reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

chybné teploty

Janyk1 (997)|18.2.2009 20:51
Programy everest, core temp ba dokonce i speed fan mi ukazují na cpu(jádrech) stálou teplotu 42C jak v idle hned po zapnutí tak i při dlouhodobém zatížení. Je OCCT ukazuje 47C, ale také pořád.
Deska : gigabyte EP35-DS3
CPU: E8400
BIOS flešnut na nejnovější
CPU je v púořádku, respektive v jiném PC ukazuje čidlo teploty správně
Neví někdo co s tím? Nemůže být jen něco špatně nastavené v BIOSu?(i když ten jsem cxelej procházel)
Čím by to mohlo být?
Díky.
Draken (1578)|18.2.2009 21:22
v Biosu se teplota mění nebo taky zůstává?
fanynek (2048)|18.2.2009 21:27
To je imho docela divný.....
Já bych udělal toto:
-clear CMOS, load BIOS default setting
-Smazání všech utilit, ukazující teplotu a odinatalace těch, co se instalují.
-Vyčištění systému a registru.
-Stažení posledních vertí Everestu a CoreTempu. (SpeeFan bamám rád, tak ti hi tam nenapíšu :D)
-vyzkoušet :p
-kdyby to nefungovalo, tak nahodím na druhej HDD ňákej OS a zkusil bych to v něm, jestli to není SW záležitost.
Pak už máš trochu problém, páč bych to začal svádět na desku.

Ještě mi řekni....ukazovalo ti to někdy dobře?

//EDIT// To Draken...dobrá poznámka, na to jsem zapoměl.
Janyk1 (997)|18.2.2009 21:32
nikdy to dobře neukazovalo, to PC je úplně nový
fanynek (2048)|18.2.2009 21:34
[QUOTE=Janyk1;221281]nikdy to dobře neukazovalo, to PC je úplně nový[/QUOTE]

Ha. Tak jestli ti ukazuje teplotu CPU na jiný desce korektně, tak bych se bál o desku.
Zkus udělat pro sichr to, co jsem psal, ale moc bych tomu nevěřil.
Draken (1578)|18.2.2009 21:35
a v tom biosu?
Janyk1 (997)|18.2.2009 22:12
v BIOSu se teplota CPU (ne jader) pohybuje tak 26-28C, což mi přijde hrozně málo, asi jde o údaj z čidla na desce nebo tak něco.
fanynek (2048)|18.2.2009 22:21
[QUOTE=Janyk1;221316]v BIOSu se teplota CPU (ne jader) pohybuje tak 26-28C, což mi přijde hrozně málo, asi jde o údaj z čidla na desce nebo tak něco.[/QUOTE]

To není málo. To je téměř normální. Já mám 27-28°C. Ukáže ti tuhle teplotu i nějakej soft v OS?
Janyk1 (997)|19.2.2009 21:46
[QUOTE=fanynek;221325]To není málo. To je téměř normální. Já mám 27-28°C. Ukáže ti tuhle teplotu i nějakej soft v OS?[/QUOTE]

neukáže, všechny v OS ukazují tu teplotu 42C, některé to píší jako teplotu jader, jiné jen jako teplotu CPU.

přijde mi to málo vzhledem k tomu, že teplotu uvnitř case to hlásí i 40.
fanynek (2048)|19.2.2009 22:05
Zkusil bych na té tvojí desce jiný CPU (tvé CPU na jiné desce jsi zkoušel a je to O.K.-jsi psal) a uvidíš.
A zkoušel jsi, co jsem psal v postu 3?
Jestli to nepomůže, bojím, bojím, že MB kravne.
Richmond (8084)|19.2.2009 23:41
Zkusil bych monitorovat pres tu Gigabyti utilitu
HWMonitor taky ukazuje spatne?
Jeste lepsi by bylo kdybys mrknul na desku a podival se na presny oznaceni chipu ktery meri teploty (vetsinou ITxxxx) a ve SpeedFanu z nej precist.
Draken (1578)|20.2.2009 08:24
no jestli ti to neukazuje správný teploty ani v biosu tak ti ve winu nepomůže ani svěcená voda...
kevin00 (10238)|20.2.2009 10:38
[QUOTE=fanynek;221285]Ha. Tak jestli ti ukazuje teplotu CPU na jiný desce korektně, tak bych se bál o desku.
Zkus udělat pro sichr to, co jsem psal, ale moc bych tomu nevěřil.[/QUOTE]

