reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Značka ATI končí

husky14 (4214)|3.9.2010 09:52
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Značka ATI končí

Neublíží to Radeonům? ATI má teď výborné prodeje, o AMD se tohle říci nedá. Rovněž Intel má s divizí ATI dobré vztahy a jejich GK využívá v prezentacích. AMD Radeon si už možná ke svému CPU nezapojí. Co povědomí zákazníků? Zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
johny__g (6387)|3.9.2010 11:11
Není to šťastný krok (škoda že se nikde neuvádí proč vlastně chce AMD značku ATi zaříznout), ale nic fatálního. Ohledně Intelu a AMD GPU, na to asi už někdo myslel, proto bude i logo bez fuj AMD nápisu, aby se z toho někdo u Intelu neosypal.
Smeli (2302)|3.9.2010 11:26
Jak se to vezme. Někteří si toho asi ani nevšimnou, některým to vadit může. +/- to podle mě vyjde šul nul s tím, že na jedné straně to na prodejích přidá (mám AMD CPU, desku s čipsetem, proč ne grafiku?) a ma druhé straně... Rozhodujícím podle mě je blížící se APU, kde by skutečnost, že jde o CPU AMD a GPU ATi mohla některým lidem přijít jako něco "nepřirozeného".
ICEBOSS (3435)|3.9.2010 11:59
Kdyz se rekne ATi, spouste lidi se vybavi rage 128 a pak rekne "Ovladace uz mate?". Takze logicke... Intel je jednou stejne koupi vsechny, takze... :stupid:angel:angry
Zoidik (1405)|3.9.2010 12:41
Pokud to nezmění kvalitu výrobku, což nezmění, tak se jedná pouze o kosmetickou úpravu názvu. Možná to bude chvili pro někoho matoucí, ale velkou vědu bych z toho nedělal.
xmarek (1676)|3.9.2010 12:43
Zase mi něco uniklo. :cry Pro mě je to nová informace. Osobně je mi to líto, protože přece jen někde v podvědomí bylo pro mě ATI vždy spojena s graf. kartami. Vždycky říkám, že změna je potřebná, ale nevím zda taková změna firmě AMD nějak prospěje. :notsure
16cmfan (2153)|3.9.2010 12:58
Mne to nevadí, kvalitu výrobku to nemení, ide len oto, ako to zoberú BFUčka, hl. Americké :D
xlukinek (68)|3.9.2010 13:32
Lidi si zvyknou na novej název, předpokládám, že ze začátku jim klesnou prodeje, ale pak se jim to srovná. Pokud jsou lidi s tím co mají teď spokojení, budou budoucí produkty hledat a najdou:).

Každopádně nějaké škody to napáchá...:stupid
petr.svec (320)|3.9.2010 13:33
no vidíte... jak jste jim pěkně sedli na mušku...

není nic lepšího než PR marketing zadarmo... a jak málo k tomu stačí, třeba oznámit, že nebudeme používat ATI ale AMD... jo a pak maličkou zprávou dodat... jak dlouho najdete na označení oboje texty

všude se rozhoří diskuse, že se mění název... a děláte jim tak reklamu zadačo haha

