reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dual Channel při 8GB RAM

acin (3)|28.10.2010 11:17
Prosím o radu.
Stavím nový komp. Kupuji si desku Gigabyte GA-P55A-UD4 (rev.2.0).
Chci 8GB RAM.
Varianty:
1/ 4x2GB (4x2GB samostatně po kusech)
2/ 4x2GB (2xkit 2x2GB)
3/ 2x4GB samostatně po kusech
4/ 2x4GB v jednom kit
Kterou variantu, vzhledem k riziku ev. nekompatibility pro dual channel, byste volili?
je tam vůbec nějaké riziko, nebo je to jedno? 2/ nebo 3/?
Varianta 4/ je v mém obchodě nedostupná. Stojí za to, shánět to jinde?
Díky.
kevin00 (10238)|28.10.2010 11:27
V první řadě bych se zamyslel nad výběrem základní desky - Gigabyte má nulovou softwarovou podporu a velmi špatnou regulaci ventilátorů.
Nejlepší volbou by asi byl kit 2x 4 GB RAM, ale pro zachování dula channelu lze použít i kit 4x 2 GB RAM (je jedno jestli kit 2x 2 GB ve dvou kusech - doporučuji stejné moduly RAM nebo kit 4x 2GB samostatně)
00.PNG
|Mio| (1333)|28.10.2010 20:55
Taky jsem pro 4x2GB, neni potreba kupovat kity, staci objednat 4 ks identicke najednou, tim ze je objednas najednou budou i ze stejne serie coz je idealni pro pripadne taktovani nebo upravy casovani.

Ja provozuju dual 2x2GB+2x1GB stejny vyrobce, stejne parametry akorat ty 2x1GB jsou o rok starsi a vse OK.

Co se tyce desek Gigabyte, nesouhlasim s predchozim prispevkem, ja je muzu jen doporucit, na moji desku i po letech vychazeji nove BIOSy s aktualizovanou podporou procesoru atp, byt se treba jmenujou beta. Kondiky drzi jak zidovska vira a diky heatpipe a solidnimu spolecnemu chlazeni zatim nepozoruju zadne vykyvy v napajeni procesoru ani pri taktovani.
kevin00 (10238)|28.10.2010 21:47
[quote=|Mio|;412248]Co se tyce desek Gigabyte, nesouhlasim s predchozim prispevkem, ja je muzu jen doporucit, na moji desku i po letech vychazeji nove BIOSy s aktualizovanou podporou procesoru atp, byt se treba jmenujou beta. Kondiky drzi jak zidovska vira a diky heatpipe a solidnimu spolecnemu chlazeni zatim nepozoruju zadne vykyvy v napajeni procesoru ani pri taktovani.[/quote]

Myslíš, že na jiné základní desky nevycházejí BIOSy a mají velmi špatné osazení součástek ? Viděl jsi někdy regulaci ventilátorů od firmy Asus či MSI ? Viděl jsi i třeba software, který je pro základní desky Asus k mání a co je k mání pro Gigabyte ? Co se týče teplot, tak Gigabyte mívá z většinou teploty ze všech výrobců nejvyšší. I když bych to nebral jako největší nedostatek, protože základní deska je pro vyšší teploty stavěná, ale tak malé mínus to je také. Ovšem nulová možnost regulace a nulová softwarová podpora je k nepřehlédnutí.
|Mio| (1333)|29.10.2010 17:02
Myslim ze jsi hlavne uplne OT, on nechce poradit s deskou, otazka zni jakou sestavu pameti. A projdou mi rukama desitky desek, hlavne deska tu neni od toho aby k ni byl nejaky software, ale k tomu aby se po sestaveni PC na nic s ni souvisejiciho nemuselo leta sahnout. Vsichni vyrobci maji lepsi i horsi kusy. na vsech deskach lze rozchodit speedfan a nejaky software? K cemu? Na taktovani? Tak pro lamy.

Acin:
A bychom se k nim vratili uz mas vybrane ty pameti?? Neco konkretnejsiho?

