reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kopie Windows Vista

cenelu (106)|9.12.2008 14:08
Zdarec, chtěl bych se zeptat. Mám legální Windows Vista, ale dostal jsem je přímo už nainstalované v notebooku. Nejde udělat nějaké kopijní DVD s operačním systémem, kdyby se něco stalo?
mstejska (2912)|9.12.2008 14:14
[QUOTE=cenelu;192734]Zdarec, chtěl bych se zeptat. Mám legální Windows Vista, ale dostal jsem je přímo už nainstalované v notebooku. Nejde udělat nějaké kopijní DVD s operačním systémem, kdyby se něco stalo?[/QUOTE]

Jde udelat image celeho disku. Pak jenom nahrajes zpatky image a mas system zpatky cisty.
Pravdepodobne mas na disku skryty oddil, ve kterem je toto nahrato. Takze by asi stacil zalohovat pouze tento oddil
Dojigiri (1629)|9.12.2008 14:43
Většinou jde po nastartování z tý recovery partition nechat vypálit recovery DVD, ze kterých je pak možný udělat obnovu i kdyby byla poškozená ta partition na disku. Anebo si "nějakým" způsobem sehnat instalačky Visty a při použití tvýho sériovýho čísla a odpovídající verze Visty jde o legální postup (tj. instalace bude legální i při použití instalačního média "staženýho z internetu" apod., pokud budeš mít legální product key a licenci).
cenelu (106)|9.12.2008 17:45
A nevíte kde přesně se ten recovery oddíl nachází? Abych si mohl vypálit recovery DVD.
EditorPO (2819)|9.12.2008 19:03
Recovery DVD sa da vypalit vacsinou priamo z recovery utility vyrobcu notebooku. Skus hladat v notebooku. Ale nie je to klasicka instalacka, je to len zaloha systemu tvojho NTB.
Este na jednu vec pozor !!! Recovery funkcia na velkom mnozstve NTB konci error hlaskou. Vtedy si musis vyziadat originalne media (recovery, alebo OS).
Ak mas HP NTB, tak instalacky si za poplatok mozes vyziadat na hpinfo.cz. U ostanych znaciek u predajcu, alebo mozno tiez na nejakych strankach.

Tie media chces len tak pre istotu, alebo chces robit downgrade na WinXP?
Jiziii (796)|9.12.2008 19:14
Při zapínání notebooku zmáčkni F11 a pok už si určitě poradíš pokud umíš trochu anglicky
cenelu (106)|11.12.2008 18:38
[QUOTE=EditorPO;192848]

Tie media chces len tak pre istotu, alebo chces robit downgrade na WinXP?[/QUOTE]

Chci jen tak pro jistotu.
Mám Fujitsu-Siemens, takže myslíš, že se mám poptat na tu instalačku u prodejce kde jsem NTB koupil?
EditorPO (2819)|11.12.2008 20:21
Mrkni sa na stranku FSC a samozrejme zajdi k predajcovi, nech ti ju doda, alebo povie ako na to.

Toto bolo na jednej stranke:

[FONT=Tahoma,Verdana,Arial CE, Arial]Společnost Fujitsu Siemens Computers podporuje jako jedna z prvních společností v ČR nový způsob prodeje OEM sad společnosti Microsoft, který umožňuje prodej za výrazně nižší ceny než doposud. To přináší konkurenční výhodu jak prodejcům a distributorům, tak koncovým zákazníkům, kteří na novém způsobu prodeje OEM sad ušetří.
Software zakoupený tímto způsobem je chráněn technologií BIOS Lock a lze jej instalovat pouze na počítače společnosti Fujitsu Siemens Computers. Prodejce tak musí učinit ještě před samotným prodejem koncovému zákazníkovi! Místo dosavadní předinstalace při výrobě lze nyní SW k novým počítačům i přikládat, a to na speciálně upraveném instalačním CD. Distributoři i prodejci nemusí instalační média objednávat zároveň s počítači, ale mohou je zakoupit i dříve nebo později.

