reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Náhodné BSOD + padání obrazu

FireTight (15)|20.8.2010 15:49
Ahoj, na konci června jsem si sestavil nový počítač a všechno běželo tak, jak má (nebyl potřeba ani jeden restart). Jenže přesně 4. srpna v 7:33 se máti objevilo první BSOD a od té doby začaly problémy - zcela náhodně se objevovaly BSOD nebo výtuhy PC. Vůbec nezáleželo na tom, co se zrovna dělalo, stalo se to při hraní her, při psaní mailu, dokonce po zapnutí PC (tady hlavně po restartu z jiného BSOD), atd. Zkusil jsem PC vrátit do stavu ku dni před startem problémů, nepomohlo. Zkusil jsem aktualizovat všechny ovladače v PC, nepomohlo. Zkusil jsem i přeinstalovat systém a zatím jsem se náhodných BSOD zbavil, jenže když hraju nějakou hru, tak se mi za náhodně zvolenou dobu rozpadne obraz, zvuk se zastaví a pomůže jen restart... Navíc tyto záseky občas doprovodí BSOD, ale to zatím jen jednou.

Mimochodem, když jsem byl od 10. do 17. srpna v Paříži, tak prý s PC nebyl ani jednou problém. Teploty by měly být ok (GPU při zátěži +/- 75°C, CPU a MB kolem 40°C), možná to dělá zdroj (Eurocase 450W), chci dneska jít ke kamošovi a zkusit napojit jeho. I tak bych vás chtěl požádat o jakoukoliv radu nebo nápad, protože mi z toho začíná pěkně hrabat a docela to deprimuje... Díky!

Sestava
MB - Asus M4A785T-M
CPU - AMD Athlon II X4 630
RAM - 4GB
GPU - VGA ASUS EAH5770 (což je ATI Radeon HD 5700)
OS - Windows 7 x64b Home premium
FireTight (15)|20.8.2010 20:33
Tak jsem si pořídil Seasonic S12II-520 520W Bronze a po pár minutách mi to během prohlížení a mazání obrázků zase spadlo... Zajímavý je, že PC blikal a hlučel, jak kdyby normálně běžel, jen monitor nic.
DrZelenka (2491)|20.8.2010 22:48
Spatny zdroj sice zpusobuje padani PC, ale bez BSoDu (v drtive vetsine pripadu).

Vzhledem k tomu, ze jsou ty BSoDy nahodne, tak bych to tipnul na chybu RAM (vypal si GoldMemory a nech bezet NEJMENE 5 hodin).0

Ale na druhou stranu rozpad obrazu znaci GK (potom ale zase nechapu pady pri psani emailu). Zkus stahnout furmark a nejakou dobu ho nechat pusteny a sleduj teploty + stabilitu(minimalne hodinu, cim dyl tim lip)

Btw vymena zdroje eurocase za seasonic byla velmi dobra i kdyz to ten eurocase stihal. Je to hodne nekvalitni zdroj a toto PC ma uz vyssi odber - vytezovani eurocase zdroju k hranicim jejich vykonu je (jak se ukazalo) velmi spatny napad.
crasten (180)|20.8.2010 23:47
Tiež tipujem grafiku, skús tie testy, ale ak môžeš požičaj si - aj keď slabšiu graf. kartu na skúšku, či to padanie nespôsobuje GK.
Apropo: nie je problém s chladením GK (vetrák, chladič, prístup vzduchu) - tá uvedená teplota 75?C je dosť hodne.
dubas (1)|21.8.2010 01:00
zdar taky bych to videl na grafiku tohle presne ja tu popisujes mi delala sice starsi grafika od ati ale popis sedi me hazela BSOD nebo jen cerny monitor a PC normalne hucelo a nic

dopatral jsem se ze zavada byla v grafice, cela serie byla vadna jakmile dosahla karta teploty 80stup. padala jinak u grafiky je krize 95stupnu a vic 70 neni problem

testni ji programem ATI Tool http://www.techpowerup.com/atitool/
r34ktor (7477)|21.8.2010 18:41
Pro analýzu problému by se hodily dumpy vygenerované při BSOD. Nahraj je sem.
FireTight (15)|21.8.2010 20:01
DrZelenka - tak test pamětí mám úspěšně za sebou, použil jsem teda Memtest86+ v4.10 (snad to nevadí), paměti pět hodin jely bez jedinýho škytnutí, kdyžtak jsem si to i vyfotil, tak to můžu nahrát; na furmark se chystám teď

crasten - doma mám jen starou Nvidi 8600 GTS a ráno se mi nějak nechtělo do čištění od ovladačů, ale asi to zkusím...

