reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak na síť s modemem a dvěma routery za sebou?

pustofkj (15)|22.11.2011 13:07
Dobrý den, máme rodinný dům a zahradní dům. V rodinném domě je internetové připojení přes VDSL a na VDSL je připojen drátový router TENDA R502 ze kterého vedou tři kabely. Všechny fungují dobře. Jeden z těchto kabelů ale vede do zahradního domku, kde chci na konci připojit další router. Tentokrát bezdrátový TENDA W268R. Víte někdo, jak je mám nastavit, aby mi fungovalo připojení přes oba routery?

Jen to shrnu:
Mám VDSL modem -> drátový router -> bezdrátový router

- na modemu běží v domě rodiče na wi-fi a kabelu
- na drátovém routeru běží dva kompy v domě a je na něm připojený zahradní domek
- na bezdrátovém zatím nic, protože nefunguje - nevím, jak jej nastavit :-( - ale přímo na kabelu to běží

Našel jsem návod ( http://www.tenda.cz/sites/Upload/wds_navod/wds.pdf ), jak to rozchodit pro dva wi-fi routery (a ještě nezkoušel). Je to stejné? Mám něco změnit? Co mám udělat? (nejlépe krok po kroku - jsem v tom úplná lama). Děkuji
zsdx (2098)|22.11.2011 15:35
Potrebujeme dalsi upresneni:
- wi-fi site se maji jmenovat stejne a ma se mezi nimi dat prechazet?
- na co tam mas dratovy router, kdyz jeho funkci by nejspise zastalo VDSL zarizeni (pises modem, ale jsem presveden, ze je to router) nebo switch?
- kdyz ti to bezi z bezdratu po dratu (:-)), tak staci zapnout WiFi cast (viz. str. 27 v navodu).
- nebo sit z bezdratu vidis a pouze se k ni nemuzes pripojit?
pustofkj (15)|22.11.2011 20:12
Opět zdravím. Jak jsem napsal, jsem v tom opravdu lama.

- je to tak, že na tom VDSL routeru běží u rodičů notebooky na wifi a tři pevné počítače kabelem => plné VDSL zařízení. Tátovi to bylo málo a chtěl si ještě potahat kabel do obýváku a do ložnice. Pak jsme se stěhovali my s partnerkou a chtěli jsme si od něj potahat konektivitu. To máme tři dráty, které už nevlezou do VDSL zařízení a proto ten drátový router (i když by možná stačil switch, ale to mi nedošlo a jestliže to nějak jde, rád bych už ten koupený drátový router nevyhazoval)
- já s partnerkou chceme vlastně "nezávislý systém" - internet u nás doma s tím, že konektivitu si vezmeme od táty, takže odpověď na tvoji první otázku zní ne, wifi se nemají jmenovat stejně, mají pracovat jako dva nezávislé systémy

Jde nějak použít prvky co mám a rozchodit u nás doma (tedy ne u rodičů) internet přes ten bezdrátový router? Nebo musím drátový router u rodičů vyhodit a místo něj koupit switch? Popsal jsem to dostatečně? Jestli ne, omlouvám se, buďte prosím trpěliví :-). Děkuji
pustofkj (15)|22.11.2011 20:15
Jo a ještě k tomu poslednímu bodu. Síť na svém bezdrátovém routeru vidím a připojím se, ale nepřipojí se to k internetu. Dynamické přidělování adres u něj mám vypnuté.
Moldino (5)|22.11.2011 21:03
Pokud máš na drátovém routeru nastaveno dhcp tak na wifi routeru musíš mít nastaveno aby si načítal ip z routeru,ve wifi routeru je volba static Ip nebo Dynamic IP v setup wizard, ty potřebuješ buď Static IP pokud máš na drát.routeru vypnutej dhcp nebo Dynamic IP jestli zapnutej. Pokud máš na obou routerech Static IP tak ty IP nesmí být stejný (drat treba 192.168.0.1, wifi 192.168.1.1 a další router by byl třeba 192.168.2.1 atd.)
astec (1823)|22.11.2011 21:37
[quote=pustofkj;483148]Jo a ještě k tomu poslednímu bodu. Síť na svém bezdrátovém routeru vidím a připojím se, ale nepřipojí se to k internetu. Dynamické přidělování adres u něj mám vypnuté.[/quote]

Ale po drátu jak jsem pochopil ano? A ten drát jde z druhého routeru, nebo je připojen jen do prvního?
pustofkj (15)|22.11.2011 22:23
[quote=astec;483167]Ale po drátu jak jsem pochopil ano? A ten drát jde z druhého routeru, nebo je připojen jen do prvního?[/quote]

