reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade mazlíka - pls help

TOBiAS02 (97)|31.8.2009 22:55
Zdravím,

přišel čas na potunění mazlíka.. procesor už prostě nestačí a deska není schopna upgardu.. je potřeba kvalitní HW, který vydrží ještě kolik let a bude na něj možno upgradovat za pár let - žádný highend, ale mainstream té doby.. stačí :) současná deska byla chyba a neznalost, je to slaboučká deska kdo ví jestli za 1200.. (ASUS M2N MX, Athlon 3800+ příde pryč, Geil Black dragon 2x1GB 800MHz CL4, ASUS EAH 4670 512MB, Fortron Saga+ 450W, WDC 250GB Sata2, LG DVD RW Ide, Creative X-Fi MX Xtreme Audio PCI zůstává.. kysnu mam EuroCase ML 5410, tak počítejte s rozměry..)

ještě nejsou rozhodnuty totální finance, jde ale o to co nejmíň záleží, kolik kápne z brigády.. zatím to s ní vypadá zle..

PC je využíván jako pokojové PC pro mě a mladšího pratra - on na tom hraje hry, flešovky i jiné, já na tom občas zahraju, jen tak, že jsem to jetě nezapomněl a v carboench si udržuju skill :) na novější rhy ale jednojádro nemá ale jakékoliv dvojjádro na ně stačí.. jinak na tom pracuju v Blenderu - takže základna na renderování by se šikla..

dvoujádro stačí, čtyřjádro je mimo cenový rozsah a pujčku na něj asi nedostanu :D ale to je ta otázka.. dvojjádro nebo rovnou do budoucna čtyřjádro? AMD nebo Intel? V desce ASUS mam jasno :) možná ne P5Q, ale ASUS určitě :)

vítám rady, návrhy, náměty, osobní zkušenosti a počítám, že přidáte ke všemu komentář a zdůvodnění :)
jde o to, že nevím, kolik mám peněz a tak ej třeba ušetřit, navíc upgrade v plánu momentálně nebyl, naskytly se ale zvláštní okolnosti, ale peníze stále nejsou..

já mám vyhlídnuto desku P5Q a E8400 procík.. počátm, že bych časem musel dokoupit aj lepší chladič, pak by se dalo taktovat..
možná by se ale cenově vyplatil AMD.. Phenom 720 BE.. ale mě se líbí deska P5Q, pod AMD nevim jakou.. DDR2 ramky podmínkou..
speedsnail (4876)|1.9.2009 02:06
E8400 je krajně nevýhodný procesor.. (za podobnou cenu jsou 4 jádra obou výrobců, které jsou do budoucna rozhodně rozumější - Q8400/9400 nebo Phenom II 940BE)

Nicméně ač jsem to četl 2x nepochopil sem co všechno chceš měnit. Jen desku+cpu? nebo i přikoupit RAM a měnit grafiku? (že to aspon bez odhadu finančního limitu těžko půjde sestavit je věc druhá..)
elpsycho (1602)|1.9.2009 05:29
Nevíme jestli toho plánuješ měnit víc ale zastavil bych se už u CPU a desky - E8400 + nejlevnější z nepřeberných mutací Asusu P5Q znamená přes 6000,- za předražený procesor na mrtvé platformě. Od Asus desek (kromě highendu, který je špičkový) bych se osobně držel dál. Např. u Gigabytu s cenou klesá spíš jen výbava, ale kvalita se drží. Za míň polovinu ceny (se slušným chaldičem navrch) můžeš mít 80 procent výkonu tebou navržené varianty:
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=N5K01JGI018N001

Proti singlecore Athlonu vyletí výkon do stropu a E5200 má obecně ještě cca gigahertz v rezervě.
Že je platforma mrtvá pak je v tomhle případě zanedbatelný problém - za rok se může provést podobný upgrade a nikoho to nebude mrzet. Vymýšlet sestavu s ohledem na několik let dopředu je nesmysl, skoro vždycky bude třeba vyměnit minimálně cpu a deska, což je kupodivu právě to do čeho většina lidí chce dát nejvíc peněz jen aby to vydrželo :)
xstreetfighter (453)|1.9.2009 07:24
pokud chces levnou a dobrou desku tak od gigabyte, nenapsal jsi, jestli chces kupovat i grafiku tak např. deska s integrovanou grafikou a PCIe Gigabyte EG41MF-US2H, procesor E 5200/E 5300 - záleží dle dostupnosti, 2GB RAM DDR 2 seženeš za 500 Kč a sme na 3000 Kč bez grafiky, podívej se do mého podpisu, CPU+MB+RAM+GPU mě vyšlo na 4500 Kč a zahraju si na tom ARMU II, GRID ...Ted se divam, ze sem vicemene napsal to same coelpsycho, ale aspon vidis, ze tohle je pro tebe a i byla pro me dobra a levna volba, na tehle moji sestave mam v 3D marku 12 000 bodu...
Neocz1 (84)|1.9.2009 07:25
[quote=elpsycho;288047]Nevíme jestli toho plánuješ měnit víc ale zastavil bych se už u CPU a desky - E8400 + nejlevnější z nepřeberných mutací Asusu P5Q znamená přes 6000,- za předražený procesor na mrtvé platformě. Od Asus desek (kromě highendu, který je špičkový) bych se osobně držel dál. Např. u Gigabytu s cenou klesá spíš jen výbava, ale kvalita se drží. Za míň polovinu ceny (se slušným chaldičem navrch) můžeš mít 80 procent výkonu tebou navržené varianty:
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=N5K01JGI018N001

Proti singlecore Athlonu vyletí výkon do stropu a E5200 má obecně ještě cca gigahertz v rezervě.
Že je platforma mrtvá pak je v tomhle případě zanedbatelný problém - za rok se může provést podobný upgrade a nikoho to nebude mrzet. Vymýšlet sestavu s ohledem na několik let dopředu je nesmysl, skoro vždycky bude třeba vyměnit minimálně cpu a deska, což je kupodivu právě to do čeho většina lidí chce dát nejvíc peněz jen aby to vydrželo :)[/quote]

No jo, ale mě se zdá že dle porovnání roadmap obou výrobců platformu AMD na patici AM3 čeká ještě dlouhý život, takže proč nezkusit desku s AM3 místo končícího socketu od Intelu.

