reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odstaňování mřížek před ventilátory

Encore1106 (424)|20.7.2008 12:39
Trochu jsem se dneska vrtal v casu a při té příležitosti jsem na valstní kůži zjistil, jak je Noctuaa NF-S12-800 tichá i při plných otáčkách, pokud před sebou nemá tu mřížku. Proto jsem si řekl, že dám na opakované rady a té mřížky (aspoň vpředu, kde to není tolik vidět) se zbavim.
Teď ale vzniká otázka, jak nejlépe tuto mřížku vyříznout?

U mého casu (skelet na obrázku) by se to možná dalo rozbruskou do osmiúhelníku, pak zabrousit piníkem/smirkem, nebo máte lepší nápad?

Jak to řešíte vy, třeba u kulatých otvorů? Kdyžtak sem postněte i nějaký detaily vašich výtvorů, ať vim, jestli se do toho vůbec pouštět.
lubayys (278)|20.7.2008 12:46
Já jsem to vyštipoval kleštěma na plech.Ale tak už bych to nikdy nedělal protože to mám strašně dokousaný a dá se o to solidně říznout. Vyřízl bych to flexkou ale nechtěl se mi rozdělávat celý pc.Vypada to teď opravdu hrozně, ale účel to plní:)
Taky záleží jaký typ plechu to je! Já mám hodně slabý, tak to šlo celkem dobře.Ale flexou by to bylo lepší, hlavně rovnější, bez zubů!
Stejně za pár měsíců budu kupovat novou case, tak to nějak nereším!
Richmond (8084)|20.7.2008 12:50
Stipacky a pilnik ti budou bohate stacit, EC nemaji tak silny plechy tak si dej pozor na ohybani pri zabrusovani. Kdyz uz to delas tak vem i ty co jsou vzadu ;-)
mech13 (5526)|20.7.2008 12:58
ja to resim klestama na plech, u slabsich skrini nebo aspon trochu slusnejsich mrizek staci stipacky a nasledne zarovnam pilnikem. pilniku je potreba se nebat a pritlacit, tech otrepu pak rychle ubyva

flexa urcite neni spatny napad, ja bych ji musel hledat tak to delam rucne:D
Encore1106 (424)|20.7.2008 13:24
Asi budu muset prolézt dílnu, měla by tam někde být jak flexa, tak i přímočarka... Ale bude to chtít asi koupit jiné listy do přímočarky, pač tima na dřevo bych toho asi moc neuřízl :D...

Sakra, musim se zeptat táty, jestli někde nemáme přímou brusku, celkem se mi zamlouvá :inlove
Wlcek (379)|20.7.2008 13:31
Já když sem zvětšoval otvor pro zdroj, tak sme o musel vyřiznout pilkou na železo a pak to zarovnat pilnikem, bo flexu nemam a kleštěma to nešlo. Ale nedoporučuju to, je to hrozna prace a mohl by sis pokřivit plechy, nejlepšim řešenim by asi byla ta flexa.
Jiziii (796)|20.7.2008 13:45
Já to mlátil majzlíkem :-D a nebylo to tak hrozný akorát sem pak eště asi pul hodiny pilníkem zaobloval hrany. :-D
Pavel Boček (4169)|20.7.2008 17:34
Flexou proboha :stupid To bude dopálená celá case, přeřežeš to až bůhví kam, no to dopadne :) Flexa je jen na casemodding, kde řežeš pryč půlku skříně, brousíš to, kituješ a lakuješ, ne na vyřezávání mřížek :D

Normálně jsem to zatím udělal u všech skříní elektrikářskými štípačkami. Dokonce i Chieftec (ale že to byla fuška :)), žádné zuby, jen už se trochu ztupily. Pokud to není ze stánku od ťongů, tak na to nemůžou být zuby :D Zabrušuji to pak pilníkem, ale obvykle jen trochu aby to nebylo ostré, u Chiefteca jsem to chtěl vzít do roviny do osmiúhelníku a zrousil jsem to tak, že jsem to musel deset minut lepit tavnou pistolí :D

