reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Otestování stability PC

Rosta43 (154)|29.10.2010 10:13
PC WIN XP SP 3, poslední aktualizace, bez breberekse zničehožnič restartuje. Prý padá do modré smrti, ale chybové hlášení nemám. Teď mám PC u sebe a chtěl bych jej otestovati v zátěži. Poradíte?? Zkoušel jsem 3d mark, ale to je na grafiku spíše. Díky
kevin00 (10238)|29.10.2010 11:32
DrZelenka (2491)|29.10.2010 11:45
CPU/GK viz. kevin00
RAM - GoldMemory - tak 5h nechat bezet
disk - HDTune
teploty - OCCT/Everest/CoreTemp ,....
zdroj - pujcit si jiny, znackovy a zarucene funkcni
Georginek (2957)|29.10.2010 12:19
Vypnout automaticke restartovani a nafotit Bluescreen a hodit to sem.
Plus vypis komponentu by se nam hodil.
Kdy se konkretne PC "restartuje", po jake dobe, v jakem programu..... Co nejvic to rozved
Rosta43 (154)|29.10.2010 12:46
[quote=kevin00;412350]OCCT, LinX či Prime95.[/quote]

To prime vypada pekne, ale jaksi nechapu jak jej nastavit....

[quote=Georginek;412364]Vypnout automaticke restartovani a nafotit Bluescreen a hodit to sem.
Plus vypis komponentu by se nam hodil.
Kdy se konkretne PC "restartuje", po jake dobe, v jakem programu..... Co nejvic to rozved[/quote]

Proboha přečti si pořádně co píšu a pak vyploď moudrosti.
kevin00 (10238)|29.10.2010 12:51
Spusť program, zvol Options -> Torture Test -> Blend. Nech testovat přes noc.
Georginek (2957)|29.10.2010 13:44
Ja sem to cetl, prave proto sem to napsal. Nechapu co se Ti nezda. Kdyz neumis ani nastavit Prime95%, tak nehazej machry prosimte. :hmm

Znova rikam, vypni automaticky restart po BS. Pak uvidis co to napise. Spust jeden z tech testu co Ti radili...
OCCT, LinX, Prime95

Ja mam radsi OCCT bud CPU test, nebo Linpack test (+RAM)

PS: Nikdy neni nic z nicehoznic.
speedsnail (4876)|29.10.2010 13:48
Jen bych poznemenal že zdroj a přehřívání CPU nedávají většinou BSOD. To padá uplně.

Bsod většinou buď SW problém (ovladače něčeho), vada paměti (goldmemory test), případně vadný sektor na disku (HDTune).

OCCT a PRIME95 mi nepřijdou vhodné na začátek, ty se používají hlavně při taktování a následném testu jestli to člověk nepřehnal.. Ty bych pouštěl až jako poslední.
Rosta43 (154)|29.10.2010 15:00
[quote=Georginek;412382]Ja sem to cetl, prave proto sem to napsal. Nechapu co se Ti nezda. Kdyz neumis ani nastavit Prime95%, tak nehazej machry prosimte. :hmm

Znova rikam, vypni automaticky restart po BS. Pak uvidis co to napise. Spust jeden z tech testu co Ti radili...
OCCT, LinX, Prime95

Ja mam radsi OCCT bud CPU test, nebo Linpack test (+RAM)

PS: Nikdy neni nic z nicehoznic.[/quote]

Vážený kolego,
psal jsem : PC WIN XP SP 3, poslední aktualizace, bez breberek se zničehožnič restartuje. Prý padá do modré smrti, ale chybové hlášení nemám. Teď mám PC u sebe a chtěl bych jej otestovati v zátěži. Poradíte?? Zkoušel jsem 3d mark, ale to je na grafiku spíše. Díky

Tudíž pro méně chápavé. Ještě jsem PC nespustil. Tudíž chci poradit čím otestovat, abych případně mohl opsat chybové hlášení. Tvoje odpověď reagovala úplně na něco jiného a tudíž z mého hlediska jsou to bláboly.