Takže desku co třeba tuhle http://www.gigabyte.cz/products/mb/specs/ga-ma790x-ud3p_10.html

paměti umí DDR2 až 1333+, můstek má SB750 takže dobrý + nějaké AM3 dvoujádro dle tvých finančních možností např. Ahlon II X2 245 je levný (nenapsal jsi kolik na to máš peněz, takže nevím )

Třebas takto bych to udělal já : http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=PNG01Q6K01 a paměti DDR2 máš ne ?
xstreetfighter (453)|1.9.2009 07:30
[quote=Neocz1;288055]No jo, ale mě se zdá že dle porovnání roadmap obou výrobců platformu AMD na patici AM3 čeká ještě dlouhý život, takže proč nezkusit desku s AM3 místo končícího socketu od Intelu.
[/quote]

Teoreticky mas pravduy ale socket 775 tady s nami bude jeste velmi dlouho a pro bezneho uzivatele je to, zda se levnejsi volba
Neocz1 (84)|1.9.2009 07:41
[quote=xstreetfighter;288057]Teoreticky mas pravduy ale socket 775 tady s nami bude jeste velmi dlouho a pro bezneho uzivatele je to, zda se levnejsi volba[/quote]

No jo asi máš pravdu, promiň ale já jsem trošku fanatik do AMD :)

Ale když uvážím, že E5200 od Intelu hodí klidně na 3,5 GHz tak za 1400 Kč je to asi nejlepší procák co sem viděl = to je fakt a deska ho taky přijde trošku levněji.

Paměti má DDR2 Geily na 800 MHz ty bych mu nechal.
xstreetfighter (453)|1.9.2009 07:46
[quote=Neocz1;288061]No jo asi máš pravdu, promiň ale já jsem trošku fanatik do AMD :) [/quote]

ja sem zase trochu fanatik do intelu :thumb

[quote=Neocz1;288061] Ale když uvážím, že E5200 od Intelu hodí klidně na 3,5 GHz tak za 1400 Kč je to asi nejlepší procák co sem viděl = to je fakt a deska ho taky přijde trošku levněji. [/quote]

Je to tak, ja ho tak provozuju a jsem velice spokojen, jde i hezky uchladit prave pomoci freezera
Neocz1 (84)|1.9.2009 07:53
Tak jo na tom se schodnem, grafiku má 4670 ta je už docela slabá ne ? Tu může prodat a místo ní bych mu doporučil Sapphire 4770 = mainstreamový výkon za low end cenu. Nebo kdyžtak GTS 250 od Nvidie ta je taky dobrá.
NHKG (1136)|1.9.2009 07:59
Soket desky bych neřešil, až se příště bude měnit procesor, stejně na 95% bude muset vyměnit desku. Každopádně pokud intel dvoujádro, tak E6xxx, řada E5xxx nemá virtualizaci a ta se může ve Win7 hodit, vyšší řady dvojjader intel už přinášejí minimum výkonu, ale jsou mnohem drahší.

Nejlevnější varianta (AMD): Gigabyte GA-MA770-UD3 + AMD Athlon II X2 240

Drahší varianta (AMD): Gigabyte GA-MA790X-UD3P + AMD Phenom II X3 720 Black Edition + Patriot 4GB LL (kit 2x 2GB) 800MHz
(procesor by mohl být i čtyřjádro, třeba AMD Phenom II X4 940 Black Edition)

Intel: Gigabyte GA-EP43-UD3L + Intel Pentium Dual-Core E6300 BOX

Záleží, kolik do toho chceš vrazit, ale kromě procesoru a desky, můžou zrychlení PC pomoct i paměti.

EDIT: Grafiku bych neřešil, pokud zatím stačí, může zůstat HD 4670. Brzy budou nové generace grafik a ceny grafik snad poletí dolů.
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 09:22
myslel jsem, že jsem to napsal jasně :D
chci vyměnit desku a procesor, grafika, ramky to vše zůstává.. na zahrání HD4670 stačí, je to nová grafika, takže nechci se jí zbavovat.. je to zbytečné na moje víkendové hraní.. na Blender taky stačí :) HD4770 se mi líbí, ale dostupnost je takřka nulová :( nemá to ale smysl, věřte mi :) nehraju na fanATické detajly :)

peníze jsou neurčité.. berte to takto: co nejméně..

já vim, je to těžký, je to nepředstavitelný.. proto žádám návrhy v různých cenových relacích.. hlavně se potřebuju rozhodnout zda AMD nebo Inetl a zda 2 nebo 4 jádra..

chci to do budoucna :D což koukám asi nejde, takže pro mě deska za 2K na 2 roky nemá asi smyslu ne? :)

chci to hlavně na rendering v Blenderu.. aby to trochu odsejpalo.. kámoš má Q8400 na 3,6GHz pod Ninjou a tomu rendery lítaj.. já 3 hodiny, on 3 minuty :) ale až tolik peněz zase investovat nechci..

