadim aktualni hodnoty meho disku na obrazku... A to ma "nahrkano" uz nejakych 14751 hodin provozu :D Pokud vydava nejake nezvykle zvuky tak doporucuju zazalohovat protoze se asi brzo odporouci do vecnych lovist :)[/QUOTE]

Díky za reakce. Pro srovnání přidávám svoje hodnoty SMART. To, co jsem uvedl předtím, nebyl počet chyb, ale už údaj v procentech. Čili jsem na tom hůř než ty, i když mám "nalítano" 5x míň hodin:-) Přikládám i nahrávku zmiňovaného zvuk (omlouvám se nevalnou kvalitu,snažil jsem se okolní šum/hluk počítače odfiltrovat v GoldWavu,ale moc to nešlo). Ten zvuk zní úplně stejně, jako když v HD Tune spustím Error scan. Čili je to tak, jak jsem si myslel - disk si kontroluje čitelnost dat. Je to normální? Fakt to nejde nějak vypnout?
Withman (1337)|9.11.2007 23:19
Pěkný zvuk, takový rytmický...

ale beze srandy, tyhle disky mám dva a ani jeden toto nedělá. Bohužel neporadím co s tím. :thumbdown
Pavel Boček (4169)|9.11.2007 23:24
Zvláštní...jako kdyby to o něco drhlo (o hlavy...?). Pokud je v záruce tak zazálohovat s pryč s ním...
pavel_p (993)|9.11.2007 23:55
Hm, ty hlavy se mi moc nezdají, pak by ten disk odešel okamžitě. Tenhle zvuk jsem zažil jen u disku, který byl úplně mrtvý a dřív než nabootoval nějaký OS se vypl. Zkus přes smartctl kompletní test a vypsat log, odkaz na program a návod už jsem tu někde psal, takže hledat. Tohle bych teda klidně reklamoval, z raw hodnot se zrovna u seagatu nedají poznat chyby seeku, ale tady bych to na něco takového viděl.
EDIT: zkus smartctl pro windows nebo snad postačí i hddscan a zvolit smart extended test (trvá dost dlouho)
Pavel Boček (4169)|10.11.2007 01:07
[QUOTE=pavel_p;61602]Hm, ty hlavy se mi moc nezdají, pak by ten disk odešel okamžitě. Tenhle zvuk jsem zažil jen u disku, který byl úplně mrtvý a dřív než nabootoval nějaký OS se vypl. Zkus přes smartctl kompletní test a vypsat log, odkaz na program a návod už jsem tu někde psal, takže hledat. Tohle bych teda klidně reklamoval, z raw hodnot se zrovna u seagatu nedají poznat chyby seeku, ale tady bych to na něco takového viděl.[/QUOTE]

No nemusí, na plotně je lubrikant...a taky to může drhnout o něco jinýho...

Já bych zkusil utilitu od výrobce - v tomto případě SeaTools, nejlíp pro DOS. Ke stažení tuto.
boboco (1987)|10.11.2007 01:12
Ten zvuk možná značí, že se disk pokouší o přesun/opravy některých dat. V tuhle chvíli nemusí být ještě žádná data vadná, ale disk má nejspíš problémy se zápisem/čtením a některé kroky po sobě zřejmě neustále opravuje.

Neporadím nic jiného, než všechna data zazálohovat na jiný disk, tenhle zkusit zrušit (zrušit rozdělení, naformátovat pomalým formátem na jeden oddíl přes celý disk. Potom bych ho používal maximálně jako druhý disk, odkládací, na kterém by nebyla důležitá data.

Ještě se zeptám, ten disk musí být občas docela pomalý, ne?

Můžu se ale mýlit - může to být i něco jiného, podobně se choval jeden hitachi se kterým jsem se setkal a brzy na to odešel.

Jinak můj WD3200AAKS ve chvílích, kdy dlouhou nepracuje rovněž spouští nějakou takovouto korekci nebo jak to nazvat a ta trvá nepřetržitě do doby, než na ten disk nějakým způsobem nahléhnu nebo si na něj pro data sáhne nějaký program. Je to ale zvuk skoro neslyšitelný, rozhodně ne nijak obtěžující a je to pouze takové to jemné bzučení cinkání hlaviček jako v tvém případě u mě není.
speedsnail (4876)|10.11.2007 03:13
Tak ja mam Seagate Barracuda 7200.7 SATA NCQ 80817. A ten zvuk co si sem nahrál ZNÁM :D
Ozývalo se to relativně často, hlavně ze začátku. Vlastně sem si to ani neuvědomil (až teď při čtení tohoto topicu), ale mám pocit že to buď úplně přestalo a nebo to ten disk už dělá minimálně. Zkusím se na to zítra zaměřit jestli to ještě dělá. Každopádně já si s tím nelámal hlavu, zálohu důležítých dat mám pořád, disk je rychlý a proti záložnímu HDD velmi tichý.
//pro srovnání přidávám výpis S.M.A.R.T.u
HDTune_Health_ST380817AS.png
dj_Skeleton (5)|10.11.2007 19:10
[QUOTE=boboco;61619]Ten zvuk možná značí, že se disk pokouší o přesun/opravy některých dat. V tuhle chvíli nemusí být ještě žádná data vadná, ale disk má nejspíš problémy se zápisem/čtením a některé kroky po sobě zřejmě neustále opravuje.

