reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký wifi router ?

Roli (10)|20.7.2009 00:02
Zdravím lidi přesto že jsem zde pročetl kde co stejně bych potřeboval poradit jaký použít wifi router.

Net mám od místního providera který je přijímán pomocí antény na střeše a jeho zařízením na půdě, ale nepovím co to je za tip nebo označení, protože je uzavřeno v plastové krabici a dále přes switch rozvedeno XX domácnostem bez dalšího zařízení přímo do PC.

Doma bych chtěl připojit kabelem jako doposud stolní PC a bezdrátově notebook a mininotebook.

Využití bude samozřejmě k přístupu na net jak jinak že :D a občas nějaký ten torrent, jde mi také o to aby si jednotlivá PC "nekradli" rychlost.

Měl by jeden tip : http://www.alza.cz/asus-rt-g32-d118681.htm

jen nevím zda je dostačující aby zvládal moje požadavky a v dostatečně slušné kvalitě to znamená bez různých ručních restartů a podobných neduhů něco tipu zapnout, nastavit a zapomenout, protože PC obsluhují hlavně děti a nerad bych aby mě několikrát za den volali že jim to nejde.

Všem předem díky za připomínky případně tipy na jiná zařízení v rozumné cenové hladině.
Janyk1 (997)|20.7.2009 00:04
Kolik je asi tak rozumná cenová hladina?
Roli (10)|20.7.2009 00:14
[QUOTE=Janyk1;272479]Kolik je asi tak rozumná cenová hladina?[/QUOTE]

Řekněme do 1.500,- ale pokud je to nesmysl nechám si poradit.
EditorPO (2819)|20.7.2009 00:33
Kludne si vyber z tychto:
SMC Barricade SMCWBR14S-N2
ASUS WL-520gU - ma navyse moznost pripojenia USB tlaciarne s naslednym zdielanim v sieti
3COM OfficeConnect - dobry dosah wifi
bst (37)|20.7.2009 08:29
já mám například Linksys WAG54G2:http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61061

jsem s ním spokojen a nebyli s ním žádné problémy, jak při chodu tak při instalaci zařízení...akorát jsem nepochopil tvojí podmínku " aby jsi PC mezi sebou nekradli rychlost"...sám jsem o ničem takovým neslyšel a rád se nechám poučit...
grapherX (888)|20.7.2009 08:48
Já doma používám tento: D-Link DI-524 a funguje naprosto v pohodě. Nastavení nebylo problém. Wifi pokryje bez problémů signál do jiné místnosti přez zeď a několik skříní. Vzdálenost od routeru asi 15m přez zeď a signál stabilní kolem 50%.
Roli (10)|20.7.2009 14:07
[QUOTE=bst;272503]...akorát jsem nepochopil tvojí podmínku " aby jsi PC mezi sebou nekradli rychlost"...sám jsem o ničem takovým neslyšel a rád se nechám poučit...[/QUOTE]

Myslel jsem to asi tak když si třeba dcera bude s kamarádkami posílat nějaké fotky nebo video, případně pojede torrent přes které si tohle sdílí, aby to nesežralo rychlost připojení ostatním PC tak že prohlížeč nebude schopen načíst ani písmenko po dobu přenosu souborů.
EditorPO (2819)|20.7.2009 18:09
[QUOTE=Roli;272603]Myslel jsem to asi tak když si třeba dcera bude s kamarádkami posílat nějaké fotky nebo video, případně pojede torrent přes které si tohle sdílí, aby to nesežralo rychlost připojení ostatním PC tak že prohlížeč nebude schopen načíst ani písmenko po dobu přenosu souborů.[/QUOTE]
To by si musel kupit router, ktory ma bandwidth management. S nim nastavis pre kazdy pocitac maximalnu prenosovu rychlost ako do internetu, tak aj v ramci LAN. Drahsie modely vedia riadit prenosovu rychlost samostatne pre konkretne sluzby.
V domacich podmienkach si to vies ustrazit (nastavis dcerke max rychlost torrentu, pripadne klienta FTP), takze nemyslim, ze by bolo nutne kupovat tieto drahsie modely. Jedine ze by si to chcel kvoli komfortu, ze ked je linka volna, tak torrenty pojdu na 100%, ale ked na inom PC zacnu surfovat, tak router stahovanie torrentu obmedzi.
Roli (10)|21.7.2009 12:20
Všem díky za reakce ale nyní nevím co vybrat, jsem totiž hroznej šťoural a než něco koupím musím mít spoustu info.

