reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

tma po update driveru VGA

Rendl2 (501)|29.3.2009 21:12
Ahoj. Potřebuji radu jak odinstalovat špatný (nebo špatně nainstalovaný) driver na grafiku GeForce2 400MX Pro-VT32S. Odinstaloval jsem driver grafického adaptéru v ovládacích panelech, nerestartoval a nainstaloval hned beta driver nejnovější od nvidie 93.81. Po restartu
černá obrazovka, ale Winy jedou, jen neni vidět obraz. nouzák ani poslední známá funkční konfigurace nefungují nebo je na černé obrazovce jen kurzor vlevo nahoře. Mám Windows XP Prof. SP3 a disk rozdělen na dva díly se stejným windows. Chtěl jsem to přeinstalovat přes CD ale nejde přepnout výběr na druhý díl disku protože výběr jen problikne a skočí oprava na ten zdravý win. Není možné přes zdravé win vymazat driver z druhého poškozeného systému, když jsou ze zdravých vidět soubory na špatným? Díky za návrhy:)
Devil... (122)|29.3.2009 21:46
[QUOTE=Rendl2;234529]Ahoj. Potřebuji radu jak odinstalovat špatný (nebo špatně nainstalovaný) driver na grafiku GeForce2 400MX Pro-VT32S. Odinstaloval jsem driver grafického adaptéru v ovládacích panelech, nerestartoval a nainstaloval hned beta driver nejnovější od nvidie 93.81. Po restartu
černá obrazovka, ale Winy jedou, jen neni vidět obraz. nouzák ani poslední známá funkční konfigurace nefungují nebo je na černé obrazovce jen kurzor vlevo nahoře. Mám Windows XP Prof. SP3 a disk rozdělen na dva díly se stejným windows. Chtěl jsem to přeinstalovat přes CD ale nejde přepnout výběr na druhý díl disku protože výběr jen problikne a skočí oprava na ten zdravý win. Není možné přes zdravé win vymazat driver z druhého poškozeného systému, když jsou ze zdravých vidět soubory na špatným? Díky za návrhy:)[/QUOTE]A do nouzového režimu se dostaneš? pokud ano tak zbytek driveru odstraníš tímto prográmkem: https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=204
kevin00 (10238)|29.3.2009 22:44
Pokud se nedostaneš do nouzového režimu, další možností nabootovat pomocí integrované grafické karty a následný uninstall ovladačů, odstranění jejich zbytků pomocí již zmíněného Driver Sweeperu. poté nainstaluj ovladače nové - 93.71.
Další možností je použít PCI grafickou kartu. Nabootovat pomocí ní a pak je postup stejný jako v předchozím bodu.
Rendl2 (501)|30.3.2009 15:17
[QUOTE=Devil...;234544]A do nouzového režimu se dostaneš? pokud ano tak zbytek driveru odstraníš tímto prográmkem: https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=204[/QUOTE]

Na všechny možnosti přes F8 je černá obrazovka maximálně s kurzorem. Nikam dál se obraz nedostane, ale systém běží podle zvuků atd. Potřeboval bych ty instalované drivery nejlíp naslepo pomocí nějakých (kouzelných) ''klávesových kombinací'' dostat pryč. Jestli existuje nejaká kombinace kláves jak se dostat do ovládacích panelů na grafický adaptér a pak naslepo klik na odinstalovat nebo tak něco. dík
Rendl2 (501)|30.3.2009 15:25
[QUOTE=kevin00;234557]Pokud se nedostaneš do nouzového režimu, další možností nabootovat pomocí integrované grafické karty a následný uninstall ovladačů, odstranění jejich zbytků pomocí již zmíněného Driver Sweeperu. poté nainstaluj ovladače nové - 93.71.
Další možností je použít PCI grafickou kartu. Nabootovat pomocí ní a pak je postup stejný jako v předchozím bodu.[/QUOTE]