Vypnout automaticke restartovani a nafotit Bluescreen a hodit to sem.
Plus vypis komponentu by se nam hodil.
Kdy se konkretne PC "restartuje", po jake dobe, v jakem programu..... Co nejvic to rozved

Nejsem velký božský odborník, který má zkušenosti s HW a jeho testováním. Takže Tvoji poznámku, že házím machry považuji za úsměvnou a slaboduchou.

Ještě jednou a pomalu. Chtěl jsem poradit čím otestovat mašinu!!!!!

Děkuji všem co mi poradili. Začnu tedy testem pamětí, poté HD Tune. a nakonec tedy Prime. Jen jsem myslel, protože mám málo času, jestli něco nezpůsobí pád systému rychleji, abych zjistil dle chybové hlášky co to pravděpodobně dělá.

Takže jdu na to a jestli můžu se poté ptát, tak prosím (jsem drzý já vím) odpovědě k věci. Budu se revanžovat. Díky
astec (1823)|29.10.2010 15:39
Poznámka aby jsi vysál mašinu, zkointroloval upevnění součástek je asi bezpředmětná co?
Georginek (2957)|29.10.2010 16:40
Pane kolego, chovejte se :rolleyes:
Proste zaklad, kdyz chce nekdo poradit je, ze napise presny vypis komponent, stav pc a poradne a co nejvice detailne popise problem.

JAK REAGOVAL NA NECO JINEHO?? Reagoval jsem na problem, poslys.
:angry Jaky mene chapavy? Ty si snad napsal v prvnim postu, ze si pocitac jeste nespustil? :mistake To jako mame vedet co si myslis?
Podle me bys mel nejdriv zjistit problem a teprv potom delat nejaky testy.
Kdyz Ti to spadne pri OCCT, nebo LinX ci Prime95, stejne nezjistis co tomu je. Proste to spadne, hotovo. Ztrata casu.
Zjistit co je to presne z BS a to bez "vypnuti" automatickyho restartu tezko zjistis.
Co nechapes na tom, ze jsem se te 2x ptal, kdy se pocitac restartuje? Pri jakem spustenem programu pada do BS? Restartuje se i pri spousteni Windows, nebo pri Log-on, nebo jen v systemu, ve hre??? ( Z toho vseho se da vyvodit zaver).

:p Jestli si chtel jenom strojovite vypsat testovaci programy tak si mel pouzit toto......nebo se podivat do sekce Download - je jich tam mraky. A tady mas dalsi programy .
Nicmene bych zacal tim cim jsem psal a posleze udelal Test HHD pomoci (HD Tune) a pameti (GoldMemory,Memtest). Zde je podrobny popis,jak otestovat RAMky
Rosta43 (154)|29.10.2010 18:41
Pane kolego s Vámi je to těžké,

psal jsem, že počítač """prý""" padá do modré smrti a že teď jej mám u sebe a """chci""" jej otestovat a nevím čím.
Všimni te si prosím zvýrazněných slov prý a chci. Člověk nezatížený voluntarismem pochopí, že jsem jej ještě nespustil a že vycházím z toho, co mi bylo řečeno a chci řešit problém. takže Váš příspěvek je zcela iracionální a vypovídá o to že jste jej nečetl. Proto nechápu, že mně obviňujete, že házím machry. Ptal jsem se JAK mám otestovat věc co jsem ještě neviděl a ne odpovídat na otázku co to dělá. Držím se faktů, nešířím doměnky a hlavně čtu co lidé píší.

Tímto bych tuto zcela neplodnou debatu zakončil.

P.S. Tímto děkuji uživateli fofršnek. Test pamětí ukázal chybu, ale když jsou v jiném slotu tak to jede bez problémů. Mohu tímto považovat problém za vyřešený, samořejmě až po důkladném otestování?
speedsnail (4876)|29.10.2010 18:52
No pro hlubší analýzu by nebylo špatné napsat co je to za paměti, jaká je to deska a v jakém zapojení (slotech) jdou či nejedou. Může to souviset s DCH.