Zatím nejvíce se mi líbí SMC Barricade SMCWBR14S-N2 ještě hledám více info

nebo ASUS WL-520gU ten chválí hodně, jen nevím zda u něj využiji tu možnost tisku ze všech PC u nás doma se až tak moc netiskne.
mpitman (206)|21.7.2009 14:22
[QUOTE=Roli;272855]...
Zatím nejvíce se mi líbí SMC Barricade SMCWBR14S-N2 ještě hledám více info
nebo ASUS WL-520gU ten chválí hodně, jen nevím zda u něj využiji tu možnost tisku ze všech PC u nás doma se až tak moc netiskne.[/QUOTE]

Ja mam doma ASUS WL-500gP, ktery ma take moznost pripojeni USB zarizeni vcetne moznosti sdileni tiskarny a prestoze take moc netisknu, moznost vytisknout cokoliv kdykoliv pres WiFi aniz bych musel jit a pustit kvuli tomu desktop s tiskarnou je opravdu dobra vec a mohu jen doporucit... Rozhodne bych se nebal, ze je to zbytecna funkce, kterou nevyuzijete.
Roli (10)|27.7.2009 22:45
Sice ještě nemám router na 100% vybraný ale měl bych ještě jeden dotaz.

Jelikož využívám O2 TV tak mi nyní nabídli za výhodnější cenu než mám nyní i jejich Internet.

Ale k věci momentálně mám od nich modem D-Link jen pro TV, když bych nabídku přijal šlo by místo něj použít některý z Vámi doporučovaných routerů a z něho přivést kabel rovnou do Set Top Boxu, kabelem do PC a zbytek jak jsem si představoval přes wifi nebo tam ten jejich modem bude muset být vřazený ?
EditorPO (2819)|28.7.2009 09:36
O aky model D-Link sa jedna? Pokial ho nahradis inym routerom, tak to moze, ale nemusi fungovat. V kazdom pripade ak budes mat problem s internetom alebo s TV, tak ti na hotline povedia, ze na vlastne zariadenia servis neposkytuju a nezarucia riadne fungovanie ich sluzieb.

Skus sa pozriet, ake druhy routerov O2 poskytuje a snaz sa vybrat z ich ponuky. Bolo by to pre teba vyhodnejsie. Musel by si mat totiz viac skusenosti na to, aby si poznal pravu pricinu pripadnej poruchy a reklamoval ju u O2.Taktiez by si si mal v pripade vlastneho zariadenia overit priamo u nich, ci moze byt nejaky problem, ale obavam sa ze neuspejes a stejne ta budu tlacit do ich zariadenia.

Dobre si teda zvaz nasledny postup, hlavne ked pises, ze si velky "šťoural". :)
Roli (10)|28.7.2009 23:42
[quote=EditorPO;275581]O aky model D-Link sa jedna? Pokial ho nahradis inym routerom, tak to moze, ale nemusi fungovat. V kazdom pripade ak budes mat problem s internetom alebo s TV, tak ti na hotline povedia, ze na vlastne zariadenia servis neposkytuju a nezarucia riadne fungovanie ich sluzieb.

Skus sa pozriet, ake druhy routerov O2 poskytuje a snaz sa vybrat z ich ponuky. Bolo by to pre teba vyhodnejsie. Musel by si mat totiz viac skusenosti na to, aby si poznal pravu pricinu pripadnej poruchy a reklamoval ju u O2.Taktiez by si si mal v pripade vlastneho zariadenia overit priamo u nich, ci moze byt nejaky problem, ale obavam sa ze neuspejes a stejne ta budu tlacit do ich zariadenia.

Dobre si teda zvaz nasledny postup, hlavne ked pises, ze si velky "šťoural". :)[/quote]

Děkuji za odpověď ale je to už bohužel pasé, dnes mi prověřili linku a zjistili že není na to aby utáhla obojí, protože jen TV sebere 7 mega rychlosti z 8 možných pro tuhle linku.

