reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Brzdy osobních počítačů

Pavel Kovač (374)|20.4.2012 10:14
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Brzdy osobních počítačů[/SIZE]



S příchodem SSD se odstranila jedna z největších brzd osobních počítačů. Konečně také lze sestavit počítač bez pohyblivých částí. Existuje dnes podobná brzda jako byl po několik desetiletí klasický pevný disk? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Neregistrovaný (0)|20.4.2012 12:54
Uživatel :). Naprosté většině uživatelů výkon stačí a s výkonnějšími součástkami nepoznají rozdíl (pokud mají SSD)

Jinak hráči a kodéři videí si budou stále stěžovat na grafiku/CPU, ale to je jen kapka v moři.
bakib (3)|20.4.2012 13:02
Monitory. Je to sice periferie, ale i tak.
Věřím, že do 5 let budu mít na stole 2×27", ale pro běžného uživatele by bylo fajn, kdyby se začaly dělat kvalitní a levné monitory (jo, za 4500 se dá sehnat slušný monitor už teď) a zvyšovalo se rozlišení.
U počítačů už nyní není problém malá spotřeba,vysoký výkon, hlučnost, rychlost...
odb (505)|20.4.2012 13:04
[quote=Neregistrovaný;500537]Uživatel :). Naprosté většině uživatelů výkon stačí a s výkonnějšími součástkami nepoznají rozdíl (pokud mají SSD)

Jinak hráči a kodéři videí si budou stále stěžovat na grafiku/CPU, ale to je jen kapka v moři.[/quote]


Suhlas. Dnes su brzdy niekde inde ale nie v HW. Asi tou najvecsou je uzivatel, potom SW a potom rychlost pripojenia do internetu.
Suhlasim aj s tou stale sa stazujucou kvapkou.
odb (505)|20.4.2012 13:07
[quote=bakib;500538]Monitory. Je to sice periferie, ale i tak.
Věřím, že do 5 let budu mít na stole 2×27", ale pro běžného uživatele by bylo fajn, kdyby se začaly dělat kvalitní a levné monitory (jo, za 4500 se dá sehnat slušný monitor už teď) a zvyšovalo se rozlišení.
U počítačů už nyní není problém malá spotřeba,vysoký výkon, hlučnost, rychlost...[/quote]

V com ti to pomoze mat 2x27" ? Ako ta brzdi monitor? Beznemu uzivatelovi je jedno aky ma monitor (aky velky, s akou technologiou a s akym rozlisenim).
bakib (3)|20.4.2012 13:15
[quote=odb;500540]V com ti to pomoze mat 2x27" ? Ako ta brzdi monitor? Beznemu uzivatelovi je jedno aky ma monitor (aky velky, s akou technologiou a s akym rozlisenim).[/quote]

Tak mě osobně to pomůže, jelikož fotím a fotky následně upravuju. A běžnému uživateli je jedno, jaký má monitor, to je pravda. Ale to samé se dá říci o hdd. Většině lidí je jedno, že mají plotnové disky, neomezuje je to...
r34ktor (7477)|20.4.2012 13:44
[quote=Neregistrovaný;500537]Uživatel :).[/quote]
Tak nějak. S úspěchem na to lze aplikovat Paretovo pravidlo.

80 % uživatelů, využívajících 20 % potenciálu svých PC a programů, generuje 80 % problémů, což vyplývá z reálně méně než 20 % znalosti problematiky práce s PC, i když si myslí, že jejich skutečné vědomosti jsou minimálně 80 %. ;)
16cmfan (2153)|20.4.2012 13:55
[quote=Pavel Kovač;500527] Existuje dnes podobná brzda jako byl po několik desetiletí klasický pevný disk? [/quote]

Konzole.
Noxikk (0)|20.4.2012 14:33
Jednoznacne software. Bud pitomosti typu "jedna vec se zaridi 10-ti kliknutimi" (treba nastaveni LAN ve Windows XP a 7) nebo zpomalovani urcitych operaci v novejsich verzich.
durib (1141)|20.4.2012 14:54
Největší brzda je špatná spolupráce techniky s člověkem. Konkrétně u mne- celé tři hodiny u PC třeba nejsem a to odpočívá. Pak potřebuju pracovat a OS se rozhodne, že spustí aktualizace, nebo zkontroluje disk atd. Veliká zdržovačka je pak ještě připojení na síť.
Neregistrovaný (0)|20.4.2012 15:42
Největší brzdou počítačů jsou s přehledem už asi tak 10-15 let paměti RAM. Současná technologie počítačů by užila paměti s latencí 50 pikosekund, to je ale ve dnešní době scifi a máme k dispozici reálně tak 5 nanosekund, tedy 100x víc než je potřeba.

