reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Centurion 5 II

VLAN (656)|17.1.2010 15:57
Coolermaster přestavil novou skříň, mě osobně celkem zaujala co vás?

http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6640
Jandaskunk (2330)|17.1.2010 17:20
Mě osobně to přijde jako zbytečnej cedník a nic převratnýho v tom nevidím...doufám, že bude aspoň stejně kvalitní jako klasickej Centurion 5...ale zas tolik se neliší, krom toho že mi připadá víc děravej, ale nevim :)
Smeli (2302)|17.1.2010 17:27
Nerozumím k čemu je tak strašně in mít v casu děr víc než má to nejdrobnější sýto. Mít takovou skříň tak nedělám nic jiného než ometám prach. Prostě, další :thumbdown
VLAN (656)|17.1.2010 18:56
[quote=Smeli;339029]Nerozumím k čemu je tak strašně in mít v casu děr víc než má to nejdrobnější sýto. Mít takovou skříň tak nedělám nic jiného než ometám prach. Prostě, další :thumbdown[/quote]

Ona je otáka kde máš PC, a jaké máš doma množství prachu(tím nechci říct že nemáš uklizeno, to nemůžu porovnat), ale já mám PC na podstavci který mám vysoký 25Cm a i stím podstavcem na stole. Chladný vzduch se drží dole, ale dole se drží i prach. Mám Case Coolermaster HAF 932 a s tím prachem to není tak hrozné. každé 3 měsíce otřu ventilátory prachovkou, profouknu pasivy a vše je ok. další nevíhodu této otevřenosti považuji za hluk třeba od HDD, což už mě netrápí, dal jsem disky do Acutake Dark Disc 2 a je ticho. Prostě každé umístění má své pro a proti, ale v některých případek je děrování + a někde -. U Centuriona 5 II mi přijde zbytečná ta pozice v prosklené bočnici pro 120mm fan, podle mě to kazí celkový airflow této skříně, ale zas někdo to uvítá pro svou Grafiku.
Logout (4018)|17.1.2010 18:57
Co na to - že i coolemaster pomalu nahrazuje solidní skříně šmejdama ze slabýho plechu. První gladiator, sileo... a teď zmrvil i centuriona...

PS: O elite nemluvim, ta aspoň stojí ekvivalentní sumu.
kevin00 (10238)|17.1.2010 19:25
Že by to byla nějak vydařená poč. skříň se tedy říci nedá. Jedná se o cedník, upevnění pevných disků vypadá dost nekvalitně (obyč. uchycení), na modrý podsvícený ventilátor v přední pozici jsem snad již alergický, instalace graf. karet o max. délce 27 cm není také nijak zázračné.
VLAN (656)|17.1.2010 19:29
[quote=Logout;339048]Co na to - že i coolemaster pomalu nahrazuje solidní skříně šmejdama ze slabýho plechu. První gladiator, sileo... a teď zmrvil i centuriona...

PS: O elite nemluvim, ta aspoň stojí ekvivalentní sumu.[/quote]

Ano, ale má i super skříně: Cosmos, CosmosS, HAF 932 a Stacker. Bohužel, to lepší si nechají lépe zaplatit, ale skříň je základ a dát do papíráku za 800Kč komponenty třeba za 20000Kč a více mi přijde hloupost, ale jsou lidé kteří to dělají.
Smeli (2302)|17.1.2010 19:40
[quote=VLAN;339047]Ona je otáka kde máš PC, a jaké máš doma množství prachu(tím nechci říct že nemáš uklizeno, to nemůžu porovnat), ale já mám PC na podstavci který mám vysoký 25Cm a i stím podstavcem na stole. Chladný vzduch se drží dole, ale dole se drží i prach. Mám Case Coolermaster HAF 932 a s tím prachem to není tak hrozné. každé 3 měsíce otřu ventilátory prachovkou, profouknu pasivy a vše je ok. další nevíhodu této otevřenosti považuji za hluk třeba od HDD, což už mě netrápí, dal jsem disky do Acutake Dark Disc 2 a je ticho. Prostě každé umístění má své pro a proti, ale v některých případek je děrování + a někde -. U Centuriona 5 II mi přijde zbytečná ta pozice v prosklené bočnici pro 120mm fan, podle mě to kazí celkový airflow této skříně, ale zas někdo to uvítá pro svou Grafiku.[/quote]

