reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zahadne "zaplneni pameti" v XP

luco (9)|20.12.2007 21:43
Pokud delsi dobu pracuju s PC, nastane po nejake dobe situace kdy se naplni nejaka pamet a nemuzu otevirat dalsi programy. Staci pak jinej program uzavrit a zase muzu jinej otevrit. Nedokazu si vysvetlit proc to dela. Pamet mam 2 GB a vyuziti je treba 935M / 1829 M. K dispozici fyzicka pamet 993000 takze nevim co by my melo chybet. Jedine co pomuze vratit vse do normalu je restart a zase to normalne jede. Stava se mi to docela casto ale ne kazdej den. Asi zavisi na tom co pouzivam za programy. Nevite kde je zakopanej pes?
Intri (3490)|20.12.2007 22:03
Jak dlouho jsi nereinstaloval Windows? Jinak stávat se to může třeba při mnoha záložkách nebo otevřených oknech prohlížeče, komunikačních oken Skypu, ICQ apod. To jsou takové celkem nenápadné ( a zatraceně hladové ) žrouty paměti.
Pabler (425)|21.12.2007 00:18
teda, mal som uz na PC zapnutych kadejakych zrutov ramky, no takuto hlasku som v zivote nedostal (ci uz 95 alebo XP), a to ani ked som mal 256/512 MB ram,
napada ma len otazka: Nemas nahodou vypnuty pagefile (strankovací subor)?
luco (9)|21.12.2007 11:23
[QUOTE=Pabler;73840]teda, mal som uz na PC zapnutych kadejakych zrutov ramky, no takuto hlasku som v zivote nedostal (ci uz 95 alebo XP), a to ani ked som mal 256/512 MB ram,
napada ma len otazka: Nemas nahodou vypnuty pagefile (strankovací subor)?[/QUOTE]


ona zadna hlaska nevyskakuje jen uz proste nejde nic otevirat. Ano strankovaci soubor mam vypnuty. zkusim mu pridelit treba 1G a snad to pomuze. Je to ale divne, pameti je dost a pritom to dela takovoy veci.
Intri (3490)|21.12.2007 11:28
Ten stránkovací soubor vyzkoušej ( už mě to taky napadlo ), ale neřekl bych, že to pomůže - XP umí adresovat 2 GB paměti, není důvod, aby druhou půlku nevyužil.
husky14 (4214)|21.12.2007 11:30
[QUOTE=luco;73925]ona zadna hlaska nevyskakuje jen uz proste nejde nic otevirat. Ano strankovaci soubor mam vypnuty. zkusim mu pridelit treba 1G a snad to pomuze. Je to ale divne, pameti je dost a pritom to dela takovoy veci.[/QUOTE]Tak to bude mozna ono, nektery programy pro svuj beh vyzaduji zapnuty pagefile....
Intri (3490)|21.12.2007 11:32
O tom má, tuším, přímo Windows standardní hlášku, a nevysvětluje to, proč vypnutí jednoho programu umožní zapnutí jiného, který předtím nešel. To vypadá na nějaké početní omezení spuštěných aplikací, ale vůbec nevím o tom, že by XP nějaké takové mělo. Nemohlo by to být třeba omezeným uživatelským účtem?
luco (9)|21.12.2007 12:53
[QUOTE=Intri;73931]O tom má, tuším, přímo Windows standardní hlášku, a nevysvětluje to, proč vypnutí jednoho programu umožní zapnutí jiného, který předtím nešel. To vypadá na nějaké početní omezení spuštěných aplikací, ale vůbec nevím o tom, že by XP nějaké takové mělo. Nemohlo by to být třeba omezeným uživatelským účtem?[/QUOTE]

Ucet samozrejme nemam omezen, administratorska prava ma uz od zacatku. Spis me to pripada jako by dosel treba nejaky buffer. Dnes mi to jeste neudelalo ale mam to zapnute teprve chvili.
mech13 (5526)|21.12.2007 12:56
[QUOTE=Intri;73931]To vypadá na nějaké početní omezení spuštěných aplikací, ale vůbec nevím o tom, že by XP nějaké takové mělo.[/QUOTE]

pokud vim tak neco takoveho mely nejake XP Starter edition pro afriku nebo nejake rozvojove zeme... ale to tento pripad rozhodne nebude, navic tam to omezeni bylo tusim na 3 programy
nebo pro rusko? proste neco hodne levnyho co se snazilo prosadit a trosku omezit piratstvi...
husky14 (4214)|21.12.2007 12:57
A jaky vlastne pouzivas ty soucasne spusteny programy, treba s tim ma nekdo zkusenost a bude to problem prave konkretniho programu :notsure
luco (9)|21.12.2007 13:34
[QUOTE=husky14;73944]A jaky vlastne pouzivas ty soucasne spusteny programy, treba s tim ma nekdo zkusenost a bude to problem prave konkretniho programu :notsure[/QUOTE]


