reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký tester UTP kabelů?

Petr S. (1220)|3.5.2008 18:56
Potřeboval bych pořídit tester síťových kabelů. Převážně bude využíván pro UTP i když nějaká ta další kompatiblita by se asi taky hodila. Jaký byste mi doporučili? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Díky
eraser (0)|4.5.2008 14:14
Otázkou je, aký ma byť hlboký daný test, pokiaľ ti stačí overenie správneho prepojenia a nakrympovania, tak ti stačí obyčajný tester s ledkami za pár stoviek. Ak chceš preverovať i priepustnosť, tak to už musíš siahnuť do kapsy viackrát. :)
Petr S. (1220)|4.5.2008 14:57
Jak tak přemýšlím, tak mi bude zatím stačit ověření nakrimpování. Radši bych ale nějaký tester s displejem. S takovými jsem dosud pracoval.

Jak se vůbec pracuje s testery s ledkami? Kam je co zapojeno se určuje podle jednotlivých barev nebo jak?
eraser (0)|4.5.2008 15:32
No, ja mám v LAN brašne LEDkový tester, ktorý je pomerne jednoduchý. Ak si pozrieš obrázok, isto zistíš, ako funguje. Ja len dodám, že spodná časť sa dá opojiť, kvôli portabilite. Slúži v podstate ako terminátor. Rozsvietené LEDky, v závislosti od skúšaného kábla (UTP, telef, USB, FW, koax), ti následne oznamujú, ktoré jednotlivé káble sú priechodné a či sú koncovky správne nakrympované.
TTE-9050.jpg
Sieben (513)|4.5.2008 16:13
no já mám v práci tenhle: -viz příloha.
mám ale starší model-jinej čudlík a barva.

funguje tak, že buď zapojíš oba konektory do toho velkýho a on ti ukazuje ledkama(rozsvěcováním) jakej drát je kam zapojenej...
a nebo do remote terminatoru a můžeš tak kontrolovat už udělaný a natahaný kabely.
-KOAX(BNC konektory) umí taky přes redukci-tu mi ale úspěšně ztratili
Je ot hodně dobrá věcička a ušetřila mi hodně práce.
a cena: pár set kč...
126454.jpg
Petr S. (1220)|4.5.2008 22:20
eraser: Takže ten tvůj jen ukazuje jestli je ten kterej drát průchodný a neukazuje do jakého pinu je krimpnutý?

sieben: Ten tvůj vypadá dobře. Co umí vlastně za kabely? UTP a ten koax?
Sieben (513)|4.5.2008 22:35
RJ45{UTP/STP}
RJ11
KOAX-s redukcí
ukazuje kterej pin je kam zapojenej - 2 řady ledek velde sebe a bliká ta, která je spojená.

Jde to dát na auto(automaticky to projíždí piny 1-8), nebo manual a pak se to přepíná ručně.

Zítra budu v práci tak ti napíšu víc těch kabelů co to umí.
eraser (0)|4.5.2008 23:17
[quote=Petr S.;119367]eraser: Takže ten tvůj jen ukazuje jestli je ten kterej drát průchodný a neukazuje do jakého pinu je krimpnutý?[/quote]Presne tak, je tam jeden riadok LEDiek a tým to končí. Maximálne ti povie, či sa jedná o priame zapojenie alebo krížené a prípadne, či je kábel uzemnený - platí pre tienenú krútenú dvojlinku. Je to taký lacný, bakelitový tester.
KEOSAN (958)|27.5.2008 10:37
Zalezi, co vsetko chce testerom clovek merat.

Ten meracik co uviedol SIEBEN mam tiez, na diodkovy je vcelku
sikovne pouzitelne.

Inak da sa kupit aj multimeter kombinovany s testerom RJ45
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=59375

Meranie je trochu inac, nez je clovek zvyknuty, najlepsie je nim
premerat si dobry kabel a prezriet hodnoty zapojenie, zapisat ich
a inac sa nim da tiez merat. I ked ten diodkovy je oproti nemu
viac zrozumitelnejsi.

To su len najzakladnejsie parametre /co je dost malo/.
Pre vacsi vyber odporucam pozriet si napr. http://www.testery.cz/

Su tam ako lacnejsie sikovne digitalne, iba pre zapojenie kabla, tak
aj meraky. Pre dokladnejsie a presnejsie meranie je vhodne mat niektore z tych
lepsich merakov, minimalne vhodne aspon dlzka kabelaze. Optimalne ak merak
dokaze vyhodnotit trasu pre certifikovanie urcitej priepustnosti.
Je v tom rozdiel, dokaze to najst chyby napr. pri pouziti menej kvalitneho
kabla, kedy este trasa je OK, a kedy uz je mimo hodnot, tolerancie.
Sieben (513)|27.5.2008 13:51
[QUOTE=KEOSAN;126522] http://www.testery.cz/
[/QUOTE]

Super! :thumb jen sme si zas vybral měřáky, co stojí 8000$ a podobně, ale NT955 Validator-NT sem našel "jen" za cca 1 100$ super ne?:( achjo:( ale líbilo by se mi to mít doma
KEOSAN (958)|27.5.2008 19:06
Do firmy som si kupil certifikacny CableIQ tester od Fluke

Pouzitelny je tam napr. na certifikacny bandwidth test do gigabitu,
obsahuje port blinkink na identifikaciu portu v zmati kabelaze /Flash Link LED./,
plus meranie dlzky k chybe a ostatne zakladne funkcie. Meranie dlzky vie robit
aj bez ukoncenia portu. Jednoducha obsluha.