To jsem uvažoval o PCI grafice a K7N2 integrovanou nemá. Ta PCI jede jen na win ovladače nebo čte z těch ovladačů co jsou pro kartu v AGP? Nebo nepotřebuje sys. ovladače vůbec? Ale zase by se doma válela jen kvůli jedný akci. No když to nepude jinak tak ji pořídím. Ten driver 93.71 jsem měl původně a grafika je s ním citelně pomalejší než 7x.xx. Čím to může být?
kevin00 (10238)|30.3.2009 18:34
PCI grafika pojede z ovladačů, které pro ni nainstaluješ po inicializaci ve Windows. Ty by jsi ale ovladače pro PCI grafiku neinstaloval, pouze by byla pro tebe "nouzové oko". Ovladače 93.71 jsou poslední oficiálně podporované ovladače pro tvou grafickou kartu. Nemůžeš si PCI grafiku někde půjčit od kamaráda ?
Rendl2 (501)|30.3.2009 20:11
[QUOTE=kevin00;234740]PCI grafika pojede z ovladačů, které pro ni nainstaluješ po inicializaci ve Windows. Ty by jsi ale ovladače pro PCI grafiku neinstaloval, pouze by byla pro tebe "nouzové oko". Ovladače 93.71 jsou poslední oficiálně podporované ovladače pro tvou grafickou kartu. Nemůžeš si PCI grafiku někde půjčit od kamaráda ?[/QUOTE]

Nevím o nikom, kdo by PCI grafiku měl. Musím ji někde koupit.
Chtěl bych to zkusit ještě znovu přes instalační CD. Jak se zadá R jako opravit tak tam naskočí příkazový řádek a ten chce příkazy který neznám C:/windows>*********??? Nevíš který příkaz pro opravu těch ovladačů? Nechci instalovat celý win nové.
kevin00 (10238)|30.3.2009 20:27
Pokud si pamatuji, tak oprava systému probíhá automaticky - vypadá jako standartní instalace, ale je rychlejší a nahraje jen soubory z CD na HDD (přepíše stávající)
optim (391)|30.3.2009 20:42
Napis Help, vypise to seznam prikazu.

Edit: kevin00: Dostal se do Recovery Console.

Edit2: zameril bych se na prikazy Listsvc a Disable
kevin00 (10238)|30.3.2009 21:54
Pokud jsi v Konzoli pro zotavení, můžeš použít příkaz ListSvc (výpis dostupných služeb a ovladačů) a Disable/Enable (Zakázání/povolení služeb a ovladačů) jak psal optim.

Popis příkazů:

LISTSVC
Příkaz listsvc zobrazí seznam všech dostupných služeb, ovladačů a jejich typů spuštění v aktuální instalaci systému Windows. Tento příkaz lze výhodně použít společně s příkazy disable a enable.

Seznam je extrahován z podregistru %SystemRoot%\System32\Config\System. Jestliže je podregistr System poškozen nebo chybí, nelze výsledky předvídat.

DISABLE
disable Název_služby
Tento příkaz umožňuje zakázat systémovou službu nebo ovladač systému Windows. V syntaxi příkazu představuje parametr Název_služby název služby nebo ovladače, který chcete zakázat.

Všechny služby a ovladače, které je možné zakázat, zobrazíte pomocí příkazu listsvc. Příkaz disable zobrazí před nastavením typu spuštění na hodnotu SERVICE_DISABLED původní typ spuštění služby. Musíte-li službu znovu povolit, poznamenejte si původní typ spuštění.

Příkaz disable zobrazí následující hodnoty typu spuštění:
SERVICE_DISABLED,
SERVICE_BOOT_START,
SERVICE_SYSTEM_START,
SERVICE_AUTO_START,
SERVICE_DEMAND_START,

ENABLE
enable název_služby typ_spuštění

Pomocí příkazu enable můžete povolit službu systému Windows nebo ovladač.

Všechny služby a ovladače, které je možné povolit, zobrazíte pomocí příkazu listsvc. Před nastavením na novou hodnotu zobrazí příkaz enable původní typ spuštění služby. Pro případ potřeby obnovení původního typu spuštění služby je vhodné poznamenat si tuto původní hodnotu.

