reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký ventilátor

martin155 (154)|1.9.2010 21:20
Potřebuji out-take ventilátor 120mm, rozhoduji se mezi Noiseblocker BlackSilent a Scythe S-FLEX.
Jaký byste doporučili?
16cmfan (2153)|1.9.2010 21:38
Enermax Magma + regulátor Zalman fan mate, aby niečo aj prefúkol v prípade potreby. Akú verziu S-Flex chcete ?[SIZE="1"](1600Rpm, 1200Rpm alebo 800Rpm)[/SIZE] Dobrým ventilátorom je aj Enermax T.B. Silence, ktorý na 12V točí 900Rpm a dá sa takto zregulovať Nejaké info o Enermax ventilátorov Dobré sú aj Noctua :)
martin155 (154)|1.9.2010 21:49
Noiseblocker 1400 a S-FLEX 1200
robky (3195)|1.9.2010 21:50
martin155 (154)|1.9.2010 21:52
noctuu bych bral, kdyby ten ventilátor nebyl tak příšerně ošklivý :)
lexxxa (714)|1.9.2010 21:57
[quote=martin155;399641]noctuu bych bral, kdyby ten ventilátor nebyl tak příšerně ošklivý :)[/quote]

naprosty souhlas:thumb-osklivej je moc

ALE- z vlastni zkusenosti ti muzu rict,ze jsem za krasny vetraky utratil dost penez, a kdyz po par mesicich zacaly rvat jak krava-tak jsem se na.ral,vsechny vyhazel a mam ted vsechny jen ty hnusny noctua- bud chces ticho a kvalitni vetrak ,nebo si kup krasnej vetracek a ...........zaver si udelej sam-ja uz si ho udelal,a mam to z vlastni zkusenosti-ne z zadnech clanku a "neobjektivnich" recenzi-protoze nektery vetraky kdyz jsou nove tak jsou potichu-ale s pribyvajicim vekem stojej za prd- moje prvni noctua je stara 3 roky a je ticha stejne jako kdyz jsem ji koupil ;)
robky (3195)|1.9.2010 21:58
[quote=martin155;399641]noctuu bych bral, kdyby ten ventilátor nebyl tak příšerně ošklivý :)[/quote]

Ja pri pc čumím do monitoru, nie do bedne ;) ....nič v zlom:D

Čo požaduješ od ventilátora ? Dizajn, výkon, nízku hlučnosť ?

Ešte pripomeniem: na ventilátory noctua poskytuje výrobca 72 mesiacov(6 rokov) záruku ...škoda, že na verzie bulk iba klasických 24 mesiacov. To však nič nemení na fakte, že dostaneš úplne rovnaký fan, ako v retail balení - takže kvalitu:thumb
martin155 (154)|1.9.2010 22:09
[quote=robky;399645]Ja pri pc čumím do monitoru, nie do bedne ;) ....nič v zlom:D

Čo požaduješ od ventilátora ? Dizajn, výkon, nízku hlučnosť ?
[/quote]

Popravdě jsem to chtěl skloubit dohromady. Docela se mi líbil Noiseblocker BlackSilent Pro Fan PL2, ale nemw. Kdyby měl být chvíli hlučný, tak bych vzal osvědčenou Noctuu.
Nemá s tímto ventilátorem nebo alespoň s touto značkou zkušenosti?
jrx (1880)|1.9.2010 22:17
Hele jestli ti jde o design, tak si klidně hoď kostkou mezi s-flexem a noiseblockerem, oba to jsou špičkové fany a neuděláš chybu. ;) Ale je pravda, že výše navrhované fany (třeba ty enermaxy) jsou taky designově povedené (když už se ti noctua nelíbí) a tlačí taky slušně a potichu - a hlavně nestojí majlant.
robky (3195)|1.9.2010 22:27
[quote=martin155;399647]
Nemá s tímto ventilátorem nebo alespoň s touto značkou zkušenosti?[/quote]

Osobne mám skúsenosť "iba" s noiseblocker Multiframe MF12 S1 - tichý, výkonný a trikrát taký drahý, ako Blacksilent (jeho jediné mínus) ....

