reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vymena Hard disku

ex_ (170)|15.7.2009 11:21
Dobry den.
Chtěl bych poprosit o radu. Na mém pc mi odešel s největší pravděpodobností hard disk, takže pc nereagovalo. Zkoušel jsem ho vyměnit,za jiný s win xp,ale pc si s ním neví rady,
tudíž bych chtěl poprosit uživatele tohoto fóra,jestli by mi nevěnovaly chvilku svého času a nepopsali mi,jak mám postupovat(co mám nainstalovat,v jakém pořadí,popřípadě jestli to vůbec jde,atd..).

Děkuji
husky14 (4214)|15.7.2009 11:25
Ten druhej disk s XP, cos zkoušel, nebude mít doinstalovaný ty správný ovladače čipsetu tvý desky atd.

Nejlepší bude ho připojit a klasicky provést instalaci XP (disk zformátovat a nainstalit)....

Jestli je jen půjčenej, tak s ním nic nedělej, jen bys to tomu nešťastníkovi, co ti ho půjčil, zkomplikoval ;)
ex_ (170)|15.7.2009 11:42
[QUOTE=husky14;270712]Ten druhej disk s XP, cos zkoušel, nebude mít doinstalovaný ty správný ovladače čipsetu tvý desky atd.

Nejlepší bude ho připojit a klasicky provést instalaci XP (disk zformátovat a nainstalit)....

Jestli je jen půjčenej, tak s ním nic nedělej, jen bys to tomu nešťastníkovi, co ti ho půjčil, zkomplikoval ;)[/QUOTE]

Pujčený není,jedná se o tento disk Seagate U10 10212, je rozděleny na dva oddíly.
Průšvih tady je,že nemám instalační cd od winů,kupoval jsem je i s pc,tudíž,je nějaká možnost nainstalovat potřebné ovladače na tomto pc na tento disk,ktery posléze jen přehodim?
Nebo jakákoliv jiná možnost? třeba hodit wokna na flashku a bootovat z ni? Jak by jste postupovali v mé situaci?
superdrooper (208)|15.7.2009 12:41
Předpokládám, že nový disk připojuješ správně, tj. v případě IDE rozhraní je disk zapojen jako MASTER na konec kšandy a bootuje se skutečně z něho a Windows XP nechtějí naběhnout z důvodu nějaké chyby při inicializaci hardwaru.
Můžeš tedy zkusit při startu systému zmačknout F8 a vybrat Stav nouze s prací v síti, pak by snad mohli Windows XP najet. Ovšem ve stavu nouze máš k dispozici pouze základní univerzální ovladače Windows, takže systém budeš mít k dispozici, ale na multimédia, hry či zvuk můžeš zapomenout.

Ve Tvé situaci bych si raději stáhnul instalaci Windows 7 nebo si od někoho půjčil Ubuntu, abych mohl na počítači alespoň nějak slušně fungovat, dokud si nekoupím legální kopii Windows XP Professional za 3000 Kč. :D
ex_ (170)|15.7.2009 12:50
[QUOTE=superdrooper;270764]Předpokládám, že nový disk připojuješ správně, tj. v případě IDE rozhraní je disk zapojen jako MASTER na konec kšandy a bootuje se skutečně z něho a Windows XP nechtějí naběhnout z důvodu nějaké chyby při inicializaci hardwaru.
Můžeš tedy zkusit při startu systému zmačknout F8 a vybrat Stav nouze s prací v síti, pak by snad mohli Windows XP najet. Ovšem ve stavu nouze máš k dispozici pouze základní univerzální ovladače Windows, takže systém budeš mít k dispozici, ale na multimédia, hry či zvuk můžeš zapomenout.

Ve Tvé situaci bych si raději stáhnul instalaci Windows 7 nebo si od někoho půjčil Ubuntu, abych mohl na počítači alespoň nějak slušně fungovat, dokud si nekoupím legální kopii Windows XP Professional za 3000 Kč. :D[/QUOTE]

Nn je to malinko jinak. Já momentálně funguji na tomto pc Intel Celeron coopermine 533Mhz, 256 Ram,Seeagate 8Gb s win xp :) a právě,chtěl bych vzít tento HD a vyslat ho do mého pc,který je o něco málo svižnější a hlavně s GF. Když to udělám pc nenaběhne právě z důvodu chyby při inicializaci hw.Nepomáhá ani stav nouze.
superdrooper (208)|15.7.2009 12:58
[QUOTE=ex_;270770]..chtěl bych vzít tento HD a vyslat ho do mého pc,který je o něco málo svižnější a hlavně s GF. Když to udělám pc nenaběhne právě z důvodu chyby při inicializaci hw.Nepomáhá ani stav nouze.[/QUOTE]

