reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Optimální ochrana počítače

husky14 (4214)|13.11.2009 09:16
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Optimální ochrana počítače

Internet je dnes plný různé škodlivé havěti a PC je nutné chránit. Každý to řeší trochu jinak, ale minimálně firewall a antivir má v PC (snad) každý. Někdo upřednostňuje kompletní komerční balíky, jiný to řeší individuálními a třeba i freeware aplikacemi. Jak chráníte svůj PC vy? Co doporučíte jako optimální soupravu? Ať už je Váš postup jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
mech13 (5526)|13.11.2009 09:21
Mozek mezi zidli a klavesnici
pas!k (3765)|13.11.2009 09:23
[quote=mech13;313986]Mozek mezi zidli a klavesnici[/quote]

Tesat do kamene!!!
johny__g (6387)|13.11.2009 09:27
SW ochranu určitě není moudré podceňovat, ale z vlastní zkušenosti vím, že pokud je uživatel s prominutím lempl, klikne na každou kravinu co na něj vyskočí, instaluje kde co, tak nepomůže nic. Leda přestřihnout síťový kabel.
Na druhou stranu, já používám pouze free avast, firewall jen ten ve windows (plus je nějaký přímo v routeru) a vira jsem nikdy neviděl. Je fakt že na pochybné stránky, kde se taková havěť prohání v hejnech, moc nechodím.
Takže já bych jako hlavní doporučil poučit uživatele o zásadách bezpečnosti. To vydá za dva firewally a tři antiviry dohromady.
husky14 (4214)|13.11.2009 09:29
[quote=mech13;313986]Mozek mezi zidli a klavesnici[/quote]A vedle toho ti v kompu běží co? ;)

Tak já začnu:
ideální kombinace podle mě:
Comodo FW (mám XP)
Avast Home AV
+ občasný sken SpywareTerminátorem nebo SUPERAntiSpywarem

Komerční balík jsem zkoušel, konkrétně NOD (ESS) a licenci k němu ještě mám do 10/2010, ale stejně sem přešel na tohle free řešení :)
mech13 (5526)|13.11.2009 09:37
firewall jen neco co byva ve win, jinak dlouhy roky bez AV az ted co vysel MSE a neotravuje a nezatezuje komp tak asi mesic i on
StD (1963)|13.11.2009 09:45
[quote=mech13;313986]Mozek mezi zidli a klavesnici[/quote]
[FONT=Comic Sans MS]Tak, tak, to je základní předpoklad. "Bezmozkům" nepomůže sebelepčí antivir, antimalware/spyware ani firewall... To tu na foru vidíme/čteme bohužel dosti často.[/FONT]

Jinak u mne je to takto:
Doma: FW ZoneAlarm (free), antivir Avira (free) plus 1x týdně kontrola/imunizace Spybot Search&Destroy (free) a "pro strýčka Příhodu" je vždy připraven HijackThis! (free)
Work (v síti za proxy): FW Windowsí plus antivir síťová instalace ESS. Spybotem si dělám jen imunizaci web-prohlížeče.
:thumb
pas!k (3765)|13.11.2009 09:46
Ja to delim dle toho na co stanice slouzi a hlavne kdo ji pouziva:

Vysoce rizikovi uzivatele (Deti, radobykoumaci co poklikaj co se da, duchodci)

Vetsinou pouzivam nejake Internet security .... reseni posledni roky hlavne kasperskeho nebo eset smart .. s trosku poladenym nastavenim ..


Mene rizikovi uzivatele: (Vetsinou lidi co kdyz nevi co klikaci hlaska znamena radej na ni nekliknou,)

Daval sem aviru nyni nove nasazuji MSE


Firemni sit:

FW Kerio AV NOD..

Doma:

Pouzival sem kaspara kde mi zbyla jedna licence kterou jsem ale neprodluzoval .. nyni pouze MSE pred kasparem dlouhodu dobu nic nevzpominam si ze bych nekdy na svych pc doma resil jakoukoliv virovou nakazu .. jinak co se tyce malware a podobnych veci z webu nemuzu si vynachvalit chroma .. kterej to pomerne uspesne blokuje dokonce je mozne prohlizet statistiky kolikrat za posledni dobu byla stranka oznacena jako podezrela ..
Salamander (6177)|13.11.2009 09:56
Myslim, ze nejdulezitejsi je zdravy rozum, osobne to mam jeste pojistene Esetem Smart Security :)