Nasiel napr. ze Gembird lanko po cca 57m uz tento lacny cina-kabel ledva
dosiahol certifikaciu 10mbps, co ked sa to prekrocilo len o meter. Pod touto
hranicou zvladol este gigabit certifikaciu. Ci sa nim dala certifikovat kabelaz
/ze ju odmietlo certifikovat/ napr. ked to kolegovia napriek varovaniu
potiahli subezne so silovym vedenim - tusim 5x 480V kable :)
Po odmerani to samozrejme nepreslo certifikaciou, po presunuti o 1 meter uz ano.

http://www.fluketestery.cz/produkty/cableIQ-tester.html
http://www.intelek.cz/product.jsp?artno=43020011

Pre take bezne pouzitie /mini, mini minimalne/ staci diodkovy tester,
pripadne ako minimum taky LanScaper, ktory nemal zlu cenu na tie funkcie /z lacnejsich/:

http://www.testery.cz/Lan-tester-test-um-nt700-lanscaper.aspx

Ma napr. ping test, identifikaciu, co je na konci, test dlzky kabelaze
k chybe, tiez Flash Link LED.

Tiez zaujimave pristroje su aj na:
http://sk.micronix.cz/dataview.php?page=87

taky zakladnejsi MI 2014, alebo pokrocile s dost funkciami MI 2012ST. Na tie funkcie nema az taku vysoku cenu oproti inym pristrojom. Staci pozriet datasheet, co vsetko zvlada. To vyzera VELMI SLUSNE.... Ale je len pre fast ethernet.
Sieben (513)|27.5.2008 21:56
KEOSAN: kde děáš a co máš za náplň práce? já chci taky měřžák za 40tis :cry ať to tam můžu proměřit..achjo:( já chi taky.

Nejsi z Brna? že bych si ho půjčil?:)
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 22:01
Hm, také by se mi hodil, tenhle kabel už mě štve :hmm Pořídil jsem FTP, konektor vypadá, že jsem ho nakrimpoval dobře, a stejně to jde slušně tak leda na 10 Mbit, FastEthernet z toho nevytáhnu :angry Tak zjistit kde je chyba :inlove
nepojedeš náhodou někdy kolem ? :slug
KEOSAN (958)|27.5.2008 22:10
Pavel Boček
Teda, pokial neni prekrocena dlzka 100m a neni to vylozene smejd kabel, tak uplne postaci diodkovy tester a spravne nakrimpovanie /spravne poradie farieb/.

U FTP kabla samozrejme plati este, aby bolo dobre urobene uzemnenie, inac to moze byt horsie ako UTP. Myslim, ze tam budu asi len prehodene niekde pary /farby/. Alebo problem moze robit subeh so silovym, ci telefonnym vedenim.

Mimochodom, ak si robis kabel a spravne si ho nakrimpoval, prepajas to cez switch, alebo priamo PC-PC ? Medzi PC-PC treba cross kabel, ten sa krimpuje, inac /poradie/.

Sieben
pracujem na Slovensku v slovenskej firme, pre ktoru robim spravu IT.
Robil som na pobockach firmy svojpomocne siet. Potom boli varianty, ze to urobia firmy a tester nepotrebujem, alebo to urobim sam + material /kable natiahli elektrikari, ako sa im povedalo a ostatok som osadil, zapojil, otestoval/, plus pre pripadne problemy sa kupi merak. No a varianta s merakom bola niekolkokrat lacnejsia, nez stavba siete cudzou firmou :) Takto si clovek moze i po druhej firme potom premerat kvalitu kabelaze a nemusi len hadat, kde je problem... Nemyslite, ze kupit tester bola malina... :) Treba to len spravne a logicky-ekonomicky zdovodnit :D

S firmami je totiz problem, ze aj ked sa nieco urobi, potom pri probleme to reklamovat, dokazovat, natahovat sa... Plus na aku firmu clovek narazi. Niekedy clovek videl vo velkych firmach take "profesionality", ze sa divil, ako to mozu vobec takto robit, horsie, nez na kolene /napr. niektori velki ISP/.
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 22:15
[QUOTE=KEOSAN;126799]Teda, pokial neni prekrocena dlzka 100m a neni to vylozene smejd kabel, tak uplne postaci diodkovy tester a spravne nakrimpovanie /spravne poradie farieb/.

U FTP kabla samozrejme plati este, aby bolo dobre urobene uzemnenie, inac to moze byt horsie ako UTP. Myslim, ze tam budu asi len prehodene niekde pary /farby/. Alebo problem moze robit subeh so silovym, ci telefonnym vedenim.[/QUOTE]

Má 18 metrů...nejsem si úplně jistý těmi páry, no, to kdyžtak ještě někdy zkontroluji...trochu vsázím na koaxiály, které vedou souběžně...také to probíhá TV kotkem, takže spousta zásuvek a poházených kabelů :notsure Myslíš, že ani to stínění tohle neodstraní ?
KEOSAN (958)|27.5.2008 22:24
[QUOTE=Pavel Boček;126805]Má 18 metrů...nejsem si úplně jistý těmi páry, no, to kdyžtak ještě někdy zkontroluji...trochu vsázím na koaxiály, které vedou souběžně...také to probíhá TV kotkem, takže spousta zásuvek a poházených kabelů :notsure Myslíš, že ani to stínění tohle neodstraní ?[/QUOTE]

Pokial to neni uzemnene, tak je to nanic. FTP kabel treba mat uzemneny. Robi sa to vodiacim lanko na FTP kabli do FTP konektora. Obe zariadenia musia mat potom plechovy RJ45 konektor, ktorym sa to zvedie na uzemnenie zariadenia.

Ale nez sa na to spoliehat je mozno aj lepsie vytiahnut to lanko a pripevnit ho na dobre uzemnenie samostatne. Inac lepsie je mozno STP kabel /podobny ako FTP, ale naviac ma aj sietovu mriezku/. Od elektriky by mal byt kabel cca 10 cm najviac blizko tusim a to este oddeleny prepazkou. Ale s najvacsou pravdepodobnostou na tom kabli budu skor prehodene pary... Ono sa to da rychlo prehliadnut.

