reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaké systémové SSD

Rellik (8)|23.2.2015 20:17
Zdravím vespolek. Měl bych dotaz. Zvažuji pořízení SSD disku pro systémovou část PC. Používám linux a tak můj systém vystačí s cca 20Gb daty. Tudíž se dívám na disky kolem 60GB. Na data mám jiný disk 1Tb SATA + 1Tb externí, takže větší kapacita u systému je sice pěkná, ale zbytečná. Teď mám systém na 120Gb SATA disku Seagate, z toho mám už asi 3 roky 95Gb volných, jelikož na ten disk mimo systému a konfiguračních souborů programů nic neukládám...
Takže otázka zní: Jaký disk by byl pro mé potřeby nejlepší (dejme tomu do +-2000,-) a jak se takový disk připojuje k desce + napájení? Díval jsem se například na tento http://www.tsbohemia.cz/adata-ssd-sp900-asp900s3-64gm-c-_d152722.html Desku mám tuto: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4822#ov (rev. 2.0).
Díky za případné odpovědi...
Jech Josef (206)|24.2.2015 10:21
Nejméně 120 Gb. Já mám Samsung 840 Evo a sem s ním spokojený, zapojíš ho místo toho tvého systémového, zapojení je stejné.
johny__g (6387)|24.2.2015 10:33
Vzhledem k ceně, bych 64 GB disk nekupoval. 128 GB disk je jen o 6 stovek dražší. Samsung 840 EVO má problémy s poklesem rychlosti čtení u déle zapsaných souborů. Takže bych se mu vyhnul.
Rellik (8)|24.2.2015 19:42
Dík za odpovědi. V tomto případě opravdu neřeším jestli je 2x větší disk jen o 600,- dražší a tím pádem výhodnější. Jak jsem psal výše - bohatě by mi stačil i disk o kapacitě 32Gb. Nicméně nebráním se ani této možnosti (128Gb). Jde mi hlavně o spolehlivost a výdrž.. Disk, který mám teď aktuálně jako systémový mám v PC už asi 5let (možná víc) je tento http://www.az-pocitace.cz/z/hds-3120026as/hd-120gb-barracuda-72007-st3120026as-7200rpm-8-5ms-8mb-sata-5let Funguje stále na jedničku. Nicméně myslím, že můj PC už trochu brzdí... Na podzim jsem si skládal nový PC a disk jsem ponechal, jelikož mi stačil... Teď už vidím (slyším), že to není ono a tak zvažuju právě SSD disk...
Z dostupných disků jsem vyřadil disky "Kingston" o kterých jsem se dočetl, že v nových discích začal používat starší technologie. Taky bych vynechal samsung, jelikož má nějaké problémy se spomalováním čtení dat. Takže zbývá na výber asi z Transcend, A-Data, Intel. Ten Crucial podle infa taky nevypadá špatně, nicméně o této značce jsem ještě neslyšel a tak nevím zda je dobré kupovat něco o čemž nic nevím...
Z toho co jsem napsal, tak mám dobrou zkušenost s disky Seagate, které jsem ovšem ve verzi SSD nenašel. Právě teď mám v pc ten systémový seagate - viz výše + ten "úložný" Seagate Barracuda ST1000DM003 1TB 7200 RPM 64MB Cache SATA 6.0Gb/s. Externí disk mám naopak zase Transcend StoreJet 25M3 1TB, který jsem vzal podle pozitivních recenzí známých co ho mají...
Chtěl bych mít opět nějaký disk, na který se mohu dalších pár let spolehnout jako na tyto co mám teď...
Takže který t těch 4 značek vzít (ať už 64 nebo 128Gb), na ceně zas až tak nezáleží (dejme tomu do +-2500,-)...
Jech Josef (206)|25.2.2015 11:03
To není pravda máš ho že to tvrdíš, nebo si to někde četl. Já