Také začíná být brzdou 1 Gbps Ethernet, i nejlevnější HDD je dneska rychlejší a nestíhá to, natož SSD.
16cmfan (2153)|20.4.2012 15:53
[quote=Neregistrovaný;500564]Největší brzdou počítačů jsou s přehledem už asi tak 10-15 let paměti RAM. Současná technologie počítačů by užila paměti s latencí 50 pikosekund, to je ale ve dnešní době scifi a máme k dispozici reálně tak 5 nanosekund, tedy 100x víc než je potřeba.
[/quote]

:stupid:mistake
Neregistrovaný (0)|20.4.2012 15:56
[quote=16cmfan;500565]:stupid:mistake[/quote]

Přesně takové reakce jsem očekával, inu Nevědomost je síla!
16cmfan (2153)|20.4.2012 15:59
[quote=Neregistrovaný;500566]inu Nevědomost je síla![/quote]

Presne tak, som rád, že súhlasíš s mojou reakciou ;)
Neregistrovaný (0)|20.4.2012 16:09
[quote=16cmfan;500567]Presne tak, som rád, že súhlasíš s mojou reakciou ;)[/quote]

Nudíš.
par.pivek (1)|20.4.2012 18:06
Tak především je největší brzda osobního počítače samotný uživatel.Počítačová negramotnost některých uživatelů které "PC omladina názývá LAMA"nezná hranic.Tak především se velice často setkávám stím že uživatel pc neumí správně položit otázku tak dnes všední věci jako je internetový vyhledávač.To bych mohl označit jako prvotní krok k získání "brzdy"pro osobní počítač v podobě software který "brzdí"pc běžíc na pozadí a páchající nepravosti.Toť bod druhý.Za další je chyba znovu u homo sapiens a to v podobě že si majitel pc nezajde do trafiky a nekoupí si již dnes běžne dostupnou literaturu v podobě "časáků o pc"za pár drobných.Myslím si že takto pořízený časopis který méně zkušenému PC uživateli mnoho napoví jak se částečně bránit proti brzdám systému v podobě softwaru který si sám nasadí do pc.Vedle toho koupě pc tiskovin pomůže méně zdatnému uživateli pomoci zbaviti se svého označení "LAMA".Něco jiného je když nás brzdí hardware-napovím to je to uvnitř pc-avšak řešení je popsáno výše.Spozdravem pokročilý uživatel pc MARTIN
jarod72pm (46)|20.4.2012 18:33
Ano SSD je rychlejší než HDD ale to je asi tak vše ,
HDD při větší RAM už tolik nevadí (win 7) SSD má taky své mouchy a chce to ještě čas aby plnohodnotně nahradil HDD ,přesto pro systém solidní avšak stále drahé/nestabilní a poruchové řešení.
Jak komu ale mě nevadí startování widlí z HDD caa 20sec pak už to je síla zvyku.
Kolikpak asi stojí uložiště dat SSD o velikosti 2TB ?
Mno brzda PC bývá většinou mezi klávesnicí a židlí a pak přehnané požadavky obsluhy.
Brzda je i to že PC není ideálně optimalizováno a každý má jiné nároky na chod a počet spuštěných programů.
Pokud jako laik nevíte jak výkoné komponenty v PC vlastníte pak se snadno stává že vaše očekávání může vyústit ve velké zklamání nad tím že stránka internetu se načítá dvě sekundy že otevření oddílu a obsahu disku trvá pár sekund že hra načítá level několik sekund že video se spustí po třech sekundách atd atd
[SIZE="4"]Hlavní brzdou je naše netrpělivost a obsah peněženky!(tzm že PC za 10k asi nebude letadlo!)[/SIZE]
pkovak (93)|20.4.2012 19:11
Co se HW týče, stále je tu problém práce s velkým počtem souborů a spol, obzvlášť ve spojení s periferiemi, které prostě zdaleka rychlosti interního HW nedosahují. Je to i otázka přístupu SW - kupříkladu akci, která v základním průzkumníkovi Windows bude trvat třicet minut dokáže Total Commander za dvě. Ale stále je tu nepoměr. To, že vaše síť dokáže přetáhnout 1GB/s nepomůže, když bude přetahovat deset tisíc malých souborů. Samozřejmě, zpomalení bude i na HDD/SSD, ale latence jsou úplně jinde.
Do diskuze o "BFU" uživatelích se raději nebudu pouštět, stačí mi, když vidím, jak někdo otevírá prohlížeč desetkrát, protože se po prvním kliknutí neotevřel dost rychle, a pak se diví, jak je to zpomalený... ještě pořád je trpělivost jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zrychlit práci na PC. Nedělat blbosti. Když nevím, co to na mě vyskočilo za hlášku, dobře si ji přečíst a zkusit pochopit.

