reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Celeron J1800 SoC

DrZelenka (2491)|5.2.2014 21:06
http://www.vmshop.cz/J1800N-D2H/gigabyte-mb-j1800n-d2h-dual-core

Mám doma 2x tuto "krásku", ale potýkám se s tím, že nejsem schopen na to hodit OS. Kromě spousty nekonkrétních chyb a nastavení bootu na "only legacy" (zablokování UEFI, kterej nefungoval vůbec) se mi z W7 instalačky (HP na flashce) podařilo vyždímat chybu 0x5A (něco ohledně acpi). Zítra snad seženu SATA mechaniku a zkusím to přímo z origo DVD (ale z flashky jsem nikdy neměl problémy - až teď)

Jediný, co se mi podařilo tam nahodit je Xubuntu (což ale nechci). Zkoušel jsem RouterOS (nenajde disky), Win 7 (0x5A), XP (vypadaj, že se načtou a pak padnou), proxmox, XBMCubuntu a Xubuntu. Zítra přidám XPEonology.

Nějaký tipy, kde může být zakopaný pes? V případě úspěšné pomoci mohu otestovat danou desku téměř v čemkoliv si řeknete.
vydrysek (1)|6.2.2014 12:10
[QUOTE=DrZelenka;552703]http://www.vmshop.cz/J1800N-D2H/gigabyte-mb-j1800n-d2h-dual-core

Mám doma 2x tuto "krásku", ale potýkám se s tím, že nejsem schopen na to hodit OS. Kromě spousty nekonkrétních chyb a nastavení bootu na "only legacy" (zablokování UEFI, kterej nefungoval vůbec) se mi z W7 instalačky (HP na flashce) podařilo vyždímat chybu 0x5A (něco ohledně acpi). Zítra snad seženu SATA mechaniku a zkusím to přímo z origo DVD (ale z flashky jsem nikdy neměl problémy - až teď)

Jediný, co se mi podařilo tam nahodit je Xubuntu (což ale nechci). Zkoušel jsem RouterOS (nenajde disky), Win 7 (0x5A), XP (vypadaj, že se načtou a pak padnou), proxmox, XBMCubuntu a Xubuntu. Zítra přidám XPEonology.

Nějaký tipy, kde může být zakopaný pes? V případě úspěšné pomoci mohu otestovat danou desku téměř v čemkoliv si řeknete.[/QUOTE]


Taky jsem si s tím docela užil, snažil jsem se na ní rozběhat FreeNAS (FreeBSD), neúspěšně - chyba ACPI, pak OpenMediaVault (Debian Squeeze), neúspěšně - nebootuje z flashky (problém bootloaderu Syslinux, který zavádí instalačku).
Jediné co jsem tam rozběhl je Ubuntu Server, protože podporuje EFI. Win jsem nezkoušel.

Je to asi moc nový železo...
DrZelenka (2491)|6.2.2014 19:36
Tak jediná věc, která spolehlivě funguje je xpeonology :D
DrZelenka (2491)|7.2.2014 18:52
První poznatky zprovozněné desky:
1. Připadá mi to jako "W8 only" deska. Nic jinýho jsem tam nerozjel - všechny instalačky padaly (zítra otestuji na nové SATA mechanice znovu linux).
2. Po instalaci čistého OS jsem stáhl kodeky (K-Lite), zkusil spustit FullHD film z NASu přes SMB a rozhodně to není plynulé (Turbo zvedlo frekvenci na 2582Mhz, teploty jader 44-47°C). Ani seriál v HD mi nepřipadá nic moc.
3. Teploty luxusní, systém svižný a spotřebu zatím nemám čím změřit (navíc mi to jede na starým zdroji, kterej bude mít při tomto odběru účinnost pod 50%)


Dost mě zklamalo, že FullHD nejede plynule. I můj 4 roky starej notebook s 1,3 Ghz pentiem to zvládá! Ale byl to jen pokus na čistým OS, bez jakéhokoliv ladění. Zítra jsem ještě v práci, ale večer bych chtěl zkusit z té desky vytáhnout trochu víc (snad maj W 8.1 taky 30 denní "trial" než se bez licence vypnou).