Doma uklízím pravidelně, PC sem měl jak na stole tak na zemi a v podstatě sem nepoznal rozdíl. Ano, je mě jasné že se u mě práší asi víc než v obyčejném cihláku, přesto - raději bych investoval peníze do Define R2:inlove než do takových cedníků :)
Logout (4018)|17.1.2010 19:46
Tak imho cedník není úplně blbá skříň - jde o to, co od ní chceš. Pokud chceš absolutní ticho, tak cedník neni dobrej nápad, daleko líp se ztišuje třeba ta R2 (i když tam zas nejdou ztišit disky, protože tam nenarveš silentmaxy.

Ale pokud chceš rozumně a bez práce udělat rozumně tichej hodně přetaktovanej PC a nebojíš se vysavače, pak neni cedník úplně blbá volba - všude kde to je možný narveš ventilátory na nízkejch otáčkách a je to. Akorát finančně vykrvácíš na slušnejch ventilátorech a regulaci.

Ale při promyšlený neděravý skříni s promyšlenym chlazenim dosáhneš skoro stejnej výsledek co se týče chlazení a daleko větší ticho za menší peníze...
Smeli (2302)|17.1.2010 21:04
[quote=Logout;339084]Tak imho cedník není úplně blbá skříň - jde o to, co od ní chceš. Pokud chceš absolutní ticho, tak cedník neni dobrej nápad, daleko líp se ztišuje třeba ta R2 (i když tam zas nejdou ztišit disky, protože tam nenarveš silentmaxy.

Ale pokud chceš rozumně a bez práce udělat rozumně tichej hodně přetaktovanej PC a nebojíš se vysavače, pak neni cedník úplně blbá volba - všude kde to je možný narveš ventilátory na nízkejch otáčkách a je to. Akorát finančně vykrvácíš na slušnejch ventilátorech a regulaci.

Ale při promyšlený neděravý skříni s promyšlenym chlazenim dosáhneš skoro stejnej výsledek co se týče chlazení a daleko větší ticho za menší peníze...[/quote]

Právě že R2 je krásně opatřená i izolací proti hluku :) Navíc disponuje regulátory otáček pro tři fany a filtry pro přední ventilátory. Nevypadá jako síto a zároveň to není lesklý křáp s diskotékou... jen mít ty dva tisíce někde v kapse :D
Logout (4018)|17.1.2010 21:05
No mě se R2 líbí hodně - jak po stránce designový, tak i funkční, je to jedna z nejlepších skříní v tý ceně. To, že se tam nevejde disk v silentmaxu je asi její jedinej zápor....
ICEBOSS (3435)|18.1.2010 12:37
to uz se mi mnohem vic libi ta Akasa Freedom Force Xone, prijde mi vymakanejsi, myslim ze ma i uzivatelsky cistitelny filtr a je o 2 kila tezsi...
Logout (4018)|18.1.2010 13:10
Akasa je zajímavá, ale je to typ cedník a v segmentu cedníků je vcelku našlapáno, např. Dominátor (o něco horší
cablemanagment, ale daleko daleko víc prostoru) nebo Lanccol K58 (jedinou nevýhodu, co na první pohled vidim, je
zanedbatelně horší perforace, ale taky je dosti prostornější).

Skříní jako R2 je málo, snad jen sileo z papírovýho plechu a drahý Lian-li (určitě jsou i nějaký nexusy a tušim, že jsem
viděl i nějakou od AC, ale ty mě poměrem cena/výkon a tak jsem na ně zas zapoměl :-)).
VLAN (656)|18.1.2010 16:38
[quote=Logout;339393]Akasa je zajímavá, ale je to typ cedník a v segmentu cedníků je vcelku našlapáno, např. Dominátor (o něco horší
cablemanagment, ale daleko daleko víc prostoru) nebo Lanccol K58 (jedinou nevýhodu, co na první pohled vidim, je
zanedbatelně horší perforace, ale taky je dosti prostornější).