Každopádně pokud to goldmemory projde bez chyby a není účel se v tom moc pitvat, tak bych to s klidem nechal být.
DrZelenka (2491)|29.10.2010 18:58
[quote=Rosta43;412466]Pane kolego s Vámi je to těžké,

psal jsem, že počítač """prý""" padá do modré smrti a že teď jej mám u sebe a """chci""" jej otestovat a nevím čím.
Všimni te si prosím zvýrazněných slov prý a chci. Člověk nezatížený voluntarismem pochopí, že jsem jej ještě nespustil a že vycházím z toho, co mi bylo řečeno a chci řešit problém. takže Váš příspěvek je zcela iracionální a vypovídá o to že jste jej nečetl. Proto nechápu, že mně obviňujete, že házím machry. Ptal jsem se JAK mám otestovat věc co jsem ještě neviděl a ne odpovídat na otázku co to dělá. Držím se faktů, nešířím doměnky a hlavně čtu co lidé píší.

Tímto bych tuto zcela neplodnou debatu zakončil.

P.S. Tímto děkuji uživateli fofršnek. Test pamětí ukázal chybu, ale když jsou v jiném slotu tak to jede bez problémů. Mohu tímto považovat problém za vyřešený, samořejmě až po důkladném otestování?[/quote]

Kdybys misto odpovedi "to jsem nezkousel, nevim" ten PC zkusil pustit a odpovedel kdy to pada (napr. ze nahodne - zjistis po par padech), kouknul se co to je za chybu (staci upload slozky c:\windows\minidump).


Na prvnim prispevku od georginka nevidim nic spatnyho - vypis komponent neni problem udelat (a casto HODNE pomuze) a vzhledem k tomu, ze jsi testoval 3dmark, tak jsi PC musel mit pusteny (ale pak zas pises ,ze jsi ho jeste nespustil :notsure ) a tudiz nemohl byt problem vypnout automaticke restarty (kdyz nevim jak, tak se zeptam - je zdlouhavy psat ke kazdy rade podrobnej navod) a postupne sledovat kdy to pada a pri 1. restartu vyfotit BSoD.

To, ze RAMky nefungujou v 1 slotu a v druhem ano ma 2 mozne priciny - vadna deska, nebo spatne nastavene pameti.
Georginek (2957)|29.10.2010 19:36
Diky Dr.Zelenka za zastani......Ackoliv sem opravdu nemel chut reagovat na Vas arogantni prispevek.
Jestli jste cetl co jsem postoval, je tam popis, co a jak nemusi fungovat, kdyz hazi chyby Goldmemory nebo Memtest. ( Muj posledni odkaz jak otestovat RAMky).
Ale to si asi necetl,poslyste??? :rules viz
Muze to bejt deska, pameti, Dual/Single, muze to byt spatne nastaveni pameti, vadna deska, dokonce sem byl 3x svedkem ze to delal zdroj.......Pricin je spousta a testovani pameti zabere dost casu.....
A laskave za me nemluvte a nepiste ze jsem to necetl, kdyz to neni pravda a ani to nemuzete vedet..... Za iracionalni povazuju Vasi reakci na muj prispevek.....a nejsem sam.
Zadne domnenky sem nesiril.
Muzete si zakoncovat co chcete, ale je mi to fuk :D
Ani za 6 reakci, ktere zde byli na pozadavek sestavy jste neodpovedel.....
To je asi jako kdybyste volal do autoservisu a ptal se jak mate otestovat auto, ktere nejede a ani jim nerekl co je to za auto :p To se pak dobre radi.
kevin00 (10238)|29.10.2010 19:40
[quote=Rosta43;412466]P.S. Tímto děkuji uživateli fofršnek. Test pamětí ukázal chybu, ale když jsou v jiném slotu tak to jede bez problémů. Mohu tímto považovat problém za vyřešený, samořejmě až po důkladném otestování?[/quote]

