reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

hdd nelze připojit

terryjohn (116)|25.12.2009 11:11
zdravíím tak mam jeden problem.Vcera jsem dostal na Vanoce novy hdd,jelikoz mam uz starsi komp,tak me ten puvodni 120gb nestacil toz sem si dokoupil druhy 120gb hdd Seagate 120gb ATA,ale jelikoz mam ten starsi komp tak jsem se ani nedival na parametry zakaldovky kolik je mozne pripojit hdd a tak jsem si to dnes chtel namontovat,rozdelal jsem komp a uvnitr jsem videl jen jeden konektor kde je pripojen puvodni hdd vedle toho je konektor kde jsou pripojeny dvd mechaniky a pak je tam jeste mensi kde je disketovka.Tak se chci zeptat,nevite nekdo jeslti to nejde treba nejak nadpojit bo co s tim udelat,abych tam rozslapal oba dva hdd kdyz je tam jen ten jeden konektor.:(Kdyz tam vidim dve dvd mechaniky tak jsou pripojeny take jen na jeden konektro,jsou asi nejak nadpojenytakze nejde to takhle nejak udelat i s hdd??Poradte mi pls,snad jsem neudelal chybu aneni to zbytecny darek :confused::(
62kokos (156)|25.12.2009 11:45
Musí se hd propojit ze zadu propojkami, původní jako máster (hlavní) a nový jako save (vedlejší) .
astec (1823)|25.12.2009 11:54
1) ten placatý kabel musí vypadat jako tan kabel na mechaniky - dvě přípojná místa. Pokud ne, dá se koupit
2) musíš disk napájet. Lze to?
3) musíš mít dvě mechaniky? dá se dát místo jedné
terryjohn (116)|25.12.2009 12:12
to 62kokos-a kde se to da sehnat ty propojky??kolik to tak stoji ajak se to udela,neni treba nekde na netu navod jak na to???
to astec-1)no ano ten kabel ktery mam k hdd se anzyva IDE kabel myslim nee?a jako zkousel jsem do toho konektoru ve kterem jsou pripojene mechaniky,tak jsem je odpojil a zkusil tam pripojit ten druhy hdd ale jaksi me to tam neslo dat,takze nvm esli to tam nepasuje nebo jeslti jsem treba jen malo zabral.
2)napajet co je tim mysleno???jeste k tomu novymu hdd tak do jedne zdirky se pripoji IDE kabel a jeste je vedl edruha a tam se musi tak yneco pripojit a uvnitr skrine mam chuchvalec kabelu ze kterym couhaji ruzne pripojky,ktere by se tam k tomu hdd daly pripojit,ale maji ruzne barvy,je to jedno neob neni a mozu to pripojit??
3)no tak ta prvni mechanika je tam od pocatku a ta se vysouva,ale nenacita,takze je jakoby nefunkcni a druha plne funkcni,kterou pouzivam,tudiz ta prvni neni potrebna a tak kdybych ji odstranil tak ceho bych tim docilil??

Dekuji vam za vase rady kdo mi radite a venujete se mi :)
astec (1823)|25.12.2009 12:19
Propojky by mněli být na disku, nebo na nefunkčníi mechanice
ad 1) je to IDE kabel, ale bacha jak jej dáváš do disku, buďto je tam výstupek, nebo chybí jedna dírka.
ad 2) ano vedle IDE konektoru je napájení, vbem jeden kabel z chuchvalce a strč jej tam. Ale vše dělej při v\pnutém PC
ad 3) kdyby jsi nemněl místo na kšandách (IDE) kabelu, tak by jsi mohl použít tento kabel
terryjohn (116)|27.12.2009 11:21
a jeste s e chci zeptat,slysel jsem o nejakych jumperech,musi se s nima neco nastavovat popripade jak?
hl.hl (1387)|27.12.2009 13:11
[quote=terryjohn;331234]a jeste s e chci zeptat,slysel jsem o nejakych jumperech,musi se s nima neco nastavovat popripade jak?[/quote]

Precti si znova co ti kdo tady psal, o nastaveni IDE disku uz ti tady nekdo psal. Ale z tvych postu je evidentni, ze tomu rozumis s prominutim jak koza petrzeli. Neni to nic ve zlem, ne kazdy muze umet vse, ale byt tebou, tak bych si to nechal zapojit nekym, kdo tomu rozumi.