Skříní jako R2 je málo, snad jen sileo z papírovýho plechu a drahý Lian-li (určitě jsou i nějaký nexusy a tušim, že jsem
viděl i nějakou od AC, ale ty mě poměrem cena/výkon a tak jsem na ně zas zapoměl :-)).[/quote]

Chápu,někomu ten cedník vadí, ale někomu zas ne. Například já mám takového krále cedníků :D CoolerMaster HAF932, a po otázce hluku jsem naprosto spokojen. Opravdu skvělý airflow, disky mám ve ztišovacích boxech a ventilátory Noctua, opravdu ticho i v cedníku.
Logout (4018)|18.1.2010 17:29
Když už se bavíme o těch cednících - já sice mam taky spíš víc než míň dravou skříň, o to nejde - ale tak mě napadá, když cedník, neni už lepší třeba sundat bočnici :-). Ale to je spíš takovej rejp, jinak proti cedníkům nic nemam, na něco se hoděj a na něco ne - jak už to tak bejvá...
Richmond (8084)|18.1.2010 17:42
[quote=Logout;339471]...tak mě napadá, když cedník, neni už lepší třeba sundat bočnici :-)[/quote]
Takovy kejsy se budou vyrabet do roka a do dne :) Ja bych cednik nevzal uz jenom kvuli prachu, to bych nedelal pomalu nic jinyho nez cistil steteckem kazdou komponentu v bedne :mistake
Logout (4018)|18.1.2010 17:43
Myslíš antec skeleton? :-)
ICEBOSS (3435)|18.1.2010 17:44
sileo neni z papirovyho plechu... papir si predstavuju jinak, treba enermax vostok.
VLAN (656)|18.1.2010 17:49
[quote=Logout;339471]Když už se bavíme o těch cednících - já sice mam taky spíš víc než míň dravou skříň, o to nejde - ale tak mě napadá, když cedník, neni už lepší třeba sundat bočnici :-). Ale to je spíš takovej rejp, jinak proti cedníkům nic nemam, na něco se hoděj a na něco ne - jak už to tak bejvá...[/quote]

Já si myslím, že ne. Když sundám Bočnici, bude Airflow ta tam. V některých případech to tžeba je přinosné, ale není cedník jako cedník. někdo na cedník nadává, druhý si chválí skvělé teploty, já jsem ten druhý.
Richmond (8084)|18.1.2010 17:59
[quote=ICEBOSS;339485]sileo neni z papirovyho plechu... papir si predstavuju jinak, treba enermax vostok.[/quote]
Jj, taky mam pocit, ze Sileo neni az takovej papirak. V porovnani treba s Elite/Acutake Blake je to nebe a dudy. Je fakt, ze treba Centuriona jsem dostaval s hrubym nastrikem a ted uz asi rok jsou hladky, to samy je Sileo/Dominator 690 a tomu se prohyba horni viko (cednik no)
Logout (4018)|18.1.2010 18:09
No, imho jsou dvě možnosti - buďto je celá skříň pevná, akorát v outtake a intake místech (ať už s osazenym větrákem nebo bez) je pletivo. Pak tam funguje nějakej řízenej airflow.

Anebo je celá skříň ďerovatá jak řešeto - pak se imho ale o airflow moc nedá mluvit, vzduch prostě uteče/vleze nejbližší dírou, co je k dispozici. V tu chvíli ale imho bočnice nefunguje až tak jako usměrňovač toku vzduchu (u takovýho haf, když chce vzduch skrz ní ven, tak prostě proleze), ale čistě jako zpevňovač konstrukce a držák na větráky.

Samozřejmě zas u tohodle řešení má výhodu v tom, že stačí větráky s nižším průtokem a hlavně statickým tlakem a tim pádem i tišší, takže o něco se přijde na hlukový izolaci, a něco se získá na tišších větrácích, neznamená to, že to je horší volba. Jediný, co se myslím dá říci, že pro skříň tohodle typu je potřeba víc pomaloběžnejch větráků, takže je to trochu větší investice než skříň s řízeným airflow.