O jaké moduly RAM se jedná a v jaké základní desce jsou osazeny ? Jaké je nastavení modulů RAM - vlož screeny z CPU-Z. Jedná se o 2 moduly RAM v kitu či dva jednotlivé různé moduly RAM ? Testoval jsi jeden modul RAM ve všech slotech ? To samé s druhým modulem RAM ?
Rosta43 (154)|29.10.2010 20:02
Děkuji za reakci, takže když jsem poprvé otestoval počítač doporučenými programy a projevila se chyba mohu uvést konfiguraci. Trapně jsem myslel že stač vznést dotaz čím otestovat počítač abych věděl jestli je pravda co říkají o poruchách a nezatěžovat diskutující HW konfigurací, abych řešil problém a ne odpovídal na doměnky a vyhnul se odpovědí rádoby odborníků.
Jedná se o 1 modul pamětí Kingston 512 MB, byl v desce ve slotu 1 nejblíže k procesoru, deska GA 81945G Pro, Intel Core 2Quad Q9505s, disk SATA WD 500 GB, netaktováno, bios vyresetován. Paměť přesunuta do slotu nejdále od procesoru, PC vyčištěn. Zdroj Fortron 400W.
Ale teď se projevila další závada. Při zavírání bočnice se PC resetoval. Tak jsem zkusil klepnout do bedny a ono znovu. Vyměnil jsem přívodní kabel za zdroj za stejný a dělá to znovu. Takže balím mašinu do bedny a jde do servisu. Konektory samozřejmě domačknuté a dělá to i při odpojených periferiích, disku, mechanice
Díky všm, co pochopili a odpovídali na mojí prosbu, čím otestovat počítač.
astec (1823)|29.10.2010 20:15
Takže jsi použil tesla úder a závada se projevila...
DrZelenka (2491)|29.10.2010 20:19
[quote=Rosta43;412484]Trapně jsem myslel že stač vznést dotaz čím otestovat počítač abych věděl jestli je pravda co říkají o poruchách a nezatěžovat diskutující HW konfigurací, abych řešil problém a ne odpovídal na doměnky a vyhnul se odpovědí rádoby odborníků.
[/quote]

Aha, takze si myslis, ze nikdo z nas nic neumi a slo ti jen o seznam programu (ktere sis nedokazal najit sam), protoze sis myslel, ze i kdyz umis uplny kulovy, tak to vyresis lip nez my?

Btw hrabat se v zaplym PC je genialni napad. Testovani mlacenim do bedny jeste lepsi. Ocividne tam mas blbe zapojenej uvnitr nejakej kabel - celkem jednoduchy reseni (ale jsem jen radoby odbornik co neumi ani zapojit kabel, takze na reseni prijdes sam).
kevin00 (10238)|29.10.2010 20:21
Před odnesením do servisu bych ještě vyzkoušel jednu věc. Odpojit reset a power tlačítka, zkontrolovat jestli pod základní deskou není cizí předmět či nedochází při úderu k doteku nějaké komponenty, resp. jejích plošných spojů s plechem case či vizuální vzhled kondenzátorů, zda-li resetování nemůže být způsobeno tímto.
Rosta43 (154)|29.10.2010 20:43
Provedeno dle pokynu, kondíky v pořádku, žádný cizí předmět nenalezen pod deskou, jak jsem již psal, vše odpojeno. Neřekl bych že by se někde něco dotýkalo, procesor s chladičem drží, baterie také. Zkusím dát do bedny a uvidíme.
astec (1823)|29.10.2010 20:43
[quote=kevin00;412499]Před odnesením do servisu bych ještě vyzkoušel jednu věc. Odpojit reset a power tlačítka, zkontrolovat jestli pod základní deskou není cizí předmět či nedochází při úderu k doteku nějaké komponenty, resp. jejích plošných spojů s plechem case či vizuální vzhled kondenzátorů, zda-li resetování nemůže být způsobeno tímto.[/quote]

Kouni jestli není prasklá deska
Rosta43 (154)|29.10.2010 20:57
[quote=astec;412508]Kouni jestli není prasklá deska[/quote]

Pane jo, od pravého horního šroubku pod konektorem napájení a šikmo dolů. Hmmm tak to by byly restarty PC, ale neřeší to BSOD. Snad. A pak značkový dodavatel.... Já si říkal proč ty šroubky jsou snad namláceny kladivem.