Záleží čím procesor chladí. Jestli procesor chladí Freezerem, jsou ty teploty podle mě malé. Měl by je mít okolo +/- 35°C. Toť můj osobní názor.
Draken (1578)|20.2.2009 10:41
ale to já mam taky v biosu 25C°

spíš jde o to jestli to opravdu souhlasí s realitou...a jestli se ta telota mění...
kevin00 (10238)|20.2.2009 10:49
[QUOTE=Draken;221916]ale to já mam taky v biosu 25C°

spíš jde o to jestli to opravdu souhlasí s realitou...a jestli se ta telota mění...[/QUOTE]

To jestli to souhlasí s realitou je těžko ověřitelné. Jedině zda-li má teploměr či case s čidlem, které by přidělal na CPU. Mě se třeba hodnota teploty CPU v BIOSu mění pouze +/- 2 °C.
superdrooper (208)|20.2.2009 11:19
[QUOTE=kevin00;221920]To jestli to souhlasí s realitou je těžko ověřitelné. Jedině zda-li má teploměr či case s čidlem, které by přidělal na CPU. Mě se třeba hodnota teploty CPU v BIOSu mění pouze +/- 2 °C.[/QUOTE]

Ten nejbyčejnější monitorovací panýlek od fy Eurocase stojí cca 200-240 Kč, má tři čidla, doporučuji do něj investovat, nemusíte ho ani natrvalo zapojovat do počítače, stačí jen sundat bočnici, obložit procesor čidly a sledovat teploty. Tak se jednoduše přesvědčíte o skutečných teplotách a pak ten příšerný panýlek můžete strčit zpátky tam, kam patří - do skříně :D.
Jednoduše si lze ověřit i přesnost tohoto panýlku - stačí jen panýlek zapnout a k čidlu přiložit běžný teploměr, teploty by se měly shodovat.
fanynek (2048)|20.2.2009 12:12
[QUOTE=superdrooper;221933]Ten nejbyčejnější monitorovací panýlek od fy Eurocase stojí cca 200-240 Kč, má tři čidla, doporučuji do něj investovat, nemusíte ho ani natrvalo zapojovat do počítače, stačí jen sundat bočnici, obložit procesor čidly a sledovat teploty. Tak se jednoduše přesvědčíte o skutečných teplotách a pak ten příšerný panýlek můžete strčit zpátky tam, kam patří - do skříně :D.
Jednoduše si lze ověřit i přesnost tohoto panýlku - stačí jen panýlek zapnout a k čidlu přiložit běžný teploměr, teploty by se měly shodovat.[/QUOTE]

No to je imho blbost až to hezký není. :runaway
Ta deska a jakákoli utilita mu musí naprosto přesně ukazovat teploty CPU a jader a pokud se tak neděje, tak je něco špatně.
Jak chceš ty tvý slavný čidla narvat až k jádrům CPU? He?
kevin00 (10238)|20.2.2009 12:20
To měření přes ten panýlek by bylo spíše orientační. Dalo by se podle něk odhadnout +/- jestli teploty např. v Everestu sedí s tím, co ukazuje panýlek.
fanynek (2048)|20.2.2009 12:26
[QUOTE=kevin00;221968]To měření přes ten panýlek by bylo spíše orientační. Dalo by se podle něk odhadnout +/- jestli teploty např. v Everestu sedí s tím, co ukazuje panýlek.[/QUOTE]

Tady nejde o teploty jako takový, ale o to, PROČ TO TY TEPLOTY NEUKAZUJE, KDYŽ BY MĚLO.
kevin00 (10238)|20.2.2009 12:29
Pokud CPU v jiném PC ukazuje teploty normálně, bude to zřejmě motherboardem.
fanynek (2048)|20.2.2009 13:16
[QUOTE=kevin00;221973]Pokud CPU v jiném PC ukazuje teploty normálně, bude to zřejmě motherboardem.[/QUOTE]

Asi tak. Viz můj post 10.
superdrooper (208)|20.2.2009 13:38
[QUOTE=fanynek;221961]No to je imho blbost až to hezký není. :runaway
Ta deska a jakákoli utilita mu musí naprosto přesně ukazovat teploty CPU a jader a pokud se tak neděje, tak je něco špatně.
[/QUOTE]