Nějaké návrhy v čem všem bych měl vyzkoušet výkon této desky, aby výsledná "minirecenze" měla nějakou vypovídající hodnotu? Myslím, že to je deska s ohromným potenciálem pro domácí PC a nikde o ni zatím nic moc není.
Traviss (3)|8.2.2014 20:22
Tak to FullHD mě docela zklamalo! Jak je možné, že tablety s tímhle Atomem (mobilní verzí Bay-trailu) v prezentacích zvládnou 4K video? Byla to normální .mkv? Byly obě jádra na 100%? Používám obvykle MPC-HT + CORE-AVC.. Chtěl jsem tuto desku použít kamarádovi do nového ITX HTPC, ale jak tak koukám, to by mě asi hnal, udělat mu z filmu slide show :hmm Pokud to vytížilo obě jádra, tak nezbyde než počkat na něco s Celeronem J1900 a otestovat to..
DrZelenka (2491)|8.2.2014 20:56
[QUOTE=Traviss;552787]Tak to FullHD mě docela zklamalo! Jak je možné, že tablety s tímhle Atomem (mobilní verzí Bay-trailu) v prezentacích zvládnou 4K video? Byla to normální .mkv? Byly obě jádra na 100%? Používám obvykle MPC-HT + CORE-AVC.. Chtěl jsem tuto desku použít kamarádovi do nového ITX HTPC, ale jak tak koukám, to by mě asi hnal, udělat mu z filmu slide show :hmm Pokud to vytížilo obě jádra, tak nezbyde než počkat na něco s Celeronem J1900 a otestovat to..[/QUOTE]

Nakonec jsem FullHD (15GB film - slušnej bitrate) rozběhal s 50% zatížením CPU. Chybka byla v ovladačích (žádnej nechyběl, ale po aktualizaci to najednou šlape výrazně líp - je vidět, že to je novinka a potřebuje doladit). Dneska jsem makal od rána do večera, tak jsem nic nestihl - zítra se snad k už nějakému testování dostanu.
Matherdet (955)|8.2.2014 22:13
Jako za 1800 si myslím že super základ (deska+cpu). Ty windowsy jsou problémové no... Nezkoušel jsi W7 SP1 ? (obvykle to chce tu aktualizaci, preci jen jsou w7 z roku 2009/2010 ?). Zkus možná ještě SpeedTest srovnat s velkým PC, tabletem nebo mobilem. Jinak asi mozna spotreba cele sestavy a hlucnost (staci by oko-ucho :D )
DrZelenka (2491)|9.2.2014 10:40
Já měl tu desku za 1600 (a pak tam hodili nedostupnost) :) Speedtest v pohodě, stejně jsem limitovanej anténou (už aby fungoval 10Ghz spoj, takhle nedám víc než 18Mbit a nejsem na tom spoji sám), po síti cca 70MB/s (předpokládám limitaci diskem - mám tam vyřazený starý disk).

První výsledky testů:
Cinebench 11.5 CPU - 0,85b
3D Mark 11 - P235 http://www.3dmark.com/3dm11/7947995
Teploty - u FullHd filmu do 44°C, při testování max 50°C, OCCT power supply to vyhnal na 58°C (pasivní chlazení, deska leží volně na stole, okolí 20-21°C)
SuperPI mod 1,5 32M - 26m 16.042s
SuperPI mod 1,5 1M - 33.470s

Video testy:
(K-Lite kodeky, HPC přehrávač)
FullHD s 13Mbit bitrate bez problémů pří 50% zatížení CPU
Birds sample (bitrate 40Mbit) je sice víceméně plynulý, ale s častými dropy FPS k 20 ( http://www.auby.no/files/video_tests/ )
Monsters naprosto v pohodě, 60% zatížení CPU
hddvd v pohodě, 70% zatížení CPU

Po vyřešení sekání FullHD videa je zatím celkový dojem výborný - stále je otázkou skutečná spotřeba (zatím to nemám čím změřit)
vysocan (14)|5.3.2014 11:14
Ahoj,

Jako to dopadlo s tim Linuxem Debianem? Nejaky pokrok?
vivid.sk (132)|5.3.2014 12:18
Pribudol dalsi vyrobca tohto SoC, ASUS.
Snad bude coskoro vacsia podpora zo strany vyrobcov hw.
vysocan (14)|5.3.2014 16:15
Hezke, kdyby pridali i SATA porty, bylo by lip. Mozna pockam na AM1,