dubas - tak první test valil až do teploty +/- 80°C, kdy mi to spadlo, tak jsem při druhým dal větrák natvrdo na 100% výkonu a teplota vylezla max na 86°C, takhle to valilo asi čtyři minuty, pak jsem test vypnul a hned mi to spadlo... :D

r34ktor - bohužel, mám jen ty tři poslední, ostatní jsem si zapomněl zálohovat, ale tak aspoň něco
FireTight (15)|22.8.2010 08:15
DrZelenka - tak jsem spustil FurMark, jelo to podle logu něco přes dvanáct minut a pak se to resetovalo, teplota byla 89,5°C... v příloze celý log
r34ktor (7477)|22.8.2010 14:09
Už jsi provedl test pomocí GoldMemory? Dumpy ukazují na poškození paměti.

Také můžeš prověřit paměť na grafické kartě Video Memory stress Testem.
FireTight (15)|22.8.2010 18:12
[quote=r34ktor;396882]Už jsi provedl test pomocí GoldMemory? Dumpy ukazují na poškození paměti.

Také můžeš prověřit paměť na grafické kartě Video Memory stress Testem.[/quote]

Viz předchozí příspěvek: DrZelenka - tak test pamětí mám úspěšně za sebou, použil jsem teda Memtest86+ v4.10 (snad to nevadí), paměti pět hodin jely bez jedinýho škytnutí, kdyžtak jsem si to i vyfotil, tak to můžu nahrát; na furmark se chystám teď
r34ktor (7477)|22.8.2010 20:41
[quote=FireTight;396937]test pamětí mám úspěšně za sebou, použil jsem teda Memtest86+ v4.10 (snad to nevadí)[/quote]
Raději bych to projel i pomocí GoldMemory. Může objevit chybu i tam, kde Memtest86+ ne.

Co test videopaměti?
FireTight (15)|24.8.2010 18:01
Omlouvám se, že jsem napsal dřív, ale musel jsem stihnout jednu deadline. Oba testy budu dělat zítra, ale mám zajímavej poznatek - jednak mi pc opět při vypínání přepěťové zásuvky vyhodil jističe a taky, když nastavím intenzitu větráku na 100% a chvíli hraju, hru minimalizuju (nechám grafiku vychladnout) a zase chvíli hraju, tak takhle můžu hrát třeba i pět hodin bez jediný chybky
crasten (180)|25.8.2010 06:36
Snaz sa zlepšiť prívod vzduchu ku GK a odtieniť od teplého vzduchu z procesora a zdroja.
FireTight (15)|27.8.2010 09:04
Tak testy videopaměti a GoldMemory dopadly oba dva stejně - bez chyby
crasten (180)|27.8.2010 09:45
Skúšal si experimentovať s chladením GK, ako som písal vyššie?
FireTight (15)|27.8.2010 09:55
[quote=crasten;398198]Skúšal si experimentovať s chladením GK, ako som písal vyššie?[/quote]

No, něco jsem zkoušel už před tím, nechal jsem otevřenou case a pořád to padalo, ale teď už pár dní ani ťuk (i když hraju Mafii 2 a nenechávám grafiku "vychladnout")... Zajímavý, že by to léto? Nepřišlo mi, že by bylo nějaký extrémní vedro/dusno
crasten (180)|27.8.2010 10:08
No veď práve. Niekedy stačí, keď sa teplota nasávaného vzduchu o pár stupňov zníži a stroj ide. Iná možnosť jak zlepšiť chladenie je zväčšiť chladiacu plochu (prídavné chladenie, väčší priemer ventilátora) a znížiť prestupové odpory (pasta, prieduchy, kabeláž). Dobré je, ak grafická karta dostáva vzduch priamo z okolia cez voľné sloty, alebo predný kryt. Dá sa urobiť tunel napr. s pohľadnicového papiera (bonboniera) a pod.
FireTight (15)|31.8.2010 15:32
Tak jsem kvůli tomu vyhazování jističů při vypínání přepěťovky namontoval zpátky svojí starou grafiku (GeForce 8600 GTS) a vše zatím funguje tak, jak by mělo, až teda na dva nádherné BSoD... jeden se mi stal ráno, když jsem klikl na ikonku programu Xfire (dump dole), druhý před chvílí při přehrávání videa na YouTube (ten ale dump neudělal, nechápu proč)

