reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prolém se čtením ze Samsung EcoGreen F2

Zorrish (15)|1.6.2010 22:19
Dobrý den.
Pořídil jsem si tento disk k deste Gigabyte GA?-965P?-S3 rev3.3. Pokaždé, když na něj nainstaluju OS ?(WIN XP Profi?), začne se systém trhat, zasekávat, sem se sám automaticky restartuje a pak kontroluje konzistenci disku, přičemž nachází a opravuje celou řádku chyb. Problémy se vyskytují se skoro všemi daty nahranými na disk ?(I?/O chyby, chyby v instalačních balíčcích jindy funkčních?).
Po výměně za jiný HDD vše funguje v pořádku a žáden problém není. Tento disk jsem už reklamoval a dostal jsem za něj druhý kus, se kterým jsou stejné problémy.
Nenapadá vás něco, co by mohlo pomoci?
Deee-aN (3834)|1.6.2010 22:43
Který jiný HDDfunguje v pořádku?
Máš poslední BIOS ? Určitě bych provedl CLEAR_CMOS, tím nic nezkazíš.
Je to jediný disk v systému?
Zorrish (15)|2.6.2010 07:18
V pořádku jede WD3200YS, který ale teď nemám zapojen, protože chcu rozjet ten Samsung
Bios jsem nahrával poslední (pro tuto desku F14).
Není to jediný disk. Mám ještě externí USB disk WD 5000AAC, ale ten není zapojen vždy.
CLEAR_CMOS teď bohužel neprovedu, protože nemám k tomu PC přístup. v BIOSu jsem dával nahrát doporučené nastavení a to podle mě natáhne nová data do CMOS, ne?
Zkoušel jsem disk i na jiný kabel a v jiném SATA konektoru na desce.
Zorrish (15)|2.6.2010 08:16
CLEAR_CMOS provedeno, problém přetrvává.
Zkusil bych teď disk znovu naformátovat a znovu nainstalovat, bohužel to už remotely neudělám.
Dojigiri (1629)|2.6.2010 08:37
Zkontrolovat, jestli disk neběží v PIO módu.

Zkontrolovat SMART a vadný sektory, např. pomocí HD Tune.
Zorrish (15)|2.6.2010 08:42
Zkontroluju.
Odpoledne tam zkusím nabootovat nějakou live distribuci linuxu a projedu to testem v něm, protože se obávám, že by mi to na disku nepřečetlo. Mám pocit, že jsem v Ubuntu live distribuci viděl nějaké testovací nástroje na disk a že tam bylo i testování SMART.
Dojigiri (1629)|2.6.2010 09:56
Ano, to lze, většinou pomocí příkazu smartctl ("smartctl -a /dev/sda" např., nebo lze pustit i test pomocí parametru "-t long"). Anebo stáhnout Hirens Boot CD a nabootovat z něj Mini XP, tam je i HDtune.

To, že disk byl vyměněn za nový, samozřejmě neznamená, že nemůže být taky vadný.
Zorrish (15)|2.6.2010 10:35
OK. Prozatím děkuji za rady! Odpoledne dám vědět, jak jsem dopadl.

Jen doufám, že disk zas nepůjde na reklamaci. Ikdyž si nedovedu představit, kde může být zakopaný pes:( Dvakrát úplně stejný problém, to už musí mít člověk šťastnou ruku. Zvlášť když jsem na tento disk četl samé kladné názory.
zsdx (2098)|2.6.2010 12:01
[quote=Zorrish;379214]OK. Prozatím děkuji za rady! Odpoledne dám vědět, jak jsem dopadl.

Jen doufám, že disk zas nepůjde na reklamaci. Ikdyž si nedovedu představit, kde může být zakopaný pes:( Dvakrát úplně stejný problém, to už musí mít člověk šťastnou ruku. Zvlášť když jsem na tento disk četl samé kladné názory.[/quote]

Zkus ho prepnout do modu SATA I, pomoci jumperu nebo softwarove.
Zorrish (15)|2.6.2010 12:08
[quote=zsdx;379221]Zkus ho prepnout do modu SATA I, pomoci jumperu nebo softwarove.[/quote]

Zkusit můžu, ale nejsem si jistý, jestli tam bude problém, když deska i jiný disk, který jsem zkoušel podporují SATA II a jedou v pořádku.
Ale určitě vyzkouším....
62kokos (156)|2.6.2010 13:36
Já jsem měl něco podobného, u jednoho hd se sekal systém, nebo naběhla modrá smrt.Po všemožném laborování se jako přičina ukázaly paměti. Stačilo je vytáhnout a očistit.
Zorrish (15)|2.6.2010 20:29
Takže disk jsem skontroloval v Ubuntu rozšířenou kontrolou SMART a disk je údajně v pořádku.
Paměti jsem pročistil i s paticemi.
Disk mi opět vyhodil při bootování systému chybu v souboru, tentokrát ve složce SYSTEM (podobná chyba se již vyskytla).
Při režimu opravy mi CHKDSK vyhodil zprávu, že při kontrole bylo opraveno jeden či více problémů.
Po opravení systému byl stav stejný (opět zamrzalo atd. co na začátku). Zkouším to znovu naformátovat a nainstalovat systém (opět win XP profi).
Přepnutí na SATA I vyzkouším po instalaci v případě přetrvávajících obtíží.

