reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co všechno potřebuji k instalaci Windows Vista?

fanynek (2048)|1.10.2007 18:18
Zdravím!
Možná se zeptám hloupě, ale radši ze sebe udělám pitomce, než abych se potom divil.:notsure
Chci si nainstalovat Visty, ale nevím, jestli někde nebude problém s ovladači. Zajímalo by mne tedy, jestli se dají použít původní ovladače k mé desce (+integrovaná síťová karta, zvukovka), co byly přiloženy v balení.
Je jasný, že na VGA si stáhnu drivery pro Vistu, ale co ještě všechno potřebuju?:runaway Slyšel jsem hrozný story o řadičích apod.
Může mi v tom prosím udělat někdo jasno?:rules Díky.
mech13 (5526)|1.10.2007 18:50
instalacni DVD
seriove cislo (samozdrejme originalni)
na flash disku nebo na CD ovladac sitovky pro vista

vic bych toho neresil, jakmile se dostanes na net tak mas po starostech, jestli bude problem s radicem tak se k instalaci ani nedostanes a nic se nestane (na GB 965P imho problem nebude pokud nemas RAID)
fanynek (2048)|1.10.2007 19:00
Díky. RAID nemám. Ale ta síťovka je podle mně integrovaná. Něco ve smyslu: Marwell Yukon 88E8052 PCI-E Gigabit Ethernet Controller. Ovladač byl na instal CD k MB. Nevím,kde se dá sehnat takhle samostatně. Ale potěšil jste mně. Zkusím to teda najít.
mech13 (5526)|1.10.2007 19:03
http://www.gigabyte.com.tw
global
products
mb...
drivers...
fanynek (2048)|1.10.2007 19:08
Jj. Díky. Už jsem to taky našel. Nedávno jste mi pomáhali přeci odsud sosnout nový BIOS.( http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ProductID=2288 )

Ještě si to teda ujasním.
Potřebuju odsud teda: -Marvell Lan driver
-Realtek Function driver for Realtek Azalia audio chip (Including Microsoft UAA Driver in English edition)
-Microsoft UAA (Universal Audio Architecture) Bus driver (Full Multi-language version )
-Chipset...Intel INF installation
A k čemu je prosím toto: Intel ICH6R/ ICH7R/ ICH7DH/ ICH8R (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy)?
Dík.
tgfh (2985)|1.10.2007 20:10
[quote=fanynek;52039]A k čemu je prosím toto: Intel ICH6R/ ICH7R/ ICH7DH/ ICH8R (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy)?[/quote]
To je jižní můstek. Při stisku F6 při instalaci winu si nainstaluješ SATU.

Jelikož jsem si před několika měsíci FDD z kompu vyhodil tak SATU instaluju až z driverů k chipsetu.

Toto nemusíš vůbec řešit, jak už jsem řekl: SATA se nainstaluje až s driverem pro chipset.
fanynek (2048)|1.10.2007 20:46
Počkat. To je teda ten driver "Chipset" ( http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ProductID=2288 )? Stáhnutý soubor se mi zdá totiž nějaký malý. (Motherboard_driver-chipset_intel.exe (2,00MB)). A v tom je teda i dr. pro SATU? A k čemu je teda GIGABYTE SATA2 RAID Driver v sekci "SATA RAID"? Potřebuju i toto, když RAID nemám? Je to se mnou náročný. Co? Dík. P.S. Flopynu nemám.
mech13 (5526)|1.10.2007 21:06
toto neres, proste to nainstaluj a staci ti driver k sitovce, driver k chipsetu na nainstalovani nepotrebujes, pojede to i bez neho. jestli chces nejnovsi tak jdi na intel stranky a stahni intel inf instalation utility (nebo tak nejak)
ale jakmile se dostanes na net, tak si vista 90% ovladacu sama nataha z windows update, proto rikam ze ti staci sitovka
fanynek (2048)|1.10.2007 21:11
Tak jo. Díky za pomoc. Dám se do toho.
pcmaker (354)|1.10.2007 22:05
Drobnost. Novy pocitac.
crasher.km (919)|1.10.2007 22:06
z 99% nepotřebuješ ovladače ... zavedou se "universální" a pak si je jenom updatuješ
Jediný co používám já je cd a key .... zbytek už všechno stahuju .
fanynek (2048)|1.10.2007 22:17
[QUOTE=pcmaker;52081]Drobnost. Novy pocitac.[/QUOTE]

Opravdu odpověď hodná inteligenta.:angry

[QUOTE=crasher.km;52082]z 99% nepotřebuješ ovladače ... zavedou se "universální" a pak si je jenom updatuješ
Jediný co používám já je cd a key .... zbytek už všechno stahuju .[/QUOTE]

O.K. Dík za uklidnění. ;)
eraser (0)|2.10.2007 01:38
[quote=fanynek;52087]Opravdu odpověď hodná inteligenta.:angry[/quote]No, musím sa pcmaker-a zastať, pretože Vista je skutočne dosť nenažraná... :o a taktiež je tu potencionálna šanca, že nové PC má všetky potrebné ovládače pre Vistu pribalené a sú tiež náležito otestované.