Díky Kevine, dobrý nápad.

Takže smontovat a servis...
astec (1823)|29.10.2010 21:10
Ten počítač se přenášel často???
Rosta43 (154)|29.10.2010 21:14
[quote=astec;412520]Ten počítač se přenášel často???[/quote]

Vůbec. Přijel technik, zapojil a odejel.

Díky pomocníkům a dobrou
DrZelenka (2491)|30.10.2010 09:30
[quote=Rosta43;412514]Pane jo, od pravého horního šroubku pod konektorem napájení a šikmo dolů. Hmmm tak to by byly restarty PC, ale neřeší to BSOD. Snad. A pak značkový dodavatel.... Já si říkal proč ty šroubky jsou snad namláceny kladivem.

Díky Kevine, dobrý nápad.

Takže smontovat a servis...[/quote]

Co zpusobuje BSoD je lehky zjistit, ale ani po 2 strankach jsi neposlal pozadovanou slozku kde jsou vypisy BSoDu, takze neporadime.

Pravdepodobne to bude zpusobeno vadnou deskou (kdovi co vsehno ta prasklina poskodila a jak vznikla).
kevin00 (10238)|30.10.2010 12:00
[quote=DrZelenka;412593]Co zpusobuje BSoD je lehky zjistit, ale ani po 2 strankach jsi neposlal pozadovanou slozku kde jsou vypisy BSoDu, takze neporadime.[/quote]

Osobně bych to viděl na druhotnou příčinu způsobenou vadnou základní deskou. IMHO je již naprosto zbytečné hledat původce BSOD ... s prasklou základní deskou se prostě fungovat nedá.
astec (1823)|30.10.2010 13:25
[quote=DrZelenka;412593]Co zpusobuje BSoD je lehky zjistit, ale ani po 2 strankach jsi neposlal pozadovanou slozku kde jsou vypisy BSoDu, takze neporadime.

Pravdepodobne to bude zpusobeno vadnou deskou (kdovi co vsehno ta prasklina poskodila a jak vznikla).[/quote]

Jak lehce zjistíš, pokud si přečteš příspěvky, nemohl poslat vypisy, neboť je nemněl.... Testoval pouze paměti a tam mu to zahlásilo chybu. Jinak souhlasím s Kevinem, o druhotné příčině. Jen mně překvapilo, když jsem toto dal včera k dobru, kolik lidí mi potvrdilo, že mnělo v rukou praskou desku a to po montáži autorizované firmy, či garážové firmy.
DrZelenka (2491)|30.10.2010 14:59
[quote=astec;412645]Jak lehce zjistíš, pokud si přečteš příspěvky, nemohl poslat vypisy, neboť je nemněl.... Testoval pouze paměti a tam mu to zahlásilo chybu. Jinak souhlasím s Kevinem, o druhotné příčině. Jen mně překvapilo, když jsem toto dal včera k dobru, kolik lidí mi potvrdilo, že mnělo v rukou praskou desku a to po montáži autorizované firmy, či garážové firmy.[/quote]

Psal, ze pc nespustil - pochopil jsem to tak, ze ten kdo BSoD videl mu nedal vedet co to je. Takze v minidumpu by neco mohlo byt.

Ale to, ze chyba bude v desce je temer jiste a nenechaval bych to bezet ani nahodou (kdovi co se zkratovalo).