Ešte mrkni na "veľkýmfanom" spomínaný Ener T.B.Silence, tiež veľmi slušný ventilátor .... alebo Magma so super prietokom ...
hawkeye9898 (818)|1.9.2010 23:40
len dodam k tej krase...ano noctua neni to najkrajsie co je vonku ale co sa tyka zivotnosti neni o com
P12-1300 mam uz 2r aj 10 mesiacov a stale ide krasne jak na zaciatku,ziaden hukot navyse nic..ako nova

no a k teme :)
ako outake?
noctua S12-1200
be quiet! Silent Wings
Enermax T.B.SILENCE UCTB12
ICEBOSS (3435)|2.9.2010 09:14
jistota = Noctua
levne kvalitni vetrak = Nexus
NHKG (1136)|2.9.2010 09:21
2 kousky Scythe S-FLEX už mám přes 2 roky a hluk je stále stejný. Při maximálních otáčkách jde u 1200ot verze trošku slyšet šum vzduchu, po zregulování neslyšitelný a stále fouká dost. 800ot verze je neslyšitelná i na maximum. (Mám ještě větráček z Ninje 1 a ten na maximum hoodně fouká ale taky dost šumí.)
Noctua není jediná špičková (a ani v každé situaci nejlepší) značka i když má takovou pověst.
mila001 (18)|15.3.2011 19:39
Chtěl bych poprosit o radu příliš hlučného multimedialního centra case Hedy,Asrock,disk 1,5tera.Jaké větráky použít aby byl hluk co nejmenší.Používám ho na filmy a muziku a večer nás ten hluk dost ruší.Chtěl bych aby to také chvíly vydrželo a né aby to za měsíc dělalo znovu.Děkuji za radu.
Georginek (2957)|15.3.2011 20:29
[quote=mila001;441397]Chtěl bych poprosit o radu příliš hlučného multimedialního centra case Hedy,Asrock,disk 1,5tera.Jaké větráky použít aby byl hluk co nejmenší.Používám ho na filmy a muziku a večer nás ten hluk dost ruší.Chtěl bych aby to také chvíly vydrželo a né aby to za měsíc dělalo znovu.Děkuji za radu.[/quote]

Udelej foto vnitrku skrine a uploaduj sem.... Jsou tam nejake vetraky krome CPU a zdroje? Je tam original STOCK chladic na CPU? Zjisti jestli huci CPU nebo zdrojovy vetrak??? Pak se muzem bavit o dalsim ztiseni a zlepseni proudeni vzduchu....
mila001 (18)|15.3.2011 20:38
Skříň je HEDY ITX S 0205 větrák je na CPU a na zdroji(150W).
Georginek (2957)|15.3.2011 20:47
Tys necet, co sem psal? Par minut sem hledal a nenasel foto vnitrku skrine, jen jeden a ten samej obrazek z venku....
Udelej fotky, a napis co je to za procesor at muzeme zjistit co je tam za chladic......
mila001 (18)|15.3.2011 21:05
To chceš na mě moc,to víš už jsem důchodce nějaký focení a dávání do pc.Deska mini ITX Asrock,nVidia nevim co bych k tomu mohl ještě přidat ale fotku bohužel.
Georginek (2957)|15.3.2011 21:52
No, situace se ma takhle.