Ale myslim, ze pro nektere uzivatele by byl skutecne potreba "mexicky" antivirus
Ihales (207)|13.11.2009 09:57
Kdysi AVG s firewally(Zonealarm a pozdeji Comodo) ale po spatnych zkusenostech pouzivani AVG a po nevyuzivani sluzeb, tak pokrocilych firewallu (krom toho ZA delal bordel) tak jsem presel na Aviru, se kterou zadny problem. Samozrejme clovek muze mit pocitac sebelepe ochranen, ale kdyz u jeho pouzivani nezapoji mozek tak je to na ...
husky14 (4214)|13.11.2009 10:42
[quote=mech13;313996]firewall jen neco co byva ve win, jinak dlouhy roky bez AV....[/quote]Tak ono hlavně záleží na tom, kde ten PC na síti je.... když máš aktivní IP, tak se musíš chránit trošku jinak, než když si někde za routerem s FW, nebo "pasivní" na wifině za natem ;)
mech13 (5526)|13.11.2009 10:49
tak samozdrejme, holy nechraneny OS nevydrzi na verejne IP bez FW ani par minut nez se v nem zacnou hromadit svinstva (bez jakekoliv aktivity uzivatele). ale nepredpokladam ze by zde byla bezna situace ze je nekdo na verejne IP nez nejake krabicky v ceste ktera by delala FW
Smeli (2302)|13.11.2009 11:29
Windows FW (win7) + Avast Free + mozek :D
EditorPO (2819)|13.11.2009 11:57
Mozek + Win FW a Defender + Avast Free + Spybot

/ na virus si uz ani nepamatam, OS 5-ty rok bez reinstalacie
Dojigiri (1629)|13.11.2009 12:21
Já používám free Avast + Comodo firewall, a navíc standardně práci pod limitovaným uživatelským účtem.
Vezir (120)|13.11.2009 12:43
No já to mám tak, že na domácím "rodiném" PC mám Avira antivirus (free) a k tomu firewall a Clamav na linux serveru, na svém soukromém PC to mám navíc ještě Spyware Terminator. Jinak ale naprosto souhlasím s tím co tady již zaznělo, tedy zdravý rozum a neklikat na každou blbost co mi na netu vyskočí (např. jste 9999 návštěvník, vyhráváte ..., atp.), nechodím a nestahuju warez, takže jsem zatím problém neměl, a doufám že ani žádný v dohledné době nebude :).
Neregistrovaný (0)|13.11.2009 15:04
Kromě výše uvedených metod ještě využívám virtualizaci přes VirtualBox. Když mám něco neznámého nebo potřebuji nainstalovat program jen pro jedno použití, spouštím to ve virtuálním OS. Tak mi nemůže nic z takto spuštěných věcí nakazit můj hlavní OS.

Navíc mám zálohu jeho obrazu disku, takže jeho "reinstalace" mi zabere cca 1-2 minuty.
Neregistrovaný (0)|13.11.2009 15:17
Okoli doporucuji Avast free a Windows firewall - je to rozumny zaklad a hlavne je to oboji cesky. Sam k tomu pridavam jeste zdravy rozum a obcas spyware terminator.

Jen bych jeste potreboval neco, jak durazne odradit lidi od zasilani hromadnych vtipku z powerpointu a podobne. Vetsina lidi je lina davat neviditelne kopie a mazat adresy, takze v kazdem takovem mailu koluje spousta adres cizich lidi. Radsi ani nechci vedet, kde vsude je moje e-mailova adresa.
kolisekr (1)|13.11.2009 15:25
Ubuntu 9.10 :-)
kevin00 (10238)|13.11.2009 15:36
Používám ESS, ale již licenci znovu kupovat nebudu. Poohlédnu se po něčem jiném, na můj vkus na ESS mnoho planých poplachů.
durib (1141)|13.11.2009 15:38
Eset + Outpost FW a jeste se mi nestalo, ze by neco proslo. FW log kontroluju kazdy tyden v patek.

Jinak co se ostatnicgh reseni tyce, tak plati: komplexni balicky AV+FW jako ESS atd. NEBRAT! Maji vzdy skvelou jen 1 polovinu, druha je na okrasu. Take free verze AVG a hlavne Avastu nebrat, pokud teda neni jine reseni, protoze maji spoustu fake detection. Tot je ma zkusenost se SW.

Nejlepsi FW reseni je primo v routeru, proto bych se nebal si priplatit- vrati se to, kdyz nezaplatite na SW FW. Hardwarove reseny AV jsem zatim jeste nevidel.