Jinak reseni:
- nastavit puvodni disk jako master (dnes muze byt nastaven jako singl) coz u nekterych disku je rozdilne nez volba master
- novy disk nastavit jako slave
- pripojit novy disk na stejnou "ksandu" (datovy kabel) jako je puvodni disk. Pokud ten kabel ma jen jeden konektor pro disky, tak koupit novy
- pripojit napajeci 4 pinovy kabel
- ve spravci disku vytvorit na novem disku novy oddil a naformatovat


No a ja osobne bych jeste pripadne resil to, zda neni novy disk rychlejsi nez puvodni. Pokud ano, tak bych naklonoval obsah stareho na novy, novy dal jako master, stary jako slave. A pro jistotu nechal data na puvodnim disku treba 14 dni jako zalohu.
62kokos (156)|27.12.2009 13:17
Jumper ( zkratovací propojka) se osadí tak jak je nákres na HDD. Jak už jsem psal
původní jako máster (hlavní),nový jako slave (vedlejší).Tohle vše se provádí na Ata discích se
40pinový konektorem. Dálé v biosu zakladní desky musí být nastaveno automatické rozpoznávaní- HDD (autodetekce) a to není vše. Pokud deska pozná HDD a spustíš stavající systém tak ten ho nemusí třeba vidět a nastává další problém. Toto přidání Hdd doporučuji svěřit zkušené osobě.
terryjohn (116)|29.12.2009 14:41
Takze jsem se do toho pustil sam a tady je muj postup a potize-rozdelal jsem skřín,namontoval jsem novy hdd,ktery jsem propojkami propojil s estarym a zapojil do zakladni desky,tam by nemel byt problem,myslim ze jsem postupoval spravne,dal ejsem pripojil pripojku ze zdroju do noveho hdd,po spusteni jsem sel do BIOSU a nastavil tam first boot disk jako hdd0 a second boot disk jako hdd1 tak a ulozil to,restartoval komp a najel mi normal system,ale vbc tam nuikde nemam rozpoznany novy hdd,mam tam porad jen ten stary,nevite kde je chyba???
Logout (4018)|29.12.2009 15:16
No pravděpodobně není zformátovanej a nevydíš ho. Klikni pravym na tento počítač, zvol spravovat, tam vyber správa disků - a koukni se, jestli tam ten disk je. Jestli jo, tak na něj klikni a vyber zformátovat.

Pokud bys chtěl ten disk provozovat jako systémovej, tak ještě musíš zkopírovat všechny data, nastavit správně bootování v systému (z druhýho harddisku), pak vzít instalačku od windows, nastartovat recovery konzoli a tam zadat příkazy
fixmbr
a
fixboot

Vzhledem k tomu, že jde asi o novější disk, odmění Tě to o něco svižnějším během PC.
hl.hl (1387)|29.12.2009 15:40
[quote=terryjohn;332155]Takze jsem se do toho pustil sam a tady je muj postup a potize-rozdelal jsem skřín,namontoval jsem novy hdd,ktery jsem propojkami propojil s estarym a zapojil do zakladni desky,tam by nemel byt problem,myslim ze jsem postupoval spravne,dal ejsem pripojil pripojku ze zdroju do noveho hdd,po spusteni jsem sel do BIOSU a nastavil tam first boot disk jako hdd0 a second boot disk jako hdd1 tak a ulozil to,restartoval komp a najel mi normal system,ale vbc tam nuikde nemam rozpoznany novy hdd,mam tam porad jen ten stary,nevite kde je chyba???[/quote]