[/FONT]
EditorPO (2819)|11.12.2008 20:36
Dalsie dobre info:

Výrobci notebooků nebo značkových počítačů většinou nedodávají ke svým produktům instalační média operačního systému. Toto opatření snižující náklady ale v některých případech komplikuje situaci při případné obnově systému. Jak tedy postupovat, když chcete mít v záloze media pro případnou obnovu systému ?

Acer
Modely tohoto výrobce se dodávají v několika variantách. Záleží tak na konkrétním typu (lišit se můžou i modely v rámci jedné řady). U modelů s operačním systémem máte tyto možnosti:

Operační systém uschován na speciálním skrytém oddílu pevného disku, ze kterého se spustí instalace po prvním zapnutí. Po instalaci systém nabídne možnost vytvoření záložních CD/DVD, ze kterých lze v případně systém obnovit. Doporučejeme tyto záložní CD/DVD vytvořit. V případě, že zrušíte rozdělení diskových oddílů, je toto jediná možnost, jak systém obnovit.

V případě, že jste si nevytvořili záložní CD/DVD, je ještě poslední možnost obnovení ze skrytého oddílu disku. To je možné pouze za předpokladu, že nedošlo ke změně v rozdělení oddílů. Postup je následující:
[LIST=1]
  • Nastavit v Biosu (klávesa F2) D2D Recovery na ENABLE
  • Po restartu NTB stisknout Alt+F10 a dále pokračovat podle instrukcí instalačního softu.
  • ASUS
    Modely tohoto výrobce nejsou standardně vybaveny podpůrným programem pro zálohu na CD/DVD. Jedinou možností je tak obnova ze skryté partition. Ta se spustí po restartu stisknutím klávesy F9, která vyvolá recovery menu.

    Systém je na skryté partition. Pokud ji zákazník zruší, musí se obrátit na autorizovaný servis.

    Fujitsu - Siemens
    Notebooky tohoto výrobce, které nemají již v balení recovery CD, po instalaci při prvním spuštění nabídnou vytvoření recovery CD/DVD. Je to jediná možnost, jak zálohovat operační systém.

    • Pozor - Pozdější vytvoření recovery CD/DVD již není možné.
    • V případě budoucí potřeby si jej může nechat zaslat od servisních partnerů Fujitsu. Toto je ale placená služba.
    HPNotebooky tohoto výrobce po instalaci při prvním spuštění nabídnou vytvoření recovery CD/DVD. Je to jediná možnost, jak zálohovat operační systém (pozn. záloha se provede na 13ks CD, nebo 3 DVD).

    • Recovery CD/DVD je možné vytvořit kdykoliv, pokud nedojde ke zrušení oddílu disku.
    • Vytvořit tento backup lze ale pouze jednou.
    • U řady HP Pavilion lze spustit recovery režim stisknutím F11 během startu notebooku
    IBM – LenovoModely tohoto výrobce jsou vybaveny zálohovacím programem, (u Thinkpadů dostupný modrým tlačítkem „Access IBM“, které vyvolá menu se zálohou nebo obnovením systému)

    Instalační média lze za poplatek objednat od autorizovaných servisů

    Sony
    Modely tohoto výrobce jsou vybaveny zálohovacím programem, který je dostupný přímo ve windows v nabídce start pod položkou „Sony Recovery“, kde lze systém obnovit nebo vypálit na média.
    Operační systém uschován na speciálním skrytém oddílu pevného disku, ze kterého se spustí instalace po prvním zapnutí.

    Toshiba
    Modely tohoto výrobce jsou dodávany včetně recovery médií pro obnovu operačního systémemu.
    Pokud je uživatel ztratí, je možnost nechat si je zaslat autorizovaným servisem. To je ale placená služba.
    cenelu (106)|21.12.2008 11:49
    12.12 jsem posílal e-mail na podporu firmy Fujitsu-Siemens, dnes tj.21.12. žádná odpověď.
    Nevím, kde by se teda mohl skrývat to recovery DVD?Díky
    r34ktor (7477)|21.12.2008 12:09
    [QUOTE=cenelu;197128]12.12 jsem posílal e-mail na podporu firmy Fujitsu-Siemens, dnes tj.21.12. žádná odpověď.[/QUOTE]
    Zkus je kontaktovat telefonicky.