P.S.: Pomalu ale jistě v práci zvyšujeme počet PC s SSD diskem. Rychlost je pěkná, pochvalují si ji zvlášť ti, co nad ním mají několik virtuálních strojů a na výkon žravé pracovní SW. Bohužel, starší (1 rok) SSD disky, i když výkonem zcela srovnatelné, nejsou bez problémů. Na některých počítačích například občas kvůli nim spadne systém tak jednou denně, nakonec jsme vytrasovali problém na kombinaci starého firmwaru a ovladače SSD disku. SSD je prostě ještě pořád nová technologie a je potřeba odchytat mouchy, HDD s námi jsou dlouhé desítky let a jejich standardy už jsou někde jinde.
durib (1141)|20.4.2012 20:00
[quote=Neregistrovaný;500566]Přesně takové reakce jsem očekával, inu Nevědomost je síla![/quote]
a pro 16fan

Pravda je opět uprostřed. Paměti RAM jsou brzdou, ale dle mne ne největší. Brzdou je v podstatě vše, co není součástí výpočetní jednotky. Ale stejně i samotné vodivé dráhy v ní jsou brzdou.
16cmfan (2153)|20.4.2012 20:02
Všimnite si páni, akou cestou sa uberá diskusia. Miešame tu užívateľov s ramkami, SSD-čkami a kadečím.To môžeme nájsť XY milión bŕzd. Zase diskusia o ničom ? máme tu predsa hovoriť o HW, SW alebo o useroch ? To už potom môžme vyhlásiť za brzdu PC aj alfacomp, alzu, poštu alebo holuba na streche... aj dážď. :rolleyes:
Neregistrovaný (0)|20.4.2012 21:10
Co jsem pořídil SSD, tak jsem odhalil, že brzda se nalézá mezi židlí a klávesnicí.
Georginek (2957)|20.4.2012 21:27
Ja nevim, ale co je to za blbost, ze RAM je brzdou? :p Dle me je to 2 nejrychlejsi komponenta po CPU.....
jeninicicek (205)|20.4.2012 21:52
Největší brzda výkonu, je člověk, pak peněženka... Mě v poslední době mrzí zvuk, externí zvukovka ho zvládá na 1, sluchátka koss taky, a jak jsem se rozmlsal, tak by se hodily i lepší bedny, ale ty už jsou cenově mimo mé možnosti...
xmarek (1676)|20.4.2012 22:13
Největší brzdou je pro mě software. Tuna aplikací a daemonů běžící na pozadí a to navíc umocněné tím, že software píšou mnohdy jedinci, kteří si s optimalizací vůbec hlavu nelámou. Však co on to výkon nějak dožene. Takový "programátorů" už jsem za svou praxi zažil mraky a délka praxe s tím nemá absolutně co dělat. Doporučoval bych jim si vyzkoušet napsat podobný blábol pro slabší hardware nějaké mobilní platformy a budou se divit co všechno má vliv na rychlost aplikace. Ale co google je přece rychlejší a jednodušší než použít vlastní hlavu. :(
A upřímně to není problém pouze windows platformy. S podobnými problémy se potýkám i v Linuxu. Můžete mít i 50 jader, ale jak je programátor osel, tak je schopný takovým svým dílkem neuvěřitelně zpomalit cokoliv.