Jedného dňa na Vistu prejdeme všetci, pretože nás k tomuto kroku MS prinúti, nech je Vista akákoľvek. :eek:
fanynek (2048)|2.10.2007 09:54
Z tohoto pohledu musím souhlasit, i když nemyslím, že by moje sestava měla problém ukočírovat Vistu. Uvidím, až ji tam dám, kolik si toho ukousne (% využití CPU, %RAM a místa na HDD). Nebo má už někdo tohle zmapované?
Jo a pcmaker, neber tamto vážně. :inlove
mech13 (5526)|2.10.2007 10:53
eraser: kdyz se podivam co ma fanynek v podpise tak by to jeho zelezo melo bez problemu stihat...

fanynek: hlavne to nenastartuj, nepodivej se na vyuziti RAM a nerekni, ze to je silene moc, ze to nechces...
hodne to bude, ale je to zpusobeno tim, ze vista pamet VYUZIVA - mas nejaky uzitek z nevyuzite ram? vista zuzitkuje nevyuzitou a jakmile je pro neco pamet potreba tak ji hned uvolni... napred to chce neco vedet nez kvuli tomu vistu zatrtis
fanynek (2048)|2.10.2007 12:03
To je jasný. Nic neodsuzuju. Stejně jako u XPéček jsem při používání postupně zjišťoval, co vlastně umí a jak to vlastně všechno funguje, tak i tady to chce čas a zkoušet. Dívám se na to pouze z pohledu pokročilejšího uživatele, který určitě nevyužije všechny možné funkce, které Visty nabízejí. Z pohledu hardware mě to nebolí.
eraser (0)|2.10.2007 21:40
[quote=fanynek;52143]Uvidím, až ji tam dám, kolik si toho ukousne (% využití CPU, %RAM a místa na HDD).[/quote]Čo sa týka RAM, tak systém by ju mal využiť naplno, čo také linuxové distribúcie robia naplno, avšak i Vista dokáže užrať z RAMky viac, čím je väčšia jej celková kapacita. Avšak nechcemu tu flamovať, takže... :shut
Intri (3490)|2.10.2007 22:00
Vista sama si žere hodně, plně nainstalovaný notebook ( čili Skype, QIP, ovladače a takové případavky ) s vypnutím swapu sežere 1 GB paměti najisto. Ale mašina, kterou máš, Vistu pohodlně zkrotí. Jinak ovladače se stáhnout přes Windows Update, jestli je nebude mít Vista přímo v sobě. Jak ostatní říkali, fakt bych se o ně nestaral. Stáhl bych si jen poslední Catalyst a ovladače zvukovky, jestli máš nějakou lepší. Víc bys potřebovat neměl.
fanynek (2048)|10.10.2007 03:54
Svatá pravda "Intri". Už si frčím na Vistách Ultimejtkách 32bit a musím říct že:
-S ovladačema žádnej problém. Všechno si natáhly po instalaci v aktualizacích. A co neměly, tak hodily přesnej link na download. (chyběly pouze Catalysty). Se zvukem nebyl taky problém, ale radši jsem si stáhl Realtek Audio HD bla, bla drivery a soft.
-Co se týče RAM....mám 2GB a z toho si berou max 45%, a to mám permanentně spuštěný ICQ, Skype, KIS, Everest, LogitechSetPoint, AshampooAntispyware, Catalysty, RealtekAudio soft, YahooWidgetEngine s s osmi podaplikacema, Seznam Pošťáka a Save Snap. (Nejsem žádnej troškař).
V porovnání s XP je to pouze o 5% víc!!!
-Jediný, co se zvedlo oproti XPéčkům, je vytížení CPU. Tam to bylo běžně okolo 2-5%, tady si ty opice berou okolo 25ti%. (Nevím proč.)
Celkově na mně ale Visty působí těžkopádnějším dojmem, než XPéčka. Tam to jen lítá. Tady musím nezvykle čekat, než se uráčí něco spustit. Jo, pokrok je pokrok.
crasher.km (919)|10.10.2007 09:17
Tak pro představu hodím výpis co mám spuštěné a kolik si Vista bere ;)