Kdyz je vse v riti, posledni zachranou muze byt Hijackthis, pak uz jen preinstalace systemu. Pokud ale uzivatel klika proti sobe, nepomuze ani predchozi vycet programu.
d@V3KiN6 (36)|13.11.2009 17:35
Některé odpovědi opravdu pobaví. Nejjistější ochrana je jistě jiný operační systém než Windows...
Používám NOD32, firewall only in WinXP a obcas si kompl projedu Spybotem. Každopádně pokud bude někdo denně surfovat na zahraničních webech, kde se dá tzv. zdarma stáhnout cokoliv, tak mu nepomůže ani to. Nedávno jsem někam zabrouzdil a nakonec jsem to musel řešit na [code]www.viry.cz[/code] Každopádně mozek je při ochraně PC důlěžitý...teda v tom co je mezi židlí a klávesnicí.
Neregistrovaný (0)|13.11.2009 20:52
1. hlava
1. linux
ale např. na svém noťasu jsem za cca rok ani pod xp žádný vir nenašel (tedy AVG nikdy nic nenašlo), pravda ten noťas je spíš psací stroj než pracovní nástroj pravidelně používaný, ale na linuxu dělám vše (mimo přenášení PC :-)) už přes 5 let a vir nikde, myslím že investice do vzdělání a učení se novým věcem se mi prostě vyplatila z mnoha pohledů :-)
Jandaskunk (2330)|13.11.2009 21:47
Dříve když jsem měl ještě XP, tak Comodo FW (dříve Kerio) + Avast free + spyware terminator (dříve Spybot) + samozřejmě vlastní mozek, bohužel mozek rodičů řídit nemůžu :D

Nyní na Win7 mám jen Avast free + win firewall + windows defender.....zkusil jsem na chvíli i MSE, ale po špatných zkušenostech od ostatních uživatelů jsem se raději vrátil k Avastu

A taky aktualizace a záplaty windows (platí pro všechny systémy)

A hlavně samozřejmě FW na routeru...
fanynek (2048)|13.11.2009 23:29
[quote=durib;314232]Jinak co se ostatnicgh reseni tyce, tak plati: komplexni balicky AV+FW jako ESS atd. NEBRAT! Maji vzdy skvelou jen 1 polovinu, druha je na okrasu.[/quote]
A na to si přišel sám, nebo ti to někdo nakukal? :stupid

Osobně požívám KIS.....tvůj neoblíbený balíček.... (i moje příbuzenstvo a velká většina těch, kterým jsem kdy odvirovával, nebo stavěl PC) a nikdo z nich od jeho nasazení něměl jedinýho šmejda, i když jsou to klikeři a stahovači a nechovají se rozhodně bezpečně. (Ono je taky potřeba to umět řádně nastavit, především FW)
A když už si něco do PC natáhnou, KIS to chytí.

Ale nejsme tu proto, abychom lobovali za konkrétní produkty.
Za sebe:
-v první řadě je to hlava s tím uvnitř
-potom jim stojí v cestě KIS
-tak jednou za 14 dní namátkový sken některým z programů: Malwarebytes' Anti-Malware, SuperAntispyware, Ashampoo Antispyware
jerryczech007 (98)|13.11.2009 23:39
1) trochu myslet při klikání na netu
2) fw v routeru
3) fw WIN
4) fw + antivir v Norton 360 (do 09/2008 fw ZA+Avast Home)
5) Spybot

Od 02/2008, kdy jsem PC postavil, tak zatím vše bez chřipky :)
catlover (59)|14.11.2009 09:03
[quote=husky14;313995]A vedle toho ti v kompu běží co? ;)

Tak já začnu:
ideální kombinace podle mě:
Comodo FW (mám XP)
Avast Home AV
+ občasný sken SpywareTerminátorem nebo SUPERAntiSpywarem

[/quote]

Já mám zrovna to samý, tj. avast + comodo firewall. Jen bych ještě doporučil (sám to dělám) občas přejít na zkušební verzi jiného AV ze špičkových a taky někdy projet systém ze záchranného CD ať už Aviry, Avastu či jiného špičkového.
A k těm anti spy bych doporučil SpybotSearch and Destroy a Spyware Doctor. Superantispyware je poněkud slabší (ověřil jsem to)
Woyta (284)|14.11.2009 09:57
Pasivni IP + Comodo a Avast je kombinace kterou bezne uzivam.
Na Win 7 jsem jeste Comodo nenasadil. Ale asi nasadim.
vvv (0)|14.11.2009 12:40
Nepoužívám žádný antivirus. K internetu jsem připojen přes hw router/firewall. Občasný scan vždy s negativním výsledkem mě utvrzuje v tom, že žádný antivirový zpomalující balast není v počítači potřeba (pravdou je, že vím, na co klikám).
Jednou jsem si nějaké svinstvo dotáhl na vypůjčeném flashdisku, ale pomocí návodu z internetu a jednorázového čistícího programu jsem problém snadno a rychle vyřešil.
Někdo další, kdo nastálo žádný AV nepoužíva?
Richmond (8084)|14.11.2009 12:42
Optimalni ochrana = uzivatel ktery ovlada pocitac, nikoliv je ovladan pocitacem ;)
s3jr4 (29)|14.11.2009 14:09
taky žádný antivir nepoužívám. občasňákej stáhnu a pc projedu ale nic nenajde. hlavní důvod nepoužívání je nesnesitelný zpomalování mýho obstarožního pc
kolecko (65)|14.11.2009 17:32
Doma:

Na pc su vacsinou 3 deti a manzelka

Vista +UAC+NonAdminUser+RodicovskaKontrola+Avast+cfg permissions na priecinky a disky, na ktore sa nema lozit.