Ale 10W s openmediavault bych si dal rict :)
vivid.sk (132)|5.3.2014 16:26
[QUOTE=vysocan;553733]Hezke, kdyby pridali i SATA porty[/QUOTE]
Zial, podpora tych 2 SATA portov je integrovana priamo v CPU, koli ostatnym by museli pridat nejaky radic.
Premyslam o tejto doske pre NAS, nastastie rozsirenie o SATA ide riesit cez PCI-X dodatocnou kartou.
Darkhunter (401)|5.3.2014 16:32
Tak to zlatý desky s Celeronem 1037U. Dvojnásobnej výkon a stojí taky do dvou tisíc.
vivid.sk (132)|5.3.2014 16:41
[QUOTE=Darkhunter;553735]Dvojnásobnej výkon [/QUOTE]
S tym vykonom by som si nebol taky isty, takisto podstatne viac kuria a maju dvojnasobnu spotrebu. Pri NASe o nejaky vykon v prvom rade nejde, uz tych 2x2.4Ghz (pri J1800) je znacny overkill.
Darkhunter (401)|5.3.2014 17:04
Tak ten 1037U dává přes 1.5bodů v Cinebenchi. A spotřeba o 7 wattů. Chladí se to pasivně.
vivid.sk (132)|5.3.2014 17:25
[QUOTE=Darkhunter;553739]Chladí se to pasivně. [/QUOTE]
Poznam tu dosku, je dostupna tak pasivna, ako aj aktivna varianta, citujem z inej diskusie:

[QUOTE]
Tuhle desku sem si koupil a i v otevřené skříní byl chladič CPU dost teplý a ten na chipsetu ještě víc, nedala se na tom udržet ruka, pro 17W TDP co má tento procesor je pasivní chlazení docela problém, takže sem koupil 60mm ventilátor a na chladič ho našrouboval, teploty na senzorech klesly asi o 20 stupňů.
[/QUOTE]


Takisto realna spotreba 1037U je so SSD okolo 20W/idle. A tuto sa podarilo Intelu pri aktualnych Bay Trail procakoch znizit.
vivid.sk (132)|16.3.2014 19:37
Objavili sa nove drivre pre Windows 7 a Windows 8 / 32bit
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4881#dl
vysocan (14)|18.3.2014 15:09
Dobra zprava taky BIOS F3: Support Windows 7 64-bit OS. Rad bych tuto desku pro domaci NAS s Linuxem.
DrZelenka (2491)|18.3.2014 16:19
[QUOTE=vysocan;554253]Dobra zprava taky BIOS F3: Support Windows 7 64-bit OS. Rad bych tuto desku pro domaci NAS s Linuxem.[/QUOTE]

Když se k tomu dostanu, tak bych mohl vyzkoušet nový BIOS v kombinaci s linuxem a uvidím. Zatím na tom mám systém ze Synology a abych řekl pravdu, tak nechci měnit (vyzkouším to jen ze zvědavosti).
vysocan (14)|19.3.2014 08:38
Ten system je xpenology? Jede to dobre? Neco jsem se dival, a jede to z USB flashky tusim. Jinak ten debian/linux bych ocenil. Diky.
DrZelenka (2491)|19.3.2014 19:27
XPEonology jede napůl z HDD, napůl z flashky (ale mám ho pár měsíců a nenašel jsem chybku kromě nutnosti flashky).

Test linuxu se odkládá, protože flash BIOSu lze udělat pouze z win a ty nainstaluju pouze ze SATA mechaniky (já mám jen cca 4 ATA mechaniky a tohle je první deska, která nejde "oblafnout" redukcí a to mám 2 různý). Nahodit na tu desku systém je peklo, ale pak už jede v pohodě - známý s W8.1 je spokojen.
jejan (2)|20.3.2014 16:12
Udělal jsem si registraci kvůli téhle desce, protože jsem s ní přišel o pěkný kus nervů, nemůžu se nepodělit. Původním záměrem bylo provozovat FreeNAS pěkně z USB flashky. Ale to nejelo ani náhodou (ACPI chyba)
S původním BIOSem F2 se mně podařilo rozjet jen tu testovací verzi Windows 8.1 Enterprise. Sehnal jsem SATA CD mechaniku a z té jsem byl schopen nainstalovat Ubuntu Server 13.10 64bit (který ale není LTS, takže nic moc varianta) v UEFI režimu. Zatímco WIN 8.1 šli nainstalovat z UEFI Flashky (díky RUFUS), tak Ubuntu ani náhodou - bylo třeba CD. Byl jsem smířen, že rozjedu SAMBU a nechám desku na homemade NAS server a kašlu na to. Jaké bylo překvapení, když deska bez monitoru vůbec nenabootovala. To už jsem se nas...l, chvíli přemýšlel jestli to mám rošlapat. No nakonec jsem to odnesl na RMA s poznámkou - zcela nefunkční CSM, nejede bez monitoru. Deska se vrátila z reklamace včera jako uznaná RMA s vyjádřením "Opraveno" a s původním BIOSem. Hned jsem nahrál nový BIOS z flashky, nastavil, povypínal všechny nepotřebné features, zasunul flashku s freenas a HEURÉKa nabootoval a funguje. Napoprvé nenajelo s USB klábosnicí, ale PS2 klávesnice to řeší.
Takže asi tak, update fw jednoznačně doporučuji :-)
vysocan (14)|21.3.2014 10:35
Ahoj,

