reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS - detekce HDD

boby (131)|16.1.2010 11:14
Přestal fungovat HDD - nebyl vidět ani v BIOSu.
Sestava: MSI KT4AV ver. 1.0A s LAN, procesor Athlon 2200+ netaktovaný, GK GF FX 5900 , paměť GOOD RAM 2x 512 MB DDR 400, zdroj EC 500W, 2xHDD WD 20W a 60GB.
Myslel jsem si, že odešel původní HDD WD 10GB, proto jsem koupil WD 60GB.
Detekce proběhla v pořádku, nainstaloval jsem OS a HDD scanoval a otestoval v HD Tune. Vše ok, ale pokud jsem spustil WMP, nebo třeba IE tak se PC restartoval. PC hlásil chybu v procesu Service Executable, SZAppName:MsMpEng.exe, SZAppWer:1.1.1593.0, SZModName:unknown, SZModVer:0.0.0.0, offset: 0704d4ef. Po restartu BCCode: 100000fe, BCP1: C0000005, BCP2: BF935242, BCP3: F7A9E404, BCP4: 00000000, OSVer: 5_1_2600, SP: 3_0, Product: 256_1.
Dneska už BIOS HDD nedetekuje znovu. Je možné, že by deska nějakým způsobem HDD znovu odpálila? Zdroj a paměti jsem vyzkoušel a jsou ok. Druhý HDD je sice vidět, ale nechci riskovat jeho zničení, tak jsem je raděj neprohazoval, jsou oba na stejném řadiči, na druhém mám mechaniky.
VLAN (656)|16.1.2010 11:18
Na tvém místě by jsem zkusil nachvíli vyndat mechaniky a dát do jejich řadiče pevný disk. Když nepůjde ani tam, tak je po něm. Jediná šance by byla vyměnit tu 10Gb za něco většího, ale jak už vísš tak jde používat jen ten jeden řadič......jen tak mě napadlo, zkoušel jsi jiný kabel?
StD (1963)|16.1.2010 11:20
Mno, já bych to tedy tipoval podle těch projevů spíše na nějaké svinstvo typu Rootkit a hledal bych to z nepřepsatelného zdroje (BootCD). Ale někdo ti možná přeloží tu chybu ještě do nějaké srozumitelnější podoby.
boby (131)|16.1.2010 11:31
Ty kabely jsou takhle ok, je to odzkoušené. Musel jsem to takhle udělat, protože pokud jsem měl na řadiči HDD a mechaniku, tak z ní nešlo Bootovat. PC s tím 10GB HDD normálně fungovalo, měla ho dcera a říkala, že se jí restartuje. Chtěl jsem to řešit reinstalem OS. Předpokládal jsem taky nějaké svinstvo. Ale vzhledem k tomu, že nakonec ho Bios nedetekoval, tak jsem koupil ten 60GB a problém se opakuje. Nevím jak by se tam to svinstvo dostalo znovu.
Edit: To instalační CD je ok, protože jsem z něj instaloval i na jiný PC a je to ok.
Logout (4018)|16.1.2010 11:56
Rootkit by neměl vliv na činnost biosu. Pokud disk neni vidět v biosu, je to 100pro hardwarový.
Jinak řadič to je jeden, má akorát dva porty. ZKusil bych jeden z "vadnejch" HDD připojit místo mechaniky. Pokud tam poběží, je to chbya portu (pokud by řadič poškozoval disky, tak by to dělal na obou kanálech a měli by to imho za sebou i mechaniky - to by musel bejt nějakej napěťovej průraz).