- Zdroj HEDY je svinstvo s malou ucinnosti. Nevim, co mas za procesor ale pocitam se spotrebou kolem 100W a to uz je tak nejak maximum tohoto zdroje ( realny vystup ), takze by se mohl zdroj hezky zahrivat, a potom se toci rychle ventilator ve zdroji.
- Dale pak je nutne vedet, jake je to CPU, treba zjistis pomoci programu CPUz a potom se da dohledat, jaky je tam chladic + pripadne zda-li neni zapraseny, jak je chladic stary ( jestli uz nema vybehane loziska ), jestli je spravne nastaveny vetrak v BIOSU ( tj. zda-li je spravne nastavena regulace hluk/teplota........ V pripade spatneho chladice se da uvazovat nad jinym, pripadne do HTPC pasivnim..
- Dalsi vec je, ze pokud je v ty bedne treba OUT tedy vyfukovaci ventilator, tak ten vyfukuje horky vzduch ven, komponenty se tolik nezahrivaji a potom se vetrak na CPU, pripadne ve zdroji toci pomaleji.
A takhle bych mohl psat fakt dlouho :)

Kdybys zjistil typ CPU a pokud mas mobil s fotakem, ci digital, da se vyfotit vnitrek skrine a pak pomoci UBS kabelu normalne nakopirovat do PC a pak sem uploadnout fotky. Nic na tom neni, muzu te navadet.
V tomto pripade by to bylo nejlepsi, protoze takhle se muzu akorat dohadovat, jake jsou tam mrizky, jestli jsou pripadne volne, co je tam za ventilatory, v jakem jsou stavu atd atd :)

Pokud nemas fotak, nejlepsi by bylo, kdyby si alespon otevrel tu bednu a popsal jaky tam jsou vetraky, jake pruduchy a na jakem miste.
robky (3195)|15.3.2011 22:06
Imho ak je to miniITX+nVidia - potom by tam mohol byť atom a asrock na ne dáva taký minipasív s mini ventilátorom (tipujem 40x40 alebo 35x35:notsure) Naviac je to pripevnené dvomi kolíkmi - takže výmena snáď za nejaký väčší chipsetový chladič s nastaviteľnými ramenami ....

Ešte je otázne, či hluk(vibrácie) nespôsobuje aj disk:notsure
mila001 (18)|15.3.2011 23:47
CPU Atom N330 Dual-core(1,6 GHz),skříň HEDY ITX S 0205 zadej do googlu a tam ji uvidíš jaké má mřížkování.Díky za radu.
Georginek (2957)|16.3.2011 21:30
:rolleyes:Nepotrebuju googlovat mrizkovani..... Zajima me osazeni jinych ventilatoru v bedne......+ pripadne "dosazeni" OUT ventilatoru a pripadna vymena chlazeni, viz co sem napsal v predchozim prispevku...

Nesnasim, kdyz se porad opakuju a pisu vsechno 100x, ale predne bych tedy zjistil, jestli to "huci" zdroj nebo CPU.......
Jak psal Robky, cim mensi vetrak - tim vetsi otacky,mensi pruchod vzduchu a daleko vetsi hluk
mila001 (18)|17.3.2011 00:01
Jsou tam dva ventilátory zdroj a CPU víc hučí ten zdroj ale ani CPU neni nejtiší.Díky.
Georginek (2957)|17.3.2011 11:47
A ted co s tim? Jak je to stary? Pokud neni v zaruce, da se zdroj rozebrat a vymenit ventilator za tissi. I kdyz nevim jak to ma HEDY s konektorama. ( mohl by se pripadne napojit do desky) Nejlepsi by bylo dat tam jinej zdroj s vetsi Watazi, aby se zbytecne nezahrival.
S CPU se neda delat nic jinyho, nez sundat ten urvanej minivetracek a dat tam poradnej. Bud to koupit celej novej chladic na Atom :D a nebo nejaky home reseni, vyndat ten pidivetracek a pridelat k tomu treba 120mm Nexus nebo 80mm Aireen za 150Kc.
Pokud je tam volna mrizka pridelanim 80 nebo 120mm vetraku na odfuk tepla z bedny skodu neudelas - v tom pripade by se mel stisit jak zdroj, tak cpu vetrak.
robky (3195)|17.3.2011 13:50
[quote=Georginek;441683]A ted co s tim? Jak je to stary? Pokud neni v zaruce, da se zdroj rozebrat a vymenit ventilator za tissi. I kdyz nevim jak to ma HEDY s konektorama. ( mohl by se pripadne napojit do desky) Nejlepsi by bylo dat tam jinej zdroj s vetsi Watazi, aby se zbytecne nezahrival.
S CPU se neda delat nic jinyho, nez sundat ten urvanej minivetracek a dat tam poradnej. Bud to koupit celej novej chladic na Atom :D a nebo nejaky home reseni, vyndat ten pidivetracek a pridelat k tomu treba 120mm Nexus nebo 80mm Aireen za 150Kc.
Pokud je tam volna mrizka pridelanim 80 nebo 120mm vetraku na odfuk tepla z bedny skodu neudelas - v tom pripade by se mel stisit jak zdroj, tak cpu vetrak.[/quote]