A BIOS ti ten novy disk nasel? Mas ho jako master nebo slave? A ten stary jsi taky nejak nastavil?
Misto kopirovani souboru ze stareho na novy bych spis doporucil naklonovat ten stary disk na novy.
terryjohn (116)|29.12.2009 15:57
Zkusil sem radu od uzivatele Logout ale v te sprave disku zadny novy disk neni,mam tam jen puvodni disk,ktery mam rozdeleny na dva disky -jeden jako C,asi 90gb a druhy jako d asi 20gb.Jinak ten novy disk tam neni.No ten stary disk,ten co tam byl puvodne na nem jsem nic nenastavoval,ale asi by mel byt jako master nee? A na ten druhy je zformatovany,to vim jiste,psal mi to chlap od ktereho to mam ze ho zformatoval a nvm ale esli je nastaven jako Slave a v Biosu jak to tam mam rozeznat?Dik za rady :)
hl.hl (1387)|29.12.2009 16:24
[quote=terryjohn;332172]Zkusil sem radu od uzivatele Logout ale v te sprave disku zadny novy disk neni,mam tam jen puvodni disk,ktery mam rozdeleny na dva disky -jeden jako C,asi 90gb a druhy jako d asi 20gb.Jinak ten novy disk tam neni.No ten stary disk,ten co tam byl puvodne na nem jsem nic nenastavoval,ale asi by mel byt jako master nee? A na ten druhy je zformatovany,to vim jiste,psal mi to chlap od ktereho to mam ze ho zformatoval a nvm ale esli je nastaven jako Slave a v Biosu jak to tam mam rozeznat?Dik za rady :)[/quote]

Takze otazka cislo 1, budete se zabyvat klonovanim na novy disk s tim, ze to muze trochu urychlit pocitac nebo ne?
Pokud ne, zkontrolujte toto:
- puvodni disk musi byt nastaveny jako MASTER (ne jako SINGLE a ne jako SLAVE)
- druhy novy disk musite nastavit jako SLAVE

Vse toto se resi nastavenim jumperu na zadni strane disku, jak se co ma nastavit byva na horni strane disku.
Pak se podivejte do BIOSU, mely by se najit oba disky. Pokud se najdou, tak pokracujte do Windows podle rady Logouta
terryjohn (116)|29.12.2009 16:36
Ano pořád někdo píšete o nastavení jumperů na Master a Slave ale prosimvas na těch discích to nikde není vyznačeno,tudíž nvm jak a co nastavit:confused:
terryjohn (116)|29.12.2009 16:49
Ne nebudu se zabyvat klonovanim disku,sel jsem do BIOSU a tam je to nastaveno nasledovne-
V STANDARD CMOS FEATURES :
PRIMARY MASTER-HITACHI...puvodni disk co jsem mel
PRIMARY SLAVE-ST....ten druhy disk co jsem prave pridal
SECONDARY MASTER-HL DT....jedna mechanika
SECONDARY SLAVE-LG...druha dvd mechanika
hl.hl (1387)|29.12.2009 17:51
[quote=terryjohn;332203]Ne nebudu se zabyvat klonovanim disku,sel jsem do BIOSU a tam je to nastaveno nasledovne-
V STANDARD CMOS FEATURES :
PRIMARY MASTER-HITACHI...puvodni disk co jsem mel
PRIMARY SLAVE-ST....ten druhy disk co jsem prave pridal
SECONDARY MASTER-HL DT....jedna mechanika
SECONDARY SLAVE-LG...druha dvd mechanika[/quote]

No tak to vypada, ze BIOS to nasel OK. Takze ted do Windows a dale zvol toto:

- Tlacitko start vlevo dole > Nastaveni > Ovladaci panely > Nastroje pro spravu > Sprava pocitace > Sprava disku
Pak by se mel objevit seznam disku a v prave dolni casti obrazovky by mel byt Disk0 - tvuj puvodni disk a u nej by mely byt 2 oddily
Pod nim by mel byt Disk1 a u nej neprirazene misto (nebo tak nejak)
Klikni na Disk1 (pro jistotu) pak klikni pravym tlacitkem mysi na to neprirazene misto a vyber volbu novy oddil. No a pak uz jen zvol velikost a doporucuji plne formatovani (pokud je zaklikly rychly format, tak to zakliknuti zrusit).
hl.hl (1387)|29.12.2009 17:58
[quote=terryjohn;332197]Ano pořád někdo píšete o nastavení jumperů na Master a Slave ale prosimvas na těch discích to nikde není vyznačeno,tudíž nvm jak a co nastavit:confused:[/quote]

Kdyztak pro jistotu k tem jumperum:

http://www.hitachigst.com/hdd/support/jumpers.htm
http://www.seagate.com/images/support/en/us/u5_family_1.gif
terryjohn (116)|29.12.2009 18:07
jo diky uz se to formatuje tak by to melo byt snad oka,disk pridan diky moc za pomoc ;)