PS: nic proti AMD tohle dělá spousta firem :o)
ČR (0)|3.9.2010 13:43
Je mi to jedno. Mám celou dobu Intel + Nvidia. Amd + Ati bylo celou dobu slabší. Velky korporace podplácí vývojáře, takže pro lidi, co to myslí vážně, dávat intel a nv. Lidi, kterým je to jedno, by se mělo dávat zboží těchto slabších firem, aby se udržela konkurence na určité úrovňi. Všude na úřady AMD, ale pro hráče NV a Intel. Už dlouho není doba konkurenčních bojů. Nakonec koupí google microsoft a intel slavnou trojici. Jinak je mi to fakt jedno. TeĎ máme zase pěknou gtx 460, takže zase bych volil nvidii. Ati byla vyzdvihovaná jen snad u legendárního HL2. Výrobky Ati mi vždycky přišly jako nedodělky. Toto říkám po několikáté reklamaci nv! Bohužel to dnes všechno ve fabrikách ojebávaj, spousta lidí má jádra nepovedených vyšších řad, takže je v tym bordel. Ideální hw dnes je ten, který nás čeká za dvě generace.
šarik. (6)|3.9.2010 13:56
Změna pouhého názvu nic neznamená. BFU tyhle nálepky nic neříkají a kdo se vyzná, tak ví co kupuje. A pokud jde o kombinaci Intel a AMD, tak holt za drobný peníz výrobci nebudou lepit nálepky AMD v kombinaci s Intelem nebo si Intel koupí práva k logu ATI a AMD ještě na nepoužívaném logu něco vydělá.
czhunter (775)|3.9.2010 14:25
[quote=petr.svec;399959]není nic lepšího než PR marketing zadarmo... a jak málo k tomu stačí, třeba oznámit, že nebudeme používat ATI ale AMD... [/quote]Zadarmo? To vaše zadarmo je bude stát nejméně pár set tisíc USD.

Jinak si myslím že se zas tak moc neděje. ATI není nějak extrémně cenná značka (samozřejmě to nějakých pár milionů USD taky bude), ale např. před dvěma lety během krize "umřelo" mnoho cennějších, zajímavějších a historičtějších značek. Ale co naplat, život jde dál ...
Frcacek (8)|3.9.2010 15:03
Velká Firma přebíra menší Firmu :)tak už to panuje nějáky léta:)
A AMD už mělo dlouho v plánu udělat CPU+GPU v jednom. Tedka budou mít ty pravý možnosti:) v trošku větších měřítkách.
CPU+GPU v jednom, to bude další budoucnost pro AMD :).
16cmfan (2153)|3.9.2010 15:41
[quote=Frcacek;399970]Velká Firma přebíra menší Firmu :)tak už to panuje nějáky léta:)
A AMD už mělo dlouho v plánu udělat CPU+GPU v jednom. Tedka budou mít ty pravý možnosti:) v trošku větších měřítkách.
CPU+GPU v jednom, to bude další budoucnost pro AMD :).[/quote]

AMD už ATi prebrala už dávno, to len teraz sa to dozvedia BFU aj na krabiciach :D
Pavel Kovač (374)|3.9.2010 15:59
Ono je to uplne jedno. Myslim ze je to ligicky krok pro AMD. Vyuzit dobre znacky ATI pro svuj prospech... mno me to je vlastne uplne jedno :-) navic ATI/AMD tezko nekdy pouziju -> absence CUDA a OpenCL je u ATI/AMD naprosto tristni.
kevin00 (10238)|3.9.2010 16:44
[quote=ČR;399961]Mám celou dobu Intel + Nvidia. Amd + Ati bylo celou dobu slabší. Velky korporace podplácí vývojáře, takže pro lidi, co to myslí vážně, dávat intel a nv. Lidi, kterým je to jedno, by se mělo dávat zboží těchto slabších firem, aby se udržela konkurence na určité úrovňi. Všude na úřady AMD, ale pro hráče NV a Intel.[/quote]

To jsi vyčetl v časopisu Počítač pro každého :stupid
Frcacek (8)|3.9.2010 16:58
[quote=16cmfan;399974]AMD už ATi prebrala už dávno, to len teraz sa to dozvedia BFU aj na krabiciach :D[/quote]

Já jen reagoval na příspěvky.tato zprávva je cca z roku 2006 kdy proběhl celkový prodej AKCII AMD vs ATI.
A třeba HD5xxx je nejpovedenější kousek už AMD společnosti.
jrx (1880)|3.9.2010 17:03
[quote=Pavel Kovač;399976]navic ATI/AMD tezko nekdy pouziju -> absence CUDA a OpenCL je u ATI/AMD naprosto tristni.[/quote]