Neporadím nic jiného, než všechna data zazálohovat na jiný disk, tenhle zkusit zrušit (zrušit rozdělení, naformátovat pomalým formátem na jeden oddíl přes celý disk. Potom bych ho používal maximálně jako druhý disk, odkládací, na kterém by nebyla důležitá data.

Ještě se zeptám, ten disk musí být občas docela pomalý, ne?

Můžu se ale mýlit - může to být i něco jiného, podobně se choval jeden hitachi se kterým jsem se setkal a brzy na to odešel.

Jinak můj WD3200AAKS ve chvílích, kdy dlouhou nepracuje rovněž spouští nějakou takovouto korekci nebo jak to nazvat a ta trvá nepřetržitě do doby, než na ten disk nějakým způsobem nahléhnu nebo si na něj pro data sáhne nějaký program. Je to ale zvuk skoro neslyšitelný, rozhodně ne nijak obtěžující a je to pouze takové to jemné bzučení cinkání hlaviček jako v tvém případě u mě není.[/QUOTE]

Problém se čtením by tam fakt být mohl. Projel jsem ten disk HDDScanem, jak radil pavel_p (výsledek přikládám), graf rychlosti čtení se v jednom místě skutečně dost propadá.:-( Zkusím to projet ještě jednou, jestli bude výsledek shodný. Problém s rychlostí disku ale zatím nepozoruji. O kompletním formátu jsem taky uvažoval, ale náhradní harddisk nemám a pálit na DVD cca 150GB dat + reinstalovat wokna, to se mi fakt nechce. Asi budu muset pořešit zálohu systému pomocí nějakého programu typu Northon Ghost či Acronis True Image. (Skutečně důležitá data samozřejmě zálohována mám). Naštěstí je disk ještě v záruce, takže kdyby teď odešel, tak by to nebyla zase taková tragédie. Asi koupím nějakou 250tku, zazálohuju (dokud to ještě jde), naformátuju, pokud to nepomůže, tak šup s ním na reklamace. To by bylo asi nejlepší řešení.

TO Speedsnail: Tak to mě docela zajímá, jestli ti to ten disk už nedělá, nebo jsi to jen, jak píšeš, přestal vnímat.
HDDdiagnostika - graf.JPG HDDdiagnostika - mapa.JPG
pavel_p (993)|10.11.2007 20:32
Ajo, já myslel v hddscanu spíš selftest. On je ten smartmontools (smartclt) přeci jen lepší. Když pustím selftest přespřes hddscan tak to z nějakého důvodu zatěžuje procesor a test neběží na pozadí, což by klidně mohl a navíc nevím jak je to se zobrazením výsledků. Pokles výkonu může být způsoben tím, že nějaká aplikace disk zrovna použila během testu.
Pavel Boček (4169)|10.11.2007 21:30
[QUOTE=dj_Skeleton;61763]...[/QUOTE]

Projeď to tím tím DOSovým testem SeaTools jak sem posílal - jsou am keci o licenci, pak ještě možná budou chtít vědět co máš za HW atd. a pak už si ho můžeš natáhnout, normálně to pak hoď na disketu. Pokud tam je problém, tak on ho najde :)
dj_Skeleton (5)|12.11.2007 23:02
[QUOTE=Pavel Boček;61791]Projeď to tím tím DOSovým testem SeaTools jak sem posílal - jsou am keci o licenci, pak ještě možná budou chtít vědět co máš za HW atd. a pak už si ho můžeš natáhnout, normálně to pak hoď na disketu. Pokud tam je problém, tak on ho najde :)[/QUOTE]

Tak DOSový SeaTools našel jen nějaký problém se souborovým systémem, vše ostatní je o.k. Projel jsem disk ještě pomoci chkdsk/F, ale disk si stále v době nečinnosti hraje na cvrčka.
speedsnail (4876)|9.12.2007 13:33
Sem na tenhle topic pozapoměl, ale aspoň sem měl dostatečně dlouhou dobu na pozorování. Tak ten můj disk při nečinnosti "hrabe a cvaká" pořád a stejně jako je na nahrávce od skeletona. Treba hard drive inspector ukazuje u dvou polozek SMARTU kolem 50 procent. Ale jak sem slysel seagate zapisuje do smartu kazdou opravu pri cteni takze ty polozky pak maj trosku jinej vyznam. Delal sem kompletni test povrchu ctenim a zadny spatny nebo pomaly cluster to nenaslo. Budu doufat ze se mnou jeste par let bude, ted uz na zaslouzenem odpocinku jako zalozni.