Jakákoliv utilita musí naprosto přesně ukazovat teploty CPU a jader? :D:D:D

Bylo by hezké, kdyby to tak bylo, ale tak to bohužel není. Záleží na výrobci desky, čidlu, procesoru, atd. A někdy je až úsměvné, jak se někteří jedinci chvástají s tím, že jim nový procesor při plné zátěži topí jen 25 stupňů :D (a to při při třicetistupňových vedrech).
Já je ale překonávám, neboť můj Athlon X2 3 GHz (jádro Brisbane) topí při plném zatížení jen cca 10-15 stupňů a to prosím s obyčejným vzduchovým chlazením (tyto jádra měly nějak špatně zkalibrovaná čidla či co, takže dokud si člověk nenastavil svůj ambient-a to podle svého citu-tak si prostě teplotu nezměřil) a v biosu mi to ukazovala 80 stupňů, než jsem si stáhnul jinou revizi a teď to ukazuje alespoň celkem solidních cca 45.
Z mého pohledu mi tedy jediný rozumný výsledek podal až ten panýlek od Eurocase (u kterého jsem si nejdříve ověřil, že funguje - stačí teploměr a fén). Pěkně malá díra přímo v chladiči procesoru a čidlo zastrčené v díře. Teploty předpokládám max. + - 5 stupňů.
fanynek (2048)|20.2.2009 13:51
[QUOTE=superdrooper;221995]Jakákoliv utilita musí naprosto přesně ukazovat teploty CPU a jader? :D:D:D

[/QUOTE]

To bylo řečeno nadneseně. Ale víceméně to tak je.
[QUOTE=superdrooper;221995]Bylo by hezké, kdyby to tak bylo, ale tak to bohužel není. Záleží na výrobci desky, čidlu, procesoru, atd. A někdy je až úsměvné, jak se někteří jedinci chvástají s tím, že jim nový procesor při plné zátěži topí jen 25 stupňů :D (a to při při třicetistupňových vedrech).
Já je ale překonávám, neboť můj Athlon X2 3 GHz (jádro Brisbane) topí při plném zatížení jen cca 10-15 stupňů a to prosím s obyčejným vzduchovým chlazením (tyto jádra měly nějak špatně zkalibrovaná čidla či co, takže dokud si člověk nenastavil svůj ambient-a to podle svého citu-tak si prostě teplotu nezměřil) a v biosu mi to ukazovala 80 stupňů, než jsem si stáhnul jinou revizi a teď to ukazuje alespoň celkem solidních cca 45.
Z mého pohledu mi tedy jediný rozumný výsledek podal až ten panýlek od Eurocase (u kterého jsem si nejdříve ověřil, že funguje - stačí teploměr a fén). Pěkně malá díra přímo v chladiči procesoru a čidlo zastrčené v díře. Teploty předpokládám max. + - 5 stupňů.[/QUOTE]
Alespoň sám vidíš, že to prostě někdy nefunguje, jak má.

A jestliže vím, že tato kombinace desky a CPU, co má Janyk1 spolu chodí bez problémů, můžu si dovolit tvrdit, že to prostě fungovat (ukazovat korektně teploty) má a mělo by a jestliže se tak neděje, něco je špatně. A nepotřebuje k tomu žádný udělátka a čidla a podobný blbosti o kterých jsi sám řekl, že ukazují plus-mínus.
superdrooper (208)|20.2.2009 14:15
[QUOTE=fanynek;221998]A jestliže vím, že tato kombinace desky a CPU, co má Janyk1 spolu chodí bez problémů, můžu si dovolit tvrdit, že to prostě fungovat (ukazovat korektně teploty) má a mělo by a jestliže se tak neděje, něco je špatně. A nepotřebuje k tomu žádný udělátka a čidla a podobný blbosti o kterých jsi sám řekl, že ukazují plus-mínus.[/QUOTE]