V pondělí či úterý čekám přímou brusku, tak ty EC, kde je víc plechu jak děr, už budu řezat tímto. Na normální mřížky ale stačí štípačky.
Zeli (397)|21.7.2008 18:42
:thumbdown Kleste sou ten nejhorsi napad, je to strasna fuska a vysledek ohyzdnej a zapilovani trva dobu.
:thumbdown Primou bruskou bych to taky nedelal, jestli myslis tu malou do ruky, odrovnas hodne kotoucku, je to zdlouhavy, ale vysledek muze vypadat pekne.
:thumb Jestli ti staci osmiuhelnik, tak bude nejlepsi ta flexa, je to rychly, presny a rovny, samozrejme je to nutny prejet jeste pilnikem. A Pavel Boček moc strasi, nebude to vypadat tak hrozne.
:thumb Pro kulatou diru je urcite nejlepsi primocara pila, nakreslis si kolecko(nejlip na rovny plech mimo dirky) a jedes, de to docela rychle a vysledek je dost slusnej, je nutny to jeste prejet pilnikem, ale staci jen tak lehce.

:idea Zalezi na tvych moznostech a zrucnosti, ja urcite doporucuju primocarku!
Pavel Boček (4169)|21.7.2008 19:41
Přímočarou pilou kolečko ? Uf uf...já byl rád, že jsem řezal rovně :) Kolečko = takřka okamžitá ztráta plátku. Samozřejmě když máš pořádnou pilu a k tomu dobře pasující a pořádný plátek, OK, ale než tohle pořizovat to vezmu kleštěmi proboha :D

S přímou bruskou musíš i umět dělat, viz modding.cz. Je to nejuniverzálnější nástroj modera, dá se s tím dělat všechno, vč. specifických řezů. Kulaté otvory jedině přímou bruskou (viz videa z projektu Mini Cooker). To tady Zelimu netřeba říkat, že :) Ale doteď jsem i EC stříhal štípačkami a šlo to.

Kleště - není někdo jen moc líný udělat něco rukama ? Zrovna před pár dny jsem dělal myslím Mambo, za minutu vystříhané, za dvě minuty vybroušené, aby to nebylo ostré. Do rovna netřeba.

Jak jsem řekl, pokud to vybrousíš nebo vyřežeš do rovna, vezmeš toho plechu stejně už moc a budou tam díry. Leda to pak osadit 92/140mm ventilátorem, ale v druhém případě je nabídka chudá...

Flexa - jak myslíš. Někdo hodně zručný s malou flexou a zbroušeným kotoučem by to možná udělal slušně. Ale já se do toho pouštět nikdy nebudu, flexa je pro case zbraň hromadného ničení :)))) A někdo, kdo to v životě nedělal, na tom asi nebude lépe, Zeli, mysli na to.
Zeli (397)|21.7.2008 21:42
[QUOTE=Pavel Boček;144248]Přímočarou pilou kolečko ? Uf uf...
Flexa - ... někdo, kdo to v životě nedělal, na tom asi nebude lépe, Zeli, mysli na to.[/QUOTE]

120mm kolecko jde primocarkou uplne krasne.
S flexou staci jeden/dva cvicny rezy, aby zjistil jak se to asi chova a rovny rez urcite zvladne.
Pavel Boček (4169)|21.7.2008 22:06
[QUOTE=Zeli;144285]S flexou staci jeden/dva cvicny rezy, aby zjistil jak se to asi chova a rovny rez urcite zvladne.[/QUOTE]

Rovný řez ano, ale sám jistě víš, že to prostě řeže ve velkém. Řez má velkou šířku i délku, takže někdo, kdo to neměl v rukách, s tím prostě udělá díru jak vrata. Zvlášť do EC, to je z papíru...

Kleště mají i další výhodu - nemusíš rozebírat PC :rules Zatímco flexou bys všechno popálil jiskrami a nadělal, takže musíš všechno vyndat a jít s tím ven, tak kleště můžeš klidně vzít a udělat to v bytě. Dokonce za provozu - to jsem ještě nezkoušel, ale ta myšlenka vypadá zajíavě :inlove To se musí vyzkoušet :D
Encore1106 (424)|21.7.2008 23:46
Nakonec jsem to vzal přímočarkou, šlo to celkem slušně, ikdyž výsledek není nic moc... Ještě by to chtělo chvilku hraní s pilníkem, ale chtěl jsem to mít rychle složený, navíc je to v místě, kam nikdo nekouká..

Jelikož se jako na potvoru list přímočarky nevešel do jednoho otvoru, musel jsem pro první zářez proštípat jednu přepážku mezi dírama (vyvrtat to mě napadlo až ke konci :D ) a nevim nevim, jak bych dělal celou díru.