takze s novym biosem ti jede freenas bez monitoru, ale musi tam byt ps2 klavesnice? To je dost pokrok :)
jejan (2)|21.3.2014 10:44
[QUOTE=vysocan;554413]Ahoj,

takze s novym biosem ti jede freenas bez monitoru, ale musi tam byt ps2 klavesnice? To je dost pokrok :)[/QUOTE]

Samozřejmě nemusí :-) Ale pro začátek je třeba nastavit na freenas aspoň ip adresu a k tomu byla třeba klávesnice. S USB klávesnicí to házelo chybu, s ps2 to bylo OK. Pak už to jde zavřít do rozvaděče a nemusí si toho člověk všimnout.
Jinak testoval jsem i isolinux (z USB) a vše v nejlepším pořádku. Co mně trochu chybí je možnost automatického zapnutí, měl sem v úmyslu to skriptem vypínat po půlnoci a automaticky zapnout ráno. Ale to třeba ještě doladí.
vivid.sk (132)|1.4.2014 20:59
Takisto ASUS doplna v downloade podporu Win7 (32/64), cim ju robi momentalne najlepsou doskou zo vsetkych vyrobcov (najvacsi masivny chladic, podpora klasickych ASUS utilit Al Suite)


update: zrejme plany poplach, nieco pribudlo, ale bezne drivre VGA/Chipset/Audio/LAN tam zatial pre W7 nevidno.
vysocan (14)|2.4.2014 09:40
Ja uz jsem si koupil GIGABYTE MB J1800N-D2H, dneska mi ma prijit. Uvazoval jsem na 4-jadrem, ale ty zas maji jen pci a to je pro pripadny radic sata uz dost pomale, na muj vkus. A vykon na NAS a ostatni blbiny bude stacit.
Uvidime jak to pojede, a jak bude skutecna spotreba. Pokud by to stalo za to tak koupim picoPSU, chtel bych aby to jelo vice mene nonstop.
vivid.sk (132)|5.4.2014 15:12
Takze tentokrat uz naozaj realne, podpora Win7/64bit pri ASUS doskach, od vcera tam svietia drivre ....

[QUOTE=vysocan;554914]Uvidime jak to pojede, a jak bude skutecna spotreba[/QUOTE]
Daj vediet, ked zmerias.
vysocan (14)|8.4.2014 08:44
Spotreba je dobra, 15W idle, 17-18W pri startu s mym 180W SFX zdrojem bez certifikace (Deska, 4GB LDDR3 RAM, USB flash). Jako prvni jsem tam take dal xpenology a tam nevim jak vytizit CPU. Pri prenosu po siti CPU jen tak bubla. Ani zatim nevim jestli xpenology umi snizovat freqvenci.
Muj zdroj ma ucinnost 65%- 78% a tak premyslim jestli ma cenu jit do picoPSU, mam tady 12V/75W zdroj ale i jeho ucinnost je max 86%. Takze pokud dobre, prineslo by mi to 3W. To je bratru 150Kc rocne.
Teploty se drzi hodne nizko okolo 40 stupnu. Ale jak pisu neumim to vytizit.
vivid.sk (132)|8.4.2014 13:17
[QUOTE=vysocan;555221]Muj zdroj ma ucinnost 65%- 78%[/QUOTE]
Prave rozmyslam o tom istom, ci ist do PicoPSU (80W verzia uplne staci), alebo si kupit overeny Seasonic G Series (80 Plus Gold). Cena je pri oboch rieseniach zhruba rovnaka, mozno pri PicoPSU este vyssia. Hlucnost zdroja tiez nieje dolezita, tento Seasonic z metra nepocut, tie HDD v systeme budu hlucnejsie. Vychadza mi to z toho, rovnako, ako pises. Ucinnist PicoPSU je sice papierovo vyssia, ale treba este zobrat do uvahy ucinnost ext. zdroja, takze v reale tam bude rozdiel cca +- 3-4 W.