A hlavně (snad mimo ten skeleton) neni žádná skříň totální díra a jen vyjímečně se najde skříň typu mimo větráky totální ucpávka. Takže vždycky je kompromis a zhodnocení, kde to přidání další zábrany víc zlepší izolaci proti hluku a usměrní tok vzduchu a kde spíš už bude bránit přístupu čerstvýho vzduchu a vytvářet odpor pro proudění vzduchu.
Ono je i pravděpodobný, že pro různě výkoný a tichý chlazení jsou nejlepší různě děravý skříně (např. na levný tichý chlazení nevýkonejch komponent je asi nejlepší řešení pevná skříň s rozumě tichejma větrákama, který se doutluměj zvukovou izolací, pro highend overclock zas prostě je potřeba aby každá komponenta měla svuj přístup studenýho vzduchu atd...)
ICEBOSS (3435)|18.1.2010 18:10
Na primerenem cedniku neni nic spatneho, pokud clovek neni prase a nema case hozeny jen tak na zemi pod stolem. To co ma akasa je uplne idealni... velky nacuc vepredu, kde neni potreba ani vetrak, aby se uchladily disky a rozumny perforace na patricnych mistech. Do takovy skrine staci 1*12cm vetrak vzadu + odtah zdrojem a je uchlazeno za naprosto minimalniho hluku.
VLAN (656)|18.1.2010 18:34
[quote=Logout;339506]No, imho jsou dvě možnosti - buďto je celá skříň pevná, akorát v outtake a intake místech (ať už s osazenym větrákem nebo bez) je pletivo. Pak tam funguje nějakej řízenej airflow.

Anebo je celá skříň ďerovatá jak řešeto - pak se imho ale o airflow moc nedá mluvit, vzduch prostě uteče/vleze nejbližší dírou, co je k dispozici. V tu chvíli ale imho bočnice nefunguje až tak jako usměrňovač toku vzduchu (u takovýho haf, když chce vzduch skrz ní ven, tak prostě proleze), ale čistě jako zpevňovač konstrukce a držák na větráky.

Samozřejmě zas u tohodle řešení má výhodu v tom, že stačí větráky s nižším průtokem a hlavně statickým tlakem a tim pádem i tišší, takže o něco se přijde na hlukový izolaci, a něco se získá na tišších větrácích, neznamená to, že to je horší volba. Jediný, co se myslím dá říci, že pro skříň tohodle typu je potřeba víc pomaloběžnejch větráků, takže je to trochu větší investice než skříň s řízeným airflow.

A hlavně (snad mimo ten skeleton) neni žádná skříň totální díra a jen vyjímečně se najde skříň typu mimo větráky totální ucpávka. Takže vždycky je kompromis a zhodnocení, kde to přidání další zábrany víc zlepší izolaci proti hluku a usměrní tok vzduchu a kde spíš už bude bránit přístupu čerstvýho vzduchu a vytvářet odpor pro proudění vzduchu.
Ono je i pravděpodobný, že pro různě výkoný a tichý chlazení jsou nejlepší různě děravý skříně (např. na levný tichý chlazení nevýkonejch komponent je asi nejlepší řešení pevná skříň s rozumě tichejma větrákama, který se doutluměj zvukovou izolací, pro highend overclock zas prostě je potřeba aby každá komponenta měla svuj přístup studenýho vzduchu atd...)[/quote]

Jen by jsme tě trochu doplnil...není HAF jako HAF. HAF 932 s prosklenou bočnicí nemá jedinou díru v bočnici kterou by mohl přicházet vzduch.
Richmond (8084)|18.1.2010 18:37
Nj, ale to je "pan skrin" a ne naka vodrbanina pro gejmry (922 = nastupce AMMO coz je vlstne variace na Centurion)
VLAN (656)|18.1.2010 18:51
[quote=Richmond;339526]Nj, ale to je "pan skrin" a ne naka vodrbanina pro gejmry (922 = nastupce AMMO coz je vlstne variace na Centurion)[/quote]

Víš, když to tak vezmeš tak pro koho HAF je? Někdo tvrdí pro hráče, někdo tvrdí pro Overclockery, já tvrdím že pro mě:D Jsem s ní spokojen, mám model 932, ale pokud by jsme chtěl vytvořit opravdu tiché pc(na které už si dává bokem peníze) tak by to rozhodně nemohlo být v takovéhle skříni, vždyť tam mám celkem 8 120mm ventilátorů(počítám i 2 na Grafice i 2 na CPU chladiči) a jeden 230mm vepředu. Prostě kdo chce ticho tak to chce koupit skříň opravdu kvalitní a tichou např. Cosmos, to je opravdové ticho(pokud se vymnění dodávané ventilátory)
Logout (4018)|18.1.2010 19:04
No, pod pojmem tichá skříň si spíš než comsos představím třeba antec P182 - sendvičové odhlučněné stěny, málo děr.... Zas prostě v takový sříni nejde uchladit všechno - je to prostě otázka kompromisů.

