reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Neustále odcházející HDD

DrZelenka (2491)|1.11.2011 21:24
Na starším PC u známých (P4 2,4Ghz, shit zdroj, low-end GK,...) neustále odchází HDD (ATA WD Blue 320GB - pokaždý reklamován a měněn za nový kus).

Z Hirens boot CD zjistil, že po méně než 3 měsícich disk odešel zase (SMART ukazuje 140 vadných sektorů, dlouhý roztáčení, ...teď běží WD test).

Nějaký nápady co může odpalovat disky? Napadá mě zdroj, deska mi nepřijde až tak pravděpodobná. BIOS ukazuje napětí v rámci standardů (nemám u sebe teď multimetr na vyzkoušení).

Nechce se mi to vyměňovat postupně komponenty stylem pokus/omyl a vždy čekat, zda během půl roku neodejde další disk.
jarda.j (41)|1.11.2011 21:47
Není pravděpodobné, že máte všechny disky z vadné série, nebo repasované. Spíše bych si tipnul na poruchy v el. síti - nedokonalý kontakt v zásuvce nebo v krabici /třeba to jedenktát ročně dotahovat při hliníkových drátech/. A doporučuji Smart APC UPS.
astec (1823)|1.11.2011 22:54
Teplota disků, zdroj, kopání do PC. Pořet sektorů roste? Nedostává stejný disk? Asi nevíš v jakém stavu tam byl instalován.
DrZelenka (2491)|1.11.2011 23:12
Kopání (podle stavu bedny) nějaký bylo, ale kdoví kdy a cca 3 měsíce zpět jsem sám HDD montoval (fůgl novej po reklamaci) a na tohle je upozorňoval - kopání, nešetrný přenášení atp už není.

Teploty byly tuším do 40C (klasická EC bedna bez větráku u HDD) a sektory se rozhodně rozšiřujou - nakoplo to systém tak, že neměl šanci naběhnout.

WD utilitka to po 1h a něco opravila, ale výpis byl na nic - nevím co to opravilo (kód chyby 0223, což podle manuálu znamená úspěšnou opravu). Akorát HDD se mi teď 2x nezobrazil v BIOSu (kabely kontrolovány).

Jdu přesněji testovat tu teplotu a chování v systému.

//EDIT - najeto jen 390h, 286 start/stop, teplota 35°C (20 minut defragmentace), 43 raw read error rate
john (877)|2.11.2011 03:10
neustale opakovany vyskyt vadnych bloku / nenajel OS, opravitelne pres chkdsk nebo HDDRegenerator / u jednoho postarsiho PC zpusobovala vadna RAM
DrZelenka (2491)|2.11.2011 09:25
[quote=john;479974]neustale opakovany vyskyt vadnych bloku / nenajel OS, opravitelne pres chkdsk nebo HDDRegenerator / u jednoho postarsiho PC zpusobovala vadna RAM[/quote]

Memtest jel ještě před tím, než jsem začal podezírat HDD a bez chyb.

Všiml jsem si UDMA 2 modu (33MB/s) HDD - napadá mě ještě vadnej řadič HDD (stará Biostar deska s VIA chipsetem).
xmarek (1676)|2.11.2011 10:14
[quote=DrZelenka;479990] napadá mě ještě vadnej řadič HDD (stará Biostar deska s VIA chipsetem).[/quote]Přesně to mě napadlo při pročítání vlákna. Vadný řadič dokáže dělat psí kusy. Jinak další věc, co kžanda měněná? Přece jen ATA disk kžandy nebývaly z nejlepších. Sám mám doma vadných několik. :(

Ještě další věc co mě napadla. Zažil jsem zdroj co neměl zrovna kvalitní větve pro napájení HDD apod. Po každé když jsem trochu hnul počítačem tak se disk zapnul a vypnul což mu asi nedělalo moc dobře. :(
arkij (90)|2.11.2011 10:16
Vzpomínám si, že kdysi dávno jsme taky řešili problémy s neustále se kazícím HDD.
Po dlouhém bádání jsme zjistili, že ke kovovému rámečku ve skříni, v němž byl na dolní pozici HDD namontován, byl zespodu přichycen ten malý reproduktor, který ho svým magnetem "nabourával".
Mrkni se, jestli to není Tvůj případ.

Od té doby jsem se s tím už nesetkal ale co kdyby...
DrZelenka (2491)|6.11.2011 19:28
Na starý desce z disku nedostanu víc než UDMA 2 (33MB/s), přitom deska má podporovat i vyšší UDMA (tuším 5, nebo 6) a na jiným PC jede vpohodě.

Přemejšlím co s tím, po opravě utilitkou to vypadá, že disk jede v pohodě. Tzn řadič? Ale zase kvůli doměnce měnit desku, to mi nepřijde jako nejlepší řešení.
john (877)|6.11.2011 19:54
do teto desky jsem daval 40GB HDD, vymenil puvodni IDE za 80ti zilovy, a at jsem delal co delal, max. rychlost stale UDMA2 / deska tusim mela podporovat az UDMA4 /
scratchy27 (315)|7.11.2011 19:23
[quote=DrZelenka;480656]Na starý desce z disku nedostanu víc než UDMA 2 (33MB/s), přitom deska má podporovat i vyšší UDMA (tuším 5, nebo 6) a na jiným PC jede vpohodě.

Přemejšlím co s tím, po opravě utilitkou to vypadá, že disk jede v pohodě. Tzn řadič? Ale zase kvůli doměnce měnit desku, to mi nepřijde jako nejlepší řešení.[/quote]

Zkoušel si odbrat ve správci zařízení Primární potažmo sekundární IDE řadič (v nouzovým režimu samozřejmě)? Po té restart a nechat ho znovu nainstalovat? Mě tenhle postup kdysi dávno pomohl.