reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook v ceně 20 000 - 22 500 Kč

FredyC (37)|26.7.2014 07:23
Primární požadavky: velikost displeje – displej od 15.6", RAM od 8GB, ideálně bez OS (mám licenci)

Preferovaní výrobci: HP, Lenovo

Další komentář:
Chystám se rušit desktop a chci jej nahradit rozumným notebookem. Rád si sem tam něco zahraji, ale už jsem se smířil s tím, že v téhle cenové kategorii se nemá smysl snažit o herní stroj. Dedikovanou grafiku bych ocenil, ale není nutností.

S notebookem budu buď doma a nebo jej vezmu a přenesu do nedaleké kavárny (rád pracuji na čerstvém vzduchu). Nechystám se nosit to všude možně, takže vyšší hmotnost mi nijak zvlášť nevadí.

Doposud jsem měl možnost vyzkoušet Lenovo Edge E540 a HP ProBook 650. Kdybych si musel vybrat, tak asi spíš to Lenovo. Jen mi trochu vadí to provedení a jak se při lehkém stisku celý ten plast prohýbá.

Zaujaly mne ještě HP EliteBook 755 G2 nebo ProBook 470. Doporučili byste něco z toho nebo něco úplně jiného ? Nenechte se limitovat jen na HP/Lenovo.

Ještě bych dodal, že to cenové rozmezí je orientační. Vejdu se až do cca 25tis, akorát chci pořídit i SSD a případně větší paměť pokud nebude dostatečná.
ICE_D (2754)|26.7.2014 11:07
Me se libi tenhle ASUS :)
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400000000002O0B

PLS displej,Full HD, vykonnej prosecor, vykonna grafika (na notebook, desktopovy GF760 se samozrejme nevyrovna), bez OS, hlinikove provedeni...
Jen mu chybi mSATA slota na pripojeni toho SSD. Jak bys to chtel resit? Vyhodit stavajici disk a dat na jeho misto SSD, nebo pres adapter do DVD mechaniky, nebo jsi pocital s mSATA nebo M.2 slotem?
FredyC (37)|26.7.2014 11:47
Asi bych měl upřesnit, že velký displej pro mě neznamená i velké rozlišení :) Jsem klidně ochoten fungovat na HD Ready displeji, není to pro mě priorita.

Ten Asus mě asi nijak zvlášť neoslovuje. Značně se mi nelibí layout té klávesnice, kde jsou šipky natlačené ve změti dalších tlačítek. Bohužel na šipkách trávím daleko víc času než na WASD a tak bych je potřeboval trochu více hmatově odlišené. Když se podíváš na modely notebooků, které jsem doposud vybíral, tak mají tohle vyřešené trochu uspokojivěji.

SSD bych nejraději nacpal dovnitř, klidně i za cenu vyhození HDD nebo DVD mechaniky. Přiznám se, že v těhle úpravách konfigurace se moc nevyznám. Diskového prostoru mám v externí podobě doma dostatek, takže do notesu mi fakt stačí nějaký třeba 128GB SSD.
ICE_D (2754)|26.7.2014 11:49
Jasny, chapu. Jen pripominka k tomu displeji. U HD Ready to bude z 99 procent nejaka TN srajda a mozna i leskla. Mel jsem to v notesu a byl to hnus fialovej. Takze kdybych chtel utopit prees 20k, tak bych si dal jako jednoznacnou podminku IPS/PLS/VA displej ;)

A jeste dotaz? Proc tak lpis na vysoke RAM? Ja mam 8GB a jeste jsem to v zivote nevidel cely vyuzity, napriklad po hodine pareni Far Cry 3 jsem mel vyuzit 3,25GB. Myslim, ze utapet penize v RAMce na vic nez 6-8GB mi prijde jako naprostej nesmysl (z hlediska beznyho uzivatele / parana)...
FredyC (37)|26.7.2014 12:00
RAMka především na provoz virtuálek. Občas potřebuji mít puštěné i dvě zároveň.

Měl jsem v rukách ten ProBook 650 s HD Ready displejem a musím říct, že jsem fakt nepozoroval rozdíl proti Lenovu s FHD :) Mě na tohle fakt neužije a nikdy jsem to nevnímal natolik, aby mě to vadilo.