Neveřili byste, jaké z toho už mám nervy. To je tak, když má člověk radost z něčeho nového.
Georginek (2957)|2.6.2010 20:48
Nejak jsem se nedocetl, jestli jsi tedy zkontroloval disk na vadne sektory?? Bud pomoci HDTune a bnebo pomoci HirensBootCD programem HDDregenerator.

Pokud je na disku vadny sektor (nebo vice) a hlavne na zacatku disku, je pravdepodobnost chyb, zaseku, zpomaleni systemu velice vysoka.
Zorrish (15)|2.6.2010 21:19
Udělal jsem kontrolu ve win repair režimu checkdiskem, v Ubuntu celkovou kontrolu SMART, trochu jsem myslel, že to zahrnuje i kontrolu vadných sektorů.
Jinak winy nenainstaluju. Uprostřed instalace po prvním restartu do grafického režimu to hodí chybu, s vadným nebo neexistujícím souborem \windows\system32\config\system. po restartu to najede do grafické části instalace, ale skončí to na rotaci keců, jak je win XP skvělý a dál s nic neděje.

Zkusím tedy ještě nějaký test na vadné sektory (v Ubuntu Live) a pak zkusím to Ubuntu nainstalovat. Ještě mě napadlo vyzkoušet to nainstalovat třeba na konec disku:) Ale to už je asi znouzectnost...
Georginek (2957)|2.6.2010 21:42
Chceckdisk podle me vadne sektory nekontroluje. Ale nejsem si jist.
Pokud na to nejde dat win, muzes ho otestovat na jinym kompu ve windows pomoci HDTune.
Nebo na tom svem pomoci HirensBootCD, HDDregenerator. Ale upozornuju ze to trva dlouho.
Nevim jak je ten disk velkej 500/1/1,5 ale pocitej ze to pojede dlouho.

HDTUne 1TB radove 160minut. HDD regenerator tak 5hodin minimalne.
Zorrish (15)|2.6.2010 21:52
Teď to projíždím read/write testem badblocks pod ubuntu.
Kontroluji jen první partition (50GB), na kterém instaluji ten windows, ale i tak si myslím, že výsledek budu vědět až ráno.
Děkuji za rady. Pokud testy proběhnou v pořádku, dám to testovat bratrovi do jeho PC... ale to bude až příští týden.
Každopádně ráno napíšu výsledek testu.
Dojigiri (1629)|2.6.2010 21:58
Checkdisk kontroluje vadný sektory, pokud se mu dá parametr /R. V LiveCD linuxu u tý kontroly bych si myslel že smartctl tu kontrolu dělá taky ale úplně jistej si tím nejsem (ale každopádně při výpisu "smartctl -a /dev/sda" jsou zajímavý položky jako "Reallocated Sector count" - sektory který už byly přealokovaný, "Offline uncorrectable" - sektory který nejdou opravit a čekají na zápis aby mohly být přealokovaný, a "Pending sectors" - sektory který mají problémy se čtením).

U toho hdd regeneratoru záleží hodně na verzi Hirens. Ve verzi Hirens 10 je novější verze která běží výrazně rychlejc, HDDregenerator na starším Hirens 9 je pomalej neskutečně :) (ale je každopádně vhodný to nechat běžet přes noc).

Při tý instalaci Windows, provádíš novej formát NTFS a to ten "normální" (ne "zrychlené")? Protože ten normální (nezrychlenej) zahrnuje i kontrolu vadných sektorů takže pokud nastane problém i pak, vadnýma sektorama to nejspíš nebude.

S diskem Samsung jsem měl svýho času taky určitý problémy, mám 2 identický 500 GB disky a jeden z nich jsem musel hned po koupi reklamovat, protože se při zátěži prostě odpojoval ze systému (i přesto že chlazenej byl dobře a teplotu měl do 30st.). 1TB Samsung F2 mám už rok jeden taky, a dost podivně se rozbíhá - na začátku asi 10s "vrčí" (a bios na něj po tu dobu čeká, než se rozběhne), ale pak funguje ok (ani žádný vadný sektory), takže tahle série je asi taky nějak "podivná" (a ani to mě neodradilo od koupě dalšího 2TB Samsungu F3, ten zase je ukrutně hlučnej, i v tlumicím boxu drnčí jak hrnec s hřebíkama, ale funguje jinak taky už půl roku bez problému) ... no můj další disk už asi Samsung nebude :D
Zorrish (15)|2.6.2010 22:12
Při instalaci jsem používal normální (nezrychlený) formát, takže nevím. no ale i tak, když jsem tam hodil chkdisk /rtak mi to napsalo, že to cosi opravovat muselo a i při dřívější instalaci (která se dokončila), to sem tam při restartu vyžadovalo kontrolu konzistence, při níž se některé soubory opravovaly. Jsem z toho smutný. Zítra vyzkouším instalaci Ubuntu a uvidím, jak se s tím vypořádá.
mám už strach, že to může být i deskou,a le když to druhý disk uběhá (se stejným SATA portem a kablem), tak nevím.

