reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odebrání systémového disku a formát jiného

wentill (58)|2.3.2010 13:07
Zdravim, mam doma stary, ale funkcni pocitac s tremi disky, ktery bych rad predal "cisty" dal uz bez jednoho nejstarsiho disku. Potrebuji se ze situace: disk C (20gb - systemovy), disk D (60 gb - pouze data), disk E (300 gb - pouze data) dostat do situace: disk D (60 gb - systemovy), disk E (300 gb - pouze data). S tim, ze v prubehu bych chtel disk D naformatovat.
Na internetu jsem nasel par navodu, ale vsechny ze situaci, kdy dotycny nevyndaval ten disk kterej je jako systemovej. Pokud teda vlozim CD s xpckama a vypnu pocitac, tak pak muzu ten dvaceti gigovej disk normalne vyndat a zapnout pocitac uz jen s tema dvema? S tim ze pak teda pres bios zformatuju ten sedesati gigovej a hodim windowsy na nej? Nikdy jsem to nedelal i bez vyndavani disku :)
Plus taky by me zajimalo, jestli bude potreba hodit tam ovladace. Mam totiz cedecko jen k zakladni desce a nevim, na co vsechno muzou byt jeste potreba, je tam graficka karta, firewire, tv karta, nebo treba i hdd pres pci radic. Jde nejak ty ovladace najit v tom stavajicim stavu a hodit si je na flashku nebo nekam proste?
Diky moc za jakoukoliv reakci..
honzee (187)|2.3.2010 13:59
Nejjednodussi bude asi 20GB vyndat, potom nastartovat s vlozenym instalacnim CD, v instalatoru 60GB disk naformatovat, jako cil instalace vybrat 60GB a nainstalovat. Potom instalace ovladacu zakl. desky, zkusit jestli neco nevyhleda windows sam a zbytek pomoci EVEREST Home Edition (viz. Slunecnice, Stahuj) identifikovat a doinstalovat...
dzandra (1368)|2.3.2010 14:54
Stáhni si hiren boot cd, nabotuj z něho a tam najdeš pro partition akce hafo programů. Ideálka paragon partition manager nebo p magic.

Ovladače k desce a k ostatnímu najdeš na netu a tip zjistíš už přes zmiňovaný everest.
Staré ovladače nekopíruj, raději vše naistaluj nově. A ideální je začínat od chipsetu
wentill (58)|2.3.2010 15:43
super..dik moc..jeste teda jestli se mohu zeptat..neslo by nejak laicky rict co znamena cast "a tam najdeš pro partition akce hafo programů. Ideálka paragon partition manager nebo p magic" :)
dzandra (1368)|2.3.2010 16:15
No laicky by to šlo, ale jestli ti to moc neříká, neradil bych ti, se do těchto operací vůbec pouštět.

Ale v podstatě jde o to, že pokud se ti podaří nabootovat do hirentu v nabídce dej spustit hiren boot Je tam asi 10 menu položek. jako první je disk partition tools.
Vlez tam a tam už si vyber. Je jich asi 15, ale paragon, partiton magic a acronis jsou asi nejjednodušší.
speedsnail (4876)|2.3.2010 16:48
Pokud máš 3 fyzické disky (20,60 a 300 - já jsem to tak pochopil) vůbec se do žádných partition programů nepouštěj!
wentill (58)|2.3.2010 17:05
no budu rad pokud to bude co nejjednodussi :) a pokud to staci (?) tak jak napsal honzee asi to udelam takhle :) dik..
honzee (187)|2.3.2010 18:47
dzandra se asi prekoukl, myslel ze mas jeden fyz. disk rozdeleny na 3 partitions. To by pak stacilo opet v instalatoru windows smazat prvni dve casti, potom vytvorit jednu celou novou a nainstalovat win. Partition managery bych do toho nemotal:) Ale predpokladam, ze mas 3 fyzicke disky, takze plati muj prvni prispevek
wentill (58)|2.3.2010 19:10
jou jou..primo tri fyzicky..do zadnejch partitions jsem se zatim nepoustel :) staci takhle..no zejtra na to vlitnu a uvidime..dik za pomoc..
dzandra (1368)|2.3.2010 21:56
Ne překouknul jsem že má jeden na 3, ale 2 hdd na tři. Tím pádem beru vše z5. A to naformátuj při instalaci .
zsdx (2098)|3.3.2010 17:12
[quote=speedsnail;354764]Pokud máš 3 fyzické disky (20,60 a 300 - já jsem to tak pochopil) vůbec se do žádných partition programů nepouštěj![/quote]

A proc ne? Napr. pomoci p magicu muze NAKLONOVAT 20 na 60 (samozrejme po predchozim prehrani dat 60 -> 300) a nemusi nic zdlouhave instalovat.