reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Umístění zdroje vůči procesoru

Commanderwar (577)|15.6.2011 17:22
zdravím nevim udelal jsem nejspiše chybu

koupil jsem si novy zdroj do stareho pc, je to duron 1,7
ale to je asi jedno

koupil jsem zdroj ktery ma vetrak ze spodu ( s odvodem tepla od procesoru), to je určite dobra vec:)

problem je že ja mam zdroj z boku hned naproti procesoru a jsou od sebe cca 2 cm a vetraky tudíž hned proti sobe
neni možny že nastane situace kdy ten zdroj bude brat vzduch tomu procaku?? defakto každy komponent fouka smerem k sobe
Georginek (2957)|15.6.2011 17:29
Vetrak ze zdroje fouka dovnitr do zdroje a druhou mrizkou vychazi ven.....

Maximalne bude brat trochu tepla z CPU a to pozene skrz zdroj ven, mozna se zvysi teplota zdroje a tim padem se o bude vic tocit vetrak/vic hluku...... zalezi co je to za zdroj, IMHO foto by bylo nejlepsi....
Commanderwar (577)|15.6.2011 17:38
[quote=Georginek;456920]Vetrak ze zdroje fouka dovnitr do zdroje a druhou mrizkou vychazi ven.....

Maximalne bude brat trochu tepla z CPU a to pozene skrz zdroj ven, mozna se zvysi teplota zdroje a tim padem se o bude vic tocit vetrak/vic hluku...... zalezi co je to za zdroj, IMHO foto by bylo nejlepsi....[/quote]

no prave ja mam strach že bude brat vzduch procaku ktery potřebuje aby chladil sám sebe...ale asi je to prakticky zanedbatelny zkusim pro zajimavost udelat foto
DrZelenka (2491)|15.6.2011 17:54
[quote=Commanderwar;456922]no prave ja mam strach že bude brat vzduch procaku ktery potřebuje aby chladil sám sebe...ale asi je to prakticky zanedbatelny zkusim pro zajimavost udelat foto[/quote]

Pokud to není zdroj s nějakým vysavačem místo větráku, tak to podle mě nic neudělá (pokud je mezi ním a CPU chladičem aspoň nějaký místo).
Sommer (384)|15.6.2011 17:55
[quote=Commanderwar;456922]no prave ja mam strach že bude brat vzduch procaku ktery potřebuje aby chladil sám sebe...ale asi je to prakticky zanedbatelny zkusim pro zajimavost udelat foto[/quote]

Jo, foto bude nejlepší. Ale "že bude brát vzduch procesoru" bych neřešil. Naopak bude lepší, když teplý vzduch bude ten zdroj vysávat ven.
mech13 (5526)|15.6.2011 18:51
Tady bych rekl ze je rec o jinem typu ATX bedny, nez na kterou je vetsina lidi dnes zvykla...

Zdroj neni nad deskou ale jakoby vedle - v miste, kde dnes byva 92/120mm outtake... a natoceny tak, ze ventilator zdroje je primo proti ventilatoru cpu (ktery neni tower ale klasicka kostka, jak dnes ni boxy)

Bit se urcite budou, ale jak moc nikdo neodhadne... nejlepsi bude vyzkouset a rukou kontrolovat teplotu chladice CPU (pokud se k nemu dostanes)

ale melo by to imho byt OK, ve zdroji je vetrak sice s velkym prutokem, ale malym tlakem a na CPU bude maly vetrak, ktere maji mnohem vetsi tlak, takze nepojede naprazdno

Btw u techto beden byval vyklopny tray s MB
r34ktor (7477)|15.6.2011 19:38
[quote=mech13;456934]Tady bych rekl ze je rec o jinem typu ATX bedny, nez na kterou je vetsina lidi dnes zvykla...[/quote]
Jo, bude to tato:


Osobně si myslím, že větrák nad procesorem bude spíše ku prospěchu věci. Vzpomínám si, že chlazení výkonnějších procesorů (socket A) byl v tomto typu skříně problém. Vyšší chladiče se skoro dotýkaly zdroje a vzhledem k uspořádání se tam tvořila teplotní kapsa. Novější zdroj by měl tyto nedostatky trochu eliminovat (zajistí proudění vzduchu kolem chladiče procesoru).
Commanderwar (577)|16.6.2011 08:26
Mech 13 to posal velmi správně muj "problém"

r34ktor dohodil velmi dobrou foto.

skřín je to skutečně ničemná a to nemluvím že tam není k hnutí a že kvuli vymene zdroje človek musí vyhazet pulku věcí, což sice přehaním šlo jen o grafickou kartu, ale i tak.