v případě Blendera by 4 jádra byly výhodou - render umí poůžívat klidně nekonečno jader :) jde o to, aby výsledný celkový výkon byl užitečný, cenově výhodnější než u dvojjádra.. pokud bych na 4jádro dal časem lepší chladič, nataktoval ho, nataktuju 4 jádra, tudíš procenta výkonu navíc budou vyšší než u dvojjádra, zase ale základní investice je vyšší.. ve SPortce jsem zatím nevyhrál..

zkuste tedy navrhnout co nejvýhodnější varianty :) pak teprv nastane přesvědčování rodičů a pumpování peněz z pra a prapra rodičů :D

prdťe na desky se dvěma PCIe, nikdy je nevyužiju, jsne tim roste cena :) (určitě o pár korun jo :D ) jsem spíš založen na ATi/AMD, ale ve většině sestav dám procesory Intel - ti lidi na to peníze mají.. otázkou je jaký čipset na AMD, jakou desku, jakopu verzi.. příznám se, že k Gigabyte mám averzi po tom, co mi 4 kvalitní (v té době highend) desky odešly bez návaznosti an sebe.. ASUS chci, nebojím se ho, P5QL je pro C2D nebo PDC kvalitní podvozek si ymslím.. zajímá mě ale třeba čipset IP965 (nebo jak se to píše) - desky P5K, je to vkalitní čipset? vyplatí se?
Gigabyte ale také překousnu :) MSI nebo Biostar už ale ne :)

k AMD jakou desku? hodio by se něco na AM3, jenže to je moc drahé a nabídka je chabá.. AM3 ale bdue žít dlouho, 775 u Intelu končí brzy.. proto přávě sjem pmýšlel na Core i5 a jeho socket 1056 nebo jak to je.. ten taky bde žít vcelku dlouho..
je to velká otázka..

k návrhům: všechny jsou zajímavé, nedovedu si vbrat, poteřbuji pro a proti :), cenově je to celkem ok, to by se ještě dalo :) ale ta verze s patriotama - ramky mám a dobré :)

později bych asi zase vykopnul grafiku a dal HD5670 nebo HD5850.. případněbych anrval druhý 2x1GB kit ramek.. jinak je vše ok, až na to že asi odchází DVD mechanika, už pomalu nečte a musim furt profukvoat a den čekat aby zas vypalovala.. nějaká SATA mechanika nebyla by na škodu.. LG se mi líbí, ale envím jakou, 300 za mechaniku mi přijde šunt :D ale nepotřebuju kraviny jako LightScribe atd..

jinak bych jen dodal, že pro rendering se Hyperthreading, tkerý má Intel vubec nehodí, spíše se to tím kazí.. avšak já při renderu poslouchám hdubu,ale s PCI zvukovkou je vytížení CPU minimální.. takže spíše vybírat procesory bez něj :)
Darkhunter (401)|1.9.2009 09:56
Si kup Phenom II 550 a máš dvoujádro a s trouchou štěstí si ho odemkneš na quad....
Neocz1 (84)|1.9.2009 09:56
[quote=TOBiAS02;288077]myslel jsem, že jsem to napsal jasně :D
chci vyměnit desku a procesor, grafika, ramky to vše zůstává.. na zahrání HD4670 stačí, je to nová grafika, takže nechci se jí zbavovat.. je to zbytečné na moje víkendové hraní.. na Blender taky stačí :) HD4770 se mi líbí, ale dostupnost je takřka nulová :( nemá to ale smysl, věřte mi :) nehraju na fanATické detajly :)

peníze jsou neurčité.. berte to takto: co nejméně..

já vim, je to těžký, je to nepředstavitelný.. proto žádám návrhy v různých cenových relacích.. hlavně se potřebuju rozhodnout zda AMD nebo Inetl a zda 2 nebo 4 jádra..

chci to do budoucna :D což koukám asi nejde, takže pro mě deska za 2K na 2 roky nemá asi smyslu ne? :)

chci to hlavně na rendering v Blenderu.. aby to trochu odsejpalo.. kámoš má Q8400 na 3,6GHz pod Ninjou a tomu rendery lítaj.. já 3 hodiny, on 3 minuty :) ale až tolik peněz zase investovat nechci..

v případě Blendera by 4 jádra byly výhodou - render umí poůžívat klidně nekonečno jader :) jde o to, aby výsledný celkový výkon byl užitečný, cenově výhodnější než u dvojjádra.. pokud bych na 4jádro dal časem lepší chladič, nataktoval ho, nataktuju 4 jádra, tudíš procenta výkonu navíc budou vyšší než u dvojjádra, zase ale základní investice je vyšší.. ve SPortce jsem zatím nevyhrál..

zkuste tedy navrhnout co nejvýhodnější varianty :) pak teprv nastane přesvědčování rodičů a pumpování peněz z pra a prapra rodičů :D

prdťe na desky se dvěma PCIe, nikdy je nevyužiju, jsne tim roste cena :) (určitě o pár korun jo :D ) jsem spíš založen na ATi/AMD, ale ve většině sestav dám procesory Intel - ti lidi na to peníze mají.. otázkou je jaký čipset na AMD, jakou desku, jakopu verzi.. příznám se, že k Gigabyte mám averzi po tom, co mi 4 kvalitní (v té době highend) desky odešly bez návaznosti an sebe.. ASUS chci, nebojím se ho, P5QL je pro C2D nebo PDC kvalitní podvozek si ymslím.. zajímá mě ale třeba čipset IP965 (nebo jak se to píše) - desky P5K, je to vkalitní čipset? vyplatí se?
Gigabyte ale také překousnu :) MSI nebo Biostar už ale ne :)

k AMD jakou desku? hodio by se něco na AM3, jenže to je moc drahé a nabídka je chabá.. AM3 ale bdue žít dlouho, 775 u Intelu končí brzy.. proto přávě sjem pmýšlel na Core i5 a jeho socket 1056 nebo jak to je.. ten taky bde žít vcelku dlouho..
je to velká otázka..

