reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bootování z CD

SgtMarty (15)|11.6.2008 13:26
Potřeboval bych radu, s pc se mi stala docela divná věc, kterou jsem ze začátku považoval za naprostou banalitu, ale ono se to dost zamotalo.
Začalo to tím, že přestal najíždět systém (XP), resp. najede jenom obrázek plochy a ne ikony, lišta, atd., tak jsem to zkoušel přes obnovení systému opravit, což nefungovalo, tak jsem přes instalačku woken chtěl nabootovat systém z cd, ale ouha, nejde mi v biosu nastavit CD-ROMka pro bootování (je tam jenom FDD a HDD), což je teda moc divný a vůbec nevim co s tím. Kdosi mi poradil abych zkusil updatovat BIOS, tak jsem si stáhnul novou verzi z webu MSI (mám desku MS-6702) a přesně podle návodu na těchto stránkách (http://www.msicomputer.com/support/BIOS_AMI.asp) to zkouším updatovat, jenže to nejde, protože se dostanu do fáze, kdy zadám adsfi715.exe (tak jak je to napsaný v návodu) a nic se nestane, jenom tam najede tabulka s různějma parametrama (jako /?, /K, ...), jenže když cokoli z toho zadám, že to napíš "ERROR - file not found".
Poradí někdo co s tím? jak je možný že není CD-ROMka možná k nastavení pro bootávní? jak ji tam dostat?

P.S.: už sem dokonce chtěl formátovat disk, jenže v tom se vyskytl další problém - když zpustím systém z diskety, tak když zadám příkaz k formátování HDD, tak mi to napíše "bad command ...".

Sem z toho už fakt zoufalej!!! :-(
hl.hl (1387)|11.6.2008 13:55
Na te strance je jasne napsane toto: A:\ADSFI712 A6728ims.210 a je popsane, ze to ADSFI712 je ten exe program na flashovani a to A6728ims.210 je nazev souboru s novym biosem.
Takze ty musis v tom prikazovym radku zadat "adsfi715.exe xxxxxxxxxx.xxx" kde misto xxxxxxxx.xxx napises nazev souboru s novym biosem.
SgtMarty (15)|11.6.2008 14:36
[QUOTE=hl.hl;131214]Na te strance je jasne napsane toto: A:\ADSFI712 A6728ims.210 a je popsane, ze to ADSFI712 je ten exe program na flashovani a to A6728ims.210 je nazev souboru s novym biosem.
Takze ty musis v tom prikazovym radku zadat "adsfi715.exe xxxxxxxxxx.xxx" kde misto xxxxxxxx.xxx napises nazev souboru s novym biosem.[/QUOTE]

Aha, sákra to sem ale lama, já to blbě přečetl.
No a jinak si myslíš že by to mohlo pomoct, aby se CD objevila jako bootovací zdroj?
Dojigiri (1629)|11.6.2008 15:00
Když dáš v Biosu "Standard CMOS Features", vidíš tam tu CD mechaniku anebo jí tam nevidíš? (měl bys tam vidět disk a CD mechaniku, jestli jí nemáš zakázanou - jestli tam nebude, zkontroluj, jestli máš přepnutý Primary/Secondary IDE Master/Slave všechno na Auto, ulož Bios, restartuj a skoč do něj znova jestli už to tam bude).

A co vidíš pod "Advanced BIOS Features" / "Boot Sequence"? Mělo by tam bejt (dle manuálu):
1st Boot Device: Floppy; (třeba)
2nd Boot Device: IDE-0;
3rd Boot Device: CD/DVD-0;

(přičemž pořadí může bejt různý, místo něčeho může bejt "Disabled" apod.)
Zkus třeba otevřít Floppy; jestli tam nebude možnost změnit na CD/DVD...

Když stiskneš Enter třeba na 1st boot device, měl bys tam vidět něco ve smyslu:
Select First Boot Device
Floppy: xxx
IDE: xxx
CD-ROM: xxx

máš to tam nebo CD fakt chybí?


Jinak ještě před updatem Biosu bych nejdřív zkusil v Biosu "Load BIOS Setup Defaults" (ale přijdeš o všechny nastavení, který jsi předtím někdy změnil - o ty ale přijdeš i při update Biosu).

Ještě podle toho, jak píšeš, to vypadá, že o updatování Biosu toho moc nevíš, takže si dej velkej pozor, hlavně jestli máš staženej Bios od správný desky (MS-6702 má podle toho, co jsem našel na MSI, 4 různý varianty), a nesmí se to přerušit, protože pokud se to nepovede, to PC už se nerozběhne (a v návodu jsem nenašel, že by tahle deska měla nějakej recovery bios, kterej by umožňoval i v takovýhle situaci věc napravit).