O.T.: Největší blábol co jsem slyšel z úst jednoho rádoby Software Architekta:
- Dotaz: "Proč ten select trvá tak dlouho? Vždyť v databázi je pár záznamů."
- Jeho Odpověď: "To není důležité, ale hlavně, že je to objektově čisté"
:cry
Ivo Mašek (507)|20.4.2012 22:14
Největší brzdou náběhu a chodu počítače jsou programy, kterým se říká "bumbrlíčky". Nero, ICQ, a tak podobně. I některé antivirové programy (a díky reklamní masáži hojně používané a údajně nejlepší) mezi ně patří. ..... no ale vysvětlujte to některým uživatelům (kterých zrovna není málo)
M0RGAN (0)|21.4.2012 02:25
V Česku je brzdou hlavně mobilní Internet. Jen si zkuste projet třeba D1 nebo koridor z Ostravy do Prahy. Každou chvíli žádný signál, zbytek většinou nestabilní pomalé GPRS. A to jsou nejpoužívanější trasy.
V počítači jako takovém mě nebrzdí nic (Phenom II X4 955BE/16GB RAM/80GB SSD+6TB HDD/Radeon 5770), ale uvítal bych mnohem lepší monitory a ovládání myšlenkami nebo aspoň kurzor očima plus pár základních povelů myšlenkami. Nějaké technologie na to jsou, ale ještě jsem se nedočetl o žádné, která by skutečně slušně bezchybně fungovala. A karpály by si mohly odpočinout...
Taky bych uvítal mnohem lepší zobrazovadla, teď mám 3x 24'' Dell U2412M (1920x1200), kdybych měl za stejnou cenu 3x30'' panel s rozlišením každý 4000x3000 pixelů, to by byla jiná. Nebo nějaké super 3D brýle, které by reagovaly na to, kam se podívám očima a byl z toho podrobný realistický obraz..

Tohle bych si od počítače přál já.
john (877)|21.4.2012 06:59
OS, vse v jednom.....
enzo24 (28)|21.4.2012 08:39
[quote=xmarek;500616]Největší brzdou je pro mě software.
...
O.T.: Největší blábol co jsem slyšel z úst jednoho rádoby Software Architekta:
- Dotaz: "Proč ten select trvá tak dlouho? Vždyť v databázi je pár záznamů."
- Jeho Odpověď: "To není důležité, ale hlavně, že je to objektově čisté"
[/quote]

uplne suhlasim.. Dokazom su napr. aj hry na tabletoch, ktore si casto vystacia s mensimi resourcami ako alternativa na PC..

Pr vyvoji softveru na vacsich projektoch sa robi zbytocny over-engineering.
Hlavne, aby sa vyvijalo agile, test driven a pod., ale na produkt ako celok sa trosku zabuda..
Casto sa pracuje s timami po celom svete. To casto vedie k tomu, ze sa zvysuje zlozitost rozhrani medzi modulmi kvoli nedorozumeniam, alebo rozdielnym predstavam architektov. Na naslednu optimalizaciu niekedy nie je cas, alebo peniaze..

Mne osobne vadi i licencna politika a spory a rozne softverove ochrany. Clovek si kupi napr. hru a musi pri kazdej instalacii zadavat licencny kluc, pri hrani vkladat DVD do mechaniky, a prihlasit sa na MS live, steam a pod.. Podobne, ked si kupim film, pri kazdom spusteni vidim lekcie o piratstve..

O prenositelnosti softveru medzi platformami sa radsej nejdem rozpisovat.

Z hardverovych brzd je to u mna osobne hlavne siet u PC a pomer cena/vykon u internetu v mobile.
czhunter (775)|21.4.2012 09:45
V podstatě všechno.

Ono na takové to domácí browsování je každý dnešní počítač víc než dostatečně výkonný.

Ale když jsem musel minulý týden renderovat interiéry pro tisky na A3, na C2D 2GHz to trvalo 8 hodin, na 3,4 GHz šestijádru Westmare 2 hodiny ... to je ještě velmi daleko od "realtimového renderingu", který je cílem. I kdybych uznal, že se tam 50% výkonu dalo získat tím, že bych renderer lépe nastavil, stejně by CPU muselo být aspoň 50x výkonnější než dnes, aby se k realtimu vůbec přiblížilo ...
Grafické karty taktéž, obrovské sestavy a scény v CATII, Aliasu nebo Rhinu se na Quadru 4000 sotva hýbou.