------------------------------------------

Inac alternativou k testeru by mohli byt aj sietove karty napr. od Marwellu, alebo Broadcom, ktore maju funkciou VCT, virtual cable tester. Tieto funkcie obsahuju niektore switche od DELL, Signamax, Linksys,.... /alebo dane sietovky su aj na notebookoch/, pripadne PCI sietovky ako je Allied Telesyn AT-2916T

http://www.atcomp.cz/zbozi/allied-telesyn-at-2916t/detail.aspx?p=z:51116
eraser (0)|27.5.2008 23:00
[quote=Pavel Boček;126805]trochu vsázím na koaxiály, které vedou souběžně...[/quote]Mne tak vedie niekoľko metrov bežného UTP Cat. 5e a bezproblémov.

[quote=KEOSAN;126698]Do firmy som si kupil certifikacny CableIQ tester od Fluke[/quote]Hmm, šikovná krabička, takú by som chcel mať v domácej zbierke, avšak polku svojho mesačného platu za to vyhadzovať nebudem. :)

[quote=KEOSAN;126813]Inac lepsie je mozno STP kabel /podobny ako FTP, ale naviac ma aj sietovu mriezku/.[/quote]Treba to trochu upresniť...
[code]

U/UTP resp. UTP kábel bez dodatočného tienenia
F/UTP resp. FTP kábel tienený fóliou – všetky páry naraz
SF/UTP resp. S-FTP kábel tienený opletením a fóliou, všetky páry naraz
U/FTP resp. STP kábel po pároch tienený fóliou
F/FTP resp. F-FTP kábel po pároch tienený fóliou + spoločné tienenie fóliou
S/FTP resp. S-FTP kábel po pároch tienený fóliou + spoločné tienenie opletením
S/STP resp. S-STP kábel po pároch tienený opletením + spoločné tienenie opletením

[/code][quote=KEOSAN;126799]Niekedy clovek videl vo velkych firmach take "profesionality", ze sa divil, ako to mozu vobec takto robit, horsie, nez na kolene /napr. niektori velki ISP/.[/quote]Tak to môžem potvrdiť, mám dokonca občasné informácie priamo od zdrojov. Avšak vo svete SW je to často ešte horšie a potom sa čudujte, že tie špecializované, zastaralé a zabugované robustné systémy stoja také milióny. Sa divím, že mi ešte nikto nevyčórkoval konto, prípadne mi nezmizli moje úspory.
Pavel Boček (4169)|28.5.2008 00:13
[QUOTE=KEOSAN;126813]...[/QUOTE]

Tak to mám jedině špatně nakrimpované (spolu se zemněním) nebo ty páry, nebo obojí...ale že by to hrálo až takovou roli :notsure

Btw, nemá být zemněný jen jeden konec, aby po tom kabelu nechodil proud v případě rozdílu potenciálů ? Hlavně totiž ten můj router není zemněný vůbec, čili také na konektorech nemá ani kousek plechu, takže by mi to bylo stejně k ničemu...myslíš, že by stačilo na drátek dát krokodýlek a uzemnit to přes PC case ?
KEOSAN (958)|28.5.2008 08:56
Uzemnenie na ORIGINAL patch kabloch je pripevnene na konci kazdeho konektora. Rata s tym, ze switch a aj sietovka v PC maju vo vnutri RJ45 portu po bokoch uzemnovaci pliesok. T.j. predpokladam, ze maly router s adapterom s dvojvidlicou nieco take asi mat nebude. Cize pokial nefunguje uzemnenie, tak to rusenie z EMI pola sa nema kde odvadzat.

Avsak toto nema az taky velky vplyv, ze by to chodilo len na 10 mbps. Povedal by som, ze nakrimpovane to bude zle /zle poradie farieb/. Ono neni jedno, ze sa zoberie hocijake poradie a urobi na koncoch rovnako.

Daj si oba konektory koncovkami /dotykovymi ploskami/ smerom k ociam. Tak aby kabel z konektoru smeroval dolu a plosky boli hore.

A over si zapojenie z lava do prava:

Varianta 1/

1. bielo-oranzova
2. oranzova
3. bielo-zelena
4. modra
5. bielomodra
6. zelena
7. bielo-hneda
8. hneda

Druhy konektor uplne rovnako.

alebo moze podla druhej normy byt

Varianta 2/

1. bielo-zelena
2. zelena
3. bielo-oranzova
4. modra
5. bielomodra
6. oranzova
7. bielo-hneda
8. hneda

Druhy konektor uplne rovnako.

Ak sa jedna o krizeny kabel /napr. PC-PC/, tak jeden konektor varianta 1, druhy konektor varianta 2.

Pokial to tak neni a da si to niekto inac, tak to MOZE, ale aj NEMUSI fungovat. Videl som, ze si niekto poplietol farby urobil to inac a kabel fungoval. Ale videl som aj iny kabel, kde boli oba konektory rovnake a chodilo to maximalne 10 mbps... Po spravnom nakrimpovani uz 100 mbps.

Ad uzemnenie:
uzemnenie nemusi byt robene tak ako je to original, i ked mozno normy mozu tvrdit aj nieco ine. Avsak kvoli funkcnosti stacilo by vyviest to vodiace lanko a nan urobit napr. slucku a srobikom to spojit povedzme najlepsie s nejakym samostatnym uzemnenim. V horsom pripade s uzemnenim, kde sa da...