// EDIT ještě teda předpokládám, že ta CD mechanika je IDE? nebo je to S-ATA mechanika?
SgtMarty (15)|11.6.2008 15:16
[QUOTE=Dojigiri;131227]Když dáš v Biosu "Standard CMOS Features", vidíš tam tu CD mechaniku anebo jí tam nevidíš? (měl bys tam vidět disk a CD mechaniku, jestli jí nemáš zakázanou - jestli tam nebude, zkontroluj, jestli máš přepnutý Primary/Secondary IDE Master/Slave všechno na Auto, ulož Bios, restartuj a skoč do něj znova jestli už to tam bude).

A co vidíš pod "Advanced BIOS Features" / "Boot Sequence"? Mělo by tam bejt (dle manuálu):
1st Boot Device: Floppy; (třeba)
2nd Boot Device: IDE-0;
3rd Boot Device: CD/DVD-0;

(přičemž pořadí může bejt různý, místo něčeho může bejt "Disabled" apod.)
Zkus třeba otevřít Floppy; jestli tam nebude možnost změnit na CD/DVD...

Když stiskneš Enter třeba na 1st boot device, měl bys tam vidět něco ve smyslu:
Select First Boot Device
Floppy: xxx
IDE: xxx
CD-ROM: xxx

máš to tam nebo CD fakt chybí?


Jinak ještě před updatem Biosu bych nejdřív zkusil v Biosu "Load BIOS Setup Defaults" (ale přijdeš o všechny nastavení, který jsi předtím někdy změnil - o ty ale přijdeš i při update Biosu).

Ještě podle toho, jak píšeš, to vypadá, že o updatování Biosu toho moc nevíš, takže si dej velkej pozor, hlavně jestli máš staženej Bios od správný desky (MS-6702 má podle toho, co jsem našel na MSI, 4 různý varianty), a nesmí se to přesušit, protože pokud se to nepovede, to PC už se nerozběhne (a v návodu jsem nenašel, že by tahle deska měla nějakej recovery bios, kterej by umožňoval i v takovýhle situaci věc napravit).[/QUOTE]

To je právě to, že já tam tu mechaniku vůbec nemůžu vybrat, je tam na výběr pro bootování jenom disketovka a HDD. Jinak v BIOSu mám všechny IDE nastavený na auto a defaultní nastavení jsem už taky zkoušel, nic nepomohlo :-(
S tím updatováním biosu máš pravdu, nikdy jsem to nedělal, páč sem to nikdy nepotřeboval, ale jeden známej povidal že by to mohlo pomoct. Co myslíš ty?
A podle čeho teda zjistím, která ta varianta novýho biosu je pro mě ta správná?
SgtMarty (15)|11.6.2008 15:19
je to sata mechanika
Dojigiri (1629)|11.6.2008 15:20
A v tom okně ""Standard CMOS Features" tu CD mechaniku vidíš nebo ne?

Zkus nejdřív to "Load BIOS Setup Defaults".


// EDIT: aha tak jestli je to s-ata tak to je složitější, protože samozřejmě nebude napojená na IDE kanál. Koukni se, jestli máš v "Integrated Peripherals" nastavený "On-Chip SATA-IDE Controller" nastavený na Enabled.
SgtMarty (15)|11.6.2008 15:29
[QUOTE=Dojigiri;131232]A v tom okně ""Standard CMOS Features" tu CD mechaniku vidíš nebo ne?

Zkus nejdřív to "Load BIOS Setup Defaults".


// EDIT: aha tak jestli je to s-ata tak to je složitější, protože samozřejmě nebude napojená na IDE kanál. Koukni se, jestli máš v "Integrated Peripherals" nastavený "On-Chip SATA-IDE Controller" nastavený na Enabled.[/QUOTE]

Není tam "On-Chip SATA-IDE Controller" ale "VT8237 SATA-IDE Controller" a ten je enabled
Dojigiri (1629)|11.6.2008 15:52
Jo, takže to je ta 2. verze. Ta deska je
K8T Neo-FSR
nebo K8T Neo-FIS2R? Ta druhá má ještě jeden řadič SATA takže by taky byla možnost zkusit to přepojit do 2. řadiče.
SgtMarty (15)|11.6.2008 15:57
[QUOTE=Dojigiri;131236]Jo, takže to je ta 2. verze. Ta deska je
K8T Neo-FSR
nebo K8T Neo-FIS2R? Ta druhá má ještě jeden řadič SATA takže by taky byla možnost zkusit to přepojit do 2. řadiče.[/QUOTE]

na desce je 2x SATA, ale přepojit to jsem už zkoušel, a to s obvyklým výsledkem - nic se nestalo :-(
Dojigiri (1629)|11.6.2008 16:04
No pokud nepomohlo "Load BIOS Setup Defaults", případně ještě můžeš zkusit reset Biosu (strana 2-26 manuálu, odpojit předtim zdroj ze zásuvky), pak už asi opravdu jedině ten update biosu.