Tych 15W je kompletny system bez mechanickych diskov?

Update1: Tento konkretny Seasonic ma podla tejto review pri nizkom prikone ucinnost okolo 70%
Update2: Nasiel som na tejto stranke* priame porovnanie a zodpoveda to este mensiemu rozdielu. Linka je vlozena do komentara pre editaciu, koli jej blokovaniu v stranke
Update3: A nakoniec este jedno porovnanie s konkretnymi cislami, to vravi ukazuje PicoPSU pri najnizsom prikone.
vysocan (14)|9.4.2014 08:47
Ano tech 14-15W je bez disku. Jen USB flash, zadny vetrak. To picoPSU by bylo fajn kdyby se dala sehnat ucinna kostka na 12V. Ja mam meanwell rs-75-12 kterou bych pouzil. Taky pozor, PicoPSU 80W tusim nemusi mit 12W cpu konektor.
vivid.sk (132)|9.4.2014 19:26
[QUOTE=vysocan;555285]nemusi mit 12W cpu konektor. [/QUOTE]
Predpokladam, ze myslis 24pinovy ATX konektor :), s dodatocnou 12V vetvou.

Podla informacii na strankach Gigabyte sa da pouzit aj starsi 20 pinovy ATX:

[SPOILER]What is the difference between a 24-pin and a 20-pin motherboard power connector?
The 20-pin connector belongs to older ATX standard while 24-pin connector follows newer ATX standard. The 24-pin connector just the 20-pin cable with 4 extra wires to provide extra current. As long as your power supply can provide sufficient power to the motherboard, you can still use 20-pin power supply.
[/SPOILER]
vysocan (14)|10.4.2014 07:54
Ano myslel jsem ten extra atx 4 pin. Dobre vedet :).

Kazdopadne 90W to ma, a extra kabely se daji pouzit i pro napajeni HDD a podobne. Ale ano 80 je levnejsi a pokud to dobre chapu tak ji maji na ebay s 20% slevou:

http://www.ebay.com/itm/PicoPSU-80-80W-12Volt-ATX-Power-Supply-Cyncronix-/200477696340?pt=PCA_UPS&hash=item2ead66e154
vivid.sk (132)|10.4.2014 12:52
[QUOTE=vysocan;555327]Kazdopadne 90W to ma[/QUOTE]
Ano, ale je nutne pocitat s rezervou. Asi by som siel do 120W verzie. Ak zoberies do uvahy nabehovy prud pre HDD (plati pre WD RED/GREEN) je 1.75A = cca 21Watt/HDD. Pre 3 disky je to uz 63W + pripocitaj samotnu MB+CPU a to sme pri 80W. Nepocitam dalsie mozne dodatocne 2.5 disky, ktore by mohli byt zapojene potencionalne v USB. PicoPSU@80 vie dodat maximalny prud v spicke 7A, co pri 3xHDD+MB sme na jeho 90% moznostiach. A velmi nerad by som riskoval koli par euram odpalenie komponentov.
vysocan (14)|10.4.2014 13:22
Ja prisadil na tu 80W, uvidime jetli akceptuji nabidku. Kazopadne 1.73A u HD RED je v 12V vetvi, coz by nemelo picoPSU jakkoli ovlivnit.
vivid.sk (132)|10.4.2014 13:24
[QUOTE=vysocan;555339] coz by nemelo picoPSU jakkoli ovlivnit. [/QUOTE]
Ano, ale pisu to tak v specifikacii. Nevymyslel som si to, vid
vysocan (14)|10.4.2014 14:16
Tak to je jeste horsi, pisou: Additionally, the cable harness can be made to any length or output connector type provided that the max load does not exceed 3A for GND return. Tedy na ksande pro HDD by nemela byt zatez v souctu vetsi nez 3A. Coz si myslim by slo obejit, pouzim 12V a zeme primo na ex.zdroj.
vivid.sk (132)|10.4.2014 15:10
Alebo kupit 120W verziu, ktora tam tieto obmedzenia nema (precital som vsetky tieto manualy, nenasiel som to).
Ale zrejme pojdem do tejto verzie, je sice drahsia, ale z mojho pohladu univerzalnejsia, tam ide pouzit "univerzalny" zdroj 19V. Ucinnost je nizsia ako 80W, ale rovnaka ako 120W verzia PicoPSU. Max load 8A na 12V vetve mi postacuje aj pre styri disky.
xtonda (23)|23.4.2014 15:45
[QUOTE=DrZelenka;552798]
Video testy:
(K-Lite kodeky, HPC přehrávač)
FullHD s 13Mbit bitrate bez problémů pří 50% zatížení CPU
Birds sample (bitrate 40Mbit) je sice víceméně plynulý, ale s častými dropy FPS k 20 ( http://www.auby.no/files/video_tests/ )
Monsters naprosto v pohodě, 60% zatížení CPU
hddvd v pohodě, 70% zatížení CPU

