reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ještě jednou dualboot

roras (4)|11.12.2007 17:53
Už jsem zde přečetl několik příspěvků o dualboot, ale zajímá mě jedna věc o které jsem se zde nedočetl .Mám dva disky, Disk 0- momentálně zformátovaný NTFS, rozdělený na F a G, zatím prázdný a Disk 1 rozdělený na C a E, kde na C je Vista Ultimate a E obsahuje data. Mám v úmyslu na Disk 0 oddíl F nainstalit Win XP. Vím, že se tím přepíše zavaděč u Visty a musel bych to upravit třeba podle tohoto http://www.blog.jakubdvorak.eu/view.php?cisloclanku=2007080012 návodu. Ale co když před instalací XPček Disk 1 fyzicky odpojím, nainstaluji na Disk 0/F XPčka a poté Disk 1 s Vistou opět připojím.Jak se s tímto systém vyrovná ohledně zavedení operačního systému?
Lax (97)|12.12.2007 00:02
No, to záleží na tom, z kterého disku mu nařídíš bootovat v BIOSu. Visty by měli být v pohodě a ty XP vidět jako normální datový disk. U XP budeš asi muset nastavit informaci o systémový části v boot.ini a pak můžeš bootovat do různých systémů pomocí boot menu BIOSu.
roras (4)|14.12.2007 22:49
Dík za odpověď, vyzkouším, dám vědět
Intri (3490)|14.12.2007 22:55
To by nemělo dělat problémy ani v případě, že ten disk necháš zapojený. Problémy s dualbootem vzniknou, když nainstaluješ nejdříve Vistu a pak XP na jeden disk, ale ne na dva. U dvou disků ten bootovací vybírá BIOS, jak říká Lax.
Pavel Boček (4169)|14.12.2007 23:05
[QUOTE=Intri;71925]To by nemělo dělat problémy ani v případě, že ten disk necháš zapojený. Problémy s dualbootem vzniknou, když nainstaluješ nejdříve Vistu a pak XP na jeden disk, ale ne na dva. U dvou disků ten bootovací vybírá BIOS, jak říká Lax.[/QUOTE]

Ale jo, asi by dělalo. Jak znám Windows, budou zavaděč cpát právě tam, kam nechceš :mistake jistota je nepotřebnej disk odpojit.
Intri (3490)|14.12.2007 23:16
Hmm, s tím jsem se ještě nesetkal... Možné to je, ale přijde mi nelogické cpát zavaděč na disk, na kterém není OS uložený.
Pavel Boček (4169)|14.12.2007 23:21
[QUOTE=Intri;71931]Hmm, s tím jsem se ještě nesetkal... Možné to je, ale přijde mi nelogické cpát zavaděč na disk, na kterém není OS uložený.[/QUOTE]

Windows nejsou logický :stupid Jinak já myslím, že kromě mě má takovou zkušenost kupa lidí...zavaděč se dá kam nechceš a pak jsou s tím zase další hromady mrzutostí co až ten disk odděláš.
Intri (3490)|14.12.2007 23:56
Však pomoc od toho je prostá, to odpojení disku. Tím nikdo nic nezkazí.
roras (4)|16.12.2007 20:09
Tak jsem to vyzkoušel. Je to tak, že systémy o sobě nevědí a pomocí biosu zvolím, z kterého disku se má bootovat. Žádná jiná úprava již není potřeba. Zkoušel jsem dodatečně vytvoři dualboot podle návodu v prvním příspěvku pomocí EasyBCD, ale když chci zadat partition s XPčkama, tak nabídka Drive je neaktivní (zašedlá). Neví někdo co je špatně?