Následující seznam obsahuje platné možnosti parametru typ_spuštění:
SERVICE_BOOT_START,
SERVICE_SYSTEM_START,
SERVICE_AUTO_START,
SERVICE_DEMAND_START.
Jestliže nový typ spuštění nezadáte, zobrazí příkaz enable původní typ spuštění.

Zdroj: Microsoft - Pomoc a podpora
Rendl2 (501)|31.3.2009 19:00
To mi jde z toho hlava kolem. Nevim který soubor zakázat z tech mrtě možnejch. Dnes jsem sehnal základní desku s int. grafikou, ale zas je smázlej bios nebo je na pravdě boží procesor co na ní je. Je to jinej socket (754) než mám (462) tak nemůžu vložit funkční procík. Zatim díky za návrhy řešení a po vyzkoušení napíšu výsledek. Imho, jak se pozná, že je v háji procesor nebo bios nebo deska?
kevin00 (10238)|31.3.2009 20:07
Zkus opravnou instalaci místo zakazování ovladačů přes konzoli. Dostaneš se tam, že poprvé v instalaci Windows nedáš R, ale nainstalovat novou instalaci Windows. Odsouhlasíš licenční podmínky a při výběru disku na který chceš instalovat Windows máš opět možnost stisknout klávesu R pro opravnou instalaci.

EDIT:
Vadný procesor a vadný motherboard vyzkoušíš pouze zase výměnou dané komponenty
Rendl2 (501)|31.3.2009 20:41
Zatim jsem vyzkoušel zakázat nv_agp a ztratilo se mi open gl z té dobré půlky win, ikdyž jsem to zakázal pro tu špatnou instalaci. To jsem jelen. Ta opravná instalace dělá to že mi nenechá dost času na výběr druhého win a skočí to hned do dobré, ale vyzkoušim to víckrát jestli to stihnu přepnout.
optim (391)|31.3.2009 20:51
Ja bych ti zase doporucoval zakazat ovladac. Neni zadny duvod verit cernym skrinkam, kdyz naprosto presne vis, v cem je chyba.
Rendl2 (501)|31.3.2009 20:55
[QUOTE=optim;235067]Ja bych ti zase doporucoval zakazat ovladac. Neni zadny duvod verit cernym skrinkam, kdyz naprosto presne vis, cem je chyba.[/QUOTE]

No jo, to bych rád, ale kterej to je, nevim. Může se zakázat ovladač řadiče AGP? Nebo jen driver, ale ten právě nevidim ve výpisu možností na zakázání.
optim (391)|31.3.2009 21:20
Zkus to, nemas co ztratit, pokud to nebude fungovat, povolis ho prikazem Enable.
kevin00 (10238)|31.3.2009 21:37
Radič AGP nemá s ovladači ke grafické kartě nic společného. Je to ovladač motherboardu pro řadič AGP. Pokud budeš nějaký ovladač zakazovat je dobré vědět, jaký zakazuješ (rádcem může být strýček Google).
IMHO nemáš rychlejší opravnou instalaci ?
Rendl2 (501)|1.4.2009 15:02
[QUOTE=kevin00;235084]Radič AGP nemá s ovladači ke grafické kartě nic společného. Je to ovladač motherboardu pro řadič AGP. Pokud budeš nějaký ovladač zakazovat je dobré vědět, jaký zakazuješ (rádcem může být strýček Google).
IMHO nemáš rychlejší opravnou instalaci ?[/QUOTE]

No to určitě mám, ale prostě dycky hledám nějakou vychytávku co dělaj ty co tomu rozumí, ale u mě to dopadne dycky na dvě věci. zkusim si hrát chvilku se zakazováním ovladačů a nakonec to reinstalnu. Jen mám takovej problém, že neni čas (jen to blikne) přepnout ve výběru ze dvou windowsů na ten špatnej a opravuje mi to dobrej. Nevíš, kde nastavit delší čas na přepnutí? Dělá to jen při téhle reinstalaci nebo instalaci přes CD. Při běžném spouštění je tam 30 vteřin.
Rendl2 (501)|1.4.2009 15:05
[QUOTE=optim;235077]Zkus to, nemas co ztratit, pokud to nebude fungovat, povolis ho prikazem Enable.[/QUOTE]