Sám jsi si ověřil, že to nepůjde, Windows XP prostě bez řádné čisté instalace na svůj počítač, který má zcela odlišný hardware, nedostaneš. Jiná možnost není.
Jestli chceš počítač okamžitě používat, tak si holt musíš buď koupit nový operační systém Win XP, nebo si stáhnout nový Win 7 či Ubuntu.
speedsnail (4876)|15.7.2009 13:02
HDD přendat můžeš, to je jasná věc. Přenést OS bez instalace mezi různymy PC je problematické (viz superdrooper)
Nicméně pokud to není OEM licence (není vázána na konkrétní HW), tak si na tomto pomalém PC zjisti CD-Key, sežen si instalační CD s WInXP a do nového PC si to nainstaluj a zadej licenční číslo ze současného PC. Toto by nemělo být v rozporu s licenčními podmínkami.

Pokud jde o nějaké pochybné ilegal instalace, tak bude opravdu nejrozumější si nainstalovat Win7 RC, které jsou zdarma, nebo nějaký Linux. Nebudeme ti radit jak přenést a rozchodit nelegálně nainstalovaný OS.. nejsme warez forum.
ex_ (170)|15.7.2009 13:15
[QUOTE=speedsnail;270781]HDD přendat můžeš, to je jasná věc. Přenést OS bez instalace mezi různymy PC je problematické (viz superdrooper)
Nicméně pokud to není OEM licence (není vázána na konkrétní HW), tak si na tomto pomalém PC zjisti CD-Key, sežen si instalační CD s WInXP a do nového PC si to nainstaluj a zadej licenční číslo ze současného PC. Toto by nemělo být v rozporu s licenčními podmínkami.

Pokud jde o nějaké pochybné ilegal instalace, tak bude opravdu nejrozumější si nainstalovat Win7 RC, které jsou zdarma, nebo nějaký Linux. Nebudeme ti radit jak přenést a rozchodit nelegálně nainstalovaný OS.. nejsme warez forum.[/QUOTE]

Takže moje idea,nainstalovat potřebné ovladače na tento disk,přesunout HD na druhé pc je zcestna(když se nebudeme zabývat otázkou OEM licencemi,protože jsem se nevyjádřil přesně,OEM lincence je na mém pc,na tomto nikoliv)? Na druhou stranu,neni ani instal cd XP,z důvodu stěhování
Moc mi nejde do hlavy "nainstaluj si win7 RC" ,chápu správně,zkusit na druhý oddíl HD stáhnout win7,nainstalovat a přenést na druhé pc ?
pas!k (3765)|15.7.2009 13:32
1. Napis o jakou sestavu se jedna. Zda ma vubec smysl ti doporucovat win7. Navic ta neni zdarma naporad jendou ji vypnou :)
2. OEM licence je licence ktera je vazana na urcity hardware. Nemuzes vzit disk z jednoho pc vrazit ho do druheho .. jednak ti to zrejme nepojede kvuli ovladacum druhak je licence na tom disku vazana na jine pc .. muzes ovsem vzit jiny disk vrazit ho do rozbiteho pc a na nej znovu nainstalovat puvodni oem licenci ..
3. Ten disk je uplne mrtvej? Prisel si o nejaky dulezity data? Zkousel si ho nekde jinde? To ze pc nereagovalo nam nic nerekne .. mozna jen byla predchozi instalace windows tolik poskozena ze uz proste nenabihala coz je bezna praxe..
ex_ (170)|15.7.2009 13:40
[QUOTE=pas!k;270802]1. Napis o jakou sestavu se jedna. Zda ma vubec smysl ti doporucovat win7. Navic ta neni zdarma naporad jendou ji vypnou :)
2. OEM licence je licence ktera je vazana na urcity hardware. Nemuzes vzit disk z jednoho pc vrazit ho do druheho .. jednak ti to zrejme nepojede kvuli ovladacum druhak je licence na tom disku vazana na jine pc .. muzes ovsem vzit jiny disk vrazit ho do rozbiteho pc a na nej znovu nainstalovat puvodni oem licenci ..
3. Ten dik je uplne mrtvej? Prisel si o nejaky dulezity data? Zkousel si ho nekde jinde? To ze pc nereagovalo nam nic nerekne .. mozna jen byla predchozi instalace windows tolik poskozena ze uz proste nenabihala coz je bezna praxe..[/QUOTE]