Po vyřešení sekání FullHD videa je zatím celkový dojem výborný - stále je otázkou skutečná spotřeba (zatím to nemám čím změřit)[/QUOTE]
J1800 podle Intel ARK podporuje Quick Sync Video, tedy obsahuje hardwarový enkodér videa a tedy pochybuji, že by dekodér chyběl, takže by mělo být možné dekódovat video tímto dekodérem a přehrávat s minimální zátěží CPU, chce to asi jen aktuální korektní drivery a vhodný přehrávač, mě na Windows nejvíce vyhovuje obsažený Windows Media Player, kodek využívající HW akceleraci W7 již obsahují, takže jediné co je potřeba pro přehrání MKV doinstalovat je haali media splitter.
vysocan (14)|24.4.2014 07:43
@vivid.sk, me vcera prislo picoPSU 80W, tak to o vikendu zkusim zapojit a postnu cisla. Doufejme ze se mi to podari pekne nabastlit. Chtel bych zdroj primo v krabici misto toho puvodniho.
vysocan (14)|28.4.2014 10:42
Ahoj,

takze jsem ziskal picoPSU, k tomu mam 75W meanwell a trocha napeti se vyplatila. Spotreba klesla razantne. Momentalne se pohybuje okolo 6W v idle bez HDD (3TB WDRED). S HDD 11-13W a 8W s HDD spined-down. Navic ten system (xpenology/linux) asi zatim neumi skalovat frekvenci procesoru.
vivid.sk (132)|28.4.2014 13:00
To su velmi pekne cisla. Potvrdilo sa, ze vylucit klasicky ATX zdroj a ist cestou DC-DC zdrojov je pri takychto nizkoprikonovych rieseniach spravna cesta. ATX zdroj ma velmi nizku ucinnost pri malej zatazi.
Mimochodom tvoje tvrdenie potvrdzuje aj iny test na tychto strankach, kde je porovnanie AMD CPU v tabulke spolu s J1800/J1800. V percentualnych cislach su to obrovske rozdiely (8-9W vs 23/17W).
DrZelenka (2491)|28.4.2014 17:55
[QUOTE=vivid.sk;555942]To su velmi pekne cisla. Potvrdilo sa, ze vylucit klasicky ATX zdroj a ist cestou DC-DC zdrojov je pri takychto nizkoprikonovych rieseniach spravna cesta. ATX zdroj ma velmi nizku ucinnost pri malej zatazi.
Mimochodom tvoje tvrdenie potvrdzuje aj iny test na tychto strankach, kde je porovnanie AMD CPU v tabulke spolu s J1800/J1800. V percentualnych cislach su to obrovske rozdiely (8-9W vs 23/17W).[/QUOTE]

Pěkný test. Zrovna AMD jsem chtěl jako router a přemejšlel nad spotřebou - koukám, že je velmi podobná a u výkonu jednou vede AMD, podruhý Intel. Akorát řešení intelu, který nepodporuje většinu systémů včetně RouterOS mi není příjemný (pokud chce člověk W8, proč ne - se zbytkem jsou problémy).