tech programku je vice IE7, Outlook Exp., ICQ, Winamp, totalcmd, IRC, USD, G6FTPserver, Flashget, 365dni, NOD32, Yak, Daemontools, Feedreader, ISP Monitor a jeste par daslich, vsechny bezi vetsiou soucasne, nektere na pozadi.
Intri (3490)|21.12.2007 14:02
A co to teda přesně dělá? Klineš na ikonu, problikne kurzor hodin a nic dál? Ani se nespustí proces?

@mech13: Nevím, jestli to mělo i XP ( je na mě příliš staré ), ale Vista má edici Starter. Díky té mě to taky napadlo, jestli není někde omezení, ale právě, že jak u běžně dostupných verzí Visty, tak u XP o nich nemám tucha.
luco (9)|21.12.2007 14:50
[QUOTE=Intri;73952]A co to teda přesně dělá? Klineš na ikonu, problikne kurzor hodin a nic dál? Ani se nespustí proces?

@mech13: Nevím, jestli to mělo i XP ( je na mě příliš staré ), ale Vista má edici Starter. Díky té mě to taky napadlo, jestli není někde omezení, ale právě, že jak u běžně dostupných verzí Visty, tak u XP o nich nemám tucha.[/QUOTE]

Presne jak rikas problikne kurzor a nic se nestane. Napriklad pri spusteni klipu se ma otevrit prehravac (mam MP Classic) ale nic se neotevre a ani v procesech neni. Nekdy to napise hned nejakou chybu, jine aplikace neudelaji vubec nic je to ruzne.
Pavel Boček (4169)|21.12.2007 14:58
[QUOTE=luco;73965]Presne jak rikas problikne kurzor a nic se nestane. Napriklad pri spusteni klipu se ma otevrit prehravac (mam MP Classic) ale nic se neotevre a ani v procesech neni. Nekdy to napise hned nejakou chybu, jine aplikace neudelaji vubec nic je to ruzne.[/QUOTE]

Pořád neřeš cosi kdesi a zapni si pagefile. Pak napiš co to udělalo. Můj osobní tip je, že je to taky tím, XP začnou odswapovávat když už jim dochází RAMka, ne až když je plná. Nehledě na to, že ze zkušenosti - když při hraní např. SH4 sečtu v libovolném okamžiku spotřebu pamětí jednotlivých procesoů, vyjde mi o několik set megabajtů jiné číslo než když se podívám dolů na zaplnění paměti. Tak to zkus a podej report.

[SIZE="1"](asi ne ne nadarmo někteří lidé říkají, že bez SWApování musíš mít minimálně 4 GB...u vícejader to stoupalo někam k nehorázným číslům, ale už si nepamatuji přesně tu souvislost, proč tolik...asi že to nějak neumí rozumě využít či co)[/SIZE]
luco (9)|21.12.2007 15:02
[QUOTE=Pavel Boček;73967]Pořád neřeš cosi kdesi a zapni si pagefile. Pak napiš co to udělalo. Můj osobní tip je, že je to taky tím, XP začnou odswapovávat když už jim dochází RAMka, ne až když je plná. Nehledě na to, že ze zkušenosti - když při hraní např. SH4 sečtu v libovolném okamžiku spotřebu pamětí jednotlivých procesoů, vyjde mi o několik set megabajtů jiné číslo než když se podívám dolů na zaplnění paměti. Tak to zkus a podej report.

[SIZE="1"](asi ne ne nadarmo někteří lidé říkají, že bez SWApování musíš mít minimálně 4 GB...u vícejader to stoupalo někam k nehorázným číslům, ale už si nepamatuji přesně tu souvislost, proč tolik...asi že to nějak neumí rozumě využít či co)[/SIZE][/QUOTE]

dnes sem ji zapl jak mi uz kdosi radil a zatim OK, no uvidim casem ono se to nemusi projevit hned.
Intri (3490)|21.12.2007 15:02
XP swapuje, i když nemá nejmenší důvod. Právě proto se obecně u Windows hodí vypnout swap, dokud to jde. A dokud má volné místo v paměti, nesmí OS ani programy dělat problém.
Pavel Boček (4169)|21.12.2007 15:07
[QUOTE=Intri;73971]XP swapuje, i když nemá nejmenší důvod. Právě proto se obecně u Windows hodí vypnout swap, dokud to jde. A dokud má volné místo v paměti, nesmí OS ani programy dělat problém.[/QUOTE]