hmm, díval si sa vôbec, o akú skrinku sa jedná?:notsure Tam vlezie maximálne 50mm vetrák .....

Podľa fotky bedne to vyzerá, že zdroj sa stará sám o seba, takže tam pomôže jedine výmena - buď zdroja (čo však bude zrejme drahšie, je to flex atx zdroj) alebo toho 50mm ventilátora. Výmenou ventilátora v zdroji však prídete o záruku .....

Do bedne je možná inštalácia dvoch prídavných ventilátorov, podľa fotky odhadujem 50x50mm. Tie by som osadil a zreguloval. Snáď ich teda bude kde zapojiť, zo zdroja vidím iba dva molexy a tie sú využité diskom a mechanikou - preto len cez 3-pin do dosky ....

Chladič na procesore by som nahradil chipsetovým chladičom, musíme však vedieť rozostup dier na doske okolo procesora (na obrázku označené červene) - hádam tam daktorý bude pasovať:notsure

Takže aby som to zhrnul(ako by som to spravil ja):
- 2 ks ventilátor 50x50
- buď chipsetový pasív na procesor alebo tretí zregulovaný ventilátor (rozmery podľa rozmeru mini pasívu na procesore)
- zdroj:notsure bude zrejme najväčší orech - vzhľadom na predpokladanú záruku asi len výmena za niečo efektívnejšie (tu problém nie je, nejaký seasonic flex atx v cene 800-900 Kč) a hlavne tichšie (tu problém je, pretože neviem, ako by na tom s hlučnosťou bola náhrada - aj keď je predpoklad, že všetko bude tichšie ako hedy so 65% účinnosťou) ..... prípadne risknúť záruku a vymeniť ten 50mm fan v tom Hedy zázraku ;)
A330ION(m).jpg Hedy 1.jpg Hedy 2.jpg Hedy psu.gif
mila001 (18)|17.3.2011 20:28
Ano je to v záruce,stáří 6měsíců ale ten hluk je nechutnej tak že je potřeba s tim něco udělat.Taky bych chtěl aby ten větrák něco vydržel to znamená kvalitnější.Když bych nechal vyměnit i zdroj poraďte který by byl pro tuhle bedýnku nejlepší.Děkuju.
robky (3195)|17.3.2011 21:37
Všetko sa odvíja od financií - takže koľko ste ochotný investovať?
mila001 (18)|17.3.2011 21:49
Budu rád za jakékoli dobré návrhy z kterých si budu moci vybtat.Celý to stálo 16tis.tak zase to nemusí být něco extra ale jelikož se v tomto vůbec neorientuju tak budu rád za nějaké dobré návrhy z kterých si vyberu.Děkuji.
robky (3195)|18.3.2011 08:38
Preboha, čo na tom stálo 16 litrov?:mistake

V každom prípade, ak to bolo kupované ako celok, tak akýkoľvek zásah do skrinky by mohol znamenať stratu záruky. Má skrinka nejakú pečať, plombu?