k návrhům: všechny jsou zajímavé, nedovedu si vbrat, poteřbuji pro a proti :), cenově je to celkem ok, to by se ještě dalo :) ale ta verze s patriotama - ramky mám a dobré :)

později bych asi zase vykopnul grafiku a dal HD5670 nebo HD5850.. případněbych anrval druhý 2x1GB kit ramek.. jinak je vše ok, až na to že asi odchází DVD mechanika, už pomalu nečte a musim furt profukvoat a den čekat aby zas vypalovala.. nějaká SATA mechanika nebyla by na škodu.. LG se mi líbí, ale envím jakou, 300 za mechaniku mi přijde šunt :D ale nepotřebuju kraviny jako LightScribe atd..

jinak bych jen dodal, že pro rendering se Hyperthreading, tkerý má Intel vubec nehodí, spíše se to tím kazí.. avšak já při renderu poslouchám hdubu,ale s PCI zvukovkou je vytížení CPU minimální.. takže spíše vybírat procesory bez něj :)[/quote]

Btw...no jestli ti deska na AM3 za +/- 2500 Kč příjde drahá tak promiň, ale komu není rady není pomoci :)

Jinak Gigabyte jsou 100 procentně jedny z lepších desek, jsou určitě levnější než ASUS-ky v průměru a výkon a fce. je stejná +/- takže bez problému. Třeba taková MA-790X-UD4P je dost kvalitní podvozek to by ti mohlo stačit za 2600 Kč ne ? Jinak cenové rozpětí těch desek máš v příloze a jak vidíš výběr je velký.
je to na tobe.JPG
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 10:14
no, mě spíš přjde 2500 za desku jako takovou moc.. ono není to moc, kolem 3K bych za esku dal, ale to bych na to musel mít! kdybych vydělával statisíce, koupím si deku za 3K, ale nemám a musím se spokojit z rpůměrnou, byť kvalitní deskou.. ale než dát 2500 za desku, kterou budu mít 2 roky, jak říkáte a pak budu měnit, to dám raději desku s mrtvým soketem, tkerá vyjde na max 1800.. taková deska ještě kalitní a výkonná bejt musí!

ono je hezké nešetřit na desce, ale když na to nejsou peníze.. zde padaly návrhy kde celková cena byla o málo vyšší, než cena jen za tuto AM3 desku.. věřím ale že AM3 má své výhody, proto ej také dražší. hlavně je nová, takže ještě předražená..

jde hlavně o to, že ještě nemám rozhodnuto jakou platformu a zda 2 či 4 jádra.. přesný model desky a CPU budu řešit potom :)
speedsnail (4876)|1.9.2009 10:25
Pokud jsi v této cenové relaci, uvažuj o desce kolem 1700,- (pro AMD Gigabyte 770 UD3, Intel P43 DS3) a k tomu dle financí bud 2,3 nebo 4 jádro (Athlon 245, Phenom 720 BE, 940BE, E5200/5300/6300/Q8400/Q9400). Výkonově i cenově jsou na tom AMD i Intel dost vyrovnaní.

Já osobně bych se přikláněl k AMD Athlon 245 + Gigabyte 770 UD3. Za rok tam kdyžtak dáš 4jádro a teď to bude stát minimum (cca 3tisice)
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 10:40
jenže: najdi desku na AM3 procíky (schopnou pozdějšího upgradu procíku - tak za 2, 3, 4 roky která má DDR2.. navíc v době toho budoucího upgradu bude DDR2 brzda..
takže se musíme spokojit s variantou neupgradovatelného základu na DDR2 a nějaký rozumný procík k tomu..
asi bych šel do 3, 4 jádra, ale to je opravdu vysoká investice.. a na dvoujádro by deska co mam stačit měla, s AM2.. takže teď jsem zmatenej, mam v tom bordel a zase nevim, co vybrat..

u toho Phenomu II X2, ten by mi výkonnostně stačit moh? kdybych náhodou odemknul 2 jádra a chtěl ejště OC, utahlo byto napájení procíku?

ale zase, osmipin na napájení procíku - muj zdroj má asi jen 4 - až budu odcházet, vypnu ho a podívám se..

zase ale dkybych chtěl někdy později taktnout, nárůst výkonu na 4 jádrech yb o stejní frevenci byl vyšší než na jádrech 2 a to láká..