Pokud při startu počítače (hned po zapnutí) mačkáš klávesu F11, mělo by se ti objevit boot menu pro výběr bootovacího zařízení. Tam ta CD mechanika taky neni?
r34ktor (7477)|11.6.2008 16:31
BIOS zatím neupdatuj. To necháme až jako poslední možnost.

[QUOTE=SgtMarty;131231]je to sata mechanika[/QUOTE]
A co disk(y)?

[QUOTE=SgtMarty;131230]To je právě to, že já tam tu mechaniku vůbec nemůžu vybrat, je tam na výběr pro bootování jenom disketovka a HDD.[/QUOTE]
Vypiš všechny možnosti, které tam jsou k dispozici.
SgtMarty (15)|11.6.2008 16:42
možnosti pro bootování jsou tam disketovka, HDD a realtek boot agent
SgtMarty (15)|11.6.2008 16:43
jo a disk je IDE
SgtMarty (15)|11.6.2008 16:43
možnosti pro bootování jsou tam disketovka, HDD a realtek boota agent
r34ktor (7477)|11.6.2008 16:50
[QUOTE=SgtMarty;131251]možnosti pro bootování jsou tam disketovka, HDD a realtek boot agent[/QUOTE]
Prošel jsi všechny tři výběry (1st, 2nd a 3rd)?
SgtMarty (15)|11.6.2008 17:01
jj, zkusil jsem všechny možnosti
r34ktor (7477)|11.6.2008 17:14
Tak zkus nastavit u všech Disabled a Try Other Boot Devices na Yes.
hl.hl (1387)|11.6.2008 17:52
[QUOTE=SgtMarty;131254]možnosti pro bootování jsou tam disketovka, HDD a realtek boota agent[/QUOTE]

Je to sice OT ale jako novacka te musim poucit. Pokud neco chces dopsat do sveho uz napsaneho prispevku tak pouzij tlacitko EDIT. Ber to jako spis takovou zdejsi osvetu, neni to zadna kritika.
robky (3195)|11.6.2008 21:19
Nikde vo vlákne som nevidel jednu otázku - a tak ju položím ja. Je tá CD mechanika funkčná? Je pripojená dátovým a napájacím káblom? Sú tieto káble funkčné?
Tak nakoniec tých otázok bolo viac, ale pokiaľ na ne neodpovieš kladne je zbytočné updatovať BIOS.
SgtMarty (15)|12.6.2008 07:47
[QUOTE=robky;131310]Nikde vo vlákne som nevidel jednu otázku - a tak ju položím ja. Je tá CD mechanika funkčná? Je pripojená dátovým a napájacím káblom? Sú tieto káble funkčné?
Tak nakoniec tých otázok bolo viac, ale pokiaľ na ne neodpovieš kladne je zbytočné updatovať BIOS.[/QUOTE]

Je fakt že to tady řečený nebylo, ale kdyby ta mechanika nebyla funkční tak bych sem s takovouhle otázkou nechodil (nejsem zase taková lama typu: "a máte počítač zapnutej?" :-D). Ta mechanika je samozřejmě jinak plně funkční
robky (3195)|12.6.2008 20:55
Nevidím dôvod, prečo by schopnú CD/DVD mechaniku bios nerozpoznal. Leda že by odišiel Sata radič na doske. Vyskúšaj tú mechaniku v nejakom inom kompe(ak máš možnosť) alebo v tvojom nejakú inú(poprípade Sata HDD). A ako vlastne vieš, že je plne funkčná, keď ti ju bios nevidí?
Logout (4018)|12.6.2008 21:29
Zkus při startu (POSTu) stisknout F11. Co Ti to nabídne za možnosti?

Zkusil jsi nastavit všechny ty tři možnosti boot from na nic a boot other devices na yes?