Při dalším vyndavání desky tu díru ještě zabrousim, jestli se mi do toho bude chtít :D:D:notsure

Každopádně díky za rady, určitě se to hodilo/bude hodit nejen mě ;)
P1010003.JPG P1010006.JPG P1010018.JPG P1010019.JPG
johny__g (6387)|22.7.2008 08:45
Na zabrušování okrajů je nejlepší vzít obyčejnou vrtačku a brusné tělísko - váleček, cca 25 mm průměr. Jde tím krásně vše zahladit a vybrousit, že to nejde poznat od díry vyřezané vykružovákem. Samozřejmě to jde i přímou bruskou.
Richmond (8084)|22.7.2008 09:45
tak to je lepsi pilnik na kov, ten valecek jsem oddelal behem minuty a dira skoro neobrousena, upozornuju ze to byl dremel!
Zeli (397)|22.7.2008 10:14
[QUOTE=Richmond;144376]tak to je lepsi pilnik na kov, ten valecek jsem oddelal behem minuty a dira skoro neobrousena, upozornuju ze to byl dremel![/QUOTE]

Me se taky s valeckem moc nedarilo, neubrousil sem nic a navic sem do valecku udelal drazku. :notsure
Kdyby ale nekdo vedel v cem sem delal chybu, at poradi! :runaway
johny__g (6387)|22.7.2008 11:18
[QUOTE=Richmond;144376]tak to je lepsi pilnik na kov, ten valecek jsem oddelal behem minuty a dira skoro neobrousena, upozornuju ze to byl dremel![/QUOTE]

Tak buď špatné otáčky, špatný váleček (hrubost) nebo jsi moc tlačil. Normálně ten váleček vydrží dost. Mluvím teď o běžném válečku do velké vrtačky, dremel používám jen na jemné finální dobroušení a ohlazení hran. Ještě lepší než brusné tělísko je frézovací kužel (nevím jak se to jmenuje, nemůžu to na netu najít) - je to kužel co se upne do vrtačky, na povrchu má jemné zuby jako fréza. Plech to bere jako nic, opotřebení nula.
crasher.km (919)|22.7.2008 13:10
[QUOTE=johny__g;144408]Tak buď špatné otáčky, špatný váleček (hrubost) nebo jsi moc tlačil. Normálně ten váleček vydrží dost. Mluvím teď o běžném válečku do velké vrtačky, dremel používám jen na jemné finální dobroušení a ohlazení hran. Ještě lepší než brusné tělísko je frézovací kužel (nevím jak se to jmenuje, nemůžu to na netu najít) - je to kužel co se upne do vrtačky, na povrchu má jemné zuby jako fréza. Plech to bere jako nic, opotřebení nula.[/QUOTE]

přesně tak,mám podobný skušenosti a to sem neměl dremel ,ale shitku z hypernovi a udělal sem s jedním válečkem skoro celej case. Ten kužel se dá sehnat v každým železářství.Ale je lepší minibruska,protože se s tím dá dostat víc do case,než s vrtačkou...

Jinak bych ještě vyřešil být Encore1106 vepředu v masce díru,jinak to bude stejně trochu hučet,zvlášť pokud je to na zemi.

btw kupujte fakt dremel,vyplatí se to. Snažil sem se ušetřit 500 a koupil takej ten NOELL a je to hrůza,nemluvě o tom,že se na něj nedá sehnat náhradní hlavy.
Encore1106 (424)|22.7.2008 14:53
[quote=crasher.km;144434]
Jinak bych ještě vyřešil být Encore1106 vepředu v masce díru,jinak to bude stejně trochu hučet,zvlášť pokud je to na zemi.[/quote]
Díra do masky ne-e. :D S mojí šikovností by to dopadlo :runaway
Naštěstí ten EC má celkem slušnej prostor mezi maskou a čelem skeletu, takže hluk to nedělá, navíc skřín není úplně na zemi, takže je to OK...
Teďka až budu mít chuť se v něčem vrtat a dál ztišovat (není skoro co), tak budu přemýšlet o disku a DVDčku... A až i to bude hotový, tak zkusim vymyslet, co udělám s Jižní spojkou, na kterou mám krásný výhled a která mi už 12 let přináší do mého domova velice rozmanitý zvuk od projíždějících automobilů...:angry:D Teď zrovna slyšim, jak tam někde jede V3Ska, ta se nedá nepozant :D:D:D
P1010021.JPG P1010022.JPG
lubayys (278)|22.7.2008 15:05
Nevím jak moc ti toto pomůže, taky jsem to tak udělal a jen tou spodní dírkou to moc vzduchu nenasávalo.
Kdyžtak mi napiš rozdíl teplot, celkem by mě to zajímalo:)
crasher.km (919)|22.7.2008 15:10
[QUOTE=lubayys;144467]Nevím jak moc ti toto pomůže, taky jsem to tak udělal a jen tou spodní dírkou to moc vzduchu nenasávalo.
Kdyžtak mi napiš rozdíl teplot, celkem by mě to zajímalo:)[/QUOTE]