Teď splašit ještě to AMD na testování.
vivid.sk (132)|28.4.2014 18:05
Stoji za spomenutie, ze sa zacinaju realne predavat taketo dosky, (2) pre platformu AM1 s moznostami napajania cez DC adapter. Kazdy ma urcite nejaky notebookovy adapter pohodeny v sufliku.
K tomu nejaky zakladny CPU + vacsi pasivny chladic (snad bude stacit) a zaujimava alternativa pre Intely je na svete.
Z druheho sudka davam do pozornosti toto riesenie, ktore sa vsak zatial nepredava (konkretne Q1900DC-ITX. J1900, 4xSATA, DC-DC napajanie).
vysocan (14)|28.4.2014 19:45
Ta AM1H-ITX je pekna, sakrys mozna jsem mohl trochu pockat a mit 4xsata i s picoPSU. No co se da delat, pro domaci NAS mi to bude bohate stacit. Co jsem se divam na AM1 tak mi dost nesedely ty spotreby v idle. Ale ty testy co uvadis vypadaji solidne pro 25W cpu, a to jeste zitra ma AMD vyjit s novinkami. :D co naplat.
vivid.sk (132)|28.4.2014 21:40
[QUOTE=vysocan;555960]mozna jsem mohl trochu pockat[/QUOTE]
Myslim, ze nie je co lutovat. Akurat tie 4xSATA do buducna, ale to vies vyriesit dokupenim karty do PCI Express slotu. Problem AMD je prave tych 25W TPD, pretoze CPU ma sice vacsi vykon (ktory v NASe nepotrebujes), ale tym viac tepla pri vyssej zatazi. A to znamena vacsi pasivny chladic, ktore ale nie su dostupne (nenasiel som zatial). Ten dodavany chladic pouzitelny pre tichy zostavu nebude, takze pre NAS do bytu je to tiez dolezity aspekt.
vivid.sk (132)|22.6.2014 20:15
[QUOTE=vivid.sk;555957]Z druheho sudka davam do pozornosti toto riesenie, ktore sa vsak zatial nepredava [/QUOTE]

Doska Q1900DC-ITX (napajana priamo notebookovym adapterom so 4 x SATA) sa zacala pred nejakym casom predavat aj v CR/SR, nahodou ju niekto nema?
ContiHan (3)|10.8.2014 13:41
Dobrý den, ahoj,
mám pár dotazů ohledně tohoto SoCu nebo jak to nazvat a to konkrétně na desce ASUS J1800I-C http://www.alza.cz/asus-j1800i-c-d1148630.htm. Moc se mi líbí a chtěl bych do toho jít, jako domácí server (ftp, cloud, ts server) a pak jako takový HTPC. Přečetl jsem si toto téma snad už po čtvrté, ale stejnak mám pár dotazů.

1) Jak je to s tim přehráváním H.246 a fullHD videa. Kolik to teda zvládne maximální bitrate bez jakékoli zhoršení kvality. Psali jste, že to zvládne v pohodě 13Mbit/s (asi jen videa) a dokonce v jednom testovacím videu bylo 18Mbit/s video bitrate s 70% využitím CPU. Jen nevím, jestli to bylo bez a nebo s podporou Quick Sync Video. Tady jsem třeba našel jeden článek http://ultrabooknews.com/2013/09/29/vlc-twitch-tv-intel-quick-sync/. Sice to popisuje situaci u ultrabooku, ale podle mě je jedno, v jakém zařízení to je. Jedná se přeci o tu samou technologii. Proto mě zajímá, jestli je tato technologie už nativně přístupná nebo jak ji použít ve VLC.
2) Tato deska má podporu akorát sata 2. Nebude problém s disky > 4TB. O rychlost mi nejde, jen jestli ho dokáže rozpoznat, ale to je asi otázka biosu a ne toho rozhraní. Podle mě s tím má co dočinění 64bitový bios a ten tato deska má, takže by problém být neměl, ne?
3) Pico PSU a Case. Co jsem tu četl, tak chci asi rozhodně jít do pico zdroje. I sebe lepší certifikace na zdroji ukazuje, že pod 20% zátěže jde účinnost do háje. A to je ho využiju tak s 5%, pokud se bavíme o cca 350W. Takže jednoznačně pico. Ale zajímá mě, jak jste vyřešili Case. Vždyť co koukám, tak skoro všechny mini-ITX bedny mají vzadu přípravu na klasický ATX zdroj. Čili by se to muselo vzadu nějak zadělat. Nebo máte nějaké tipy na bedny bez této přípravy? Hezká je třeba tato od Fractalu http://www.alza.cz/fractal-node-304-d361104.htm. Umístění na ATX zdroj má uvnitř, takže by se nemuselo nic zadělávat, ale nechce se mi za ní dávat tolik. Možná mi ale nic jiného nezbyde. No a pak ještě ten napájecí AC-DC zdroj. Nějaká doporučení na nějaký kvalitní s vysokou účinností? Koukám třeba na http://www.alza.cz/cartft-ac-power-adapter-12v-84w-d1634027.htm, ale má jen 60W a účinnost 90% při plné zátěži. Nic více zde psáno není a to ani v manualu na stránkách výrobce. Ještě je zde toto http://www.emko.cz/en/catalog/switching-power-supplies/dc-dc/power-adapter-seasonic-oem-ssa-0901-12-80w-12v-h3044 jestli by se nedalo použít, ale zajímá mě spíš, jestli neexistují nějaké lepší.
4) Intel píše, že je zde podpora 8GB RAM, ale nevím, jestli zvládne i 8 GB i na jeden kanál. Nechci kupovat 2x 4GB, zbytečná spotřeba navíc.