Je blbost ho vypnout. Právě proto, že tam hrabe, asi ten systém má důvod, jak vidíš. Nemusíš sice vidět co dělá, ale asi je to podstatné. Každopádně když, tak je lepší si udělat RAM disk nebo třeba pořídit >/=10k ot. disk než SWAP vypínat.
husky14 (4214)|21.12.2007 16:47
[QUOTE=luco;73949]tech programku je vice IE7, Outlook Exp., ICQ, Winamp, totalcmd, IRC, USD, G6FTPserver, Flashget, 365dni, NOD32, Yak, Daemontools, Feedreader, ISP Monitor a jeste par daslich, vsechny bezi vetsiou soucasne, nektere na pozadi.[/QUOTE]A to vsechno mas nastaveny na spousteni po startu? Nechtelo by to trochu zredukovat, na co treba po startu spoustet Winamp nebo Daemona? Takhle nikdy nebudes mit rychly XP.... :rolleyes:
Intri (3490)|21.12.2007 17:05
Zredukovat by to chtělo, ale neřekl bych, že to odůvodňuje cokoliv. Systém nesmí omezovat počet spuštěných programů jen tak bezdůvodně.

Jinak na viry a jiný malware jsi to předpokládám testoval. Osobně bych v takovém případě už asi formátoval disk, protože to může být práce třeba rootkitu nebo jiného svinstva.

@Pavel: S tím dost silně nesouhlasím. Swapování je činnost dělaná výhradně za rozšíření operační paměti diskem. Dokud není paměť využitá, není důvod swapovat - přesto to XP dělá. Je to jedna z hodně kritizovaných vlastností. Vista už má tyhle problémy v mnohem menší míře, ale pořád má. Osobně bych swap vůbec nezapínal, kdybych nepoznal hry jako X3: Reunion nebo např. instalace programátorských vývojových prostředí. Nějakou dobu jsem bez swapu jel a neměl jsem nikdy žádné problémy ( samozřejmě dokud nedošla RAM ).
Styryx (351)|21.12.2007 17:08
[QUOTE=Pavel Boček;73973]... Každopádně když, tak je lepší si udělat RAM disk ...[/QUOTE]

čoveče, dobrá myšlenka ... přimělo mě to trochu pohledat, protože by se mi něco takovýho taky hodilo :)

většinou jsou placený, ale z freeware doporučujou tenhle:
http://www.arsoft-online.com/index.php?option=com_remository&Itemid=36&func=select&id=2
(pokud by odkaz v budoucnu nefungoval, vlézt na hlavní stránku http://www.arsoft-online.com/ a hledat "AR RAM Disk")

- chci vyzkoušet, mám 4GB RAM a taky vypnutej swap, zatím jsem teda žádný problémy nezaznamenal (teda kromě toho, že se mi celkem extrémně dlouho vypíná PC, to se mi zdá docela divný - na vypínací obracovce visí tak cca 30s než se vypne PC), ale může se to hodit možná i na adresáře dočasných souborů (TEMP), aby se nemusely ručně promazávat, atd.

celkem zajímavou diskusi jsem našel tady:
http://www.pcreview.co.uk/forums/thread-1977139.php
Styryx (351)|21.12.2007 17:12
[QUOTE=Intri;74012]Dokud není paměť využitá, není důvod swapovat - přesto to XP dělá.[/QUOTE]

XP už je trochu lepší než W2k, protože ve W2000 se mi vůbec nepodařilo swap vypnout, v XP už to alespoň jde a funguje (teda většinou, jak vidno :)). Ve Win2000 když jsem ho vypnul, tak se po restartu na C: vytvořil automaticky defaultní o velikosti asi 8 MB (a už se dál nezvětšoval) :D - stačilo udělat soubor s min.8 MB, max. 8 MB a už to šlo :)
Pavel Boček (4169)|22.12.2007 01:30
[QUOTE=Intri;74012]...Nějakou dobu jsem bez swapu jel a neměl jsem nikdy žádné problémy ( samozřejmě dokud nedošla RAM ).[/QUOTE]

Co ti to dalo...? A co naopak vzalo :rolleyes:

to Styryx: mně se zase snad všechna PC dost dloouho restartují...neřeším to, bez důkladnějších zásahů do Win (jako např. nLitem) se s Win nic udělat pořádně nedá. A dokud to chvilkově běží dobře a stabilně, tak bych se do toho nevrtal, pak nám tu pouze bude přibývat uživatelů s potížemi proč se jim něco nechová tak, jak má. No protože Windows :D