Tak že zůstávám u původního řešení jen pořád nevím který router koupit, ještě hledám info :D
astec (1823)|29.7.2009 12:51
Já jsem to nepochopil ty chceš dělit pásmo u sebe v bytě???
Roli (10)|29.7.2009 22:35
[quote=astec;275962]Já jsem to nepochopil ty chceš dělit pásmo u sebe v bytě???[/quote]

Nee myslel jsem že bych ten D - Link co jsme dostali od O2 nahradil wifi routerem a z něj to posílal kabelem do Set Top Boxu, stolního PC

a přes wifi do notebooků ale stejně to nejde jak jsem již psal, protože linka to neunese a jak psal EditorPO asi by to bylo nereálné.

Ještě k tomu výběru, zatím jsem skončil u těchto dvou :

http://www.alza.cz/bezdratovy-wifi-router-smc-barricade-smcwbr14s-n-d83188.htm

http://www.alza.cz/asus-wl-520gc-wifi-d75823.htm

a tento Asus protože bych ten WL-520GU

s možností tisku nevyužil nebo je parametrově o tolik lepší že se vyplatí si ho koupit ?
Roli (10)|8.8.2009 01:20
Tak je změna, poskytovatel wifi mi nabídl zdarma TENTO router má to cenu si ho vzít nebo raději si koupit kvalitnější ?

Já jen aby s ním nebylo víc starostí než radostí, sice je pravda že darovanému koni na zuby nehleď ale ?
|Mio| (1333)|8.8.2009 10:28
Parametry odpovidaji tomu co od toho potrebujes, takze proc ne.

Jen ho nahod do googlu jestli nejsou nejak kazovy.

Zadarmo ho ber, koupit si jinej muzes prece vzdycky.

EDIT: A jinak routery co ti zde vsichni doporucovali jsou sice ozkousene a kvalitni, ale jen G normu, vzhledem k cenam se ale nyni vyplati vzit rovnou n-ko, staci nejaky levnejsi ozkousene, ja jsem koupil CC&C WA-6202-V3 s USB portem ktery maka i jako pomalejsi NAS a jsem s nima velice spokojenej.
Roli (10)|11.8.2009 00:06
[quote=|Mio|;279532]
EDIT: A jinak routery co ti zde vsichni doporucovali jsou sice ozkousene a kvalitni, ale jen G normu, vzhledem k cenam se ale nyni vyplati vzit rovnou n-ko, staci nejaky levnejsi ozkousene, ja jsem koupil CC&C WA-6202-V3 s USB portem ktery maka i jako pomalejsi NAS a jsem s nima velice spokojenej.[/quote]

No eNko je pro velkou přenosovou rychlost ale já soubory sdílet mezi PC nebudu a neznám zatím u nás poskytovatele, který by mě to takhle rychle pustil tak že si myslím že routery s G normou jsou pro mě dostačující.

Jinak ale dík.

Jo a Google o tom WELLu neříká ani dobře ani špatně tak uvidíme.
Salamander (6177)|25.8.2009 20:29
Dobry vecer, doufam, ze nevadi, ze ozivim tohle tema ...

Potrebuji vybrat nejaky novy wi-fi router, muj starsi OvisLink uz toho ma asi dost :D
Celkem mi padly do oka tyhle 2 kousky
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140000000000IJD
a
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140000000000R3A

vyuziti je pro pokryti jedineho bytu, ale potrebuji slusne zabezpeceni (nemusi byt filtrovani MAC adres, ale aspon WPA-PSK nebo WPA2. Printserver by se hodil, ale neni nutny. Cena max 2000, ale lepsi by bylo neco kolem te tisicovky.
Co mi doporucite ? :)
EditorPO (2819)|25.8.2009 21:59
Ten Zyxel bych bral.