Tzn. na doma to stačí, ale pro průmysl, kde se konstruují čím dál větší šílenosti a dávají čím dál tužší deadliny je i TOP HW dneška naprosto nedostatečný a musí se to všelijakými kličkami obcházet, aby se s tím dalo pracovat.
cml11 (112)|21.4.2012 14:33
Podle mě se už pár let nacházíme v době, kdy nová PC mají již dostatek HW výkonu na běžné použití. S úžasem sleduji, jak můj pět let starý počítač stále s přehledem zvládá všechno potřebné. Tohle se dřív nestávalo. Brzdou je v současné době zejména lidský faktor v rovině software. Resp. vzájemné nepochopení mezi jeho vývojáři a uživateli.
miniprog (38)|21.4.2012 14:40
Dobrá, tak já Vám tedy povím, co je největší brzdou dnešních počítačů. Už to tu několikrát padlo, tak to alespoň potvrdím. Jsou to vývojáři software. Skutečně! Také pracuji jako vývojář SW, akorát pro segment domácí automatizace. Je to taková miniaturní paralela k tomu, co se děje ve světě PC. Vyvineme hardware a potom na něm ladíme software. Ten je samozřemě vždy krok za hardwarem a mnohdy řeší storosti, které musely být dřive zajišťovány ze strany hardware, takže programátor má potom sice více volnosti, ale také více starostí. Ve světě PC to bývá tak, že Intel, AMD nebo NVidia občas pošle na trh nové čipy a k tomu tuny dokumentace. Hardware se zpravidla navrhne vysoce univerzálně a je na programátorech, jakou mu dají funkci. Troufám si tvrdit, že díky tomu padlo mnohem více času na vývoj software, než na hardware. Zatímco hardware se navrhuje jednou pro všechno, ten software, který z něj dělá užitečný nástroj vzniká v mnoha místech pod různými tlaky lidí, potřeb a pěnez. Kdo hlavu a ruce má, ten to občas zkusí. Výsledkem je spousta bezohledných aplikací, které týrají naše počítače navzdory veškeré logice a na druhou stranu stále vzniká spousta zastaralých aplikací, které ani netuší, že CPU může mít více jader nebo dokonce GPU jednotku. Myslete si, co chcete, ale softwarový vývoj dnes jednoznačně nestíha tomu hardwarovému. Kolik roků už se bavíme o výpočetních možnostech grafických karet, ale díky neschopnému tempu softwarového vývoje jsem to nikdy neměl možnost vyzkoušet jinde než ve hrách. :cry
Za brzdu můžeme považovat také zpětnou kompatibilitu se starým HW. Určitě by Intel nebo AMD dokázali vyprodukovat výkonější systém na zcela nové historií nezatížené archytektuře. Jenomže bychom pro to neměli jedinou aplikaci. Už takhle programátoři nestíhají! :turtle
Neregistrovaný (0)|21.4.2012 15:24
Tak najväčšou brzdou sú LCD monitory, v porovnaní s plazmami sa to nedá porovnávať. Plazmy majú oveľa krajšie farby, dosahujú frekvencie bezproblémovo 600 Hz, také LCD ledva 120 Hz aj to len tie najdrahšie.
Veles (2)|23.4.2012 09:03
Největší brzdou je prasácky napsaný software. Hojně psaný ve stylu paměti je dost, CPU kapacity je dost, na optimalizace kašlem, použijeme hrubou výpočetní sílu.
chytrolin (23)|23.4.2012 15:41
Za mě určitě zejména připojení k Internetu...v akademické síti se to už docela dá (http://dl.dropbox.com/u/11877891/cesnet2.png), ale domácí, nebo dokonce mobilní připojení zdaleka neodpovídá tomu, co bych si představoval (a to nejen v rychlosti a odezvě, ale zejména ve stabilitě).
elpsycho (1602)|23.4.2012 17:54
Za největší brzdu považuju flashové aplikace. Stačí otevřít pár správných web stránek a zahltíte jakékoliv CPU. Ekologičtí aktivisté by měli svoji pozornost od podružných problémů přesměrovat na tento mor, jenž denně navyšuje spotřebu stovek milionů PC o desítky procent :)
Neregistrovaný (0)|24.4.2012 23:52
Tiez som toho nazoru ze nejvecou brzdou je soft ktory je bud pisany uchilne pripadne drivery napr na to GPU ktore si robia co chcu a nie co sa od nich ziada a zrazaju tak potencial co sa GPU tyka. Overovanie vsetkoeho miliardu krat miesto toho aby sa to overilo raz napr pri vstupe a nie styrikrat pri vstupe a pet krat pri vystupe(ano zerie to vykonu). Pekny priklad optimalizacie je trebars tu:
(a potom ze portal bol originalny :D)
Dalsiu brzdu vidim v tom ze virobci schvalne pozdrzuju nastup OLED uz raz dostali po prstoch s kartelom ale zrejme im raz nestacilo a stale sa im to oplati