[FONT="Tahoma"][SIZE="3"]Přesně jak píšeš, čidlo je nejspíše v háji (což se stává) nebo IO čip nedokáže správně intepretovat informace z čidla. Takže jedinou možností měření teploty - + 5 stupňů je můj panýlek :D :D :D.[/SIZE][/FONT]
Draken (1578)|20.2.2009 14:38
[SIZE="6"]nebo je chyba u výrobce desky který není schopný vydat funkční bios[/SIZE]


prosim tě pust si everest 5.0 a orthos a tak půl hodiny to monitoruj....pak napiš jaký byl průběh
fanynek (2048)|20.2.2009 15:46
Klídek.....výrobce desky je v pohodě a s těmito BIOSy nejsou problémy. A když, tak jen velice výjimečně.
Já osobně bych tu desku vzal a reklamoval, nebo vrátil ve čtrnáctidenní lhůtě.
Prošlo mi rukou cca 12 těchto MB od Gigabyte s P35 (DS3,DS4, S3L) s E5200, E4400 a E8400 a vždycky to ukazovalo teplotu, jak mělo.
Evidentně tohle není v pořádku.
Janyk1 (997)|20.2.2009 16:23
[QUOTE=fanynek;222057]
Já osobně bych tu desku vzal a reklamoval, nebo vrátil ve čtrnáctidenní lhůtě.
Prošlo mi rukou cca 12 těchto MB od Gigabyte s P35 (DS3,DS4, S3L) s E5200, E4400 a E8400 a vždycky to ukazovalo teplotu, jak mělo.
Evidentně tohle není v pořádku.[/QUOTE]

Asi tak, reklamuju desku, co jinyho mi zbývá:(


(Mimochodem chladí to TR Ultra 120 extreme + Noctua NF-P12)
kevin00 (10238)|20.2.2009 16:25
[QUOTE=Janyk1;222072]Asi tak, reklamuju desku, co jinyho mi zbývá:(


(Mimochodem chladí to TR Ultra 120 extreme + Noctua NF-P12)[/QUOTE]

Tak to pak ty teploty +/- 25 °C jsou pravdivé, když to chladíš touto mrškou :D
Janyk1 (997)|20.2.2009 16:29
No, i ty teploty v systému by klidně mohly být pravdivé, 42°C by šlo, ale jde o to, že jsou za všech okolností konstantní, ani hned po zapnutí ani po hodině Orthosu stále 42°C. Takže někde chyba je, a jediná možnost už je deska.

Normální lidi tohle neřeší, ale holt OC bez údajů o teplotách dost dobře nejde provést.
kevin00 (10238)|20.2.2009 17:03
[QUOTE=Janyk1;222079]No, i ty teploty v systému by klidně mohly být pravdivé, 42°C by šlo, ale jde o to, že jsou za všech okolností konstantní, ani hned po zapnutí ani po hodině Orthosu stále 42°C. Takže někde chyba je, a jediná možnost už je deska.

Normální lidi tohle neřeší, ale holt OC bez údajů o teplotách dost dobře nejde provést.[/QUOTE]

Jj, to s tebou souhlasím. Také jsem kvůli OC vyměnil chladič a teploty mám furt stejné, tak hledám proč. Někdy není přáno :)

Já bych si osobně typnul nefunkční čidlo na motherboardu.
Janyk1 (997)|20.2.2009 17:09
No a já právě nechápu jestli ie něco (čidlo) špatná na MB tak proč to ukazuje chybné tepoloty z čidla v CPU, co to s tím má ku*va společného? Že to kazí i programy co čtou z CPU, viz třeba ten Core Temp.
kevin00 (10238)|20.2.2009 19:57
Nejsem přes toto moc odborník, ale hledal jsem na netu. Našel jsem toto:

[QUOTE]U C2D přibylo kromě snímací teplotní diody i digitální teplotní čidlo DTS, které komunikuje s chipsetem po jednodrátové sběrnici vyvedené na pad PECI (G5). Viz. příloha. To ale můžeme oželet, neboť hodnotu lze vyčíst z MSR registru. DTS čidlo snímá teplotu v místě nejvyššího zahřívání každého jádra a oproti teplotě z diody (kterou měří většina programů) se může lišit i o více jak 10°C! Teplotu z DTS umí přečíst např. program Core Temp

[SIZE="1"]Zdroj:Rayer[/SIZE][/QUOTE]

Z toho mi vychází, že by muselo být něco s deskou tím způsobem, že by nedokázala přečíst informaci z daného pinu (dané sběrnice).