Ak by som mal toto doma a silou-mocou sa v tom vrtať:
-tak výmena zdroja za niečo takéto (viem, že je to tak trochu overkill, ale flex zdrojov je ako šafránu), mal by byť tichší ako ten hedy zázrak
-výmena ventilátora na chipsete (je potrebné zmerať, aký najväčší možný sa tam dá pripevniť)
-osadenie prídavného ventilátora(jedného alebo oboch) do skrinky tak, aby fúkali smerom von

Je to hlučné od nova, alebo to začalo až teraz? Nie je možné to reklamovať?
mila001 (18)|18.3.2011 16:08
Plombu to nemá.Takhle to hučí od začátku a proto s tim musim něco udělat,chtěl bych hlavně poradit z kterých značek vybírat abych nekoupil nějakej hnus jako je tam momentálně.U toho zdroje je to jediná možnost nebo je tu ještě něco.U toho chipsetu těch možností je doufám více.Děkuji za radu.
Georginek (2957)|18.3.2011 18:09
:D 16 litru :stupid

Jak pravil robky, flex zdroju je hrozne malo, nicmene ten Seasonic je urcite velice dobra volba. Bude znatelne tissi a ma certifikaci 80+ bronze

Take bych nevahal s osazenim alespon jednoho vyfukovaciho ventilatoru. Zmer prosim prumer sroubu na ventilator na horni strane bedny, at vime jaky se da doporucit. 50x50 je podle me malo.... ale nechci kecat... :D

K ventilatoru na CPU plati to stejne. Zmer roztec der, ( ja to totiz nevim ), aby se dal presne doporucit nejakej....
Jestli nahodou ta bocni dira neni uzpusobena pro pridavny 120mm vetrak. Ze by se ten z CPU sundal a nechal by se foukat jen ten 120mm na CPU (pridelany na bocnici), pripadne chipset, ale to se z tech fotek z netu neda poznat.......
mila001 (18)|19.3.2011 01:33
Na CPU je ventilátor 4cm a na straně bedny jsou dva kulatý mřížkovaný otvory průměr 5cm.Na horní desce je mřížka 80x80.
Georginek (2957)|19.3.2011 01:55
Chtel si napsat, ze na horni strane jsou dva kulaty otvory v prumeru 50x50 a na boku 80x80, ne????

Koupil bych jeden ten 50x50 ventilator a potom podle toho, jak je namiren ten pruduch na CPU, tedy ten 80cm fan, treba Nexus ci Aireen. Ten pruduch z oku je namiren na CPU a chipset, nebo hodne vedle??? Pokud by to bylo presne, mohl by se ten CPU ( malinky chladic) uplne vyndat a nechat tam jen ten 80mm vetrak......
Nechci byt hnidopich, ale ty fotky by hodne pomohly...

Ten CPU by mohl byt treba tenhle http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=65963
:rolleyes: Ale aby to nebylo z blata do louze............ Nicmene ten 7V adapter by mohl hlucnosti hodne pomoct.... A ten Tvuj CPU nikdy nevyvine tolik tepla, aby musel jen ventilator naplno....
Pamatuj:
Cim mensi ventilator/tim vetsi otacky/tim vetsi hluk/tim mensi prutok vzduchu......
mila001 (18)|19.3.2011 02:57
Já ho mám naležato tak že ten průduch 80x80 mám na horní desce a ty dva 5cm z boku kde je právě ten řvoucí zdroj.Tak že říkáš že by bylo lepší dát ten malý větráček z CPU pryč a místo tý mřížky dát větší větrák a do toho jednoho 5cm otvoru ze strany dát jeden přídavnej.
Georginek (2957)|19.3.2011 16:05
Zalezi na tom, jestli ten 80 pruduch je presne nad CPU ( tim malym rvoucim chladicem ). Pokud to tak je, je to rekl bych nejjednodussi reseni ( a urcite mnohem tissi, nez davat jiny miniventilatorek na CPU ) i kdyz ten, co jsem postoval je podle reakci na 7V neslysitelny...
Pokud ten pruduch neni nad CPU, muzeme se bavit dal.
Nikde nemuzu najit obrazek z vnitrku skrine s osazenou deskou...... ( abych to mohl rict najisto )