jestliže to má takhle na stole pořád,tak to asi nebude velkej problém,ale lepší by bylo vyřezat to dopředu :)
Encore1106 (424)|22.7.2008 15:41
Nějakej extra rozdíl to není, spíš to vypadá, že to je o lepším pocitu:D.

Disk šel dolu asi o 5°C, teď se pohybuje mezi 29°C a 32°C a na jiný komponenty to vliv skoro nemá... Na northbridge (deska Gigabyte GA-MA69G-S3H) je malinkej pasívek, který by potřeboval ofukovat pořádnym proudem vzduchu, aby to mělo nějaký účinek, teplota je pořád 45-52°C, podle zátěže.
Na grafice je teď vklidu 41°C (Accelero + 12cm Noctua), jinak přes 50°C jsem ji snad ještě neviděl.
Na procík jsem dal místo BOX chladiče AC Freezer 64 a tam šly teploty dolu asi o 8°C dolu.
Pak mi Everest ještě ukazuje nějakých 40°C s popiskem Aux a vůbec nevim, kde by to mohlo měřit.

Jinak u všech teplot se spoléhám na Everest, protože jiný obstojný teploměr doma nemam. :/
lubayys (278)|22.7.2008 15:45
Me to dopadlo uplne stejne, kleslo to jen na disku :/
Chtelo by to vyriznout opravdu zepredu:)
Encore1106 (424)|22.7.2008 15:50
Na zejtřek zkusím sundat ten přední panel, co to udělá a dám vědět...
crasher.km (919)|22.7.2008 15:53
btw dá se koupit třeba v OBI vykružovadlo :) stačí to upevnit na vrtačku,nastavit si rozměr a vyvrtat přesnou díru :) stojí to cca 3OOkč
Pavel Boček (4169)|22.7.2008 23:39
Dneska mi právě došla přímá bruska - bral jsem Ferm FCT-160F - a vyřezal do bočnice celkem kruhovou díru (:))))), samozřejmě kotoučky celkem letěly.

Raději jsem bral méně, takže to pak bylo potřeba dost zbrousit, tak jsem zkusil váleček a totéž - vůbec to nešlo, ve válečku hnedka rýhy - IMHO tyhlety jsou spíše na modely a tak než na broušení case :D Celkem slušně to šlo normálně brusný kotoučkem, z toho šla dolů necelá půlka a zbrousil jsem fakt hodně, kolem milimetru po celém obvodu (na 12cm fan).

Měl bych akorát otázečku - dají se normálně koupit samostatně brusné a řezné kotoučky ? Na webu jsem viděl jen sady brusných tělísek...jednu bych i koupil, nástavce navíc se hodí, ale víc už ne, pak by se mi zbytečně doma hromadily brusné nástavce :) Jde mi čistě o kotoučky.

Hlavně doufám, že ohebná hřídel něco vydrží...asi budu použít hlavně ji, vzhledem k velikosti kotoučků je řezání s celou bruskou nepraktické, člověk to musí naklánět a máš ještě větší spotřebu kotoučků :)
satanáš (14)|23.7.2008 00:03
proboha to je tak těžký si nakreslit kolečko, komínovkama vystříhat kolečko o něco menší a pilníkem na železo to dobrousit? s takovouhle se budou brzo i největší banality řezat laserem na objednávku. :-?
Pavel Boček (4169)|23.7.2008 00:15
[quote=satanáš;144602]proboha to je tak těžký si nakreslit kolečko, komínovkama vystříhat kolečko o něco menší a pilníkem na železo to dobrousit? s takovouhle se budou brzo i největší banality řezat laserem na objednávku. :-?[/quote]

Ano. Zkus to a pak prezentuj výsledky.

