reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zmizel mi nesystemovy oddil harddisku

tappat (16)|13.4.2010 08:57
Ahoj,

mam celkem vaznej problem a doufam, ze pujde vyresit.

Mam disk, kterej je rozdelenej na dve casti. Jedna systemova (c) ma 12 GB, druha nesystemova (d) 68. Jeste vcera vecer jsem koukal na jeden dil MASHe, kterej jsem mel ulozenej na tom decku. Rano zapnu pocitac a pc o decku vubec nevi. Nenasel ho everest, neni v pruzkumniku, total commanderu, proste nikde. Kdyz chci spustit program, nebo otevrit soubor, kterej na tom decku byl (pres zastupce), napise to:

"Jednotka nebo sitove pripojeni, na ktere odkazuje zastupce *.ink, neni k dispozici. Presvedcte se, zda je do jednotky spravne vlozena disketa a zda je sitovy prostredek dostupny."

Nedelal jsem s tim zadny veci typu partion magic atd. Vubec nic.
Ve sprave pocitace jsem jeste nasel hlasku "Na zařízení \Device\Harddisk1\D byla při operaci stránkování rozpoznána chyba."

screen ze spravce disku:


vypada to, ze mi to vymazalo disk :cry: protoze o tech 62 GB to vi...

Co uz jsem zkousel: restart - nepomohl, obnoveni systemu na bod z 11.4. - taky nepomohlo.

Pls help, protoze jinak jsem prisel o par hodne dulezitejch veci.

Pocitac jinak uplne normalne funguje, jen se proste chova, jako kdyby D:\ nikdy nebylo.

Jeste jedna vec - kdyby to proste neslo vratit, tak z toho volnyho mista zalozim novej oddil. Jde nejak zjistit, co tam presne bylo na tom decku? Jen abych vedel, co vsechno mam shanet..
Marenek (239)|13.4.2010 09:31
zkusit Hiren's boot CD a nějakou utilitu na obnovení partišny?
kolegové "Hiren's" tu radí často a mě to teď se zachraňováním disku dost pomohlo.
Dojigiri (1629)|13.4.2010 10:00
Zkus testdisk (buď z hirens nebo přímo z windows) nebo partition find and mount, více viz např. zde:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=362443#post362443
tappat (16)|13.4.2010 20:01
takze situace je nasledovna:

po tom, co nepomolo vubec nic, jsem ten oddil zformatoval a nechal znovu vytvorit decko. Jenze po restartu o nem pc znovu nevi. Find and mount ho najde, mountne, ale je asi jasny, ze mountovat disk manualne po kazdym zapnuti neni idealni situace. Zvlast, kdyz na disku pak nejde mazat, nejde tam nic kopirovat atd. atd. ...

Nemuze to byt spatnym boot sektorem disku, nebo necim podobnym? Jak to, ze nepomohlo to formatovani?
Sommer (384)|13.4.2010 20:15
Zkus disk otestovat pomocí HD Tune (Záložka Error Scan).
Dojigiri (1629)|13.4.2010 20:57
Takže data jsi z toho ale před tím formátem nějak získal? (např. tím Partition find and mount?)

To, že takhle nejde vytvořit partition, se mi už jednou taky stalo, na vině tehdy byl vadnej sektor č.2 (ten hned za MBR a kvůli tomu nějak disk nedokázal uložit změny do MBR). Takže zkontrolovat ty vadňáky a případně spravit pomocí HDDregenerator z Hirens Boot CD.
tappat (16)|13.4.2010 21:45
projel jsem to HDtune, ted se chystam na HDDregenerator...

tappat (16)|14.4.2010 08:01
Dalsi update situace :)

Ani HDDregenerator nic nenasel - respektive cely disk je podle nej bez chyb.



Takze zbyva otazka - kdyz je disk bez chyb (podle 2 programu (+tuneup)), jaktoze mi ho to porad nenajde? A navic - jak je mozny, ze nepomohlo zformatovani oddilu?
Jeff Brawo (109)|14.4.2010 08:48
Zkus z toho udelat primarni partici. (podle ty zeleny to vypada na rozsirenou)
tappat (16)|14.4.2010 09:05
[quote=Jeff Brawo;367921]Zkus z toho udelat primarni partici. (podle ty zeleny to vypada na rozsirenou)[/quote]

kdyz na ten oddil ve sprave disku kliknu pravym tak mi to nabidne "Nova logicka jednotka" a kdyz tohle dam, tak mi to neda na vyber a rovnou to chce vytvorit logickou jednotku (primarni oddil ani rozsireny nejde vybrat)

dal je tam odstranit oddil, to jsem jeste nezkousel :)
Dojigiri (1629)|14.4.2010 10:08
Jojo, odstranit oddíl (na tom zeleným) by mělo odstranit tu extended partition a pak teprv tam půjde vytvořit primární partition.

Ano, to by mohlo pomoct ... primární partitions jsou totiž uložený všechny v MBR (prvním sektoru na disku) kdežto u logických je to jinak, v MBR je jenom odkaz na extended (do který se logický "dávají") a až v prvním sektoru tý extended je odkaz na první logickou, a následující extended záznam, v něm zase odkaz na logickou a odkaz na dalši extended atd. (jsou "zřetězený" za sebou, takže jich může být v principu libovolně mnoho, na rozdíl od primárních, který mohou být jenom 4 včetně extended).
tappat (16)|14.4.2010 20:21
tak problem solved, diky za rady. Nakonec pomohlo zruseni oddilu D a zformatovani jako primarni oddil (ktery neni aktivni). Jeste jednou diky. Snad se mi to uz nestane. (porad ale nevim, jak je to mozny...)