reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vnitřní čidlo a teplota PC

Celofan (135)|31.1.2009 12:37
Koupil jsem si PC skřín s čídlem který měří vnitřní teplotu PC skříne... Potřebolav bych vědet kde mam to čilo správne umístit a jaká je správna teplota PC skříne....
Dlani jsem poznal že to nejvice hřeje u CUP a RAM tak jsem to dal k tomu... a teplotu mi to měří 37°C neni to moc? A je to správne umísteno?
http://www.uloz.to/1245889/cidlo.jpg zde si to mužete prohlédnout...

Předem děkuji za rady
KunNy (410)|31.1.2009 12:43
Kam si to čidlo dáš je na tobě. Pokud je jen jedno, nechal bych ho jen tak volně uvnitř case ať ti měří teplotu vzduchu v case - ta by měla být samozřejmě co nejnižší, pokud je teplota ve skříni nad 40° C tak začni pracovat na airflow (alespoň dva fany - jeden dopředu na nasávání, jeden dozadu pod zdroj na výfuk teplého vzduchu pryč z case).
Můžeš ho dát klidně na disk, nebo do pasivu mosfetů, RAMek, mezi IHS procesoru a základnu chladiče; je to fakt na tobě kde ho potřebuješ.
Celofan (135)|31.1.2009 12:51
No v Originále PC skříne mám Dva ventylátory, které odvadějí vzduch...Jeden je vzadu a druhý na vrchu PC skříne.... mam 2 HDD a ty jsou chlazený vlastním chladičem...ale zda se mi ta teplota velká né? Nebo se pletu?? S tim jsem neměl nikdy zkušenosti...

Jak jsem to koupil...tak to čidlo bylo zamotáno v tom svazku kabelu.... a ukazovalo to max. 31°C a pravě jsem koupil ten 2 HDD tak jsem to musel rozmotat..tak ted právě se mi to zdá zvláštní že ta teplota stoupla o 6°C tak právě se ptám.... :-)
KunNy (410)|31.1.2009 13:12
ventYlátory - omfg, jak tohle může z někoho vypadnout...
Teplota je OK, z toho obrázku vidím že máš čidlo připláclé na/u pamětí které se zahřívají většinou přes 40° C. Ten rozdíl před a po vymotání je na 99% způsoben umístěním čidla, předtím mohlo být např v průvanu nebo daleko od topícího tělesa, teď je blízko operačních pamětí. Stejně se na tyhle čidla nedá moc spoléhat, raději napiš teploty z Everestu (nejlépe všeho).
Celofan (135)|31.1.2009 13:20
No předem se omlouvam za me chyby.....
A co to má byt to "teploty z Everestu"
Neznám...a kde to hledat?
Celofan (135)|31.1.2009 13:23
Pokud je to program ,tak ho už stahuji..

Vlastnosti senzorů:
Typ senzoru HDD
Typ senzoru GPU Driver (NV-DRV)

Teploty:
Grafický procesor (GPU) 53 °C (127 °F)
GPU prostředí 48 °C (118 °F)
Seagate ST3500320AS 37 °C (99 °F)
KunNy (410)|31.1.2009 13:36
Pěkné, teploty jsou v normálu, ale nebylo by vůbec od věci napsat i sestavu ať víme na čem ty teploty vlastně jsou ;) Vše zjistíš přes Everest, ano měl jsem namysli program Everest.
Celofan (135)|31.1.2009 13:46
AMD Phenom 9850 Black Edition
procesor, socket AM2+, frekvence jádra 2.5GHz, frekvence HyperTransport sběrnice 4000MHz, cache 4x512kB L2, 2048kB L3, quad core, jádro Agena, boxovaný s chladičem

Gigabyte GA-MA790X-DS4 (rev. 1.0)
základní deska, MB, ATX, soc. AM2, AMD 790X, 2x PCIe x16, 3x PCIe x1, 2x PCI, 4x DDR2, 4x SATA, 1x Gb Lan, 2x FireWire, audio 7.1, S/PDIF

Gigabyte GTX280 1GB DDR3 GV-N28-1GH-B
grafická karta, VGA, NVIDIA, PCIe x16, 2x DVI, TV-out, 1GB DDR3, paměťová sběrnice 512bit, frekvence 600/2214 MHz, aktivní chladič

Patriot 4GB Viper (kit 2x 2GB) 1066MHz
operační paměť DDR2, frekvence 1066 MHz, časování Eased Latency CL 5 (5-5-5-15), EPP ready, hliníkový chladič, Patriot Viper Heat Shields s integrovaným ACC (Aluminum Copper Composite), balení v boxu

