reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Interní disk namísto milionu CD/DVD záloh...

roamn (295)|26.4.2009 10:57
Chci se zeptat na jednu věc: Jak asi víte, data na CD DVD moc dlouho nevydrží. O tom se už asi přesvědčilo hodně lidí. 5 let a můžete být rádi. Používám jinak ty normálníá DVD média Verbatim za 16 kč.

Napadlo mě, když jsem si nedávno chtěl zahrát jednu z mých zazálohovaných her a nešla už z toho disku přečíst (stejně jako jiná data co jsem tam před lety vypaloval). Jestli by nebylo lepší namísto těchto médií pořídit jeden dodatečný velký interní HDD disk,. třeba o 320 nebo 640 GB a na ten dávat všechno to, co bych předtím vypaloval...

Propočítal jsem si to a dokonce i finančně to vyjde nastejno! U 640 GB modelu už navíc ušetříte... (počítal jsem cenu 4.5GB DVD média Verbatim s krabičkou za 16Kč). Navíc při "vypálení" na disk máte data pořád k dispozici a nemusíte případně někde hledat krabičku s daným CD... A troufám si říct že data na takovém disku, navíc když se bude používat jen na to "vypalování", vydrží klidně 10+let, což se s DVD vypáleným médiem nestane...!

Děláte to taky tak někdo? Co si myslíte o tomto řešení? Máte s ním zkušenosti? Já nevidím žádná negativa...
cool.user (2822)|26.4.2009 11:00
[QUOTE=roamn;243271]Napadlo mě, když jsem si nedávno chtěl zahrát jednu z mých zazálohovaných her a nešla už z toho disku přečíst (stejně jako jiná data co jsem tam před lety vypaloval). Jestli by nebylo lepší namísto těchto médií pořídit jeden dodatečný velký interní HDD disk,. třeba o 320 nebo 640 GB a na ten dávat všechno to, co bych předtím vypaloval...[/QUOTE]

Bylo a rada lidi uz to tak provozuje vcetne me.
kevin00 (10238)|26.4.2009 11:01
Ono je vypálit a vypálit ;) - viz. https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=33083.
Osobně jsem také uživatel, který kontrolu vypálených médií nepreferuje z plna důvodů. Jinak toto řešení též využívám :)
astec (1823)|26.4.2009 11:04
Finanční stránka - disk
spolehlivost - disk, přestože DVD média po vypálení zkontroluji
rychlost nalezení hledaného - disk
cool.user (2822)|26.4.2009 11:06
[QUOTE=astec;243278]
spolehlivost - disk, přestože DVD média po vypálení zkontroluji[/QUOTE]

Tak ono se ti muze pokazit i disk a pak je to mnohem bolestivejsi :D
kevin00 (10238)|26.4.2009 11:08
[QUOTE=cool.user;243280]Tak ono se ti muze pokazit i disk a pak je to mnohem bolestivejsi :D[/QUOTE]

Ano to může, ale řekl bych, že to není tak časté jako "jeté" CD/DVD
cool.user (2822)|26.4.2009 11:08
[QUOTE=kevin00;243281]Ano to může, ale řekl bych, že to není tak časté jako "jeté" CD/DVD[/QUOTE]

To ne, ale je to vyrazne ultimativnejsi nez kdyz ti pochcipa 30% dvd.
astec (1823)|26.4.2009 11:10
Tak si zazálohuj na disk zálohu disku
optim (391)|26.4.2009 11:37
Kdyz se zalohuje z disku na disk a jeden chcipne, tak jsou data jeste na tom druhem. Pokud nejsou, tak to nebylo zalohovani.
StD (1963)|26.4.2009 16:52
[QUOTE=roamn;243271]Chci se zeptat na jednu věc: Jak asi víte, data na CD DVD moc dlouho nevydrží. O tom se už asi přesvědčilo hodně lidí. 5 let a můžete být rádi. Používám jinak ty normálníá DVD média Verbatim za 16 kč.

Napadlo mě, když jsem si nedávno chtěl zahrát jednu z mých zazálohovaných her a nešla už z toho disku přečíst (stejně jako jiná data co jsem tam před lety vypaloval). Jestli by nebylo lepší namísto těchto médií pořídit jeden dodatečný velký interní HDD disk,. třeba o 320 nebo 640 GB a na ten dávat všechno to, co bych předtím vypaloval...