asi bych ale voli AMD..
ILJUSIN (175)|1.9.2009 10:42
Radim čtyřjádro (Intel Q8200) plus deska za 1600-1700Kč. Celkem asi 4600-4700Kč.
Časem ještě lepší chladič a RAM...
Kotty (186)|1.9.2009 10:48
Pokud máš DDR2 RAMky, které nechceš měnit, tak je blbost stavět na AM3 socketu (povětšinou pouze s DDR3). E5200 není špatná volba, ale jak si sám říkal PC používáš i na rendering, kde je každé jádro navíc znát. Proto bych doporučil http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=QGZ01RM001. Desku osobně vlastním, a ač to z fotky tak nevypadá, tak je to deska precizně zpracovaná a s bohatou výbavou vzhledem k ceně.
Nebo od levnější variantu od Intelu (pokud ti nevadí absence virtualizace) - http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=JFR01IHH01
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 10:53
virzualizace? nevím co to je, nevím jak to vypadá, zjevně to muj Athlon ani neumí a nějak mi to nevadí :D Phenom X4 je ale již moc drahý :(
zkusím štěstí s X2 550 BE, třeba ho odemknu :D (nikdy jsem netaktoval, takže asi ne, ale držme se v mezích financí, dvoujádro bohatě stačí).. ale jakou desku? AM2+ ho nebdue brzdit? vim že je zpětně kompatibilní, ale ne do jaké míry.. kdyby sme se vešli nějak do 3500, tak by to ještě i šlo.. 4K zkousnu.. ale jak řikám, reps jak řikáte vy, při dalším upgradu pude i deska, takže nemá smysl zázraky.. stačí stabilita a funkčnost všech komponent včetně komatibility..

mě se ale furt líbí víc ASUS :D ale ok, kamaád má také Gigabyte a vcelku pěkný..
NHKG (1136)|1.9.2009 11:06
Na odemykání potřebuješ drahší chipset a nemáš jistotu, že se to povede, takže X2 550 BE, nedoporučuju (Myslím že chipset s SB750, pokud se pletu, tak mě někdo prosím opravte). Asus desky neznám, každopádně kup desku s chipsetem AMD 770/SB700 (nejlepší z levných). Takovou desku koupíš od 1650kč. Takže zbývají maximálně 2000kč na procesor a z procesorů AMD do 2000kč se vyplatí jedině AMD Athlon II X2 240 za 1350kč (nemá L3, to by ale nemělo vadit). Ušetřené peníze můžeš vrazit do lepšího chladiče a zkusit taktování.
Virtualizece se hodí hlavně ve Win7 na simulaci Win XP. Pokud neplánuješ Win7 tak je ti momentálně nanic a můžeš za stejné peníze postavit počítač na E5200 a desce s chipsetem G43. Intel má v průměru větší maximální přetaktování, ale s virtualizací vyjde dráž.

EDIT: Myslel jsem samozřejmě P43. V případě extrémního šetření stačí i P31, i na něm jde taktovat.
Kotty (186)|1.9.2009 11:09
Např. to, že v jednom operačním systému můžeš (pomocí nějakého programu) virtualizovat jiný operační systém a v něm také pracovat (systém ho vnímá jako samostatný operační systém). Ale asi nic co bys využil.
AM2+ to rozhodně nebrzdí..rozdíl je cca 1-5% ve výkonu a to především díky DDR3 RAM (které bys musel navíc dokoupit).
Ber Q8200 + desku od ASUSu (když jinak nedáš) s chipsetem P43 ;)
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 11:22
s Q8200 už jsme příliš vysoko..
G43 čipset? není čipset s integrovanou grafikou zbytečný? dle mě by měl bejt dražší než bez grafiky :D

K 550 BE - já vim že neni jistota, ale tak i tak tohle dvojjádro je dost silný a reálná šance tu je.. i kdyby se to nepodařilo odemknout, tak by s tou cenou mělo bejt dost výkonný ne? já právě musím až se rodina sejde, zjistit, kolik by se dalo investovat a dle toho učinit.. taky dle toho kolik kápne z brigády, jestli vubec..

W7 mám v plánu později také.. kamrád má 2 licence, tak mi jednu přislíbil za pár korun.. tam bych tedy virtualizaci využil? a o kolik by to vyšlo dráž? nemám asi v plánu i s W7 vvirzualizovat jiný systém a na XP mdoe pro W7 virtualizaci myslím nepotřebuju, nebo ano?
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 11:23
a co třeba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=67107 ?? podporuje Hybrid CF? že bych na něm mohl aj vytvořit spolupráci s hD4670.. plus na něj posadit toho Phenoma 550 BE?
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 11:24
beri zpět - DDR3 ramky
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 11:26
nebo stejně cenově +- by vyšel i BE 720 Phenom X3..
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 11:28
a desku http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=67108 s DDR2.. šlo by na ní HCF?
Kotty (186)|1.9.2009 11:36
Co přesně od HCF očekáváš? Protože pokud v tom vidíš šanci na zvýšení (herního) výkonu, tak tě musím zklamat. HCF je funkce, při které integrované GPU přebírá práci za GK, v aplikacích kde není často předimenzovaná GK potřeba. K čemu je to dobré? Jednoduchá odpověd = nižší spotřeba v běžném provozu.
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 11:41
no, očekával jsem alespoň dorbný nárůst výkonu - hlavně v Blenderu..

s tím souvidí další - grafika ve 3D běží na normálních taktech, ale ve 2D se podtaktuje v rámci šetření.. jenže blender pracuje ve 2D prostředí Windows, ale zobrazuje 3D.. grafiky Quadro a Firepro jsou na to dělaný a nepodtatují se, ale já bych potřeboval, aby ta HD4670 běžela ve 2D na stejných taktech :D abych v blednderu její grafikcý výkon využil..
Neocz1 (84)|1.9.2009 12:07
[quote=TOBiAS02;288115]s Q8200 už jsme příliš vysoko..
G43 čipset? není čipset s integrovanou grafikou zbytečný? dle mě by měl bejt dražší než bez grafiky :D

K 550 BE - já vim že neni jistota, ale tak i tak tohle dvojjádro je dost silný a reálná šance tu je.. i kdyby se to nepodařilo odemknout, tak by s tou cenou mělo bejt dost výkonný ne? já právě musím až se rodina sejde, zjistit, kolik by se dalo investovat a dle toho učinit.. taky dle toho kolik kápne z brigády, jestli vubec..