Pomocí pluginu RealTemp, lze měřit v RivaTuneru teploty C2D procesorů. Ale moc tomu nedávám, pokud i CoreTemp nedokáže korektně teplotu změřit.
Zapojení Core2Duo.gif
Richmond (8084)|20.2.2009 20:56
Ja bych nejvic veril biosu - prekontroloval bych ohmatem nebo jeste lepe nejakym lepsim teplomerem (pouzivam bezdotykovy cca za litr, namirim primo na cpu - mam chladic ktery nekryje cely cpu > dostanu +/- stejne hodnoty co mam v biosu)
CoreTemp je sice jeden z nejlepsich ALE veril bych mu az po tom biosu - jak tu nekdo psal s tim brisbanem tak se muze stat ze ukazuje haluz, zalezi to na cpu...
Co ten HWMonitor? Ten by ti mel aspon napsat z jakyho cidla bere hodnoty!
Co se tyce DS3 tak uz s Q6600 byly problemy - napred s cpu, pak to padalo jen obcas (ok, asi je deska alergicka na ocz reapery > vyreseno vymenou za jine ram), pak zas zacala chrcet zvukovka atd. Takze deska naplnila vsechny me predpokladyktere jsem od desky za 2tis (pro intel) cekal. Vyse zminene "vady" mi urcite vyctete s tim ze novejcpu, s ramkou se to stava atd... Kazdopadne ty samy komponenty jely na prvni pokus bez problemu na drazsi desce uplne OK (to ze mela deska mnohem vetsi vybavu si uvedomte nez budete reagovat).>
Janyk1 (997)|20.2.2009 21:24
No tak HWmonitor ukazuje (nečekaně) také 42°C, jako čidla to uvádí #Core0 a #Core1, takže nic.
Richmond (8084)|20.2.2009 21:44
repeat post 11
Jeste lepsi by bylo kdybys mrknul na desku a podival se na presny oznaceni chipu ktery meri teploty (vetsinou ITxxxx) a ve SpeedFanu z nej precist.
Janyk1 (997)|20.2.2009 22:15
Stalo se něco hoodně divnýho. Nainstaloval jsem tam tu utilitu Easy Tune 5 a ukazovala teploty tak cca 35°C, tak si říkám, no to by mohlo být klidně z čidla na desce, protože to tak odpovídá teplotě uvnitř case podle Lian-li TR-5, tak sem pustil Orthos a co nevidim, teplota roste, teď po 15 minutách teplota CPU 40°C tak jsem pustil Everest a tam pořád 42°C, ale za okamžik tam probliklo 43, což se ještě nestalo, teď se tam teplota jader pohybuje 42-44 a v Core tempu se taky hýbe, a docela podobně, v jednotlivých programech se to ale mírně rozchází (beru zvlášť teploty jader a samotnýho CPU). Dá se těmto teplotám věřit? Je možný, že by se to rozběhlo po instalaci nějaké bezvýznamné utility? nebo je to jen další chyba.

Zkusím nechat běžet ten Orthos dýl a uvidím, kam se teploty dostanou, jestli se budou pořád držet takhle tak je to zase podezřelý.

//no jo, ale 25 min orthosu a pořád to tak jaksi náhodně skáče mezi 42-44 a to ve všech programech (vyjma OCCT, kde to skáče 47-48), často se však neshodnou.
Janyk1 (997)|9.4.2009 15:27
Tak jsem to zkusil trochu přetočit, cirka na úroveň E8500, protože tu je možnost, že se chladič automaticky reguluje tak, aby měl vždy teplotu 42°C, i když to v BIOSu nesouhlasí. Ta Easy tune ale souhlasí s BIOSem, tedy +-, přesně se to zjistit nedá, tak sem si řekl, že když to lehce přetočím tak, aby ten chladič míň zvládal, tak z toho vyšlo tohle:


...dá se tomu teď věřit? Myslíte, že bych to "bez obav" mohl zkusit přetočit "ručně"?

EDIT: akorát je teda divný, proč se všechny ty programy rozchází nejen v teplotě, ale dokonce i ve frekvenci?

Everest a CPU-Z ukazují frekvenci správně, respektive jako Easy tune -> jako BIOS.
teploty.jpeg
Dufinos (422)|9.4.2009 15:52
Jak dlouho ten procesor máš? Teda spíše, která revize to byla... U těch prvních kousků (prvních milionů :D :D ;) ) Totiž byl nějaký problém s teplotními čidly uvnitř CPU, jelikož vysílaly zkreslené signály "dále"... Takže je možné, že se ti teploty třeba o 10st rozcházejí s ukazateli teplot. Myslím to tak, že můžeš mít na jádrech klidně o deset stupňů více a nemáš šanci to poznat... Tady máš vlákno diskuze na toto téma vč. odkazu přímo na článek upozorňující na tento problém... http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-P4E5421D73E3D3B9FC12573C5004E914D.html?ansid=442
Janyk1 (997)|9.4.2009 16:23
z února , rev. E0, ale jak sem psal, dřív, v jiným PC ukazuje jinak - víc - přes 50°C s jiným chladičem.
Dufinos (422)|10.4.2009 10:28
[QUOTE=Janyk1;237303]z února , rev. E0, ale jak sem psal, dřív, v jiným PC ukazuje jinak - víc - přes 50°C s jiným chladičem.[/QUOTE]