Xilence Gaming Edition 700W
zdroj PC ATX 2.2, 20+4 pinů, tichý 13.5 cm ventilátor, PFC aktivní, 4x SATA, 6x Molex, 2x PCIe 6 pinů, podpora SLI, CrossFire, Dual Core, napájecí kabel

Samsung SpinPoint F1 3.5" 1TB HD103UJ
pevný disk, HDD, 3.5", SATAII/300, 1TB, 7200ot./min., 32MB cache, přístupová doba 8.9ms, technologie NCQ

Seagate Barracuda 7200.11 3.5" 500GB ST3500320AS
pevný disk, HDD, 3.5", SATAII/300, 500GB, 7200ot./min., 32MB cache, přístupová doba 8.5ms, technologie kolmého zápisu, NCQ

2x Revoltec Freezer HDD modrý
chladič pevného disku, modrý, montáž zespodu HDD, 2x ventilátor, hlučnost 20dB


nebo se koukni přímo jak jsem to kupoval
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=HD301A8M01GGL01FSO01IJC01IZA01I7P01LQT01K0U02J9Y01FQ2010BN01H6R01FS201
Lonanek (67)|31.1.2009 19:03
[QUOTE=Celofan;213284]Pokud je to program ,tak ho už stahuji..

Vlastnosti senzorů:
Typ senzoru HDD
Typ senzoru GPU Driver (NV-DRV)

Teploty:
Grafický procesor (GPU) 53 °C (127 °F)
GPU prostředí 48 °C (118 °F)
Seagate ST3500320AS 37 °C (99 °F)[/QUOTE]

A to se Ti zdá příliš?
Řeš to až Ti bude padat PC samo od sebe. To bys chtěl mít v PC teplotu okolo 10°C?
Jestli ano tak si s ním běž někde ven, když je -10°C. V létě ho pak raději nepouštěj.
fanynek (2048)|31.1.2009 19:18
[QUOTE=Lonanek;213424]A to se Ti zdá příliš?
Řeš to až Ti bude padat PC samo od sebe. To bys chtěl mít v PC teplotu okolo 10°C?
Jestli ano tak si s ním běž někde ven, když je -10°C. V létě ho pak raději nepouštěj.[/QUOTE]

Nikdo neví všechno a je lepší se zeptat, než něco zku.vit.
Takže si nech ty impertinentní poznámky od cesty a přispěj radši nějakou dobrou radou.
Lonanek (67)|31.1.2009 20:08
[QUOTE=fanynek;213429]Nikdo neví všechno a je lepší se zeptat, než něco zku.vit.
Takže si nech ty impertinentní poznámky od cesty a přispěj radši nějakou dobrou radou.[/QUOTE]

Odpověď zde již snad zazněla.

Jen si nejsem jistý, jestli vůbec byla pochopena. Proto ty narážky....
fanynek (2048)|31.1.2009 20:12
[QUOTE=Lonanek;213455]Odpověď zde již snad zazněla.

Jen si nejsem jistý, jestli vůbec byla pochopena. Proto ty narážky....[/QUOTE]

Narážky si nech pro chat s kámošema. (nic ve zlým......)
Když to nepochopí, tak se znovu zeptá a my mu znovu polopatě odpovíme. Proto jsme tady.
/Pravda, někdy je to složitý/
Celofan (135)|31.1.2009 22:17
Zdar hoši...
Hlavne bez hádek.....Ja byl uživatel PC, na kterým jsem hrával ještě Doom2...
Ne sranda...měl jsem starou mašinu a podle me jsem ted koupil supr CP ( teda podle me je to dělo...zkládal a vybyral jsem pečlive komponenty asi cca 14 dni a doufam že to bude šlapat v pohodě...)

A nejaké to čidlo jsem nikdy neměl, tak je to pro me novinka...tak se chci jen ujistit jestli je to v pořádku...

Když tak poradit jak snížit teplotu na minimum....Jinak do žádne lednice a ani za okno ho dávat nebudu, pokud by měl nekdo nejaké připomínky :-)

Ja uvažoval o tomdle...
http://www.alza.cz/chladic-scythe-kama-bay-5-25-cerny-d63647.htm tak jestli to není zbytečý kupovat?? ........??? ( pochopil jsem to správne že to jse tam jak je CD-ROM...??? Z predu PC skříně??)
Lonanek (67)|31.1.2009 22:36
[QUOTE=Celofan;213498]Zdar hoši...
Hlavne bez hádek.....Ja byl uživatel PC, na kterým jsem hrával ještě Doom2...
Ne sranda...měl jsem starou mašinu a podle me jsem ted koupil supr CP ( teda podle me je to dělo...zkládal a vybyral jsem pečlive komponenty asi cca 14 dni a doufam že to bude šlapat v pohodě...)