Edit: Třeba ten Elitebook 755 tam má eDP HD displej. Nevím co to znamená, ale tak hrozné to snad nebude. Nicméně teď koukám, že tam možná SSD taky nenarvu...
ICE_D (2754)|26.7.2014 17:49
Tak AMD procesor za tyhle prachy, to je hodne ujety :thumbdown To ma horsi vykon, nez kdejaka i3ka ....

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html
Pozice 234.
(Technically, the 7150B is almost identical with the consumer model A10-7300)
FredyC (37)|26.7.2014 19:08
Super odkaz, to jsem neznal, díky. Ok, takže AMD nebrat, jsem poučen :) Četl jsem, že v srpnu by měli být k dispozici Elitebooky z Intelem, ale těžko říct jaká bude cena a jestli se vyplatí na to čekat. Takže 755 škrtám ze seznamu.

Pak teda koukám na porovnání ProBook 450 a 470 a jsem z toho takový trochu rozpačitý. Především tam nacpali AMD grafiku. Moc nechápu tu poznámku "přepínatelné". Nikde se nezmiňujou, že by tam bylo ještě něco. Jinak ale kdybych chtěl lepší displej, tak už musím vzít 17" což už je docela takový obřík, ale v zásadě na to přenášení do kavárny by mi to nemuselo vadit.

Musím říct, že je to zoufalý. Skoro začínám uvažovat, že si nakonec fakt nechám to Lenovo Edge E540 co teď mám na zkoušku. Jen tak pro zajímavost jsem zkusil na tom rozjet Watch Dogs. Sice nejnižší všechno, ale šlape to jak hodinky i v těch nejnáročnějších scénách. Takže po stránce výkonu jsem spokojený a na to moje občasné hraní by to mělo stačit. Stejně jako u kvality displeje tak mi ani u her nezáleží na oslňující grafice. Jen mi na něm teda poněkud vadí to plastové provedení a nevím jestli mě to nebude v budoucnu mrzet až se nějaký plast zkroutí nebo něco jiného.

Kdyby se dělalo něco na úrovni toho Lenova ale s lepším zpracováním, tak bych měl teoreticky vyhráno :)
ICE_D (2754)|26.7.2014 20:58
Mimochodem, kdybych chtel vedet, jak jsou na tom mobilni grafiky, tak existuje stranka i na ne ;)
http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html
FredyC (37)|26.7.2014 21:53
To je hezký, ale zrovnu to co dali do ProBook 450 (AMD Radeon R5 M255), tak v tom seznamu vůbec není, resp. je to tam asi shrnuté pod AMD Radeon R5 (Kaveri) na 214. místě.

Nicméně koukám, že AMD Radeon 8750M, který dávají do ProBook 650, je na srovnatelné úrovni jako GT750M, která je v tom Lenovo, co mám. Takže čistě teoreticky, pokud bych sáhnul po tomhle kousku, tak získám pevnější konstrukci a výkonově by to mohlo být dost podobné.

Jen ta cena není moc přívětivá když musím ještě kalkulovat s koupí SSD a zase zbytečně budu platit za OS, který mám... :runaway
ICE_D (2754)|26.7.2014 22:00
Blby je, ze kdyz se podivas na seznam NTB bez OS ( treba na CZC), tak jich je hoooodne malo :(
FredyC (37)|26.7.2014 22:30
No to jo, ale teď koukám, že přímo na stránkách HP se dá libovolný z těch jejich notebooků nakonfigurovat a u všech jde vybrat FreeDOS místo Windows. Prostě kompletní konfigurátor. Když jsem si tam ale zkusil nastavit ProBook 650, který by se mi tak nějak líbil, tak jsem přes $1600, takže něco kolem 32tis Kč. Je to sice teda už i včetně SSD, ale i tak mi to přijde předražený.

No jak jsem psal, když to nepůjde jinak, tak to holt s těma woknama koupím. Určitě to není prioritní kritérium.