Propočítal jsem si to a dokonce i finančně to vyjde nastejno! U 640 GB modelu už navíc ušetříte... (počítal jsem cenu 4.5GB DVD média Verbatim s krabičkou za 16Kč). Navíc při "vypálení" na disk máte data pořád k dispozici a nemusíte případně někde hledat krabičku s daným CD... A troufám si říct že data na takovém disku, navíc když se bude používat jen na to "vypalování", vydrží klidně 10+let, což se s DVD vypáleným médiem nestane...!

Děláte to taky tak někdo? Co si myslíte o tomto řešení? Máte s ním zkušenosti? Já nevidím žádná negativa...[/QUOTE]

Pane, ještě je třeba poopravit tu tvou "ekonomickou úvahu" - kupovat DVD za 16č K může jen absolutní neználek. Běžně se kupují (ve velkém) mnohem kvalitnější media než-li je zmíněný Verbatim (General Use)za ceny pod 8 Kč/ks plus k tomu krabička (Amaray formát na filmy) á 2,40 Kč/ks. Jinak pokud chci něco skutečně archivovat na desítky let, tak si za tím účelem pořídím speciální media k tomu určená (tzv. Archival Grade) - tam ovšem cena začíná někde u 35 Kč/ks DVD5 a nahoru strop nemá (zlaté vrstvy apod.) a rozhodně bych takové kousky neprznil třeba Nerem...
Jinak to ALL: Paranoia zálohování (HDD) musí mít své meze - já říkám 4x a dost (na 3 strojích na 2 místech).
BTW: Na zálohy programů používám DVD-RAM a DVD-RW - staré verze většinou přemazávám - a tato media vydrží víc než běžné DVD+-R a lze k nim přistupovat jako na vyměnitelné HDD.
husky14 (4214)|26.4.2009 16:55
[QUOTE=roamn;243271]Jestli by nebylo lepší namísto těchto médií pořídit jeden dodatečný velký interní HDD disk,...[/QUOTE]Ještě lepší by bylo použít externí HDD, kterej zapneš jen v případě potřeby a zbytek času je vyplej ;)
fanynek (2048)|26.4.2009 17:12
[QUOTE=husky14;243422]Ještě lepší by bylo použít externí HDD, kterej zapneš jen v případě potřeby a zbytek času je vyplej ;)[/QUOTE]

Tak, tak. A protože i disk ti může odejít, mám v PC dva disky, kde mám spešl oddíly na filmy, fotky, hudbu, systémy, hry apod. a to všechno průběžně zálohuju na klasický SATA 1TB disk, který externě připojuju jen pro aktualizaci záloh. Když mi odejde jakýkoli z těchto disků, o data nepřijdu. :thumb
A finanční "náročnost" v tomto případě ustupuje do pozadí.
[SIZE="1"](Leda že by odešly jeden z kompu a ten se zálohama najednou :notsure)[/SIZE]
StD (1963)|26.4.2009 17:15
[QUOTE=fanynek;243427]Tak, tak. A protože i disk ti může odejít, mám v PC dva disky, kde mám spešl oddíly na filmy, fotky, hudbu, systémy, hry apod. a to všechno průběžně zálohuju na klasický SATA 1TB disk, který externě připojuju jen pro aktualizaci záloh. Když mi odejde jakýkoli z těchto disků, o data nepřijdu. :thumb
A finanční "náročnost" v tomto případě ustupuje do pozadí.
(Leda že by odešly jeden z kompu a ten se zálohama najednou :notsure)[/QUOTE]

A pojištěn proti živelným pohromám jsi? Já sice mám možnost archivovat jinde (o 18 km dál) ale běžně je lepší si koupit prostor někde na nějakém serveru...
Logout (4018)|26.4.2009 17:25
Jak už tady někteří naznačujou, zálohování na interní disk má tu chybu, že pokud odejde např zdroj nebo řadič v PC, může to zmršit oba dva disky. Proto je IMHO lepší koupit rámeček (SATA, pro paranoiky, kteří chtějí vyloučit chybu SATA řadiče USB, nebo mít desku se dvěma SATA řadičema).
Jinak enterprise zálohy maj pravidlo 3x3 - tři kopie na třech různejch místech provedený třema různejma technologiema... ale to už je mimo možnosti domácího uživatele....
astec (1823)|26.4.2009 17:26
[QUOTE=StD;243429]A pojištěn proti živelným pohromám jsi? Já sice mám možnost archivovat jinde (o 18 km dál) ale běžně je lepší si koupit prostor někde na nějakém serveru...[/QUOTE]