Co by mohlo likvidovat disky timdle způsobem je zdroj. Jak je starej? Předpokládám že jako metuzalém...
boby (131)|16.1.2010 12:07
Zdroj i když je to EC 500W by měl být vpořádku, je starý caa půl roku. Zkusím tedy odpojit z řadiče ty mechaniky a místo nich zapojit ten HD.
VLAN (656)|16.1.2010 13:25
Ano, zkus to a uvidíš, pokud ani to nepomůže, budeš muset sehnat nějakou jinou, třeba o chlup lepší desku do které tvůj HW bude pasovat.
boby (131)|16.1.2010 14:55
Tak jsem tedy odzkoušel oba HDD a vypadá to, že jsou asi v pořádku, asi jsem ten 60GB kupoval zbytečně. Stabilita sice je lepší, ale občas to chybu vyhodí např. IE a WMP. Tady něco asi není v pořádku. Že by nějaký problém s deskou? V biosu jsou ale detekovány už bez problémů.
Oba disky jsem pro jistotu ještě jednou zkontroloval a scanoval v HD Tune. Ten druhý 20GB jsem nechal jako Sec Slave ani jsem ho neodpojoval. Alespoň měl zdroj větší zátěž. Běží taky.
Pokud dám mechaniky jako Master tak to fungovat asi nebude co?
scratchy27 (315)|16.1.2010 15:17
[quote=boby;338670]Tak jsem tedy odzkoušel oba HDD a vypadá to, že jsou asi v pořádku, asi jsem ten 60GB kupoval zbytečně. Stabilita sice je lepší, ale občas to chybu vyhodí např. IE a WMP. Tady něco asi není v pořádku. Že by nějaký problém s deskou? V biosu jsou ale detekovány už bez problémů.
Oba disky jsem pro jistotu ještě jednou zkontroloval a scanoval v HD Tune. Ten druhý 20GB jsem nechal jako Sec Slave ani jsem ho neodpojoval. Alespoň měl zdroj větší zátěž. Běží taky.
Pokud dám mechaniky jako Master tak to fungovat asi nebude co?[/quote]

Jestli jsem to pochopil dobře, tak po přepojení na druhý kanál řadiče už běží v pořádku? Pokud ano, tak problém bude opravdu v řadiči. S tím jsem se už také setkal na jedné desce. V primárním se nedetekovalo nic a v sekundárním ano.
I přesto, že ti to teď nějakým způsobem funguje bych ti však doporučil zvážit výměnu buď celé desky nebo dokoupení IDE řadiče do slotu PCI. Je to investice pár stovek a odpadnou ti případné problémy i s tím druhým kanálem.
boby (131)|16.1.2010 15:29
Ano detekce je teď po přepojení na Secondary kanál ok. Je mi ale divné, že ten druhý HDD je detekován na Primary kanálu ok jako Slave, nedetekuje jen ten Master.
Ty mechaniky můžu dát tedy na primární kanál? Někde jsem četl, že by systémový disk měl být jako Primary Master. Nebo jak mám zapojit ty mechaniky?
Logout (4018)|16.1.2010 20:31
Zkusil bych si pohrát s jumprama (vyzkoušet různý kombinace master, slave, cable select). Může bejt problém jen v tom....
StD (1963)|16.1.2010 21:23
[quote=Logout;338806]Zkusil bych si pohrát s jumprama (vyzkoušet různý kombinace master, slave, cable select). Může bejt problém jen v tom....[/quote]
Tedy, mno, jak bych to řekl - to jako myslíš, že má v bedně šotky, kteří mu ti nezbedníci něco sami přehodili (???) když v 1. větě 1. příspěvku tazatele stojí:

Přestal fungovat HDD - nebyl vidět ani v BIOSu.

Z toho exponuji, že (nejméně) jednou předtím šel a byl vidět v BIOSu. :eek:
robky (3195)|16.1.2010 21:40
[quote=boby;338670]Tak jsem tedy odzkoušel oba HDD a vypadá to, že jsou asi v pořádku, asi jsem ten 60GB kupoval zbytečně. Stabilita sice je lepší, ale občas to chybu vyhodí např. IE a WMP. Tady něco asi není v pořádku.[/quote]

O akú chybu ide? O tú istú z prvého postu?
StD (1963)|16.1.2010 21:45
[quote=robky;338833]O akú chybu ide? O tú istú z prvého postu?[/quote]
Zřejmě ano, i když - :stupid Jak se může špatně najumprovaný (podle Logout-a) HDD dostat až ke spuštění WIN a padat v Internet Exploreru nebo Windows Media Playeru, to mi hlava nebere... :notsure
robky (3195)|16.1.2010 21:47
[quote=StD;338834]Zřejmě ano, i když - :stupid Jak se může špatně najumprovaný (podle Logout-a) HDD dostat až ke spuštění WIN a padat v Internet Exploreru nebo Windows Media Playeru, to mi hlava nebere... :notsure[/quote]