W7 mám v plánu později také.. kamrád má 2 licence, tak mi jednu přislíbil za pár korun.. tam bych tedy virtualizaci využil? a o kolik by to vyšlo dráž? nemám asi v plánu i s W7 vvirzualizovat jiný systém a na XP mdoe pro W7 virtualizaci myslím nepotřebuju, nebo ano?[/quote]

Pozor na to ! - na WinXP mode virtualizaci potřebuješ na 100 procent.
Hellow (199)|1.9.2009 12:21
Já to nechápu :-) chceš upgrade ale nějak si nenapsal kolik peněz přesně máš co do toho narveš. HCF hmm často mi příjde ,že výkon je hrozně malej.
Psal jsi něco o P II x3 720 takže dezka 1800 + 2800 za procám a zbyde ti na ramky DDR3 a máš AM3 platformu s výkonem dostačujícím a nemusíš si lámat hlavu s itelem :-) (intel nemám moc rád :-D)
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 12:46
taky nemam rád intel, vadí mi u něj hyperthreading, ale AMD zas má hypertrasport, tkerá kazí OC..

DDR3 nechcí! mam za 2K DDR2! ty mis tačej.. ok, od HCF upouštím.. jent ak spekuluju..

Heloow: ne, nemám totiž ani rohodnutou platformua jádra.. podle toho, zda je elpší j2 nebo 4 se teprv rozhodnu zda do toho pudu a zjistim kolik bych z našich načpoval, v opačném případě udělám to samé, ale s levnějšími dvojjádry které vydržít edy kratší dobu.. proto neudávám, kolik chci ivnestovat - sám to ještě nevím.. ale víc jak 6K určitě ne v případě 4 jádra, u dvojjádra do 4K..
Hellow (199)|1.9.2009 12:48
Ježi tak co řeší až si to zjistíš a budeš mít prachy tak se ozvy.Napiš k čemu komp přesně bude,rozpočet, monitor co máš tak rozlišení pak zdroj. A z toho se něco udělá. Takhle je to střelba na slepo.
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 12:57
vždyť to říkám!! potřebuju základní rozhodnutí - 2 vs 4 jádra!! dle toho taky budu na rodiče tlačit a dle toho je taky budu muset umlouvat (hlavně na jak dlouho je ta insvestice).. dle toho budu schánět prachy a dle toho stavět..
cool.user (2822)|1.9.2009 13:07
[quote=TOBiAS02;288137]taky nemam rád intel, vadí mi u něj hyperthreading, ale AMD zas má hypertrasport, tkerá kazí OC..[/quote]
Tak tenhle argument naprosto nechapu :notsure


Jinak 4 jadro (na +/- podobne frekvenci) je jasne lepsi u narcnejsich aplikaci. Dalo by se rict ze maloktera singlthreadova aplikace vyzaduje vyssi vykon na jedno jadro nez cca 2,5ghz (c2d/p2), protoze pokud potrebuje vyssi vykon, tak se pak vetsinou optimalizuje pro dve a vice jadra.

Byt tebou si nejdriv jasne ujasnim rozpocet a co od toho chci, protoze mi prijde ze jsme tady zatim propsali tri strany o nicem ;)
Vinie (163)|1.9.2009 13:10
Celá tahle diskuze je naprostej nesmysl!!! rozhodovat se mezi 4 nebo 2 jádrem tak buď budeš mít prachy na 4 jádro a koupíš ho a nebo budeš muset vystačit s 2 jádrem ( kup 3 jádro a máš vyřešeno) ale rozhodovat se o sestavě na který nemáš ani prachy fakt nemá smysl nejdřív si je sežeň a to co nejvíc a pak něco piš!
píšeš to už asi po desátý že se musíš rozhodnout, ale kde nic tu nic!

edit: cool mě předběh :D
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 13:17
no já vim.. je to takový, že potřebuju zvážit vše, co je možné.. tak nějak bych to viděl do těch 4K, to bych i sehnal.. případně sem uvažval Phenom X3 720 (nebo ty slabší jesi sou výhodnější) nebo Phenom II X2 550.. prípadně bych se spokojil s Athlon II X2 250..

nevím co vzít od Intelu.. a hlavně na jakou desku to posadit, aby to utáhla i kdybych to chtěl lehce přetaktovat, ale přesto nestála přes 1800.. jenže na mironet.cz je nabídka tak příšerná, že se asi vratím na czc a na tu jejich soutěž jim peču a tím pádem to i odložím o pár týdnů.. peníze jsou neurčité, možná že bude nakonec peněz víc než dost, kdo ví..
já vím, že ej to tu dlouhý, ale já potřebuju s někym rpostě diskutovat a hádat se, až bych se dohádal nějakýho výsledku :) ale přes diskuzní fóra je to pomalý..

k tomu HT u Intelu - nepotřebuju ho a do renderování se zto zbytečně plete a zpomaluje to render - kéž by se tak dalo vypnout, je Intel jasnej i pro svoji vyšší stabilitu..
k HT u AMD - kamarád řáíkal, že HT se "se...re" do přetaktování..

Coolusere, já vim, 3 strany, ale neříkej "my" když jsi se zapojil až teď :)
cool.user (2822)|1.9.2009 13:30
Dobre zeptam se jinak. Jaky bude planovany rozpocet a kdy planujes sestavu nakoupit? A prosil bych jasnou odpoved.