Jo jo zálohovat zálohu je docela potřebné
matyyy (2527)|26.4.2009 17:27
[QUOTE=StD;243429] ale běžně je lepší si koupit prostor někde na nějakém serveru...[/QUOTE]
znáš něco použitelného za normální cenu
cool.user (2822)|26.4.2009 17:30
[QUOTE=matyyy;243437]znáš něco použitelného za normální cenu[/QUOTE]

Pro mene obemnejsi data (dokumenty, fotky atd) windows live mesh. Pripadne sky drive, ale tam chybi nejaka pohodlnejsi utilita na sync.
fanynek (2048)|26.4.2009 17:31
[QUOTE=StD;243429]A pojištěn proti živelným pohromám jsi?[/QUOTE]

Ten disk se zálohama mám v nehořlavým sejfu zabudovaným do zdi s alarmem a hlídá mi ho hódně ostrej Ridgeback. :D
A pojištění nemovitosti samo mám, ale u nás hrozí snad jen ten požár.
StD (1963)|26.4.2009 17:33
[QUOTE=matyyy;243437]znáš něco použitelného za normální cenu[/QUOTE]
V CZE neznám, a ani jsem se o to nezajímal (mám dost prostoru v práci), ale vím jak to má skoro-zeťák v UK.
BTW: ono je také otázka, čemu říkáš "normální cena". Co je přijatelné pro jednoho na to druhý nemusí mít. Abychom se ale drželi tematu tazatele, tak by se to mělo pohybovat asi někde kolem té ceny jeho 640GB alternativy HDD, ne?
kevin00 (10238)|26.4.2009 17:40
Nevím, jestli kvůli záloze her by se tazateli vyplatilo držet si prostor na nějakém serveru. Pro zálohy her a nějakého softu se mu podle mě nejlépe vyplatí právě ten externí disk. Jen tak mezi námi, kolikrát bude asi tak hrát jednu hru ? Nahraje ji na externí disk a za rok ji smaže, protože bude stará. A to samé soft, když každou chvíli vycházejí nové verze ...
astec (1823)|26.4.2009 17:43
[QUOTE=kevin00;243447]Nevím, jestli kvůli záloze her by se tazateli vyplatilo držet si prostor na nějakém serveru. Pro zálohy her a nějakého softu se mu podle mě nejlépe vyplatí právě ten externí disk. Jen tak mezi námi, kolikrát bude asi tak hrát jednu hru ? Nahraje ji na externí disk a za rok ji smaže, protože bude stará. A to samé soft, když každou chvíli vycházejí nové verze ...[/QUOTE]

Tak jsem si dal tu práci a zjistil jsem že potřebuji zazálohovat necelé 2 tera dat. Nejsou to hry, jen 3 image DVD. Zbytek dokumenty, fotky, plánky, návrhy.. Ani jsem netušil kolik toho mám...
StD (1963)|26.4.2009 17:52
[QUOTE=astec;243452]Tak jsem si dal tu práci a zjistil jsem že potřebuji zazálohovat necelé 2 tera dat. Nejsou to hry, jen 3 image DVD. Zbytek dokumenty, fotky, plánky, návrhy.. Ani jsem netušil kolik toho mám...[/QUOTE]

Mno, u mne je zásadní taky sbírka filmů na DVD - více než 600 titulů momentálně a dále roste, z toho tak 40 % na DVD9 a vícero DVD5 jeden titul - takže jsem někde k 5 Tera. Na SW a jiné běžné zálohy (rukopisy knih, foto, výkresy) v pohodě stačí několik DVD-RAM.
matyyy (2527)|26.4.2009 17:57
[QUOTE=StD;243443]V CZE neznám, a ani jsem se o to nezajímal (mám dost prostoru v práci), ale vím jak to má skoro-zeťák v UK.
BTW: ono je také otázka, čemu říkáš "normální cena". Co je přijatelné pro jednoho na to druhý nemusí mít. Abychom se ale drželi tematu tazatele, tak by se to mělo pohybovat asi někde kolem té ceny jeho 640GB alternativy HDD, ne?[/QUOTE]