Jinak řezání laserem či podobnými způsoby je u profesionálních casemodů celkem běžné. Ono nejde o to vypižlat nějakou křivou díru, která do*ebe celou bočnici, jde o to udělat ideální otvor, stejně jako dokonale padnoucí a vypadající díly.
Encore1106 (424)|23.7.2008 00:28
Pro mě za mě, kdybych měl tu možnost (=věděl, kde takovéhle věci dělaj, případně tam měl nějakého známeho), tak si laserem nebo vodním paprskem nařežu všechno, protože je to určitě elegantější a jednodušší řešení, než se s tim pižlat půl dne pilníkem a pilkou, než bych to přivedl k dokonalosti...
Fidel Kastrol (24)|23.7.2008 10:30
flexou
johny__g (6387)|23.7.2008 11:35
[QUOTE=Pavel Boček;144597]Dneska mi právě došla přímá bruska - bral jsem Ferm FCT-160F - a vyřezal do bočnice celkem kruhovou díru (:))))), samozřejmě kotoučky celkem letěly.

Raději jsem bral méně, takže to pak bylo potřeba dost zbrousit, tak jsem zkusil váleček a totéž - vůbec to nešlo, ve válečku hnedka rýhy - IMHO tyhlety jsou spíše na modely a tak než na broušení case :D Celkem slušně to šlo normálně brusný kotoučkem, z toho šla dolů necelá půlka a zbrousil jsem fakt hodně, kolem milimetru po celém obvodu (na 12cm fan).

Měl bych akorát otázečku - dají se normálně koupit samostatně brusné a řezné kotoučky ? Na webu jsem viděl jen sady brusných tělísek...jednu bych i koupil, nástavce navíc se hodí, ale víc už ne, pak by se mi zbytečně doma hromadily brusné nástavce :) Jde mi čistě o kotoučky.

Hlavně doufám, že ohebná hřídel něco vydrží...asi budu použít hlavně ji, vzhledem k velikosti kotoučků je řezání s celou bruskou nepraktické, člověk to musí naklánět a máš ještě větší spotřebu kotoučků :)[/QUOTE]

Tak tuhle jsem nedávno též koupil, tady. Co jsem zjistil tak když řežeš tím kotoučkem tak ho nesmíš moc naklánět, řeže se jen obvodem kotoučku a hlavně netlačit, sice to jde o trochu pomaleji ale pak kotouček moc neubývá. Taky musíš nastavit správné otáčky, mrkni do návodu.
Nové kotoučky se dají koupit, doufám že tyhle jsou ty správné, zrovna dnes pro ně jdu (a v tom obchodě mají příslušenství spoustu, můžeš se podívat). Nevím jaký je teda rozdíl mezi tím řezným a brusným kotoučem, kromě ceny, popis je stejný. Tak se asi zeptám v krámě.
Ta brusná tělíska používám jen na finální vyhlazení. Na něco jde použít ten frézovací vrták.
Pavel Boček (4169)|23.7.2008 19:41
[QUOTE=johny__g;144667]...[/QUOTE]

Sakra tady je v akci :D Grrr :hmm:angry:runaway:turtle:slug Jo a otáčky bych měl mít víceméně správně...

Změř si tu stopku, jestli je průměr OK. A asi to bude ono, jen ten průměr 24 mm je fakt málo, ty originální mají myslím 50 mm.

Jinak asi použili jen stejný obrázek, ale brusné by měly být vyšší a z jiného materiálu (podle těch originálních.

Nástavce na vrtačku se tam nevejdou, jinak bych je bral :) A mám tu jen nějaké staré a steřelé, ale v obchodě se pak poptám, třeba budou mít nějaké ty hrubé s velký úběrem, hodily by se.
Millisx (131)|21.8.2008 15:02
Malý tip:
já jsem kulatou mřížku vystříhal nůžkama na plech. Největší zářezy a ostny obrousil, pak jsem vzal kus měděného drátu, podélně jsem rozříznul celou izolaci a vzniklou bužírku nasadil na vzniklou hranu. Vypadá to čistě a nemusel jsem se půl dne pižlat kvůli dokonalé a neotřepené hraně ;)
xxviktor (406)|21.8.2008 21:17
Jisker u flexy bych se vůbec nebál. Max když budeš řezat něco do bočnice, zbytek je stejně schovany, ikdyby se měl spálit.