myslíte si, že můžu tu kartu reklamovat, když ty jističe vyhazovala při vypnutí přepěťovky a po delší vyšší zátěži ventilátoru jističe a přehřívá se (repektive, jestli mi to uznají)?
FireTight (15)|31.8.2010 15:33
hm, dump se pro jistotu nevložil... tak až teď
crasten (180)|31.8.2010 17:33
[quote=FireTight;399284]Tak jsem kvůli tomu vyhazování jističů při vypínání přepěťovky namontoval zpátky svojí starou grafiku (GeForce 8600 GTS) a vše zatím funguje tak, jak by mělo, až teda na dva nádherné BSoD... jeden se mi stal ráno, když jsem klikl na ikonku programu Xfire (dump dole), druhý před chvílí při přehrávání videa na YouTube (ten ale dump neudělal, nechápu proč)
myslíte si, že můžu tu kartu reklamovat, když ty jističe vyhazovala při vypnutí přepěťovky a po delší vyšší zátěži ventilátoru jističe a přehřívá se (repektive, jestli mi to uznají)?[/quote]

Tie jističe ti vyhadzoval patrne ten predlžovák s prepäťovkou. Neviem si predstaviť, ako by to súviselo s grafickou kartou.

Ale novinka je že to padá aj s tou druhou kartou. To ale znamená, že sa prehrieva niečo iné, môže to byť čokoľvek, pamäť, procesor, chipsety - skús preveriť teploty. V takýchto prípadoch nahrievanie obvodov teplým vzduchom (fén na vlasy) môže pomôcť identifikovať závadu. Samozrejme opatrne, nie z blízka, a nie dlho.
FireTight (15)|31.8.2010 17:56
[quote=crasten;399319]Tie jističe ti vyhadzoval patrne ten predlžovák s prepäťovkou. Neviem si predstaviť, ako by to súviselo s grafickou kartou.

Ale novinka je že to padá aj s tou druhou kartou. To ale znamená, že sa prehrieva niečo iné, môže to byť čokoľvek, pamäť, procesor, chipsety - skús preveriť teploty. V takýchto prípadoch nahrievanie obvodov teplým vzduchom (fén na vlasy) môže pomôcť identifikovať závadu. Samozrejme opatrne, nie z blízka, a nie dlho.[/quote]

no, že to dělá ta přepěťovka si nemyslím, protože šest let fungovala naprosto bez problému a navíc, když jsem odpojil všechno kromě PC a zapnul a vypnul asi 40x, nic to neudělalo. Navíc, po namontování staré grafiky to už zase nedělá (respektive to zatím neudělalo)... zkusím si stáhnout (najít) nějakej program, co ukládá průběžný teploty a zkusím ho nechávat běžet a zaznamenávat a uvidím :)
FireTight (15)|1.9.2010 11:51
Hm, tak už se mi to dneska zase stalo dvakrát... Zajímavý, že to ani v jednom případě neudělalo dump log (což mě dost irituje), ale aspoň jsem v jednom případě měl zapnutý zaznamenávání teplot, logy v příloze
crasten (180)|2.9.2010 06:06
Ten súbor s teplotami nejde načítať. Stejne si ale nemyslím, že by zaznamenané teploty boli nejak kritické. Môže byť niekde studený spoj, ktorý sa teplom na chvíľu preruší. Ak máš nejaký ventilátor, skús otvoriť case a nasmerovať vetrák na základovku. Nechaj to tak bežať, či to bude padať.
Potrebujeme vylúčiť alebo potvrdiť tepelnú závislosť chyby.
FireTight (15)|3.9.2010 15:25
Ještě mě napadá, nemůže to být virovýho původu? Zaráží mě totiž, že když mi to hodí BSoD, tak to neuloží minidump (ze sedmi posledních padnutí se uložil jen jednou)
FireTight (15)|5.9.2010 16:36
Zajímavý poznatek - otec mi přepojil oba disky a DVD romku do jiných sata zdířek (do těch spodních) a PC se mohl zbláznit (házel špatné soubory windows, bios neukazoval jeden disk na boot), zapojil jsem zpět a jelo to... teď jsem si přepojil jednu paměť do jinýho slotu a PC se nechtěl nastartovat (respektive zeleně svítil, ale nepípnul a monitor neběžel) vrátil jsem ju zpět a buch, funguje... takže to tipuju na problém se základovkou, ale jaký? špatné napájení?
FireTight (15)|8.10.2010 07:23
Tak už bylo všechno vyřešeno, podle všeho jsem měl nedotažený šroubky u základky, kde to drží k bedně... Už to mám doma (z opravny, kde si asi mysleli, že jen zkouším jejich odborníky) dva dny a zatím to ani neškytlo, ani to nevyhodilo jističe...