ono se dá sehnat něco až tak levnýho? co já jsem tak narychlo našel tak je 10gb za 1400/rok
StD (1963)|26.4.2009 18:04
[QUOTE=matyyy;243460]ono se dá sehnat něco až tak levnýho? co já jsem tak narychlo našel tak je 10gb za 1400/rok[/QUOTE]
Neumím to přesně rozlišit (teď tu před sebou nemám jeho nájemní smlouvu - ta je v Londýně), ale ten prostor má v UK zařízený v rámci společného rozvodu TVkabelovky/VOD (Video On Demand)/ISP - tam má ten úložný prostor započtený - podobně jako jsou tady "úschovny" a neomezené schránky. Platí něco přes 30 pounds měsíčně za vše (mimo telefony, ale oni mají mobily nebo přes VOIP).
alliens_labs (214)|26.4.2009 18:21
[QUOTE=cool.user;243439]Pro mene obemnejsi data (dokumenty, fotky atd) windows live mesh. Pripadne sky drive, ale tam chybi nejaka pohodlnejsi utilita na sync.[/QUOTE]
Já používám nejen na zálohy humyo,http://www.humyo.cz
Registrace je zdarma a akdyž se zaregistruješ do konce dubna,tak máš 20GB prostoru :-)
roamn (295)|26.4.2009 22:35
No já jsem myslel zálohy spíše na "pičovi*ky", typu her, filmu, hudby atd. Nemám ted na mysli zálohu důležitých dat.

Co se týče externího disku, tak ty bývaj dražší, proto jsem volil právě interní ve svých předpokladech...

Takže ako...? Mám se vysr*t na neustálé vypalování DVD co stejně nejdou přečíst a koupit na to radši další disk...?

Ale děsí mě právě jeho havárie... Jak často k tomu dochází...?


BTW mohl by mi pan všeználek říci kde seženu kvalitnější médium DVD 4.5GB za 8 Kč a krabičku za 2 Kč :-D?
Logout (4018)|26.4.2009 22:45
V každym případě je disk přítulnější, bezpečnější, a rozhodně ne o moc dražší (když započítaš čas ztrávenej vypalovánim, popř. to, že z disku můžeš starý zálohy mazat, z CD ne, tak rozhodně levnější) alternativa, takže bych se na CD/DVD, byť kvalitní, vykašlal.
kevin00 (10238)|26.4.2009 22:47
[QUOTE=roamn;243578]No já jsem myslel zálohy spíše na "pičovi*ky", typu her, filmu, hudby atd. Nemám ted na mysli zálohu důležitých dat.

Co se týče externího disku, tak ty bývaj dražší, proto jsem volil právě interní ve svých předpokladech...

Takže ako...? Mám se vysr*t na neustálé vypalování DVD co stejně nejdou přečíst a koupit na to radši další disk...?

Ale děsí mě právě jeho havárie... Jak často k tomu dochází...?


BTW mohl by mi pan všeználek říci kde seženu kvalitnější médium DVD 4.5GB za 8 Kč a krabičku za 2 Kč :-D?[/QUOTE]

Prosím vyjadřuj se slušně, požádal jsi nás o pomoc a mi se Ti snažíme pomoci. Není to však naše povinnost. Děkuji

Ten "všeználek", jak jsi nazval kolegu StD, toho o vypalování, médiech a problematice okolo ví víc než si myslíš. Mnoha lidem zde a jistě i jinde velmi pomohl, proto by jsi měl jeho rady vyslechnout a zauvažovat nad nimi.

Osobně bych šel do externího HDD. Platit prostor na serveru se myslím pro tento druh zálohy nevyplatí. Poruchovost externích disků je asi stejná jako všeho ostatního. Pokud máš smůlu najdeš vadný kousek, stejně jako u jakéhokoliv jiného spotřebního materiálu ;) Rozhodně doporučuji sledovat SMART externího disku a jednou za čas provést kontrolu povrchu.
Logout (4018)|26.4.2009 22:55
Hlavní výhodu externího disku vidím právě v kontrolovatelnosti - DVD jednou vypálíš a těžko budeš jednou za měsíc kontrolovat, jestli jsou přečtitelný. Snadno tak ztratíš data, protože nezjistíš, že máš zálohu obnovit. U disku tahle varianta nastává zřídka, protože málokdy se disk pokazí tak, aby to nebylo poznat...
kevin00 (10238)|26.4.2009 23:03
Nyní by měl prvotní investici větší, než by našel DVD média, která "jsou ty pravá" pro jeho mechaniku a pak by teprve mohl kvalitně vypalovat. Takže by musel "promrhat" x hodin nad vypalováním a testy, zatímco takto koupí externí HDD, koukne na SMART a v HDTune udělá test povrchu a tradá ... Také se právě proto přikláním k externímu disku.
fanynek (2048)|26.4.2009 23:38
[QUOTE=roamn;243578]Takže ako...? Mám se vysr*t na neustálé vypalování DVD co stejně nejdou přečíst a koupit na to radši další disk...?[/QUOTE]
Co myslíš, že se ti tu snažíme celou dobu sdělit? Nejlépe externě připojovaný HDD; = rychlost, obrovská kapacita, "trvanlivost" dat, přepisovatelnost. Minimalizuješ riziko, že když odejde něco v PC (např. zdroj), že to vezme sebou i disk.