Zkus taky odpojit HDD, nechat tam jen to CD a nabootovat.
crasher.km (919)|12.6.2008 21:55
[QUOTE=robky;131570]Nevidím dôvod, prečo by schopnú CD/DVD mechaniku bios nerozpoznal. Leda že by odišiel Sata radič na doske. Vyskúšaj tú mechaniku v nejakom inom kompe(ak máš možnosť) alebo v tvojom nejakú inú(poprípade Sata HDD). A ako vlastne vieš, že je plne funkčná, keď ti ju bios nevidí?[/QUOTE]

Jak říká robky- pokud je mechanika v pořádku,tak jí najít musí.
Pokud ji nenajde,máš 3 možnosti
*špatná mechanika
*špatný drát-popř. špatně zapojenej,zastrčenej
*špatný řadič-reklamace desky

Takže skus mechaniku u kamaráda na jiném PC,pokud půjde, skus donýst disk SATA.Pokud deska neuvídí disk,máš pokaženej řadič,pokud uvidí disk ,tak to bude mechanikou. To vše za předpokladu ,že jsi resetoval Cmosku. Neexistuje,že by bios nenašel funkční součátsku:stupid
Logout (4018)|12.6.2008 22:07
No - ono to může bejt ještě taky jinak.V "Standard CMOS Features" se SATA zařízení objevovat nebudou (deska nemá IDE emulaci SATA). Takže možná je to všechno OK, jen prostě ta deska neumí bootovat ze sata...
Pokud by Ti někdoi pučil SATA disk, tak by bylo dobrý vyzkoušet nabootovat z něj.
SgtMarty (15)|13.6.2008 16:10
O víkendu to někam dotáhnu a všechny navrhovaný postupy vyzkouším a pak podám zprávu ;-)
Takže všichni si myslíte, jak to z toho tak vyplývá, že update biosu je na nic?
pas!k (3765)|13.6.2008 16:54
Osobne si myslim ze updatem biosu rozhodne nic nepokazis .. nebal bych s etoho ..
robky (3195)|13.6.2008 18:03
Jasne, ten bios updatuj. Nevieme síce akú verziu biosu tam máš teraz, ale niektoré verzie podľa stránky MSI riešili aj radič Sata. Takže stiahni najnovšiu verziu a skúšaj.

K pokusom s HDD : na doske je Sata radič podporujúci Sata150, takže novšie hdd s podporou Sata300 musíš prepnúť do zodpovedajúceho módu. A to buď jumperom (ak je prítomný) alebo pomocou utility od výrobcu hdd.
SgtMarty (15)|14.6.2008 15:20
Tak jsem provedl update biosu a ejhle - už můžu bootovat z cd-romky :-)
Nicméně se vyskytl další problém :-( a to ten, že když dám systém nabootovat z cd tak to normálně jakoby najíždí (je tam ta modrá obrazovka s různýma informacema o instalaci v dolním řádku) a potom to hodí chybu, kde je napsáno, že byly zjištěny potíže a systém win byl ukončen, a že mám zkontrolovat jestli tam nejsou viry (projel jsem to nodem a nejsou), nebo mám odebrat nově nainstalované jednotky a řadiče pevných disků (žádný nový jsem neinstaloval) a zkontrolovat zda je pevný disk správně konfigurován a zakončen a zkontrolovat ho přes chkdsk (což jsem udělal a taky to neřeklo nic špatnýho). Jo a ještě je u toho napsaný technické informace: ***STOP:0x0000007B (0xF898963c, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)
A sem zase v koncích :-((( Co s tím?
r34ktor (7477)|14.6.2008 15:32
[QUOTE=SgtMarty;132145]Nicméně se vyskytl další problém :-( a to ten, že když dám systém nabootovat z cd tak to normálně jakoby najíždí (je tam ta modrá obrazovka s různýma informacema o instalaci v dolním řádku) a potom to hodí chybu, kde je napsáno, že byly zjištěny potíže a systém win byl ukončen[/QUOTE]
Zavedl jsi pomocí klávesy F6 po startu instalace patřičný ovladač?
astec (1823)|14.6.2008 15:40
Jestli že už nemůže strýček google pomůže.

http://support.microsoft.com/kb/324103/cs

jj. je to ovladač
SgtMarty (15)|14.6.2008 15:41
[QUOTE=r34ktor;132147]Zavedl jsi pomocí klávesy F6 po startu instalace patřičný ovladač?[/QUOTE]

ne, to jsem nikdy při instalaci nebo opravě woken nedělal
Logout (4018)|14.6.2008 16:42
Vždycky je jednou poprve :-)