reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC s graf. kartou se nespustí, bez ní ano

MageNimeth (1)|28.7.2010 00:20
PC v současné konfiguraci mám cca 2 roky a celou dobu vše fungovalo bez problémů. Jednoho dne však zamrzl obraz na monitoru, PC nijak nereagovalo, tak jsem provedl restart. PC jelo asi hodinu a poté obraz znovu zamrzl, zase jsem počítač restartoval a asi po další hodině když jsem pohnul myší, kurzor se na obrazovce nepohyboval plynule, ale jaksi skákal po větších úsecích (něco jako kdyby se obraz překresloval jenom jednou za sekundu). Takhle kurzor poskočil asi čtyřikrát a pak monitor zčernal->žádný signál.

Od té doby když se pokusím zapnout PC, jenom se roztočí všechny větráčky, včetně toho na graf. kartě a rozbliká se DVD mechanika. Jinak nic, žádný obraz, žádná aktivita harddisku, žádné pípání základní desky. Větráčky se točí dokud počítač nevypnu.

Pokud však vyndám grafickou kartu ze slotu, tak se počítač normálně spustí. Nejprve se ozve několik pípnutí (nejspíše signál že není vložena GK) a poté se spustí Windows. Samozřejmě nevidím žádný obraz, protože nemůžu nikam zapojit monitor když nemám v PC graf. kartu, ale je slyšet uvítací melodie Windows a zvuk spoušějícího se Skypu. Windows se dají i normálně vypnout (zase se přehraje melodie a počítač se vypne).

Pokud kartu nechám ve slotu a pouze ji odpojím od napájení, probíhá vše jako v prvním případě co jsem popsal -> PC se nespustí. (PS: i když je od karty odpojeno napájení, tak se její větráček točí, čili potřebný proud si bere přes AGP slot).

Osobně vidím 3 možné příčiny problému: grafická karta, zdroj nebo AGP slot na základní desce. Bohužel nemám k dispozici jinou GK, abych ji mohl vyzkoušet.

Chtěl bych se zeptat, zda vás napadají nějaké testy, co bych mohl provést aby se dala lépe odhalit příčina tohoto chování, popřípadě zkuste nějak procentuálně vyjádřit, co je podle vašeho názoru zdrojem problému.

Ještě moje konfigurace:
Intel C2D E7300
ATI Radeon X1950 Pro, AGP
zákl. deska ASRock 4CoreDual-SATA2
2 GB RAM (2x 1GB)
harddisk WD 6400AAKS
zdroj CoolerMaster eXtreme Power 430W

Děkuji předem za jakékoliv rady.
Doctor01 (400)|28.7.2010 05:13
Ahoj

Vymen grafiku (treba si pujc nejakou starsi od nekoho znameho) a uvidis.
KLDAS (68)|28.7.2010 18:20
[quote=Doctor01;391557]Ahoj

Vymen grafiku (treba si pujc nejakou starsi od nekoho znameho) a uvidis.[/quote]

Taky souhlasim nebo si kup nějaký šmejd za pár kaček a zkus to když to nepomůže tak si kup stejnou základní desku :) .
DrZelenka (2491)|29.7.2010 00:18
Souhlasim s doktorem, nejjednodussi reseni v tomto pripade bude zapujceni jine GK do AGP a vyzkouseni funkcnosti.

Dalsi moznosti (ale podle priznaku nepravdepodobna) je odchazejici zdroj, ktery nedoda dost stavy GK ... ale je to jen tip pro pripad, ze by GK fungovala.

Co se tyce vetracku, tak AGP/PCIe slot dodavaji urcite mnozstvi stavy (PCIe 75W, AGP 50W - muzu se plest v cislech, ale v tomto pripade to neni podstatny), proto slabsi GK nepotrebuji pridavne napajeni a v tvem pripade se alespon roztoci vetracek.