[QUOTE=roamn;243578]Ale děsí mě právě jeho havárie... Jak často k tomu dochází...?[/QUOTE]
Pořád lepší teoretická možnost havárie, než nečitelná média po pár měsících vinou nekvalitního vypálení na Bůh ví jaký placky.

[QUOTE=roamn;243578]BTW mohl by mi pan všeználek říci kde seženu kvalitnější médium DVD 4.5GB za 8 Kč a krabičku za 2 Kč :-D?[/QUOTE]
Vyjadřuj se slušně a buď uctivý a "pan všeználek" ti možná poradí, jak pálit levně a kvalitně.
(ještě jednou....můžeš si přečíst něco kolem vypalování dále v již zmiňovaném threadu https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=33083 cca od postu 20 níže)
RolandN (210)|27.4.2009 01:30
Já vždy zalohoval, nebo si ukládal ne tak často používana data na CD/DVD.
100% trvanlivost dat nemá žádné paměťové medium, a každé z nich má svou achilovou patu.
Mám doma CD media Verbatim ještě 650MBtové :) jsou stáří už 10 let (když tak teď počítám, jj ten čas leti... :) ) a jsou stále čitelná i když mírně poškrábaná.

Když se CD/DVD medium vypaluje rozumnou rychlsoti (ne na max. rychlosti media či mechaniky), dobře skladuji jsou uloženy ve stojanu, kde nejsou v přilišné vlhkosti a taky na ně nesmaží slunko, a jsou kvalitnějši značky (ja byl vždy spokojeny s Verbatimy). Nemám proč CD/DVD mediu nedůvěřovat.

No a třeba po těch 10 letech, jsi je pro budoucí použití přepálím na novější typ media, malinko tim mohu data protřídit a ušetřím i počet placek díky větši kapacitě media CD -> DVD -> BlueRay -> ? :)

HDD pro mně skýtá spíše více rizik, i když je u něj k datům jednoduchší rychlejší přístup a jsou všechna na jednom místě.
Jak néhodné smazání souboru zásahem osobou jež jsou žívoucí pohromou :runaway, soubory napadené-zničené viry, nebo vlastní smazání se slovy" tohle už v životě nebudu nikdy potřebovat" :) a pak krachem disku: pádem, mag. polem, el. poškozením...
Jsou společnosti které dokážou data z nefunkčního dísku dostat, ale cena záchrany býva vyšší, záleží jakou mají uložena data cenu.

Programky, hry, mp3, filmy se dají vždy znova sehnat, ale fotky, dokumenty, vytvořené práce... bývájí těžkou ztrátou.
StD (1963)|27.4.2009 07:30
[QUOTE=roamn;243578]...mohl by mi pan všeználek říci kde seženu kvalitnější médium DVD 4.5GB za 8 Kč a krabičku za 2 Kč :-D?[/QUOTE]

Třeba tady (obyč.)
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-r-verbatim-16x-spindl-po-50ks/?flist=1
krabička tady (koukám, že zdražili na 3,20...)
http://www.softcom.cz/produkt/box-na-1-dvd-14mm/?flist=1

a takto vypadají ta lepší
http://www.softcom.cz/produkt/dvdr-taiyo-yuden-8x-spindl-po-50ks/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/dvdr-emtec-gold-47gb-4x-jewel-box1ks/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-r-kodak-gold-16x-spindl-po-25ks-printable/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-r-verbatim-8x-jewel-case-archival-grade-printable/?flist=1

to jen např. Stačí? A nejsem "všeználek", jen nakupuji u kováře a nikoli u kováříčků...
husky14 (4214)|27.4.2009 07:50
[QUOTE=roamn;243578]Co se týče externího disku, tak ty bývaj dražší, proto jsem volil právě interní ve svých předpokladech...