Tuším, že jsem někde četl, že může pomoct i aktualizace biosu. Jelikož se některým majitelům stávalo, že ty diagnostické programy špatně komunikovaly s biosem... Osobně se mi to ale moc nezdá. Těžko říct, jestli to pomůže. Každopádně mě trochu zaráží, že ti to ukazuje strašně nízké teploty... Co byly problémy, tak to většinou bylo právě naopak. A to, že byly ukázany moc vysoké teploty. Problémová revize navíc byla tuším C0...
Mno, takže mě napadá jediná věc. Pokud nepomůže ten flash biosu, tak bude zřejmě problém v desce a to, že nějakým způsobem buď zkresluje nebo nemůže přečíst teplotu z čidel...
Janyk1 (997)|10.4.2009 13:12
BIOS už jsem flashoval. Tak mě napadá, jestli by ty teploty nemohly být v pořádku:notsure:D:hmm:runaway

podle tohoto: (když trošku zvednu takt na cca 3,2GHz tak teploty se lehce nahoru pohnou -> nezůstávají konstantní)

...tak mě napadá ještě jedna věc - zkusit tam místo toho TR dat BOX, ale do toho se mi nechce:(

...ještě mi nesedí proč se v těch programech rozchází napětí Vcore
test.jpeg
Dufinos (422)|10.4.2009 16:10
[QUOTE=Janyk1;237516]BIOS už jsem flashoval. Tak mě napadá, jestli by ty teploty nemohly být v pořádku:notsure:D:hmm:runaway

podle tohoto: (když trošku zvednu takt na cca 3,2GHz tak teploty se lehce nahoru pohnou -> nezůstávají konstantní)

...tak mě napadá ještě jedna věc - zkusit tam místo toho TR dat BOX, ale do toho se mi nechce:(

...ještě mi nesedí proč se v těch programech rozchází napětí Vcore[/QUOTE]

Pokud se ti ty teploty nezdají, tak to klidně vyzkoušej s tím boxem... I když je to na jednu stranu piplačka, tak na druhou je to brnkačka :D :crazy Každopádně, kdybych já měl takové teploty v zátěži, tak to rozhodně neřeším... Sám se dostanu u svého E6600 (2400 @3330) v dlouhodobé zátěži někam k 56st, takže kolem 44 bych vůbec neřešil ;)

Osobně se mi ty teploty ale taky zdají být více než dobré...
Janyk1 (997)|11.4.2009 17:47
[QUOTE=Janyk1;237516]
...ještě mi nesedí proč se v těch programech rozchází napětí Vcore[/QUOTE]
pardon, já se nepodíval, že je to VID:)

Jinak Protočil jsem ho na 3.825 (425X9) GHz na default Vcore (VID 1.225V - dle CPU-Z Vcore 1.168V v burn) a teploty se zatím drží do 50°C (po 30-ti minutách Orthosu). Myslíte, že jim můžu věřit?
Dufinos (422)|13.4.2009 21:47
[QUOTE=Janyk1;237833]pardon, já se nepodíval, že je to VID:)

Jinak Protočil jsem ho na 3.825 (425X9) GHz na default Vcore (VID 1.225V - dle CPU-Z Vcore 1.168V v burn) a teploty se zatím drží do 50°C (po 30-ti minutách Orthosu). Myslíte, že jim můžu věřit?[/QUOTE]

Věřit můžeš určitě. To je jasné. Otázka je, jak je to ve skutečnosti. Je to jako s náboženstvím :D :D :D Ne, dělám si srandu. Jelikož mám menší (a zřejmě méně výkonný) chladič, navíc starší a více topící CPU a k tomu jej mám ještě více přetaktnuté a teploty mám pouze o cca. 6st vyšší, takže bych tomu klidně věřil a hlavně se ničeho nebál...