reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Svět Hardware LEDEN 2014 - jiná herní sestava?

Fipkus17 (96)|22.1.2014 11:58
Zdravím,
po přečtení lednového článku mne napadla trošku jiná možnost. S přihlédnutím k tomu, že počítač je určen na hry (v mém případě by byl i na video editing - ale to je vedlejší, neuvažuji o jeho koupi, chci jen diskutovat), jsem zapřemýšlel i nad situací v herním průmyslu - konzole totiž přecházejí na osmijádrové procesory od AMD, což znamená že i hry je v brzké době nejspíš podporovat budou (viz. Crysis, BF4, ..) No a pak navíc, pokud přetaktujeme 8320 na 4,5GHz a více - což je velice pravděpodobné s tímto chipsetem a chladičem, dostaneme daleko lepší procesor než i5 4670k, nebo se pletu?

Přidal jsem trošku lepší RAM, jiný zdroj a dle mého DOSTATEČNÝ SSD disk - ptám se, k čemu 250GB? I s dual bootem bude 120GB stačit. Peníze ušetřené jsem investoval do grafiky, kterou jak editor tak hráč ocení. Pokud bych přidal OS, dostanu se na stejnou cenu, ale dle mého lepší PC. Pokud bych dal stejnou GPU, bude podobně/trošku více výkonný počítač o 3000 levnější.

Co vy na to?

Zde je odkaz.

E:
1) Odkaz jsem upravil podle rad/shody se Salamanderem.
Salamander (6177)|22.1.2014 12:34
Asi bych nutne neextrapoloval vyoj ve svete konzoli na bezne PC, PS3 mela 8jadrovy procesor uz od roku 2006 a na vyvoji her na PC se to zrovna nepromitlo.

Navic i5 4670K 100% vyvazi ten pocet pseudojader (AMD FX nema plnohodnotna jadra, ale moduly po 2) vykonem na jadro + dela to pri mnohem nizsi spotrebe.
Pokud jde o videoediting pak by AMD mohla byt zajimava volba.

Konkretne k sestave:
Silene predrazeny chladic, proste Noctua ... Scythe Mugen 4 predvede velmi podobny vykon za polovicni cenu.
RAMky bych spis pouzil http://www.czc.cz/crucial-ballistix-tactical-8gb-2x4gb-ddr3-1600-lp/119023/produkt?q-c-0-f_2027450=sDDR3&q-c-3-f_2027453=d8.0&q-category-id=994n26hg90gueass5bq3jfj486&q-c-2-f_2027452=d16384.0&q-c-1-f_2027452=d8192.0 (dle recenze se daji pripadne velmi dobre taktovat)
Redukce na SSD je uz soucasti case
Kdyz uz Samsung SSD, tak bych sel do verze Pro.
A Fortron? Uz je hodne davno co vyrabeli solidni zdroje. http://www.czc.cz/seasonic-s12ii-620-620w/75373/produkt?q-category-id=2vksa9205qiol8t1h456qghnc4&q-c-0-producer=s5ek7pl22g2fbf837ki2651udc4

A kdyz uz stavis na AMD, tak proc tam nedat R9 290/X? (Mohl bys argumentovat stejne jako u procesoru :p :D )
Fipkus17 (96)|22.1.2014 12:49
Tak pokud bych zrovna byl v době, kdy budu pouze hrát na tom AMD, tak můžu prostě další jádra vypnout, což by vyrovnávalo rozdíly i v procesech využívajících 4 a méně jader.

Chladič levnější - super - proč ne. Ram - klidně se zase připojím k tobě + jsou levnější. Zbavění se redukce - další menší náklady (nevšiml jsem si jí). Řekněme, že jsme ušetřili okolo litru a vrazíme ho do SSD 128GB PRO od Samsungu. Fortron vyměníme za Seasonic (já spíš, že jsem koukal na piny), ale proč 620W? Řekl bych, že do 550 by stačilo (klidně jiný Seasonic nebo Corsair).

Grafika - k tomu se nemám jak vyjádřit - to už by bylo na potenciálním zájemci, jakou tam chce grafiku, jestli AMD/nVidia.

Každopádně, stále jsme na lepší grafice a podobných/stejných výkonech procesorů za stejnou cenu, nevyplatilo by se to potenciálnímu kupci?


E:
1) Určitě se nechci hádat a spustit flame, fakt se rád o tom jen pobavím.
2) Rád bych si přečetl i názor toho, kdo psal článek, snad se sem také mrkne, hodím odkaz pod článek.
3) Zohledňovat nějakých 40W u procesoru je pro někoho, kdo hraje nebo dělá hodně na PC dle mého zbytečné (ale jestli někdo chce, může si vypočítat cena/výkon vůči ceně/spotřeba ;) ).
Karel Polívka (1485)|22.1.2014 13:14
[QUOTE=Fipkus17;552188]2) Rád bych si přečetl i názor toho, kdo psal článek, snad se sem také mrkne, hodím odkaz pod článek.[/QUOTE]
Pokud chcete diskutovat o článku v magazínu, diskutujte pod ním a nepřenášejte pomocí odkazu diskuzi jinam. Odkaz z diskuze pod článkem jsem tak smazal.

Citace z pravidel fóra:

[QUOTE]1.1.7 - Diskuzní fórum neslouží k debatám o článcích publikovaných v magazínu Svět hardware - k těmto účelům slouží diskuze pod články.[/QUOTE]
Fipkus17 (96)|22.1.2014 13:20
Mám obavy, že pokud se tato diskuze rozproudí a budeme chtít reagovat na různé příspěvky naráz, je diskuze pod článkem nevhodná a nepřehledná. Proto jsem záměrně použil pro tak dlouhý text, který se možná bude rozvíjet, právě fórum. Toto fórum je nejen diskuze, ale i návrh jiného řešení, nevím, jestli se vůbec do diskuze pod článek hodí. Jestli ano, můžu to tam překopírovat, ale myslím si, že by se z toho pak mohla stát džungle.
VencaX (3686)|23.1.2014 09:47
Mohl jsi napsat jiné téma, které by souviselo s článkem pouze tím, že byses odkázal na danou část článku a srovnával s danou sestavou.

Osobně bych volil spíš základní desku ASUS M5A99X EVO R2.0, ale proti gustu. Jinak je pravda, že AMD má solidní výkon, pokud jde o multithreadové aplikace (zvlášť pak rendering), takže se vyplatí do počítačů na tvorbu grafiky/stříh videa a podobné využití. Problém přetaktování je v tom, že ti neúměrně roste spotřeba a při 4,5 GHz se spotřeba samotného AMD procesoru může dostat někam okolo 160+W, což není moc pěkné číslo a vzhledem k tomu, že asi tak 99% her neumí využít multithreadová jádra AMD, tak ve výsledku máš pouze 4 vysoce taktovaná jádra s vysokou spotřebou a "horší" architekturou, než Intel, takže pokud jde o hry, Haswell i5-K bude stále výhodnější volbou pro hráče (vzhledem k zužitkovatelnému výkonu a výrazně nižší spotřebě).

EDIT:
Ohledně zdroje ano, 550W by stačilo, ale problém je v tom, že obyčejný Seasonic 550W (nepamatuju si z hlavy označení, asi RT), který je za podobnou cenu je osazený horšími součástkami (i přes Gold certifikaci), takže buď bych volil právě zmíněny Seasonic S12II-620 a nebo dražší Seasonic G series 550W, který je osazený kvalitními součástkami, má 80+Gold certifikaci a jestli se nepletu, tak má pětiletou záruku.