---------------------------------------------------------------
eraser

ad Fluke: a co myslis, ze by som si ho sam pre seba mohol tiez dovolit kupit ? :)
Jedna mudrost hovori: Vojak sa stara, vojak ma :D

Vo firme ho casto pouzivam, ako vravim, vyslo to lacnejsie merak, ako dat si urobit externe siet...
Pavel Boček (4169)|28.5.2008 09:58
Jj, mám pár těch vodičů zpřeházených...

To uzemnění ale nestačí jen na jednom konci ? Pže na tom routeru jak jsem řekl to nejde, čili jedině na síťové kartě...mno, koncovky mám ještě navíc, tak si konečně koupím kleště, je to užitečná věcička :)

To uzemnění zkusím nechat přes konektor a kdyby to teprve nešlo, tak ho dám na skříň...kdyby ani to nešlo, tak na zemnící kolík v zásuvce :D Díky za radu :thumb
KEOSAN (958)|28.5.2008 14:47
Pavel Boček
Robia sa sice na oboch koncoch uzemnenia, ale co som sa pytal revizneho technika, ten tvrdil, ze je lepsie mat jedno solidne uzemnenie, ako riesit problemy s roznymi zemnymi potencialmi a v pripade prerazenie napatia niekde, aby si to nenaslo nejake uzemnenie cez datovy kabel.

Vraj na podobnych telekomunikacnych rozvodoch, kde davali obdobnym sposobom 2 uzemnenia medzi sebou prepojene hlasovym kablom, im to dokazalo narobit riadnu paseku, ked im to na jednom konci prerazilo a cez tenky drot si to hladalo cesticku do zeme. Potom to zacalo na koncoch iskrit a vraj niekde aj horiet pozdlz toho slabeho drotu.

Mimochodom, cim si krimpoval tie konektory, ked si teraz len ides kupit klieste ??? :)
Pavel Boček (4169)|28.5.2008 15:18
No, to jsem si hned myslel, že je to lepší na jednom konci ;)

Kleště jsem měl půjčené z jednoho obchodu, ale nechci je pořád otravovat a jak říkám, taková věcička se hodí :)
Logout (4018)|28.5.2008 16:31
Teď si zrovna doma dodělávám zásuvky k natáhnutejm kabelům, tak taky něco přihodim:
Ty dvě normy platěj pro normální a překříženej kabel. Když se dělaj rozvody, tak by se IMHO měla používat pouze norma A. Některý zásuvky, patchpanely etc.... maj můžou mít různý pořadí (např. pro snadné zapojení maj dva vždy vodiče v páru vedle sebe) - takže pokud je v daný zásuvce/patchpanelu značení, tak použít to značení a ne pořadí z normy.

Co se týče stínění - tam jsem nikde pro to nenašel přesný howto. Mam doma S/FTP kabely (je to tažený podél elektriky) a mám zapojený stíněný na obou stranách kabelu (bohužel jak přesně funguje to stínění
jsem se dozvěděl za běhu :-). Zatim to funguje - je to rozvod jen po byt, tam by snad rozdílný potenciály neměly bejt? A taky si nejsem jistej, jak je stíněnej switch - sice má ty stíníci plíšky v zásuvkách, ale jestli
jsou propojený na nulu? Asi to tak necham, dokud nebude problém. Neznáte nějakou utilitku, která by dobře měřila propustnost sítě, případné ztracené pakety etc...? Zatím jsem našel jen pochybnej benchmark v sandře (píše mi 62MB/s, pro gigabit udává normu 64...)
KEOSAN (958)|28.5.2008 16:57
[QUOTE=Logout;127012]
Co se týče stínění - tam jsem nikde pro to nenašel přesný howto. Mam doma S/FTP kabely (je to tažený podél elektriky) a mám zapojený stíněný na obou stranách kabelu (bohužel jak přesně funguje to stínění
jsem se dozvěděl za běhu :-). Zatim to funguje ...[/QUOTE]

Tomu uzemnovaniu cez RJ45 koncovky moc neverim. Niektore zariadenie to nemusi mat, ci nemusi mat spravne, tak radsej pre istotu to vodiace lanko dobre uzemnim v rozvadzaci.

Ta instalacia pozdlz elektriky nemi prilis vhodna a prave ak by nebolo este dobre uzemnenie. Mozno by to nepreslo ani meranim, ale ak to funguje a nie su problemy, tak doma sa mozes na to... :D

Uzemnenie sa da otestovat napr. aj touto skusackou:

http://shop.emos.cz/zbozi/2201002000-zkousecka-napeti-ms-48a
http://www.autoomega.sk/index.php?id_sek=57&id_tovar=10495&ukaz=detail&obr=57

Da sa tym otestovat napr. aj EMI ziarenie z monitora, alebo detekovat EMI pole okolo elektrickeho kablu /ci tak isto aj v okoli datoveho kablu, keby tam vznikalo/. U netienenych kablov sa to da zmerat. Tienene, uzemnene tam "neukaze" nic.

Este k tomu benchmarku, napr. :
http://www.passmark.com/products/pt_advnet.htm
Pavel Boček (4169)|28.5.2008 18:18
[QUOTE=Logout;127012]A taky si nejsem jistej, jak je stíněnej switch - sice má ty stíníci plíšky v zásuvkách, ale jestli jsou propojený na nulu?[/QUOTE]

Pokud má zástrčku se zemnícím kolíkem, tak ano...ten můj router je ale napáje z adaptéru, takže...OEM, no.