Takže ako...? Mám se vysr*t na neustálé vypalování DVD co stejně nejdou přečíst a koupit na to radši další disk...?

Ale děsí mě právě jeho havárie... Jak často k tomu dochází...?[/QUOTE]No když si právě připlatíš za ten externí, tak se ti výrazně sníží pravděpodobnost "havárie".... interní pojede pořád s kompem, externí zapneš jen v případě potřeby. Až bude plnej, vyndáš ho z boxu a dáš tam další. Jednoduchý počty :idea

Btw. a kroť se s vyjadřováním, na ty hvězdičky tady není nikdo zvědavej :rolleyes:
fanynek (2048)|27.4.2009 09:56
[QUOTE=RolandN;243593]........[/QUOTE]
Nezavrhuju zálohování na DVD...... Pokud o tom člověk něco ví a nepálí to jak zběsilej na placky z Tesca, tak věřím, že i vydrží.
Jen si nedokážu představit, že bych zálohoval 1TB dat na dývka. :p
pas!k (3765)|27.4.2009 10:16
Rad bych upozornil na jedno bolestive misto .. To co tady popisujete v podstate neni zaloha ale obycejne uloziste .. protoze kdyz z takoveho ulozite neco smazu tak o to prijdu .. proto to neni zaloha .. zaloha to zacne byt ve chvili kdyz obsah toho ulozite budu nekam zalohovat abych to mel 2x :) Je ovsem jasne ze cena takoveho reseni je zase nekde jinde .. ale pak se to da nazvat zalohou..
fanynek (2048)|27.4.2009 10:26
[QUOTE=pas!k;243647]Rad bych upozornil na jedno bolestive misto .. To co tady popisujete v podstate neni zaloha ale obycejne uloziste .. protoze kdyz z takoveho ulozite neco smazu tak o to prijdu .. proto to neni zaloha .. zaloha to zacne byt ve chvili kdyz obsah toho ulozite budu nekam zalohovat abych to mel 2x :) Je ovsem jasne ze cena takoveho reseni je zase nekde jinde .. ale pak se to da nazvat zalohou..[/QUOTE]

Každý to má jinak. Já mám "úložiště" v kompu na dvou HDD (kde mám úplně všechno) a to samý pak zálohuju v Acronisu jako image partition na externí HDD, tzn, že mám všechno 2x, tak to snad je záloha. Ne? ;)
roamn (295)|27.4.2009 10:34
[QUOTE=kevin00;243582]Prosím vyjadřuj se slušně, požádal jsi nás o pomoc a mi se Ti snažíme pomoci. Není to však naše povinnost. Děkuji

Ten "všeználek", jak jsi nazval kolegu StD, toho o vypalování, médiech a problematice okolo ví víc než si myslíš. Mnoha lidem zde a jistě i jinde velmi pomohl, proto by jsi měl jeho rady vyslechnout a zauvažovat nad nimi.

Osobně bych šel do externího HDD. Platit prostor na serveru se myslím pro tento druh zálohy nevyplatí. Poruchovost externích disků je asi stejná jako všeho ostatního. Pokud máš smůlu najdeš vadný kousek, stejně jako u jakéhokoliv jiného spotřebního materiálu ;) Rozhodně doporučuji sledovat SMART externího disku a jednou za čas provést kontrolu povrchu.[/QUOTE]

Ježišmarjá, kua pia ;-). Já tak mluvím bežně. O tom kolegovi si myslím svoje, já na něoh neútočím, jen chci vědět (JEN) kde jakože muzu sehnat média za 8 K4 (kvalitní) a krabičku za 2 K4 :-D...? Může mi to někdo osvětlit? A né... fakt nemám firmu ani živnost, takže to nemuzu kupovat přes to, fakt si nemuzu odečíst DPH (stejně jako všichni normální lidé), a fakt to taky newhodlám kupovat v balení po tísících kusech. Může mi ted někdo osvětlit kde se dá normálně sehnat kvalitní médium za 8 Kč a krabička za 2 kč :-D?
(Pokud se dá, v klidu se omluvím, ale přijde mi to jako totální nesmysl).
pas!k (3765)|27.4.2009 10:36
[QUOTE=fanynek;243653]Každý to má jinak. Já mám "úložiště" v kompu na dvou HDD (kde mám úplně všechno) a to samý pak zálohuju v Acronisu jako image partition na externí HDD, tzn, že mám všechno 2x, tak to snad je záloha. Ne? ;)[/QUOTE]

Ja jsem reagoval na prvni post ..
roamn (295)|27.4.2009 10:39
[QUOTE=fanynek;243589]Co myslíš, že se ti tu snažíme celou dobu sdělit? Nejlépe externě připojovaný HDD; = rychlost, obrovská kapacita, "trvanlivost" dat, přepisovatelnost. Minimalizuješ riziko, že když odejde něco v PC (např. zdroj), že to vezme sebou i disk.