[quote]k tomu HT u Intelu - nepotřebuju ho a do renderování se zto zbytečně plete a zpomaluje to render - kéž by se tak dalo vypnout, je Intel jasnej i pro svoji vyšší stabilitu..
k HT u AMD - kamarád řáíkal, že HT se "se...re" do přetaktování..[/quote]
Oboje jsou samozrejme totalni nesmysly. Intelovsky HT se samozrejme da vypnout (teda pokud ta deska neni uplne blba) a navic intel HT pouziva jen u zcela minimalniho poctu modelu.

Co se tyce AMDckovskeho HT, tak to zaprve da vzdy snizit za druhe nechapu ten argument. Kupujues prece platformu jako celek, tudiz nechapu proc nadavat na HT kdyz soucasne phenomy 2 zvladaji velice slusne OC. To je jako stezovat si ze maximalka auta je 180 protoze ma volant...


[quote]Coolusere, já vim, 3 strany, ale neříkej "my" když jsi se zapojil až teď :)[/quote]
Jsme tady jistej kolektiv a myslim ze nemluvim jen za sebe. Navic to ze jsem neprispival neznamena ze jsem ten thread necet ;)
elpsycho (1602)|1.9.2009 14:03
Intel měl v desktopu HT u Pentií 4 a pak a až u Core i7. Core2 žádné HT nemá. Jinak k desce P5K kterou tu někde zmiňovals - větší zoufalost jsem v životě neviděl, po neuznané reklamaci jsem ji chtěl rituálně zlikvidovat, už jsem si připravoval sekeru a špalek, ale jeden hodný člověk mě jí zbavil za pár stovek ještě než ke mě dorazila zpátky. Dodnes mám nutkání koupit ji v nějakém výprodej a dílo dokončit.
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 14:20
Coolusere, jo, no dobrá :) plánuju to (plánvoal jsem to) u Mironetu abch ještě stihl tu soutěž o zájjezd do Silverstone, ale od toho z nedostatku HW v nabídce Mironetu upouštim a přejdu k CZC.. doba? neurčito. peníze? neurčité. :D já vim, to si zrovna slyšet nechtěl, ale zatím je to tak..podle toho, kolik padne z brigády a kolik pumpnu z našich.. počítám zatím 2 verze.. 4K (stoprocentně) a 6K (v lepším případě) přípaně maximum, co jsem tak počítal, co bych měl k dispoici by bylo 8K, ale to rozhodně nechci jen ak utratit.. minimálně bych do toho zajkomponoval klávesku Slimstar a novou Sata DVD palírnu..
takže pls, počítej ty 4K a 6K :) v případě toho dvojjádra kdyby to šlo ještě níž, byl bych rád :) ale vím, že je to téžké snížit.. Nedovedu se ale rozhodnout.. i kdybych měl dost peněz, nemusím je hned utratit orvnou jen za tohle :D chápeš co myslim.. také potřebuju cca vědět, na jak dloho by mě vyšla investice 4K a na jak dloho 6K případně víc.. na rok a pul lslužby nemá asi čtyřjádro momentálně smyslu..

co se HT týče, tohle mi řekl kamarád, tak já nevím, mě dosud HT také nevadilo :)
u Intelu jsem s ním taktéž zkušenost neměl, ale je jasné, žeHT potřebuje minimální optimalizaci a tu teba Blender rozhodně nemá.. když se to dá ale vypnout :)
jinak všem moc dík za rady a info :)
r34ktor (7477)|1.9.2009 14:26
Mno, asi takhle:

Pokud ti jde především o Blender, kup čtyřjádro. Benchmarky zde. Ovšem na cenový limit 4000 Kč zapomeň. Spíše si připrav tak 6000 Kč.

Jako ideální variantu, kloubící jak cenové, tak výkonností parametry, bych viděl AMD Phenom II X3 720 Black Edition + Gigabyte GA-MA770-UD3 (rev. 2.0), což tě přijde na cca 4400 Kč.

Cenově výhodné sestavy:
AMD - AMD Athlon II X2 240 + Gigabyte GA-MA770-UD3 (rev. 2.0) (~ 2900 Kč)
Intel - Intel Pentium Dual-Core E5200 BOX + Gigabyte GA-EP31-DS3L (rev.2.1) (~ 2700 Kč)
Logout (4018)|1.9.2009 14:50
Připojuju se k coolovi (včetně a obzvlášť co se týče toho kolektivu - většina z nás nejsou grafomani a postnou příspěvek, jen pokud chtěj dodat něco, co ještě nezaznělo).

Řešit mystické zkazky agentůry JPP (jedna pani povídala) o HT nemá cenu.
Prostě chceš výkon pro blender, a chceš OC. OC potenciál procesorů je známej,
výkon se vezme odsud:
http://www.eofw.org/bench/
a porovnaj se alternativy.

Jen se vymáčkni, kolik do toho chceš vrazit. Za ty čtyři tisíce by byl nejlepší asi nějakej phenom X3, pokud Ti záleží hodně na blenderu, tak přihoď pětikilo na q8200.

edit: píšu hodně pomalu, no :-). Nicméně na ten blender bych opravdu spíš doporučoval intelí čtyřjádro, ty nejlevnější (q8200 a q8400) jsou cenově dost výhodný.
A vzhledem k tomu, že se nebudou kupovat paměti, tak nižší upgradovatelnost tak nevadí.
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 14:53
no, tk PC neslouží jen na blender, ale také na hry, ale jen ty, co HD4670 utahne :D (dosud mi jí brzdí procesor), občas filmy, muzika, nějaký to rarování (což na vícejádra optimalizaci potřebuje..) ale ta volba se mi líbí.. X3 720 jsemt aké navrhoval a koukám a týsledná cena není tak extrémní, přesto je dost vysoká :D asi pujdu vybrat z účtu :D avšak raději bych ASUSe, ale ten taky žádný desky na AMD 770 nemá..