Já si ten Samsung koupil, protože na něj byly celkem dobré recenze. Tichý doopravdy je, nezahřívá se téměř vůbec. Jen prostě nechce fungovat.
jen doufám, že mi to vyhodí výpis nějakých vadných sektorů, ať to můžu donést na reklamačku jako důkaz:D protože bych se tam sítil blbě během deseti dní dvakrát vyměňovat úplně nový disk...
Zorrish (15)|3.6.2010 06:42
Takže test hotov:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo badblocks -vsn /dev/sda
Checking for bad blocks in non-destructive read-write mode
From block 0 to 488386583
Checking for bad blocks (non-destructive read-write test)
Testing with random pattern: done
Pass completed, 0 bad blocks found.


Tak už vážně nevím:(
Teď už to snad jen dát na testování někomu jinému:(
xmarek (1676)|3.6.2010 06:55
Kdysi jsem se v minulosti setkal s podobným nevypočitatelným chováním disku a výsledkem by vadný řadič (na to jsem bohužel nepřišel já) a dva dny zabité a to nemluvím o zničených nervách (ach ta čeština). Otázka je, jestli je to možné, když Vám ostatní disky bez problému jedou. Takže to berte jako střílení od boku.
Dojigiri (1629)|3.6.2010 08:38
Zkusil bych ho dát do jinýho PC, a jestli se ten disk bude chovat i v jiným počítači stejně, tak plotny nejspíš budou ok, ale bude asi nějak pokažená elektronika disku.
zsdx (2098)|3.6.2010 09:53
[quote=Zorrish;379427]Tak už vážně nevím:(
Teď už to snad jen dát na testování někomu jinému:([/quote]

SATA I jsi samozrejme nezkousel. Pritom prehodit jumper je 'prace' na 5 sekund. Me takhle zlobil Seagate na i865 /jinde bez problemu/ taky hoodne podebne problemy, co mas ty.


xmarek: o nervech :-)
Zorrish (15)|4.6.2010 08:54
Tak už jsem zkoušel i přepnutí do SATA I.
nijak to nepomohlo. jen jsem se setkal s novou chybou, ikdyž nevím, jestli to má vztah s tím přepnutím disku.
Při instalaci v grafické části mi vyběhlo okno, že nelze načíst instalační program pro DiscDrive, že mám kontaktovat výrobce HW.
poté jsem PC restartoval, proběhla kontrola konzistence, kde se opět něco poopravovalo a po dalším restartu v grafické části mi naběhla chyba, kterou jsem si sice opsal, ale nechal jsem ji doma.
Jednalo se o chybu zabezpečení. Mám opsáno i číslo chyby, ale jak říkám, jsem trouba a nechal jsem to doma. Každopádně to nejde nainstalovat.
Doufám, že vše je zaviněno diskem, protože jestli by teď vypadla i DVD mechanika, obviňoval bych z toho základní desku a její SATA konektory, kterou jsem s procesorem nekupoval nové.
ještě jsem pořád nezkoušel nainstalovat ten Linux. to zkusím dnes a o víkendu předám disk bratrovi, ať to vyzkouší ve své mašině.
Dám tady pak dál vědět, co a jak se vyvíjí, kdyby měl někdo podobný problém, ať může porovnat postupy...
jinak děkuji všem zůčastněným za rady a za pomoc.
Zorrish (15)|7.6.2010 19:37
Takže další vývoj:
Linux byl nainstalován v pohodě, bez jakýchkoliv problémů (Ubuntu 10.4).
Windows opět nainstalovat nešel.

Předáno na testování dál. Výsledky: windows nešly nainstalovat, dokud nebyl odpojen externí hdd. Poté v pohodě, běží normálně i s externím diskem. Zkusím si je teď předinstalované vrazit do PC a uvidím, co dál.
O všem budu informovat.
Dojigiri (1629)|8.6.2010 09:54
Hmm, tak jestli spíš nedělá problémy ten externí disk ... to jsi instaloval vždycky s tím připojeným externím diskem? Instalátor se snaží najít všechny disky takže se myslím pokouší načíst i ten externí a to může dělat problémy (možná v kombinaci s tou velkou kapacitou toho 2TB disku což může být důvod proč s tím 320 WD to jde) ... nebo to blbne i při instalaci bez externího disku?
Zorrish (15)|8.6.2010 10:04
Mě to blblo s i bez disku. Bratr ve svém PC to nainstaloval až po odpojení disku.
Vím, že když jsem to zkoušel nainstalovat s diskem, tak instalátor chtěl některé data uložit i na ten externí disk (což samozřejmě nechci), tak jsem disk odpojil a instalaci restartoval.
nemůžu se dočkat, až dostanu disk od bratra zpět na vyzkoušení...
Zorrish (15)|21.6.2010 10:47
Takže problém vyřešen! Disk má problémy s windows XP. Pod Win 7 jede bez problémů. Všem zůčastněným děkuji za pomoc!