Jinak haf s plexi bočnicí bych zas rozhodně neřadil do kategorie cedník, tam už se dá bavit o nějakym airflow. Designově se mi sice nelíbí, ale funkčně je to velmi dobrá skříň na rozumně tichý uchlazení hodně výkonný sestavy.
Richmond (8084)|18.1.2010 19:05
Mno ja do toho macka daval pc s vodnim chlazenim (na kterou je mimochodem predurcen), vzadu pouze outtake fan a myslim, ze to splnilo naprosto presne to, co od toho zakaznik chtel. Mimochodem je to jedna z mala skrini, do ktery se vejde Orochi s heatpipema nahoru ;)

edit: Logoute, Cosmos ma taky "sendvic" bocnice + jsou jeste vylepeny tlumicim materialem jako Sileo + ma disky v suplikach, verze s ESA ma navic hw monitoring s moznosti sledovat a regulovat vetraky :)
Logout (4018)|18.1.2010 19:25
já vim, ale oproti P182 je víc děravej (přinejmenšim vespod). Pokud se dává voda, tak to ale samo nevadí.... :-)
VLAN (656)|18.1.2010 19:51
[quote=Logout;339553]já vim, ale oproti P182 je víc děravej (přinejmenšim vespod). Pokud se dává voda, tak to ale samo nevadí.... :-)[/quote]

Cosmos není moc děravej, myslím tedy původní Cosmos 1000. ten je děrovaný vlastně jenom pořádně nahoře a to pro umístění radiátoru vodního chlazení. CosmosS už je jiná pohídka, ta má o malionko vylepšené chlazení(přidín intake fan před HDD). Jinak Cosmos co podporuje ESA se nazývá 1010.
robky (3195)|18.1.2010 19:56
Už tu bolo spomenutých toľko skríň ... čo keby ste urobili anketu, ktorú case považujete za naj ...:idea
Logout (4018)|18.1.2010 19:59
No právě závěr imho je, že neni nejlepší skříň. Pro někoho se hodí cosmos, pro někoho antec P182, pro někoho bude zajímavá akasa mirage (do tý se montuje pc tak, že namontuješ desku na tray a ten pak zasuneš do skříně)... Těžko bych mezi nima vybíral.
Richmond (8084)|18.1.2010 22:04
[quote=Logout;339553]já vim, ale oproti P182 je víc děravej (přinejmenšim vespod).[/quote]
Do P182 nedas dlouhy karty ;)
Ta predpriprava no vodu je u toho HAFa 932 slusna (hlavne nemusis nic rezat, vsechno uz je pripraveny takze to pekne odsejpa) - nad deskou je spousta mista + pripraveny diry na radiator + dolejvani do expanzky, je v ni misto i na druhej zdroj (resp. si muzes vybrat mezi umistenim zdroje nahore nebo dole). Prakticky je to ATC 840 s rozumnejsi cenou, ale horsim designem.

Jinak ten Cosmos byl asi nejlepsi v ty prvni verzi (tzn. Cosmos 1000), ty Ska maji predni celo z lesklyho plastu - pripomina mi to Elite :mistake. Ten vysuvnej tray maji nektery Lian-Li (bohuzel snad bez karet takze se stejne musi montovat az v kejsu, ne mimo) a treba i Stackery :thumb
Logout (4018)|18.1.2010 22:10
- Právě i proto píšu, že si nevyberu, každá skříň má nějaký plusy a nějaký mínusy, jedna se hodí na vodu, druhá je zas hezky kompaktní, ne každej chce domu mamuta.....
- Ta mirage to má právě i s kartama, to je právě ten luxus.
Richmond (8084)|18.1.2010 23:49
Vyndavaci tray i s kartama mela moje staricka EuroCase ML 420 (ta prvni verze s polopruhlednym predkem bez usbcek) :thumb
VLAN (656)|19.1.2010 10:05
[quote=robky;339569]Už tu bolo spomenutých toľko skríň ... čo keby ste urobili anketu, ktorú case považujete za naj ...:idea[/quote]

Nevím, to nejde tak říct ale anketa b yto byla zajímavá, můžem to zkusit.