62% je moc , ale co ?:D I don't care, na to mám 2Gb!
svethardware.jpg
Intri (3490)|10.10.2007 09:35
Fanynek: Jaký máš procesor? Na mém mobilním C2D T7300 si Vista sama o sobě sežere kolem 5% z obou jader. Což uznávám, že je oproti XP obrovská hodnota ( kdy XP by bylo celkem najistotu na nule ), ale ani tak nejsem schopný vytížit procesor na maximum moc často. Většinou mi to vyskočí na stovku jen při spouštění nějaké náročnější aplikace nebo při intenzivnějším používání v Power Saver módu.
fanynek (2048)|10.10.2007 14:36
Jo, máš recht. Mám C2D 6300 poddtaktnutý na 1599MHz a normálně je vytížený taky tak okolo 5ti% v klidu. Mně jel scan antiviru. Ale je vidět, že to Aero s ním prostě hýbe víc, než byl zvyklý z Xpéček.
fanynek (2048)|10.10.2007 15:17
[QUOTE=crasher.km;53534]Tak pro představu hodím výpis co mám spuštěné a kolik si Vista bere ;)

62% je moc , ale co ?:D I don't care, na to mám 2Gb![/QUOTE]

Se s tím fakt nemazlíš :p. Jestli ti tohle všechno nabíhá při startu, tak to pouštíš komp a jdeš si do Snacku na kafe...ne? :D:D:D

Ale když je dobrý železo, tak můžeme být velkorysí.
Intri (3490)|10.10.2007 16:27
[QUOTE=fanynek;53644]Jo, máš recht. Mám C2D 6300 poddtaktnutý na 1599MHz a normálně je vytížený taky tak okolo 5ti% v klidu. Mně jel scan antiviru. Ale je vidět, že to Aero s ním prostě hýbe víc, než byl zvyklý z Xpéček.[/QUOTE]

Aero určitě ne, o něj se stará grafická karta. To vykreslování určitě nežere o moc víc ( jestli vůbec něco víc ), než XP. Vista žere hlavně u správy paměti apod., prostě u všech těch vychytávek, kterými se MS chlubí. Radši nechci vědět, co všechno Vista dělá na pozadí, jinak bych se asi divil, že to vůbec může nějaký procesor utáhnout.
crasher.km (919)|10.10.2007 16:54
4 fanynek : Proto nikdy nevypínám pc, jenom když je to nezbytně nutný.

Jinak nemám problém s výkonem PC :)
Intri (3490)|10.10.2007 17:00
:-) Není to nepříjemné pamětím a takovým součástkám, které tak zůstavají pod proudem 24 hodin denně?
crasher.km (919)|10.10.2007 17:17
I DONT CARE :) teď mi jede 42 dní bez restartu nebo vypnutí a ještě si nestěžuje :)
Encore1106 (424)|10.10.2007 19:02
Pošlu ti jeden takovej malej soubor, má jen 1kB a udělá ti se PC takovou pro tebe asi zajímavou věc...

Nebudu ti ale říkat, že obsahuje řádek shutdown /s /t 120 :o)
fanynek (2048)|10.10.2007 23:11
Takže v podstatě ty zprávy o šílených hardwarových nárocích pro Vistu jsou dost přehnané. Ale co konkrétně teda způsobuje, že Visty nejsou zdaleka tak "svižné", jako XPéčka?
Intri (3490)|10.10.2007 23:15
Slabá HW konfigurace... Ty nároky se mi nezdají vůbec přehnané. Na mém noťasu už jede Vista celkem srovnatelně rychle jako XP. Není potřeba čekat na kontexové nabídky nebo zobrazování složek. A mít v noťasu ychlejší disk, ne ten můj se 4200 otáčkami, který tam je teď, bylo by to ještě lepší.
fanynek (2048)|10.10.2007 23:22
Nemyslím, že by to bylo železem. Mrkni do mýho podpisu a když Visty nevyužijí ani polovinu RAM, ani desetinu CPU a grafiku mám permanentně taktlou, tak pochybuju, že by to bylo v HW. Když přepnu do XPéček, tak to tam lítá, že nestíhám. Visty jsou v tomhle směru takový váhavější.
eraser (0)|10.10.2007 23:23
[quote=Encore1106;53691]Pošlu ti jeden takovej malej soubor, má jen 1kB a udělá ti se PC takovou pro tebe asi zajímavou věc...