KEOSAN: síťové karty by to měly mít OK, tam je to v kontaktu s plechem kolem konektoru a ten je v kotaktu se skříní, zemněnou zdrojem...tak snad :)
Logout (4018)|28.5.2008 23:34
[quote]Pokud má zástrčku se zemnícím kolíkem, tak ano...ten můj router je ale napáje z adaptéru, takže...OEM, no.[/quote]
Dík za radu, mohlo mě to napadnout, že to neni zemnit kam... Hmmm - 3Com - a nemá to vychytaný. No prej už neni takovej etalon co bejval dřív. Nebo to zemněj (čuníci :-)) na nulu?
No tak teď nevim, mam počítat, že si to uzemní každej počítač, nebo mam z jedný zásuvky dotáhnout zemnící drát na kolík... No teď jsem ve volný chvilce dodělal vzdálenější zásuvku a 20m hlásí taky gigabit a rychlost v sandře 65MB/s - tak to asi zatím nechám....
eraser (0)|29.5.2008 01:16
[quote=Logout;127156]Hmmm - 3Com - a nemá to vychytaný.[/quote]Aký máš model, pretože pri mojom 3Com OfficeConnect by som také dačo netvrdil, je tam na to určený kolík.
3com-ground-screw.jpg
KEOSAN (958)|29.5.2008 08:44
[QUOTE=Logout;127156]Dík za radu, mohlo mě to napadnout, že to neni zemnit kam... Hmmm - 3Com - a nemá to vychytaný. No prej už neni takovej etalon co bejval dřív. Nebo to zemněj (čuníci :-)) na nulu?
No tak teď nevim, mam počítat, že si to uzemní každej počítač, nebo mam z jedný zásuvky dotáhnout zemnící drát na kolík... No teď jsem ve volný chvilce dodělal vzdálenější zásuvku a 20m hlásí taky gigabit a rychlost v sandře 65MB/s - tak to asi zatím nechám....[/QUOTE]

65MB/s len tak.... ? Sandra tu hodnotu odhaduje tusim na zaklade ICMP, podobne ako funguje PING.
Niektore zariadenia maju tieto funkcie obmedzene, cize je to DOST HRUBY ODHAD. Tu zataz Sandra nevygenerovala. Len na zaklade odozvy par paketov urobila prepocet. Realne to moze chodit /a aj pojde/ aj niekolkokrat pomalsie.

----------------------------------------

Co sa tyka uzemnenia v sietovych zariadeniach, ktore su napajane z dvojvidlice - externeho napajacieho adaptera - tak i ked ma switch napr. na portoch pliesok pre uzemnenie, mam silne pochybnosti, co to moze byt cez dvojvidlicu spravne uzemnene, odtienene. Povedal by som, ze to tam maju skor pre efekt, pre paradu... :D
Logout (4018)|29.5.2008 18:54
Switch mam tendle
http://www.3com.com/products/en_US/detail.jsp?tab=features&sku=3CGSU08&pathtype=purchase
čím byste teda měřily průchodnost sítě? Vzlhedem k tomu, že mám doma zatím jen jeden stolní PC na gigabitu a notebook, druhej PC má 100MB síťovku, tak pomocí FTP/Samby atd.. to měřit nemůžu - evidentně to zdržuje ten ntb disk. Zkoušel jsem vícenásobný kopírování téhož souboru, ale to byla spíš taková magie (kdo ví jak přesně fungovala cache atd...). Neznáte nějakou utilitu na měření průchodnosti?
(Vytvářet na obou PC ramdisky a kopírovat z nich se mi moc nechce...)
Pavel Boček (4169)|29.5.2008 19:13
No, já bych se toho nebál, kdybys z toho laptopu četl. Víš proč ? Vůbec rekord, kterého jsem na Fast Ethernetu kdy dosáhl, bylo přes 10,5 MB/s (cca 85 Mbit/s), přičemž se to dělo na tomto (ten 20GB Seagate) a jednom dnes již starém laptopu Acer se Sempronem 2800+, 256 MB paměti a 40GB diskem. Od té doby nikdy nic podobného, na Gbit Ethernetu to nebylo ani 50 % maxima. Disky jsou rychlostí úplně jinde, než síť...

IMHO bych zkusil Linux, tam dosáhneš i o třetinu vyšší propustnosti než na Windows (to třebas při FTP).
KEOSAN (958)|29.5.2008 19:38
Logout:

ten benchmark o ktorom som sa tu uz zmienoval a daval nan link si pozeral ? Je to v nom - Passmark Performance test.

Ten ma testovat siet bez zapisu na HDD, co by malo ukazat realnejsiu priepustnost. HDD ma sice vacsie rychlosti, ale kombinacia gigabit ethernetu, protokolu, sluzby a fragmentacia citania HDD to degraduju.

Rychle byvava celkom FTP. Samba byva pomalsia.
V beznych podmienkach je cca prenos 10-20MB/s, priemerne asi 14-16MB/s.
V idealnejsich podmienkach na oboch stranach /rychle CPU, rychle HDD, PCIe sietovky, atd atd/ vraj mohli ist zostavy cca 40-60MB/s. Vraj...

Mimochodom, ak su iba 2 PC, netreba switch, staci krizeny kabel.
Logout (4018)|29.5.2008 23:24
Hmmm - ten program ma zadarmo jen omezenou verzi, v ktery to neni. (ale omlouvam se, predtim jsem ten link nejak uplne prehlid). O prekrizenym kabelu vim - ale ja doma delam kompletni infrastrukturu (zasuvky, draty mam natazeny ve zdi etc....), tak bych se jen rad presvedcil, ze vse beha tak jak ma...
Logout (4018)|30.5.2008 01:34
Jelikož ta aplikace nefungovala, tak jsem si napsal vlastní. Posílá gigabajt dat přes sít zároveň tam a nazpátek pomocí TCP/IP a měří čas (dal jsem tam i kontrolu, ale ta má vliv na rychlost přenosu, tak jsem ji zas vyhodil - musel bych ji dát do samostatnýho threadu, synchronizovat a dělat další blbosti a to se mi nechce - TCP/IP má checksumy). Osobně mi vychází průchodnost 69MB/s při přímém propojení a 68MB/s přes switch. Jestli si ho chcete někdo vyzkoušet, tak můžete:
http://ati.ks.cz/~logik/netester.zip
Použije se tak, že na jednom počítači jej spustíte bez parametrů a na druhym s parametrem IP adresa prvního počítače. Vypisuje nějaký blbosti (jsou to upravený sample programy pro winsock) a na konci (cca 10s) vypíše číslo - a to je ta propustnost v MB/s.
Sieben (513)|30.5.2008 10:43
nejde spustit, hlásí že mu chybí CC3260MT.DLL
KEOSAN (958)|30.5.2008 10:49
Alebo NETIO