OpenCL umí všechny DX11 karty pokud vím a s tou CUDOU je to snad logické, proč by měli podporovat konkurenční technologii, když mají vlastní -> Stream. :notsure

A jinak si myslím, že je to fuk jestli ATI nebo AMD. Stejně spousta lidí používá označení Radeon/GeForce, já konkrétně jenom číselko, pokud možno. Taky se chystá integrované jádro přímo v procesoru, takže se stejná značka hodí. :slug
r34ktor (7477)|3.9.2010 17:08
Osobně si myslím, že dělají chybu. ATI je dobře zavedená značka, takže bych ji pro samostatné akcelerátory ponechal.

Procesorová a grafická divize byly vnímány odděleně, takže potíže jedné z nich tak citelně nezasahovaly druhou. Takhle se to slije v jedno, což může být za jistých okolností problematické.

Co se týče APU - uvedl bych ho pod logem AMD. Jako procesory.

Intel asi při předváděčkách highendu u ATI (AMD) zůstane. Co jiného by použil? Nvidii, se kterou je pořád na kordy?
Neregistrovaný (0)|3.9.2010 20:58
[quote=Pavel Kovač;399976]Ono je to uplne jedno. Myslim ze je to ligicky krok pro AMD. Vyuzit dobre znacky ATI pro svuj prospech... mno me to je vlastne uplne jedno :-) navic ATI/AMD tezko nekdy pouziju -> absence CUDA a OpenCL je u ATI/AMD naprosto tristni.[/quote]

S tou absencí podpory CUDA a OpenCL je to tak na půl :o). CUDA opravdu z celkem logických důvodů ATI karty nepodporují (Ani nemohou. I kdyby lidé od AMD/ATI chtěli, nVidia nemá zájem jim to umožnit.). OpenCL ale ATI plně podporují.
tik-tak (45)|3.9.2010 21:01
Logo je podla mna podstatné,makam stale na AMD/ATI,cenove aj vykonove mi sedi.Chcem aj dalej ist touto cestou.
Podla mna Intel je fajn /ale tá cena..../
Nvidia je tiež OK /ale tá cena.../
Grafika sa meni tak cca raz za 2 roky,CPU asi tiež tak.
S velmi lahkym OC mi to pekne fachči a ešte aj ziskam trochu skusenosti./...aj ušetrím.../
tik-tak (45)|3.9.2010 21:07
Kupil som si jednu z prvych GPU kariet s čipom na 40nm technologii a som na to hrdý.
Odhovárali ma no maka do dnes v poho stiha všetko.ME2,Singularity,Metro2033 ap.
Bola to dobra kúpa 106€ aj s kurierom.Mam rad veci ,ktore sú verné..............:-))
Richmond (8084)|3.9.2010 22:33
[quote=Pavel Kovač;399976]Ono je to uplne jedno. Myslim ze je to ligicky krok pro AMD. Vyuzit dobre znacky ATI pro svuj prospech... mno me to je vlastne uplne jedno :-) navic ATI/AMD tezko nekdy pouziju -> absence CUDA a OpenCL je u ATI/AMD naprosto tristni.[/quote]
Moje řeč :thumb
ČR (0)|3.9.2010 23:09
[quote=kevin00;399995]To jsi vyčetl v časopisu Počítač pro každého :stupid[/quote]

Ne, to říkám svůj názor. Časopis jsem kupoval pouze Gamestar, dnes je všecko na netu, takže ho bohužel zrušili.
Smeli (2302)|4.9.2010 09:33
[quote=Richmond;400069]Moje řeč :thumb[/quote]

Myslím nikdo z nás nečekal od tebe jinou reakci :D

Každopádně, změna musela přijít a to ideálně teď, pokud vydá grafická divize řadu HD6xxx s úspěchem a na to bude následovat APU, pak tím mohou jen získat.
Richmond (8084)|4.9.2010 10:26
[quote=Smeli;400096]Každopádně, změna musela přijít a to ideálně teď, pokud vydá grafická divize řadu HD6xxx s úspěchem a na to bude následovat APU, pak tím mohou jen získat.[/quote]
Změna mnohla přijít už minulý rok... Teď když panáčkům začíná téct do bot tak udělají "haló" se změnou značky a zkusí z toho vytřískat maximum co jde. HD6xxx jim zřejmě na moc dlouho nepomůže a APU už vůbec ne. Větší šance dávám CPU...