Hm... já už se v HW moc neorientuju tedka, bývávalo před lety, ale aby odešel zdroj a vzal sebou i zbytek PC to jsem moc neslyšel...? To jakože se zdroj zblázní a pustí do všeho větší napětí a všechny komponenty jdou dop...? Já myslel že k tomuhle nedochází moc často? A pokud se už zdroj po... tak se zničí jen on a dá se koupit nový (zbytku PC se to nedotkne). K tomuhle fakt dochází i v dnešníá době, že se nějak vyjímečně zdroj pokazí a pustí napětí (větší než normálně) i do ostatních komponent)?
roamn (295)|27.4.2009 10:42
[QUOTE=StD;243600]Třeba tady (obyč.)
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-r-verbatim-16x-spindl-po-50ks/?flist=1
krabička tady (koukám, že zdražili na 3,20...)
http://www.softcom.cz/produkt/box-na-1-dvd-14mm/?flist=1

a takto vypadají ta lepší
http://www.softcom.cz/produkt/dvdr-taiyo-yuden-8x-spindl-po-50ks/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/dvdr-emtec-gold-47gb-4x-jewel-box1ks/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-r-kodak-gold-16x-spindl-po-25ks-printable/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-r-verbatim-8x-jewel-case-archival-grade-printable/?flist=1

to jen např. Stačí? A nejsem "všeználek", jen nakupuji u kováře a nikoli u kováříčků...[/QUOTE]


Aha... aha... :-). Tak to se vám omlouvám :-), ale stejně se mi to nějak nezdá... to se prodraží dopravou atd. ne...? (Krabička za tu cenu mě ale fakt dostala)...?
roamn (295)|27.4.2009 10:47
Každopádně já jsem psal že "vypaluju" normálně a "odpovědně". Verbatim za 16 kč dvd 4.5 GB, vypaluju to jen 2x rychlostí. Vypalovačka je Toshiba, což jsem myslel že je celkem značka. Mám to všechno v obalech (slim bocy nebo normal boxy) a moc na to ani nešehám. Je to v takové skříňo-polici. Mimo světlo, slunce na to nikdy přímo nesvítí. Jen je to všechno nasázeno těsně u sebe. Takže jedinej problém který by mohl teoreticky nastat je s vlhokostí, ale to nevím, to jen tipuju...

Přesto mi média nejdou přečíst už tak po 3 letech nějaký (zkoušel jsem jich víc)...

Jinak jak jsem psal, já tu nemluvím ani tak o záloze cených dat, jako "záloze" (dobře, tady by bylo lepšíá slovo "skladiště" her, filmů, hudby...)
StD (1963)|27.4.2009 10:54
[QUOTE=roamn;243654]Ježišmarjá, kua pia ;-). Já tak mluvím bežně. O tom kolegovi si myslím svoje, já na něoh neútočím, jen chci vědět (JEN) kde jakože muzu sehnat média za 8 K4 (kvalitní) a krabičku za 2 K4 :-D...? Může mi to někdo osvětlit? A né... fakt nemám firmu ani živnost, takže to nemuzu kupovat přes to, fakt si nemuzu odečíst DPH (stejně jako všichni normální lidé), a fakt to taky newhodlám kupovat v balení po tísících kusech. Může mi ted někdo osvětlit kde se dá normálně sehnat kvalitní médium za 8 Kč a krabička za 2 kč :-D?
(Pokud se dá, v klidu se omluvím, ale přijde mi to jako totální nesmysl).[/QUOTE]

Snad jsem ti dal jasný link - a nakupují tam i běžní zákazníci z ulice bez IČO, byť já ho mám, ale plátcem DPH nejsem; a 50 ks nebo 25 ve spindlu není 1000 ks (takové ani není, max. je 100) - balení si vyber podle gusta. A na nějaké omluvy nečekám, jen bych rád, aby jsi trochu přemýšlel, než něco napíšeš.