http://www.msexchangefaq.de/tools/netio.htm

Odkaz priamo na subor
http://www.msexchangefaq.de/tools/netio123nt.zip

Tiez sa spusta na jednom ako server, na druhom ako klient so zadanim IP adresy servera.

Ukazuje rychlost aj pri roznych blokoch dat.
Logout (4018)|30.5.2008 11:24
Hmmm - to netio my nejak nebezi - spustim ho tak jak mam a neudela nic...

Tu knihovnu jsem k tomu zipu pribalil - mam zrovna doma naisntalovanyho borlanda a v noci mi nedoslo, ze on ma svoji knihovnu pro memory managment. Ted by na tom samym linku mela bejt fcni aplikace.
KEOSAN (958)|30.5.2008 13:27
To je divne mne netio123.exe slape aj pod Win98SE tusim.

Alebo co tato verzia 1.26
http://www.ars.de/ars/ars.nsf/docs/netio
http://www.nwlab.net/art/netio/netio.html

Linka na subor:
netio126.zip

Pripadne este link na tu kniznicu /ale co som vsade skusal, nikde ju nebolo treba/.
http://www.dll-files.com/dllindex/dll-files.shtml?cc3260mt
Logout (4018)|30.5.2008 14:04
Tak ta nová verze funguje. Zjistil jsem s ní zajímavou věc: při přímém spojení kabelem mám stejnou rychlost jako při propojení skrz switch a dráty ve zdi (že bych to propojil opravdu dobře :-)). Ale když vyzkoušim tu svojí utilitku, která zatěžuje síť v obou směrech zároveň, tak mám průchodnost o 1MB/s nižší. Vzhledem k tomu, že jak PC, tak ntb by tydle datový toky měly zvládat (i když u tý síťovky v
ntb - kdo ví?) - tak pravděpodobně narážim na limity switche.
Jinak pro srovnání - u 32kB bloků mám průchodnost tam 93MB/s a zpět 113MB/s.

PS: Ještě k tomu testeru kabelů - osobně jsem používal smartlan v BIOSu gigabyte desek a k základnímu zjištění, kterej pár jsem do tý zásubky nedocvak to zcela stačilo.
KEOSAN (958)|30.5.2008 14:21
[QUOTE=Logout;127722]Tak ta nová verze funguje. Zjistil jsem s ní zajímavou věc: při přímém spojení kabelem mám stejnou rychlost jako při propojení skrz switch a dráty ve zdi (že bych to propojil opravdu dobře :-)). Ale když vyzkoušim tu svojí utilitku, která zatěžuje síť v obou směrech zároveň, tak mám průchodnost o 1MB/s nižší. Vzhledem k tomu, že jak PC, tak ntb by tydle datový toky měly zvládat (i když u tý síťovky v
ntb - kdo ví?) - tak pravděpodobně narážim na limity switche.
Jinak pro srovnání - u 32kB bloků mám průchodnost tam 93MB/s a zpět 113MB/s.

PS: Ještě k tomu testeru kabelů - osobně jsem používal smartlan v BIOSu gigabyte desek a k základnímu zjištění, kterej pár jsem do tý zásubky nedocvak to zcela stačilo.[/QUOTE]

Tie vysledky u 32kB blokoch si dosiahol s netio ? A ake boli u mensich blokoch ?
Pri zapnuti jumbo paketov /9k/ ide vykon hore, ale zase v heterogennom prostredi to zase neni najoptimalnejsie. Preto sa casto pouzivaju defaultne hodnoty paketov cca 1.5k.

Ake su to konfiguracie /CPU, doska/ a hlavne ake sietovky ?

Teraz si nie som isty, tie hodnoty na MB/s cize megabyte/s sa mi zdaju vysoke. Skor by som hadal, ze by to mohlo byt megabit/s.
Logout (4018)|30.5.2008 14:33
Byl to test na TCP, mereno z klienta Thinkpad NTB Z60m (Petium-M 1.86Mhz, 915GM, 533Mhz ramky, int siťovka) do serveru Gigabyte DQ-6 P965, C2Duo@3.4Ghz, 760Mhz Ramky, int síťovka.
posilani 1kB 74MB, 2kB 80MB, pak vše 93MB
příjem 100MB, 110MB, vše 113MB.


Taky zajímavý je, že u UDP testu mi ty rychlsoti naprosto zmateně kolísali od cca 15MB/s do cca 100MB/s. Několikrát testovaný a pokaždý podobně pravděpodobně některá ze síťovek špatně zvládá fragmentaci UDP packetů.

1kB 77/99
2: 16/10
4: 29/19
8: 41/39
16 59/77
32 69/78


Jumbo frames mi bohužel síťovka v NTB nepodporuje (nebo jsem alespoň nenašel, kde je zapnout - ve volbách v nastavení driverů síťovky patřičná volba chybí).
KEOSAN (958)|30.5.2008 14:46
Jedna sa mi o to, ci to ukazuje megabit, alebo megabyte. Pokial by to bolo v megabitoch, tak sa nad tym nepozastavujem, ocakaval by som nieco take. Pokial v megabajtoch, tak to by som povedal, ze by to boli teda riadne pekne vysledky. Vzhladom k pouzitiu notebooku by som skor hadal vysledky v megabitoch...