edit: Samozřejmě že ani ty jsi nezklamal :D Já si ovšem narozdíl od tebe myslím, že tolerancí nedostatků a nekonečným omlouváním neschopnosti nás nikam neposune. Kdepak má ATI léta slibovaný Havok? Kde jsou slibované pecky masivně využívající tesselaci (kterou nedokázali ani v dobách monopolu válcovat nV)? Proč má stále problémy s BSODy po instalaci ovladačů? Kolik lidí má Eyefinity? Evidentně si z ATI AMD udělalo dojnou krávu a posun kupředu se nekonal. Doby kdy byla ATI důstojným soupeřem jsou nenávratně pryč, snad se jim to alespoň trochu povede v podobobě "čistokrevného" AMD ;)
Honza23 (490)|4.9.2010 13:57
Já to docela i vítám a je to zcela i logický krok.U mě vždycky,když se řeklo ATI,tak se mi vybavily "ovladače"
Takhle vlastně mohou začít se zcela novým štítem.
Ivo Mašek (507)|4.9.2010 14:29
Značka ATI měla pokračovat dál. Ať se to komu líbí, či ne, ta značka má svůj zvuk. To je, jako by Volkswagen zrušil značku Škoda, protože stejně patří koncernu VW.
Smeli (2302)|4.9.2010 19:44
[quote=Richmond;400102]Změna mnohla přijít už minulý rok... Teď když panáčkům začíná téct do bot tak udělají "haló" se změnou značky a zkusí z toho vytřískat maximum co jde. HD6xxx jim zřejmě na moc dlouho nepomůže a APU už vůbec ne. Větší šance dávám CPU...

edit: Samozřejmě že ani ty jsi nezklamal :D Já si ovšem narozdíl od tebe myslím, že tolerancí nedostatků a nekonečným omlouváním neschopnosti nás nikam neposune. Kdepak má ATI léta slibovaný Havok? Kde jsou slibované pecky masivně využívající tesselaci (kterou nedokázali ani v dobách monopolu válcovat nV)? Proč má stále problémy s BSODy po instalaci ovladačů? Kolik lidí má Eyefinity? Evidentně si z ATI AMD udělalo dojnou krávu a posun kupředu se nekonal. Doby kdy byla ATI důstojným soupeřem jsou nenávratně pryč, snad se jim to alespoň trochu povede v podobobě "čistokrevného" AMD ;)[/quote]

A v čem že jim má pomoci? A, já zapomněl, Evergreeny jsou ty veliké, topící a nenažrané GPU co je nikdo nechce nikam dávat, Apple je dokonce odmítl montovat do svých PC a NTB, leží to na pultech, vlastně pod pulty, výrobci si s nimi podpírají stoly jak se jich nemůžou zbavit...