Nebudu ti ale říkat, že obsahuje řádek shutdown /s /t 120 :o)[/quote]V tom prípade ti ľahko odpoviem...

[CODE]shutdown -a[/CODE]

Takže prečo ten timing? Jo a pokiaľ by bolo niečo rozeditované, tak sa shutnutie pozastaví a bude požadovať od danej aplikácie, aby potvrdila akciu - uložiť, neuložiť, zrušiť. A tu je kameň úrazu, takže pokiaľ už dačo chceš vypínať, tak skús...

[CODE]shutdown -s -f[/CODE]

:cool:

Vráťme sa však k téme... :o
crasher.km (919)|10.10.2007 23:32
4 fanynek : Visty nejsou svižné ? Už jsi někdy něco skoušel třeba hledat ? Je to o zvyku ,pokud si zvykneš na visty jako já a máš je zažité ,tak XP jsou pak jenom ztráta času.
BTW vista def. indexuje soubory. To je něco , o čem "amatéři" nic neví:)

EDIT: 4 eraser: lepší bude grafické prostředí jak vidím :D tzn shutdown -i
Intri (3490)|10.10.2007 23:34
[QUOTE=fanynek;53758]Nemyslím, že by to bylo železem. Mrkni do mýho podpisu a když Visty nevyužijí ani polovinu RAM, ani desetinu CPU a grafiku mám permanentně taktlou, tak pochybuju, že by to bylo v HW. Když přepnu do XPéček, tak to tam lítá, že nestíhám. Visty jsou v tomhle směru takový váhavější.[/QUOTE]

Nevím, na mém noťasu mi to subjektivně přijde spíš jen jako zdánlivé ( no, ne zase tak zdánlivé ) zpoždění spojené s Aerem. Přece jenom ta animace okna trvá tak půl sekundy, přičemž u XP okno prostě vyskočí v moment, kdy doklikneš druhý klik na ikonu. Ale když Aero vypneš, mohlo by ti to přijít stejné.

[QUOTE=crasher.km;53763]4 fanynek : Visty nejsou svižné ? Už jsi někdy něco skoušel třeba hledat ? Je to o zvyku ,pokud si zvykneš na visty jako já a máš je zažité ,tak XP jsou pak jenom ztráta času.
BTW vista def. indexuje soubory. To je něco , o čem "amatéři" nic neví:)[/QUOTE]

Tak tak, teď jsem chvíli jel na svém stolním PC, který je prostě na Vistu příliš slabý, a když jsem chtěl spustit Malování, už jsem mačkal Win a hned psal Paint...
crasher.km (919)|10.10.2007 23:45
právě proto.... nemusíš jak kr*pl dávat winbtt>programy>příslušenství>malování ...ale prostě jenom winbtt>malo (enter) a máš to :) to se nezdá,ale ono to fakt setří hromadu času,zvlášť pokud pracuješ s více programy zaráz a musíš po vypínat ...

To samý vyhledávání ... v každém explorer okně je search podle názvů,tagů,obsahu ... stačí zadat 3-4 písmenka a už to najde celý dokument...


VISTA KOTEL SETŘÍ PRÁCI ...
Intri (3490)|10.10.2007 23:56
Jo, pod to se podepíšu. Teď to ještě schválně zkusím s tím vypnutým UACem, jak dopadnu.
fanynek (2048)|10.10.2007 23:57
[QUOTE=crasher.km;53763]4 fanynek : Visty nejsou svižné ? Už jsi někdy něco skoušel třeba hledat ? Je to o zvyku ,pokud si zvykneš na visty jako já a máš je zažité ,tak XP jsou pak jenom ztráta času.
BTW vista def. indexuje soubory. To je něco , o čem "amatéři" nic neví:)
[/QUOTE]

Asi je to o zvyku a o tom, že Visty by mohly být v jádru taková "vyšší dívčí" XPéček. S tím hledáním máš recht. To se mi vážně líbí. O tom indexování souborů jsem taky četl. P.S.Tak já se pokusím dostat se z těch amatérů o úroveň výš, abych tady tak neprudil.:cry
Intri (3490)|11.10.2007 00:05
O indexování jsi nejen četl, ale pokud používáš to vyhledávání, využíváš indexování... Ty vyhozené výsledky nejsou nic víc než indexované soubory. Proto to může být tak rychlé a dá se vyhledávat real-time.
crasher.km (919)|11.10.2007 00:18
přesně tak :)