Ono mozna cenove vyjde lepe 2x4GB, s tim ze ti zbydou volne sloty na mozne rozsireni, i kdyz to hlavne zalezi na tom jestli budes provozovat neco co tu pamet realne vyuzije.
Richmond (8084)|29.10.2010 17:18
[quote=|Mio|;412432]na vsech deskach lze rozchodit speedfan a nejaky software? [/quote]
No zrovna GB používá ne moc standartní I/O (včetně zapojení čidel co na něm visí)... Navíc SW vs HW regulace je nebe a dudy... :rolleyes:

edit: 2x4GB by šlo, ale ty ceny nejsou moc příznivé a že by byl výkon s closing bank policy vyšší se říct nedá...
kevin00 (10238)|29.10.2010 17:51
@Mio: Nevím proč bych měl být OT, tazatel píše, že kupuje a zde je odborné IT fórum, takže jsem se zeptal proč zrovna tuto základní desku. Ono se totiž může stát, že tu bude za 14 thread od toho samého uživatele s názvem "Jak regulovat ventilátory". A jestli jsi to ještě nezjistil, tak je lepší problémům předcházet než-li je pak pracně řešit :rolleyes:
Jestli Ti "projde" rukama desítky základních desek, tak by jsi mohl vědět, v čem jsou jaké lepší či horší (pokud neznáš jenom GB) a GB nemá ani jednu základní desku, která by zrovna v tomto excelovala ;) Pokud nevíš k čemu je dobrá hardwarová regulace či dodávaný software, tak s největší pravděpodobností mimo postavení počítače už nic navíc nezvládneš. Nevidím důvod, proč se lopotit s nějakým softwarem, když vše mohu pohodlně udělat z BIOSu či případně doladit funkčnost pomocí utility výrobce a nemusím se lopotit se SpeedFanem, který ani nemusí fungovat. Pokud bereš základní desku jen jako "prkno na který se to vše naháže a pak to dělá vrrr" tak sestava od tebe musí být docela zážitek :D
|Mio| (1333)|29.10.2010 19:07
Problem je vtom ze je to nakonec naprosto zbytecny placani slamy do ktereho se casto puvodni tazatel vubec nevrati.

A krom toho, presne tuhle desku jsem pouzil pred 3 dny do sestavy. V podstate nejlevnejsi rozumne reseni.

Tak aspon napiste jaky konkretni problem mate s touhle deskou, protoze zrovna neduhy s cidly netrpi, automaticka regulace otacek funguje uplne normalne a hlucnost prece zavisi na chladici. Pri zahorovani teploty normalni.

Jakou konkretni deskou tuhle teda nahradit a proc? Kdyz uz jsme tu tohle tem otevreli.
kevin00 (10238)|29.10.2010 19:33
[quote=|Mio|;412470]... nejlevnejsi rozumne reseni ...[/quote]

V tom jediném se dá tak nějak souhlasit :D

[quote=|Mio|;412470]Tak aspon napiste jaky konkretni problem mate s touhle deskou, protoze zrovna neduhy s cidly netrpi, automaticka regulace otacek funguje uplne normalne a hlucnost prece zavisi na chladici. Pri zahorovani teploty normalni.[/quote]

Tak si přečti moje posty ještě jednou, když pořád nechápeš jaký je problém s GB deskami :rolleyes: Případně velmi doporučuji jednou do sestavy osadit základní desku Asus či MSI a pořádně si prohlédnout v BIOSu možnosti nastavení regulace či pořádně prozkoumat software k základním deskám dodávaný ;)

BTW O hlučnosti základní desky tady nikdo nemluvil ...
|Mio| (1333)|29.10.2010 20:51
Jenze ty problemy s GB deskami co jsi uvadel byli u serii s AMD chisety nekdy do 7xx. Tohle je reseni pro intel, novy navrh, ted uz v revizi 2.0

A TAHLE KONKRETNI DESKA JE DLE ZKUSENOSTI OK !!! Takze proc rikas ze je to spatna volba ?!?!?!

Jediny duvod ktery vidim je jakysi pseudopredpoklad a hazeni vsech vyrobku do jednoho pytle. Coz me rozciluje stejne jako ten bordel co jsme tu diky tomu stvorili.
Richmond (8084)|29.10.2010 21:33
[quote=|Mio|;412511]Jenze ty problemy s GB deskami co jsi uvadel byli u serii s AMD chisety nekdy do 7xx. Tohle je reseni pro intel, novy navrh, ted uz v revizi 2.0[/quote]
ne ne, on to má GB poměrně ve zvyku a je jedno, jestli AMD nebo Intel...

[quote=|Mio|;412511] A TAHLE KONKRETNI DESKA JE DLE ZKUSENOSTI OK !!! Takze proc rikas ze je to spatna volba ?!?!?![/quote]
M570něco - nespustí se při osazení X4, X6 - musí se flashnout s X2 jinak black screen... (Asus hodí Unknown Processor i na deskách co jsou 4 roky starý...) srovnávám desky se stejným chipsetem - v obou případech ani jeden z nich nemohl tušit, že dostane x4 cpu....)