Havok, pokud dobře vím, je ve vlastnictví Intelu. Jaký je vztah na téhle úrovni v současnosti netuším, ale byla tu řeč o fyzice a Direct Compute, což asi chvilku potrvá.
O výkonu tesselace asi není potřeba spekulovat, tam je na tom fermi lépe, tedy, hlavně v těch syntetických testech. Sice je pravda, že se v prezentacích mluvilo o boomu v tomhle směru, ale na druhou stranu - jaký má asi ATi vliv na to, které studio se v které hře rozhodne tesselace využít (a to nemluvě o spoustě multiplatformních her).
Věděl bych o jednom velmi důležitém frajírkovi co si myslí, že sežral moudrost světa.
Kolik lidí má 3D Vision Surround?
Ano, naprosto to potvrzuje fakt, že v prodeji diskrétních grafických karet předehnala konkurenci.
Raďa44 (0)|5.9.2010 08:42
ATI logo končí, ale nakonec se nic neděje. Po výborných HD4000, HD5000 přijde HD6000 a u nvidie ještě víc vyniknou její nedostatky - velká a přehřívající se fermi jádra. Ona i ta docela povedené GTX460 má větší spotřebu než ekvivalent od ATI ehm AMD..
wolf007 (653)|5.9.2010 09:30
kolega si koupil nvidiu nv 240gt od zacatku ma problemy s hrami ktere obsahuji open_gl ktere mu proste nechce fungovat korektne,nepomohli mu ani novejsi nebo starsi ovladace,tohle je bohuzel realita,ukazte mi nv vga v cene okolo 2000kc ktera muze nabidnout slusnou cenu/vykon ,vzdyt i nv 210 je vlastne stara nv 8400gs prekopana na 40nm vyrobni proces.bavim se ted o zalezistosti hodne stare,mel jsem nv 7300gt 256mb/ddr3,kdyz mi prestavala stacit koupil jsem si nv 8500gt s ddr3,ovsem zadny velky vykonostni skok se nekonal,vykonove mi prisla horsi nez predhozi vga.budu kupovat dale ati treba pod znackou amd...
Richmond (8084)|5.9.2010 10:00
[quote=Smeli;400225]A v čem že jim má pomoci?[/quote]
AMD z ATI dojilo tak dlouho až nakonec prohrálo boj o nejrychlejší gpu takže teď jim "AMD" karty přijdou vhod. Co se Applu týče: Jestli to nebylo tím, že nV v té době žádný gpu nevyrábělo ;) (a přesto se jejich produkty prodávaly vesele dál - tomu říkám prodat všechno beze zbytku). Pokud se nepletu tak mobilní "fermi" bude hotovo až příští měsíc. Mrkni na hospodářské výsledky - schválně kdo je ten "větší" a jak se na nich podepsalo období kdy jen vyprodávaly zásoby ;) ATI má úplně stejnou šanci ovlivňovat vývojářská studia jako nV (neschopnost neomlouvá). Frajírek možná pro tebe, ale narozdíl od tebe mám raději fakta doplněné praxí (a věř tomu, že pár pc pro vývojáře her jsem stavěl a znám je osobně - na testovací mašiny se bere totální všehochuť kvůli odladění, na práci pak výhradně nV díky lepší podpoře ze strany Autodesku). 3 monitory není problém ani pro mě a věř nebo ne vztekal jsem se u Burnout Paradise nad tím jak to šlape pouze pod XP...

Takže si to zrekapitulujeme, pozice ATI:
fyzika - nic
teselace - 2nd
profi segment - nic
automobilový průmysl - nic
mobilní zařízení - 1:1*

*což se může změnit, tablety s tegrou ještě nejsou venku, mobilní fermi jsou na cestě...

+ od doby převzetí AMD nebyly schopný udělat ovladače, který by neházely BSOD/BlackScreen a vyrábět karty, které jsou mrtvé ihned po vybalení (taktéž black screen)

edit: @wolf: právě že na OpenGL běhá třeba 3dsmax, Quake, Doom3 apod. a pochybuju, že by to bylo tím, že nV - buď je zádrhel v kartě, pc nebo jen mezi obrazovkou a židlí. Zkus problém hodit do zdejší poradny a ne do víkendovky. Pokud tedy chceš zkusit problém řešit....
wolf007 (653)|5.9.2010 10:10
richmond:v pohode ja to resit nehodlam,at si to resi majitel te nv 240gt,ja uznavam ze mam v soucasnosti vga "starej srot" ale me vyhovuje
vaclav2211 (47)|5.9.2010 11:40
1. Zrusenie znacky ATi bola len otazka casu, urcite si mnohy pamataju pred par rokmy referendum zo strany uzivatelov o zachovani znacky ATI po kupe AMD.