No trebárs tým, že chybujúci proces MsMpEng.exe je proces WindowsDefenderu - čo keď tam má nejakú "breberku"? :notsure
StD (1963)|16.1.2010 21:55
[quote=robky;338835]No.... čo keď tam má nejakú "breberku"? :notsure[/quote]

A co asi bylo předmětem mé první letmé diagnostiky? :shut
Logout (4018)|16.1.2010 22:45
Je pravda, že by to bylo divný, když předtím šly a pak ne. Ale mohlo se poblbnout něco jinýho a pak už nastoupili ty jumpery.
S tim mě napadá - reset CMOS si udělal?
StD (1963)|16.1.2010 22:48
[quote=Logout;338850]...S tim mě napadá - reset CMOS si udělal?[/quote]

...plus ještě s ohledem na desku (stáří) ten CMOS dotlačit a zkontrolovat "oblíbené Trodasovy" kondíky... Jde o kombinaci MSI/VIA = Warning!
boby (131)|17.1.2010 01:59
Pánové hrál jsem si s tím dle vašich doporučení až doteďka. Problém ale přetrvává. Havěť vylučuju - jednak se jedná o čistý OS a taky používám AV. To, že slítne WD je způsobeno pravděpodobně zátěží. Pokud nemám spuštěné žádné aplikace (kromě spořiče), tak se nic neděje. Stačí ale jenom spustit několik stránek v IE a slítne, minimálně IE, v horším případě dojde k restartu. To samé WMP. Pokud dám do mechaniky nějaké CD, např. instal MS Office instalace není schopna se dokončit, sledování filmu, poslech hudby po určitém čase slítne minimálně WMP. Prostě stačí minimální zátěž a poroučí se buď ta aplikace, v horším případě celý OS. Na tom sekundárním kanále to bylo stabilnější dle mého názoru, protože nebyly zapojeny mechaniky. Ale občas to padlo taky. Nyní mám zpět na primárním kanálu znovu disky a na sekundárním mechaniky, bios je kupodivu zase korektně detekuje. Jumpiery jsou nastaveny dobře. Kouknu se vždycky na sránky výrobce a nastavím dle nich. Kondenzátory jsem kontroloval pouze vizuelně, nemám jak změřit. Tohle ale ani nevypadá na špatný kanál řadiče. Dle mého názoru zbývá jedině nějaký renonc na desce. Nebo přeci jenom zdroj, ale to se mi nezdá, protože není nijak starý. Zase ale podle chování by to mohlo být i zdrojem.
robky (3195)|17.1.2010 07:54
Robí to len u spomínaných aplikácií (IE,WMP)?

Čo preveriť stabilitu počítača - OCCT, Prime, Furmark a podobne ...
Aké sú teploty, hlavne procesora ?
Nemáš možnosť vyskúšať iný (kvalitnejší) zdroj?
boby (131)|17.1.2010 13:20
Vzhledem k tomu, že to neutáhne vlastně při zatížení, tedy dle mého názoru vlastně se jená o zvýšený odběr ani film, tak by to při náročných testech slítlo asi taky. Prověřil jsem tedy jen HDD, abych vyloučil jeho poškození. Dále jsem udělal kontrolu v Everestu a sledoval i teploty. Ten PC je spíš až moc studený na procesoru bylo nějakých 45. Jinak byl PC v době, kdy fungoval řádně prověřený všemi testy jak uvádíš a byl naprosto stabilní i ve hrách. právě proto se s tím tak morduju, docela by mě mrzelo se s ním rozloučit. Je pro mě vůbec záhadou, jak jsem tam dostal OS - instalace z CD naprosto bez problémů a teď tam nedostanu ani Offce. Ten zdroj bych vyzkoušel, ale nemám. Zkusím se domluvit po neděli s nějakým technikem aby to odzkoušel. A to je tak poslední investice co jsem ochoten do té sestavy dát. Koukal jsem v bazaru Celeron 2,8, 512RAM, 40GB HDD, 128MB Grafika vychází nějakých 2.500. Kvalitní zdroj, to by vyšlo na nějakých 1.300 a vzhledem k nekvalitní desce asi i vyhozené peníze.
boby (131)|3.2.2010 12:45
Včera jsem donesl sestavu ze servisu. Zjistili, že problémy způsobuje procesor. Dali tam jiný a PC byl stabilní. Nakonec mitam vrátili tam můj původní, že prý vyměnili pastu. Několikrát jsem PC testoval, nechal jsem běžet Prime půl dne a vše vypadalo ok. Přesto se mi občas stalo při přehrávání videa, že aplikace spadla. Tak nevím, jestli je ten procesor vpořádku. Zejména by mě zajímalo, kde je u Athlonu tepelné čidlo protože mám teplotu 43, při zátěži 48. Event. jak ho ještě prověřit.
johny__g (6387)|3.2.2010 13:00
[quote=boby;344915]..Zejména by mě zajímalo, kde je u Athlonu tepelné čidlo protože mám teplotu 43, při zátěži 48. Event. jak ho ještě prověřit.[/quote]