Zkusim. Ale štve mě, že nefunguje jen enable a soubor, když funguje disable a soubor. Nepoznamenal jsem si odkud (typ) jsem smáznul nv_vga a teď to nejde zapnout lol.
Rendl2 (501)|2.4.2009 19:25
Tak jsem musel dát opravnou instalaci. Konzole zotavení mi nenabízí drivery, abych je zakázal, takže už mi fungujou oba systémy. Díky všem za pomoc.
kevin00 (10238)|3.4.2009 10:23
Opravná instalace přepíše stávající systémové soubory a soubory ovladačů původními soubory (z vloženého CD). Dají se takto vyřešit problémy s drivery bez ztráty dat. Pokud jsi opravnou instalaci provedl např. z CD WinXP SP1 budeš muset s největší pravděpodobností nainstalovat znovu všechny Service Packy a drivery k svému hardwaru
Rendl2 (501)|3.4.2009 13:47
[QUOTE=kevin00;235723]Opravná instalace přepíše stávající systémové soubory a soubory ovladačů původními soubory (z vloženého CD). Dají se takto vyřešit problémy s drivery bez ztráty dat. Pokud jsi opravnou instalaci provedl např. z CD WinXP SP1 budeš muset s největší pravděpodobností nainstalovat znovu všechny Service Packy a drivery k svému hardwaru[/QUOTE]

Přesně z toho CD. Ještě se chci zeptat na ty sevice packy. Dal jsem rovnou 3tí pack. Ten druhý se musí také instalovat nebo je již obsažen ve třetím packu?
KunNy (410)|3.4.2009 13:51
[QUOTE=Rendl2;235763]Ten druhý se musí také instalovat nebo je již obsažen ve třetím packu?[/QUOTE]
Odpovím za kevina: Nemusí, SP3 má v sobě integrovány všechny aktualizace a doplňky které obsahuje Service Pack 2.
kevin00 (10238)|3.4.2009 18:50
Tak, tak .... svatá pravda :)
Někde na stránkách Microsoftu je tato informace i k dočtení. Jediné, co je doporučeno před samotnou instalací SP3, je stažení všech kritických aktualizací a poté instalovat SP3 ;)
Rendl2 (501)|3.4.2009 20:06
Díky. Tak už to mám skoro vyladěný, ale grafika jede nějak pomaleji než před tím. Mám nejnovější drivery desky i grafiky. Vypnutou inicializaci druhého monitoru, ale cca 10% chybí proti dřívější konfiguraci?. Co ještě má vliv na výkon grafiky? Nemyslím taktování.
kevin00 (10238)|3.4.2009 22:29
Neznám tvou kompletní sestavu, tak nemohu říci. Ale vzhledem, že grafika je GeForce 400MX, tak žádný zázrak nečekej ;) Výkon u těchto karet dost ovlivňuje vypnutí/zapnutí všech grafických kravinek jako vysouvací menu, průhledná okna, stíny apod.
Když si stáhneš ForceWare Coolbits, můžeš si jednoduchým způsobem grafiku taktnout.

Links:
Přetaktování grafické karty od A do Z - Nástroje pro začátečníky - Coolbits a OverDrive
Rendl2 (501)|4.4.2009 20:37
1800+/MSI K7N2 /2x512MB kingmax dual PC 3500 433Mhz/ MSI MX400 Pro-VT32S/ WD 80GB/
V 3DMarku 2001 jsem měl přes 3000 bodů teď s bídou 2900. Neni to moc, ale stejně mě to hlodá. Taktováním to dosáhnout nechci. Mám to už vyzkoušený, nechci to přehřívat. Grafika jde taktnout ze core/mem 183/200Mhz@250/230Mhz a athlon na 2600+ stabilně(dá to asi těsně k 2200Mhz real na max), ale teď na ladění to mám na default.