2. Zadalsie z prichodom noveho APU od AMD je zrusenie znacky ATI "respektive jej nepouzivanie" logicke

3. A posledna vec ktora ma pri tom napada je ze marketingovo budu moct viac zavadzat resp. vnesu neprehladnost, BFU pri potenciaonalnom nakupe. Holt marketing predava.

PS: od urciteho casu pouzivam uz iba NV ale slza mi ukvapne ked si spomeniem na svoju staru atri radeon9800 pro od Hercules :) potom to uz ATI dlho hrala druhe husle.
Richmond (8084)|5.9.2010 11:52
Taktéž jsem byl hrdým majitelem Hercules 9800XT (měděné heatsinky na pamětech od výroby, chladič nahrazen VGA Silencerem), která "pošla" absencí novější verze pixel shaderů nikoliv výkonem - jó to byly zlatý časy, nV tyhle karty trhaly na kusy (jak v DX8 tak DX9). Bohužel to byla moje poslední ATI, která opravdu stála za to (2900XT bylo strašný topidlo)
wolf007 (653)|5.9.2010 11:55
mno moje vubec prvni grafika na pci expres byla ati x550 nastesti 128bit :D
Neregistrovaný (0)|5.9.2010 18:19
"Takže si to zrekapitulujeme, pozice ATI:
fyzika - nic
teselace - 2nd
profi segment - nic
automobilový průmysl - nic
mobilní zařízení - 1:1*"

Ten Richmond je těžkej demagog.
fyzika - Koho zajímá physx a co doteď předvedl? Stejně byl z hlediska fyziky HL2 a tam je GPU jedno.
teselace - jedině tady máš pravdu(osobně nevěřím, že se to změní ani s příchodem HD6000, ale už ta dvojka nebude tak podstatná)
profi segmen - firepro nebo herní grafiky Ati jsou pro cadisty lepší než herní grafiky nvidia, profi nvidia jsou nejvýkonnější, ale Ati má rozhodně víc než nic
automobilový průmysl - viz. CAD
Richmond (8084)|5.9.2010 20:06
[quote=Neregistrovaný;400408]...[/quote]
Jde o to, že PhysX ulehčuje práci při vývoji (většina efektů se nemusí scriptovat). To že je her pomálu je věc jiná, ale hry na to jsou a ATInou je nevypočítáš, to samé platí pro CUDA (PhysX je počítáno právě přes CUDA). V žádném případě netvrdím, že je PhysX naprosto bezchybné nicméně pořád lepší něco než nic (jednooký mezi slepými králem).

Profi segment mám na mysli Quadra a Tesly. I u Quadra je podora ze strany např. Audodesku (čili CAD) lepší než u ATI...

Automobilový průmysl - no ukaž mi auto, který používá ATI :notsure (nemyslím konstrukci auta jako takového)

ATI prostě zaostává tam kde má nV vysoké příjmy. Je to něco jako AMD vs Intel - ač se AMD celkem slušně zabydlelo s Opterony tak má stále co dohánět...

Ad demagog: Možná to bude tím, že občas používám aplikace, které využívají CUDA (rendery, video) a tam je to opravdu znát ;)
eoff (5)|7.9.2010 21:59
Na mě dokonce působí líp "AMD Radeon" než "ATI Radeon". Taky to že obě značky začínají na A a mají 3 písmena vidím jako dar z nebes pro AMD :-D, protože je to takový nenásilný přejmenování, který prostě nikomu nemůže moc vadit, nebo aspoň ne moc dlouho :).

Ale z nostalgických důvodů je to škoda že ATI zmizí, ale jinak nevidim jediný negativum, naopak. Podle mě to AMD jedině prospěje, zvedne ji to image, a stejně tak i samotným grafikám, teda v případě, že jejich grafiky budou stejně výborny jako jsou teď a to si snad AMD už pohlídá. Nevim, ale ATI grafiky se mi teď zdají lepší než byly za dob před AMD.