Děkuji za odpovědi
vivid.sk (132)|10.8.2014 14:58
1) Tento procesor (presnejsie mITX dosky s tymto CPU) sa diskutuju aj na serveri tvfreak.cz, precitaj si toto vlakno.
2) Skor otazka na support vyrobcu.
3) Lepsie riesenie je kupit si dosku s DC-DC adapterom Q1900DC-ITX, viac info opat bod 1)
4) Vid RAM support list na strankach vyrobcu.

Obdobne riesenie som v tejto dobe hladal pre seba. Poziadavka bola mala skrinka, kde sa vojde viac 3.5" diskov (povedzme aj 4), nebude to zbytocne hlboka skrinka a s nevhodnym rozmiestnenim pre tento ucel (ako uz spominany Fractal Node, ktora ma 37cm). Pouzil som nakoniec skrinku Cooler Master Elite 110, ktora je pre tento ucel idealna, aj ked treba najake minimalne upravy (dierky pre uchytenie HDD). Taktiez nieje zbytocne draha (pekne hlinikove skrinky su na tento ucel celkom zbytocne, ked to bude niekde odlozene v pivnici).
Do skrinky nacpes 2x 2.5" + (odhadom) 4 az 5 x 3.5" vertikalne, samozrejme len ak pouzijes externe napajanie a tu uz moze byt problem s dostatocnym dimenzovanim zdroja (vysoky nabehovy prud - treba si vsetko dosledne premysliet a prepocitat).
ContiHan (3)|10.8.2014 17:34
Diky za tipy. Prectu to vlakno. Obecne je mi jedno,co to bude za procesor. Hlavne,aby to bylo tichy (pokud mozno s pasivem),nizko-prikonovy a zvladalo to mkv do toho 20mbits bitratu.
Zdroj nebude problem,protoze bych chtel nejaky maly ssd na system a druhej disk plotnovy. Co jsem koukal na WD green 4TB,tak ma peak 1,5A,coz da i ten 80W pico zdroj.
Kouknu i na ten q1900dc,ale i tak se mi u toho j1800 libi,ze bych se u nej mohl dostat na realnych 10W. S tim q1900dc uz asi ne :-/
Na ten CM case jsem taky koukal a prave ma zezadu tu pripravu na ATX zdroj. Jak jsi to zadelal? A jak je to s hlukem case vetraku?
vivid.sk (132)|10.8.2014 17:48
mkv to zvladne bez problemov (aj original BD ISO s bitratom <50Mbit).
To, ze to bude mat pasiv, este neznamena, ze to mozes "uzavriet" do skatule a zabednit. Ventilatorov sa netreba bat, staci vediet ako na to :) HDD ti spravi 2x vacsi bordel ako rozumne nastaveny ventilator, ktory nepocut.

[QUOTE=ContiHan;560638]S tim q1900dc uz asi ne :-/[/QUOTE]
S tymto sa dostanes v idle na 10-11W spolu s 19V adapterom (samozrejme bez mechanickeho disku, co je este +4W). Ono tie 1-2 Watty nerobia nejaky zvlast rozdiel ani pri prevadzke 24/7. To je mozno 100 korun za rok, co je nic. Vyberas riesenie na niekolko rokov, treba vybrat co najlepsie.