BTW ty máš tu desku tak dlouho, že mlžeš tvrdit, že je lepší/horší než konkurence? Osažení I/O není otázka jen GB, ale i ostatních "značek", nicméně to riziko tam je. Softwarová kontrola/regulace bude vždy závislá na článku před ním (tzn. OS) a bude "dědit" s tím spojené problémy (ačkoli bych to neviděl jako extrémní problém, ale ten probém/riziko tu prostě je). Stačí se podívat na https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/49117-problem-s-teplotou-procesoru-cpu.... (no flame, ale prostě tohle je poměrně častý jev)
|Mio| (1333)|29.10.2010 23:22
Já můžu tvrdit, že deska Gigabyte GA-P55A-UD4 (rev.2.0) kterou jedinou a zadnou jinou starsi, chce do tehle sestavy pouzit netrpi neduhy o kterych tu oba pisete a ze tuto tesku davam do sestav, zatim myslim ze jsem ji pouzil 3x.

Dle recenzi, testu a osobni zkusenosti je deska Gigabyte GA-P55A-UD4 (rev.2.0) nejrozumnejsi volbou v rozumne cenove relaci.

A argumentovat nekompatibilitou s budoucimi procesory, a ze ASUS je veme je proste blbost, to mel jen nekdo pri nastavovani zakladmich parametru BIOSu bud vice informaci, nebo stesti ze trefil kompatibilni rezim. Nemluve o tom ze jsme zpet u platformy AMD

Oba tu kritizujete desku kterou jste nemeli vubec v ruce jen podle toho jakou znacku nese. To je proste blbost.
kevin00 (10238)|29.10.2010 23:31
[quote=|Mio|;412561]Já můžu tvrdit, že deska Gigabyte GA-P55A-UD4 (rev.2.0) kterou jedinou a zadnou jinou starsi, chce do tehle sestavy pouzit netrpi neduhy o kterych tu oba pisete a ze tuto tesku davam do sestav, zatim myslim ze jsem ji pouzil 3x.[/quote]

Jaká je na základní desce regulace ventilátorů ? Můžeš nastavit pouze Voltage/PWM či je základní deska vybavena pokročilou regulací ventilátorů a můžeš si nastavit např.: min. otáčky ventilátoru, profil regulace, atd. ? To asi těžko co ... bohužel GB je omezen pouze na to Voltage/PWM a nic víc.
Jaký software máš k základní desce k dispozici ... nebude to nečekaně pouze EasyTune ... jediný použitelný software od GB.

[quote=|Mio|;412561]Oba tu kritizujete desku kterou jste nemeli vubec v ruce jen podle toho jakou znacku nese. To je proste blbost.[/quote]

Omyl. Já jsem základní desku v ruce měl a poslední jsem vracel, protože mi při nastavení regulace ventilátoru na Voltage neroztočila 14 cm ventilátor ;) Což ostatně dělá třeba i má GA-MA790X-UD3P ;)
acin (3)|31.10.2010 17:47
Zdravím, děkuji všem za reakce. Plyne mi z toho závěr, že pokud jsou paměti objednány současně, není nutno bezpodmínečně lpět na kitu, jestliže ten není momentálně dostupný.
kevin00 (10238)|31.10.2010 18:08
[quote=acin;412931]Zdravím, děkuji všem za reakce. Plyne mi z toho závěr, že pokud jsou paměti objednány současně, není nutno bezpodmínečně lpět na kitu, jestliže ten není momentálně dostupný.[/quote]

Nejde o to, zda-li moduly RAM objednáš současně či nikoliv. Jde o to, aby byly moduly RAM nejlépe od stejného výrobce a se stejnými parametry.
Richmond (8084)|31.10.2010 18:43
[quote=|Mio|;412561]Já můžu tvrdit, že deska Gigabyte GA-P55A-UD4 (rev.2.0) kterou jedinou a zadnou jinou starsi, chce do tehle sestavy pouzit netrpi neduhy o kterych tu oba pisete a ze tuto tesku davam do sestav, zatim myslim ze jsem ji pouzil 3x.

Oba tu kritizujete desku kterou jste nemeli vubec v ruce jen podle toho jakou znacku nese. To je proste blbost.[/quote]
Teď nevím kdo z nás je větší blb :D
Ty tvrdíš, že GB je nejlepší ačkoliv jsi jí použil 3x a ani nevíš po jaký době chcípne, taktéž nevíme jak je s deskou zacházeno, čím je osazená a jakou nálož dostává :rolleyes:

Ad regulace: no podívej, GB začal s regulací poměrně pozdě (Asus s tím začal někdy v dobách AXP/P4, sice ještě ne s PWM, ale to přišlo s novou generací desek a cpu. I s těma 3 profilama co měly např. desky před 3 rokama byla regulace naprosto luxusní - v tý době se o tom mohlo GB leda tak zdát, nehledě na to, že si i na takhle starých deskách můžeš přes ten fanXpert udělat křivku vlastní a nejseš tak omezenej jen na SF. Cca před rokem se začali desky vybavovat pokročilejší regulací s manuální možností nastavení... Samozřejmě se bavím o klasických a ne ROG deskách, které jsou vybavené externími čidly apod.)