A nejaké to čidlo jsem nikdy neměl, tak je to pro me novinka...tak se chci jen ujistit jestli je to v pořádku...

Když tak poradit jak snížit teplotu na minimum....Jinak do žádne lednice a ani za okno ho dávat nebudu, pokud by měl nekdo nejaké připomínky :-)

Ja uvažoval o tomdle...
http://www.alza.cz/chladic-scythe-kama-bay-5-25-cerny-d63647.htm tak jestli to není zbytečý kupovat?? ........??? ( pochopil jsem to správne že to jse tam jak je CD-ROM...??? Z predu PC skříně??)[/QUOTE]

Vidíš Ty jsi hrál Doom2 a já si dělal vlastní ROM do Didaktik Gama.
Jenom malinko: asi překlep CP -> PC a ve slově vybíral se y po B nepíše.

Ten větrák je do pozice 5,25 (mechaniky CD, DVD) buď jako jedna mechanika, pak Ti to fouká podél, nebo jako 3 mechaniky a pak to fouká do skříně.

Co se týče chlazení všeobecně. Já zastávám názor, že pokud se vyberou slušné chladiče a chceš opravdu pařit stačí jeden dozadu na case. Důležité je zabezpečit cirkulaci vzduchu v case, nezakrývat přední spodní část a mít dostatek místa vzadu za case.
Proudění vzduchu přirozenou cestou je podstatnější než všechny větráky. Další podstatnou věcí je vzájemná poloha větráků, aby se "nehádaly" o vzduch.

Pokud toto stačí.
Celofan (135)|31.1.2009 23:45
Mam ješte poslední dotaz...

Jak mam ten program EVEREST ...
ma zatim todle..
Teploty:
Grafický procesor (GPU) 53 °C (127 °F)
GPU prostředí 48 °C (118 °F)
Seagate ST3500320AS 37 °C (99 °F)


a rad bych aby jste mi poradily u jednotlivých věcí, kolik může být maximum °C ??..až vim jestli se to přehříva nebo ne......

Jinak ja mam 2 HDD a tam mi to zobrazuje jen jeden ??Jakto?

Možná mam blbé otázky,ale važne ja měřiče nikdy neměl a rad bych ted o tom vědel čím nejvíc.. at me mašine neškodim :-)
KunNy (410)|1.2.2009 11:18
Na GPU by se teploty měly držet do 90° C, GPU prostředí taktéž - je otázka kde přesně to čidlo je, ale většinou jen někde poblíž na PCB. Teplota disku by se měla pohybovat mězi 30° C - 40° C, pozor, i podchlazení má vliv na životnost disku, takže ani teploty pod 30° C neprospívají. Teploty co jsem uvedl nejsou úplný strop, ale měly by se držet do těhle hodnot.
Taky jsem si všiml že máš dva disky a ukazuje ti to jen čidlo Seagatu, máš zaplý SMART? Zkus ještě SpeedFan. Taky se ti naukazuje teplota procesoru, na to se zkus podívat přes CoreTemp. No a když už jsme u toho co tam chybí, tak tam taky není teplota chipsetu (respektive většinou je čidlo na northbridgi), tu by mohl taky ukázat SpeedFan.
Samozřejmě platí, že hledej jen poslední verze zmíněných programů, možná by vše vyřešil i poslední Everest - tam by to bylo všechno pohromadě.
Jinak co se týče zlepšení chlazení - zmíněný teploty jsou OK, kdybys chtěl někde zapracovat tak můžeš začít zajištěním pořádného proudění vzduchu ve skříní.
BTW: Až na zdroj solidní sestava, ty disky by se spíš hodily dva ty samé do RAIDu (Samsung nebo WD), a ty chladiče disku je IMHO zbytečnost - akorát ti to zbytečně zvyšuje hlučnost.
fanynek (2048)|1.2.2009 17:31
Tak, tak KunNy.
Jinak v Everestu: v hlavním okně.... Počítač-Senzory. A možná se mu to všechno nezobrazuje proto, že to je trial verze a pro zobrazení všech hodnot by to chtělo vložit licenční klíč. :p