Kvoli rychlejsej orientacii, ake su integrovane sietovky na notebooku, serveri ? Niektore revizie mavaju totiz niekedy rozne sietovky.
Logout (4018)|30.5.2008 15:23
Výsledky píše v KB/s - takže by to měly bejt kiloBajty (kilobity by byl hodně špatnej výsledek). přepočítal jsem to lamersky dle SI /1000 :).

Síťovky jsou:

server: Marvell Yukon 88E8056 PCI-E Gigabit Ethernet controler

NTB: Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet (PCI\VEN_14E4&DEV_167D&SUBSYS_05771014&REV_11\4&111A1FD8&0&00E0)
KEOSAN (958)|30.5.2008 15:32
Logout

tak to su velmi pekne vysledky. Mozno to bude aj tym, ze sa jedna o PCIe sietovky.

Inac schopny graficky sietovy benchmark ma/mala aj AIDA.
Fungovat by mal, mozno otazne na Viste. Je to v Plugin/AIDA32 Network Benchmark.
Ukazuje minimum, maximum, graficky, kolisanie, zataz CPU.
Tiez sa spusta ako klient a server.

http://www.benchmarkhq.ru/files/aida32ee_393.zip
panet (9)|28.9.2008 23:19
Snad nebude vadit, kdyz je nadepsano "vyresene", ze sem pripojim svuj dotaz - ktery presne souvisi.

Chci si koupit take tester kabelu, ale byl bych rad, kdyby umel merit delku a v lepsim pripade kvalitu vedeni. Mam predvybrano nekolik kousku, seznam je nize. Problem je, ze z popisu na webu nedokazu vycist, jestli propustnosti se mysli jenom jede/nejede nebo i kvalita.

Nektere z pristroju byly zmineny i zde v diskusi, proto Vas prosim, jestli byste mi z uvedenych doporucili nektery prostroj s ohledem na tu vzdalenost ci "kvalitu", eventuelne, jestli jsem neco nekde prehledl a existuje jina masinka, ktera to umi a znate ji, jestli byste mne neupozornili.

Prakticky mi jde jen o mereni UTP, jina kabelaz se vicemene nevyskytuje (edit: na mych lokalitach samozrejme).

Cena by mela byt max kolem 2000Kc (ja vim, je to malo), ale jsem jen malicky polostatni (jedna skola jako zamestnanec, druha skola jako OSVC 1. mesic) spravce a platim to ze sveho :-).

Dekuji za kazdou radu

Jo a tady je ten seznam:
http://obchod.puhy.eu/index.php?main_page=product_info&cPath=48_49&products_id=399 (TS 201) 2100 meri delku, nevim jak kvalitu
http://internetovy-obchod.msbox.cz/tester-kabelu-ct-5/f-1-s-50-dp-63366/ - (Tester kabelů CT-5) 2200 nemeri delku (nebo jo? wire condition - je kvalita?)
http://internetovy-obchod.msbox.cz/tester-kabelu-ct-2/f-1-s-50-dp-63365/ (Tester kabelů CT-5) 1600 (pruchodnost? )
http://internetovy-obchod.msbox.cz/multimetr-s-kabelovym-testerem-ct-3-dmm/f-1-s-50-dp-91258/ (Multimetr s kabelovým testerem CT-3 DMM)1600 multimtetr (ma delku? - tady jsem nic nevycetl, plusem je ten multimetr, ale ten koupim za 100Kc vzdycky)
http://pc.nej-ceny.cz/70065/universalni-tester-kabelu-s-lcd.html 1700 (delka je, kvalita? - nevim)
KEOSAN (958)|29.9.2008 19:05
PANET:

nechcel som verit, ale ten TS-201 by mohol byt pouzitelny
http://32.elco.net.ru/supplier/32/88016763/88091656/92/details.htm

Myslel som, ze meranie dlzky pri tejto cene bude nemozne, ale zrejme nie. Pred cca 1-2 rokmi som kupoval najlacnejsi merak co meral aj dlzku a stal cca 5x viac /ale mal aj ine funkcie/. Z toho vyberu by som asi skusil ten TS-201.:thumb

Dalsi co tam je na pohlad zaujimavy je:
http://pc.nej-ceny.cz/70065/universalni-tester-kabelu-s-lcd.html

Avsak celkom by som pochyboval, ze bude tento "univerzalny" merak merat dlzku. Najlepsie by bolo zistit, co je to presne za model/vyrobca. Predajcovia casto uvadzaju nepresne informacie a potom je problem to vratit. Hlavne ked pisu:

[QUOTE]Technická specifikace a popis produktu je převzat od výrobce nebo od dovozce do ČR. Za případné chyby neneseme odpovědnost[/QUOTE]

[SIZE="5"]Na meranie "kvality" linky nebude stacit ani jeden z tychto testerov :thumbdown [/SIZE]
Pre lepsie meracie pristroje /avsak vyssia suma/, odporucam pozriet si vyber z http://www.testery.cz

Z osobnej skusenosti mozem odporucit pre zakladne, postacujuce meranie kabelaze - dlzka a aj kvalita /tu chapana certifikaciou kabelaze pre 10,100,1000 mbps/. Ide o CableIQ Tester od Fluke. Merak dokaze odhalit lahko meranim kvality/priepustnosti - ci je linka vhodna napr. pre gigabit. Na lacnej cinskej kabelazi mi napr. ukazal, ze na kabli musel byt tak silny utlm, ze do cca 55m bol kabel certifikovany na gigabit /po zasuvku/. Ale akonahle sa pridalo od zasuvky viac ako 3m, uz tam bola certifikacia iba na 10 mbps...:eek: Ciastocne pomohlo premostenie trasy o par metrov vedla, vtedy ukazal na linke o trochu lepsiu certifikaciu tam, kde to predtym nepreslo. Avsak zistilo sa nim, ze ten kabel uz nad istu vzdialenost od zasuvky neni radno nadpajat. Toto by sa obycajnym testerom za par korun nepodarilo.
http://www.intelek.cz/product.jsp?artno=43020011