PrinServer vyries v pripade potreby radsej samostatnym zariadenim, napr Edimax.
kevin00 (10238)|25.8.2009 23:31
Ten TP-Link má oproti Zyxelu trochu lepší možnosti šifrování a zabezpečení. Co se týče Print serveru, pokud máš multifunkční tiskárnu moc bych to neřešil. Přijdeš o možnost scanování do počítače, protože tyto levné řešení nemají oboustrannou komunikaci.
Roli (10)|26.8.2009 15:28
Po asi týdnu testování a že jsme WELLa nešetřili denně přes něj proteklo něco kolem 15-20 Giga dat vypadá vše v pořádku jen jsem ho dal do přiloženého stojánku kvůli lepšímu chlazení a hlavně proto pokud byla dcera nebo já s notebookem v obýváku tak nám signál neprošel z vedlejší místnosti přes plazmovou TV :cry, jinak dosah je dostatečný, signál projde skrz několik zdí a dokonce i o několik pater níže se nechá serfovat plnou rychlostí bez výpadků :thumb
Salamander (6177)|26.8.2009 15:46
[quote=kevin00;285857]Ten TP-Link má oproti Zyxelu trochu lepší možnosti šifrování a zabezpečení. Co se týče Print serveru, pokud máš multifunkční tiskárnu moc bych to neřešil. Přijdeš o možnost scanování do počítače, protože tyto levné řešení nemají oboustrannou komunikaci.[/quote]

Mam obyc. barevnou laserovku ... a asi vezmu ten Zyxel, zamlouva se mi vic :) Ma nekdo nejake namitky ? :)
HiLow (1000)|27.8.2009 06:52
Já mám dlouholeté zkušenosti s TP-Linky, vždy bez problému, ani jediný kus na reklamaci. Široké možnosti nastavení, pěkný design.
pas!k (3765)|27.8.2009 07:15
EditorPO (2819)|27.8.2009 07:24
[quote=pas!k;286416]Vzal bych toto
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140087000000MAQ[/quote]

Je len b/g, nema moznost pripojenia externej anteny.
pas!k (3765)|27.8.2009 07:59
No jelikoz je vyuziti pokryti pouze jednoho bytu imho staci..

kdyby byl b/g problem je tu jeste tahle moznost

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140087000000MAO

Kazdopadne s lynksysem mam jen ty nejlepsi zkusenosti...
kevin00 (10238)|27.8.2009 08:19
IMHO pořád TP-LINK TL-WR941ND z toho vychází nejlépe - zabezpečení, šifrování, služby
EditorPO (2819)|27.8.2009 09:40
To mate tak, mohlo by tu napisat svoje doporucenie dalsich 5 ludi a kazdy by doporucil nieco ineho. Kazdy z nas ma dobre skusenosti s niecim inym.
U toho Zyxelu som sa nestretol so ziadnymi problemami, WRT160N aj TL-WR941ND obcas vytuhuju.

Salamander vie, co vsetko vyuzije.

IMHO DNS relay, VPN a IGMP sa vzdy zidu.
Salamander (6177)|27.8.2009 18:51
Takze jsem dnes zakoupil ten TP-Link ... uz bezi a zatim maximalni spokojenost :)
EditorPO (2819)|27.8.2009 19:36
[quote=Salamander;286692]TP-Link ... uz bezi a zatim maximalni spokojenost :)[/quote]
Daj vediet po dlhsej dobe, ako sa chova.
HiLow (1000)|27.8.2009 22:37
Taky bych rad mel nejakou odezvu, uz jen proto, ze jsem ten TP-Link doporucil.
HFX9 (276)|1.9.2009 11:38
Vyuziju tohoto tematu a zeptam se:

Jaky vidite rozdil mezi TL-WR941ND a TL-WR841ND (jedine co jsem zaznamenal je u 941-ky 3anteny a tim asi lepsi dosah coz u me v 3+1 panelakovem byte asi moc neocenim)

Ma tedy smysl si priplatit cca 150kc za ten TL-WR941ND ?

A jeste dalsi otazka, mam pda ktere zvlada jen wifi b/g budu moct vyuzivat najednou jak pripojeni prave tohoto pda pres b/g a zaroven pripojeni pc pomoci wifi n (nebude tam nejaka nizsi rychlost diky pripojenemu zarizeni s b/g wifinou?)

Diky za info
Salamander (6177)|4.9.2009 17:11
Tak kratkodobe zkusenosti s tim TP-Linkem :)
Stabilita zatim bez problemu (restart 1x a to jen kvuli tomu, ze jsem ho stehoval)
Zabezpeceni na vybornou ( dle logu MAC adres na nem zatim brouzdam jenom ja :) )
Dosah nemeren presne na metry ale sila signalu je po celem byte vyborna
A taky se zahriva mnohem mene nez puvodni router :)