1.Duron 750Mhz,512 MbRam SDRAM 133 Mhz,Ati Radeon 9200 128 MbRam,Seagate ST320413A,takže instalace win 7 smysl nemá..
2.NA tomto HD neni OEM lincence, jenže jak mám nainstalovat původní OEM licenci,neni cd
3.Ten disk je uplně mrtvej, o data jsem samozřejmě přišel
pas!k (3765)|15.7.2009 13:42
CD az takovy problem nebude instalacku pujde sehnat dulezite je jestli mas cislo .. k te oem licenci .. mas?
Uplne mrtvy znamena co ? Zkousel si ho nejak testovat ? Nevidi ho ani bios?
ex_ (170)|15.7.2009 13:47
[QUOTE=pas!k;270808]CD az takovy problem nebude instalacku pujde sehnat dulezite je jestli mas cislo .. k te oem licenci .. mas?
Uplne mrtvy znamena co ? Zkousel si ho nejak testovat ? Nevidi ho ani bios?[/QUOTE]

Ano,číslo je nalepené na bedně.
To znamená,že pc s ním vůbec nenaběhne,s jiným ano, žádnej test jsem nezkoušel,jinam jsem ho nedával,ale už delší dobou byl dost hlučný a jednoho letního večera se pc samovolně vypnulo a nešlo
S tímto HD pc naběhlo,ale do woken mě nepustí "inicializace hardware"
pas!k (3765)|15.7.2009 13:51
Opakuji to ze pc nenabehne s jednim hardiskem a druhym ano nemusi znamenat ze ten disk je spatny .. Pokud ovsem vydaval nejake prazvlastni zvuky vetsinou takove sykani je pravdepodobne ze odesel .. ale opravdu a zduraznuji to slovo casto :) se stava ze uzivatel necim odstreli system .. disk je normalne v poradku a staci ho treba vrazit jinam a data z nej stahnout.. Hodne diagnostickych utilit je napriklad na hirens boot cd ze ktereho nabootujes a spustis test disku .. pak budes mit jistotu kde je problem ..
ex_ (170)|15.7.2009 13:57
Jistotu mám,takové sykání je slabé slovo.. Tento disk bežel asi 8let což jeho životnost dávno překonalo,a ty data,ať odpočívaj v pokoji,už jsem se s tím smířil. Nyní mi jde jen o to zprovoznit pc s tímto HD
pas!k (3765)|15.7.2009 13:59
Jake xp si mel Pro nebo Home ?
ex_ (170)|15.7.2009 14:02
[QUOTE=pas!k;270818]Jake xp si mel Pro nebo Home ?[/QUOTE]

win XP Pro
peters (28)|15.7.2009 14:29
Udělej tohle :
1. Vypůjč si od někoho instalační CD Win XP Pro nebo si ho objednej (stojí asi 300,- ale bez licence - jen médium).
2. Nabootuj z něho a pošli to dál k instalaci až do posledního dialogu, kdy dává možnost opravit instalaci klávesou "R" - a tu možnost zvol.
3. Proběhne normální instalace, která ovšem zachová instalované programy, nastavení atd.
4. V jejím průběhu zadej Product key z nálepky na bedně.
5. Doinstaluj všechny potřebné ovladače.
6. Pak by měla proběhnout normální aktivace (je závislá na základovce, takže proběhne, protože tu neměníš).
A pak máš Windows přeneseny.

Případně můžeš udělat instalaci čistou, bez opravy, ale tím ztratíš nastavení a instalované programy. Nastavení můžeš víceméně přenést pomocí přenosu profilů, ale SW musíš znovu instalovat.
Zase to má výhodu, že se Ti tam nedostanou žádné minulé chyby a plevel.

Tak good luck !
Draken (1578)|21.7.2009 15:08
ale bacha to medium musí mít stejnej service pack jako je na tom licenčnim štítku!!!
(SP3,SP2,SP1)

neni jednodušší ten disk připojit k jinýmu PC?
NHKG (1136)|21.7.2009 15:23
Nebylo by nejjednodušší, když máš na PC nálepku s produktovým číslem někde pučit (vypálit pirátskou verzi) XP stejné verze jako je napsáno na nálepce a na systémový oddíl toho funkčního disku nahrát? Samozřejmě zadáš product key z nálepky. Takkto to podle mě budeš mít legální.
Ideální bude když všechna data z toho systémového oddílu předtím přesuneš a oddíl při instalaci zformátuješ.

EDIT: Můj post má asi hodinu zpoždění, nějak jsem si nevšiml 2. stránky topiku :mistake
EditorPO (2819)|21.7.2009 17:05
Jedna z moznosti, ktoru s oblubou pouzivam je, ze disk, ktory chcem preniest na iny hardware, nabootujem na povodnom PC do nudzoveho rezimu, odoberiem ovladace chipsetu, IDE, grafiky a nasledne pocitac vypnem.
Disk prelozim do noveho PC. Na 99% pocitac nabehne. Sam si doinstaluje zakladne ovladace a ja uz len doinstalujem ovladace od maticnej dosky a GK.
Draken (1578)|22.7.2009 12:00
přesně sám s tím mám dobré zkušenosti... systém mám už ze tří odlišných sestav a stále "ready"