Defakto, v ty bedne se nema co zahrivat :D az na ten zdroj....
robky (3195)|19.3.2011 17:35
Tak som konečne našiel nejaké obrázky ..... Tuto ľa;)

Takže jediné riešenie bude zrejme Georginkom navrhnutá inštalácia 8cm ventilátora do bočnice(a chipsetový minifan preč) - otázne je, či nebude zavadzať mechanika (alebo jej kabeláž), ale snáď nie:notsure
mila001 (18)|19.3.2011 18:28
Uplně přesně nad CPU neni ale z větší částí ano a taky tam je ta bedna nejvíce zahřátá.
Georginek (2957)|19.3.2011 18:40
To je strasna bedna ;) Ale to misto na ten vetrak na bocnici tam je.....Aireen,Acutake, ci s 7V redukci AIMAXX eNVicooler 8 GreenWing Mel by se tam vejit. Vymenit huci zdroj za ten Seasonic......

A kdyby si chtel jooo usetrit a nebal se ztraty zaruky, tak bych ten zdroj rozebral a dal tam treba misto toho hluciciho ventilatoru, ten 40x40 co jsem postoval nahore....Nebo 45x45 ci 50x50 ( nevim kterej tam presne patri ) a klidne i s tou 7V redukci, a pokud by nesel zapojit do zdroje, zapojil bych ho normalne na desku..... Tim bys usetril za nakup noveho zdroje.
mila001 (18)|19.3.2011 21:29
Od těch značek co si napsal je asi jedno který vyberu,všechny budou doufám kvalitní.Nebo maj některý třeba kvalitnější ložiska aby to chvilku vydrželo.
robky (3195)|19.3.2011 21:48
Vybral by som asi spomenutý Aimaxx .... alebo tento Enermax
mila001 (18)|20.3.2011 16:34
Tak mi bylo dnes řečeno že když by se dal pryč ten malý větráček na CPU a místo tý mřížky se dal větší 80x80 větrák tak že by se to spálilo.Tak jsem z toho trochu jelen co s tim.Jinak mi to řekl pracovník s PC.
NHKG (1136)|20.3.2011 16:39
Když se bojíš, větráček z chladiče procesoru sundej a nahraď tišším. A vyřezání mřížky a daní většího větráčku pomůže chlazení, nic se nespálí! Navíc počítač nejde tak lehce spálit, většině trvalé škodě zabrání jeho ochrany.
robky (3195)|20.3.2011 16:56
[quote=mila001;442331]Tak mi bylo dnes řečeno že když by se dal pryč ten malý větráček na CPU a místo tý mřížky se dal větší 80x80 větrák tak že by se to spálilo.Tak jsem z toho trochu jelen co s tim.Jinak mi to řekl pracovník s PC.[/quote]

A my sme zväz záhradkárov :cool:....

Neviem, čo by sa tam mohlo spáliť, keď tam pomocou väčšieho ventilátora dostaneš viac vzduchu pri menšom hluku:eek:

Prťavý 40mm vetráčik pretlačí zhruba 4-9 m3/h vzduchu ..... porovnaj si to napríklad s navrhovaným enermaxom (47 m3/h, aj po zregulovaní na nižšie otáčky to bude vysoko nad možnosťami 40mm fanu) ....
mila001 (18)|20.3.2011 17:08
Já jsem to sem napsal jen proto že tento pracovník by mě to měl vyměňovat tak ho zkrátka budu muset přesvědčit že nemá pravdu a že to tak chci a pokud tohle nepomůže vyměnim i ten zdroj.Jinak díky všem za radu.