Ano. Připojení jde ze ZyXELu O2 (nastaveno podle návodu od O2) drátem do toho routeru bez wi-fi, kde je zapnuté to, co tam bylo defaultně - tedy zapnuté dynamické přidělování adres. A z tohoto routeru to jde opět drátem do našeho wifi routeru, kde je dynamické přidělování adres vypnuté. A z našeho wifi routeru bychom rádi, aby to šlo přes wifi (případně přes drát) do notebooku, mobilu atd.
pustofkj (15)|22.11.2011 22:24
Ještě mi tak dochází... když jste říkali, že by to místo toho drátového routeru šlo vyřešit switchem, co kdybych vypnul dynamické přidělování adres na tom drátovém a zapnul ho na tom našem, bezdrátovém? Pomohlo by to něčemu? (snad neplácám úplný nesmysly... i když... je to možné)
Moldino (5)|22.11.2011 22:33
Jestli spravne rozumim tak z wifi routeru ktery je pripojeny na dratovy router se na internet nedostanes a z dratoveho ano.

tak tvuj wifi router je spatne nastavenej a nekomunikuje s dratovym

nelepsi kdyz napises ip drat routeru a ip wifi routeru

taky muzes zkusit prikaz ping na ip wifi routeru a drat routeru a napis co to pise
astec (1823)|22.11.2011 22:47
[quote=pustofkj;483174]Ano. Připojení jde ze ZyXELu O2 (nastaveno podle návodu od O2) drátem do toho routeru bez wi-fi, kde je zapnuté to, co tam bylo defaultně - tedy zapnuté dynamické přidělování adres. A z tohoto routeru to jde opět drátem do našeho wifi routeru, kde je dynamické přidělování adres vypnuté. A z našeho wifi routeru bychom rádi, aby to šlo přes wifi (případně přes drát) do notebooku, mobilu atd.[/quote]

KAM jsi byl připojen, když jsi to testoval!
na kabel co vede K ROUTRU od rodičů nebo DO ROUTRU u Tebe doma.
zsdx (2098)|22.11.2011 22:47
Docela by se hodila nejaka mapka/nakres :idea

Pokud das kabel (ktery ted vede z dratoveho do WiFi) primo do notebooku, dostanes se na net? Jestli ano, zapni na wifi pridelovani adres (dhcp).
pustofkj (15)|23.11.2011 08:04
Tak znovu zdravím, pokusil jsem se tedy udělat nějaký nákres, snad to z toho bude jasnější.
nakres.jpg
zsdx (2098)|23.11.2011 09:31
Privodni kabel do WiFi zapoj misto do WAN (modra) do libovolneho LAN (zluta).

Jinak pekny nakres :thumb - v cem jsi ho tvoril?
pustofkj (15)|23.11.2011 09:38
Děkuji, vyzkouším. Tvořil jsem ho narychlo ve Photoshopu ;-)
Moldino (5)|23.11.2011 10:14
Chyba je ze mas na tvem wifi routeru Ip 192.168.0.2 zmen to na 192.168.1.1 v (advanced settings => LAN setting a tam prepis IP address, router se restartuje(pokud ne udelej to ty) a znovu se do nej musis prihlasit ale uz na novou IP tak do prohlizece zadej 192.168.1.1 a pouzij stejny jmeno i heslo)

a jeste se ujisti ze mas connection mode na Dynamic IP (jen ted nevim kde se to meni ,urcite kdyz kliknes na setup wizard hned na prvni strance ale melo by to jit i jinde) to je nutny pokud mas na tvem dratovem routeru zapnuty DHCP(dynamicke pridelovani adres)

a jeste to dynamicke pridelovani adres na tvem wifi routeru si klidne zapni (pripojovani dalsich pc nebo telefonu je podle me jednodussi nemusis nic nastavovat mas ip pridelenou automaticky) a s pripojenim wifi routeru do dratoveho nema nic spolecneho
Rosta43 (154)|23.11.2011 13:41
[quote=Moldino;483207]Chyba je ze mas na tvem wifi routeru Ip 192.168.0.2 zmen to na 192.168.1.1 v (advanced settings => LAN setting a tam prepis IP address, router se restartuje(pokud ne udelej to ty) a znovu se do nej musis prihlasit ale uz na novou IP tak do prohlizece zadej 192.168.1.1 a pouzij stejny jmeno i heslo)

a jeste se ujisti ze mas connection mode na Dynamic IP (jen ted nevim kde se to meni ,urcite kdyz kliknes na setup wizard hned na prvni strance ale melo by to jit i jinde) to je nutny pokud mas na tvem dratovem routeru zapnuty DHCP(dynamicke pridelovani adres)

a jeste to dynamicke pridelovani adres na tvem wifi routeru si klidne zapni (pripojovani dalsich pc nebo telefonu je podle me jednodussi nemusis nic nastavovat mas ip pridelenou automaticky) a s pripojenim wifi routeru do dratoveho nema nic spolecneho[/quote]

Musel jsem rakci smazat, neboť bych byl bloknut. Až se uklidním, tak napíši
pustofkj (15)|24.11.2011 19:49
Tak vás konečně zdravím z internetu doma :-). Mockrát Vám všem děkuju. Pomohlo dát kabel do LAN místo WAN s ponechaným IP 192.168.0.2 a vypnutým DHCP (zapnutý jsem nezkoušel). A pomohlo aj změnit IP adresu na 192.168.1.1 a zapnout DHCP. Děkuji :-)