za ten test díky, ale je to tam seřazený "nijak" je to fuška něco tam zjsitit :D

zajímá mě zda 770 utahne nějaký OC..

vámčknu se spenězma až budou, nejdřiv zjisštuju zda to má cenu, pak teprve ukecávám a pak terpve vim cenu.. o víkendu doufám budu vědět jak to bdeu s brigádou i co pumpnu od babčy.. jenže taky musim spořit na vejšku.. což mi připomíná, že jsem chtěl otcovi napsat o zvýšení alimentů :D

Q8400 už je dost vysoko v ceně.. to zas já se tim zatim neživim, jsempříležitostný mdoelář co chytá zkušenosti, ale jak mam pracovat,když preview render trvá tři minuty? :D Q8400 má kámoš pod Ninjou a vidim jak je to fofrový.. poloviční výkon by mi stačíl :)
cool.user (2822)|1.9.2009 14:56
X3 710/720 a gaigabyte MA770-ud3 (rev 2) a mas realnou sanci ze odemces mozna ctvrty jadro.
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 15:02
[quote=cool.user;288204]X3 710/720 a gaigabyte MA770-ud3 (rev 2) a mas realnou sanci ze odemces mozna ctvrty jadro.[/quote]

jo, když mě naučíš taktovat:D zkoušel jsemt aktovat ten svuj Athlon, dal sem o 300MHz, pohoda, dal sem dalších a pohoda.. reset a "overclocking failed", dal sem 300 a "overclocking failed" a tak sem to vrítuil nazpět a tim moje zkušensoti s taktováním končí :D

u X2 550 není čanse na 4 jádra? :D
r34ktor (7477)|1.9.2009 15:09
[quote=TOBiAS02;288202]za ten test díky, ale je to tam seřazený "nijak" je to fuška něco tam zjsitit :D[/quote]
Výchozí řazení je logické - dle doby renderování (od nejrychlejšího). Pokud to chceš změnit, tak není nic jednoduššího, než kliknout na záhlaví vybraného sloupce. ;)

[quote=TOBiAS02;288187]co se HT týče, tohle mi řekl kamarád, tak já nevím, mě dosud HT také nevadilo :)[/quote]
Nechápu, proč řešíš HT. elpsycho to snad vysvětlil dostatečně. Z aktuálně dostupných procesorů jím disponují jen Core i7, které jsou pro tebe stejně cenově mimo (navíc jde v BIOSu MB podpora HT vypnout).

[quote=TOBiAS02;288202]zajímá mě zda 770 utahne nějaký OC..[/quote]
OC potenciál je dostatečný. Na druhou stranu chceš levnou desku, tak nemůžeš čekat zázraky.
Darkhunter (401)|1.9.2009 15:14
Tak uvidíš..kup PII 550 a buď otevřeš jádra a budeš mít 4 jádro nebo bdueš mít jen pouhé dvoujádro...
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 15:16
neřeším HT AMD? to až druhý řádek.. ten rpvní je Intel HT :D

já vím,ž e chci levnou, jde o to, aby vubec uneslanějaký OC a neusmažila se při tom..
navíc mě takézáleží na vzhledu desky :D a tím se mi Gigabyte nadruhous tarnu líbí, ale na ASUS EVO nemají :D ale ty měděná chladiče chipsetu vypadají líp než ty ůošizení" hliníky :D

samosebou jen sranda..

k tomu řazení - už jsme si toho všiml :D ono to bylo hnedle vlevo, já to hledal vpravo.. :D ale udělal jsem sit est a vidim,ž e s mym Athlonem ejasi něco zle.. nejlepší Athlon to tam dal za minutu,muj za 6 24.. slabé, slabounké.. njn, ale s Winampem, Operou, Avastem, CCC, Creative Consolí Taksbar shufflem a HP imaging zonem, neheld na to že v Opeře mam 15 listů :D:D možná bych to dal i za míň ale nemylsim si, leda v nouzáku.. i tak ale je to tam nějké všelijaké, je tam e8400 nahoře i dole :D
r34ktor (7477)|1.9.2009 15:16
[quote=Darkhunter;288216]kup PII 550 a buď otevřeš jádra a budeš mít 4 jádro nebo bdueš mít jen pouhé dvoujádro...[/quote]
Kupovat procesor podle toho, jestli půjde "možná" odemknout je blbost. Kup na co máš, a když ho přetaktuješ/odemkneš, bude to příjemný bonus navrch.
TOBiAS02 (97)|1.9.2009 15:21
avšak koupit 4 jádra za cenu 2 (v případě, že by se odemknout povedlo, na což bych asi potřeboval lepší desku) by to byl ještě příjemnější bonus :D
mpitman (206)|1.9.2009 15:30
[quote=TOBiAS02;288221]avšak koupit 4 jádra za cenu 2 (v případě, že by se odemknout povedlo, na což bych asi potřeboval lepší desku) by to byl ještě příjemnější bonus :D[/quote]

To je rekl bych ciste na tobe - podle meho je lepsi volba Phenom II x3 720. Tam mas tri jadra jista a sanci na ctvrte. Pokud ti to za tech 600,- rozdilu oproti Phenom II 550 stoji, jdi do nej. Ja bych rekl, ze pro renderovani se ti kazde jadro navic hodi a 600,- za jistotu tretiho te nevytrhne, navic odemceni hned dvou jader u toho dvoujadra neni vubec jiste...