GB slušně masíruje zákazníky (tupohlavy) kecama o oncích mědi přitom se ta vrstva dává od nepaměti (vzorem mohou být desky od intelu, ty v tomhle obzvláště vynikají), na teplotu to má vliv nula nula prd, viz např.
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=AIDRHsDaCyE"]YouTube - Is 2 Oz copper PCB really necessary?[/ame]
To samé platí o fullcap kondících a ostatních snůžce blbostí včetně dual biosu, který při selhání přinese mnoho užitku (flashuje jeden bios do druhýho pořád dokola jak u debilů, uživatel nemá možnost tohle chování bez pájky ovlivnit :mistake)... GB desky jsou v drtivé většině osazovány tím nejnutnějším a mnohdy nejlevnějším možným (všude na*erou Realtek, klidně na desku za 9litrů)...

Bohužel dnes to funguje tak, že by si všichni nechali pro korunu vrtat kolena obě a klidně by si k tomu dali i loket. Dost dobře je tohle vidět např. u desek Asus vs GB z minulého roku - GB byl vždy levnější protože Asus ještě vyráběl jakš-takž únosný desky, ve stejné cenové kategorii měl na výběr z 2-3 možností osazení (zk, lan, bios chipy) takže se z té bídy dalo ještě něco vybrat což o dnešních deskách neplatí. Kdo chce tak vybavenou desku co byla před rokem za 3k tak si dneska musí koupit ROG za 4k a vyfasuje jeden chipset ať se mu to líbí nebo ne. A věř, že tohle bude mít pokračování minimálně do doby, kdy nebude trh přesycenej do nesmyslu. Zabordelení trhu nemá viníka ve výrobci, ale v zákaznících, kteří svými penězmi demonstrují to o co mají zájem, nikoliv to co je nebo není kvalitní. GB patří (a vždy patřil od začátku) do segmentu, který nazývám "generic" dál se nikdy neodvážil, dneska ho válcuje i to pitomý MSI (mj. kdysi vyráběl ve svých fabrikách gk pro ATI ačkoliv se o tom moc nemluvilo, nicméně nějakou souvislost s dnešními "lepšími" grafikami to zcela jistě má). Laskavě si uvědomte kolik taková reklama stojí a proč je vůbec zapotřebí ;)

Omlouvám se za sloh :shut

PS: mimochodem moje Asuska která jede de facto nonstop a vytrpěla si pekla v podobě odstřelení cpu, hodně přeháněk na voltáži nb/sb, nespočet flashnutí a drží dodnes, zatímco nějaká DS4 chcípla po necelém půl roce (ano, reklamace proběhla v pořádku, ale mám já zapotřebí každej půlrok vyndavat desku a reinstalovat systém?). Podobné historky platí napříč celým trhem, nejen u počítačů. Ono se všechno dá dnes koupit levně za určitých kompromisů a dokud to nedáte vedle sebe tak je to ok...
acin (3)|31.10.2010 19:02
No díky, myslel jsem, že když objednám v jednom ishopu určitý konkrétní modul 2x, bude od stejného výrobce a stejné série....
Richmond (8084)|31.10.2010 19:35
Dokud neobjednáš kit (tzn. že výrobce ručí za bezproblémový chod) tak ti to nikdo nezaručí. Nějaká pravděpodobnost tam je, ale rizika jsou taky. Takže je to buď a nebo - záleží na Vás jestli je pro Vás výhodnější "jít na jistotu" nebo počítat s "kolečkem" eshop-zákazník-ehop-zákazník, v orším případě eshop-zákazník-eshop-zákazník+pořízení nových a zbavení se vzájemně nekompatibilních... ;)
V případě pořízení kitu je riziko omezené maximálně na kompatibilitu deska/ram. Za předpokladu, že by byla špatná jen jedna tak reklamaci uplatníte na celý kit protože jste je pořizoval jako celek...
|Mio| (1333)|2.11.2010 21:06
Pokud nebudou ty pameti vadne a budou splnovat shodne casovani, budou fungovat v dualu bez problemu.

Kit kup ve chvili kdy se je budes snazit pretaktovat nebo podcasovat, tam by se uz rozdily pravdepodobne projevily.