Tak snad to skutečně problem nebude a ba naopak to asi važne bude ku prospechu veci

diky kluci
superdrooper (208)|16.6.2011 11:22
[quote=Commanderwar;457012]
Tak snad to skutečně problem nebude a ba naopak to asi važne bude ku prospechu veci

diky kluci[/quote]

Můj kámoš ji má, jeho Pentium Dual Core E2140 (1,6 GHz) se neustále hřeje kolem 40-50 stupňů, i když zrovna nic nedělá, v zátěži jde až k 70 stupňům. Zdroj má 12 cm ventilátor a je umístěn nad chladičem CPU, CPU chlazen jedním z nejmenších Artic Coolingů, jinak by se tam nevešel. Navzájem se hádají o vzduch, zdroj táhne od desky a chladič CPU fouká na desku. Bednu má narvanou ve stole, který je dělán na míru této bedny :). Dříve tam měl Pentium 4 3 GHz, kde teplota 65 stupňů byla možná pouze se stock chladičem na plné pecky. :D
Tím chci říci to, že tiché chlazení s rozumnými teplotami u žravějších CPU je nemožné, nevejde se tam žádný větší chladič a kvůli přetlačování zdroje a chladiče CPU o čerstvý vzduch nejsou teploty nikdy dobré. Dříve měly zdroje většinou 8 cm větráčky umístěné v zadní části, takže vznikala taková vzvěrstva, kdy chladič CPU v takové skříni měl přímo nad sebou plechovou stěnu zdroje, tj. vůbec neměl odkud brát vzduch. Ten se pak doslova pekl ve vlastní šťávě. :)
Commanderwar (577)|20.6.2011 06:12
Zdravím mám jeste jednu záhadu.

Vždy po spuštění pc cca 30 sekund po startu se ventilátor zdroje nepravidelne roztači a hučí jako malý mixer a dost nahlas.
po 30 sekundách se uklidní a točí se velmi potichu a v klidu.

mam teorii že tesne po spusteni se roztočí ventilator zdroje a procesoru a že v té male mezeře mezi nima je jakýsi vzduchový deficit a proto tam vzniká tento problém.

nemáte nekdo teorii proč tomu tak je??? jaka zavada na ventilatoru by to mohla zpusobovat??

dekuji
Sommer (384)|20.6.2011 08:43
Těžko říct, záleží, jak rychle se točí ventilátor na chladiči CPU (zda někde dovedeš zjistit jeho otáčky). To, co píšeš asi možné je, já se s tím ale nikdy nesetkal (a to jsem doma míval stejný case se zrojem, jak popisuješ).

Já bych si klidně vsadil i na závadu na ventilátoru zdroje. Můžeš nám prozradit, co to je za model a značku a zda je fungl nový nebo jen "nový"? :)
mech13 (5526)|20.6.2011 09:31
relativne jednoduse to zjistis kdyz zdroj vydelas z bedny, polozis ho na ni, zapojis a PC spustis... tim eliminujes veskery mozny vliv chladice procesoru. Jestli ma kratke kabely a nedostane z vrchu bedny, dej vedle bedny nejakou krabici a poloz zdroj na ni.

relativne jednoduse pisu proto, ze v te bedne to nejspis bude pekna drbacka
Commanderwar (577)|20.6.2011 11:56
Jë to tento zdroj

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48081

a mate pravdu vyndam ho a zkusim ho mimo case.

ted je otazka pokud to bude delat i mimo case...je to duvod k reklamaci??
Marenek (239)|20.6.2011 12:45
- ten athlon v tom roli hraje - docela topi
- takový podobný case jsem měl a problém s chlazením tam byl už s původním zdrojem - řešil jsem to křidélky a pomohlo to
- nicméně, pokud by ses nebál řezat a vrtat do casu, uvažoval bych o umístění zdroje dolů, a třeba i dopředu. a procesoru dát komínek.


no a nebo case prostě vyměnit, takovej se všude válí...