Co se tyce odbornych servisu a firem, tak me to ani neprekvapuje. Kdyz jsem videl kancelarske PC za 20 000 co navic huci jak vysavac :mistake Znamej chtel PC na ucetnictvi a nenechal si poradit, proste to musel mit od firmy, aby to bylo "profesionalne" udelany.
Devouver (304)|31.10.2010 23:06
Modrá smrt? Zkusil bych otestovat paměti memtestem přes noc. Může to být zapříčiněno i chybou v ovladačích na VGA nebo cokoliv jiného. Pokud projde memtest, zkusil bych přeinstalovat OS s kompletním formátováním.
Těžk soudit co to je, když zde nemáte vyfocenou "modrou smrt"
kevin00 (10238)|31.10.2010 23:08
[quote=Devouver;413109]Modrá smrt? Zkusil bych otestovat paměti memtestem přes noc. Může to být zapříčiněno i chybou v ovladačích na VGA nebo cokoliv jiného. Pokud projde memtest, zkusil bych přeinstalovat OS s kompletním formátováním.
Těžk soudit co to je, když zde nemáte vyfocenou "modrou smrt"[/quote]

Četl jsi ten thread pořádně ? Problém je již dávno vyřešen ... to jsou věci :idea
Devouver (304)|1.11.2010 19:45
[quote=kevin00;413111]Četl jsi ten thread pořádně ? Problém je již dávno vyřešen ... to jsou věci :idea[/quote]

No četl, právě mi přišlo že se nic nevyřešilo, ale pokud to je jinak tak to pak nic.
DrZelenka (2491)|1.11.2010 20:54
[quote=Devouver;413109]Modrá smrt? Zkusil bych otestovat paměti memtestem přes noc. Může to být zapříčiněno i chybou v ovladačích na VGA nebo cokoliv jiného. Pokud projde memtest, zkusil bych přeinstalovat OS s kompletním formátováním.
Těžk soudit co to je, když zde nemáte vyfocenou "modrou smrt"[/quote]

Aneb, muze to byt cokoliv, zkus to co uz tu bylo x krat zmineno.

[quote=Devouver;413332]No četl, právě mi přišlo že se nic nevyřešilo, ale pokud to je jinak tak to pak nic.[/quote]

[quote=Rosta43;412514]Pane jo, od pravého horního šroubku pod konektorem napájení a šikmo dolů. Hmmm tak to by byly restarty PC, ale neřeší to BSOD. Snad. A pak značkový dodavatel.... Já si říkal proč ty šroubky jsou snad namláceny kladivem.

Díky Kevine, dobrý nápad.

Takže smontovat a servis...[/quote]

Nalezeni praskliny pres pul desky nepovazujes za vyreseni?
Devouver (304)|2.11.2010 14:07
[quote=DrZelenka;413358]Nalezeni praskliny pres pul desky nepovazujes za vyreseni?[/quote]

Tenjle příspěvek jsem jaksi přehlédl :/ Omlouvám se
Rosta43 (154)|20.11.2010 00:02
Pánové to jsem nezažil. Tato porucha se projevila na další mačině, tak jsem dle Vaší rady zkoukl tuto mašinu a ZASE prasklá deska. Tak jsem volal kamarádovi a ten než před půlhoďkou odejel s mojí pomocí (malou pomocí) rozebral mašiny od té nejmenované firmy (11 mašin) a další 3 slovy tři majou prasklu desku!!!!!!! to jsou prasata. Jak to mohli provést!!! nechápu. Teď rozdělávám poslední tři, a jsem zvědav.

P.S. Omlouvám se za překlepy, trošku jsem se musel uklidnit. řoubky nejdou vyndat, stržený závit, pod deskou z katronu udělaná podložka protože chybí šroubek... Už nikdy neznačkovou firmu!
kevin00 (10238)|20.11.2010 00:09
Možná by stálo za to danou firmu přímo "prásknout" aby se nespálil někdo další.
Rosta43 (154)|20.11.2010 00:25
Nemohu, je to syn majitele firmy.....
DrZelenka (2491)|20.11.2010 15:05
[quote=Rosta43;417641]Nemohu, je to syn majitele firmy.....[/quote]

Tak by mohl tatikovi rict co se deje a at nejak zasahne. Takovyhle mnozstvi znicenych desek neni normalni.