Prakticky vsak by stacil aj takyto klasicky tester /tiez mam a pouzivam aj tento typ/
http://internetovy-obchod.msbox.cz/tester-kabelu-ct-2/f-1-s-50-dp-63365/

kde sa detekuje zakladne zapojenie. Pokial je dodrzana maximalna dlzka /pred vytvorenim spoja/ a su kupovane kvalitne kable, tak je dostatocny. Ak sa vsak jedna o zistovanie poruch uz na existujucej kabelazi, tak lepsie testery su vhodnejsie.
panet (9)|29.9.2008 23:33
No tak jsem k vyse uvedenym nasel jeste toto:
TEn TS-201 je asi KT-201 (http://www.sedmm.com/product.asp?productid=156) pisou i o te delce.

A ten druhy CT-50 tu delku podle vseho ma umet a jestli moje chaba anglictina staci, umi to snad zmerit jen z jednoho konce.
viz:
http://www.kvconnection.com/product-p/50-127-t3.htm - pisou "Measure Cable Length in a Box, on a Spool or in a Wall from just one end!"
http://www.testequipmentdepot.com/Psiber/pdf/CableTool50.pdf

problem je, ze ten co jsem nasel u nas a je na nem napsano CT-50 (http://pc.nej-ceny.cz/70065/universalni-tester-kabelu-s-lcd.html) vypada jinak nez ty co jsem nasel ja, i kdyz to bymozna nevadilo. Zkusim kontaktovat prodejce a uvidim.
Dojigiri (1629)|30.9.2008 10:51
Ty jo koukám že ty testery jsou docela drahý :eek:

Já když jsem nacvakával doma UTP zásuvky, tak jsem to měřil měřičem, kterej mám v Biosu u integrovaný síťovky (deska Gigabyte GA-P35-DQ6) a měřilo mi to docela dobře ... povedlo se mi nacvaknout na jedný zásuvce jeden vodič blbě a na druhý byly blbě 2 :o a to jsem používal k tomu určenou keystone narážečku... ale podle toho měření v Biosu jsem v pohodě odhalil, kterej přesně vodič to je a ve který zásuvce (měří vzdálenost do "rozpojení" u jednotlivých párů, sice +/- cca půl metru, ale taková přesnost mi stačila). Když tak na to koukám, tak ta základovka zas tak drahá nebyla :D
mstejska (2912)|30.9.2008 10:56
Ten meric kabelu maji i ty nejlevnejsi gigabyte desky.
PS: Aspon tahle jo: Gigabyte MA78GM-S2
panet (9)|30.9.2008 10:56
No je fakt, ze desky taky umi zmerit treba vzdalenost, ale ta budova ma dve patra a ja muzu potrebovat merit kdekoliv a kdykoliv, takze toto reseni neprichazi v uvahu.

edit: podivam se, co umi notebook v Biosu :-)
KEOSAN (958)|30.9.2008 12:28
[QUOTE=panet;165521]No je fakt, ze desky taky umi zmerit treba vzdalenost, ale ta budova ma dve patra a ja muzu potrebovat merit kdekoliv a kdykoliv, takze toto reseni neprichazi v uvahu.

edit: podivam se, co umi notebook v Biosu :-)[/QUOTE]

Moze to byt v BIOSe notebooku, ale aj ovladacoch. Vacsinou Marwell a Broadcom sietovky nieco take podporuju - ako VCT - virtual cable tester.

[QUOTE=panet;165463]No tak jsem k vyse uvedenym nasel jeste toto:
TEn TS-201 je asi KT-201 (http://www.sedmm.com/product.asp?productid=156) pisou i o te delce.

A ten druhy CT-50 tu delku podle vseho ma umet a jestli moje chaba anglictina staci, umi to snad zmerit jen z jednoho konce.
viz:
http://www.kvconnection.com/product-p/50-127-t3.htm - pisou "Measure Cable Length in a Box, on a Spool or in a Wall from just one end!"
http://www.testequipmentdepot.com/Psiber/pdf/CableTool50.pdf

problem je, ze ten co jsem nasel u nas a je na nem napsano CT-50 (http://pc.nej-ceny.cz/70065/universalni-tester-kabelu-s-lcd.html) vypada jinak nez ty co jsem nasel ja, i kdyz to bymozna nevadilo. Zkusim kontaktovat prodejce a uvidim.[/QUOTE]

Lenze to je iny produkt !!! Pozri si aj cenu ako sa lisia...:) Najlepsie nech predajca garantuje, ze to ma take funkcie. Dobre, keby mohol poslat manual, konkretne oznacenie vyrobku /pripadne datasheet/. Neviem, ci podla toho povodneho obrazku sa mi zda oznacenie CT-30.:notsure
---------------------------------------------
Inac lacno by sa to mozno dalo poriesit aj inak. Existuju lacne switche, ktore maju priamo cez dialkovy management dostupnu funkciu VCT - virtual cable tester.

Napr.
http://shop.cznet.cz/p194-tp-link-tl-sl2210web-8x100m-1xgbit-1xsfp/
https://www.agen.cz/produkt/61420/Asus-GigaX1116B-Switch-16x10-100-1000-4xSFP-do-19-racku.htm
http://www.westech.sk/?cls=stoitem&stiid=19170