Deti mi ho este nestacili za asi rok zavirit, takze to funguje.

V robote:

Suse, Ubuntu, Slax, no problem.
Virtual PC s XP(bez AV), UndoDisk Enabled, no problem
Xp/nod a Vista/avast (uac off), par krat som zaviril, pri odvirovani zakaznickych HDD,
neriesim to, za 15min obnovene Ghost/Acronis

Obcas si s kolegami robime srandicky, na usb kluce si navzajom davame trojany, vypiname AV sluzby, takze stava sa vselico.

Kazdopadne zdravy rozum je nenahraditelny, takze sa pridavam k nazoru, ze :

[quote=mech13;313986]Mozek mezi zidli a klavesnici[/quote]
djoze (1)|14.11.2009 17:57
Neviem ci je to optimalna ochrana? - ale funguje:
Free AVAST a ZoneAlarm
Neregistrovaný (0)|15.11.2009 17:55
Optimální ochrana je nepoužívat windows. Jsem bez antiviru, jen se zapnutým firewallem jak na routeru, tak na pc a neřeším malware, adware, spyware a já nevím co ještě, distribuce Mandrivalinux 2010. Přiznám se, že jsem mnohem klidnější a spokojenější. Windows mi do PC můžou jen ve virtualu přes virtualbox a pokud potřebuju nějakou aplikaci jen pro windows využívám vnc (přístup na pc s windows) v naší firemní síti nebo wine (např. funkční Corel Draw).
Abych zabránil flamewar, tak i já souhlasím s tím, že největší nebezpečí pro počítač je vždy mezi klávesnici a židlí. Neměl jsem viry ani v pc pod windowsy, ale komfort práce je opravdu někde jinde.
Neregistrovaný (0)|15.11.2009 18:19
vytvoril som si paranoidný mix NOD32, Armor free, OneCare,Spybot-sd, na klikání pozor nedávam, ale pri ohrožení to mám pestré, stažil som si aj akúkolvek inštaláciu,
diry (0)|15.11.2009 21:14
Už tretí rok Kaspersky Anti-Virus a Spyware Terminator spolu s Spybot - Search & Destroy a nemal som žiadny problém
MartyMcFly (222)|18.11.2009 10:40
Zdravím,
V případě ochrany mého notebooku tak tam používám ESET Smart Security, protože nemám s ním žádné problémy a mám ho otestovaný. Je to pro mě optimální řešení all-in-one a jsem naprosto spokojen.

Dalším způsobem ochrany je základní uživatelský firewall na routeru, který pomáhá chránit i ostatní počítače v síti a věřte je to dost znát. A poslední formou ochrany, kterou využívám, ale celo síťově je nasazený anti-virus na mail serveru spolu s gray listem. Tak tím si pro sebe, ale i pro ostatní uživatele eliminuju další možnosti virové nákazy z rozesílaných SPAMu.


Howk.

To: s3jr4

Ještě bych chtěl reagovat na Váš příspěvek. Osobně považuji za nevyužívání žádné ochrany počítače v dnešní době za velmi nevhodné a nebezpečné. Pokud Vám váš ant-vir nic nenajde tak to neznamená, že máte počítač v pořádku. Dnes viry nejsou tak rozšířené jako různé druhy malware, spyware či dalších typů zaškodnických kódů, které neničí data, ale spíš je kradou a zneužívají.
Hansol58231 (25)|3.3.2010 21:01
Používám Avast Home Edition+ Firewall v něm,pak ještě firewall v systému a v routeru,Antimalware,Super Antispyware.

A stejně se v pc občas něco vyskytne ale vždy to avast odstraní.

A i když používám rozum, a programy i při důkladné kontrole nic v pc nenajdou, tak stejně tam určitě něco bude.

Jednou nám jeden kolega od mámi z práce našel v pc celkem 600ks. všelijakýho sajrajtu :-/.
)aguar (235)|4.3.2010 12:19
Avast home
comodo firewall
ad-aware
spybot search and destroy
hijackthis-občas projedu a nechám si to zkontrolovat na viry.cz anebo to hodim na http://hijackthis.de/
ccleaner
jednou za čas taky mwav

vše free :)