BTW: To co píšeš že vypaluješ 2x je právě chyba, když jsou media určena pro zápis 4x až 16x (např., to je různé).
fanynek (2048)|27.4.2009 10:57
[QUOTE=roamn;243660]Každopádně já jsem psal že "vypaluju" normálně a "odpovědně". Verbatim za 16 kč dvd 4.5 GB, vypaluju to jen 2x rychlostí. Vypalovačka je Toshiba, což jsem myslel že je celkem značka. Mám to všechno v obalech (slim bocy nebo normal boxy) a moc na to ani nešehám. Je to v takové skříňo-polici. Mimo světlo, slunce na to nikdy přímo nesvítí. Jen je to všechno nasázeno těsně u sebe. Takže jedinej problém který by mohl teoreticky nastat je s vlhokostí, ale to nevím, to jen tipuju...

Přesto mi média nejdou přečíst už tak po 3 letech nějaký (zkoušel jsem jich víc)...

Jinak jak jsem psal, já tu nemluvím ani tak o záloze cených dat, jako "záloze" (dobře, tady by bylo lepšíá slovo "skladiště" her, filmů, hudby...)[/QUOTE]

Taky jsem si myslel, že vypaluju "správně", než mi StD otevřel oči a poradil, jak a včem zkontrolovat kvalitu zápisu té které machaniky na daná média a jak vůbec na to, aby to bylo vypálený fakt kvalitně.
Od té doby si vždy po vypálení DVD jen tak pro zajímavost sjedu v KProbe a nevěřil bys, jak úděsně to někdy vypadá.
astec (1823)|27.4.2009 16:12
Nebo pokud by jsi chtěl trosku profi řešení, tak doporucuji dat/dds zálohovací mechaniky. Cena trošku vyšší, ale spolehlivé. (jasně pásky by se mněli tak jednou za rok protočit)
Dobik (36)|28.4.2009 16:09
[QUOTE=roamn;243271]Chci se zeptat na jednu věc: Jak asi víte, data na CD DVD moc dlouho nevydrží. O tom se už asi přesvědčilo hodně lidí. 5 let a můžete být rádi. Používám jinak ty normálníá DVD média Verbatim za 16 kč.

Napadlo mě, když jsem si nedávno chtěl zahrát jednu z mých zazálohovaných her a nešla už z toho disku přečíst (stejně jako jiná data co jsem tam před lety vypaloval). Jestli by nebylo lepší namísto těchto médií pořídit jeden dodatečný velký interní HDD disk,. třeba o 320 nebo 640 GB a na ten dávat všechno to, co bych předtím vypaloval...

Propočítal jsem si to a dokonce i finančně to vyjde nastejno! U 640 GB modelu už navíc ušetříte... (počítal jsem cenu 4.5GB DVD média Verbatim s krabičkou za 16Kč). Navíc při "vypálení" na disk máte data pořád k dispozici a nemusíte případně někde hledat krabičku s daným CD... A troufám si říct že data na takovém disku, navíc když se bude používat jen na to "vypalování", vydrží klidně 10+let, což se s DVD vypáleným médiem nestane...!

Děláte to taky tak někdo? Co si myslíte o tomto řešení? Máte s ním zkušenosti? Já nevidím žádná negativa...[/QUOTE]

Podle mě je ideální mít jeden menší, ale rychlejší disky jako systémový. Optimálně nějakého WD velociraptora, ale ten si asi jen tak někdo díky ceně pořídit nemůže a jako druhý disk bych volil nějaký velkokapacitní nízkootáčkový jako úložiště dat mě se zamlouvá třeba tentoSamsung EcoGreen F2 HD502HI - 500GB.
Logout (4018)|28.4.2009 16:18
A neni náhodou lepší mít jeden slušně rychlej na obojí? Samozřejmě když někdo chce jako systémovej raptora, pak to má význam (kupovat raptora na data je blbost), ale mít zbytečně v PC dva disky - proč?
Dobik (36)|28.4.2009 19:56
Beru to z praktickýho hlediska, u nízko otáčkových disků máš větší pravděpodobnost, že neodejde a má větší životnost, tím pádem menší šance, že příjdeš o data. Někdo si radši rozdělí jeden velký disk, je to samozdřejmě věc názoru.