Samsung 840 EVO mám asi dva roky žádný problémy jsem nezaznamenal jede v pohodě, rozčilují mě pisatelé kteří to někde četli a všude ho haní, vy si myslíte že ostatní disky žádné chyby nemají to jste v omylu.
johny__g (6387)|25.2.2015 12:42
[QUOTE=Jech Josef;568909]To není pravda máš ho že to tvrdíš, nebo si to někde četl. Já

Samsung 840 EVO mám asi dva roky žádný problémy jsem nezaznamenal jede v pohodě, rozčilují mě pisatelé kteří to někde četli a všude ho haní, vy si myslíte že ostatní disky žádné chyby nemají to jste v omylu.[/QUOTE]

Pán je zřejmě odborník. Máš pravdu, ten disk nemám, ale tuhle chybu Samsung oficiálně přiznal, loni v říjnu na ni vydal patch, který ji bohužel neodstranil zcela, což výrobce opět přiznal a pracuje na opravě.
Takže výkřiky že to je "jedna paní povídala" si nech do hospody.

Jinak co se týče Crucialu, pokud tuhle značku neznáš, co třeba Micron? To je totiž firma která prodává své výrobky pod značkou Crucial. A co se týče SSD, už je nějaký pátek vyrábí.
Jech Josef (206)|25.2.2015 13:15
To je zajímavé že ho mám 2 roky a nic nepozoruji a běhá v pohodě, nikdy sem neslyšel od nikoho kdo ho má že by si stěžoval tak to zas tak horký nebude, Samsung tu chybu přiznal a jiní výrobci mlčí i když nějakou chybu mají.
Salamander (6177)|25.2.2015 13:24
Ventero (1280)|25.2.2015 13:59
O Crucialu moc slyšet není, ale tak 3 roky zpět, se svými parametry dostal ke špičce a poměr cena - výkon byl bezkonkurenční. Teď už to nějakou dobu nesleduji, ale zlé to nejspíš nebude.
Rellik (8)|25.2.2015 15:23
[QUOTE=johny__g;568917]
Jinak co se týče Crucialu, pokud tuhle značku neznáš, co třeba Micron? To je totiž firma která prodává své výrobky pod značkou Crucial. A co se týče SSD, už je nějaký pátek vyrábí. [/QUOTE] Jo tak Micron už mi něco říká... Takže asi objednám tento kousek... Škoda jen, že není moc dostupný v TsBohemii, tu mám kousek od baráku... :(
Nicméně zkusím ho tam objednat. Můžu teda tento konkrétní disk - http://www.tsbohemia.cz/crucial-mx100-128gb-ct128mx100ssd1-_d194070.html dát normálně do stolního PC ? Na jiných stránkách je uvedeno, že je pro notebooky..
johny__g (6387)|25.2.2015 15:38
Edit: už nic, blbě sem si to přečetl.
breby (100)|25.2.2015 17:32
muzes si ho dat do stolniho PC, sam mam 2 disky 2,5" ve stolnim PC
Tomak_CZ (392)|25.2.2015 19:02
JJ vem ten crucial.... Jakmile ho objednáš, tak ho naskladní... Většinou mi od tud chodí zboží do 3 dnů, když ho mají tak jako tento disk po objednání... Dodání píší v pondělí ;)
Rellik (8)|25.2.2015 19:19
Tak jsem ho tedy objednal v TsBohemii... Uvidíme... :)
Díky za odpovědi... :)
Rellik (8)|8.3.2015 12:16
Takže disk byl nainstalován do skříně, následně byl nainstalován nový OS. No nicméně, že bych poznal v rychlosti (načítání OS) nějaký razantní rozdíl oproti tomu disku co jsem tam měl předtím se říct nedá... Možná při při práci v jednom programu (úpravy RAW fotek) jsem něco zaregistroval, ale to nevím zda je to z důvodu rychlého disku nebo zvětšení RAM z 8Gb na 16Gb... No nicméně investice nelituju (zatím)... :)