Zatím díky za pomoc, budu ještě chvíli přebírat, zkoumat a zkoušet jestli si nechat to Lenovo. Ještě mám cca 10 dní na vrácení...
Vitenuto (287)|9.8.2014 12:09
[QUOTE=FredyC;559884]Nicméně koukám, že AMD Radeon 8750M, který dávají do ProBook 650, je na srovnatelné úrovni jako GT750M, která je v tom Lenovo, co mám.[/QUOTE]
Pozor v tom tvým lenovu neni gt 750m, ale 740m a to je vcelku velky rozdil, jinak me to pripada vcelku skoda utracet penizky za takovej lowend, kdyz jsem hledal kamosovi, tak me to vychazelo na i7 + 755m myslim nebo 2x 750m + i5, mozna mela nektera z nich i ssd a hlavne to byl podle me kvalitni kovovy notebook, sice nemel zakladnu z kovu, ale pokryt byl.

Skoda, že jsem ho nenašel, ale našel jsem jemu podobny, akorat bez ssd: http://www.bscom.cz/lenovo-ideapad-y510p-dusk-black_d313444/
Akorat nevim jakej je display, je pravda , ze to je herni notebook, coz nevim zdali to vadi, akorat sipky take nejsou moc odliseny, ale myslim si zdali vidim dobre, tak ze maji vetsi prohlubne, ale nvm...

Ad1, aha fail, takze jak tak koukam, tak iceho navrzena sestava ma silnejsi grafiku, takze ta moje se zase az tak nevyplati, leda bysi chtel vice ramek, coz chces, ale nvm jestli se to tak oproti tomu vyplati a nebo vice mista na hdd coz asi nepotrebujes, ale nvm jak asus, ale to lenovo je teda pokryto kovem, takze na dotek prijemne

Ad2, uz jsem nasel ten polskej obchod, akorat tam nebudes mi asi ceske znaky na klavesnici, ale notas je bez os, ale mas tam 128gb ssd a postnu ti 2 verze jednu levnejsi s o generaci starsim hw a pak novej s aktualnim hw: http://www.k24.cz/product/207977/Pocitace/Notebooky/ASUS_N56VV_S4013_128GB_SSD.html http://www.k24.cz/product/234715/Pocitace/Notebooky/ASUS_G550JK_CN272_128GB_SSD_750GB_USB.html
Akorát zase nemají moc výrazně odlišené šipky.
FredyC (37)|9.8.2014 13:15
Díky za info, ale už to neni relevantní. Nakonec jsem si to Lenovo nechal a už je pozdě na vrácení. Je to sice plastové, ale jinak mi po všech stránkách vyhovuje. Časem si do toho přidam SSD. Vyhodím z toho nejspíš tu mechaniku, kterou nepoužívám, do toho dám ten současný HDD a to SSD půjde dovnitř.
VencaX (3686)|9.8.2014 23:51
A co takhle si zjistit, jestli náhodou nemá E540ka volnej mSATA nebo M.2 slot a koupit SSD do patřičného slotu? Mechanika nebude muset ven, ušetříš za rámeček a navíc tyhle kartičky jsou malinkaté a jednoduše se montují ;)
FredyC (37)|10.8.2014 08:18
To jsem se samozřejmě snažil zjištovat, díval se na to i jeden kamarád, ale oboum tam nějak vyšlo, že tam nic takového není. Budu jediné rád, pokud někdo zjistíte opak :) Nebo potažmo to budu zjišťovat až to bude aktuální a pak se podívám dovnitř, jestli něco vykoukám.
VencaX (3686)|10.8.2014 10:56
Nejjednodušší je zkoumat to tak, že otevřete spodní kryt notebooku a podíváte se na volné konektory. Třeba tohle je fotka ThinkPadu E540 se sundaným spodním víkem, kde je patrný jeden volný slot (konkrétně M-key M.2), zkontroluj si, jestli tam tenhle konektor máš nebo nemáš ;)


[ATTACH=CONFIG]30031[/ATTACH]
T5C3RrO.jpg
FredyC (37)|10.8.2014 11:35
Ok diky za radu, ale ted se v tom rypat nebudu. Kupovat to SSD budu az tak za 1-2 mesice.
VencaX (3686)|10.8.2014 16:14
Je to asi o vyšroubování 4-5 šroubků a sundání víka. Záruku tim neztratíš a je to práce asi tak na 2 minuty, navíc si rovnou budeš jistej a budeš vědět že buď můžeš koukat po M.2 kartách nebo musíš koupit rámeček plus klasické SSD... Navíc víš přesně kam a na co se máš dívat, tak myslim, že to není až takovej problém, ne? :)