Myslím že nikde, čidlo najdeš na desce a může měřit kdovíjaké nesmysly. Nejlepší je zkusit si na chladič sáhnout a poznáš jak moc je horký. Jaký tam máš chladič a jak máš vyřešené odvětrání case?
boby (131)|3.2.2010 13:26
Chlasič je tam původní Box, jenom mi tam vyměnili tu pastu a ještě říkali, že je ten procesor nahnědlý. Je možné, že ta původní pasta časem vyschla a procesor se trochu připekl, no moc mi to ale nejde na rozum, přeci tam musí být nějaká ochrana podobně jako u pentia. To teplotní čidlo je teda na houby. Teď jsem zkoušel tam šáhnout, ale ten chladič je podle mě subjektivně jen trochu ohřátý. Case je menší, takže odvětrání mám řešeno zdrojovým ventilátorem, protože je vlastně těsně nad procesorem.
johny__g (6387)|3.2.2010 14:24
[quote=boby;344934]Chlasič je tam původní Box, jenom mi tam vyměnili tu pastu a ještě říkali, že je ten procesor nahnědlý. Je možné, že ta původní pasta časem vyschla a procesor se trochu připekl, no moc mi to ale nejde na rozum, přeci tam musí být nějaká ochrana podobně jako u pentia. To teplotní čidlo je teda na houby. Teď jsem zkoušel tam šáhnout, ale ten chladič je podle mě subjektivně jen trochu ohřátý. Case je menší, takže odvětrání mám řešeno zdrojovým ventilátorem, protože je vlastně těsně nad procesorem.[/quote]

Ochrana není, resp. může být ale je nutná spolupráce MB. Samotný procesor žádné ochrany nemá, pokud se přehřeje tak vesele hoří. Jestli je chladič jen teplý bez zátěže, je to OK. Jestli se to ale v zátěži nezmění, je něco špatně.
boby (131)|3.2.2010 14:45
Tedy je zcela možné, že procesor je už nenávratně poškozen. Výměna pasty sice pomohla, ale už je asi pozdě. Já myslel, že to je jako u pentia, že se prostě při přehřátí PC vypne. To ale není zřejmě případ téhle desky. Zkoušel jsem ještě subjektivně ten chladič. Řekl bych, že při zátěži je rozhodně teplejší. Nakonec to poznám už jen z toho, že zdroj vyfukuje teplejší vzduch, ale pro jistotu jsem na něj několikrát zkoušel sahnout rukou. Pokud tedy bude PC nadále v multimediích nestabilní, bude nutná výměna procesoru. Doufám, že jsem to pochopil dobře.
johny__g (6387)|4.2.2010 10:21
To není tak jednoznačné. Na vině může být i základní deska - třeba vyschlé kondenzátory můžou způsobit nestabilitu. Pokud to bude zlobit, zkus snížit FSB ze 133 na 100 MHz. Sice to bude o něco línější, ale procesor (pokud je to způsobeno jím) by měl být stabilní. Další možností je přidat mu o stupínek voltáž.